fiinuettlaub. het bombardement van Alexandrie bij den engelschen admiraal geprotesteerd te hebben. De fransche oor logschepen trokken zich vóór het bombardement terug. Het bombardement ving den 11, 's morgens 8 uren, aan. Drie pantserschepen vernielden de twee bat terijen Lighthouse en Pharos, Kanonneerbooten ver nielden de batterij Marabout aan den ingang der haven. Het fort Mex werd door de schepen de Invincible Monarch en Téméraire tot zwijgen gebracht. Bene afdeeling mariniers van de Invincible ging aan wal en vernagelde de kanonnen van dit fort. Het paleis Ras-el-tin werd een puinhoop. De egyptische soldaten vochten goed. De engelschen hadden 5 dooden en 2/ gekwetsten het verlies der egyptenaren werd vermoed grooter te zijn. Tegen den middag hield het bombar dement nagenoeg op. Des namiddags beschoten de pantserschepen het fort Napoleon dat de stad bestrijkt. Te 5 uren waren alle forten aan den zeekant tot zwij- gen gebracht en beschoten de Monarch en de Penelope de forten aan de binnenzijde van de haven. Den 12 werd des voormiddags half elf het vuur heropend op het fort Moucrieff, waaraan de door het bombardement veroorzaakte schade in den afgeloopen nacht hersteld was. Des namiddags te 1 ure werd te Alexandrië de parlementaire vlag geheschen. Stoombooten met die vlag richtten zich naar de vloot. Op verschillende plaatsen brak brand uitterwijl de stad door de be volking geheel verlaten schijnt. Den 10 verbood de engelsche consul het varen in het Suezkanaal terwijl admiraal Seymour aan de koopvaardijschepen verbood gedurende het bombarde ment door het Kanaal te gaan. Volgens de in het Lagerhuis gedane mededeeling zijn de koopvaardijschepen alleen gewaarschuwd, dat zij de doorvaart op eigen risico zouden ondernemen, en waren ook in dien zin bevelen door de regeering uitgevaardigd. Te Port Saïd verlie ten alle europeanen daarna de stad en scheepten zich in aan boord van de vaartuigen in de haven. Ook de engelsche consul begaf zich aan boord van eene ka nonneerboot, na de engelsche vlag van het consulaats gebouw weggenomen te hebben. Den 6 heeft de heer Janseen hoofd der school te Limmen naar aanleiding van zijn gevierd jubilé, de schooljeugd een feest gegeven. Het rykelijk ont haal in het schoollocaal werd afgewisseld met eene wandeling door het dorp op welke voor de woningen der raadsleden eenige liedjes werden gezongen. Den 8 is de nieuwe brug over de Zaan te Zaan dam met een hartelijk woord van den burgemeester voor het publiek verkeer geopend. Den 8 vierden de fabriekarbeiders van Enschede en Lonneker een feest te betuiging hunner ingeno menheid met de opening der ten koste der familie v. Heek gebouwde restauratiezaal in het Volkspark. In eene den 9 te Veendam gehouden, door de kies- vereeniging „Eendracht maakt macht" uitgeschreven en door ruim 100 personen bijgewoonde meetingheeft men zich verklaard ten gunste van grondwetsherziening, als gebiedende voorwaarde voor de samenstelling van eene deugdelijke en rechtvaardige kieswet. Den 9 zijn ten gevolge van het onweder, afge brand een huis te Lochem en eene boerenhofstede onder de gemeente Lichtenvoorde. In laatstgenoemd perceel gingen de geheele inboedelgoud en zilver, benevens papieren geld verloren en kwamen 14 koeien en 2 paar den om. Bij de harddraverij te Westwoud, op den 9, waaraan 14 paarden deel namen is de prijs behaald door het paard van den heer C. Broerste Benning- broek en de premie door dat van den heer J. Dam te Alkmaar, beiden door de eigenaars bereden. In eene den 9 te Utrecht gehouden vergadering van gedelegeerden van verschillende vereenigingen welke wijziging van het kiesrecht met afschaffing van den census noodig achten is men het eens geworden, dat art. 78 der grondwet behoort te luiden „De leden „Wat wilt gij van mij, Reimer, het ware beter, dat wij elkander nooit, meer zagen!" zeide zij zachtjes, doch zonder verwijt in hare stem. „Gij zelf hebt mij in uwe nabijheid geplaatst, Telse, gij moogt mij nu ook niet meer terugwijzenant woordde hij eenige schreden nader komende. „Ik koos u tot aanvoerder der banierwacht omdat niemand de heilige banierdie aan mijne handen is toevertrouwd met dezelfden moed zou verdedigen en beschermen als gij dat om