Bituienlaub. dag. Dit werd met 278 tegen 171 st. verworpen. Daarna werd met 278 tegen 176 st. een orde van den dag aangenomen die vijandig was aan het instellen dier centrale mairie. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keiler kende aan den russischen gezant te VVeeneD d'Oubril het groot kruis der St. Stefanus orde toe de minister van buiten- lar.dsche zaken zelf overhandigde hem de versierselen dier orde. Op 8 Augustus zullen de Keizers van Duitscbland en Oostenrijk elkander te Ischl ontmoeten. PORTUGAL. Den 19 werden de Kamers gesloten, nadat na heftige en langdurige beraadslaging aangeno men was de voorgestelde richting van den portugeeschen spoorweg van Oporto in aansluiting den spaanschen spoorweg over Salamanca. Gedurende de behandeling van dit wetsontwerp werden verscheidene onstuimige bijeen komsten gehouden doch de vrees dat wanordelijkhe den zouden ontstaan is niet verwezenlijkt. Te Oporto werd de aanneming met openbare vreugdebewijzen begroet. SPANJE. Het regeeringsblad maakt bekenddat in de maand December a.s. op de geboorte van een kroonprins wordt gehoopt. Het hof moet ter eere dier verwacht wordende gebeurtenis drie achtereenvol gende dagen in gala verschijnen. Het ministerie heeft bij monde van haren voorzitter Sagasta het koninklijk echtpaar daarmede geluk gewenscht. EGYPTE. Ragheb-pacha schreef aan admiraal Sey mour een brief, inhoudendedat Arabi de militaire toebereidselen voortzette tegen den zin van den Onder- Koning en de regeering. Hij alleen was voor zijne daden dus verantwoordelijk. De Onder-Koning had besloten hem af te zetten maar de openbaarmaking van dat besluit was verdaagd uit vrees voor ongere geldheden te Caïro en in andere steden. De admiraal werd ten slotte verzocht, van dit schrijven mededeeling te doen aan de engelsche regeering. 750 Europeanen, voornamelijk italianenverlieten den 15 met den italiaanschen consul onder geleide van 40 man Cairo. Den vorigen dag waren de duitschers met hunnen consul reeds vertrokken. Allen kwamen goed en wel te Ismaïüa aan. Dank zij de krachtige maatregelen der militaire overheid en der politie heerschte bij hun vertrek nog volmaakte orde aldaar. In de provinciën heerscht echter regeeringloosheid. Het gerechtshof, waar de registers der hypotheken bewaard worden en het gebouw van het Crédit Lyon- naiswaar, behalve 312000 in geld, het archief van bet beheer der schuld geborgen was zijn te Alexandrië behouden gebleven. Men spant daar alle krachten in om de orde te herstellen en het bestuur te hervormen. De internationale rechtbank en het postkantoor waren den 17 weder in werking. Uit de omliggende dorpen werden levensmiddelen aangevoerd. Te Port Said bestond den 16 onder de europeanen vrees voor een aanval der Bedouïnen die in grooten getale daar rondzwierven. Volgens bericht van den 18 was het denkbeeld, om het paleis Ramleh te bezetten, door de engelschen op gegeven. De engelsche overheidspersonen verklaren dat hun eenig doel is de rust en orde zonder nieuw bloedvergieten te herstellen. De matrozen zouden van de dienst op het land teruggeroepen worden 500 ma riniers zullen 7 punten van Alexandrie blijven bezetten, om op doeltreffende wijze toezicht uit te oefenen. Met de vorming eener iulandsche politie is een begin gemaakt. De engelsche wachten hebben bevel alle personen zelfs europeanen die messen of revolvers bij zich dra gen te ontwapenen. De inboorlingen keerden in 's mans gelaatdat een oogenblik doodsbleek werd. Doch zeer spoedig kreeg hij zijn gewone zelfbeheer- sching terug. „Zijt gij hierheen gezonden om mij als een school knaap uit te hooren riep hij trotsch. „Het is mij genoeg, dat Wolf Isebrand de reden weet, waarom dat roode stuk doek daar boven wappert of gij daarvan onderricht zijtkan mij niet schelen." „Daar spreken wij later wel eens over, nu echter laat de opperbevelhebber je verzoeken mij je zwaard uit te leveren. Karsten Holm gij zijt mijn gevangene. Gij, mannen zijt dien man geen gehoorzaamheid meer schuldig." De molenaar deed een schrede achterwaarts en trok met groote vlugheid zijn zwaard uit de schede. Doch voor hij er om dachthad Reimer hem bij de pols gegrepen en kneep deze met zulk een krachtdat het