m Binnettlaub. wijzen, hoe deze man, toen overtuigd van het onrecht matige ja misdadige van oorlog in het algemeen en van het gewelddadig ingrijpen in de binnenlandsche zaken van andere volkeren in het bizonder, thans als minister had kunnen medewerken tot zulk eene daad van ver woesting en van slachtingals het beschieten van Alexandrie door engelsche pantserschepen. Te Londen werd den 14 eene vergadering van af gevaardigden van werkliedenvereenigingen gehouden waarin besloten werd aan de regeering hare Veront waardiging te kennen te geven over het bombardement der forten van Alexandrië en den wensch te uiten dat de gewapende tusschenkomstwaartoe overgegaan is in strijd met alle vredelievende verklaringen, zich daartoe moge bepalen en de vloot onverwijld terug geroepen worde opdat een einde worde gemaakt aan een niet te rechtvaardigen geschil waarin de regeering zich gemengd heeft, voornamelijk in het belang der fond senhouders en dat tot schande strekt voor het engel sche volk. Lagerhuis. Minister Gladstone deelde den 14 des avonds mededat de Onder-Koning van Egypte den vorigen dag 's namiddags te 4 ure naar Alexandrie teruggekeerd was omdat de door Arabi bey ter zijner bewaking achtergelaten troepen niet te vertrouwen waren. De Onder-Koning had Cherif-pacha ontboden en zou de voornaamste andere pacha's ontbieden om te beproeven de orde, zoo in de stad als in het land, te herstellen. Een lid verlangdedat de engelsche schepen die door het Suez-kanaal moesten gaan, door kanonDeerbooten begeleid werden. Daarna deelde de onder-minister van buitenlandsche zaken mededat volgens een telegram van den consul Cartwright pogin gen aangewend werden om het gepeupel in Alexandrie uiteen te jagen. Arabi-bey was aan boord van een boot langs het kanaal gevluchtzijne verblijfplaats was niet bekend. Men geloofde dat zijne troepen uiteen gingen. Die consul sprak wel van het vermoorden van vele europeanen, maar niet van een moordtooneel op groote schaal. Den 15 werd medegedeeld dat uit Alexandrie het bericht ontvangen was, dat er hoop bestond, om lang zamerhand de invloedrijkste inboorlingen om den Onder- Koning te scharen. Pogingen om Arabi den aftocht naar Cairo af te snijden, waren niet aangewend. De krijgs bewegingen voor Alexandrie waren een gevolg van de daar voorgevallen gebeurtenissen. Het overige behoort tot de bevoegdheid der mogendheden. Op eene vraag van den heer Worms, of de onder-minister van buitenlandsche zaken de logenstraffing zijner verklaringdat Duitsch- land en Oostenrijk de handelingen van Engeland te Alexandrie volkomen gerechtvaardigd achtten gelezen had, antwoordde die minister, dat hij geene reden had, om op zijne verklaring terug te komen of die te wijzi gen. Op eene vraag van den heer Arnold antwoordde hij dat al de gezanten te Koustantinopel thans van hunne regeering bericht hadden ontvangen hoe te moeten bandelen ten aanzien van de aanhangige voor stellen en dat zij dien ochtend te elf uren zouden bijeen komen. Den 17 werd door den minister van buitenl. zaken verklaard dat zijne verzekeringdat Oostenrijk de daad van Engeland voor Alexandrië goed gekeurd had, berustte op gesprekken van de ministers met den oostenrijkschen gezant. TeD aanzien van Duitsch- land was de minister niet gerechtigd om te zeggen dat de goedkeuring uitgesproken was. De Porte had op het schrijven der mogendheden nog niet geantwoord. De hospitalen te Alexandrië worden door een engelsche macht beschermd. Minister Bright verklaarde dat de egyptische staatkunde de reden zijner aftreding was. Britsch-Indie. De troepen die naar Egypte zullen gaan ontvingen bevel toebereidselen te maken tot hun vertrek. De met verlof afwezige onder-officie ren en soldaten werden terug geroepen. danig hadden geledendat zij braken toen het schot werd gelost. Jonker Slenitz overzag met zijn ervaren blik spoedig den toestand, en het morren zijner dapperen die zich bijna zonder wederstand moesten laten nederschieten drong niet te vergeefs tot hem door. Hij beval de schans te bestormen, het eenige middel om den vijand naderbij te komen. Zoo goed het ging, ijlden de soldaten door de modder met allerlei dingen die toen tot de belegeringswerktuigen behoorden vulden zij de eerste, op eenige afstand van de voor den „wal aangelegde tweede gracht en in