aUerUi. StBlegrafiöclitó 15evtchtcn. £btabg-ficricfitctt> Eenige secretarissen van gemeenten beneden .3000 zielen in Noordbrabant hebben aan Gedeputeerde Sta ten in ernstige overweging gegeven de vraagof de verschillende tijdsomstandigheden eene billijke verhoo ging hunner jaarwedden niet driDgend vorderen en of het onbillijk zou zijn, hunne belooning in plaats van op 1% maal, op 2 maal van die der burgemeeesters te stellen. Op de door de gemeente Delft uitgeschreven 4°/0 geldleening van f 60000 is voorloopig een aanbod van 36000 a 96%°/0 aangenomen de inschrijving op het overige blijft nog gedurende ééne maand geopend. Den 1 October wordt te 's Hertogenboseh een school voor uitgebreid lager onderwijs voor R. K. meisjes uit den deftigen stand geopend met Mej. J. Philippona als hoofd. Het Panopticum te Amsterdam in de eerste week van zijn bestaan door 12000 personen bezocht wordt weldra verrijkt met de beelden van Koningin Sophiade Zwijger, Prins Maurits de admiraals de Ruyter en Tromp, Vondel, Rembrandt, Thorbecke en generaal Kohier. Verder zullen bewerkt worden de beelden van de dichters van Lennep en de Génestet. De in de vorige week in de Purmer, onder Mon nikendam door overijsselsche grasmaaiers verwonde duitsche grasmaaier is in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. Te Broek in Waterland heerschen de mazelen in zoodanigen graad onder de kinderen der bewaarschool, dat binnen eenige dagen slechts 14 van die ziekte verschoond bleven. De predikant dr. H. J. E. van Hoorn te Hoorn is op zijn verzoek eervol emeritaat met 1 Aug. a.s. verleend. Te Utrecht is onder voorzitterschap van den heer Zadelhoff uit Dordrecht het werklieden-congres gehouden. 54 vereenigingen waren vertegenwoordigd. Het doel dier bijeenkomst was het verkrijgen van het stemrechtdat den werkman onthouden wordt, te bevorderen. Door de regelingscommissie was voorgesteld, art. 76 der grondwet zoodanig te wijzigen „dat alle meerderjarige ingezete nen Nederlandersin bet volle genot hunner burger lijke en burgerschapsrechten de leden der Tweede Kamer zouden kiezen.'' Zij wilde daartoe geraken door vergaderingen enz. en door een verzoekschrift door het geheele land. Daartegenover stelden eenige leden voor, dat artikel te wijzigen als volgt„De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks door de kiezers bij geheime stemming gekozen. Om kiezer te zijn moet men zijn meerderjarig ingezeten Nederlander, in het volle genot van de burgerlijke en burgerschapsrechten. Het kies recht en de uitoefening daarvan worden door de wet geregeld." Na langdurige bespreking werd met 2 stem men meerderheid aangenomen de door den heer Domela Nieuwenhuis voorgestelde lezing„De volksvertegen woordiging wordt bij geheime stemming gekozen door alle meerderjarige ingezetenen, Nederlanders, in het volle genot van burgerlijke en burgerschapsrechten." De bedoeling van deze lezing was afschaffing der Eerste Kamer en toekenning van het stemrecht zoo aan mannen als vrouwen. Alle met dit beginsel in strijd zijnde artikelen der grondwet zouden dan tevens gewijzigd moeten worden. Het gezelschap der nieuwe rotterdainsche schouw burg, onder directie van den heer Willem van Zuylen, is voor het speelsaizoen 188283 samengesteld als volgt Alex. Eaassen, regisseur; Van Korlaar, administrateur. Dames. AlbregtEngelman (als gast)M. de GraefVerstraete W. Kley ValoisSablairolles Egener —Van Dam, Eveline Kapper, E. de BoerVan Rijk, Bruyn Sablairolles, M. Vink, EgenerVan Dijk, Marie ten Voorden, L. Ruffa H. Kley, M. de Vos de Heer, Boekbinder, Van den Borden, B. van Rijk. H e e r e n. L. B. J. Moor Willem van Zuylen Alex. Eaassen, L. H. Chrispijn M. van Nieuwland S. H. Spoor, G. Wagemans, A. van Zuylen, B. Ruys broek, M. van Beem, W. E. Rentmeester, D. van 01- lefen Jr., C. van Dijk, E. A. Wiebes, A. van Sprinck- buijzen D. van Eijsden A. C. Kleijn, L. J. van den Berg M. BoekbinderVan den Borden. Kinderrollen. Jongejuffrouw Kley en jongejuf frouw de Wolff, jongenheer Willem van Zuylen Jr. Te Westgrafdijk waar voor de nagelaten be trekkingen van de verongelukten met de Adder 30, bijeen gebracht werd is eene gymnastiek-vereeniging Voorwaarts opgericht. De