ftittttettlatsb. ilAATS LOTERIJ. Nr. 13622 1500, Nr. 13792 1000, Nr. 997 ƒ400, Nr. 6338 7847, 13316 en 18311 200, Nr. 3451 4277, 15355 en 18197 100. Donderdag134 Aug., 4« Mist- QUlevlei. Den 21 werd uit Ismaïlia gemeld dat met de lan ding der engelsche troepen een aanvang was gemaakt. Generaal Wolseley begaf zich aan wal en deed eene verkenning naar Nefischewelke plaatshet eerste station aan den spoorwegzonder tegenstand spoedig daarop bezet werd. De vijand vluchtte. Later is ge bleken dat bij die landing een transportschipde Cataloniain het Kanaal gestrand is op 4 mijlen af stand van Port-Saïd. Negen schepen waren reeds voorbij gegaan doch drie werden belet voort te stoomen en moesten langs de Catalonia gesleept worden. Het ver voer der troepen werd ook zeer bemoeilijktdoordat er wel wagens waren om een spoortrein te vormen, doch een locomotief ontbrak. Arabi werd vermoed zich uit de door hem tegenover Ramleh ingenomen stelling terug te hebben getrokken naar Tel-el-Kebir, waar drie zijner aanhangers Rached- pacha Hurni en Mahmoud-Sany staan met 25000 man, waarvan 11000 man geregelde wanschappen. Volgens latere berichten zou hij zich niet terugtrekken maar nieuwe versterkingen tot handhaving zijner stellingen opwerpen. Hij heeft zich in ieder geval niet laten misleiden door de poging der engelschenom hem door een aanval op Aboukir op een dwaalspoor te brengen. De kanaalmaatschappij hervatte den 21 des avonds het beheer over het Suez-kanaal. Alles zou geschikt worden. Het gerucht liep dat de Lesseps ziek was hij zelf spreekt het echter uitdrukkelijk tegen. Er is later voor de doorvaart werkelijk eene schikking ge maakt. Te Port-Saïd kwamen russische fransehe en nederlandsche adviesjachten aan. De verliezen van den vijand op den 20 toen eene afdeeling mariniers en linietroepen 600 man aanviel die achter het station te Suez verschanst waren zou den bestaan hebben in 168 dooden en 62 gevangenen, waaronder 27 gekwetsten. De engelschen zouden slechts 4 man verloren hebben. Den 22 sneden de engelschen den telegraafkabel tusschen Caïro en Konstantinopel af. Bij eene nieuwe bekendmaking gelastte de Onder-Koning de egyptische overheden, te gehoorzamen aan generaal Wolseley, die gekomen is om orde en rust in het rijk te herstellen. Eenige engelsche soldaten werden door zonnesteek getroffen. De engelsche admiraal verzocht den fran- schen consul te Suez, die soldaten in zijn huis te laten verplegen. Die consul haastte zich daaraan te voldoen, waarvoor de admiraal hem hartelijk dankte. Riaz-pacha kwam den 23 te Alexandrië aan. Den 22 werd Serapeum ten zuiden van Ismaïlia door de engelschen bezet. De vijand had het verlaten. ZUID-AMERICA. De krijgsverrichtingen tusschen de chileenen en peruanen zijn hervat. In de meeste schermutselingen werd door de chileenen de overwin ning behaald. 75 Chileenen die een korps van 2000 peruanen ontmoetten en weigerden zich over te geven, werden gedood. ZUID-APRICA. Het voornemen, om Koning Ketswayo in het gezag te herstellen is in Natal met ontstentenis vernomen. Men acht dezen maatregel een lichtvaardig verwaarloozen van den vrede en van de welvaart der kolo nisten en inboorlingen. Zijne terugkomst wordt algemeen beschouwd als een zeker voorteeken van oorlog. Men zou vergaderingen bijeenroepen en verzoekschriften, om op dat voornemen terug te komen, aan de Konin gin van Engeland inzenden. Bij 's Rijks-postspaarbank is in Juli ingebracht 2 18,122,56%, terugbetaald f 78,079,35. Den 31 be droeg de som der inlagen 1,553,987,84, verdeeld over 37,437 boekjes. Den 16 vierde de heer W. Liebrega, pastoor der r. c. gemeente in 't Veld, onder Nieuwe Niedorp, den 25sten verjaardag zijner priesterwijding. Den 19 mocht een inwoner van Akersloot 2 vierjarige kinderen uit eene prutsloot redden. Het eene was zijn zoontje het andere een buurmeisje. Den 19 is ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam ingeschre ven voor 1800 schatkistpromessen of voor 18 miljoen gulden waarvan aan de hoogste inschrijvers zijn toe gewezen 600 stuksten gezamenlijke bedrage van f, 5,957,098,31 zijnde gemiddeld ruim 9928,49% per promesse van 10,000. Te Westzaan werd