korten tyd stond een groot ge deelte der garde aan de overzijde van deze hinderpaal, zich gereedmakende de volgende op dezelfde wijze te overwinnen. Maar dat ging niet zoo vlug het mate riaal voor de vulling dezer gracht moest uit de eerste gehaald worden, wat door de steeds achter hen aandrin gende scharen zeer moeielijk was de terugkeerende en de aankomende troepen geraakten in verwarring; tusschen twee grachten ingesloten, waren de opeengepakte soldaten aan het onafgebroken kanonvuur der belegerden blootge steld, wier hoera's zich vermengden met het steunen der gewonden het vloeken der in het gedrang onder den voet geloopen soldaten en de bevelen der officieren, die zich te vergeefs alle moeite gaven om orde in die massa te brengen. Met onwederstaaubaar geweld drongen de voorstendie het meeste van de kogels der Ditmarschers te lijden hadden achteruitgeheele rijen werden in de pas overgetrokken gracht gedrongen en over hen heen ijlden in wilde vlucht de beruchte groote garde om bescherming te zoeken tegen het dood- aanbrengend geschut der voor kort nog verachte boeren. Maar achter de gardedie uitgeput en ontmoedigd teruggeweken was, ontwikkelden zich nieuwe, onaf zienbare scharen, bereid, het hoopje Ditmarschers te overvleugelen terwijl Slenitz toornig dat zijne voor onoverwinnelijk gehouden garde voor het verachte boe renvolk vluchtte deze opnieuw ordende en aanvuurde. Hij had den Koning zijn woord gegeven met zijne troepen alleen de Ditmarschers op de vlucht te zullen slaanzijn eigen eer en die der garde stonden op het spel. Wordt vervolgd. FRANKRIJK. President Grévy had als voorwaar de voor het bijwonen van het inwijdingsfeestmaal van het nieuwe stadhuis te Parijs gesteld dat de staat kunde bij de te houden toespraken geheel uitgesloten zou worden. Toen kort voor den 13 de heer Songeon, voorzitter van den gemeenteraad van Parijs zijne by die gelegenheid te houden rede aan hem mededeelde maakte de president bezwaar te komen. In den aanhef dier rede werd toch gezegd datachtte hij zich ge lukkig den President te ontvangen hij het betreurde, dat dit niet door den verkozen burgemeester der hoofd stad geschiedde. Eerst na herhaalde bespreking was des raads voorzitter bereid, te voldoen aan het tot hem gerichte verzoek om die zinsnede weg te laten. Was de President afwezig «gebleven dan hadden de gezanten natuurlijk zijn voorbeeld gevolgddat de raad niet gaarne gezien zou hebben. Den 12 werd te Parijs op het kerkhof Père Lachaise onthuld het gedenkteeken voor wijlen den geschied schrijver Michelet. Een stoet van ongeveer 2000 per sonen begaf zich des morgens te tien uren naar die plaats alwaar zich vereenigd hadden zijne weduwe minister Ferry de voorzitter der Kamer, de prefect van politie en eenige bloedverwanten en vrienden. Ver scheidene redevoeringen werden uitgesproken. Er was ook een krans van eenige hollandsche belangstellenden aanwezig. ITALIË. Den 13, op welken dag het een jaar geleden was dat wanordelijkheden te Rome plaats hadden bij gelegenheid van het overbrengen van het lijk van Pius IX naar het St. Pietersgraf in de kerk van San Lorenzo, ontving de tegenwoordige Paus eenige katholieke afgevaardigden die hem adressen aanboden door 80000 personen onderteekend waarbij protest aangeteekend werd tegen de houding der overheden die toen verzuimd hadden maatregelen te nemen om die wanordelijkheden te voorkomen. NOORWEGEN. De onlangs door den Koning uit gesproken troonredewaarin de houding der wetge vende macht afgekeurd werd zal ten getale van 120000 exemplaren in het land verspreid worden. RUSLAND. Hoe onder den nieuwen minister van binnenlandsche zaken van Tolstoi de censuur gehand haafd wordtblijkt uit het volgende door den bericht gever der Köln. Zeitung te Petersburg medegedeelde feit. Hij bood een telegram van 108 woorden aan betreffende generaal Skobeleff's dood. Drie uren later ontving hij eene kwitantie, waaruit bleek, dat slechts 69 woorden afgezonden waren. De geschrapte 39 woorden betroffen alleen meeningen van russische bladen die iedereen op straat kon lezen. Een telegram over de vervolgingen der israëlieten werd niet verzonden en toen daarover inlichtingen gevraagd werdenwas de persoondie de verzending geweigerd hadniet te spreken. Grootvorst Nikolaas Nicolajewitsch 51 jaren oud