zwaard zijn hand ontviel. „Vier man hier beval de Wimerstadter, „voert dezen man weg en bewaakt hem nauwlettend blind doekt hem hij heeft er geen belang bij om te weten, wie in dezen strijd overwinnaar blijftmaar gij staat met uw hoofd voor hem borg. Laat ons nu den vijand ontvangen en hem het terugkeeren verleeren Reimer onderzocht daarop het geschut het was veel te hoog gericht, zoodat het den vijand niet de minste schade zou gedaan hebben Dadelijk bracht hij het op de goede hoogte en scherpte de artilleristen in vooral daar het gesehut goed te laten spreken waar de voor het grootste deel gevulde gracht den overtocht gemak kelijk maakte. De vijand was intusschen zoo naderbij gekomen dat de manschappen duidelijk te onderscheiden wa ren en Reimer bemerkte aan de helmversiering en het talrijke gevolg dat zich Hertog Erederik van Walstein onder de aanvallers bevond. Zooals duidelijk bleek diende hun de op den wal geplante lans als richtsnoer, want daartegenover hielden zij stil. Met gemak werd de eerste gracht met bossen stroo en vlechtwerk ge dempt en overschreden en eerst toen de groote massa der Holsteiners zich reeds in de nabijheid der tweede gracht bevond liet Reimer het geschut lustig spelen. Wordt vervolgd. grooten getale in de stad terug en de europeesche winkels waren weder geopend. Derwisch-paeha vertrok in den ochtend van den 19 met zijn gevolg naar Konstantinopel. Kort na zijn vertrek werd eene voor hem belangrjjke depeche uit Konstantinopel ontvangen. Admiraal Seymour zond hem hierop een stoomsehip met die depeche achter na, om hem zoo mogelijk in te halen. Hij keerde daarop naar Alexandrië terug. Volgens de berichten van dien dag waren de geruchten van het vermoorden van chris tenen te Tantah en Kafr-el-Zajat bevestigd. Te Cairo, waar de politie ijverig in de weer is om de orde te handhaven bleef ontsteltenis heerscheu al waren nog geene wanordelijkheden voorgevallen. Men vreesde voor de veiligheid van de eigendommen der europeanen omdat bijna alle troepen naar Kafr-e!-Zajat gezonden zijn. Alle consuls en europeanen zijn, op een twintig duitschers na die weigerden te vertrekken reeds vertrokken. De berichtgever der Daily News te Alexandrie had een onderhoud met den Onder-Koning die zeer inge nomen scheen te zijn met de hem door Engeland ver leende bescherming. Hij zeide te vreezen dat Arabi, zoo hij weder geslagen en verder teruggedreven werd de streken, waar hij kwam, op dezelfde wijze aan plun dering prijs zou geven. Die berichtgever is van gevoelen, dat Arabi nog veel kwaad zal stichten, zoo niet buiten gewoon snelle en krachtige maatregelen genomen wor den. Volgens aan dienzelfden berichtgever verstrekte inlichtingen zou Arabi te Kaffr-Dewar staan met 8000 man36 veldkanonnen weinig artillerie en eenige matrozen om het geschut te bedienen. Zijne soldaten zouden zeer ontevreden zijn want zij hadden geene tenten en gebrek aan voedsel. Daardoor zou hij genoodzaakt kunnen worden eene poging te doen om Alexandrie weder binnen te trekken en zoo die poging mislukte, langzamerhand naar Caïro te gaan en aldaar hetzelfde vernielingswerk te volvoeren als hij in Alexandrie deed. VEREENIGDE-STATEN. De chineesche regeeriug heeft ernstige bezwaren ingebracht tegen het onlangs door het congres genomen besluitwaarbij de landver huizing van cbineezen naar Californië en de andere Staten verboden is. Men schijnt in China wederkeerig bedacht te zijn op het nemen van maatregelen, om den handel met Amerika te bemoeielijken. ZUID-AFRIKA. De Volksraad in de Transvaal heeft besloten de verkiezing van een president in Fe bruari of Maart 1883 te houden. Joubert had die be noeming reeds nu willen doen en daarbij als zijn ge- voeien uitgesproken dat de heer Krüger de aangewezen persoon was. --^i'aMaErCTagieagafiWrgitaiwi niiuiw i I'iiiTHiCTiwfciH'WimMKiuoBwaoBH—bmb——cmb Het Staatsblad No. 81 bevat de wet van den 11, waarbij uit 's Rijks schatkist eene bijdrage van f 186000 wordt verleend voor de uitvoering van de verbinding der Voorzaan met het Noordzeekanaal. De gemeente Zutfen is bij kon. besluit van den 11 weder voor 6 jaren ingaande 1 September 1882 ontheven van de verplichting tot het oprichten eener burger