Ëuitettlaub. weinig vertrouwbaar, dan dat de Staat de oprichting daarvan op zich zou kunnen nemen. Die zaken dient hij aan de particuliere maatschappijen en ziekenfond sen over te laten. Hoeveel personen er echter gemid deld op zekeren leeftijd overlijden is genoeg bekend om voor den Staat alle gevaar voor te groote verant woordelijkheid weg te nemen. Ook zal niemand ge dwongen kunnen worden tot deelneming. Maar zal de deelneming groot zijn P Zal men van dit pensioen fonds met evenveel lust gebruik maken als van de staatsloterij Hoogstwaarschijnlijk in den eersten tijd nietmaar die er voor de toekomst veel van verwach ten wijzen op het meer en meer veld winnen van de gewoonte om zijn goed tegen brandschade te verzeke ren en deel te nemen in zieken- en begrafenisfondsen. Daarbij is het te verwachtendat alle patroons de deelneming van hunne werklieden zullen bevorderen en bij loonsverhooging of premie de zorg voor hun ouden dag niet uit het oog zullen verliezen. Nu reeds hebben enkele levensverzekering-maatschappijen bare inrichtingen toegankelijk gemaakt voor den handwerks- stand. Zal niet het vertrouwen toenemen en de deel neming grooter worden als de Staat zelf het werk ter hand neemt P Sommige fabriekanten met een groot aantal werklieden hebben afzonderlijke pensioenfondsen opgerichtmaar wanneer de werkman de fabriek ver laat en elders werk zoektontstaan er bezwaren die het goede doel voor een groot deel verijdelen. De werkman is te veel aan de fabriek gebonden. Waar een algemeen staatsfonds bestaatkan de deelneming worden voortgezet en blijft het vooruitzicht op pensioen behouden waar hij ook werkt en met welk soort van werk hij zich bezig houdt. Engeland en Frankrijk heb ben ons reeds het voorbeeld gegeven en dat alleen is genoeg om de zaak ook voor ons land in ernstige overweging te nemen. DUITSCHLAND. De Koning der Nederlanden bezocht den 1 Kassei. Na een rit door de voornaamste straten der stad werd de schilderijen-verzameling door Z. M. bezocht en werden eenige inkoopen gedaan. Om half 2 keerde Z. M. naar Wildungen terug, na te Kassei het middagmaal te hebben gebruikt. Het ontwerp van den architect Paul Wallot uit Frankfort a/Main voor een nieuw gebouw ten behoeve van den rijksdag is met den hoofsten prijs bekroond. Hem is opgedragen het ontwerpen van een bepaald plan overeenkomstig dat ontwerpdoch onder ver plichting gebruik te maken van hetgeen goed is in eenige andere aangekochte of met lagere prijzen be kroonde ontwerpen dieal konden zij niet in aan merking komen voor den hoogsten prijstoch zeer bruikbaar waren. Binnen 10 jaren moet het gebonw gereed zijn. ENGELAND. Volgens de Times gaf admiraal Sey mour volgens den hem gegeven last aan de egyptische regeering kennisdat het oprichten van fortenhet opstellen van kanonnen of andere de vloten bedrei gende bewegingen niet langer geduld kon worden en onmiddellijk de staking geëischt werd. Bij weigering zouden de verdedigingswerken van Alexandrië onmid- delijk beschoten worden. De commandant van het gar nizoen te Alexandrië antwoordde op dien eischdat geene vijandige onderhandelingen zooals do admiraal onderstelde beraamd waren of uitgevoerd zouden wor den. Verder werd een beroep gedaan op zijne welbe kende humaniteit. (Zie verder Egypte.) De Daily News voegt aan vorenstaande mededeelin- gen nog toe dat alle maatregelen genomen zijn om zoo noodig aan des admiraals bedreigingen op andere wijze kracht bij te zetten. Den 8 vertrekken nog 2 regimenten infanterie naar Gibraltar, terwijl het mi nisterie van oorlog o.a. 40 duikertoestellen bestelde om zoo noodig in Egypte te gebruiken. De heer de Lesseps sprak den 3 te Londen tot af gevaardigden van een Vredebond als zijne meening over het egyptische vraagstuk uitdat de ontscheping van daardoor ook te bloeddorstiger te worden met ver schrikkelijke vloeken drongen zij op de weerlooze gas ten aan en hieuwen ze neder, terwijl de muziek dit bloedbad met hare toonen moest begeleiden. De on- menschen maakten zich nu van de vrouwen en meisjes meester en draaiden met hen in wilde sprongen rond geen acht gevende op het bloed, dat de kleederen der soldaten en de feestkleederen der vrouwen beBpatte. Maar de vertwijfeling gaf den zwakken vrouwen den