No. 81*. Vier en tachtigste Jaargang. 1882 ZONDAG 9 JULI. TWEEDE BLAD. allerlei. Prijs der gewone Advertentiën Jaimtenlaub. STAATSLOTERIJ. Nr. 4870 en 16297 1000, Nr. 3576, 3718 en 7216 400, Nr. 3802, 14413 en 18700 200, Nr. 7095 8328, 8884, 11073, 13663, 14051, 14154, 17638, 18256, 18506, 19368 en 19429 100. (ICeUgvafiöchc jbsruhfeu. IJmmnEN 8 Juli. De raiiniionilor „Adder" is in de Noordzee gezonken. Niemand is gered. Stftbö-Bericfilcu. Verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, zooals die door Burgemeester en Wethouders is voorgesteld. UkUtiKM ill: 101 KWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het goheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Bij de harddraverij te Appingedam den 6, waar aan 14 paarden deel namen, is de prijs (ƒ350) behaald door Graaf Adolf, van den heer G. Sevenhuizen te Warmeahuizen bereden door Hessinga de le premie 150) door Marianne, van den heer J. Zeehandelaar, bereden door Koopmans en de premie 100) door de Deugd, van den heer H. Bierling, bereden door v. d. Molen. In den nacht van 6 7 Juli is eene vrouw, met haar kindje van 4 weken op den arm bij het over steken van een stuk land achter de Jacob-van-Lennep- straat te Amsterdam in eene slcot gevallen. De man bracht spoedig zijne vrouw op det drogedoch het kinddat haar in den schrik ontvallen waswerd levenloos opgehaald. Door B. en W. van Arnhem werd den 7 aanbe steed het bouwen eener school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs aan de Rietgrachtstraat, welk werk gegund is aan den laagsten inschrijver, den heer Eibers voor f 33,643. De Maatschappij voor Gemeeutecrediet stelt den 14 de inschrijving open op 5 ton, het laatste gedeelte der vierde serie groot 1 miljoen van de 4 p. ets. obliga- tiën der Maatschappij. De koers van uitgifte is 99'/v p.c. De heer J A. v. d. Hucht Rijks-ontvanger te Nieuwe Niedorp is tot dergelijke betrekking te Fra- neker benoemd. Het weduwen- en weezenfonds der maatschappij „Arti et Amieitiae" te Amsterdam heeft onlangs, bij testamentaire beschikking van iemand die niet genoemd wilde worden1000, en dezer dagen van wijlen den heer J. H. Wijsman Bz. 500 ontvangen. Op de door de gemeente Rotterdam uitgeschreven 4 p.cts. leening groot 5 miljoen is voor een bedrag van 4,163,300 ingeschreven. Den inschrijvers wordt het volle bedrag der aanvragen dus toegewezen. Door handelaren in sterke dranken te Deventer, die bovendien nog eene andere neringhoofdzakelijk in kruidenierswaren drijvenis aan den Koning en in afschrift aan de Staten-Generaal een adres gezonden waarin zij wijzen op de verkeerde werking van de be kende bepaling der drankwet, welke de vereeniging van die bedrijven verbiedt na 1 Mei 1884, tenzij voor hoe veelheden boven 2 kannen. Zij verzoeken Z. M. „Om alsnog aan de Staten-Generaal voor te stellen om art. 3 nr. 8 van de wet van 28 Juni 1881, Stbl. nr. 97, zoo te wijzigen, dat het aan hen, die geen gelagen zetten en geen sterken drank verkoopen bij kleinere hoeveelheid dan bij de flesch van acht mnatjes, vergund worde eene andere winkelnering er bij te blijven uitoefe nen, of dat Uwe Majesteit andere maatregelen berame, waardoor zij die geen tappers herbergiers of kroeg houders zijn, buiten de werking dezer wet worden ge bracht, en dat, in elk geval, de eigenlijke onbillijkheid worde weggenomen dat de inrichtingen die het ge vaarlijkst zijn voor de volkswelvaart, nog gedurende 20 jaren worden gedoogd en andere, waaraan geen of min der gevaar is verbonden tot onherstelbare schade der eigenaars of houders, reeds zeer spoedig worden ver boden." In het vervolg zal op de rekeningen van leve ranciers aan het officiers-kleedingfonds niet meer 2 p.c. worden gekort ten behoeve van de militaire muziek corpsen. Het programma van het onderwijs aan 's Rijks- Landbouwschool te Wageningen voor het leerjaar 1882- 83 is verschenen Het omschrijft het onderwijs door 23 leeraren en 13 assistenten gegeven in de afdeeling hoogere burgerschool en in de afdeelingen A en B elk met driejarigen cursus zijnde de afdeeling A be stemd voor jongelieden die voldoende het gewoon lager onderwijs genotenB voor hen die voldoende den driejarigen cursus eener hoogere burgerschool gevolgd hebben. Achter dit alles zijn gevoegd het huishoude lijk reglement, opgaven nopens het internaat en de in