Bititicnlanb. Aanvankelijk hadden Riaz en Sherif-pacha verschil van gevoeleneerstgenoemde wilde regeeren zonder raadpleging der Kamer, laatstgenoemde wilde aan de Kamer het recht toekennen, ha-e vroegere voorrechten te blijven toepassen. Den 26 kwam te Port-Saïd eene stoomboot eener oostenrijksehe maatschappij, Calijpso genaamd, met 150 turksche soldaten aan boord bestemd voor de jaarlijk- sche aflossing van een der turksche forten in de Roode zee. De engelsche admiraal wilde aanvankelijk de lan ding dier turken beletten, doch, nadat hij hunne bestem ming vernomen had gaf hij vergunning het kanaal binnen te gaan. De stoomboot werd echter door een en. gelsch vaartuig vergezeld, om eene landing te beletten- Sultan-pacha, die zoo spoedig mogelijk het beheer in Cairo zal aanvaarden vertrok den 28 uit Alexandrië met Ferid-pacha en twaalf andere personen naar Ismaïlia, om generaal Wolseley als commissaris van den Onder- Koning te vergezellen en aan de bevolking bekend te maken dat de taak van het engelsche leger alleen is, het gezag des Onder-Konings te herstellen en het land van de militaire overmacht te bevrijden. Den 29 kwam hij te Port Said aan. Daar hij bij de inlandsche be volking veel invloed heeftwordt van zijne tusschen- tomst veel verwacht. Den 28 des avonds vielen acht bataljons arabieren met 12 kanonnen de engelsche troepen bij Kassassin aan. De engelsche krijgsmacht bestond volgens de opgave van generaal Wolseley aanvankelijk slechts uit 3% bataljon een afdeeling kavallerie en 5 kanonnen. Nadat een bataljon ter versterking aangekomen was vielen de engelschen den vjjand in het middenpunt aan, terwijl de kavallerie een aanval in de flank deed. Door de invallende duisternis slaagde de kavallerie niet in het veroveren der vijandelijke kanonnen die daarop gedurende den nacht verwijderd werden. De krijgsvoorraad werd echter achtergelaten. Volgens het eene bericht verloren de engelschen 120 man volgens een ander zouden gesneuveld zijn 1 officier van ge zondheid 6 artilleristen en 1 sergeant5 officieren en 56 manschappen zouden gekwetst zijn. De vijand zou veel grooter verliezen geleden hebben, o.a. 11 kanonnen. Arabi was bij de vijandelijke troepen aanwezig. Het gebrek aan locomotieven doet zich bij de en gelschen nog altijd sterk gevoelen, en wanneer waar is, wat een verslaggever der Times meldtdat de egypte- naren lijkendoode paardenkameelen enz. in het zoetwaterkanaal geworpen hebbenom ziekten onder het engelsche leger te doen ontstaandan kan het gebruik van het water uit dat kanaal al is de daarin geworpen dam daaruit verwijderd hun nog noodlottig genoeg zijn. Overigens ondervinden zij veel last van de hitte de uit Indië gekomen troepen ondervinden dien last echter in veel mindere mate. MONTENEGRO. De Vorst is naar Weenen ver trokken en zal vervolgens St. Petersburg bezoeken. Men zegt dat hij van Oostenrijk schadevergoeding gaat vragen voor de kosten, door Montenegro gemaakt ten behoeve van de uit Bosnië en de Herzegowina gevluchte opstandelingen. ZUID-AERICA. Het kaffer-opperhoofd Secocoeni werd met zijn zoon en 14 aanhangers door het opper hoofd Mampoer en aanhangers vermoord. zelf het strand een klip of de volle zee Zij leeft omdat zij moeten sterftomdat zij moet, evenals wij menschen. Niets op deze wereld is de begeerte of de wanhoop waard. Verleer te vreezen en te hopen, Knut Mende en uw hart zal koud worden als het mijne. Uwe droomen zullen u niet meer doen schrikken gij zult het ontstaan en vergaan der menschen, hun vreugde en verdriethunne verhooging of hunnen ondergang aanzien met kalmen blikevenals het golvenspel der zee en zeggen „Zij komenzij gaan maar de zee blijft vol. Wat is er verloren F" „En de mensch zou niets beters zijn dan een golf? Een speelbal van het geluk, van het lotzonder eigen wilzonder doel in de wereld geslingerd en zou niet mogen morren wanneer het hart hem breekt F" riep Knut luide. „Houd op, uwe wijsheid is verschrikkelijk!" Kjar Kjarsen glimlachtehet was een zonderlinge lach. „Leef en leerantwoordde hij „en herinner u de woorden van Kjiir den ziener." Toen stond hij op pookte opnieuw in het vuur en wees op de bedstededie met