No. 99 Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG FEUILLETON. De Hoop Tan Stavö. Tuinbouw en tuinbouw-onderwijs. 20 AUGUSTUS. EERSTE BLAD, Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. ©tücicel ©ebccltc. Gemeente Reiniging. De PATENTEN aangevraagd in Hei J.I., zjjn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar van 16 tot en niet 30 Augustus 1§88. AIKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. COURANT. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien het voorstel van den directeur der gemeente-reiniging tot wijziging der vergoeding, tot heden voor het ruimen van privaat-kuilen aan de gemeente betaald Brengen ter algemeene kennis, dat na 20 Augustus a.s. de privaatkuilen niet meer kosteloos van gemeentewege zullen worden geruimdwanneer zij niet gelijktijdig gedempt worden; dat voor het ruimen van iedere kuil, inhoudende minder dan 5 stèrena dien tijd moet worden vergoed eene som van drie gulden, welk bedrag met f 1,50 wordt verhoogd, wanneer de inhoud van de kuil grooter dan 5 en kleiner dan 10 stère is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Aug. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendendat verkoop van sterken drank bij gelegenheid der harddraverij op 23 Augustus aanstaande, op het daarvoor beschikbaar gestelde terrein of in den stadshoutvolgens de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), v er b o d e n is en tegen de overtreders daarvan proces-verbaal zal worden opgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Aug. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de Doodweg en het gedeelte van den Heiloërhoutdat door den Gemeenteraad bij besluit van 23 Juni 1882 aan het bestuur der harddraverij-vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is, den 23 Au gustus 1882, van des voormiddags 8 tot des namiddags 6 uur, voor het verkeer GESLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Aug. 1882. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op MAANDAG, 21 Augustus, des namiddags te 123/4 uur. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. „O, wat een ontzettende droom mompelde Greta. Hij hoorde het niet, hij staarde steeds recht voor zich uitals zag hij nog het tegen de golven kampende schip. „Aan het roer stond Hendrik Harding zijne haren fladderden in den wind en een trotsche lach speelde om zijn mond, als wilde hij den dood nog uitdagen, de anderen zagen bleekmaar kalm zooals het mannen van Stavö betaamt slechts een weende en dat ging mijals een mesdoor het hart. Zij hadden hem aan de groote mast vastgebonden opdat hij niet door de stortzeeën over boord zou worden geslagen hij is immers nog te zwak om zich alleen in zulk eene zee te wagen Jens Perssen." „Jens Perssen blijft thuis merkte Greta merkbaar verlichtop. Knut schudde somber het hoofd. „Hij was aan boord en de tranen stonden den armen jongen in de oogen. Hij had kunnen weenen hij zou immers zijne moeder nooit meer terugzien. Al dichter en dichter naderde het schip het Skakingerklifï, door storm en golven voortgejaagd nu was het in de branding. Hoog verhief zich de boegals wilde het den strijd met de harde rots aanvaardeneen gil weerklonk ik hoorde hem hij ging mij door merg en been nog een oogenblik en het wrak moest op de klip verpletteren daar trok een wolk voorbij de maanhet werd donker, ik zag niets meer het was voorbij." „Maar nu is hij voorbij, die leelijke droom, die een voorspoedige reis belooft, want droomen beteekenen het P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende gevondene voorhandeneen achterbord van een kaaswagen een gouden oorbelletje, een tros touweene vrou wenzak met zakdoek eenige paren manchetten, een huissleutel, eene portemonnaie met eenig geld. een en-tout-eas, een gouden medal jon, eene schoenborstel, eene doos met zwart garen, eene berlinzilveren opzethaak van een paardenhaam, een kinder doek- speltje, een gouden ringetje met letters, een gouden oorbelletje met steentje, eene rijtuïgbuseen kinder portemonnaie, waarin eene rozenkrans en geldstukje, een zakje met breiwerk, een kinder oorbelletje met rood steentje, eene poot van biljart of stoel. Op het belang van den landbouw te wijzen is in Nederland overbodig. Naast koophandel en zeevaart is hij één der belangrijkste bronnen van