mijnentwil doen zult." „Om uwentwilTelse breng ik gaarne mijn leven ten offerzeide Reimer en zijn oogen schitterden bij de gedachtezich voor zijn geliefde te mogen opofferen. „Maar ik ben niet gekomen om met u van sterven te spreken, doch om u den weg tot een nieuw en ge lukkig leven te wijzen." De dochter van den schout zag hem vragend aan als sprak de jonge man in eene voor haar onverstaan bare taal. „Gij spreekt onbegrijpelijke woorden ant woordde zij eindelijk. „Hoor eensTelse ging de jongeling voort, terwijl hij hare hand greep. „Men heeft u gekozenom het heilige teeken des kruises vooruit in den slag te dra gen om ons in dezen rechtvaardigen strijd aan te moedigen opdat wij onze vrijheid behouden en onze vijanden vernietigen zullen, en naar ik hoop zal ons dit gelukken, wanneer wij eensgezind en daardoor sterk zijn. Gij hebt deze taak op u genomen ofschoon zij u op gedrongen isen dat was grootsch en edel van u want het geschiedde om ons vaderland te redden. Maar wat men verder van u verlangtheeft daarmede niets te maken is veeleer een ten hemel schreiend onrecht, ons door de streken van Karsten Holm aangedaan die zich aan ons wilde wreken." „Gij bedoelt, dat men mij bestemd heeft, om den nonnensluier te dragen vroeg het meisje en hare blikken rustten daarbij vorschend op zijn gelaat. der 2e Kamer worden rechtstreeks door de kiezers bij geheime stemming gekozen. Om kiezer te zijn moet men zijn meerderjarig ingezeten van Nederland in het volle genot zijner burgerlijke en burgerschapsrechten. Het kiesrecht en de uitoefening daarvan worden door de wet geregeld." In de den 10 te Maastricht gehouden en door omstreeks 70 leden bijgewoonde 33ste algemeene ver gadering van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde (thans 1094 leden tellende met nieuwe afdeelingen te Purmerende Delft en Zwolle), is het rapport behandelduitgebracht door prof. van Over- beek de Meijerprof. A. P. Eokker en dr. Menno Huizinga nopens het meer of minder wenschelijke van het door den heer Pierson en anderen bestreden sani tair toezicht op de prostitutie. Na soms heftige debat ten is een voorstel aangenomen van dr. Godefroivan 's Hertogenbosch waarbij nogmaals wordt erkend, dat sanitair toezicht boogst noodzakelijk is, en eene nieuwe commissie benoemd zal worden tot het beramen op welke wijze de verspreiding van syphilis kan voorkomen worden. Van bovengenoemd rapport is 'oij W. A. Be- schoor te 's Gravenhage eene beoordeeling verschenen door de heeren dr. W. v. d. Bergb, prof. J. W. Gunning, dr. S. R. Hermanides H. Pierson en jr. mr. O. Q. v. Swinderen die het met de conclusion en met de door meerderheid en minderheid voorgestelde concept-wetten volstrekt niet eens zijn en daartegen velerlei beden kingen inbrengen. Hoewel de tegenstanders van het sanitair toezicht te Maastricht niet ontbraken, heeft de meerderheid der geneeskundigen zich tegen het stelsel van den heer Pierson c.s. verklaard. De avond van den dag werd doorgebracht in de buiten- societeit Slavantewaar de muziek van het tweede regiment infanterie zich deed hooren en met een be zoek in de verlichte groeven van den S. Pietersberg. Den 11 werd de vergadering voortgezet en vervolgens een tocht naar Valkenburg ondernomen. In de vergadering vau aandeelhouders van de maatschappij „de Schelde" te Vlissingenden 10, is medegedeeld dat de derde serie der leeniug volteekend is en zijn goedgekeurd de overeenkomsten met den Staat en met de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. Den 11 is de 150ste algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid te Utrecht gehouden. Het aantal leden bedraagt thans 2571, zijnde 80 meer dan het vorige jaar. Aangenomen zijn de voorstellen tot het uitschrijven van prijsvragen over de grondslagen waarop eene wet op de uitvindingen ook internatio naal, dient te berusten over het kweeken aanleggen en behandelen van planten en bloemen in de openbare wandelplaatsen en langs de wegenmet het oog op de verfraaiing der omgeving en tot voorlichting van de gemeentebesturen en toezicht hebbenden. De gouden medalje is ook uitgeloofd voor het minstens 2 jaren met een tiental werklieden gaande houden van eene fabriek van speelkaarten in kwaliteit