moed van getergde leeuwinnende aanvoerderdie zich weder van de bruid had meester gemaakt, die nu weduwe geworden wasstruikelde onder het dansen door het geronnen bloed, dat overal den grond bedekte, en stortte neder; in hetzelfde oogenblik ontrukte Liese Jochem hem de sabel en stiet het met eenen krachti- gen stoot in zijn borstzoodat hij zich rochelend in zijn doodstrijd in allerlei bochten wrong. Met bliksem snelheid trof het staal een tweede, die eveneens doode- ljjk gewond neerzonk, en met luide kreten riep zij hare gezellinnen toe haar voorbeeld te volgen. Daar spleet een goed aangebrachte sabelhouw het hoofd van de ongelukkige vrouw en binnen weinige minuten lagen ook de overige vrouwen dood naast de lijken der ver moorde mannende monsters echter verzwolgen den wijndie zij vinden konden en verlieten dan de plaats der verschrikkingwaar voor een uur nog vreugde en geluk hadden geheerscht. Het bericht van deze gruweldaad yerbreidde zich snel en drong ook weldra door tot koning Johan die er ten hoogste over vertoornd was. Toen den volgenden dag de hoofdmacht van den vijand het dorp binnenrukte en de koning in het voorbijrijden door de gebroken vensters de vermoordden zag, wendde hij zich huiverend tot den naast hem rijdende hertog van Holstein met de woorden „Ik wenschtedat ik deze duivels niet in mijn dienst genomen had zij zullen eng Ditmarschen verbranden engelsche troepen in Egypte verderfelijk voor het Suez- kanaal zou zijn en eene afzonderlijke gewapende tus- schenkomst van Engeland in Egypte Frankrijk van Engeland vervreemden zoueen volgens hem onher stelbare ramp. Het Suezkanaal liep echter volstrekt geen gevaar. Lagerhuis. Den 5 antwoordde de onder-minis ter van buitenlandsche zaken aan den heer Cross dat admiraal Seymour nieuwe voorschriften ontvangen had betreffende de wapening van de forten te Alexandrië welke voor elke mogelijke gebeurtenis voldoende waren. De heer Bourke kondigde aan dat hij den 6 voorne mens was te vragen, of de regeering van plan was een crediet voor oorlogstoebereidselen aan te vragen. Mi nister Gladstone stelde voor een aanvang te maken met de artikelsgewijze behandeling der wet op de achterstallige pacht in Ierland. Het conservatieve lid Chaplin stelde de verwerping dier wet voor, omdat zij belastingen oplegt voor doeleinden geschikt om het iersche volk te ontzenuwen. De beraadslaging werd ten slotte tot den 6 verdaagd. Minister Gladstone antwoordde in den loop der zitting aan het hoofd der oppositie Northcotedat gedurende de zitting geene verontrustende tijdingen uit Alexandrië ontvangen waren. Den 6 verklaarde minister Gladstone dat de regee ring niet voornemens was een crediet aan te vragen voor krijgsbewegingen in Egypte. De tegenwoordige toestand maakte het nemen van zulk een maatregel nog onnoodig. Mocht de toestand een dergelijken maat regel noodzakelijk maken dan was het de plicht der regeering daarvan dadelijk aan het huis kennis te ge ven. De staat van zaken te Alexandrië bleef onveran derd. Met 283 tegen 208 st. werd in die zitting be sloten tot de artikelsgewijze behandeling der wet op de achterstallige pachten in Ierland over te gaan. Ierland. Een jong menseh John Kenny genaamd, van beroep arbeiderverliet den 3 des avonds zijne woning met een kleermaker Joe Poole en werd dos nachts ten één ure op de straat vermoord geworden door verscheidene kogels en messteken getroffen. Iemand heeft in de nabijheid de schoten gehoord en meent 2 mannen te hebben zien vluchten. Voor twee jaren werd op Kenny geschotenomdat hij verdacht werd aan de politie inlichtingen te geven omtrent de Feni ans. Hierin wordt thans ook de aanleiding van den moord gezocht. Poole is nog niet terug gevonden. FRANKRIJK. In een vergadering van den minis terraad deelde de president mede dat het zoo goed als zeker wasdat de Porte weigerde eene militaire macht naar Egypte te zenden en dat dus eene tusschen- komst van Europa te wachten was. In dat geval zou Frankrijk voorstellenItalië en Griekenland aan die onderneming deel te doen nemen. Er waren maatre gelen genomen om zoo noodig dadelijk 12000 man naar Egypte te zenden doch de regeering zou vooraf aan de wetgevende macht mededeelingen doen en hare beslissing afwachten. De voor