harddraverij- en renvereeniging kondigt aan dat de voorgenomen duivenschieterij te Bussum, waar tegen van verschillende zijden en met recht ernstig opgekomen werd, niet op haar terrein gehouden zal worden. Inmiddels heeft de burgemeester van Bussum ingewilligd het verzoek van het bestuur der nederland- sche vereeniging tot bescherming van dieren om dien wedstrijd niet te laten doorgaan.. De officieren der schutterij te Harlingen hebben voor de nagelaten betrekkingen van de bemanning der Adder 6Ö0,ingezameld. Met het rammonitorschip Haai is een oefenings- tocht op de rivieren ondernomen. De heer Kos, firma Knikker, te Schagen wil den aanstaanden winter weder een tooneelwedstrijd doen plaats hebben. Alle rederijkerskamersdie daaraan willen deel nemen, zijn uitgenoodigd zich vóór 1 Augs. aan te melden. De voorgenomen verbouwing der scholen te Enk huizen is geraamd op f 15720.Ook zullen daar twee nieuwe gemeente-regenwaterbakken gemaakt wor den waarvan de kosten op 4200,geraamd zijn. Bij het binnen halen van het laatste hooi op eene in het westeinde van Enkhuizen gelegen boerderij geraakten de handen van een buurmeisje zoodanig be kneld dat één vinger geheel verbrijzeld werd en zij waarschijnlijk het gebruik barer handen zal moeten missen. De nieuwe openbare school te Bovencarspel na dert bare voltooiing. Het personeel aan die inrichting zal met eene onderwijzeres vermeerderd worden. Aangenomen naar de christ. gereformeerde ge meente te Broek op Langedijk ds. K. van Diemen te Zierikzee. Tot gemeentelijk geneesheer te Enkhuizen is be noemd de heer L. H. Wiegersma te Heer Hugo Waard. De vernieuwde openbare school te Hoogcarspel is in gebruik genomen en voldoet goéd. Mej. M. A. J. Siuiske te Bergen is benoemd tot hoofd der Eröbelschool te Edam. Omtrent het vinden van de Adder is het volgend verslag opgeteekend uit den mond van schipper Nieman Toen bij het aanbreken van den morgen van den 21 Juli de schippers L. Nieman van Ouddorp en B. Wel tevreden van Maassluis van de Noord uit zee kwamen opwerken zagen zij met hunne kijkers op ongeveer een mijl afstands de stoomschepen NaereboutSchelde en Hercules bij elkander liggen en hunne jollen rond varen. Zij besloten daarom, er heen te roeien en te verne men, wat er gaande was. Bij de stoomschepen gekomen, kregen de schippers op hunne vraag wat zij vast had den, ten antwoord, dat het nog onbekend was. Schipper Nieman begaf zich daarop naar de plaats, waar eene dier jollen aan het voorwerp vast lag, onderzocht dit, en be vond, dat het eene lichte stomp was, die in den grond zat. Zij roeiden daarop naar hunne schepen terug, zeilden eene mijl verder in zee en begonnen des middags omstreeks vier uur met nieuwen moed te drijven. Om zeven uur onge veer bemerkten zij, dat zij begonnen te haften. Om het breken der lijnen te voorkomen lieten zij wegens de sterke stroomen hunne schepen op tij draaien. Tot dit gestild was, bleven zij zoo aan de lijnen liggen, die zij toen door hunne manschappen lieten opkorten tot nabij het voorwerp waaraan zij waren vastgedreven. Sclupper Nieman liet toen door zijn volk een anker uitzetten in de richting van de lijnen ten einde nader op het gevonden voorwerp te kunnen halen, en dit te onderzoeken. Zijn broeder K. Niemandie als duiker naar beneden ging bracht weldra de zoo vurig ver beide tijding, dat bet wrak van de Adder gevonden was. Dit was omstreeks halftien 's avonds. Schipper Nie man trad daarop terstond met zijn collega Weltevreden in overleg hoe te handelen. Zij besloten de Naerebout en de Schelde (de Hercules was intusschen naar Nieuwediep vertrokken wegens gebrek aan kolen en met hem de eenige duiker aan boord der marine-stoomschepen), die zij vóór het invallen der duisternis nog met hunne kijkers hadden gezien op te zoekenwaarin zij slaagden. Zij deelden toen den heer Nijgh mede, dat de Adder door hen gevonden was en geleidden de beide stoomers naar de plaats, waar het wrak lag en waarop een hunner vaartuigen als boei diende. Om circa een uur 's nachts kwamen zij daar ten anker, 's Morgens om vijf uur kwam de heer Nijgh bij de schippers aan boord en wenschte na dere aanwijzing van de plaats, waar het wrak te vinden was. Met zijn