allerlei. STAATS-LOTERIJ. Dinsdag, 11 Juli, 13° lUst. Nr. 1450 f 50,000, 12330, 19777 en 20608 f 1000, Nr 2719, 13700, 16335 en 16563 f 400, Nr. 8547, 10417, 11182, 11760, 11973 en 17956 f 200, Nr. 5127, 6792, 8432, 9532, 10071 en 17403 f 100. Ceiegrafiöcfis Üeruütc«. van den heer P. Brouwer te Zijpe, berijder J. Koster, en de premie van f 40 door „l'Innocent" van den heer J. Koster te Beemsterbereden door den eigenaar. De door de gemeente Sneek uitgeschreven geld- leening groot f 50,000is geplaatst bij het „Old burgerweeshuis" aldaartegen eene rente van 4 p.c. De fraaie antieke voorgevel van hot gemeene- landshuis van Rijnland aan de Breestraat te Leiden wordt thans zorgvuldig gerestaureerd. Eene veulenmerrie van den heer G. J. v. Omeren, aan den Vogelenzang bij Echteld heeft op 25jarigen leeftijd haar 22ste veulen ter wereld gebracht. Voor de deelneming in de derde serie van bet maatschappelijk kapitaal der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is vrij goed ingeschreven hoofd zakelijk in de provincie Zeeland. Het resteerende be drag zal ondershands geplaatst worden. Een onderofficier van het 8e regiment infanterie te Deventer die belast, met de menage der soldaten, een stuk vleesch der soldaten voor eigen gebruik had laten klaar maken is gestraft met 6 maanden eenzame opsluiting. Bij de herv. gemeente te Winkel is beroepen ds. H. v. d. Hoeven P. Az. te S. Maarten en Valkoog. De Koning heeft te Wildungen den aldaar tot herstel van gezondheid gekomen luitenant-kolonel Gey v Pittiusin der tijd chef van den stat in Atchin onder generaal v. d. Heyden de orde van den Gouden Leeuw van Nassau 3e kl. geschonken. Her passief in het faillissement van het bankiers huis Wolters te Venloo wordt geschat op ongeveer 6 miljoen, het actiet op nog geen 6 ton. Het algemeen armbestuur heeft ten gevolge der bij dit faillissement geleden verliezen de bedeelingen óf geheel ingetrok ken óf tot op de helft verminderd. Tot directeur der gemeente-reiniging te Hoorn is benoemd de heer W. Simons, te Bolsward. Het detachement genietroepen tot oefening in het leggen van sporen gezonden naar Zaandam is weder naar het corps to Dtrecbt teruggekeerd. Door den heer F. J. v. Kolkow te Groningen is aan de naar Dicksonhaven vertrokken expeditie geschon ken een volledige photografische toestel, met 50 platen van bijzonder groote afmeting en zoodanig toebereid dat zij jaren lang bewaard blijven en in een klein deel van eene seconde een goed photografisch beeld ontvan gen kunnen. Een en ander moet dienen om afbeeldin gen van het noorderlicht te verkrijgen. Bij het comité te Amsterdam tot ondersteuning der vervolgde russische israëlieten is ontvangen van ue comité's te Maastricht 1550, Waddinxveen 176,88%, Sliedrecht f 270, Leeuwarden f 1500, Wageningen f 423,81%, Doesburg 159,68, Heusden 178,15. De heeren J. K. W. Quarles v. Lfford J. T. R. S. v. d. Bossche en H. Verploegh hebben concessie ge vraagd voor de exploitatie der rijke steenkolenvelden in Midden-Sumatra en den aanleg van spoor- en tram lijnen en garantie van wege het Rijk voor 4% p.c. 's jaars, gedurende 46 jaren, voor 5 miljoen aandeelen kapitaal en hoogstens i2 miljoen obligatiën dus eene bijdrage van hoogstens 752,500 waartegen zij bere kenen dat het Rijk aan kosten enz. bijna o ton uitwint en tevens deelen zal in de winsten. De minister van binn. zaken heeftnaar aanlei ding van adressen in het vorige jaar ingekomen van 4 Geneeskundige Raden om wettelijke bepalingen ten opzichte van het drinkwateraan de geneeskundige inspecteurs opgedragen om een verslag in te zenden aangaande den toestand van het drinkwater in alle gemeenten des lands. Tevens is aan de vergadering van inspecteurs opgedragen te overwegen ot liet wanneer wettelijke regeling noodig mocht blijken mo gelijk is doeltrefiende en practisch uitvoerbare maat regelen ook wat het financieel gedeelte der kwestie betreft, vast te stellen. Dezer dagen deed in eenige couranten het bericht de ronde dat in Schagen een gemeente van 3200 zie