No. 81 Vier en tachtigste Jaargang 1882. Hervorming der Staatsloterij tot Rijks-pensioenfonds. FEUILLETON. ZONDAG 9 JULI. BB MOLENAAR VAN HEIDE. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Dfóciëel CScbccltc. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Met het oog op de advertentie in de Alkmaarsche Courant van 30 Juni j.l., No. 77, 4* bladz. „Naar Amerika!" adresden heer J. v. d. Berg Dz., te Franekeracht de Commissaris van politie te Alkmaar zich verplichtde aan dacht van het publiek te vestigen op twee bekendmakingen omtrent dien persoon, voorkomende op bladz. 634 en 1051 van het algemeen politie-blad van dit jaar, door den Burge meester van Franeker gedaanwaaruit blijktdat die persoon te Franeker geen verblijf heeft en diens handelingen niet ver trouwbaar schijnen. De Commissaris van politie Alkmaar, den 8 Juni 1882. VAN BREMEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende gevondene voorhandeneen zilveren schaar in étui een portemonnaie met eenig geld; een en-tout-cas; twee kope ren rijtuigmoereneen huissleutel; een gouden oorbelletje met rood steentjeeen schildpadden horlogekast. Verder is aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een postduif. Bij gelegenheid van het Zendingsfeest zijn de navolgende voorwerpen op het feestterrein vNijenburg" gevondeneen ge zangboekjeeen kerkboekje; een lederen sigarenkoker; een le deren koker met brileen kinder-portemonnaie met geld een sigarenpijpje in étui; een paar zwarte handschoenen en eenige losse handschoeneneen rozenkrans in étuieen wan delstok met zwarten kasktwee witte zakdoeken; een huis sleuteleen klein tabakspijpjeeen sanella en-tout-castwee katoenen parapluies. Ter terugbekoming dezer voorwerpen vervoege men zich aan het commissariaat van politie te Alkmaar. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Juni 1882. J. Houwer, H. Baks, Amsterdam; Dr. Voorhoeve, Beester- zwaag; J. v. d. Vliet, Watergraafsmeer; P. Bakker, Zuid- scharwoude. Van de Hulpkantoren Bergen: F. CosBergen. Hensbroek: Palenstijn Nieuwer Amstel. Schoorldam: J. EnisHaarlem. Onder de minder schoone karaktertrekken van de oude Germaansche volken worden misbruik van sterken drank en zucht tot hazardspel genoemd. Drinken en dobbelen waren geliefkoosde uitspanningen van de oude Batavieren. Middel- en nieuwere geschiedenis getuigen van de onmatigheid der noordelijke volken van Europa, en wat speelzucht betreft verloochenen zij hunne afkomst niet. Tegen de schadelijke gevolgen van die speelzucht hebben sinds jaar en dag vele stemmen zich verheven, en al bleef de strijd tot nog toe vruchteloos de strij ders zijn onvermoeid en blijven aan hazardspelspeel bank en loterij den oorlog verklaren. Herhaaldelijk is aangetoond hoe gering eigenlijk de kans is tegen de zekerheid van het verlies van den inzet. Er is gewezen op de blindheid van het lotwaardoor de prijs zelden valt waar de behoefte het grootst is en het redmiddel uit den dringenden nood het meest gewenscht zou zijn. De verderflijke invloed van de gewoonte om te spelen is in het licht gesteld. De drijfveer tot het spelheeft men gezegd, is de zucht naar winst zonder arbeid of inspanning die zich aan het spel overgeeft verliest meer en meer de geschiktheid en den stand- vastigen wil om door goed overleg en spaarzaamheid vooruit te komen. Die weg duurt hem te lang, is hem te moeilijk en te vervelend. Hij wenscht eensklaps door een gunstige beschikking der fortuin tot zijn doel te komen. Daarbij men kent het Hollandsch spreek woord „zoo gewonnen, zoo geronnen." In vele geval len zal het zoo gemakkelijk gewonnen geld niet op de beste wijze worden besteed en den gelukkigen winner geen zegen brengen. En wat beteekent in het gunstig ste geval aldus heefc men gevraagd een enkel gelukskind tegenover die groote menigte, die haar zuur verdiende, met moeite op de dagelijkschs onvermijdelijke uitgaven bespaarde penningen waagt en verliestin plaats van ze rentegevend te maken voor den ouden of' den kwaden dag P Inderdaad hebben in den laatsten tijd de meeste be schaafde Staten gemeend het hazardspel te moeten tegengaan. De speelbank is teruggedrongen tot op de rots van Monaco en Engeland Frankrijk, België, Zweden Zwitserland en sommige Dmtsche Staten hebben hnnne staatsloterijen afgeschaft. In de meeste wetgevingen wordt spel en loterij tegengegaan of aan beperkende maatregelen gebonden. Ook volgens onze wet kan hij die door spel of weddingschap heeft ver loren niet tot betaling gedwongen worden. Loterij en hazardspel op den openbaren weg zijn verboden op het houden van speelhuizen is