goedvinden roeide schipper Nieman hem voor. Daar aangekomen, werd bij 't ophalen van 't dieplood, waaraan zand kleefde, 10 vadem water gevonden. Toen de heer Nijgh een weinig verder het lood uitwierp werd een verschil van 3% vadem opgemerkt. Op zijne vraag in welke richting het wrak lag werd hem ge antwoord, dat dit zich van noord naar zuid uitstrekte. Daarna vroeg hij de namen der schippers, plaatste eene wrakton bij het achterschip en stoomde naar Scheve- ningen om het rapport der schippers over te seinen. Een noodlottig ongeval had dezer plaats bij Genève op den Dent de Jaman. Drie onderwijzers en twaalf jongens van het college te Morat bij Genève maakten een tocht over dezen berg naar Montreux. Een der jongenszoon van een notaris te Moratbleef van vermoeidheid wat achter zonder dat men 't bemerkte. Laat in den avond te Morat aankomende merkte men dat een der jongens gemist werd. Na vier dagen zoe- kens vond men hem met gebroken nek aan den voet van den Jaman. Blijkbaar was hij verdwaald geraakt en in een afgrond gestort. Als iets dat sinds menschengeheugen in die streek niet is gezien wordt uit Nordhorn (Hannover) van 18 dezer bericht, dat op den vorigen dag in de Vecht aldaar was gevangen een steur van ruim twee meters lengte. De visch woog 104 pond. Men dacht te Nord horn dat het dier uit de Zuiderzee derwaarts ver dwaald zou zijn. De Scientific American deelt een merkwaardig voor beeld mede van een gedeeltelijk en tijdelijk verlies van geheugen. Een engelsch geleerde, die zijne vacan- tiedagen in den Ilarz doorbracht, had van zonsopgang tot den laten avond zich met loopen zonder rusten eten of slapen buitengewoon vermoeid. Toen hij eindelijk in zijn nachtverblijf gekomen was en zijn avondeten wilde bestellen was hijtot zijne groote verbazing al zijn duitsch dat hij vloeiend sprak kwijt. Zijn geheugen was op ieder ander punt goed gebleven hij kon zich al wat hij dien dag en vroeger gedaan en ondervonden had volkomen herinnerenmaar hij kon zich geen woord duitsch te binnen brengen. Hij moest door teekens beduiden wat hij wenschte te eten en te drinken, en eerst toen hij zich versterkt onvol komen uitgerust had keerde ook zijne kennis van het duitsch geheel en al terug. Het americaansche blad merkt hierbij op, dat menige machinist of wisselwachter door overspanning in gelijken toestand kan verkeeren en volstrekt ongeschikt worden voor zijn ambt waarvan de veiligheid afhangt van honderden. De nadere berichten omtrent de overstroomingen in Boheme door de stortregens veroorzaaktdoen zien dat de schade zeer groot iszij wordt op meer dan 100,000 gld. geschat. Ook menschenlevens zijn te be treuren .- twee personen verdronken. In het Reuzen gebergte is de toestand der bevolking van eenige dorpen allerdroevigst. Uit Salzburg wordt van den 23en geschreven Sedert 9 dagen reeds vertoeft de Koning der Neder landen incognito onder den naam van graaf van Buren met zijne jeugdige gemalin in onze stad en hij schijnt met haar zoo ingenomen dat het vertrek der hooge gasten van den eenen dag op den anderen verschoven wordt. Wij hebben hier dan ook inderdaad prachtig zomerweder. Met uitzondering slechts van een regen achtige dag liet de zon dagelijks haar vroohjk licht op Salzburg en zijne scboone omgeving schijnen waar door onze heerlijke Alpennatuur nog in pracht en aanlokkelijkheid wint. Graaf en Gravin van Buren be steden hun tijd dan ook tot allerlei uitstapjes. Eerst bezochten zij Berchtesgade en de K n i n g s- s e edaarna maakten zij langs onzen bergspoorweg een uitstapje naar Aussee Ischl en Gmunden gingen verder naar St. Wolfgang, waar zij bij Grommen bet middagmaal gebruikten van daar naar Scherfling aan de Attersee, vereerden ook Mondsee met een bezoek en beklommen ook Salzburg's Rigi, den Gais- berg. Na elk grooter uitstapje wordt er een dag rust genomen dien de hooge gasten besteden om de be zienswaardigheden onzer stad te bezoeken. Zoo waren reeds het Mozart-archiefhet St. Peter-klooster, het museum enz. aan de beurt. De Koning schijnt een groot liefhebber te zijn van antiquiteiten want reeds herhaaldelijk bezocht hij het particulier museum van den hof-antiquaar Pollak en eergisteren ook de antiqui