STA HTS LOTERIJ. Nr. 19799 f 5000, Nr. 151 en 5142 f 1000, Nr. 5180 14371 en 16782 400, Nr. 3728, 4684, 6210 en 8124 f 200. Nr. 2486, 3252, 5022, 5077, 5331 7045, 8500, 8788, 14303, 15243, 15440, 15941 en 18489 f 100. Donderdag, 13 Juli, 15e liist. Nr. 18980 ƒ2000, Nr. 6183 en 17903/1000, Nr. 5947, 6548, 14390 en 17663 ƒ400, Nr. 2401 ƒ200, Nr. 2342, 3315, 3490, 4430, 4835, 5139, 6484, 6831, 20117 en 20946 f 100. STeiegrafigcftc ÜS&richtett. QlUrlci. &tabg^i3ericfiietu lieurs- en JflarKibevicfalen. en het feitdat eenige lijken zijn gevonden met, andere zonder reddinggordels moet hieruit verklaard worden, dat de wachtdoende manschappen aan boord van de monitors steeds een reddinggordel dragenvoor het mogelijke geval van door eene zee van het lage dek te worden afgeslagen. De N. Rott. Courant merkt hierop aan dat, al was van het vertrek van den monitor niet per telegraaf aan de marine-autoriteiten bericht gegeven, dat vertrek uit de zeetijdingen der couranten bekend was dat de Adder bekend was als een onzeewaardig vaartuig en niettemin, zonder eenige voorbereidende oefening, in zee gezonden werd met een commandant en een état-major, die nooit op een monitor gediend hebben en dat de monitor Haai verleden jaar te nauwernood den dans ontsprongen is toen de zee de sckalmluiken lossloeg en zooveel water binnen kwam dat de machine-len»- pompen de gewone lenspompen moesten te hulp komen. Den 11 zijn te IJmuiden begraven de lijken van den loods Duinker en die van 2 matrozen en 2 mariniers van den eerste door het corps loodsen, de 4 kisten van de laatsten op één wagen onder de nederlandsche vlag. Van de zijde des burgemeesters was alles gedaan wat eenigszins tot verhooging der plechtigheid kon dienen, maar op eene deswege aan den commandant der marine te Amsterdam gedane vraag was per telegraaf geant woord „begraven als gewone drenkelingen." Van vele gebouwen en schepenwaaronder een braziliaansch oorlogschip en een engelsch jachtwoeien de vlaggen halver stok. Het lijk van den luitenant ter zee Jonckheer is den 12 met militaire eerbewijzen en onder veel betoon van deelneming van de spoorwegstation te Breda naar de begraafplaats te Ginneken vervoerd. Te Nieuwediep waar den 11 reeds 19 lijken waren aangebracht, is dat van den machinist Dalmeijer, het welk meer dan de andere geleden had reeds ter aarde besteld. De begrafenis van de 18 overige zal met de meeste plechtigheid den 13 plarts hebben. De stoomschepen Buffel Schorpioen Hercules en Naereboutalsmede recherchevaartuigen gaan voort met de opsporing der omgekomenen. Met de Naerebout is medegegaan de scheveningscbe stuurman den Duik, die zegt de Adder den 7 gezien te hebben om op de plaats, waar bet vaartuig vermoedelijk vergaan is, een onderzoek in te stellen. Te Maastricht is een voerman door zijn paard doodgeslagen. In een veenput in het Weerdingerveen dit jaar gegraven en met geen enkel water gemeenschap heb bende is een flinke snoek gevangen. Door het dagelijksch bestuur eener limburgscbe gemeente is aan een zwager van den burgemeester winkelier in manufacturen die te voren geen sterken brank verkoopende in October 1881 een laag patentje als tapper had genomen in strijd met de wet vergun ning tot den kleinhandel in eterken drank verleend. De hoogleeraar P. Harting heeft van eenige vrienden in den Oranje-Vrijetaattot dank