No. 82. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. FEUILLETON, WOENSDAG 12 JULI. 9) DE MOLENAAR VAN HEIDE. Prijs der gewone Advertentiën BitttcnUnb. ALKIIAARSCHE EOERANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON DUITSCHLAND. De heer Burchard directeur bij bet ministerie van financiën, is benoemd tot rijks-minister van financiën in plaats van den heer Bitter. ENGELAND. De zomer-oefeningen van de troepen te Aldershot zijn afgezegd. De Standard zegt den 10, dat de leger-reserve opgeroepen is. De Times verklaarde den 7 met genoegen te zien dat de regeering voortging krachtige maatregelen te nemen, om zoo rioodig door eene gewapende tusschen- komst van Engeland aan het egyptische vraagstuk een einde te maken. In die toebereidselen ziet dat blad den waarborgdat de bijeenkomst der mogendheden niet zal zijn eene staatkundige, niets beteekenende ver tooning, zooals Turkije zoo gaarne zou zien, Het deelt volstrekt niet het gevoelen der fransche bladen die meenen dat Engeland veel te groote toebereidselen maakt voor zulk eene kleinigheid. Tusschenkomst in de zaken van een land, dat voor de mohammedaansche wereld bijna van even vee) beteekenis kan worden be schouwd als Turkijeis geene kleinigheid Lagerhuis. In het begin der zitting werd door minister Gladstone verklaarddat de regeering geene verontrustende berichten uit Alexandrie ontvangen had. Bij de voortgezette behandeling der nieuwe iersche dwangwet werd door de regeering een amendement voorgesteld ten doel hebbende de huiszoekingen naar wapenen en verboden geschriften tot over dag te be perken behalve waar het bestaan van een geheim ge nootschap vermoed wordt. Dan zou het ook des nachts mogen geschieden. Dit amendement werd heftig be streden door de conservatieven en vele liberalen. Mi nister Gladstone verklaardedat verwerping van dit voorstelaan hem aanleiding zou geven om te overwegen, wat hem persoonlijk te doen stond. Werkelijk werd dat voorstel daarop verworpen met 207 tegen 191 stem men waarna Gladstone zeide dat hij onder gewone omstandigheden het Huis uitgenoodigd zou hebben, de zitting te verdagen, doch met het oog op den toestand in Ierland en den aard van het wetsontwerp verzocht hij de beraadslaging voort te zettenwaaraan in eene avondzitting voldaan werd. De behandeling dier wet liep toen af j bij derde lezing werd zij met slechts 4 stemmen tegen aangenomen. Het ministerie zal in deze nederlaag berusten met het, oog op de ernstige tijdsomstandigheden. Den 10 werd mededeeling gedaan van het verzenden der kennisgeving dat het bombar dement den 11 zou aanvangen. FRANKRIJK. De commissie uit de Kamer voor de legerhervorming heeft op voorstel van haren voor zitter Gambetta met bijna algemeene stemmen besloten, den diensttijd in beginsel op 3 jaren te stellen en alge- meenen dienstplicht aangenomen met behoud der vrij stelling van kostwinner der familie oudste zoon eener weduwe oudste broeder van weezen enz. Zij wil de gevorderde lengte van 1 54 op 1 55 el brengen. Kamer. De minister van marine gaf bij de indie ning vau het verzoek om een crediet van 3,900,000, ten behoeve van te nemen voorzorgsmaatregelen eenige inlichtingen omtrent het doel van dat crediet. Het doel was om innige herstellingen aan oude schepen uit te voeren en de president-minister voegde daaraan toe dat de vloot voor eeu deel uitgerust moest wor den nu rondom militaire toerustingen gemaakt werden, met het oog op mogelijke gebeurtenissen, doch zonder toestemming der Kamer jzou niets gedaan worden Er was echter geen spraak van een veldtocht in Egypte, zooals de heer Lockroy gezegd had. Na die mededee- lingen welke met gejuich vernomen werden trok de heer Lockroy zijn voorstel tot dadelijk onderzoek der aanvrage in de af'deelingen in. Het verzoek werd naar eene bizondere commissie verzonden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarsche regeering heeft besloten tot do verbetering van den loop der Donau over te gaan. De kosten van dit op 10 miljoen geraamd werk zullen over 8 jaren verdeeld worden. RUSLAND. De voor eenige weken zoo zeer be sproken generaal Skobeleff, een der hoofden van de panslavistische partij, is den 7 te Moskou plotseling over' leden aan eene beroerte. Hij was slechts 39 jaren oud Op 30jarigen leeftijd was hij reeds generaal-majoor. Dit plotselinge sterfgeval wekt algemeene deelneming. De minister van oorlog en andere hoog geplaatste per sonen zullen zich naar Moskou begeven om zijne be grafenis bij te wonen. Verscheidene eigenaars van lo kalen voor openbare vermakelijkheden