iSinnenlattb. volk den Onder-Koning niet langer als zijn vorst wilde blijven erkennen Arabi heerschte alleen door geweld. Op de vraagwat Engeland te maken had met de binnenlandsche zaken van Egypteantwoordde hij dat de geschiedenis van het in de laatste jaren voor gevallene zulks duidelijk genoeg aanwees. Engeland had in dien tijd verbintenissen aangegaan en verplich tingen op zich genomen die het niet kon verbreken of taten varen. Aan de tegenwoordige regeeringloos- heid moest een einde gemaakt worden. Alle hoop op eene gewapende tusschenkomst van Turkije was ver vloden Frankrijk wilde alleen het Snezkanaal beveili gen doch de engelsche regeering achtte dezen maat regel onvoldoende. Engeland aanvaardde geene taak boven zijne krachten wanneer het aan die regeering - loosheid een einde maakte en al had het van de overige mogendheden geene machtiging daartoe, haren zedelijken steun zouden zij niet ontzeggen. De beschuldiging dat de regeering zijdelings den brand en de moorden te Alexandrië in de hand gewerkt had door niet te zorgen voor eene voldoende troepenmacht op de vloot, die dadelijk na het bombardement ontscheept bad kun nen worden werd door hem ten sterkste bestreden. Welke houding zou het gehad hebben reeds dadelijk aan boord der vloot een flink leger te zendenterwijl de uitzending der vloot alleen geschiedde tot bescher ming der europeanen en niet tot het doen van een inval in Egypte? Dit had de regeering niet mogen doen noch tegenover Europa en de vergaderde gezan ten noch tegenover Egypte. Het doel van Engeland's tochtna een einde aan de regeeringloosheid te hebben gemaaktwas alleen het in het leven roepen van een staat van zaken overeenkomstig het interna tionaal rechthandhaving van het gezag des Onder- Konings vaststelling van gelijk recht voor allen en deelneming van het volk binnen redelijke grenzen aan het bestuur. In den avond van den 25 deelde minister Gladstone de koninklijke J»oodschap mede, waarbij de reserve wordt opgeroepen en stelde voor, haar den 26 te behandelen. Het lid Campbell kondigde een voorstel aan, inhoudende, dat het Huis het ondoeltreffend en onrechtvaardig zou verklaren, dat Indie met kosten voor de tusschenkomst in Egypte belast werd. Lord Elcho bestreed eene tusschenkomst in Egypte zonder medewerking van den Sultan. Minister Gladstone wederlegde dit gevoelen waarna lord Echo's voorstel zonder stemming verwor pen werd. Daarna werd de beraadslaging over het aan gevraagde crediet voortgezet. De onder-minister van buitenlandsche zaken verdedigde de staatkunde der regee ring en verklaarde dat de regeering het ministerie, waarin Arabi minister van oorlog geweest was dezer dagen als een door den Onder-Koning gekozen minis terie erkend had en tot dat ministerie in officiëele be trekking getreden was. In antwoord op eene vraag van den heer Northcote werd door dien minister ge zegd dat de Porte het gelijkluidende schrijven der mogendheden niet aangenomen had doch zich bij de hoofdzaak namelijk het voorstel om turksche troepen naar Egypte te zendentoch had nedergelegd. Het sprak van zelf, dat het der Porte vrij zou staan den 26 in de bijeenkomst der gezanten de voorwaarden waaronder die troepen gezonden zouden worden te bespreken. Des nachts te I uur werd de beraadslaging verdaagd tot den 26 des namiddags. Ierland. Een ier, O'Brien genaamd heeft zich bij de politie te Porto Cabello aangegeven als een der moordenaars van lord Cavendish en Burke. Hij noemde de namen zijner medeplichtigen altijd volgens bericht uit Caracas. Britsch-Indie. De indische troepen ontvingen hevel zich naar Egypte in te schepen. Het aantal is op 5000 man terug gebracht. FRANKRIIK. De 37 leden van den gemeenteraad van Parijs, die hun ontslag namen om het door de re geering vernietigde besluit in zake de centrale mairie, komen daarop terug. Zij blijven, omdat zij de regeering in de tegenwoordige omstandigheden niet in nog meer moeielijkheden willen brengen. Reimer trad met de beide brieven van den aarts bisschop in de hand in den kring der 48. In korte woorden schetste hij zijn reis en de warme genadige ontvangst bij den prelaatdie hem had opgedragen den Ditmarschers zijn groet en zegen over te brengen. De aartsbisschop