straf gesteld en evenzeer op het houden van particuliere loterijen bin nenslands en het collecteeren van buitenlandsche lote rijen wanneer de waarde der te verloten goederen de som van honderd gulden te boven gaatbehoudens speciale vergunning des Konings. De Nederlandsche staatsloterij bleef intusschen gehandhaafd en in bui tenlandsche loterijen de Hamburgsche, Brunswijksche, Frankfortsche wordt ruim deel genomen zonder dat onze strafwet daartegen iets vermag. De hoogleeraar van Geer, bekend wegens zijn me dewerking bij de poging tot oprichting van een pen sioenfonds voor werklieden en het maken van de daartoe vereischte berekeningen is dezer dagen opge treden met het denkbeeld om de Nederlandsche staats loterij welker voortdurend bestaan hij ten strengste veroordeeltdoor iets anders iets beters te vervangen. Hij wil een loterij een staatsloterij zelfs maar die de prijzen alleen toekent aan hen die ze noodig hebben V. Ongeveer een uur zuidelijk van Meldorf, de hoofd stad van Zuid-Ditmarschen ligt het dorp Windbergen, een kleine, van den akkerbouw levende plaats. Fees telijk luidden de klokken van den lagen ouden toren van de bouwvallige kerk en een schaar feestelijk ge- kleede mannen en vrouwen traden de poort in door de op het kerkhof wachtende bevolking der plaats met luid gejubel begroet. Liese Jochem het schoonste meisje uit het gansche kerspel huwde met Jacob Hademar, den rijksten boerenzoon van "Windbergen en het geheele dorp nam aan het feest deeldat de door oud en jong geliefde jongelieden voor het le ven verbond. De muzikanten liepen vooraaneen lustig wijsje blazende daarna kwam het bruidspaar, in de Ditmarscher kleeding gevolgd door de ouders en bekenden der jonggehuwden eene statige lange rij van bruiloftsgasten. Een rijke maaltijdzooals de zeden en het vermogen des bruidegoms het eischten volgde op de kerkelijke verbintenis en na het eten gaf de jeugd zich aan de vreugde van den dans overterwijl de oude gasten zich met drinken en kaartspelen bezig hielden. Voor het huis echter in de sneeuw stonden de "Wiadbergers en luisterden naar de vrolijke muziek en iedere keer wanneer de vrijgevige bruiloftsgasten een boordevol glas en een flink stuk vleesch naar buiten onder het landvolk zonden, brak er een stormachtig gejuich los en werden er allerlei zegenwenschen voor het jonge paar geuit. De vreugde scheen haar toppunt bereikt te hebben toen zich op de straat eene zeldzaam onrustige bewe ging vertoonde. Mannen vrouwen en kinderen zwaar beladen met allerlei huisraad kwamen ijlings aange- loopen en drongen overal de huizen binnen en toen zij daar niemand buiten de oude en gebrekkige lieden vondendaar de bewoners Jacob Hademan en Ziese Jochem bruiloft hielpen vieren, liepen zij naar het midden van het dorp, al roepende„Vluchtvlucht De Denen komen 1" In het eerste oogenblik wisten de Windbergers nietof zij aan de waarschuwing gevolg zouden geven dan wel zich zouden verdedigen. Toen zij echter hoorden, dat de voorhoede van het Deensch- Holsteinsche leger uit de gevreesde garde bestondbe sloten zij te vluchten evenals de bewoners van de naburige dorpen, die zooeven het bericht in het vreed zame bruiloftvierende Windbergen hadden gebracht. De muziek verstomde oogenblikkelijk toen het be richt der nadering van den vijand tot de bruiloftsgas ten doordrong. In de eerste schrik wilden allen weg om naar huis te loopen de zakendie de meeste waarde hadden bij elkander te pakken en met deze naar het nabijzijnde Meldorf te vluchtenwaar men zich ten minste voor het oogenblik veilig achtte. Maar de jonge mannen door den wijn en de dans verhit verzette zich beslist tegen deze storing van hun feest en brachten het ook eindelijk zooverdat muziek en dans opnieuw begonnen. Daar het slechts de voorhoede van het leger wasmeenden zijdat zij zich gemak kelijk door een paar vaten wijn zouden laten tevreden stellen in geval van nood gevoelden zich de mannen sterk genoeg om het hoopje Denen met geweld tot rede te brengen. De aanval van den vijand kwam voor de dorpen en vlekken in het zuiden geheel onverwacht. Men wistdat de aanslag onvermijdelijk was en de man nen die de wapens konden dragenwaren daartoe ieder oogenblik bereid niemand echter had gedacht dat de aanval van deze zijde zou volgen. Men en de nieten laat vallen óp hen die geen behoefte meer hebben aan een prijs. Hij wil den prijs niet bepaald hebben door het grillige lotdoor het trekken van een briefje uit een rondwentelende bus maar door den dood. Met andere woorden hij wil van staatswege een Algemeen Rijks-pensioenfonds doen oprichten. Zijn