voor zijne bemoeiingen ten behoeve der Transvaal2 fraaie albums ontvangen het een gevuld met africaansche gezichten, het ander met portretten van de schenkers. Te Amsterdam zijn voor het hoofdonderwijzers examen geslaagd de heeren F. Kalsbeek van Broek op Langedijk II. W. Jutte, van Beverwijk, en L. v. Dam, van Edam. De Arnhemsche Courant wijst er op, dat bij de 2e Kamer, welke op 29 Juni uiteen fing omdat „er niets meer aan do orde wasniet minder dan 19 wetsontwerpen meerendeels hoogst belangrijke onaf gedaan zijn gebleven. 's Rijks middelen hebben gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar opgebracht f 48,983,753 tegen f 47,927,737 in hetzelfde tijdvak van 1881. Het 6/ij der raming bedraagt 50,615,852. Het binnen- en buitenlandsch gedestilleerd leverde in de eerste helft van 1882 f 163,570,18% minder op dan in die van 1881. Door den kantonrechter te Assen is iemand wegens het vangen van een vink veroordeeld tot/ 10 boete of eenige dagen gevangenisstraf. De werklieden der katoenfabriek van de firma D. Heyder Co., te Leiden hebben nadat de aan leiding tot de werkstaking gelegen in het loon was uit den weg geruimd den arbeid hervat. Voor het tweede gedeelte van het notarieel exa men is geslaagd de heer mr. P. Durieu te Zaandam. De gemeenteraad van Zijpe heeft eervol ontslag verleend aan de onderwijzeressen mej. Tholen te Schagerbrugtegen 1 Augustus en aan mej. Reggers, te Oudesluis tegen 15 September. Nevens hetgeen door den gemeenteraad van Leeuwarden voor de uitbreiding der ambachtsschool is toegestaan hebben voogden van het S. Anthonie-gast- huisdie zoo krachtig hebben medegewerkt tot de op richting, f 4000 geschonken en bestuurders van het old-burgerweesbuis 10 jaren lang f 25 toegezegd; en is door het bestuur van het Popta-gasthuis te Marssum 2000 verleendmet toezegging van een belangrijk subsidie gedurende 10 jaren. Bij de Prov. Staten is een voorstel van Ged. Statenom f 2000 tot de kosten van uitbreiding en verstrekken aanhangig. De heer A. v. d. Hoevenbekend door zijne werkjes voor de franscbe taalsedert 46 jaren onder wijzer waarvan 8 te Vlaardingen en 38 te Hoorn de laatste jaren als leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar heeft tegen 1 November eervol ontslag gevraagd. Tot onderwijzeres bij de Rijks-normaallessen te Edam is benoemd mej. J. E. Helmhouthoofd der burgerschool voor meisjes aldaar. B. en W. van Leiden hebben bij den gemeenteraad een crediet van 2500 aangevraagd om in 2 jaren alpbabetische registers te doen vervaardigen op de in het archief aanwezige oude trouw- en doopboeken van vóór het jaar 1811. Door B. en W. van Bergen op Zoom is aanbe steed het bouwen van eene school voor gewoon lager onderwijs en van eene school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes beiden met woningen en school meubelen. Voor de eerste was minste inschrijver de heer H. J. Horsten voor f 31390, voor de tweede de heer E. Gorren voor 26773. De Javasche Bank maakte over 1881 eene netto winst van 6 ton en keert aan hare deelhebbers 9 p. c. uit. Het schroefstoomschip Marnix brengt thans eenige vluchtelingen uit Alexandrie naar Maltha over en zal daarna naar het oosten van de Middellandsche zee terugkeeren om zoo noodigvoor de belangen der nederlandsche onderdanen te zorgen. Door den oud-burgemeester van Amsterdam jr. den Tex