had hem een kamer in zijn paleis aange wezen en hem den eenvoudigen boer, aan zijn tafel genoodigd waar vele hooge geestelijken aanzaten hij moest van het moorddadige gevecht vertellen waarin de Ditmarschers hunne onafhankelijkheid hadden weten staande te houden en met verbazing luisterden de geestelijke heeren naar de heldendaden door het kleinedappere boerenvolk verricht. Na twee dagen rust verliet Reimer Bremen weder en keerde naar zijn vaderland terug het doel zijner reis was bereikt dat bewezen de beide brieven die hij nu aan den oudste der 48 ter hand stelde. Met luide stemme las deze den inhoud voor en den levendigsten bijval schonken de aanwezigen aan de me- dedeeling dat de Kerkvorst zijne toestemming ver leende tot het oprichten van een monnikenklooster. Toen echter de grijze voorzitter het tweede pergament had voorgelezen brak een ware storm van gejubel los Reimer, Telse en haar vader werden van alle zij den omringd en vele en welgemeend waren de geluk- wenschen die het jonge paar en den ouden man ten deel vielen. Toen men eenigszins tot bedaren was gekomen stond de voorzitter der 48 voogden op, en zeide „Wij allen verheugen ons in de gelukkige wending, die deze zaak door de genade van onzen aartsbisschop genomen heeftmaar wij hebben ook plichten van dankbaarheid te vervullen jegens haar die zich voor het vaderland bereidwillig opofferde en zulk een be langrijk aandeel heeft in het gelukken van onzen groot- schen strijd voor onze onafhankelijkheid. Zoo lang gij, De Senaat nam den 25 de eerste crediet-aanvraag voor Egypte in behandeling. De commissie stelde voor, het gevraagde crediet te verleenen, maar tevens zijn leed wezen uit te spreken over het gemis van eene nauw keurig afgebakende staatkunde der regeering. De heer de Broglie verklaardedat hij en zijne vrienden niet voor het crediet zouden stemmenhij betreurde het verlaten der staatkunde van afwachten en toezien. Ten slotte werd het crediet toegestaan met 214 tegen 5 st., nadat de president-minisLr de staatkunde der regeering uiteengezet en aangetoond had, dat zij de overeenstem ming der mogendheden met het engelsche bondgenoot schap ten grondslag had, PORTUGAL. De Koning vroeg aan de wetgevende macht verlof om naar het buitenland op reis te mogen gaan. Zijn oudste zoon wordt gedurende zijne afwezig heid zoo lang regent. Het doel der reis is SpaDje. RUSLAND. In de stad Radziewilow nabij Brody zijn 500 huizen en eenige groote magazijnen verbrand, waardoor 3000 mensehen zonder dak zijn. TURKIJE. De gezanten worden gezegd een voor stel in overweging te hebben genomen om den Sultan uit te noodigen eene kennisgeving uit te vaardigen waarbij Arabi verklaard wordt een oproerling te zijn. Said-pacha heeft den 24 in de bijeenkomst der ge zanten te Konstantinopel de officiëele verklaring afge legd dat Turkije volkomen instemt met de vroegere voorstellen en troepen naar Egypte zenden zal. De 42 circassische officieren, die uit Egypte wegens eene samenzwering tegen Arabi-pacha verbannen waren, zullen met vergunning van den Sultan zich dadelijk naar Alexandrië begeven en zich ter beschikking van den Onder Koning stellen. EGYPTE. Engeland's vertegenwoordiger deelde den 25 den Onder-Koning mede dat Engeland het tegen woordige egyptische ministerie erkende doch hem uit- noodigde, zoo spoedig mogelijk een minister van oorlog te benoemen in plaats van Arabi. Aan die uitnoodiging is voldaan. Omar Lufti is in zijne plaats benoemd. Eene nieuwe bekendmaking wordt gereed gemaakt waarin het volk uitgenoodigd wordtde bevelen van Arabi niet op te volgen. Een beambte van het paleis vertrok naar Kaffr el-Dawar, om Arabi het besluit zijner afzetting te overhandigen. De spoorweg naar Rosetta is tusschen Aboukir en Rarnleh vernield. Toulba is bevelhebber over Arabi's troepen. Den 22 was het te Cairo rustig. Uit de door de Times bekend gemaakte vertaling van de mededeeling des Onder-Koningsdat Arabi als mi nister van oorlog eD marine afgezet was, blijkt, dat hem het verlies van Alexandrie geweten wordt. Nadat het bombardement tien uren geduurd had, kwam Arabi in het Ramlehpaleis mededeelen dat alle forten vernield waren. Op hst zelfde oogenblik kwam de eisch van admiraal Seymour, om