onze welvaart. Tal van maatschappijen van landbouw zijn over het geheele land verspreiden een Rijks-landbouwschool voorziet in de behoefte aan theoretische en praktische opleiding. Anders is het echter volgens veler oordeel met den tuinbouw gesteld. De ontwikkeling van dit bedrijf, nauw aan den landbouw verwant, dat in vele streken van ons landreeds duizenden arbeid geeft en goede winsten oplevertzou naar hunne meening aanmerkelijk grooter kunnen zijn en voordeeliger uit komsten kunnen geven, dan met den eigenlijk gezegden landbouw zijn te verkrijgen. Vooral wanneer Amerika voortgaat in steeds sterkere mate ons zijn landbouw producten, inzonderheid zijn granen toe te zenden, zou bet van belang zijn zich in ons land meer op den tuin bouw toe te leggendie op kleiner terrein kan gedre ven worden en van de mededinging der uitgestrekte bouwgronden in de Nieuwe Wereld geen gevaar heeft te vreezen; maar daartoe zou volgens hun oordeel betere opleiding in het vakbeter en ruimer verkrijgbaar tuinbouw-onderwijs noodig zijn dan tot nog toe in Nederland gegeven wordt. Onder tuinbouw verstaat men gewoonlijk groenten- en vruchtenteelt, boomkweekerij, bloemisterij en bollen teelt. Van de grootere belangstelling in dit vak ge tuigt reeds de Nederlandsche maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde met de afdeelingen Amsterdam Arnhem BoskoopDragten en Omstreken, Enkhuizen en O., 's Gravenhage en O., Groningen en O., Gooiland, Haarlem en O., Leiden en O., Nijmegen en O., Rotter dam Utrecht en O., Velp en O.; Zutphen en O. en Zwolle en O., een nog jonge maatschappij de oudste afdeelingen zijn van 1873 maar die wakker en ijve rig is en zich sterk uitbreidt. De heer Viruly Ver- brugge eerelid dezer maatschappijheeft in het vo rige jaar in een vlugschrift de aandacht gevestigd op het belang van de warmoezerij tuinderij en verdere onderdeelen van den tuinbouw. Door het ontbreken van een behoorlijke statistiek kon hij geen algemeene cijfers geven maar de opgaven uit sommige gemeen ten ontvangen en de verschillende bijzonderheden door tegendeelzeide Greta, met eene poging tot schertsen. „En de gildie gij meendet te hooren, hebt gij immers zelf geuit. Komging zij voorttoen hij nog altijd met somber gelaat voor zich uitzag„ik zal de lamp aanstekenhet licht verdrijft die nachtspooksels. Denk er niet meer aanlaat ons wat praten totdat uw bloed tot kalmte is gekomen dan kunt gij het overige van den nacht weder rustig slapen. Morgen hebt gij uwe krachten noodig." „Morgen mompelde hij „ik wilde dat het nooit morgen werd", hij liet haar echter, zonder zich daarte gen te verzetten het licht aansteken en een glas water voor hem uit de keuken halen. Nadat hij het gedron ken hadstond hij op en begon zich aan te kleeden. „Wat wilt gij doen?" vroeg Greta. „Ik weet het nietmaar slapen kan ik niet meer." Na eenig zwijgen vervolgde hij zacht: „En gij gelooft, dat het slechts een droom was „Wat anders?" vroeg zij verwonderd. „Gisteren en van daag weder Zij zag hem in sprakelooze verbazing aan. De droom was verschrikkelijk geweest, dat begreep zij wel, maar het raadselachtig gedrag van haar man kon zij zich niet verklaren. Hoe kon hij zich daardoor zoo van streek laten brengen Knut had zich intusschen aangekleedging aan tafel zitten met het hoofd op de hand steunendezonder te letten op de vriendelijke woordenwaarmede zij hem toesprak om aan zijne gedachten eene andere richting te geven. Zijn dof gepeins maakte haar eindelijk be zorgd. Misschien was hij wel ziek? Zij liep de kamer uit om een warm kop thee voor hem klaar te maken. Toen zij terugkwamzat hij nog altijd op dezelfde plek. „Hier, drink eens," zeide zij, „het zal u goed doen." „O, neen, ik ben niet ziek," antwoordde hij droevig, „gij begrijpt mij verkeerd Greta. Het is niet om mij zelf, maar om de anderen, die met de „Hoop" varen. Groote God hoe is het ongeluk af te wenden hem medegedeeld zijn wel geschikt om de twijfelaars zoo die er zijn te overtuigen. Dat een enkele calvil» appelboom in één jaar voor f 200, aan appelen op bracht zal menigeen doen watertanden hetzij dan naar de heerlijke vrucht of naar het bezit van zulk een winstgevenden boom. Ook dat sommige arbeiders in de gemeente Vianen hun huishuur betalen met de opbrengst van den abrikozenboom tegen den