den 20 in den tuin van mevr. de wed. Tip gehouden en door ruim 500 personen be zocht de tentoonstelling van door den arbeidenden stand gekweekte planten; 109 der 111 kweekers, aan welke 888 planten waren afgegeven hadden ingezonden en 24 hunner bekwamen prijzen of getuigschriften. Den 20 is het orgel in de herv. kerk te Burger- brug ingewijd, 's Namiddags werd een concert gege ven waarbij de heer hoofdonderwijzer te Bergen het orgel bespeelde en de zangvereeniging Euphonia van het Zand en een aantal heeren en dames uit de ge meente Zijpe, onder leiding van den heer Morra, eenige zangstukken ten gehoore brachten. De kerk te Valkoog, na 15 weken wegens inwen dige vertimmering (verplaatsing van den predikstoelen vernieuwing der banken) gesloten te zijn geweest, werd den 20 weder voor de godsdienstoefening geopend. Den 20 en 21 hield de Eloralia-commissie te Ur- sem eene fraaie tentoonstelling van planten gekweekt van stekjes en zaden, in het voorjaar door haar uitgegeven. Door bijdragen van de ingezetenen gesteund kon de commissie verscheidene bekroningen toekennen terwijl nog eereprijzen werden geschonken door de heeren N. en E. M. v. d. Sluis en den alkmaarschen bloemkweeker Kottman. In den nacht van 20 21 is te Sloten nabij de Overtoomsche sluisten gevolge van het broeien van het hooi, afgebrand de boerderij van R. Hoogland. Van den inboedel werd vrijwat gereddoch een varken is verbrand. Alles was verzekerd. Binnen 6 jaren is ge noemde boerderij 3 maal door het vuur vernield. Bezuiden Egmond is den 21 aangespoeld het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een visschervermoedelijk van een onzer Noordzeedorpen. Doordien de machinist van den van Amsterdam te Utrecht komenden sneltrein den 21 's avonds te laat remde, schoot die trein te ver door en kwam deze tegen een paar ledige rijtuigen aan, die een eind weegs opgestuwd werdenterwijl de buffers van de locomotief werden verbrijzeld. Had de stations-chef niet tijdig de wissel omgehaald, dan zou eene botsing met den van Rotter dam komenden trein onvermijdelijk zijn geweest. Door den schok viel een klein kind van een bank en bekwam het eene buil aan het hoofd. Machinist en stoker wer den onmiddelijk geschorst. Door B. en W. van Leiden werd den 21 aanbe steed het bouwen van a. eene hoogere burgerschool voor meisjes en b. een gymnasium beiden op de Ruïne. Min ste inschrijvers waren voor a. de heer J. A. Vos te Almelo, voor 53,171, voor b. de heer W. H. Neute boom te Leiden voor 52000. Beide perceelen ge combineerd werden afgemijnd door den heer A. C. Vink te Utrecht, op 101,500. Den 21 's avonds werd het huis van E. v. d. Kamer te Akersloot door den bliksem getroffen zon der dat er brand ontstond. Echter werd hec voorschot ten deele uiteengeslagenhet huisraad dooreen gewor pen en het dak hier en daar beschadigd. Vader en dochter vielen bewusteloos op den grond en bekwamen enkele brandwonden de zoon bleef ongedeerd.Te Eestrumgem. Tietjerksteradeelverbrandde door het onweder huis met schuurinboedelvoorraad vlas en hooi en 1 koe van T. S. Zijlstra. Gebouwen en inboedel waren niet verzekerd. Ook is de bliksem neergeslagen op het erf der pachthoeve van den heer A. V. in den Waardpolder bij Oolhorn. Terwijl men door de vensters zag dat het vuur zich langs den grond in alle richtin gen verspreidde werd het huis met „zwaveldamp" ge vuld waardoor eene jonge dochter en in de schuur eene der graanzichters bewusteloos geraakten. Na het openen van deuren en ramen kwamen beiden weder bij. De americanen Smiths en Powel hebben den 21 te Purmerende het in Noordholland opgekochte vee ruim 140 stuks, in ontvang genomen en den volgenden dag naar America verzonden. Hieronder waren van den heer J. Wit Az. te Midwoud 4 koeien 1 vaars 2 hokkelingen 1 stier en 3 kalveren, te zamen aange kocht voor f 3375. Met vorige bezendingen mede heb ben de heeren Smiths en Powel dit jaar reeds 342 runderen in ontvang genomen. De miljoenen-juffrouw is in den nacht van 2122 te Rotterdam in hechtenis genomen nadat er een lang durig getuigenverhoor was gehouden. De heer Bosch, goudsmid te Amsterdam bij wien zij voor 7000 con tant had gekocht en