drie forten over te geven. In een daarop onder voorzitterschap van den Onder-Koning en in tegenwoordigheid van Arabi en Derwisch-pacha gehouden ministerraad werd besloten de forten niet over te geven zonder bevel des Sultans en hare bezet ting te versterken, om eene landing te beletten. Hier van werd den Sultan per telegram bericht gezonden. Arabi gaf echter geen uitvoering aan het beslotene liet de forten weerloos en rukte met het geheele gar nizoen naar Kaflr-el-Dawar op. Zoo viel Alexandrie, eene van de belangrijkste steden des lands in banden van de engelschen en bracht Arabi deze schande over het land en het leger. Bovendien liet hij Alexandrie onbe schermd tegen roovers en brandstichterswaardoor de engelschen de rol op zich namen van handhavers der orde, welke Arabi had laten storen. Onwaar noemt de Onder Koning het mishandelen van in boorlingen door de engelschenzij straften alleen plunderaars en brandstichtersiedereen kon ongehin derd te Alexandrie komen. Verder wordt aan allen die de bekendmaking lezen, gelast, geene bevelen meer aan te nemen van Arabidie het land ten verderve voertmaar alleen van den Onder-Koning en zijne ministers, die zich niet verder tegen de mogendheden wil- Telse Wollersien nog aan uwe kloostergelofte gehouden waart, mochten wij u geen aardsche goederen aanbie den nu echter, nu gij de vrouw zult worden van on zen dapperen medestrijder, Reimer von Wimerstadt zat het ons wel geoorloofd zijn u eene kleine huwe lijksgift aan te bieden. De bezitting van den landver rader Karsten Holm is verbeurd verklaard wij kunnen niet beter doen, dan het aan de draagster van onzen ge- wijden talisman als erfelijk eigendom te schenken. Zijt gij het daarmede eenswaarde ambtgenooten Allen stemden er van harte mede in en de edele Wolf Isebranddie eens zelf Telse van liefde gespro ken had trad op den grijzen redenaar toe en zeide „Gij hebt als altijd het rechte denkbeeld aange geven Jiirgen Upfeld wij zijn u dankbaar voor uwen voorslag en niemand van ons zal er zich tegen verklaren." „Gij schat mijne geringe diensten veel te hoog klonk daarop Telse's stem schuchter maar vast. „Uw eigen moed uwe kracht en volharding redden het vaderland het kruis in mijne hand vervulde u slechts met nieuw vertrouwen op u zelf en de goede zaak. Reimer en ik bezitten genoeg, om ons een eigen tehuis te grondvestenhet rijkelijke aandeel aan de buitdat gij mijn verloofde hebt toegewezen is een toereikend loon voor hem en voor mij. Ik kan daarom uw wel gemeend geschenk niet aanvaarden gebruikt het ten bate van hendie in den laatsten strijd hunne ver zorgers hebben verloren. Wilt gij mij echter een ver zoek toestaan doet dan een werk van barmhartigheid." Allen luisterden in gespannen verwachting wat het meisje bedoelde. „Uw verzoek is u bij voorbaat ingewilligd," ver klaarde Jiirgen Upfeld„gij zult niets verlangen waarop wij niet gaarne en uit volle overtuiging ja en amen zullen zeggen." „Welnu dan!" riep Telse wier wangen begonnen te len verzetten, omdat verzet nutteloos wordt geachtdaar elk van die mogendheden afzonderlijk tweemaal zoo sterk als Egypte is en omdat zij zeker zijn dat geene der mogendheden, zelfs Frankrijk en Engeland niet, be oogt Egypte te veroveren maar alleen daar de orde te herstellen. Anders zouden zij hun land tot den laatsten droppel bloeds verdedigen. Een gehuwde dame uit Amsterdam moeder van 9 kinderen, verliet in een vlaag van verstandsverbijstering den 16 hare woning. Voor hare opsporing werd eene belooning van duizend gulden uitgeloofd bij eene her haaldelijk in de bladen geplaatste advertentie. Haar lijk is thans gevonden in de ringvaart der Watergraafs meer. In den nacht van 22 op 23 zijn door middel van binnenbraak uit de r. c. kerk aan de Bildtstraat te Utrecht ontvreemdeen verguld zilveren bekereen dito remonstrans, een zilveren Christusbeeld en drie verguld zilveren lepeltjeswaarvan de opsporing en aanhouding verzocht wordt door den hoofdcommissaris van politie aldaar blijkens een buitengewoon politieblad. Den 23 werd door eene commissie uit den raad van bestuur van het koninklijk instituut van ingenieurs het diploma van het eerelidmaatschap aangeboden aan den prins van Oranje. Te Lutjebroek