No. 87*. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. TWEEDE BX-iA-ID. ZONDAG 23 JULI. Binttetilattb. QlUcvleu ®6icgrafi0cfic Bstrichten. &tab0~Bericfiten. AIKMAARSCHE COURANT. Den 19 werden te Texel met gunstigcn uitslag beproefd de reddingmiddelen van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij, aan de kusten van dat eiland aanwezig. De proeven met den vuurpijl toestel slaagden vrij goed. Den 19 's avonds werden 3 koeien door den laatsten trein naar Zutfen tusschen Velp en de Steeg overreden. De trein had alleen een half uur opont houd. Dien zelfden dag werd des namiddags omstreeks 5 uren eene koe overreden tusschen Peperga en Steen- wijk door den frieschen trein, mede zonder ongelukken te veroorzaken. Den 19 werd te Oisterwijk in Noord-Brabant op den huize Hondsberg liet 9a zuider zendingsfeest ge houden. Het aantal bezoekers wordt op 3000 personen geraamd. Het schoone weder had vele landbouwers die op het land moesten werkenterug gehouden. Den 19 maakten 150 schoolkinderen van de hoogste klassen van Edam, met eene stoomboot te Alk maar gebrachteen uitstapje naar Bergen. Den 19 maakten 36 leerlingen der hoogste klasse van de openbare school te Winkel een uitstapje naar Amsterdam ter belooning van getrouw schoolbezoek. Zij bezochten Artis en het Trippenhuis en gebruikten ververschingen in het volkskoffiehuis de Vrede op het Papenburg en in de Amsterdamsche melkinrichting op de Nieuwendijk. Deze door schoon weder begunstigde tocht eindigde tot aller genoegen. Den 23 zullen de leerlingen der andere klassen onthaald worden. Den 19, den 41 geboortedag van wijlen den too- neelspeler Henri Morriënwerd op zijn graf op het r. c. kerkhof de Liefde te Amsterdam een fraaie ge denksteen geplaatst. De leden der landbouwvereeniging te Amsterdam met hunne dames brachten den 20 met een der haven- stoombooten een bezoek aan de „Badhoeve" van den heer Amersfoordt in de Haarlemmermeer. Den 20 is een visschersvaartuig op het wrak van schipper de Waard 's tjalk dat niet ver van Wierin- gen in den grond zitvastgeloopen en vol water ge raakt. Een Wieringer schuit bracht de opvarenden naar het Nieuwediep. De gezonken schuit is waarschijnlijk verloren. De Yereeniging voor den Effectenhandel besloot den 20 op voorstel van 157 leden- met 32 tegen 2 stemmen Zaterdag 5 Augustusden dag der wedren nen te Bussum niet als een beursdag te beschouwen, Een ter sprake gebracht voorstel om, evenals te Londen 6 Nieuw-York, jaarlijks eenige rustdagen te houden, werd van verschillende zijden ondersteund doch dit doel kan zonder medewerking van de kamer van koophandel en het gemeentebestuur van Amsterdam niet bereikt wordendaar de beurs dan voor alle takken van handel gesloten moet zijn. Den 20 is te Haarlem aanbesteed 1°. het her stellen en verbeteren van de rjjks zee- en havenwerken op Marken aan W. A. Swetz te Hardinxveld voor f 11,400, f 800,beneden de raming; 2°. het weg ruimen van een wrak in de Zuiderzee aan T. C. Mantel, te Enkhuizen voor f 598, Den 20 werd de gemeente Haringcarspel bezocht door den Commissaris des Konings in deze provincie, vergezeld van den heer Druijvestein, ten einde den nieu wen weg door de gemeente te bezichtigen met het plan tot den aanleg waarvan hij reeds vroeger zijne ingenomenheid had te kennen gegeven. Door den heer burgemeester afgehaald van de halt te Zijdewind, reed Z. E. in het rijtuig van den heer G. S. te Warmen- huizen door dezen welwillend daartoe afgestaan langs genoemden weg (inmiddels de school in 't Waar land bezoekende) naar het raadhuis te Dirkshorn. Z E. werd aldaar verwelkomd door de Wethouders en den Secretaris benevens den Voorzitter van de Banne Ha ringcarspel. Het archief, de