len, in het afgeloopen kwartaal niemand was gestorven. Men deelt ons echter daarvan mededat het aantal sterfgevallen in die gemeente in de verloopen drie maanden integendeel zelfs betrekkelijk groot is geweest. Een brievenbesteller te Joure, thans ontslagen, iswegens diefstal van f 22 uit het postkantoor ver oordeeld tot 3 maanden celstraf. Een broeder van het congregatiehuis te Drunen, die op eene hooge ladder stond te witten is door bet achteruitglissen der ladder naar beneden gestort en on- middelijk dood gebleven. De rechtbank te Utrecht heeft een tapper tot f 25 boete veroordeeld wegens het schenken van ster ken drank aan een kennelijk beschonken persoon. Te Vlissingen is een man, die haring langs de hui zen te koop aanbood, aangehouden, omdat de policie hem gelijkend vond op den door den officier van justitie te Breda eenige maanden geleden gesignaleerden C. Fluiten. In voorloopig arrest gebrachtstelde hij zich zeer woest aanvernielde hij wat hem voor de hand kwam en sprak hij over den moord van een elfjarig meisje. Wel licht is hij dus de dader van den onlangs in Belgie nabij onze grenzengepleegden moord. Hij is naar Breda overgebracht. De prijs van f 100 voor het beste ontwerp van een sierlijken stempelband voor het weekblad voor popu laire dierkunde „Fauna" is door de jury samenge steld uit 2 bestuursleden der Maatschappij „Arti Amieitiae" benevens redactie en uitgever van „Fauna", toegekend aan de heeren N. v. d. Waay en E. S. Wit kamp Jr.kunstschilders te Amsterdam. Er waren 14 ontwerpen ingezonden. De raadscommissie te Deventer beeft geadviseerd om de toezegging eener gemeentelijke toelage van f 350,000 aan de Kon. Nederl. Locaalspoorwegmaat- scbappij voor het tegenwoordig ontwerp van de IJsel- brug niet gestand te doen. Door de Staten van Gelderland is met eenparige stemmen besloten's Konings machtiging te vragen om, in vereeniging met de Staten van Utrechtde zaak der waterlossing in de Geldersche vallei gemeen schappelijk te behandelen. Van de den 10 getrokken 2000 seriënnummers der Weerbaarheidsloten zijn uitgeloot de navolgende prijs winnende seriën 640 683 743 860 1338 1823 1931, 2054, 2230, 2799, 2830, 2879, 2928, 3007 3081, 3114, 3251, 3655, 4092, 4518, 4676, 5029, 5169, 5676, 5686, 6114, 6699, 6837, 7052, 7355, 7407 7600 7747. 5e. Klasse. Londen, 11 Juli. De admiraal Seymour, opende heden ochtend te 4 uur bet bombardement op Alexan dre. De franscbe vloot trok terug. De consuls pro testeerden. De onnoozeie oesters en mosselen gaan zoetjes aan de aanleiding worden tot het ontluiken eener eigen aardige Zeeuwsche manrine. Deze oesters- en mossels marine vormt nu reeds een niet aanzienlijke vloot die de kweekschool kan zijn van een ontzagwekkende zee macht, gelijk de oude Zeeuwen die nauwelijks hebben gekend. Men heeft er nu al vaartuigen van allerlei model onder stoomjachten hoogaarzen schokkers en kotters nu komt er ook een 'noordhollandsche ijzervaste botter bijdie gebouwd zal worden op de werf van den heer Klaas Kater Cz., te Monnikendam. Mogelijk ziet men nu ook nog torpedobooten voor den politiedienst op de Schelde. Kanonneer'oooten ziet men er reeds nu en dan namelijk van engelsche jagersdie bij ons al wat vlerken heeft onder onze neus komen weg schieten en 't nuttigste ras van zee-, strand- en moerasvogels met den ondergang dreigen. Voor de watergeuzen van Zeeuwsch-\ laanderen en andere visschersplaatsen gaat het er benauwd uitzien. Jaren lang oefenden zij hun bedrijf uit met of zonder vergunning gelijk dat viel en soms zag men de breede stroomen als bedekt met den zwerm hunner kleine doch stoute scheepjes. Maar de dagen van waterpoëzie zijn voorbijwant voortaan zwerft de waterpolitie in grooten getale rond ea wie van de watergeuzen aan den vluggen botter ontsnappen worden opgevangen in de netten van den schokker en zoo ze daar moch ten doorslippen, dan snapt hen de vlugge stoompolitie. De waterpolitie wordt dus op haar beurt een middel van bestaan voor velen. Zoolang de oester- en mos seleters in de groote