is aan zijne medeleden van den gemeenteraad eene nota van bedenkingen ingediend tegen het voorstel van B. en W. van 13 Juni 1882, strekkende om ge machtigd te worden tot het sluiten eener overeenkomst met den Staatwaarbij de gemeente Amsterdam den Staat ontheft van de verplichting bij overeenkomst van 25 April 1876 aanvaard tot het maken van eene vaar geul tusschen het spoorwegbassin in de Stads-Rietlanden en het Noordzee-kanaalen zich verbindt om aan de vaartuigen, waarvoor die geul bestemd was een ander vaarwater te verstrekken met vergoeding aan de ge meente van de kosten van het voltooien der lig- en losplaats voor den Oosterdoksdijk. De heer den Tex wensobtdat bij de regeering op de nakoming barer verplichtingen der overeenkomst van 25 April 1876 worde aangedrongen, en zij de daarbij bedoelde lig- en losplaats in het IJ buiten den Oosterdoksdijk en afslui- dijk make, met de noodige duc-d'alven ter afpaling vau het overige IJ. Te Schijndel is een man die boven op een hooi wagen zatbij het binnenrijden van zijne schuur zoo danig tusschen het hooi en den bovendrempel der deur beklemd geraaktdat men voor het behoud van zijn leven vreest. Woensdag middag j.l. schoot het zoontje van den heer G. S. Jr. te Ouakarspel, een allerliefst knaapje van 6 jaar, voorover in de diepe sloot aan de oostzijde van den wegtoen hij iets uit het water wilde halen. Een half uur later werd het lijkje opgeviscbt. Aan de den 11 gehouden harddraverij met paard en sjees, uitgeschreven door de Harddraverijvereeniging deHengstman, te Heer Iiugowaard, werd door 10 paar den deel genomen. De prijseen boekenstandaard werd behaald door „Willem 111", van den heer P. Brom mer, te Zijpe, berijder J. Koster, de premie, een toilet spiegel door „Nobel" van den heer T. Schilder te Spierdijk berijder Jb. Schilder. Het voor ons liggende eerste nummer van den twee den jaargang van „De Famiiiebodemet zijn rijken afwisselenden inhoud, doet ons hopen, dat dit weekblad bij zijne oude nog recht veel nieuwe vrienden winnen mag. In dit blad toch wordt in bonte verscheidenheid veel goeds en schoons in alle richting aangeboden. De uitgave is keurig, de druk zeer duidelijk, het papier goed het formaat zeer handig en de inhoud boeiend en wel gekozen. Wij verwachten dus ook van den nieu wen jaargang veel goeds en houden den uitgever aan zijn woord wanneer hij in zijn prospectus belooft dat deze jaargang den vorigen nog in alle opzichten overtreffen zal. Dat dit moeielijk is willen we gaarne toegeven als we ons herinneren wat het eerste deel zoo al gafmaar de talentvolle redactrice en de wak kere uitgever zullen wel goede reden voor hunne be loften hebben. Wij raden dus ieder aan zich per soonlijk te overtuigen hoe zij haar gestand zullen doen. De geringe prijs van het weekblad 2 in het jaar, dus nog geen 4 cent in de week zal wel niemand afschrikken om er zoo spoedig mogelijk een abonnement op te nemen. Naar men ons mededeelt is de deelneming aan den, door „DE ECHO, Volksblad voor Nederland"te Amster dam uitgeschreven wedstrijdter bevordering van kunstzin bij het nederlandsche volk bijzonder groot. De toezeggingen tot deelneming stroomen van alle kan ten toe en aan hen die tot dusver nog geen kennis genomen hebben van het prospectus van den wedstrijd, zij gemeld dat de uitgevers de heeren Holdert Co., te Amsterdam