No. 101. Vier en tachtigste Jaargang 1882. V R IJ D A G 25 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noopt ons het Feuil leton tot een volgend Mr. uit te stellen. ©fHcticl (Scbcclte. De PATEWTE11 aangevraagd In Mei j.l, «tin ter gemeente secretarie verkrijgbaar van 16 tot en met 30 Augustus 1888. Burger-avondschool. ftuitenlAtib. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON KENNISGEVING. Het HOOED van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat bet kobier voor de belasting op het Personeel No. 4 en 5, beide over de dienst van 1882/83, op 21 Augustus 1882 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten," die daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., 23 Aug. 1882. A. MACLAINE PONT. Inschrijving van leerlingen op Maandag, 4 September a.s., des avonds te 7 uur in het gebouw, hoek Doelenstraat en Ge dempte Nieuwesloot. De lessen aan de Burger-avondschool zullen gedurende den aanstaanden cursus gegeven worden van 7 uur tot half tien. De directeur, Dr. H. W. WAALEWIJN. Met groot genoegen verleenen wij aan onderstaand artikel de eerste plaats in ons blad. Het verdient ten volle onder aller aandacht te worden gebracht. LANDGENOOTEN1 Er werd in den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen op de gevaren welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen niet het minst door de concurrentie waar mede die hoofdbron van ons volkbestaan te worstelen heeft. Inderdaad zij zijn niet licht te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allen wien de belangen van ons volk ter harte gaan hoe door ons aan die gevaren hoofd kan worden geboden, Het antwoord daarop kan niet twijfelachting wezen, het luidt voor allen ook zelfs voor hen die van be scherming heil verwachten het zelfde: in de eerste plaats door eigen energiedoor eigen krachtsinspanning door de gelijke ontwikkeling. Dat zagen de verschillende landbouwmaatschappijen in ons land hoe langer zoo meer in vandaar hare telkens herhaalde pogingen om den landbouwer bekend te maken niet alleen met de verbeteringen die elders in het landbouwbedrijf werden ingevoerd maar vooral ook om er hem toe te brengen die verbeteringen over te nemen en in praktijk te brengen, om de gulden les bij hem ingang te doen vindendat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. De Nederlandsche bodem is zoo rijk en het Neder- landsche rundvee zoo goed dat onze landbouwers mits zij bezittengezond verstandgoeden wil en goede trouw, de toekomst niet donker behoeven in te zien. Maar de Nederlandsche landbouwer, den goeden niet te na gesproken moet wakker geschud worden uit den ouden sleurwaaraan hij maar al te zeer is gehecht en die iedere verbetering tegenhoudt. Het werk in dien zin door velen verricht, bleef niet zonder vruchtmaar de arbeid mag niet stilstaan krachtiger dan ooit moet worden voortgegaan op den ingeslagen weg. Dat begrepen ook de besturen onzer Nederlandsche landbouwmaatschappijen, toen zij besloten om te trachten met vereende krachten een algemeene landbouwten toonstelling in ons land tot stand te brengen. Onze landbouwtentoonstellingen hebben altijd een te zeer locaal karakter gedragenzij hebben daardoor niet krachtig genoeg de ontwikkeling van onzen landbouw in de hand gewerkt. Het wordt hoog tijd dat ein delijk eens op een centraalpunt van ons land worde bijeengebracht al wat landbouw en veeteelt in heel ons land vermogen hoog tijd, dat één groote wedstrijd tusschen landbouwers uit alle gewesten van ons land onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer gelocali- secrden toestand opheffe. Niet alleen van den buiten- lanucrmaar vooral ook van elkander kunnen onze landbouw ers leeren maar daartoe moeten zij tot elkaar gebracht wordende voortbrengselen van elkanders bedrijf leeren kennenen het goede dat ieder heeft leeren waardeeren en overnemen. En hij die zijn bedrijf regds zoo heeft ontwikkeld dat hij gerust de concurrentie met den buitenlander onder de oogen durft zien, de Nederlandsche landbou wer, die op internationale tentoonstellingen in den vreemde de eer van onzen Nederlandschen landbouw wist te handhaven hem worde eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven om onder gunstiger voorwaarden binnen de grenzen van zijn eigen landzich te meten met den vreemdeling. Jaar op jaar