voor 115,000 juweelen besteld, maar laatstgenoemde eerst in het bijzijn van den zoon des B. meermalen gedragen en die ten laatste ontfut seld had had zijne belangen in handen gesteld van mr. R. B Benjamins te Amsterdam. Bij het vernemen, dat zij voorloopig in hechtenis zou blijven betoonde de anders onverschillige dame zich ten hoogste ontroerd. Te Egmond aan Zee werd den 23 aanbesteed de vergrooting der Prins-Hendrik-stichting. Yan de 15 in schrijvers was de hoogste C. de Graaf, te Egmond a.d. Hoef, voor 17250, de laagste J. Bakker, te St. Maartenvoor 13600aan wien het werk ge gund is. Nabij Hoorn is den 22 een paard in de weide doodelijk door den bliksem getroffen. Ook van de heeren v. d. Broek en v. Barneveld Kooyte Amsterdamis bij den gemeenteraad van Kampen eene aanvraag ingekomen om concessie voor eene waterleiding. B. eD W. van 's Gravenhage hebben den ge meenteraad voorgesteld in de vergaderzaal een marme ren steen te plaatsen met het opschrift: Hulde aan jhr. mr. E. G. A. Gevers Deynoot burgemeester van 's Gravenhage 1 Juni 185831 Mei 1882. Door vele eendenhouders te LandsmeerIlpendam en Oostzaan is een adres aan de regeering verzonden waarbij zij verzoeken een wetsvoorstel bij de Staten-Ge- neraal in te dienen tot wijziging van de dezer dagen in werking getreden wet op het visschen in de Zuider zee daar hun bedrijf met ondergang bedreigd wordt nu de kleine visch niet meer voor eendenvoer mag verkocht worden. Zij beweren dat de vrees voor het doodvisschen van de zee ongegrond is. Volgens het laatste officiëele verslag van den landbouw in Neder land bedroeg te Landsmeer de omzet van eendeneieren 3% miljoen stukseene waarde van 122,500 verte genwoordigende. Tot directrice van de meisjes dag- en kostschool te Tomohon in de Minahassa op Celebes is benoemd mej. C. J. v. Hulsteyn, onderwijzeres aan de gemeente school te Schagen. Eene vrouw van 70 jaren is te Leeuwarden tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens moedwillige brandstichting, waardoor het huis, waarin zij door arm voogden te Donkerbroek was uitbesteed is in de asch gelegd. Het poolschip "Willem Barends heeft bij het uit zeilen der Matotschkin-straat (Nova Zembla) 2 booten ontmoet met de bemanning (25 personen) van het ver miste engelsche poolschip Eyradat in het vorige jaar binnen 2 uren bij Erans-Josefsland was gezonken. Slechts met 5 weken proviand wapenen ammunitie en eenige kleinigheden hadden de manschappen zich op het ijs kunnen reddenen vervolgens een huis van steen modder en zeilen op het land gebouwd en den langen winter van walrus- en beerenvleesch geleefd. Daar het schip the Hope van sir Allan Youngdie uitgevaren was om de Eyra op te sporen tot herstel van bekomen schade in genoemde zeestraat lagkon de Barends de gereddenwaarvan slechts één ziek was ten gevolge van bevroren lippenspoedig tot hunne landgenooten geleiden, waarmede zij thans reeds in Engeland zijn te ruggekeerd. De Varna en de Louisamet de neder landsche expeditie voor Dicksonhaven, hebben de Hope en de Barends in de Matotschkin-straat ontmoetwelke zij ingestevend waren omdat, volgens ontvangen inlich tingen het ijs langs de russische kust nog vast lag. Te Helder is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer J. C. Jansen met 173 stemmen tegen 106 op den heer P. S. Hordijk. Bij de commissie van officieren te Amsterdam is voor de betrekkingen der verongelukten van de Adder ontvangen 3000 van het comité op Java143,65 van dat te Winterswijkvan de voorstelling gegeven door de vereeniging A. D. V. E. N. D. O. 602,43. Een concert van het IJmuider Zangkoor, ten behoeve der nagelatenen gegeven heeft netto 294, eene uit voering van de gymnastiek vereeniging Concordia en het muziekgezelschap Harmonie te Zaandam circa 170 opgebracht. Te Sloterdijk is de Hartjesdag dit jaar voor het eerst zonder de walgelijke tooneelen van vroeger voorbij gegaan, doordien het gemeentebestuur in tijds gezorgd had voor het vroegtijdig sluiten der herbergen en het verbieden van alle uitstallingen. Tot onderwijzer te Grosthuizen gemeente Aven- horn is benoemd de heer W. Tuinman Az., te Pur- merland. In de laatst gehouden vergadering