steden van het vasteland hun opbieden op het genot der lekkernij niet staken kan alles goed gaan en zal het Zeeuwsche water meer geld waard zijn dan het Zeeuwsche landgelijk men dit reeds ziet te dezer dage. Gewoonlijk is men van gevoelendat zware winter koude zeer bevorderlijk is ter beperking van het in- sectenheir, dat in 't voorjaar en in den zomer land- en tuinbouw zooveel schade doet. Ten einde zoo moge lijk dit vraagstuk na behoorlijk onderzoek, voor goed beslist te zien heeft eene jonge dame, miss Ormerod in de nabijheid van Londen metterwoon gevestigd, zich de moeite gegeven de zaak nauwkeurig na te gaan. Daarenboven heeft zij op een groot aantal plaatsen in Engeland geschikte personen gezocht en gevonden, die, evenals zij zelf, den invloed hebben nagegaan van slappe en zware winters op de voorttelling van een 60tal schadelijke insecten. Men heeft daarbij nagegaan den toestand van hunne larven en poppen op het geboomte, onder den schors, in den bodem, in de vrije natuur. Sedert den winter van 1879 heeft men dit onder zoek met ijver en op zeer nauwlettende wijze voortgezet. En opmerkelijk mag het worden genoemd dat de re sultaten van het onderzoek de onjuistheid van het al gemeen aangenomen gevoelen in het klaarste licht hebben gesteld. De koudste winters hebben geen schade hoegenaamd in de broedplaatsen dier schadelijke insecten aangericht. In de takken van 't geboomte onder de schors zelfs in den bodem, die zoo hard als metaal was geworden, overal in één woord, hebben de kiemen van allerlei rupsen en vlinders en 't geen tot bet heir der kleine Vandalen behoort, zich uitmuntend weten te bewaren. Bij de ontluikende natuur kwamen zij frisch en krachtig te voorschijn in tallooze scharen en verheug den zich in dubbele mate over hun aanzijn dewijl zij waren ontslagen van miljoenen vervolgers. De zware koudeveelal getemperd door de gevallen sneeuw wat de kiemen van het aanstaande insectenheir betreft, oefende telken jare een noodlottigen invloed op het gevogelte uit. Koude en gebrek aan voedsel bedekte bet besneeuwde veld met de lijken der insectenverdel- gere en liet de roovers des te vrijer spel in de daar opvolgende lente. In dubbele mate bevordert derhalve een. zware winter in den gewonen regel de vermenigvuldiging van insec ten die schadelijk zijn voor land- en tuinbouw. Te Weenen is op klaarlichten dag een brutale dief stal gepleegd. Voor een schoenenmagazijn in de Zie- glerstrasse een drukke straat, waar o.a. ook het post kantoor is, hield omstreeks één uur, toen de werksters reeds waren gaan eten een rijtuig stilwaaruit twee deftig gekleede heeren stapten. De eigenaar, Jozef Merstallinger ontving hen zelf en vroeg wat zij ver langden. De heeren kwamen groote inkoopen doen zooals zij zeiden en volgden den schoenmaker in zijn magazijn. Maar nauwelijks hadden zij een paar woor den over de waren die hij hun liet zien gewisseld of de gewaande klanten pakten den schoenmaker beet, duwden hem ondanks zijn tegenstand een in chloro form gedoopten doek onder de neus en lieten hem toen hij het bewustzijn had verloren in het magazijn liggen. Intusschen braken de dieven een geldkast in de woonkamer open en vonden daar 800 florijnen aan contan ten en verschillende voorwerpen van waarde, die zij mede namen. Daarop stapten zij weèr in hun rijtuig en reden weg zonder dat de politie een spoor van hen heeft kunnen vinden. Ofschoon de schoenmaker geen letsel van belang heeft gekregen duurde het toch geruimen tijd, voordat hij zijn bewustzijn had teruggekregen en een geregeld verhaal kon doen van hetgeen er met hem gebeurd was. Blijkens de agenda voor de volgende zitting van den gemeenteraad te Arnhem wordt vergunning aange vraagd tot verplaatsing van een privaat in het Paradijs. Marie Félicité d'Aux gravin de Budan de Bois- laurentdochter van een officier der lijfwacht van Karei X, tot armoedigen staat vervallen, is door de rechtbank te Parijs veroordeeld tot f 25 boete wegens het vervalschen van wijn. Zij had zich in een door haar in