bemoeiingen met de commissiën uit de Maatschappij tot Bevordering van Nijverheidde Vereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland en het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond hebben hem tot de over tuiging gebrachtdat particuliere krachten hier niet voldoende zijn en dat de staat de zaak ter hand zal moeten nemen. Het doel moet zijnden deelnemer een jaarlijk- sche toelage te verzekeren voor den ouden dag, wan neer de afnemende krachten weinig of geen werk meer toelaten. De uitkeering begint op een vooraf bepaal den leeftijd. Reeds vroeg moet daartoe in deze lijfrente loterij worden deelgenomen. Ten allen tijde kunnen gelden worden ingebracht. Hoe meer geld een deelne mer stort, hoe grooter later zijn jaarlijksehe toelage zal zijn. Niet alleen vermeerderen de gestorte gelden door de bijkomende rente, maar alle gelden van personen die vóór den bepaalden leeftijd sterven komen den overldijvenden ten goede. Wanneer bij voorbeeld is bepaalddat de lijfrente zal beginnen op zestigjarigen leeftijd dan vervallen al de ingelegde gelden van hen die vóór hun zestigste jaar overlijden aan het fonds. Zij die den leeftijd van zestig jaren bereiken ontvan gen van dien dag af, zoolang zij leven, een jaarlijk sehe uitkeeringdie natuurlijk aanzienlijker kan zijn dan bij eenvoudige belegging op rente omdat de vóór hun zestigste jaar overleden inleggers niet meedeelen. Do berekeningen van hetgeen aan de deelnemers kan worden uitgekeerd steunen op de ondervinding die in deze zaken reeds is opgedaan en leveren geen gevaar voor teleurstelling op. Wanneer het echter de stich ting van een levensverzekering geldtwaaraan ook de werkman zijn spaarpenningen veilig zal kunnen toever trouwen en waarbij het niet te doen is om eenige winst te maken, wanneer men een blijvende instelling wenscht, die door eenige ongunstige jaren door slecht beheer of oneerlijkheid van directeuren geen gevaar kan loopen, dan moet het volgens den schrijver een staatsinstelling wezen. Al aanstonds zal de staat het meeste vertrou wen inboezemen, en daarom het meest tot deelneming uitlokken; de Staat heeft geen waarborgkapitaal noodig, en vindt in zijn postkantoren, postspaarbanken, ontvan gers en andere ambtenaren het middel om de instel ling overal en voor allen toegankelijk te maken zonder groote uitgaven voor de administratie. De inrichting door den heer van Geer bedoeld zou echter niet strekken om den werkman een toelage te verschaffen in geval van ongeval ziekte of ongeschikt heid om te werken vóór den bepaalden ouderdom. De berekeningen voor zulk een algemeen fonds zijn te was vast overtuigd dat het noorden met de hoofdstad Heide het eerst aan eenen aanval zou bloot staan de verdedigingsmaatregelen waren daarom in het zuiden niet zoo goed genomen, en de bevolking bleef dus geen anderen uitweg open dan de vlucht. Van uit het dorp klonk een woest geschreeuw en paardengetrappeleene afdeeling der garde was daar binnen gedrongen en liepen schreeuwend en vloekend naar de huizen om te plunderen. Het waren woeste, ruwe gezellen, deze zoogenaamde garde; weggeloopen boeren en misdadigers van allerlei soortdie zich in hun land niet meer veilig voelden, vormden zij de kern van deze troepenafdeelingdie overalwaar zij ver scheen, moordde, brandde en roofde en vrees en schrik verbreidde. Aangelokt door de muziek galoppeerde eene afdee ling naar de herberg bonden de paarden aan de in de nabijheid staande boomen en stormden het huis binnen. Op het gezicht dier woeste mannen, die meer van straatroovers dan van krijgslieden haddenzonk den bruiloftsgasten de moed in de schoenen en te laat kregen zij berouw over hun goed vertrouwen, dat hen weerhouden had, evenals de overige dorpsbewoners hun heil in de vlucht te zoeken. Zonder omwegen maakte zich de aanvoerder van de bruid meester, om met haar de dans voort te zetten nadat de muziek op bevel der soldaten weder fyegonnen was maar de krachtige Jacob Hademar greep den indringer om het middel en slingerde hem ver van zicb. Dat was het signaal tot eene vreeselijke slachting. Een krachtige houw in den halsdie bijna het hoofd van de romp scheidde was het antwoord op de stout heid van den ongelukkigen bruidegom die zonder een woord te kunnen uitbrengenmet bloed bedekt ter aarde viel. Verschrikt weken de mannen achteruit terwijl de vrouwen in jammerklachten uitbraken en tevergeefs trachtten naar buiten te komen. Evenals echter het gezicht van bloed de wilde beesten tot het toppunt van woede brengtschenen de soldaten

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1