worden in naburige landen internatio nale landbouwtentoonstellingen georganiseerd, waarheen de Nederlander met veel woeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en landbouwproducten heen zendtmaar nog nooit noodigde Nederland het landbouwland bij uitnemendheid den vreemdeling tot een edelen wed strijd op landbouwgebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandschen landbouw te leeren kennendat be wijzen de commissiëndie Amerika en Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogendie voor onzen handel de beste vruchten zal afwerpen zij wordt door niets krachtiger in de hand gewerkt dan door een goed geslaagde internationale tentoonstellingdie door dat internationale karakter leerrijk kan zijn in hooge mate voor den Nederlander. Ook dat overwogen de besturen onzer landbouw maatschappijen toen zij tot het houden eener internatio nale landbouwtentoonstelling zich vereenigden. Groote nationale belangen, de ontwikkeling van onzen vaderlandschen landbouw en de uitbreiding van onzen landbouwhandelstaan dus in nauw verband tot het tot stand komen en het welslagen dezer tentoonstelling. Nederlanders ook de eer van ons volk is er bij be trokken Ik vraag het u zou het geen schande wezen als het landbouwende Nederland niet zooveel geld kon bijeenbrengendat althans eindelijk ook eens in ons eigen land gebeurewat wij telken jare bij onze na buren op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen Zou het Nederlandsche volk aan het comité voor de Internationale landbouwtentoonstelling zijn bijdragen onthouden Ik kan het niet gelooven. Niet in de eerste plaats groote giften vraagt het comité ook al zullen die natuurlijk met dankbaarheid worden aangenomen. Maar het vraagt voor een echt nationale onderneming bovenal aller medewerking dan behoeven de giften niet groot te zijn. Met vol vertrou wen roep ik bij dezen allen op die onzen Nederland schen landbouw liefhebben en wien onze nationale eer ter harte gaatom ons bij het niet gemakkelijke werk, dat ons werd opgedragen te steunen en door woord en daad het welslagen der eerste Internationale land bouwtentoonstelling in Nederland te helpen bevorderen. De weg daartoe is aangewezen. Wij verzochten reeds de hoofden der gemeentebesturen omgeholpen door de verschillende landbouwvereenigingen waar die mochten bestaan of zelf gelden te willen doen inza melen voor ons doel, of commissiën daartoe te vormen. Waar zulke commissiën reeds zijn geconstitueerd of onze lijsten op andere wijze circuleeren daar vraag ik veler bijdragen. In die gemeenten, waar voor de bevor dering van ons doel nog niets werd gedaan, daar roep ik alle welgezinden op om, door het vormen eener commissie tot het inzamelen van gelden hendie ons hunne bijdragen willen schenken, daartoe in staat te stellen. Moge mijn vertrouwen op veler medewerking niet worden beschaamd Huize de Cloese bij Lochem, C. J. SICKESZ. 11 Augustus 1882. Voorzitter van het uit voerend comité der Internationale Land bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. BELGIE. De nieuwe minister van openbare sverken, Olin, is den 20 te Nivelles als lid der Kamer herko zen met 926 van de 1017 stemmen. De clericale partij bleef thuis. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 3325. DUITSCHLAND. In Hannover klaagt men over het afnemend scheepvaartverkeer in de zeehavens. In de haven van Leer ligt geen enkel schip te lossen en slechts één te laden namelijk een schip van 40 last dat ijzer voor Sonderburg laadt. Sedert 1 Juli is de scheepvaart steeds achteruitgegaan en dezen achteruit gang schrijft men toe aan de afschaffing met dat tijd stip van bet bizonder tarief voorden uitvoer van graan. Door het nieuwe tarief is het spoorwegvervoer zoo veel duurder gewordendat men met de nederlandsche havens bijna niet meer kan mededingen. Dit is zelfs zoo sterkdat goedkooper graan uit Nederland kan worden uitgevoerd naar de in de nabijheid van Leer liggende plaatsen Munster en Rheine, dan uit Leer zelf. In Pruisen wordt de aandacht langzamerhand geves tigd op de aanstaande verkiezingen voor het parlement. Graaf Willem van Bismarckzoon van den rijkskan selier zal één der candidaten van de conservatieve partij zijn. ENGELAND. Het bekende parlements lid Bradlaugh heeft aan zijne vrienden zijn voornemen te kennen ge geven, om in