dagschool. -- Aanbesteed werd den 14 het bouwen eener school van 6 lokalen met onderwijzerswoning aan de Bilt voor f 26532 aan F. Leverink te Zeist en den 15 het bou wen eener school voor lager onderwijs 4e. soort voor meisjes te Utrecht aan J. de Vos aldaar voor ƒ38189. Bij het onweder op den 15 zijn door eene wind hoos te Voorburg drie honderd hoopen hooidie gereed stonden om binnen gehaald te worden opgenomen en wijd en zijd verspreid is in de Schermeer een koe en zijn op een stukje land nabij het stoomgemaal van den Heer Hugo Waard twee schapen door den bliksem gedood bracht een geweldige hagelslag belangrijke schade aan de granen en gewassen te Sluis toe en werd te Wie- ringen zoo aan gebouwen als schepen veel schade ver oorzaakt. Den 16 werd een grasmaaierduitscherdoor eenige geldersche of overijsselsche maaiers aangevallen, die hem verscheidene messteken toebrachten. De aan gevallene verkeert in levensgevaar en de aanvallers werden in hechtenis genomen. De oorzaak van deze daad is onbekend. Den 17 had eene zware ontploffing plaats in den watertoren dor Haagsche waterleiding nabij Schevenin- gen door het springen van den ketel waardoor nog al schade ontstaan is. Met moeite kon het met geweld wegstroomende water tegen gehouden worden. Den 17 werd te Leeuwarden bij gelegenheid der kermis van wege het gemeentebestuur eene harddraverij gehouden waaraan 19 paarden deel natnen. De prijs van 400 werd gewonnen door den zwarten ruin De Jonge Wilhelm van den heer J. T. IJbema te Workum, bereden door W. de Boer de premie van 100 door den bruinen ruin De Deugd van den heer R. Marring te Kropswolde bereden door P. van der Molen. Bij de op den 17, 18 en 19 te Amsterdam ge houden examens voor hoofd der school slaagden o. a. de onderwijzers F. A. Zernike van Amsterdam J. M. Prins, R. Meurs en J. J. Francken van Haarlem, H. J. Bokhorst van Buiksloot en D. de Geus van Zuid- Scharwoude. De Prov. Staten van Noord-Braband hebben den 18 besloten, aan het rijk eene toelage te verleenen van f 6250,voor het aanleggen eener vluchthaven bene den Grave voor welk doel de gemeente Grave reeds f 5000,— beschikbaar stelde. Den 18 werd te Maastricht met 1409 stemmen verkozen tot lid der 2' Kamer de heer mr. W. G. Straetmansweth., candidaat der katholieke kiesver- eeniging tegen 523 stemmen op den candidaat der Maastrichtsche kiesvereeniging Magnee. Yan de 2074 ingekomen biljetten werden 52 van onwaarde verklaard. Den 18 ontving de heer Yolck te Utrecht het volgende telegram van de nederlandsche Noordpool expeditieVertrekken heden. Komen waarschijnlijk den 22 te Hammerfest en denken den 25 van daar te ver trekken. Snellen. Den 18 werd te Hoorn benoemd tot stads klok kenist de heer A. Guise en eervol ontslag verleend aan den heer F, J. Hulshoff als stads-apotheker. Den 5 Augustus heeft de gewone jaarlijksche hard draverij te Beemster plaats. Den 18 is de heer Mr. K. A. Poortman te Schie dam tot buitengewoon lid van Ged. Staten van Zuid- Holland verkozen met 54 van de 66 stemmen, Den 18 is door de Provinciale Staten van Zuid- Holland eene provinciale verordening tot beteugeling van bet kwaadaardig klaauwzeerrotkreupelbij de schapen vastgesteld, volkomen gelijk aan die in Noord- Holland. In diezelfde zitting werd besloten den Koning te verzoeken de jaarwedde van Gedeputeerde Staten te verhoogen van f 2000 tot 4000. Ook zal herziening gevraagd worden van het besluit omtrent de maxima der jaarwedden van de ambtenaren ter provinciale griffie, daar onder begrepen de jaarwedde van den griffier. Den 19 werd (e 's Hage door het bestuur der vereeniging „de school met den bijbel", aanbesteed het bouwen van een school met onderwijzerswoning aan de Ostadestraatvoor f 20500, aan de heeren Vink en van Trojen te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van marine, die op den 21 eerst niet zou plaats hebben, zal thans wel verleend worden. Het lijk van den luit. ter zee 2e. kl. G. Borel is bij Kamperduin opgevischt en den 17 te Nieuwediep aangebracht. Het was niet voorzien van een zwemgor del. In een der broekzakken werd de sleutel der kruit kamer gevonden. Het lijk werd per spoor naar 's Hage vervoerd, waar het den 18, 's avonds 6 uur, aankwam, opgewacht