gevel verdient de aandacht omdat op deze wijze een bron van inkomsten wordt geopend die tijd noch geld vergt, en alzoo buiten het gewone middel van bestaan om gaat. De waarde van de bloembollen die jaarlijks alleen naar buiten 's lands worden uitgevoerd wordt op 2% millioen geschat. Hoe belangrijk de teelt van hyacin then iskan hieruit blijken dat een enkele bunder gemiddeld 24,000 kan opbrengenmaar dan ook alleen ten koste van veel werk veel geld en veel zorg. Die enkele bunder vordert bij voorbeeld jaarlijks alleen f 1400 aan zuiveren koemest. In het Westland brengt de druiventeelt alleen jaarlijks bijna 400,000 op. De iaarlijksche uitvoer van boomen heesters bloemen bollen, verschegedroogde en ingemaakte groenten en vruchten, tuin-, bloem- eu graszaden bedraagt ruim 13 millioen. Yoor het inzouten van bloemkool in de ge meenten Rijnsburg Katwijk Oegstgeest, Zoeterwoude en Nieuwveen werd in 1880 ruim 231,800 kilo zout gebruikt, en uit Alkemade en een paar andere gemeen ten werd voor f 224,000 aan augurken ingezouten. Reeds in 1855 werd de opbrengst onzer appel- en pere boomgaarden op meer dan een millioen gulden geschat. Wat de aardbeziën betreft, kunnen slechts uit enkele gemeenten opgaven omtrent de opbrengst gedaan wor den. In 1880 leverde Aalsmeer voor 35,000, Boskoop voor 22,000 Zwijnsdrecht voor 20,000. Bij eenig nadenken zal inderdaad wel ieder overtuigd zijn van het groote belang dat de teelt van groenten en ooftboomen en bloemen vertegenwoordigt. En hoevele van die gewassen zijn door zorgvuldige en ver standige teelt veredeld en allengs geworden wat zij thans zijn hoevele, die wij tegenwoordig als zeer ge wone inlandsche boomen en planten beschouwen zijn van elders ingevoerd 1 Zoo leeren wij dat de iepenboom eerst in de 16de eeuw is ingevoerden de plataan voor 250 jaren uit Italië is overgebracht dat te Parijs de eerste Acacia in 1635 geplant is. Onze kersen ko men uit Kandia meloenen en artisjokken uit Afrika, komkommers uit Spanje groene en roode koolajuin en peterselie uit Egypte bloemkool uit Cyprusspi nazie en asperge uit Midden-Azië noten kweeën en druiven uit Azië, abrikozen uit Armenië perziken uit Perzië vijgen uit Mesopotamiepruimen uit Syrië. Onze tulpen zijn tot ons gekomen uit Kappadoeië de narcissen en anjelieren uit Italië, de jasmijn uit In- diëde dahlia uit Mexico. De resida werd omstreeks honderd jaren geleden uit Egypte en Barbarije inge voerd. Zoo heeft de hand des menschen de voortbreng selen van den grond vermenigvuldigd en zoo zal meu- Greta begreep er nu werkelijk in het geheel niets meer van. „Wat praat gij toch voor dwaasheden Knutant woordde zij maar de lach bestierf haar op de lippen, toen zijne ernstige blik den hare ontmoette. „Gij ook Ook gij tracht spottende weg te cijferen, hetgeen ik met deze beide oogen zag ook gij miskent de waarschuwing die God mij tweemaal toezendt ook gij wilt mij met lachende mond in den dood drijven? Help mij liever, zeg mij hoe kan ik de anderen terug houden Zullen zij mij gelooven?" „U gelooven Knut, zijt gij wel bij je verstand, of „Zeker, Gretaen ik weet, dat ik geen voet op het dek van de „Hoop" zal zetten. Het zou een misdaad zijn jegens mij zelfu en ons kind." „Gij wilt thuis blijven? Dat is u toch geen ernst, Knutriep zij verschrikt. „Gij moogt uw plicht te genover Hendrik Harding niet verzakenmoogt uvr woord niet terug vragen." „Ik deed het reeds maar hij weigerde. Nu bindt mij geen verdrag meer." Als durfde zij haar ooren niet vertrouwen kwam Greta haar man een schrede nader haar oog schitterde. „Dat deedt gij en gij schaamt u niet?" „Greta 1" „Gij schaamt u niet En nu wilt gij zelfs uw woord breken en thuis blijven zoodat de mannen u verachten en de vrouwen mij met den vinger nawijzen zeggende: „Daar gaat de vrouw van Knut Mendewien een droom van boord van de „Hoop" terughield „Greta riep hij nog eens maar gloeiend van toorn en verontwaardiging ging zij voort „Zijt gij de Knutdien ik heb lief gehad de moe dige voor wien de zee geen gevaren had wien de storm een lust en de strijd met de branding een spel was Moet ik u herinnerenwat gij eens waartom u niet eer en plicht te doen vergeten en mij en mijn kind de schande aan te doen van een meineedige genoemd te worden

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1