het najaar weder te trachten in het lagerhuis zitting te nemen. Generaal Wolseley, de opperbevelhebber van het egyptische leger, wees vóór zijn vertrek de regimenten aandie deel zouden moeten uitmaken van een tweede legerkorps naar Egypte. Die regimenten zijn thans gelast zich gereed te houden om daarheen te gaan. Ieelakd. Vijftien personen zijn gevangen genomen, die volgens de verklaring van ooggetuigen betrokken zijn in den moord, op het gezin te Mullachadruma ge pleegd. Te Scarleen bij Killarney is een pachter die zeer geacht was en eene weide gehuurd had welke een vroegeren pachter wegens wanbetaling ontnomen was door eenige vermomde personen uit zijn bed gesleurd en dood geschoten. ERANKRIJK. Ali-ben-Khalifaeen der invloedrijk ste hoofden van de ontevredenen in Tunis die langt zamerhand door zijne aanhangers verlaten was, heef- zich onderworpen. Den 3 September wordt te Bordeaux het 6e werk liedencongres gehouden dat 10 dagen duren zal. De regeering heeft geweigerd goed te keuren het besluit van den gemeenteraad van Parijs, om de straat Bonaparte te noemen straat Garibaldi. ITALIË. De Paus richtte den 1 een brief aan de iersche bisschoppen waarin hij zijn diep leedwezen betuigt dat in Ierland de rust nog niet hersteld is en steeds moorden gepleegd worden hij prijst het ge drag der bisschoppen die in hunne laatste te Dublin gehouden vergadering de openbare zaken tot een punt van beraadslaging maakten en verklaartdat het ier sche volk hunnen raad volgende hoop mag koesteren op eene verzachting van de rampen waardoor het ge kweld wordt. Een rechtvaardige zaak wordt door recht vaardige middelen gehandhaafd geheime genootschap pen moeten vermeden worden. De heilige Augustinus verkondigde dat de eerste en voornaamste karakter trek der vrijheid het niet-plegen van misdaden was. Hij prijst zeer het voornemen der bisschoppen om een krachtig lichaam van geestelijken te vormen en voegt er bij dat bij de tegenwoordige woelingen de pries ters niets moeten verzuimen om in het belang der openbare orde mede te werken. Hij eindigt met de uitdrukking van den wensch dat de engelsche regee ring aan de billijke eischen van het iersche volk recht moge laten wedervaren, onder herinnering, dat het herstel der orde in Ierland een eerste vereischte voor de rust van het geheele Rijk zal zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Triest werd door de politie eene kistgeladen met bommen en bekend makingen in beslag genomen even nadat de persoon, aan wien de koffer gericht was, in hechtenis was ge nomen. Die kist was per stoomboot uit Venetië toe gezonden. Het doel van die toezending was duidelijk; de italiaanschgezinden wilden een nieuwen aanslag beproeven en zoo de schrik onder het oostenrijksch- gezinde deel der bevolking levendig houden. De Keizer heeft te kennen gegeven dat hij in de maand Septem ber de tentoonstellingwaarmede de italiaansch-gezin- den zoo weinig ingenomen zijntoch zal bezoeken. TURKIJE. Het turksche blad Vakit is opgeheven wegens het opnemen van artikelen tegen Engeland. Uit Syrië worden verontrustende geruchten verno men. De christenen zouden hier en daar mishandeld en sommigen vermoord zijn. EGYPTE. In net besluitwaarbij Sherif-pacha be last wordt met de vorming vau een nieuw ministerie wordt door den Onder-Koning verklaard dat hij vol komen instemt met de door Sherif ontwikkelde denk beelden. De Onder-Koning meent, dat in onrustige tijden als de tegenwoordige eene rechtstreeksche uit oefening van het souverein gezag over de bevolkingen de openbare zaken een vereischte is. Hij zal dus van zijn recht gebruik maken om de ministers onder zijn voorzitterschap bijeen te roepen en met hen de be langrijke binnen- en buitenlandsche vraagstukken te behandelen. Tevens wil hijkrachtens de bepalingen der grondwetmeer rechtstreeks als opperbevelhebber der egyptische zeemacht optreden zonder te kort te doen aan de macht van den minister van oorlog. De opperbevelhebber van de indische troepen, generaal Mackpherson, kwam den 21 met zijnen staf te Suez aan. De te Alexandrië in hechtenis genomen persoon die in verstandhouding stond met Arabiis Karafi-effendi, directeur-generaal der spoorwegen onder Arabi's bewind. Men verwachtte nog meer in hechtenisnemingen om diezelfde reden.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1