is op bevel des Keizers onder curateele gesteld. Hij krijgt 7000 roebels per maand en heeft bovendien woningrijtuigpaarden vuur en licht vrij. Het overige moet uit de hem verleende toelage verleend worden terwijl zijne schulden niet meer door den Keizer betaald zullen worden. Volgens officiëele berichten omtrent den toestand der veldgewassen voorspelt de zomertarwe algemeen een bevredigende opbrengst evenals de wintertarwe die zelfs in sommige gedeelten een zeer gunstige opbrengst zal opleveren. TURKIJE. De groote ministerraad besloot den 13 des nachts te trachten tot eene vredelievende oplos sing van het egyptische vraagstuk te komen en zoo die pogingen mislukten, troepen naar Egypte te zenden. De tolken der verschillende gezantschappen over handigden den 15 een gelijkluidend schrijven aan de Portewaarbij voorgesteld wordt de bezetting van Egypte door turksehe troepen gedurende zes maanden, waarvan de kosten door Egypte gedragen moeten wor den. De mogendheden zouden ze kunnen voorschieten. Het doel dier bezetting is onderdrukking der regee- ringloosheid herstel van den toestand vóór de onlus ten, hervorming van het leger en ontwikkeling der volksvrijheden. De Onder Koning zou het beheer heb ben over alle met de bezetting in verband staande zaken. Mondeling werd op een spoedig antwoord aan gedrongen uit hoofde van het ernstige en dringende der omstandigheden. EGYPTE. De Onder-Koning is ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Arabi-bey zond Toulba-bey met eene afdeeling ruiterij en voetvolk om het paleis Ramleh, waar hij zich bevond, te omsingelen. Ver scheidene gewapende soldaten drongen zijn vertrek binnen zeggende dat hun bevolen washem te doo- den. Na langdurige onderhandelingen werden 500 soldaten omgekocht, om den Onder-Koning naar Ras-el- tin te geleiden waar hij ontvangen werd door de en gelsche mariniers die de egyptische soldaten op een eerbiedigen afstand hielden. Admiraal Seymour, de engelsche gezant en de engelsche consul brachten hem dadelyk een bezoek. Alle ministers uitgezonderd Arabimeldden zich mede op Ras-el-tin aan. Admiraal Seymour verklaarde den 15 dat den 14 des avonds te elf ure de poorten van Alexandrie door de mariniers bewaakt werden dat de brand zich niet uitbreidde en de plundering bijna geheel opgehouden had dat duitsche mariniers ontscheept waren ter be scherming van het hospitaal en americaansche mariniers ter bewaking van het gebouw waar de consul geves tigd was. Later zijn ook franschen russen en grieken ontscheept, alle welke manschappen politiedienst ver richtten in verschillende wijken. Deze ontscheping heeft geen staatkundig doel. Volgens latere berichten troffen deze tot herstel der orde genomen maatregelen aan vankelijk doel. De engelschen bleven de forten, basti ons en poorten bezetten. Den 16 's avonds werd op onderscheidene plaatsen niettegenstaande die voorzorgs maatregelen toch brand gesticht. Arabi werd door den Onder-Koning afgezet en is naar Alexandrie ontboden, om als oproerling behandeld te worden mocht hij weigeren. Men zegt, dat hij zich nog te Kafsdowor bevindt met 4 regimenten infanterie, 1500 man ongeregelde troepen, een regiment kavallerie, 800 paarden 36 krupp-kanonnen en 12 mitrailleuses. Zijne troepen zouden ontmoedigd zijn. Hij zond een officier naar Alexandrie om beslag te leggen op het rollend spoorwegmateriëel en 3000 ton steenkolen maar deze werd door de engelschen op den Caïro-spoor- weg bij het meer Mariotis gevangen genomen. Den 17 vaardigde admiraal Seymour eene kennisge ving uit, dat hij met toestemming der egyptische regeeringzich belastte met het herstellen der orde dat de brandstichters op staanden voet doodgeschoten en de landloopers gevangen genomen zouden worden en dat niemand na zons ondergang de stad Alexan drië mocht verlaten. Hij raadde der bevolking aan hare werkzaamheden te hervatten. Generaal Alison was met zijn staf en 4000 man ma riniers en infanterie aangekomen welke troepen de forten Gabbari en Ramleh bezetten. VEREENIGDE STATEN. Michaëll Davitthet hootd van het iersche landverbond heeft de terugreis naar Engeland aanvaard. In den manufacturenwinkel van F.te Spanbroek werd den 11 brand ontdektmaar spoedig gebluscht waarbij echter brandbare stoffen op verdachte plaatsen gevonden zijn met het gevolg dat