gaarne bereid zijn, op franco aan.rage gratis exemplaren daarvan toe te zenden. Tevens kan vermeld wordendat de uitgevers op verlangen van eenige kunstvriendeneen nieuwe rubriek voor „f i- guurzaagwerk" (onderwerpen in vrije keuze) geopend hebben. Als prijs is daarvoor van geachte zijde eene prachtige verguld zilveren medalje en als premie, door de uitgevers van „de Echo", een eere-diploma uit geloofd. De inlevering van bijdragen kan dagelijks aan het bekende adres, Rokin 62, te Amsterdam, geschieden. 5e. klasse, 12 Juli, 14e. lijst. Londen, 13 Juli. De onderhandelingen bij Alexandrië zijn afgebroken. Het egyptische leger is in vollen af tocht naar het binnenland. De gruwelijkste wreedhe den werden gepleegd jegens Europeanen. Honderd werden na wanhopige verdediging in de Ottomaansche bank vermoord. Het europeesch kwartier is totaal vernield. Volgens „Le Droit" is te Parijs een huwelijk nog tijdig verhinderd. Het parket werd des morgens ingelicht dat van een der paartjes die zich zouden aanmelden, de. bruigom reeds getrouwd was. Oogenblikkelijk ging de substituut-officier naar de „mairie," waar alles gereed was om het jonge paartje in den echt te verbinden. Bruid en bruigom stonden gereed om het plechtig „ja" uit te spreken de ouders zagen bet met vochtig oog aan de moeder met den zakdoek gereed de vader met een air van zelfbewuste waardigheid. Vrienden en ver wanten st tnden er in een halven kring om heen. Eensklaps schiet de bode op den burgemeester toe en fluistert hem zenuwachtig eenige woorden in het oor, waarop de ambtenaar den bruigom verzoekt even in eene andere kamer te gaan waar iemand is die hem noodzakelijk spreken moet. Het was de substituut die hem kwam herinneren dat hij nog een vrouw in leven hadeen feit dat den verliefden man door het hoofd gegaan was. Het huwelijk ging niet door, en na eenige oogenblikken van aandoening en verbazing werd raad belegd of men het bruiloftsmaal toch maar niet zou opeten, 't Was toch besteld. Tot welk besluit men kwam vernam „Le Droit" niet wel hoorde de verslaggever den vader der bruid nog uitroepen: „Wat dekselwie zal nu de rijtuigen betalen Zaterdag is te Baflo in Groningeneen harddraverij gehouden op eene tot dusver in die streken vreemde wijze. No. 1 moest berijden het paard van no. 2 no. 2 dat van no. 1 no. 3 dat van no. 4 no. 4 dat van no. 3 enz. Het paard dat het laatst op de baan was, won den prijs. Dat schijnt oppervlakkig dwazer dan het werkelijk is. Daar A. het paard van zijne tegen partij bereed zette hij het natuurlijk zooveel mogelijk aan opdat het zijne achterbleef en zoo den prijs be haalde. Het komische van het geval isdat ieder meedong met een afgeleefd paard en de eigenaar van het stramste en stijfste de meeste kans had. Behalve deze kluchtige wedren werd er ook een gehouden op de gewone wijze. In het kanton Solothurn in Zwitserland is het wets ontwerp op herbergen en tapperijen waarbij het aantal dier inrichtingen verminderd en het toezicht daarop verscherpt zou worden met groote meerderheid van stemmen verworpen. Wegens het bedanken van ds. Lasonder voor bet beroep tot predikant bij de herv, gemeente alhier is op nieuw een drietal gevormd bestaande uit de heeren v. Rogge te Hardinxveld Koster, te Wissekerke en Bouvin te Nijbroek. De tooneelvereeniging Talma is voornemens na bekomen toestemming van