richting voor huisvesting en leiding van den heer A v. d. Ent, overzichten der schooljaren 1880-81 en 1881-82, en mededeelingeu aangaande de hoeve op Duivendaal het kabinet van landbouwwerktuigen, de bibliotheek, den botanisehen tuin de kweekerij het proefveld en het proefstation (aan het laatBte werden in 1881 802 onderzoekingen gedaan, waarvoor 4070 ontvangen is). Het geheel vormt een boekje van 99 bladzijden in klein 8°., en geeft een goed denkbeeld van het onderwijs aan de Rijks-Landbouwschool en van den toestand der daar aan verbonden instellingen. De 4 jaren geleden gestichte remonstrantsehe ge meente te Groningen heeft een stuk grond in den nieuwen aanleg der stad gekochtwaarop zij eene kerk denkt te bouwen. Tot nu toe maakte zij gebruik van de beide gasthuiskerken haar door de voogden der gasthuizen op tijden dat er bij de her vormden geene dienst was afgestaan. Voor het hoofdonderwijzers-examen is te Amster dam geslaagd de heer J. Visscher van Zaandam. Ds. Kuipéri te Warder heeft het beroep naar Ammerstol aangenomen. Te Oterleek is tot predikant beroepen ds. G. H. Blanken te Wadenoyen. 5e. klasse, 7 Juli12e. lijst. Pakijs, 8 Juli. De regeering diende een krediet- voorstel in groot 7,800,000 francs, ter bestrijding der oorlogsmaatregelen De conferentie zal Maandag de Porte uitnoodigen het leger naar Egypte te zenden bij toestemming zal de conferentie verdagen bij weigering zal een legerkorps van 40000 man Egypte bezetten. Ten einde de voorloopige rustplaats, gegeven aan het stoffelijk overschot van Garibaldi tegen mogelijke on dernemingen van kwaadwilligen te beveiligen is daarop een rotsblok gewenteld dat ruim 5000 KG. weegt De laatste rustplaats daaraan te geven zal vermoe delijk zijn een plek op den van ouds vermaarden Jani- culus te Rome. De onderhandelingen over deze aan gelegenheid tusschen de familie van den overleden held en bet Parlementsedert geruimen tijd gevoerd worden nog voortgezet. Wat het eiland zelf betreft, het heeft den naam ont leend can de groote menigte geiten die er in 't wild voorkwamen 't was bij de Romeinen bekend onder de benaming van iscula cunicularia d. i. Konijnen-eiland. Beroemd is het in den jongsten tijd eerst geworden, sedert Garibaldi zich op het eiland heeft nedergezet. In 1854 kocht hij aldaar een huis en eenig land. Lang zamerhand heeft hij zijn landgoed uitgebreid zoodat hij ten jare 1864 de helft van het eiland in eigendom bezat. De andere helft behoorde aan een Engelsch- rnaii, Collins genaamd, en een viertal landbouwers, die weinig vruchten van hunnen bodem konden plukken, want de grond is rotsachtig slechts voor een gedeelte met een laag teelaarde bedekt. Waar dit echter het geval iswordt er zorgvuldig partij van getrokken. Het brengt dan ook graan, wijn en andere artikelen, hoewel in geringe hoeveelheid voort. De omvang van het eiland is ongeveer 15 italiaan- sche mijlen de grootste lengte een vijftal mijlen. Sedert het einde van '64 was Garibaldi eigenaar van het ganBche eiland dat weldra in het bezit van den Staat zal overgaan en voortaan, ter eere van den over leden held, aan wien Italië zijn eenheid grootendeels is verschuldigd Garibaldi-eiland heeten zal. Den 30 Juni had in het gebouw der groote opera te Parijs een geduchte gasontpoffing plaats en wel in het vertrek voor het vrouwelijk dienstpersoneel in de loges van den 5en rang, bij het ontsteken der lichten door de 2 daarmede belaste personen. Beiden werden op den grond geworpen en een hunner kreeg ernstige brand wonden door het in brand geraken zijner kleeren. Ge- lukkig waren dadelijk personen bij de hand die de tegenwoordigheid van geest hadden om dadelijk de ge kwetsten te verwijderen den verderen toevoer van gas te doen ophouden en den reeds begonnen brand te blusschen. Het verlichten der loges op dien rang had op de gewone wijze plaats doch de voorstelling ving 20 minuten later dan gewoonlijk aan. Van wege het bestuur der Vincentius-vereeni- ging is uit de opbrengst der jongste verloting 25 geschonken aan het burgerweeshuis alhier. Van Zaterdag 1 tot en met Vrijdag 7 Juli zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 238 buitenbaden, waarvan 15 door onvermogeuden, en 11 binnenbaden, alzoo te zamen 249 baden. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 9 Juli des avonds te 7 uren. in den Stads Hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche militaire de l'operette „Eatinitza" van Suppé. 2. „L'Hirondelle", Ouverture de Concert van R. Niboul. 3. „Pavane Rodolphe" van A. Czibulka. 4. Grande Eantaisie sur des motifs de l'opóra „Rigo- letto" van Verdi. 5. „Festival", Ouverture van Leutner. 6. „L'Elégante", polca de concert pour cornet a piston solo van Paque. 7. Grande Eantaisie sur des motifs de l'opéra „Martha ou le Marché de Richmond" van Flotow. 8. ,.Am Wachfeuer", Gedicht von Franz Heid- reich van Weiss. BURGERLIJKE STAND. ON DERTROUWD. 6 Juli. Willem Holman, alhier en Leentje Cöllen te Neder- horst den Bergonl. te Haarlem Ckristiaan Gerrit Eckhard en Helena Catharina Rike. Martinus Ckris tiaan Hoole en Aaltje Tin. OVERLEDEN. 7 Juli. Willem de Lange, 39 j. Vervolg en Slot. Art. 10. Het jaar, waarover deze belasting ge heven wordt, loopt van 1 Januari tot 31 December. Art. 11. Die in den loop van een belastingjaar door vestiging in of vertrek uit de gemeente belas tingschuldig wordt of ophoudt dit te zijnwordt naar tijdsgelang aangeslagen of ontheven, overeen komstig art. 245 der gemeentewet. Art. 12. Ingeval van overlijden van een belas tingschuldige is de belasting over het loopende dienstjaar verschuldigd tot en met de maand, waarin het overlijden plaats gehad heeft en over de overige maanden van het dienstjaar, gedurende welke de huishouding na den dood des belastingschuldige wordt aangehouden. Onder het aanhouden der huishouding wordt ver staan het verblijven van des belastingschuldigen nagelaten betrekkingen, bedienden, of van den per soon met de bewaring des boedels belastin het perceel of in een afzonderlijk gedeelte daarvan, door den overledene bewoond geweest. Art. 13. Behoudens de gevallenin de beide voor gaande artikelen voorzien, hebben omstandigheden, welke gedurende het belastingjaar verandering bren gen in den toestand der belastingschuldigen, geene wijziging van hun aanslag ten gevolge. Art. 14. Voor elk belastingjaar wordt aan ieder, die op 1 Januari belastingschuldig isof die het beheer heeft over goederenbehoorende aan personen die onder voogdij of curatele staan, die als minder jarigen eigen goederen bezitten, waarvan hunne ouders geen vruchtgenot hebbenof over wier goe deren bij regterlijk vonnis een bewindvoerder is be noemd zooveel mogelijk voor 15 Januari een be- schrijvingbillet uitgereikt. Gelijke uitreiking geschiedt, zoo spoedig mogelijk aan hen, die in den loop des jaars door vestiging in de gemeente belastingschuldig wordenof het be heer over goederen, als in al. 1 vermeld, hebben verkregen. Art. 15. Iederaan wien een beschrijvingbillet is uitgereikt, is gehouden op dat billet de daarin gestelde vragen stellig en zonder voorbehoud te antwoorden en deze antwoorden met zijne hand- teekening te bekrachtigen. Indien hij niet kan schrijven, is hij verpligt, behoudens eigen verantwoordelijkheideen ander te magtigen tot invulling en onderteekening van zijn billet en van deze magtiging ten genoegen van Bur gemeester en Wethouders te doen blijken. Art. 16. De in art. 14 genoemde personen, aan wie geen beschrijvingbillet is uitgereikt, zijn gehou den hiervan vóór 31 Januari ot in het geval, bij de 2e zinsnede van dat artikel voorzien, binnen 14 dagen na hunne vestiging of na het tijdstip waarop zij het beheer of bewind hebben verkregen, aan het kantoor des gemeente-ontvangers kennis te geven. Art. 17. Hijwiens billet ééne maand na de uitreiking niet is terug gehaald, is verpligt dit binnen 14 dagen na het verstrijken van dien termijn aan het kantoor van den ontvanger te bezorgen. Art. 18. Bij het opmaken der kohieren kunnen Burgemeester en Wethouders zich doen voorlichten door de vaste commissie van financiën jaarlijks door den Gemeenteraad uit zijn midden benoemd wordende. Art. 19. De leden van den Raad en hetcoilegie van Burgemeester en Wethouders zijn, ten aanzien van het bij het opmaken of vaststellen der kohieren verhandelde, tot geheimhouding verpligt. Art. 20. De belasting is verschuldigd in tien termijnen, die telkens opeischbaar worden op den eersten dag van elke maand na den dag der goed keuring van het kohier. De belastingschuldige kan zijn aanslag in eens of in meerdere termijnen te gelijk voldoen.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5