van de afdee ling Hoorn en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouwte Schellinghout is o. a. het voorstel der afd. Overflakkee en Goereede om de jaarlijksche ten toonstellingen der Maatschappij slechts te Amsterdam Haarlem Rotterdam den Haag en Leiden te doen houden algemeen afgekeurd terwijl de 2 volgende voorstellen van het hoofdbestuur algemeen toegejuicht werden a. „om adressen aan de ministers van binnen- en van buitenlandsche zaken te richten en daarbij hunne tusschenkomst in te roepenopdat al het mogelijke worde in het werk gesteld om intrekking van het ver bod van invoer van vee in Engeland te erlangen" en b. „de voorstellen der commissie benoemd om den minis ter van financiën voor te lichten omtrent eene betere regeling van den vrijdom van zoutaccijns ten behoeve van den landbouw bij adres bij den minister van finan ciën te ondersteunen." Te Hoogeveen is een metselaar met een bak met kalk van een ladder gevallen (van geringe hoogte) en na een paar dagen aan zijne inwendige kneuzingen overleden. Te Mierlo is de bliksem door de glasruiten in eene herberg geslagen en werd de zoon des huizes zoodanig getroffen dat hij vermoedelijk bezwijken zal. Zijne beide laarzen waren van boven tot beneden open gescheurd en van zijne voeten geworpen. De jaarcollecte voor de „scholen met den bijbel" heeft te Broek op Langedijk 264,50 opgebracht. De heer J. Smalonderwijzer te Oudorp, is be noemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Amsterdam. Te Winkel is tot predikant beroepen ds. A. J. Onnekesvan Koedijk. Op de Yerseker oesterbanken zijn tusschen de 10- en 15 duizend zaai-oesters ontvreemd. Ie. klasse, 23 Aug3e. lijst. Nr. 19783 ƒ100. De heer des Amorie v. d. Hoeven lid der 2e Ka mer, schrijft in de N. Rott. Cour. De door het Bat. Handelsblad met zooveel ophef geciteerde zinsneden waren inderdaad reeds door den heer Wlntgens aangehaald in zijne redevoeringen van 29 November en 21 December 1876. Op beide dagen heb ik dien geacbten Afgevaardigde onverwijld en naar ik vertrouw afdoende beantwoorden ik meen den belangstellenden lezer daaromtrent te mogen verwijzen naar de Handelingen van 187677, bl. 361 en 743. Uit hetgeen ik toen zeide en nog veel meer uit al mijne in vroegere jaren geschreven artikelen zeiven (zoo iemand de moeite mocht willen nemen die na te slaan) zal men ontwaren dat ik nooit iets anders verkondigd heb dan „Een gezonde maatschappelijke toestand is ook op Java niet mogelijk zonder verdeeling van arbeid. Zoo lang het gemeentelijk grondbezit met telkens herhaalde verdeeling in het belang van heeren- en cultuur diensten en van de inlandsche hoofden gehandhaafd en uitgebreid wordtook tegen den wensch der bevol king zoolang deze nagenoeg uitsluitend blijft bestaan uit zeer kleine landbouwers die voortdurend verkeeren op de grens van ellende en hongersnood zoolang zich daar geene vaste klasse van handwerkslieden en dag- looners vormtgelijk die in elke wel geregelde maat schappij wordt aangetroffenzoolang zal ook de onmis bare voorwaarde blijven ontbreken van vooruitgang en ontwikkelingzoolang zullen voor geen groot werk van openbaar nutvoor geen groote onderneming van land bouw of nijverheid waarlijk vrije arbeiders te krijgen zijn. En nu moogt gij voegde ik er zoowel in mijne bedoelde artikelen als in mijne rede van 21 December 1876 bij die daglooners en werklieden „proletariërs" noemendie naam is mij onverschillig mist het vast sta dat zulke proletariërs er oneindig beter aan toe zullen zijn dan thans de groote meerderheid der land bouwers. Naast deze is eene vaste klasse van vrije dag looners ook op Java een vereischte voor de maatschap pelijke welvaart." En nu vraag ik of deze redenering welke ik zonder eenige reserve blijf voeren eenige de minste overeen komst heeft met de mij toegeschreven stelling „dat de Javaan moest gemaakt worden tot proletariër juist met het doel om europeesche ondernemingen te doen bloeien" (woorden van den heer van Nispen op 28 April 1882, Hand. bl. 1063). Eene stellingdie wel niet anders kan beteekenen dan dat ik de javaansche bevolking zou

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2