overige scholen in de ge meente, de Hervormde Kerk te Dirkshorn en die der R. C. te Tuitjenhorn werden achtereenvolgens bezichtigd. Na het gebruik van eenige ververschingen ten huize van den Burgemeester, wier dochtertje Z. E. met een bloemruiker verraste, vertrok Z. E. naar Warmenhui- zen na zijne bizondere erkentelijkheid over de ontvangst te hebben betuigd. De meeste ingezetenen gaven hun nerzijds door het uitsteken der vlag blijken van inge nomenheid met het vereerend bezoek. Den 21 heeft de gemeenteraad van Rotterdam de verordening omtrent het gebruik van het openbaar slachthuis vastgesteld. Het gebruik dier inrichting wordt met 1 Januari 1886 verplichtend van 1 Mei 1883 tot dat tijdstip is het vrijgelaten. Den 21 werd door den gemeenteraad van Utrecht aan de Bell-telefoonmaatschappij de gevraagde vergun ning verleend. Het in de kleeding van den luitenant ter zee G. Jonckheer gevonden naamkaartje, dat gelezen werd: hadden varende 48 duim. Etens uur 2,30 blijkt bij nadere beschouwing niets anders te bevatten dan Stad houderskade 48 a. Etens uur 5,30. Het had dus be trekking op eene particuliere aangelegenheid. Te Nieuwediep werd den 20 aangebracht het lijk van den korporaal der mariniers J. G. J. van den Berg en den 21 met militaire eerbewijzen begraven. Te Bad Bentheim werd door de hollandsche badgasten met medewerking van eenige bentheimsche dames een concert gegeven ten voordeele van de nagelaten betrek kingen van de Adder, dat 100 opbracht: een buiten gewoon concert tegen 25 centen toegangsprijs aan het Tolhuis door Sonnemann's kapel f 111,50. Het bestuur der algemeene Groninger Werklie- den-vereeniging zond aan den Koning en de Staten- Generaal een adres, waarin het, vervuld van droefheid, maar tevens verontwaardigd over het treurig lot, dat 63 mannen in de kracht huns levens door het vergaan van de Adder ondergingen, aandringt op: 1°. een wet tot toekenning van een levenslang pensioen aan de nage laten betrekkingen der verongelukten 2°. een gedenkteeken op de graven der slachtoffers waarop o. a. te plaatsendoor zorgeloosheidonver schilligheid en onnadenkendheid der bevoegde machten vonden zij hun dood in de golven 3°. het toepassen eener geldboete op die bevoegde machtenten voordeele der nagelaten betrekkingen. Van het wrak is nog niets gevonden. De Staatscourant van den 22 bevat het volgende Z. M., willende dat door een deskundig en onpar tijdig onderzoek zoo mogelijk de oorzaken worden na gegaan en opgespoord, waaraan de zeeramp, Zr. Ms. rammonitor Adder onlangs overkomen moet worden toegeschreven heeft bij besluit van 21 dezer No. 1 eene commissie benoemd bestaande uit als voorzitter: den vice-admiraal R. L. de Haes als leden den ka pitein ter zee W. Ensliemr. E. N. Rahusen, voor zitter van het collegia voor de zeevisscherijenT. C. van de Poll, expert van „Veritas;" D. L. Wolfson, oud zeeofficier laatst directeur der Nederlandsche Stoom boot-maatschappij te Fijenoord en als secretarisden luitenant ter zee le klasse A. G. Ellis. Deze commis sie zal op een door den voorzitter vast te stellen datum vergaderen aan het locaal van het departement van marine. De minister van justitie heeft in verband met de in de 2e. Kamer gevoerde beraadslagingen over den eed en als inleiding tot de behandeling van dat onder werp aan de Kamer een Staat toegezondenwaarin een overzicht wordt gegeven van de gevallen waarin en de wijzen waarop in Nederland door wetveror dening instructie enz. een eed of belofte wordt ge- eischt. Daar uit blijkt, dat de bepalingen omtrent den eedde belofte of verklaring niet enkel berusten op wetten en kon. besluitenmaar ook op reglementen besluiten enz. Eene afzonderlijke kolom toont aan de wijzen waarop, en de termen, waarin de voorgeschreven eed, belofte of verklaring moet worden afgelegd. Daarin bestaat zeer groote verscheidenheid. Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam heeft als dankbaar aandenken aan de groote verdiensten van wijlen zijnen voorzitter, den oudheid kundige Ered. Muller, een uitmuntend portret van hem doen vervaardigen door den heer Arendzen gedeelte lijk naar de schilderij van mej. Schwartze gedeeltelijk naar eene andere afbeelding. Te Smilde waar eene verordening tegen te hooge brandverzekering in werking is getredenontvingen ruim 70 personen bericht van de daarbij ingestelde commissie, dat hunne goederen te hoog verzekerd waren. De Raad van bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft bepaald dat met alle trei nen behalve expres-treinen naar alle stations op hare lijnen postduiven vervoerd zullen worden: voor expres- treinen alleen van en naar de beide eind stations. In de maand Juni werd bij de rijkspostspaarbank ingebracht f 178,406,42 en uitbetaald 78,165,36%. Op 30 Juni was in het geheel ingeschreven 1,413,944,62 en waren 35501 boekjes in omloop. In Juni werden 1993 nieuwe boekjes afgegeven en 307 stuks geheel afbetaald. De onlangs overleden wethouder van Rotterdam, de heer N. J. A. C. A. Hoffman, heeft aan die ge meente eene som van 38000,—zijnde het bedrag, dat hij als wethouder uit de gemeentekas genoten had, gelegateerd onder bepaling dat dit kapitaal, waarvan het vruchtgebruik aan zijne vrouw gedurende haar leven besproken iazal worden aangewend tot bevordering van onderwijs kunst of wetenschap. Tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem is benoemd de heer mr. P. van Bemmelen, oud-reehterlijk ambtenaar te 's Gravenhage. - De directeur der Utrechtsche waterleidingmaat schappij heett aan den gemeenteraad van Kampen ge vraagd ot hij bereid is met hem te onderhandelen over den aanleg en exploitatie eener waterleiding. Hij is bereid kosteloos plannen te maken voor eene waterleiding, zoo aan de Veluwe als uit den IJsel, mits hem bij goedkeuring de uitvoering en exploitatie worden opge dragen. Te Hilversum wordt in het begin van Augustus een algemeene schietwedstrijd gehouden door de scherp- schuttersvereeniging „Koning Willem de derde,'' tot deelneming waaraan alle leden van dergelijke vereeni- gingen en van schutterijen uitgenoodigd zijn. De geneeskundige raad voor Groningen en Fries land heeft aan den minister van binnenlandsche zaken verzochtaan rijks ambtenaren het bezoeken hunner kantoren te verbieden wanneer in hunne woning eene besmettelijke ziekte heerscht. Het R. K. wees- en armenhuis te Hoorn ontving een legaat van 500,van wijlen mej. A. J. de Bont, wed. den heer J. W. Kaldenbach. Eenige voorname visscbers uit de noordelijke provinciën dienden aan den Koning een verzoek in om eene wet in te voeren geldig voor het geheele rijk bepalende dat geen visch gevangen in den han del gebracht of vervoerd mag wordendan van een bepaalde maat. Zij geven die maat aan en zijn bij onder vinding overtuigd dat een plas van groote afmeting die 15 jaren is afgevischt met netten visschen kleiner dan de opgegeven maat vrijlatendesteeds zoodanige bevolking had dat de eigenaar geregeld groote visschen en van alle soorten ter markt brengen konen dat door de tegenwoordige bestaande onregelmatige bepa ling van besloten tijd en het daarbij laten visschen met allo netsoorten de vischwateren op den duur zoodanig ontvolkt raken dat de vischhandel groote schade lijdt en de beperking groote voordeelen voor het land moet opleveren. Op 31 Dec. 1881 telde België 5,519,844 zielen. In 1880 waren 118,426 personen kiezer voor de Kamers, 236,290 voor de