en prijs gelijk staande met de buitenslands vervaardigde, f 500 werd beschikbaar gesteld voor het departement of de veree- niging bereid om eene poging te doen tot oprichting eener kookschool en f 500 jaarlijks voor departemen ten die voor de vestiging van nuttige instellingen in hunnen kring eene bijdrage van de Maatschappij wen- schen te ontvangen. Directeuren werden gemachtigd om aan de hooge regeering ingenomenheid te betuigen met het denkbeeld tot oprichting van proefstations voor bouwstoffen en steenkolen aan de Polytechnische School, en om geene uitvoering te geven aan het in 1881 ge nomen besluitom f 1000 bij te dragen in de kosten van oprichting van een „Algemeen Nederlandsch Pen sioenfonds voor werklieden", nu bijzondere levensverze kering-maatschappijen de gelegenheid hebben opengesteld tot het verzekeren van pensioenen aan werklieden op voor- deelige voorwaarden. Na den afloop der vergadering werd in het gebouw voor kunsten en wetenschappen eene provinciale tentoonstelling van nijverheid geopend, 's Avonds woonden de afgevaardigden een concert van het bereemde muziekcorps der brusselsche guides in „Ja dat is het onrechtdat men u wil aandoen antwoordde Reimer in zijn ijver zoo luid dat Telse hem moest vermanen haren vader niet wakker te maken. „Niemand kan u tegen uwen wil in het klooster plaatsen niemand kan u dwingen van de wereld af stand te doenwanneer gij geen behoefte gevoelt om u den hemel te wijden 1" Een weemoedig lachje vloog over het schoone bleeke gelaat van het meisje. „Het is te laat Reimer fluisterde zij „kunt gij het gebeurde onge daan maken?" „Het is niet te laatTelsede wil der priesters alleen kan u niet van mijne zijde rukken. Mij mij moest men het vragengij zijt mijn verloofdehet woorddat gij mij gaaftis ouder dan hetgeen men u afgedwongen heeft. Mij moest men vragen of ik van u afstand wilde doen, en dan had ik hun toegeroepen Neen en duizendmaal neenen ik zou neen gezegd hebben tot mijn laatste ademtocht „Wat dénkt gij te doen?" vorschte het meisje. „De oorlog kan niet lang duren en het klooster is niet in eene week gebouwd, wanneer werkelijk de zege aan ons blijft. Is de vijand op de vlucht geslagen, dan hebt gij uwe belofte vervuld en gij zijt weder de mijne, zooals gij het vroeger waart ik eisch u dan terug Telse zag hem vragend aan, toen de jonge man zweeg het scheen haar alsof hij aarzelde met zijne eigen lijke bedoelingen voor den dag te komen. „En wanneer men weigert aan mijne eisch gehoor te geven, dan ontruk ik u met geweld aan hun macht en vlucht met u naar Duitschland, naar Zweden waar heen gij wilt. Deze armen zijn sterk genoegom u te beschermenen deze handen hebben leeren werken het zal ons dus niet aan brood ontbreken." Hij haalde diep ademalsof het hem eene groote verlichting was, te hebben uitgesproken, wat hem op het hart lag. Telse echter schudde het hoofd en zij trok hare hand uit dien van den jongen krijgsman terug. Tivoli bij. Den volgenden morgen is het nijverheids congres aangevangen. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is den 11 een voorstel ingekomen van eenige leden tot ver bouwing van het gemeente-badhuis te Scheveningen. Den II is het bijna tweejarig dochtertje van den landman J. B. te Obdam al spelende achter het woon huis in eene sloot gevallen en omgekomenhoewel het er spoedig uitgehaald werd. In eene den 11 gehouden bijeenkomst te Egmond aan Zee tusschen den heer C. de Groot, als gemachtigde der concessie-aanvragers C. de Groot c. s. voor een paardenspoor tusschen Egmond aan Zee en omliggende gemeenten eenerzijds en den heer Jan Holland di recteur der op te richten Kennemerlandsche Stoomtram- ccmpagnie anderzijds is men tot een vergelijk geko men met het doel om voortaan in zake de tramkwestie samen te werken. De Egmonden en ook de overige belanghebbende gemeenten mogen zich verheugen in deze overeenkomstdie er ongetwijfeld toe zal leiden om het tot stand komen der gewenschte lijnen te be spoedigen. Den 12 is aan het ministerie van waterstaat aan besteed de verruiming van een gedeelte van den Vaart- schen Rijn onder de gemeenten Jutphaasen Vreeswijk, behoorende tot de werken voor den aanleg van het AmsterdamMerwede kanaal. Minste inschrijver