door tal van hoogere en lagere zee-officieren en andere belangs'ellenden. Op de lijkkist, bedekt met de nederlandsche vlag rustten 14 fraaie bloemkran sen. De slippen werden gedragen door de luitenants ter zee 2e kl. van Asbeck, Geldorp, de Koek en Schol ten. Aan het graf werd eene tooopraak gehouden door den gepensioneerden schout bij nacht van Rees en door den heer Lent, een der beste vrienden van den over ledene en zijn aanstaanden zwager. De kapitein der artillerie Borel betuigde den dank der familie voor de betoonde deelneming. Te Willemsoord is nog aangebracht het lijk van den tamboer van der Pluim. De maatschappijen Helder en Triton te Nieuwediep hebben den minister van marine ook aangeboden tegen geringe vergoeding van kosten met 16 botters dier maatschappijen naar het wrak van de Adder te visschen. Aan het reeds vermelde aanbod der egmondsche vis- schers was nog de bepaling verbonden, dat de kosten voor rekening der visschers bleven, indien niets gevonden werd. Den 18 werd verzekerd dat het wrak van de Adder gevonden zou zijn tusschen Monster en Scheveningen. Dadelijk werd een sleepboot met duikei toestel en duikers onder opzicht van een ingenieur gezonden naar de plaats, waar men het meende ontdekt te hebben. Zeker heid dat het wezenlijk het wrak iswas nog niet verkregen. Volgens bericht uit Maassluis voorkomende in het Handelsblad, is aan de zuidzijde van het eiland Rozen burg een flesch aangespoeld gedeeltelijk gevuld met wijn waarin een briefje waarop Adder zinktgeen redding mogelijk. van der Aa. Men twijfelt aan de echtheid van dit briefje. Wordt van verschillende zijden aangedrongen op het in het leven roepen eener wet, waarbij aan de weduwen en weezen der verongelukten een pensioen of zoo zij daarop volgens de wet aanspraak hebben eene toelage wordt toegekend overal tracht de bizondere liefdadig heid het lot dier ongolukkigen te verzachten. De com missie voor dat doel te Amsterdam ontving reeds een niet onaanzienlijk bedrag, waaronder van een onbekende te Zandvoort 2 bankbiljetten van 1000, en verder een bankbiljet van f 200,en 5 bankbiljetten van f 100, Te Haarlem vormde zich eene commissie uit de aldaar woonachtige oud zee-officieren te Schagen zal de rederij kerskamer „de Roos" eene voorstelling te hunnen bate geven evenals de kamer „Heije" te Oude Schild op Texel de zang en instrumentale afdeelingen der Dilet tantenclub te Amsterdam en de zangvereeniging te IJmuiden een concert. De leerlingen der openbare school te Benningbroek hebben ook getoond niet achter te willen blijven, en brachten bij eene onderlinge col lecte f 6,27bijeen. Niet minder de jongens op het opleidingschip te Rotterdam die f 150 verzamelden. Op het den 19 vertrokken braziliaanscke oorlogschip Yidal de Oliveira werd 159 ingezameld. Het lid der 2e Kamer, de vice admiraal de Oasem- brootverklaart in een aan het Dagblad geschreven brief, dat hij en zijne echtgenoote bereid zijn, giften in ontvangst te nemen. Bij het comité te. Amsterdam ten behoeve der vervolgde russische israëlleten is, blijkens de 22ste op gaaf, o. a. ontvangen: van de comité's te Naarden 96,50 Breda f 1000 Werkendam f 225,61% Haar lem f 500 (waaronder 400 van de vereeniging Maeb- zike Gesed) Beesterzwaag 400 Zevenaar f 100 Zaltbommel f 100 Steenwijk 440 collecte te Gies- senNieuwkerk 55,60, van belangstellenden te Kep- pel Hummeloo en Drempt 78. Van de te Amsterdam aanwezige vluchtelingen zijn in de vorige week 226 onder gunstige omstandigheden naar Noord-America gezonden terwijl er nog 80 achterbleven, De door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst te houden tentoonstelling zal op 28 Augus tus in een der zalen van het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam geopend worden. De gemeenteraad van Arnhem heeft afwijzend be schikt op een verzoek om vergunning tot het oprichten van een openbaar slachthuis. De majoor der genie H. T. Schalken, te Helderj is benoemd tot eerstaanwezend ingenieur te Amsterdam. Yan wege de Nederlandsche Maatschappij voor kaas- en roomboterfabrieken zullen voorshands 2 zoo danige fabrieken in Friesland worden gebouwd één bij Sneek en één te Bolsward.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2