jjtmtculaub» GUleriei. EGYPTE. De engelsche bezetting van Mes werd versterkt als gevolg van het geruchtdat er, behalve Bedouïnengeregelde egyptische troepen in den om trek aanwezig waren. Eene verkenning van de vijan delijke stellingen door kolonel Gerard slaagde naar wensch. Den 15 's avonds kwamen de generaals Wolseley en Wood te Alexandrië aan. Den 16 des morgens kwam generaal Wolseley met admiraal Seymour en andere hoofdofficieren bijeen. Daarna bezocht hij den Onder-Koning. In den namiddag zou hij de stellingen bij Ramleh in oogenschouw nemen. Veertig van Kafr-el Dowar gekomen inboorlingen verzekerendat Arabi den 13 de ulema's bijeeD riep en van hen een besluit verkreegwaarbij de Sultan vervallen werd verklaard van het Khalifaat en de sherif van Mekka tot zijn opvolger benoemd was. Dit bericht is echter later niet bevestigd. Den 15 werd de Onder-Koning, die zich bereid ver klaard had tot den ontvang van verscheidene personen o.a. bezocht door generaal Adye door admiraal Sey mour en door den oostenrijkschen admiraalieder ver gezeld van zijnen staf. Onder goedkeuring van admiraal Seymour losten de egyptische oorlogschepen saluutschoten. Dienzelfden dag kondigde de Onder-Koning twee besluiten af. Het eene geeft aan de burgerlijke en militaire overheidspersonen der landengte van Suez kennis dat de engelsche admiraal en de bevelhebber der engelsche troepen met het herstel der orde in Egypte belast en gemachtigd zijn om alle punten te bezetten die zij voor de militaire bewegingen tegen de oproerlingen noodig achten. De overheidspersonen worden uitge- noodigddit bevel aan alle ingezetenen der landengte en in het bizonder aan de agenten en beambten der Kanaal-Maatschappij ter kennis te brengen. Verzet zou de schuldigen aan de ernstigste gevolgen bloot stellen. Het tweede besluit machtigt den engelschen admiraalom maatregelen te nemen tot het beletten van den invoer van steenkolen en oorlogsbehoeften langs de geheele kust, van Alexandrië tot Port-Saïd. De schoolkinderen van Marken-binnen maakten den 10 een rijtoer naar Bergen. Op den terugtocht werden te Uitgeest eenige liederen aangeheven voor de woning van den burgemeester. Op uitnoodiging van de kamer van koophandel te Veendam werd den 11 aldaar eene bijeenkomst ge houden, om het instellen eener woensdagsche weekmarkt te bespreken. Daar de gemeenteraad eene bijdrage bad toegezegd mits de handelsstand een gelijk bedrag be schikbaar steldewerd staande de vergadering reeds voor 212,50 ingeteekend. Zondagtoen de heer J. Bakker van Boven- carspel ten huize van den kastelein C. Dekker zijn koperen bruiloft vierde, werd een der gasten door een be roerte getroflen en overleed deze kort daarna. Den 13 zijn door de Trammaatschappij te Haar lem 5170 personen vervoerd. Den 13, 's avonds laat, geraakte L. O., van Burgerbrugdoor de duisternis misleid in de Zijper- sluis te water. Dank den heer J. Kruyer Cz. en den pontwachtersknecht G. Bas werd hij met de boot van laatstgenoemde gered. In den nacht van 1314 is het huis van den broodbakker K. M. te Heerhugowaard door een hevigen brand in de asch gelegd. Alles was verzekerd, behalve de kleederen der beide knechts. De gemeenteraad van Krommenie bood den 14 den heer J. Heynis Dz., ter gelegenheid zijner 25jarige Daar klonk een schelle schreeuw uit een der hutten, een schreeuw, zoo angstig als hij slechts in doodsnood aan de menschelijke borst ontsnappen kan. Greta werd verschrikt wakker. In het schemerlicht, dat de mane schijn in het kamertje verspreidde, zag zij haar man met wijdgeopende strakke oogen recht op in bed zitten, met eene uitdrukking van heftige angst in zijn bleeke gelaatstrekken. Zoo keek hij onbewegelijk voor zich uit. „Om Godswil, Knut, wat gebeurt er? Waart gij hetdie zoo gilde F" vroeg zijterwijl zij hem bij den arm greep. Als ontwaakte hij nu eerst, schrikte hij bij hare aan raking zijne oogen begonnen woest te rollen en zijne tanden klapperden op elkander. „Greta Greta 1 Daar was het weder van gis teren Blijf bij mij o, het is verschrikkelijk Wat is er gebeurd? Spreek Knut!" „Een droomeen vreeselijke