de justitie uit Alkmaar na het instellen van een plaatselijk onderzoek, F. en zijn stiefzoon in hechtenis heeft doen brengen. Twee pakketten, het een inhoudende f 36000, en het ander f 24000, 4 °,0 Egypte 1876, verzonden den 12 per stoomboot van Rotterdam naar Harwich zijn verloren geraakt of gestolen. Voor het vinden van laatstgenoemd pakket is f 1000 belooning uitgeloofd. De Provinciale Staten van Drenthe hebben den 14 met 16 tegen 13 stemmen besloten, het Koevorder- kanaal voor de provincie over te nemen. - De gemeenteraad van Gouda heeft den 14 gunstig beschikt op de verzoeken van eenige boterboeren om aanwijzing eener afzonderlijke plaats voor den verkoop van kunstboter in het boterhuis en van den heer S. E Oudschans Dentz om de hem verleende concessie voor eene IJselwaterleiding aan eene naamlooze ven nootschap te mogen overdragen. De oudste leerlingen van de zondagsschool der herv. gemeente te Helder hebben den 14 een uitstapje naar Bergen gemaakt. Het Nuts-departement te Kampen besloot den 14 tot het oprichten eener school voor handenarbeid, met twee klassenelk van 12 leerlingenin ééne klasse kosteloos onderwijs, in de andere tegen matig schoolgeld. Den 15 is door de commanditaire vennootschap Tramweg Amsterdam—Sloterdijk te Amsterdam aanbe steed het bouwen van eene remise voor 6 rijtuigen met woning aan den Haarlemmerstraatweg. De heer J. v. Voorthuyzen was minste inschrijver voor 11,200. Den 15 zou te Helder het vergelijkend examen plaats hebben voor de vervulling der vacature van hoofd der gemeenteschool te Koegras. Daartoe waren over gekomen de districts- en arrond.-schoolopzieners en de heeren Slangen en Hubrechtseuit Haarlem. Yan de 3 sollicitanten die zich hadden aangemeld had zich één per brief teruggetrokken, de tweede trok zich nog vóór het examen terug en alzoo slechts één overblij vende kon het examen niet doorgaan. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 15 A. B., portretschilder en beeldhouwer te Rotterdam veroordeeld tot 3 maanden ceLtraf en f 50 boetewe gens valschheid in geschrifte. Ongeveer een jaar ge leden had hij verkeering aangeknoopt met een 17jarig meisjewier vader de toestemming tot een huwelijk weigerde, ook toen er zich eene omstandigheid opdeed, welke een huwelijk geraden scheen te maken en de jon gelui zich in ondertrouw hadden doen opnemen. B. liet toen bij een notaris eene toestemming opmaken en deze door een gewillig persoon met den naam des vaders onderteekenen. Maar toen hijdit stuk overgelegd hebbendeden 26 April in het huwelijk dacht te tre den kwam de vader nog tijdig ten raadhuize zijne weigering herhalen en het bedrog aan den dag. De herberg te Baarland (Zuid-Beveland) brandde den 15 's nachts met eene aangrenzende schuur af. Een logeergast kwam in de vlammen om. Het onweder in den namiddag van den 15 heeft hier en daar nog al schade veroorzaakt. Te Amster dam sloeg de bliksem in een zwaren boom op de Prin sengracht waardoor de bovenste helft te recht kwam op het dak van een aldaar staand huisdat geheel vernield werd bij Krasnapölsky in den wintertuin, tot grooten schrik van de velen die daar rustig het mid dagmaal gebruikten en in een ijzermagazijn aan den Amstel. De schutting bij het in aanbouw zijnde Rijks museum aan de Stadhouderskade werd weggeslagen op het Rembrandsplein vlogen de stoelen en tafels van het koffiehuiMast over de straat. In den Eyerland- schen polder op Texel werden door eene windhoos hooischelven vernieldhooirooken uit elkaar geslagen en daken zwaar beschadigd onder Duivendrecht wer den twee koeien en onder Roordahuizum een man door den bliksem doodgeslagen aan de Stierpgemeente Akerslootbrandde eene hooischelf afen te Zijpe het aan de algemeene armen behoorende boerenplaatsje Kweeklust. Den 17 is te Amsterdam aan de Amstelstraat waar vroeger Roetemeijer's lokalen waren geopend het Nederlandsch Panopticum (museum van beroemde en vermaarde personen) geopend. In de bovenzalen van het in elf maanden gestichten gebouw is die inrichting gevestigd en in de benedenzalen is het koffiehuis Roetemeijer behouden gebleven. Den 16 werden de werklieden ten getale van 120 die daaraan gewerkt hadden en in dien tijd zich niet aan sterken drank te buiten gingen feestelijk onthaald.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2