speelden twee kinderen achter de woning onder toezicht van hunne moeder. Deze moest zich even verwijderen. Bij hare terugkomst miste zij een der kinderendat in dien tusschenlijd te water geraakt en verdronken was. Te Nieuwe Niedorp ver dronk den 24 een bij zijne grootouders tijdelijk vertoe vend knaapje van 5 jaren. Den 25 werd te Amsterdam door de Amsterdam- sche omnibusmaatschappij aanbesteed het maken van een gebouw, waarin kantoren, wagenmakers-, smids- en schil derswerkplaatsen enz. alsmede het overdekken van een deel der gedempte Roetersloot aan de Valkenierstraat. Minste inschrijvers de heeren C. Rolff en Zonen aldaar voor 78161. Het inslaan van den bliksem in den watertoren der duinwaterleiding te 's Hage op den 15 heeft eene Bchade veroorzaakt van 7500, Den 25 werden Burg. en Weth. door den raad gemachtigd, die schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Den 25 besloot de raad van 's Gravenhage het onlangs door die gemeente aangekochte paleis aan den Kneuterdijk voor 2 maanden aan den prins van Oranje te verhuren, tegen vergoeding van f 500,per maand, om Z. K. H. in de gelegenheid te stellen het daarin aanwezige meubilair van zijnen broeder later naar een ander gebouw te kunnen overbrengen dan waarvoor aanvankelijk toestemming was verleend. Den 25 werden te Haarlem twee oude kennissen der justitie naar het huis van arrest overgebracht we gens het stelen van een zilveren cylinder horlogie bij een uitdrager. Bij hunne aanhouding waren zij nog in het bezit van dat horlogie. De heerjL Pronk Az. te Zaandam is den 25 benoemd tot huismeester-boekhouder van het gemeente-gasthuis te 's Gravenhage en zijne vrouw tot huismeesteres. Den 25 werd te Zwolle in de buiten-sociëteit ge opend de door 86 leden vertegenwoordigende 46 af- deelingen bijgewoonde 37 algemeene vergadering van het nederlandsch onderwijzers-genootschap door den voorzitter van het hoofdbestuurden heer W. De- genhardt, die in zijne rede o. a. hulde bracht aan zijnen voorganger, den heer van Otterloo. De afgevaardigde van Hoorn werd niet toegelaten wegens eene onvol ledige lastgeving. Den 25 werd te Haarlem de tentoonstelling van bouquetten afgesneden bloemen enz. in den Herten kamp in den Haarlemmerhout geopend. De paardenmarkt te Haarlemop den 26, werd door vele buitenlandsche kooplieden bezocht. De aan voer beliep 824 paarden en 10 veulens aan de lijn. De hoogste prijs voor een paard was f 800 de laagste f 70 de prijs der veulens liep van f 90 tot t 120. De handel was vrij levendig. kleuren de kerk heeft genade jegens mij laten gelden, zijt gij dan ook genadig jegens een afgedwaaldedie reeds door zijn eigen geweten en de verachting der menschen hard genoeg is gestraft. Geen bloed kleve aan den dag van heden. Schenkt Karsten Holm het leven maar verbant hem voor eeuwig uit het land zijn voet outwijde niet meer den grond dien hij ver ried." Eene levendige beweging ontstond bij deze woorden onder de aanwezigenniemand had van de dochter van den voogd een voorspraak voor den misdadiger verwacht. „De verrader had de hem toebedeelde straf wel ver diend zeide de oudste der 48 ernstig gij hebt echter ons woord, en wij zullen het houden. Zij het dus, zooals gij wenscbt De veroordeelde moge gaan naar hemvoor wien hij tot verrader werd zijn eigendom echter zal den weduwen en weezen van onze gevallen broeders worden toebedeeld." Eenige weken later, toen de rozen bloeiden en geur den en kevers en bonte vlinders in de warme lucht gonsden en fladderden bewoog zich eene statige brui loftsstoet naar het kerkje van WohrdenTelse Wol lersien reikte haren Reimer voor het altaar de hand tot een verbond voor net leven en de gansche omtrek nam deel aan het blijde feest. De molenaar van Heide echter trad in dienst van den hertog Frederik van Holstein die hem op een van zijne kasteelen een bescheiden betrekking gaf, totdat hij reeds na weinige jaren het tijdelijke met het eeuwige verwisselde zooals men zeide uit verdriet en berouw over zijne misdaad in werkelijkheid echter, uit erger nis en woede over het mislukken zijner wraakplannen en het verlies van zijne schoone met zooveel inspan ning verworven bezitting. Einde.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2