droomsteunde hij. „Neen geen droom ik zag het met open oogen ik was geheel wakker, zoo helder, als ik u nu zie, Greta Het was een gezicht het was vreeselijke werkelijk heid Huiverend verborg hij het gelaat in zijne handen. De verschrikte vrouw sloeg hare beide armen om hem heenstreek hem het verwarde haar van zijn voorhoofddat met koud zweet bedekt was en drukte zijn hoofd tegen haar borst. „O, spreek Knutwat gebeurde erzoo zag ik u nog nooit. Gij zijt ziekgij hebt de koortsuw voor hoofd gloeit, uwe handen sidderen. Een droom, zegt gij Kijk niet zoo strakzoo woestgij maakt mij angstig Hij bleef zwijgen en drukte zijn gelaat dichter tegen haar schouder. „O, spreek smeekte zij „welke droom kan u zoo van streek maken spreek dan Knut „Verloren schip en bemanning verpletterd tegen de rotsweggesleept in de schuimende branding dood 1 Doodiedere ziel aan boord en ik alleen moet toezienmoet hen zien vergaan allen allen kwam het met moeite van zijne lippen. „Gisteren was het nog slechts een verwarde droom die mijne ziel ver ontrustte maar deze nacht deze nacht oont zettend ontzettend „Gij zijt geheel in de war, man Wie is verloren wie is dood. Bedenk u eens goed gij zijt immers thuis dienstvervulling als ontvanger der gemeente 2 fraaie staalgravures in ebbenhouten lijsten ten geschenke aan. Den 14 is uit den Zijlsingel te Haarlem opge haald het lijk van eene 58jarige te Harlingen woon achtige weduwedie gedurende de kermis aldaar gelo geerd was. Eene flesch met sterken drankin haar zak gevonden doet vermoeden dat zij in beschonken toestand te water is geraakt. De te Goes gehouden en goed geslaagde ten toonstelling voor handwerksnijverheid is den 14 besloten met de uitreiking der medaljes aan 11 bekroonden welke plechtigheid werd opgeluisterd door een militair muziekcorps uit Bergen op Zoom dat zich ook 's avonds in den verlichten societeitstuin deed hooren. Den 14 hebben eenige officieren van het garnizoen te Nijmegen eene tooneelvoorstelling gegeven ten voor- deele der nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adderwelke zuiver f 210,57% heeft opgebracht. Te Bergen is f 20 voor hetzelfde doel ingezameld. Den 14 is voor het derde gedeelte van het nota rieel examen geslaagd de heer P. Bos van Oudorp te Wamel. Te Nieuwe Niedorp werd den 14 gevlagd ter eere van mej. M. Koning-Euyter, die haar 25jarig jubileum als vroedvrouw vierde. 24 Jaren is zij reeds te Niedorp werkzaam. Aan de harddraverij op 14 dezer bij A. Kuileman te Heerhugowaard hebben 22 paarden deelgenomen. De prijs van 20 werd gewonnen door het paard van den heer K. Raatde premie door dat van den heer P. Wester. J. P. IJ. Bontekoe, de verwonde logementhouder te Amsterdamis den 15 in het binnengasthuis aldaar overleden. Bij zijne vrouw is uit de geschoten wonde een kogel gehaald. De löjarige dader van dezen moord is de zoon van een duitsch hoofdofficier, bij den slag van Sedan verwond geraakt en sedert gepensioneerd. Hij behoorde als pupil tot de kadettenschool te Ora- nienstein welke hij heimelijk verliet met het doel om naar America te gaan. Zondagmorgen te Yenlo aan gekomen heeft hij daar de kadetten-uniform verwisseld tegen burgerkleeding. Eene zeer groote hoeveelheid wapenen en ammunitie is door de policie in zijn bezit gevonden. De Vorst en Vorstin van Wied zijn den 15 met hunne kinderen te Scheveningen aangekomen waar zij het Paviljoen betrokken. Den 15 is te Utrecht overleden de heer dr. P. W. C. Kreckeoud-directeur van het metereologisch observatoriumlid van den gemeenteraad en van ver schillende geleerde genootschappen. Den 15 werd aan het departement van marine aanbesteed het maken en leveren van a. een ijzeren kustlichttoren bestemd voor Mendanao i. het hard- steenwerk voor de fundeering daarvan. Het minst werd ingeschreven voor a. door de heeren L. J. Nering Bögel Co. te Deventer a f 17,185 voor b. door den heer A. P. Schotel Gz. te Dordrecht, a 1220. Den 15 en 16 herdachten de heeren E. A. Koe- voets en Kimman pastoors te Bergen en te Heyloo de dagen waarop zij vóór 25 jaren de priesterweiding