was de heer H. Bennink H. Lz. te Vreeswijk voor f 156,800. De erfprinses van Oldenburg is den 12 met haar driejarig dochtertje op Soestdijk aangekomen om eeni- gen tijd bij hare zuster, prinses Hendrik door te brengen. Den 12 is te Dordrecht aanbesteed het verbeteren van het fort Prins Erederik in de positie van Oolt- gensplaatgeraamd op f 335,000. Minste inschrijver was de heer J. J. van Sluisdam te Dordrecht voor f 328,950. Op het lijk van den luitenant ter zee Jonckheer is een briefje gevonden met aanteekeningen van de door hem waargenomen wachtloopende tot 6 uren des avonds. Het luidt dus „Passeeren te 10 uur de piers. Sturen koers magnetisch z. w., stuurkompas z. t. w. w., standaard z. w. w. Koppelen roer- stoombeweging af. Bergen brugtent-kleeden sjorren toren zetten alles zeevast. Water bij de pomp niet ingevuld. Trachten te 6 uur te draaien om IJmuiden te bereiken doch het schip weigert herhaaldelijk met schroevensturen daarom z. t. o., om minder water over te nemen." De te Nieuwediep aangebrachte lijken waren op een na voorzien van zwemgordels. Een lijk was opgezet door het binnengekregen water. Al de andere hadden weinig of geen water in de maag en ingewanden, zoodat deze personen vermoedelijk een langzamen dood gevonden hebben door het aanhoudend binnendringen van water- deelen in de longen. De horloges der meeste drenke lingen stonden stil op 9 u. 15 m. Het Vaderland meldt dat van het uitgaan van de Adder geen officiëel telegrafisch bericht gezonden is aan het departement van marine (ditmaal bij uitzondering door denman aan den seinpost te IJmuiden verzuimd) of aan den commandant der marine te Hellevoetsluis, en dat dus het vermoeden voor de hand lag dat de commandant om weersgesteldheid of andere redenen het vertrek van IJ muiden had uitgesteld. Dat monitors yan het model Adder, als slechts voor de binnenwateren en de kust bestemd, geene goede zeebouwende schepen zijn, maar tochtjes als van IJmuiden naar Hellevoetsluis herhaalde malen (de Adder sedert 1875 jaarlijks voor de zomer- manoeuvres) zonder het minste bezwaar en zonder ge leide gedaan hebben gelijk ook de rammonitors Tijger en Heiligerlee zonder geleide van andere schepen van Glasgow en Liverpool naar onze havens zijn gevaren. Dat aan boord zooals steeds op onze oorlogschepen alles in orde was voor noodseinen, vuurpijlen, vuur- blikken en des noods geschuten dat het schip tevens van 5 uitmuntende zeewaardige sloepen was voorzien voldoende ruimte voor de bemanning aanbiedende. Men heeft dus te denken aan een plotseling ongeluk „Ik heb voor het hoogaltaar voor het beeld der hei lige maagd beloofd mij aan de kerk te zullen wijden, en deze belofte wil ik houden, Reimer, al viel het ook nog zoo zwaarantwoordde zij met vaste stem. „Ik wil de vloek des meineeds niet op mij laden die ons beiden voor eeuwig ongelukkig maken en ons in het vreemde land zelfs geen rust zou laten." „Uwe gelofte is niet geldiggij hadt geen vrijen wil meer, toen men u haar afnam, gij waart mijne ver loofde en slechts met mijne toestemming hadt gij haar kunnen doen „De kerk verbindt en scheidt weder, ik heb die taak op mij genomen en ik kan haar niet weder van mij afschudden. Het lot wilde het niet Reimer dat wij te zamen door het leven zouden gaan voegde zij er met zachte sidderende stem bij „wij moeten ons in het onvermijdelijke schikken. Gij moet u eene andere vrouw kiezen en mij vergeten en gelukkig zijn Zij zeide de laatste woorden zachtmet eene door tranen verstikte stem de jonge man echter greep geroerd hare hand en drukte ze aan zijn borst. „Is dat uw laatste woordTelse bracht hij met moeite uit. Zjj knikte antwoorden kon zij niet. Zwijgend zag de jonge man neer op zijne vroeger, bruid als verwachtte hij nog een gunstiger antwoorde maar hij vergiste zich. Eindelijk zeide zij met bijna gebiedende stem „Veriaat mij nu Reimer en zoek mij niet weder op er blijft ons niets anders over dan in ons lot te berusten „En toch blijft gij de mijne, al waart gij St. Ursula zelfriep de jongeling op heftigen toon en verliet de tent. Telse echter zonkdoor smart overweldigd in hare stoel terug en drukte beide handen voor het gelaat. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2