gedroogd zeegras gevuld in een hoek van het vertrek was aangebracht. „Ga te bed en slaapHet is reeds twaalf uur." De aangesprokene luisterde in voorovergebogen houding, naar de klagende tonen die de storm in den schoorsteen voortbracht. „Ik heb geen rustantwoordde hij huiverend, „Ik moet altijd aan „de Hoop van Stavö" denkennu wor stelen zij misschien met den dood." „Golven golven mompelde de grijsaard. „Kunt gij hunnen loop tegenhouden Slaap Knut Mende „Zaagt gij het ook vroeg Knut na eene poos bijna onhoorbaar. „Wat meent gij F" „Den ondergang der „Hoop!" „Neen." De visscher slaakte een zucht van verlichting. Mis schien was het toch slechts een droom geweeston danks alleswat hij heden van Kjar had vernomen. Zonder verzet liet hij zich door den grijsaard naar de bedstede voeren waarin hij uitgeput nederzonk. Nog een tijd lang dwaalden zijne oogen rusteloos in de enge ruimte rond en meermalen liep er een schok door zijn geheele lichaam alsof hij wilde opspringen maar eindelijk kreeg toch de vermoeidheid de overhand. Zijne oogleden vielen toe en hij viel in een zwaren Wordt vervolgd. De ontvangst aan entrees bij de wedrennen op Clingendaal op 18 dezer heeft 16003 dus meer dan op de beide dagen te Bussum gezamenlijk bedragen. Te Heeschbij Oss, waar onder de landbouwers eene overeenkomst bestaatkrachtens welke zij het vleesch van aan ziekte gestorven runderen tegen een goeden prijs koopenieder in evenredigheid van het aantal beesten dat hij houdtzijn 150 personen door eene hevige ziekte aangetastnadat zij den 20 vleesch van eene den 19 gestorven koe hadden gegeten. Bij de harddraverij te Oterleek den 22 waar aan 10 paarden deel namen zijn de prijs en de beide premiën gewonnen door paarden van de heeren K. Bom- mezij D. Zuurbier en C. Kalis aldaar. Den 25 is de bliksem geslagen in de boerderij van J. Koorn op Wieringen. De bewoners, een paar bejaarde lieden, kwamen, hoewel eerst in bewusteloo- zen toestand, met den schrik vrij. De veldwachter Kraayenbrink te Steenderen was den 26 's avonds vermomd uitgegaan op stroopers. Om streeks 8 uren werd een schot gehoord, en den volgen den dag werd hij door verwurging en een kolfslag op het hoofd gedoodin een konijnengat in het akker maalshout gevonden. Een in de nabijheid wonende wildstrooper in wiens huis een met bloed bevlekt klee- dingstuk werd gevonden zekere A. V., is den 23 ge vankelijk te Arnhem binnengebracht. In de op 26 dezer voortgezette 17e. algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrich tingen voor middelbaar onderwijs is met groote meer derheid de tegenwoordige regeling van het eindexamen afgekeurd. De 28 is te Haarlem gearresteerd een duitscher, als smid werkzaam in de rijtuigfabriek van den heer Beyuesdie in een twist een anderen werkman met een ijzeren hamer een slag op het hoofd had toegebracht, waardoor belangrijke verwonding en bloedstorting waren veroorzaakt. Te Groningen is den 28 de Ontzetdag gevierd met eene muziekuitvoering op de Groote Marktge geven door 240 zangers harddraverij van 21 paarden en vuurwerk. Bij de harddraverij is de eerste prijs van 400 gewonnen door Graaf Adolf, van den heer G. Zevenhuizen, te Warmenhuizen de tweede van 200 door Emma, van den heer J. Bierema, te Oude Bildzijl, de derde van 100 door Jonge Wilhelm, van den heer J. IJbema te Workum. De thans ruim 900 leden tellende Maatschappij tot bevordering der bouwkunst herdacht den 28 haar 40jarig bestaan. In de met bloemen getooide boekzaal van het nieuw Rijks Museum te Amsterdam werd de feestrede gehouden door dr. J. v. Vloten. Op een der overdekte binnenplaatsen van dat Museum is eene ten toonstelling aangericht van hulpmiddelen waarover de bouwmeesters tegenwoordig kunnen beschikken. Op de buitengewone prijsvraag ter dezer gelegenheid uitge schreven „het ontwerp van een vereenigingsgebouw voor beoefenaars der bouwkunst" zijn 18 antwoorden ingekomen, roet den volgendenuitslag: gouden medalje en 500 verworven door de heeren v. Els en Bruno Schmitz te Dusseldorp, zilveren medalje en ƒ300 door den heer Henri Evers te Brussel bronzen medalje en f 200 door de heeren G. H. Wiegand en A. v. d. Heim te Hamburg. In het Paviljoen ia het Vondelpark werd een feestmaaltijd gehouden. Een der beide op 17 Augustus in het kamp op de Oldebroeker heide zoo deerlijk bij het schieten gekwet ste kanonniers, en wel Zweers is den 28 aan de be komen wonden in het hospitaal te Kampen overleden. Het kasteel de Cannenburcb, bij vaassen, is den 28 bij den verkoop der daartoe behoord hebbende be zittingen met de beide koetshuizen voor 18200 in eigendom overgegaan aan den heer E. bn. v. Lijnden, te Utrecht. Het geheele riddergoed (behalve het hout gewas) bracht f 66415 op. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 28 den 23jarigen schoenmaker P. Kok aldaarwegens poging tot moord op zijn meisje veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. Hij had geruimen tijd met haar samen ge leefd en haar in weerwil barer zwangerschap op ver moeden van ontrouw verlaten. Zij had hem toen her haalde malen opgezocht en verwijten gedaan en door haar toedoen geraakte hij in onmin met zijne ouders. Om hieraan een einde te maken noodigde hij haar den 15 Juni nog eens met hem u<t te gaan, en schoot hij haar 's nachts bij het huiswaarts keeren op de Noor- dermarktuit een des morgens gekocht pistool eene lading hagel in de linkerborst. Hoewel ernstig gekwetst is zij van deze verwonding hersteld. Te Colhorn is den 28 het dab eener woning met groot geweld naar beneden gestort, toen eene goot, waarop de onderste pannen van het oude timmerwerk steun von den ter herstelling weggenomen was. Een straatwie der en eenige spelende kinderen hadden zich gelukkig eenige oogenblikken te voren verweiderd. De pas gebouwde boerenhuizing van den heer den Tex in den Grooten IJ polder nabij Sloterdijk bewoond door J. Klaver is den 29 ten gevolge van het broeien van het hooiin de asch gelegd. De synode der christelijke geref. Kerk heeft den 29 zich bezig houdende met de vraag wat van gods dienstig standpunt gedaan moest worden tegen verkoo- pers en gebruikers van sterken drank met 23 tegen 17 stemmen aangenomen een voorstel tot handhaving van een vroeger genomen besluitwaarbij de synode zich verbond om door voorbeeld herdelijke en broeder lijke vermaning alles te doen wat strekken kan tot be strijding der dronkaardszonde. De gemeenteraad van Leiden heeft den 29 onder zekere voorwaardenaan de IJsel-stoomtramwegmaat- schappij vergunning verleend voor een stoomtramweg van Leiden naar Voorschoten. Te Krommenie is in den nacht van 28 29 brand ontstaan in een nieuw gebouwd perceeleen drooghuis van garens der zeildoekfabriek van de heeren D. v. Ley- den Zoon. Door spoedige hulp der brandweer heeft de brand zich voornamelijk tot het dak bepaald. Te Tilburg werd den 29, ter gelegenheid der kermiseen optocht gehouden met praalwagensge- costumeerde groepen en muziekcorpsen welke laatsten vervolgens een concert gaven. Aan de eigenaars der fraaiste costumes en praalwagens werden prijzen uitge reikt. De straten waren met vlaggen versierd. De feestelijkheid werd besloten met een geoostumeerd bal, verlichting en vuurwerk. De gemeenteraad van den Helder heeft den 29 de rekening over 1881 vastgesteldin ontvang op 176,789,39% in uitgaaf op 156,964,44%, en alzoo een batig saldo opleverende van 19,824,95. De harddraverij te Schagen den 29, waarvan de uitslag reeds in ons vorig nummer is medegedeeld werd ten gevolge van het zeer ongunstige weder, door weinig belangstellenden bijgewoond. Schagen's harmo niekapel onder directie van den heer Otto van Alk maar luisterde het feest op. De prijs bestond in 25 tienguldenstukken de premie in eene pendule met 2 candelabres. Des avonds werd voor rekening der ge meente een fraai vuurwerk ontstoken dat een groot aantal toeschouwers hadgelokt, en het slechte weder in aanmerking genomen naar wensch afliep. Het gemeentebestuur van Oudorp verschafte den 30 een feestelijken dag aan de schooljeugd. Na ont haal in het schoollocaal op krentebrood koek en wijn, werd op de speelplaats de poppekast vertoond en om verschillende prijzen gespeeld- Daarna werd een op tocht door het dorp gehoudenwaarbij de kinderen onthaald werden door den heer pastoor in zijnen tuin en vervolgens in het logement van den heer F. de Goede. In de school teruggekeerd werd het bestuur door een der leerlingen bedankt en het feest besloten met toespraken van den burgemeester en het hoofd der school. Ieder met eene plaat begiftigd gingen de de kinderen wel voldaan huiswaarts. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 30 be sloten den Doelen voor hulpschool in te richten en afgewezen het voorstel van dr. v. Eyk tot het aan schaffen van een hulpschoolgebouw. Den 30 wierp de watermolen te Colhorn eene roedeover een woonhuisschuur en boet heen op de binnenplaats van een koffiehuiswaar zich nie mand bevondmaar aan veranda privaat en regenbak nog al schade werd toegebracht. De palingvisschers te Colhorn zijn aldaar binnengekomen om hunne door het ruwe weder zeer beschadigde netten te herstellen of de verloren gegane (van één niet minder dan 60 zijden fuiken) door andere te vervangen. Wetsontwerpen tot nieuwe regeling van de pen sioenen der burgerlijke ambtenaren en tot regeling der pensioenen van hunne weduwen en weezen zijn gereed en zullen weldra van regeeringswege in druk uitgegeven worden. Volgens deze ontwerpen zou de pensioneering der ambtenaren ten laste van het Rijk komen en de man nelijke ambtenaren 5, de vrouwelijke 1 t. h. van hunne wedde of pensioen jaarlijks moeten bijdragen ten behoeve van een weduwen- en weezenfonds waaruit de weduwe hoogstens 600 of met inbegrip van 1/5 verhooging voor elk kind, 1200 zou trekken als grondslag voor het weduwenpensioen is genomen 1/4 van het laatst genoten tractement des overleden ambtenaars. In Overijsel en Gelderland is de aardappelenoogst wat de late soorten betreftgeheel mislukt. Te Nieuwveen is het zesjarig zoontje van den watermolenaar J. M., met zijne kameraadjes uit de school komende en „blindemannetje" spelende in het water geloopen en verdronken. De gemeenterekening van Bars'ngerhorn over 1881 bedraagt in ontvang 19632,88 in uitgaaf/17785,99. Het onderwijs vorderde 12104,14%. Te Arnhem is door het op hol gaan van een paard, dat voor een dogkar gespannen wasde koetsier er afgevallen, ten gevolge waarvan bij terstond een lijk was. Een stalknechtdie met hem op het rijtuig zatwerd ernstig gekwetst. Onder de voor Noord-America opgekochte runde reu waren van den heer J. Bakker directeur der ma chinale kaasfabriek te Wieringerwaard, gekocht 2 kal veren geboren half April voor 150 per stuk een stierkalf van denzelfden leeftijd voor 300 en 2 pinken veor ƒ250 per stuk. Allen stamden af van den beken den stier Willem. Het aanbod van den americaan om zijn besten stier plus 200 voor „Willem" in ruil te geven werd door den heer Bakker afgeslagen. De gemeenteraad van Opmeer heeft in zijne laat ste zitting met algemeene stemmen besloten den heer Krieger de aangevraagde gunning tot aanleg van een stoomtram te verleenen. De heer G. Bouricius ontvanger der belastingen en invoerrechten te Oude Pekela is benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Den Helderde heer G. J. Buekers, ontvanger der dir. belastingen en ac- cijnsen te Akkrum, tot ontvanger derzelfde middelen te Nieuwe Niedorp. Tot onderwijzer te Schagen is benoemd de heer Douma te Roordahuizen tot onderwijzer te Zaandam de heer B. Veenhuizen te Amsterdamtot onderwijzer te Harlingen de heer J. Scholtmeyer te Beverwijk, tot onderwijzeres te Wageningen mej. M. Honig te West- knollendam, tot onderwijzeres te Colhorn mej. B. Mei link te Zaandam tot onderwijzeres te Helder mej. E. P. H. v. Thiel te Enkhuizen, tot hoofd der school Nr. 1 (Koegras) te Helder (salaris 900) de heer E. Sant aldaar. De uitvoeringscommissie voor de aanstaande ko loniale tentoonstelling te Amsterdam heeft bekend ge maakt, dat zij, nu de regeering naast haren zedelijken steun ook financiëelen bijstand heeft toegezegdhet tarief voor de plaatsruimte in het hoofdgebouw en in de galerij voor werktuigen met 40 t. h. heeft vermin derd terwijl inzendingen van arbeidersvereenigingen ambachtslieden liefdadigheidsgestichten enz. gratis zul len worden toegelatenvoor zoover de plaatsruimte zulks gedoogt. Mocht de wetgevende macht geene subsidie verleenendan wordt het tarief weder ver-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2