ontvingen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 16 L. J. J. Roland, beschuldigd van den moord teVeere, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Aan het departement van waterstaat is den 16 aanbesteed het maken vana. den onderbouw eener brug voor spoorweg- en gewoon verkeer over de Donge te Geertruidenbergen eenige andere werken voor den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch b. gebou wen en andere werken op de stations Boxmeer en Hij hief het hoofd op richtte den spookachtigen blik op haar gelaat en wees met de hand in de richting van de haven. „Daar de „Hoop van Stavö"Schud niet het hoofd, ik ben evengoed bij mijn verstand als gij, Greta, Luister en lach mij dan uitals gij het kunt. Ik had reeds vast geslapen, hoe lang, kan ik niet zeggen. Daar werd ik plotseling als het ware gedrongen om mij op te richten. Het was eene innerlijke macht, die mij aandreef, onzichtbaar, ontastbaar, en toch sterk en onweerstaanbaar. Met open oogen keek ik om mij heen, ten volle ontwaaktwant ik herkende alle voorwerpen hier in de kamer het maanlicht, dat door het venster op de vloer viel en de wieg van onze kleine verlichtte. Toen scheen plotseling de muur te worden terugge trokken ik had het gezicht op de bocht en op de bergen tot aan het Skakingerkliff. Gelijktijdig stak een woedende storm opik hoorde het woeste gehuil donkere wolken joegen door den nachtelijken hemel en donderend sloeg de branding tegen de kust. Het ver wonderde mij want zoo even was het nog zoo stil ge weest ik wilde opstaan en de luiken sluiten maar ik was als vastgenageld en mijne oogen moesten zich on bewegelijk op het Skakingerkliff richtenwaarop de branding hoog en met ontzettend geweld terug stootte. En nu nu zag ik een schip op de onstui mige zee met vernielde verschansing de bramra's aan splintershet groote zeil verscheurdwaarvan de stukken in den storm fladderden. Het roer was gebro ken. De golven sloegen over dek en zoo werd het schip weerloos heen en weer geslingerd. Het naderde het dreef recht op het Skakingerkliff aan. Ik wilde roepenmaar de angst smoorde mij de keel toe geen geluid kon ik over de lippen brengen geen lid verroeren. En toen herkende ik ook het schip zoo duidelijk ondanks de afstand als stond ik boven op de klip neen veel duidelijkerveel scherper nog en wanneer het zich uit de golven omhoog hief, zelfs de bemanning op het dek die zich overal aan vastklemdeom niet weggespoeld te worden. Alle mannen richtten hunne verstoordevaalbleeke ge zichten naar de plaatswaar ik stondals beschul digden zij mijdat ik de schuld was van hunnen on dergang. Het schip het was een brik de „Hoop van Stavö." Wordt vervolgd. Venray, langs den spoorweg NijmegenVenlo minste inschrijvers warenvoor a. de heer C. D. Klein, te Moerdijk, voor f 278,700, voor b. de heer R. Qeurts te Vierlingsbeek voor f 89,300. Den 16 is te Bovencarspel de nieuwgebouwde en volgens de eischen der wet ingerichte openbare school, bevattende vijf localen in gebruik genomen. Te Helder heeft zich onder het voorzitterschap van den burgemeester, eene commissie gevormd met het doel om een gedenkteeken te plaatsen boven het graf der aldaar ter aarde bestelde 28 omgekomenen van de Adder. Te Weerdingerwaard is het 12jarig zoontje van den winkelier G. Hein door een knaap van gelijken leeftijd in twist met een klompslag tegen het hoofd gedood. Ten behoeve van het gedenkteeken voor den ad miraal de Coligny heeft de prins v. Oranje den parij- schen predikant Bersierdie vóór eenigen tijd in den Haag er eene lezing over heeft gehouden, 1000 toe gezonden. Te Doetinchem is de arbeider Stomp door een wagen van de ijzergieterij te Terborg overreden en denzelfden dag na een hevig lijden bezweken eene vrouw met 4 kinderen nalatende. Het bouwen van twee regenwaterbakken voor stadsgebruik te Enkhuizen is aangenomen door G. van Waart aldaar, voor 3280. Tot onderwijzeres te Bovencarspel is benoemd mejuffr. D. G. M. Moorrees aldaar. De gemeenteraad van Oostdongeradeel heeft met de meerderheid van één stem besloten, om op zon- en christelijke feestdagen geene volksvermakelijkheden meer