eenigen tijd bij het voetvolk afgeschafte trom mels zijn weder ingevoerd. De bekende burgeres Louise Michel heeft met eenige anderen te Lvon zulke heftige toespraken gehouden dat een gerechtelijk onderzoek gelast is. Kamer. Een voorstel der afgevaardigden van Al- gerië om eene commissie van 22 leden te benoemen tot het onderzoeken van alle op Algerië betrekkelijke stukken werd den 3 met 284 tegen 159 stemmen ver worpen. Met nadruk had de minister van binnenland- sche zaken gewaarschuwd tegen de ver reikende strek king en het gevaarlijke van dat voorstel. Die com missie zou in lijnrechten strijd zijn met het stelsel, om het beheer der kolonie zooveel mogelijk in verband te brengen met de centrale regeering. Zij zou noodzake lijk ondanks haar zelve eene commissie van beheer en toezicht worden die zich stelde tusschen de regee ring en de Kamer en zich ten slotte met alles inliet. Bovendien zou zij allerlei andere dergelijke vaste com- missiën doen ontstaan voor koloniën onderwijs en*, en een toestand van volslagen regeeringloosheid in het en ontvolken in plaats van het ons zoo bloeiend mo gelijk te helpen winnen." „Het is oorlog broederen de garde van Jonker Slenitz is wel wreedmaar dapper", antwoordde hertog Frederik. Johan schudde heftig met het hoofd. „Zij zijn dap per, dat geef ik u toe, doch met hun moordlust zullen zij van iederen Ditmarscher een leeuw maken zeide hij. „God gaf, dat deze oorlog voorbij ware, het be gin bevalt mij niet." „Troost u was het antwoord„nog heden valt Meldorf in onze handen en daarmede is de oorlog be slist. De vijand zal na het verlies van deze gewichtige plaats den moed tot wederstand verliezen." Het deed Frederik niet weinig goedden aanval in het zuiden doorgezet te hebben. Van zijn nachtelijk gesprek met Karsten Holm zweeg hij wijselijk. De ko ning echter antwoordde niets op de laatste woorden van zijn broederzwijgend en in diep nadenken ver zonken reed hij aan de zijde van den hertog, op de hoofdstad van Ditmarschen toe. Den bewoners van Meldorf kwam het plotseling ver schijnen van den vijand even onverwachts als allen ove rigen plaatsen, die de nadering der Denen en Holsteiners met schrik en angst hadden bemerkt. De stad was slechts zwak bezet en aan versterking niet meer te denken. De aanvoerder van de kleine, nauwelijks honderd man groote bezettingraadde daarom de be volking aan, te vluchten, daar de stad tegen den aan* rukkenden vijand toch niet meer te houden was. Maar de dappere Ditmarschers wilden niets van de vlucht weten aangevuurd door hunne vrouwen besloten zij de stad tot op den laatsten man te verdedigen. De molenaar van Heide was volgens zijn wensch met een vendel Noordlanders, waarover hij het bevel voerde, naar Meldorf gezondenzooals het heette om de be- zetting te ondersteunen ofschoon hij zijne landslieden leven roepen. Was het doel alleen om de meer bizonder met de algerijnsche zaken vertrouwde leden gelegenheid te geven met elkander in overleg te treden en de Kamer voor te lichten dan kon zulks zeer goed ge schieden zonder dat de Kamer eene officiëele vaste groote commissie daarvoor benoemde. Den 6 werden a! de artikelen van het wetsontwerp op de vrijheid der burgerlijke begrafenissen goedgekeurd. De minister-presideDt antwoordde op de vraagof de vloot werkelijk uitgerust werd dat eene vooruit ziende regeering deze maatregelen moest nemen Tot eene gewapende tusschenkomst zonder toestemming der Kamers zou niet worden overgegaanvoorzichtigheid was het richtsnoer van de handelingen der regeering die zich voorbereid hield op alle mogelijkheden om niet voor de macht der gebeurtenissen te moeten zwichten. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde op eene interpellatie betreffende beweerde geldverduisteringen door een onder-prefect der Sarthe, dat hem hiervan niets bekend was. Hij kwam met nadruk tegen die beschuldiging op onder bijvoeging dat hij voor de eerlijkheid van zijn ambtenaarspersoneel instond. Ten slotte werd eene motie van vertrouwen aangenomen. ITALIË. In een den 3 door den Paus gehouden openbaar consistorie werd een kardinaal de roode hoed overhandigd en zijn in een daarop gevolgd geheim consistorie verscheidene bisschoppen gepreconiseerd. Den 4 nam de Senaat het wetsontwerp betreffende de baai van Assab met 39 tegen 32 stemmen aan. RUSLAND. De verkoop van afzonderlijke nummers der Golos is door den minister van binnenlandsche za ken verboden. De vertegenwoordigers te Konstantino- pel ontvingen den last, om in het egyptische vraagstuk steeds samen te gaan met de vertegenwoordigers van Duitschland Oostenrijk ën Italië waarbij echter bi zonder gelet moest worden op het wenschelijke, om aan beide westersche mogendheden elk voorwendsel tot een eigenmachtig optreden in Egypte te ontnemen. TURKIJE. Den 5 werd op de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der mogendheden te Konstantinopel beraadslaagd over de bewoordingen, waarin Turkije uit- genoodigd zou worden in Egypte tusschen beide te komen. In dat ontwerp dier uitnoodiging worden als eischen vermeld de handhaving van den bestaanden toestand de eerbiediging der internationale verbin tenissen en de beperking van den tijd der bezetting. Den 6 werden de mogendheden het over die bewoor dingen eens. De punten van beraadslaging bepalen zich voorloopig alleen tot de vrije scheepvaart op het Suezkanaalde betaling der egyptische schuld en den eigendom der europeanen. EGYPTE. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de regeering den ingang van den haven van Alexan drië versperd hebben door het laten zinken van sche pen, geladen metsteenen. De overheid ontkende echter, dat daartoe het plan bestond. Het garnizoen van Alexandrië werd in de laatste dagen versterkt met 2000 man en wordt geschat op 7 a 8000 man. De minister-president ontving van den Sultan eene depeche volgens welke de engelsche vloot de verster kingen van Alexandrië beschieten zou indien het werken aan die versterkingen niet onmiddelijk gestaakt werd. De Sultan stelde den Onder-koning en zijne ministers aansprakelijk voor de gevolgen. Ragheb- pacha antwoordde daarop, dat het ministerie reeds naar Konstantinopel getelegrafeerd had om met het oog op plaats gehad hebbende bewegingen, den Sultan te vragen de werkzaamheden te hervatten. In afwachting van dat antwoord werden de werkzaamheden aanvankelijk voort gezet later zijn zij echter gestaakt. Een turksch jacht met 2 officieren van hoogen rang kwam den 6, des morgens in de haven te Alexan drië aan. ZUID-AFRICA. Volgens uit Pretoria in de Trans vaal ontvangen berichten zijn de uit Amsterdam aan- in het geloof versterktedat de aanval der Denen bij Nordhamme zou geschieden. Toen hij nu van den zuidelijken wachttoren het leger van den vijand zag dat zich tot nabij het in brand staande Windbergen uit strekte, ried hij ook allen verderen tegenstand af, daar die slechts nutteloos bloedvergieten zou tengevolge hebben. „Laat ons de vrouwen en kinderen in zekerheid brengen en beschermen in plaats van ons doelloos op te offeren," voegde hij er bij, „zij zullen onzen bijstand wel noodig hebben." „Wij Meldorfers zijn besloten ons te verdedigen zoolang nog één hand het zwaard kan voerenant woordde een ander burger der stadwien men de lei ding der verdediging had' opgedragen. „Gij echter Karsten Holm zijt vreemd in ons vaderland van u kan men niet verwachten, dat gij met dezelfde zelfver loochening strijden zultals wij voor onze vaderstad. Neemt gij dus met uwe lieden de bescherming der vluchtenden op udie anders aan de willekeur der rondzwervende vijanden zijn blootgesteld. De molenaar stemde toe en trok met zijne manschap pen de Btraten doorom de achterblijvers tot spoed aan te sporen. Een groot aantal vrouwen bleef achter om met hunne mannen te strijden, de overigen echter, meest gebrekkige vrouwen, grijsaards en kinderen, kwa men op de markt te zamenvan waar zich de stoet onder bedekking van Karsten Holm met zijn Noord- Ditmarschers in beweging zette, terwijl aan de zuidzijde der stad het geschut hare stem reeds deed hooren,dat door de veldstukken op de wal dapper beantwoord werd. De welgemikte kanonkogels maakten geduchte openingen in de rijen der aanstormende gardemaar evenals uit het bloed der slang van Zerna, luidens de oude godensage, in plaats van den afgeslagen kop, dadelijk twee nieuwe ontstonden zoo rukten ook altijd nieuwe scharen aan, om de gevallen kameraden te wreken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2