zullen dien dag hunne inrichtingen sluiten. Verscheidene bladen wijden beschouwingen aan den overledene en spreken met grooten lof over hem. De Golos zegtdat jeugdige onbezonnenheid zijne eenige fout was. Bij keizerlijk besluit is bepaald dat in het Trans- baikalsche gebied in dat van den Amoer en dat van de oevers van den grooten Oceaande in vaten en flesschen ingevoerde wijnenspiritusarakrum fransche brandewijn likeuren portwijn en bieren aan hooge rechten onderworpen zullen zijn. Eene commissie van onderzoek naar de langs admi nistratieven weg naar Siberië verbannenen heeft be vonden dat 66 p. c. der verbannenen onschuldig waren. In het ministerie van marine werd eene geheime drukkerij ontdektalwaar 9000 exemplaren van eene door een hoog geplaatst persoon onderteekende ken nisgeving gevonden werden. De directeur van dat mi nisterie schoot zich na die ontdekking dadelijk voor het hoofd. De Indépendance beige zegt dat die hoog geplaatste persoon niemand anders is dan de neef des Keizersgrootvorst Nicolaas Constantinovitsch oudste zoon van den voor eenigen tijd in ongenade gevallen grootvorst Constantijn toen admiraal der vloot. TURKIJE. Abderrhaman-pacha, eerste minister, nam zijn ontslag. De Sultan verwierp het voorstel der ministers tot benoeming van een afgevaardigde ter bijeenkomst der mogendheden. Den 7 ontbood hij de tolken der ver schillende gezanten en deelde hun mede den ontvang eener depeche van Derwisch-pachawaarin gemeld werd dat de engelsche admiraal Seymour aau Der wisch-pacha zijne tevredenheid betuigd had over de houding der egyptische overheden de arbeid aan de versterkingswerken was gestaakt en er bestond bij de overheden geen plan tot sluiting van de haven van Alexandrie. De op den 9 bepaalde zitting der gezanten werd verdaagd. Men geloofdedat officieus onderhandeld werd om met de Porte tot eene schikking te komen, al had deze officieel geweigerd aan hunne bijeenkom sten deel te nemen. Inmiddels werden de gezanten door hunne regeeringen gemachtigd in het gemeen schappelijk schrijven aan de Porte (waarin, behalve het reeds medegedeelde, nog voorkomt, dat de bezetting der turkscbe troepen niet langer dan 3 maanden mag duren en voor rekening van Egypte zal geschieden), eenige wijzi gingen in den vorm aan te brengen. Zij zouden spoedig bijeenkomen om te beraadslagen over de wijze van aanbieding van dat schrijven. Mocht de Porte blijven weigerendan zouden de gezanten van Frankrijk en Engeland aandringen op eene onverwijlde beraadslaging over eene andere wijze van tusschenkomst. De Sultan ontbood den americaanschen gezantdie in de laatste dagen reeds meermalen ten paleize verscheenwelke ontbieding nog al de aandacht trok, omdat die gezant vele en langdurige bijeenkomsten met den engelschen gezant had, Saïd-pacha verzond een schrijven inhoudende dat bet ingestelde hof van onderzoek naar de te Alexan- drië voorgevallen ongeregeldheden werkzaam was en zijne taak zoo snel zal volbrengen als met de eischen der onpartijdigheid overeenkomt. De engelsche admiraal Seymour zou zijne tevredenheid betuigd hebben (deze betuiging strookt echter volstrekt niet met de andere berichten) en Ragheb-pacha had de bevelhebbers der vloten gemachtigd elk vaartuig aan te houden dat met kanonnen geladen is. EGYPTE. Ragheb-pacha's antwoord op den eisch van den engelschen admiraal Seymour om de werk zaamheden aan de versterkingen te Alexandrië te staken werd onvoldoende beschouwd, waarom de consuls gene raal bijeen kwamen om dien minister over te halen tot een meer bevredigend antwoord. De engelsche consul weigerde echter daarbij tegenwoordig te zijn en wilde evenmin de instemming van admiraal Seymour met be middelingsvoorstellen vragen. Hoewel het zeer moeilijk is om uit de verschillende berichten waarvan het een soms in strijd ia met het ander, den waren staat van zaken te leeren kennen Eenige uren reeds duurde de strijd en met toe nemende verbittering rukten de aanvallers voorwaarts om telkens weder met groot verlies te worden terug geslagen. Wel is waar, had het vijandelijk geschut reeds menigen dapperen Ditmarscher neergevelddoch met des te meer moed en verbittering streden de over- blijvenden op de met bloed gedrenkte wallendood en verderf in de rijen des vijands zendende. Daar klonk het signaal tot den algemeenen aanval onder een woest geschreeuw rukten de rijen der garde tegen de stad op, en door de volgende voortgedrongen, overstroomden zij de wallen met onwederstaanbaar ge weld. Een kortdoch hevig gevecht volgde de door de hartnekkige