toe te staan. Het kaatsen, mits niet om prijzen, zal geoorloofd zijn op daartoe door den burgemeester ge schikt geachteniet binnen de bebouwde kom der dor pen gelegen terreinen. Bij de herv. gemeente te Monnikendam is beroepen ds. Dlfers, te Tienhoven, bij die te Chaam ds. J. J. Ehl Weurdinge, te Hoorn op Texel. Bij den gemeenteraad van Zwolle is van den di recteur der Centraalspoorwegmaatschappij een voorloo- pig ontwerp ingekomen voor den bovenbouw eener brug voor gewoon verkeer, over de pijlers en landhoof- den van de spoorwegbrug dier maatschappij over den IJselwaarvan de kosten zijn begroot op f 370,600 en f 100,000 voor het medegebruik der pijlers terwijl het onderhoud en de bediening op 3900 's jaars worden geraamd. Ten behoeve van werkzaamheden tot verbetering van het policiewezen, heeft de minister van justitie aan de commissarissen des Konings opgaaf verzocht van het aantal beambten der policiehunne jaarwedden en bureaukosten in elke gemeenteen van de kosten der gemeente-policie gedurende de 5 laatste jaren. De meer dan 40jarige weduwe, die te Purmerende op het vermoeden van kindermoord in voorloopige hech tenis genomen was heeft bekend haar kind tegen de borst te hebben gesmoord nadat het eenige minnten had geleefd. Zij heeft het op haar erf begraven. De rekening der gemeente Warmenhuizen over 1881 bedraagt in ontvang 18,138,05, in uitgaaf f 13,257,08$. Drie vierde gedeelte der inkomsten is gevloeid uit gemeente-eigendommen en bezittingen. Aan bet onderwijs werd f 4891,22$ te koste gelegd. De beruchte firma Doesburg en Co. te Rotter dam is eindelijk verdwenen. Te Leeuwarden is een schrijven verspreid, waarbij de ingezetenen die voorstanders zijn van de openbare school, worden uitgenoodigd niet achteloos bij te dragen voor de inzameling van wege de vereeniging „Eene school met den bijbel." Wijlen professor J. J. v. Oosterzee heeft een ge denkschrift, benevens eene autobiografie achtergelaten, welke bij de firma Kemink Zoon te Utrecht het licht zullen zien. Door wijlen den heer N. S. Raphael zijn ook aan de ned.-israël. jongens- en meisjes-weeshuizen te Am sterdam legaten van f 5000 besproken. Wijlen mej. A. v. Ommeren te Randwijk heeft aan de diaconie der herv. gemeente aldaar nagenoeg hare geheele nalatenschap p. m. f 50000 bedragende, vermaakt. Hare behoeftige familieleden bekwamen bijna niets. Aan enkelen viel een legaat van 1000 ten deel. Te Oldenzaal is een werkman, die met 2 anderen een ketel in eene spinnerij schoongemaakt hadden en zich vervolgens in een vijver gingen baden door eene duizeling bevangen en in de diepte verdwenen. Niet tegenstaande spoedige hulp kon men slechts het lijk ophalen. Hij was een oppassend man en laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Ten bewijze van den goeden naam dien onze hol- landsche zuivel-industrie nog steeds in den vreemde heeften van de belangstelling waarmede zij in bet buitenland wordt gadegeslagenwordt uit Abbekerk berichtdatin den loop der vorige weekop eene wetenschappelijke bezoekreis, hier verblijf hield de heer Joh. Ehn, leeraar aan de landbouwschool bij Sotenas, in Zweden. De heer Ehn daartoe uitgezonden door eene zweedsche rijksinstelling (Königl. landwirthschaft- liche Academie), bezocht achtereenvolgens Denemarken (Seeland), Duitschland (Meeklenburg), en nu het laatBt ook Nederland. Akkerbouw, maar in het bijzonder ook kaas- en boterbereiding werden door hem zorgvuldig bestudeerdeerst op de uitgestrekte bezittingen van graaf Knut in Denemarken en vervolgens op enkele Mecklenburgsche hoevenmet name te Raden bij Lalendorf, waar, onder leiding van den ook in ons vaderland welbekenden professor Pleischman de zui velbereiding op uitgebreide schaaldoor graaf Schlies- seneen aanzienlijk duitsch grondbezitter, wordt ge dreven. De heer Ehn, die te Abbekerk ruim eene week vertoefde maakte eene studie van de noordhollandsche kaasmakerij op de boerderij van den heer JZijp Kz,, I burgemeester aldaar, bezocht de kaasfabriek te Wierin- I gerwaard en nam over het geheelvan den staat

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2