de Ursulinenstraat gehouden wijnhuis daaraan schuldig gemaakt. Bovendien is de aanplakking van het vonnis gelast. Daar in den laatsten tijd meermalen personen die de Vendöme-kolom te Parijs bezochtendaarvan afsprongen, zoo is het naar boven gaan bij die kolom verboden. Nu heeft zich in de vorige week echter een dergelijk geval voorgedaan bij de Bastille kolom. Een jong mensch naar gis 30 jaren oud als werkman ge kleed, met een knap uiterlijk, sprong onverwacht, zon der dat zij die hem vergezelden hem konden tegen houden, over de leuning naar beneden. Zijn vreeselijk misvormd lijk kon niet herkend worden. Den 12 Februari van dit jaar werd een landbouwer, Martinet genaamd ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijnen 76jarigen oom. Dat vonnis is eerst 140 dagen later op den 4 dezer ten 5 ure des morgens ten uitvoer gelegd te Bordeaux. Bij die gelegenheid zijn een toeschouwer op het dak van een huis in de nabijheidtwee huzaren en een soldaat flauw gevallen. Het tijdstip van de voltrekking was zoo goed geheim gehouden, dat alleen een 50tal personen, die naar hun werk gingen daarbij tegenwoordig waren. By eene verkiezing van 5 raadsleden, die ontslag ge nomen hadden te Eive de Gier in Frankrijk kwamen van de 3431 ingeschreven kiezers slechts 7 op. Er heeft herstemming plaats. Een stoombootmet ongeveer 500 pleizierreizigers aan boord werd den 4 op de Ohio-rivier door een sleepboot aangevaren, met het noodlottig gevolg dat zij binnen 3 minuten zonk. De meeste reizigers waren te water gesprongen en werden gered door de beman ning der boot en met behulp van eenige in de nabij- heid zijnde schuiten. Ongeveer 75 personen zijn echter verdronken. De eigenaars der boot zullen vervolgd wordenomdat meer reizigers op de boot toegelaten warendan de wet voorschrijft. De kapitein is rade loosmen verzekert, dat hij van droefheid sterven zal. Te Londen worden pogingen aangewend tot het op richten van een standbeeld ter eere van Darwin. Aan vankelijk vond dit denkbeeld veel bijval. Op de eerste lijst werd binnen korten tijd voor f 12000 door enkele personen geteekend. Ook wil men een Darwin-fonds stichten ter bevordering van de beoefening der natuur wetenschappen. De burgemeester van Perroy in Frankrijk is voor twee maanden in zijne betrekking geschorst op grond dat hij zich op eene openbare plaats in kennelijken staat van dronkenschap bevonden had en alzoo zich niet gedragen heeftzooals het een vertegenwoordiger van het gezag betaamt. In de N. N. H. van 9 Juli leest men „Men heefc ontdektdat er boomen en huizen, met dynamiet gevuldbij het station van den Heldwick- Shepley-spoorweg waren gelegd." Indien de boomen en huizen in bommen en hulzen worden veranderd, zal dit bericht begrijpelijker luideu. De Peking Gazette bevat dikwijls allerzonderlingste verzoeken aan den keizer, die toch door het hof en de ministers in allen ernst worden opgenomen hoewel zij zonder twijfel willens en wetens daardoor medewerken aan het in stand houden van een bijgeloofdat in een sprookje of volksoverlevering maar zeker niet in een officieele staatscourant te huis behoort. Een staaltje daarvan is een Memorie aan den Keizer van een zekeren mandarijn in eene grensprovincie die aan Zijne Maje steit verlof vraagt in eenige tempels wijtafeltjes op te hangen ter eere van de beschermgeesten dier plaats, die onvermoeid zijn in het beschermen van de bevolking. Deze welwillende geesten zouden niet alleen regen en winden, stormen en andere met de weersgesteldheid in verband staande rampen afweren maar zij zijn bij een aanval op de stad door een Mahomedaanschen grens- stam, evenals de goden bij Homerus, zelf in het strijd perk getreden, om hunne beschermelingen te ontzetten. Dit wordt woordelijk als volgt beschrevenOp het oogenblik dat de Mahomedanen een bestorming aan vingen stond plotseling tegenover de aanvallers een ontelbare schare van bovennatuurlijke strijdersvan reusachtige gestaltemet roode lampen in hunne han-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3