Provinciale Staten en 382,569 voor den gemeenteraad. In 1847 konden van de lotelingen noch lezennoch schrijven 16000 van de 39864in 1876 8247 van de 47309 en in 1880 8478 van de 49054. De fransche Minister van Financiën ontving den volgenden brief „Mijnheer de Ministerik heb de eer u een betrek king te vragen bij de bureels van het Min. van Financiën. Ik voeg hierbij mijne stukken. Indien ik tegen het einde der maand geen antwoord van u heb zal ik het er voor houden dat ik aangenomen ben en zal ik den lsten Augustus mijn post komen bezetten." Voorzeker een nieuwe manier van solliciteeren. In het park te Laeken is een ingang waardoor men langs een veel korteren weg dan den gewonen naar het kasteel kan komen. Deze ingang is na 10 uur 's avonds gesloten. Dezer dagen kwam de koningin van België na 10 ure in een rijtuig aanrijden en vroeg den sol daat die de wacht had haar door te laten. De sol daat weigerde. „Maar ik ben de koningin." „Dat weet ik wel maar als ik u zeg dat ik niet kan, dan kan ik niet. Als ik u laat doorgaankom ik in de kast. Dat is mijn konsigne." De koningin drong niet verder aan en zond den volgenden morgen aan den hoofdman van de wacht een gratificatie voor den soldaatdie haar zoo ongegeneerd had afgewezen. Onder de curiosa op het gebied der drankwet be- hooren te Wijchen twee tapperijen gehouden de een door den gemeente-secretaris de andere door een deur waarder bij het kantongerechtbeide op naam hunner vrouwen. De laatste heeft zijn domicilie gekozen te Nijmegen zijne vrouw en verder gezin wonen te Wij ehen. Nu is de vergunning aan den laatstgenoemde ingetrokken op grond dat hij wel te Nijmegen domi cilie zou hebben doch feitelijk te Wijchen woont. Hij heeft echter zich gewend tot Gedeputeerde Staten in hooger beroep. Omtrent den gemeente-secretaris zal eveneens de zaak aanhangig gemaakt worden bij dat college, omdat B. en W. oordeelen dat een gemeen te-secretaris niet is een ambtenaar in den zin der wet en zij alvorens de gegeven vergunning in te trekken de zaak in beginsel door hoogere colleges wenschen te zien uitgemaakt. Mocht ook beider vergunning worden ingetrokken dan blijven er nog genoeg kroegen over. 's Geavenhage 22 Juli. Volgens te Scheveningen ontvangen sein uit zee is het wrak van de Adder ge vonden. Scheveningen, 22 Juli. De Adder is gevonden noordwestelijk van hier, onderste boven liggendein tien vadem water. De officier-machinist 2e klasse A. Jongkees, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerdis op nonac tiviteit gesteld. De leerlingen der christelijke school zijn den 21 's morgens met den eersten trein naar Bloemendaal vertrokken en te half zeven terug gekomen hoogst tevreden over den genoegelijken door goed weder be gunstigden dag. Van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag 21 Juli zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 372 buitenbadenwaarvan 22 door onvermogenden, en 4 binnenbadenalzoo te zamen 376 baden. Drukste dag 15 Juli met 126 baden. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 23 Julides avonds te 7 uren, in den Stads Hout, de stukken van het vorige programma worden uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Juli. Pieter Harderwijk, wednr. van Alida van Doorn en Ariaantje Knaap. Hendrik Nicolaas Schut, te Am sterdam en Agatha Elisabeth Després, te Alkmaar, onl. te Amsterdam. Gerardus Hendricus Ranzijn, wednr. van Margaretha Burger en Cornelia Fransen. Her man Frederik Kuiper en Elisabeth Schouten. Pieter Cornelia van Eijk en Margaretha Sneek. Johann Bernard Heinrich Willers en Anna Maria Eenhorst. Levie Velleman, te Haarlem en Jane Spier. Hendrik

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5