het gemeentebestuur, eerlang eene voorstelling te geven ten voordeele van de hulp behoevende betrekkingen der omgekomen bemanning van den monitor Adder. Met oog op den nood van vele der achtergeblevenen zullen de ingezetenen deze menschlievende poging voorzeker gaarne willen onder steunen. AllllONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correetioneele Terechtzitting van 11 Juli. 1. W. R„ te Helder, herhaalde dronkenschap op den publieken weg aldaar, 14 dagen gev. en opzending voor 3 maanden naar een rijks-werkinrichting. 2. C. H., te de Rijp. oplichting en misbruik van vertrouwen, 4 maanden gev., in eenzame opsluiting te ondergaan, en 4 boeten van f 12,50, subs, voor iedere boete 1 dag gev. 3. D. L., te Hoorn, rebellie, 14 dagen gev. 4. J. G., te Schagerbrug, mishandeling, 2 boeten ieder van f 1, subs. 1 dag gev. voor iedere boete. 5. J. C., te Berkhout, mishandeling, 5, dagen gev., in een zame opsluiting te ondergaan. 6. K. C., te Berkhout, mishandeling, 3 dagen gev., in een zame opsluiting te ondergaan. 7. M. G., te Warmenhuizen, mishandeling, f 5 boete, subs. I dag gev. 8. W. F., te Medemblik, beleediging, 3 boete, subs. 1 dag gev. 9. VV. B., te Medemblik, beleediging, f 8 boete, subs. 2 dagen gev. 10. P. B., te Hoogwoud, het schenken van drank aan een be schonken persoon, f 10 boete, subs. 3 dagen gev. 11. D. R., te Anna Paulownapolder, mishandeling, f 3 boete, subs. 1 dag gev. 12. J. B C. te Helder, diefstal, 3 maanden gev., in een zame opsluiting te ondergaan. 13. J. H. R., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gev., en opzending naar een bedelaarsgesticht. 14. J. L., H. G. en H. E. M., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, 1 maand gev. en opzending naar een bedelaarsgesticbt. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 13 Juli. Theodorus van Spall en Johanna Margaretha Latenstein van Voorst. GEBOREN. II J uli. Eloris, Z. van Jan Wielings en Elisabeth Roderwijn. Hendricus Johannes, Z. van Johannes Erederik Hazes en Geertruida Catbarina van Dijk. Elisabeth, D. van Pieter Hop en Guurtje Smit. OVERLEDEN. 11 Juli. Eranciscus Gerhardus Henze, 39 j. 12 Johannes Jacobus, Z. van Johannes Jacobus Bak en Maria Zonjee, ruim 11 m. Amsterdam 12 Juli. 166 vette Kalveren f 0,70 a 0,80 per P., 3 Graskalf, 52 nucht. dito f 7 a 13, 2 Schapen, 178 vette Varkens 48 a 54 ets. per P. Aardappelen :westlandscbe zand f 3,80, dito klei in manden f 1,80 a 2,50, dito losse f 1,60 a 1,80, dito muisjes 3,50, an dijker muisjes f 2 a 2,50, katwijker zand 3 a 4,40, dito klei f 2, blauwzanders f 2,50, noordw. zand 3,20 a 3,60, geldersche kralen f 2,30. Aanvoer 3600 mudden. Handel lusteloos. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie in cons, f 9,87 loco f 8,75, Sept.-Dec. f 9 entr. Haarlem 12 Juli. Aangevoerd 122 st. kaas, Kleine f 31,50, wegende 30163 kilogram Aangevoerd 22 Koeien en Ossen f 140 a 240, 2 Stieren 100 a 124, 9 nucht. Kalveren 8 a 15, 18 Schapen f 20 a 30, 10 Lammeren f 8 a 10, 6 Biggen f 7 a 13. Schagen 13 Juli. Stieren 90 a 140, 74 Geldekoeien 1 120 a 290, Kalfkoeien f 210 a 260, 7 nucht. Kalveren f 7 a 18, 650 Schapen 18 a 34, 9 magere Varkens 10 a 17, 50 Big gen /6a 8,50, Boter per kop 0,80 a 0,95, 4000 Kippen-eieren f 3,25 a 3,50, 2000 Eenden-eieren f 3,25 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3