teiten-verzameling van den regeeringsraad von Krauss. Bij den eersten deed hij belangrijke inkoopen. Maar ook andere instellingen vereert het koninklijk paar met een bezoek. Iedereen roemt de minzaamheid van de vorstelijke personen. De Koning en de Koningin beide onderscheiden zich door innemenden eenvoud en vriendelijkheid. Omtrent den dag van het vertrek is nog niets bepaald eerst zou dit reeds gisteren plaats hebben maar thans verneemt men dat voor den 26 of 27 het vorstelijk paar onze stad niet verlaten zal. Bij de harddraverij te 's Hage den 25is voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuw rijtuigjede zoogenaamde amerikaansche sulkey, een uit hout- en ijzerwerk vervaardigd rijtuigje op twee wielen, dat veel lichter is dan de oud-hollandsche sjees. Het bestaat hoofdzakelijk uit een onderstel op twee dunne wielen. In de meeste ritten behielden deze rijtuigjes de overhand op de gewone sjees. Aan de Middelburgscbe Courant wordt uit den Haag geschreven dat de bijdragen voor het Multatuli-fonds zooveel bedragen hebben dat men voor Multatuli zeiven eene dadelijke ingaande lijfrente van f 840 en voor zijne vrouw eene gelijktijdige van f 600 kon aankoopen. Een sints lang als goed erkend middel om hooi (van gras of van klaver) dat eenigen tijd in den regen lag en niet droog binnen kwam, door inzouten voor voeder te verbeteren kan den landbouwers niet dringend genoeg aanbevolen worden. Het inzouten geschiedt gedurende het afladen dat wil zeggen bij het neervleijen in de verschillende bergplaatsen derwijze, dat de daarmee be laste persoon over elke ongeveer meter hooge laag hooi eenige handen vol zout zoo gelijkmatig mogelijk over de geheele hooi-oppervlakte uitstrooit. Men rekent gemiddeld per voêr of 20 centenaars hooi 9 10 p. zout en gebruikt daarvoor in Duitschland het gewone veezout. Het zout voorkomt schimmelvorming, bevordert gedurende de gisting van het hooi in den opper of den berg de vorming van melkzuur waardoor het door on gunstig weder minder voedzaam en smakelijk geworden voeder weder aanmerkelijk in voedingswaarde wint. Hoofdzaak blijft het, dat het hooi niet, gelijk gewoonlijk geschiedt, balsgewijze op elkaar wordt gestapeld, maar al het hooi, vooral vochtig, moet vast opeengestapeld worden, wat men bereikt door het laagsgewijs met zout te be strooien. Elke holle ruimte in een hooiberg veroorzaakt schimmel, droog worden wordt er niet door bevorderd slechts laagsgewijs vast opgestapeld hooi blijft vrij van schimmel en wordt na verloop van 46 weken in den berg droog. Voorts wordt nog aangeraden om niet goed droog ingereden hooi wegens de te wachten sterke verhitting niet in besloten ruimten te bewaren, maar op de manier, gelijk bij de bruinhooi-bereiding gebrui kelijk isin groote dichtgesloten hoopen op het vrije veld. Landb Ct. 's GnAVEiirHAGB 27 Juli. De heer F. E. C. Stein- metz ontvanger der belastingen en accijnsen te Breuke- len, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Alkmaar (buitengemeenten). In ons nummer van den 19 staat onder de uit spraken der Arrondissements Rechtbankzitting van 18 Juli, abusievelijk vermeld, datJ.N te Nieuwe Nie- dorp veroordeeld is tot 8 boete subs. 2 dagen gev. wegens herhaalde dronkenschap. Deze veroordeeling is echter geschied ter zake van zich te hebben schuldig gemaakt: „aan het bedwelmenden drank toedienen aan iemand die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert. Reeds van 30 Juli af zullen aan de in achter staande advertentie opgegeven stations goedkoope re tourbiljetten verkrijgbaar zijn voor de wedrennen te Bussum op 3 en 5 Augustus. Het gerechtshof te Amsterdam, in raadkamer ver gaderd heeft, bij arrest van 26 Juli 1882, de terecht stelling van dertig Egmonders ter zake der te Egmond aan Zee voorgevallen ongeregeldheden bevolen, en daarbij tevens gelastdat de vijf zich in hechtenis alhier be vindende beklaagden in die strafzaak voorloopig in vrijheid zullen worden gesteld. Die invrijheidstelling heeft den 27 plaats gehad. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 27 Juli. Hendrik Daniel Evelein, te Amsterdam, en Henderika Gerritdina Eveleinte Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3