verdediging tot woede geprikkelde sol daten hieuwen alle^i neder wat hun in den weg kwam, maar ook de Ditmairschers streden als verwoede leeuwen, en nog menige vijand betaalde de overwinning met zijn leven. Jonker Slei/dtz echter reed terug naar de tent des Koningsom ihem te berichten dat niets zijn in tocht in de door cïe garde veroverde stad meer in den weg stond. Toen Johan me|t zijnen broeder en de voornaamste veldheeren in het «franciskanerklooster in Meldorf aan tafel zatmelddeJ een officier den hertog dat door eene patrouille eejki gevangene was aangebracht. „Ken gevangen Ditmarscher?" riep Frederik onge- loovig„dat zou de eerste zijn. Die boeren ztrjjden als waanzinnigen '- zij laten zich liever in stukken hou wen dan zich ove r te geven. Men brenge dit won der hier I i De officier verwijderde zich en keerde dadelijk daarop met den gevangene terug het was Karsten Holmde molenaar van Heide. De hertog lachte luid, toen hij hem zag. „Dat hebt gij goed aangelegd Holm, op deze wijze komt gij er zeker heelhuids af „Mijn dood zou u noch mijn landslieden van eenig nut zijn genadige heer," antwoordde de gevangene „wel echter kan ik, nu de soldaten mij verschoond heb ben beide partijen misschien van dienst zijn." „Wij zijn dezen man dank schuldig, broeder," wendde zich Frederik tot den Koning en met korte wcorden verhaalde hij hem zijne geheime onderhandelingen met Karsten Holm. Met eene zonderlinge uitdrukking rustte de blikken van den monarch op den molenaar, die de zijnen neersloeg. „Gij hebt recht op onze dankbaarheid, want het geluk onzer wapenen is het gevolg van uwe raadge vingen zeide de Koning. „Gij kunt op eene rijke belooning rekenen voor verdere diensten zullen wij u eveneens dankbaar zijn." De molenaar boog zich diep voor den beheerscher der drie vereenigde koningrijkendaarop wendde hij zich tot den hertog met de volgende woorden „Zuid-Ditmarschen is in uwe machtmaar ofschoon het slechts door een klein hoopje mannen verdedigd werd heeft het toch menschenlevens genoeg gekost zooals gij voor en op de wallen zien kunt. Gij kunt daaruit de gevolgtrekking maken dat de hoofdmacht der Ditmarschers eenen wanhopigen tegenstand zal bieden wanneer gij hun tijd laat zich te versterken. Om aan den oorlog spoedig een einde te maken en mijn vaderland voor verdere verwoestingen te bescher men raad ik u aan zonder u verder op te houden noordwaarts te trekken om u zoo spoedig als mogelijk is van de stad Heide meester te maken gelukt dat dan is ook Noord-Ditmarschen in uwe macht en de oorlog is ten einde." „Met uw verlof, genadige heer!" sprak jonker Sle- nitz tot den Koning„wat die man daar zegt is misschien zeer juistmaar eenige dagen rust moet gij mijne garde gunnen. Zij heeft lang genoeg door sneeuw en koude moeten marcbeeren en het is niet meer dan billijk dat hun hier in het veroverde nest ten minste tijd genoeg gegeven wordtom eens flink uit te rusten. Wij verzuimen daarmede niets want met de handvol boeren die wij nu nog kunnen ontmoeten maakt mijne garde niet veel omslag daar sta ik u borg voor." „Wij hebben heden gezien met welk soort van tegen standers wij te doen hebben zeide de voorzichtige Ebbe Geisz „en het is daarom zeker beter het ijzer te smeden zoolang het heet is. Wanneer wij van het behaalde voordeel partij trekken bereiken wij nu met weinig moeite ons doe! terwijl de vijand ons dralen zeker niet ongebruikt zal laten voorbijgaan." Hertog Frederik maakte eene afwerende beweging. „De troepen zijn uitgeputzij zouden oproerig wor den wanneer wij hun geen rust gundenvermoeide soldaten zijn in den slag nog minder waard dan hon gerige en met goed uitgeruste soldaten verover ik de Noordpool. Laat ons dus bedaard eenige dagen uit rusten en dan met nieuwe krachten aan den arbeid gaan." De krijgsoversten gaven luide hun bjjval met dit voor stel te kennen en ook de Koning knikte toestemmend. Niemand sprak meer van dadelijk vertrekken. „Veroorloof mij dan naar mijne landslieden terug te keerenom hun eene spoedige onderwerping aan te raden. Ik kan dan natuurlijk niet als een afgezant uit uw leger verschijnen maar ik moet mij voordoen als een ontsnapte gevangene. Ik zal ze door over dreven schilderingen van datgene wat ik bij u gezien en gehoord heb zoeken te verdeelen en hoop ze er toe te brengen uwe genade in te roepen. Gij zult dan ook wel genadig willen zijn en hen niet door ver scherping uwer voorwaarden tot het uiterste dwingen." „Hoe eerder wij vrede sluiten, des te beter ook

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1