innen laub. tenonmiddelijk naar Egypte te zenden. Generaal "Wolseley heeft te weinig geschut. Ieeland. Den 26 werd te Limerick het bevel ont vangen om 6 man die indertijd de grieven van het korps politie-beambten aan den inspecteur generaal uit eenzetten naar het noorden van het land te verplaatsen. Zij weigerden aan dit bevel gevolg te geven waarop 5 hunner ontslagen werden. Een zestigtal agenten verklaarden toen dat zij hun ontslag aanvroegen als hunne 5 kameraden wegens die weigering weg gezon den werden. Die verklaring is later weder door hen ingetrokken en vervangen door een verzoek aan den Onder-Koning, om dat vijftal weder in dienst te nemen en te Limerick te laten blijven. In dat door 64 po- litie-agenten onderteekend stuk geven zij o. a. te ken- ken het zeer te betreuren dat hier en daar in Ierland de goede overeenstemming tusschen de regeermg en de politie-beambten gestoord is en dat die stoornis alleen toe te schrijven is aan ongepaste inmenging van sommige overheden. In eene bijeenkomst van 80 po litieagenten te Cork werd besloten de weggezonden agenten met alle middelen, die te hunnen dienste staante steunen en door inteekening hen van geld te voorzien. FRANKRIJK. De minister-president Duclerc schijnt onmiddelijk na zijn optreden pogingen aangewend te hebben tot het zoo spoedig mogelijk hervatten der onderhandelingen met Engeland oyer een handelsver drag. Hoewel hij herhaaldelijk daarover bijeen kwam met den engelschen gezant schijnt de engelsche re geering niet geneigd te zijn daartoe over te gaan en den tegenwoordigen toestand te willen handhaven zoolang° Ierland niet bevredigd en de egyptische veld tocht niet afgeloopen is. GRIEKENLAND. De Koning zal terugkeeren en de Kamer van afgevaardigden bijeen geroepen worden, hoogst waarschijnlijk naar aanleiding van het geschil met Turkije ontstaan over de grensregeling. Omtrent het uitbreken der vijandelijkheden daarover tusschen de grieksche en turksehe troepen wordt gemelddat reeds sedert geruimen tijd verschil van gevoelen bestond tusschen beide rijken over eenige kleine districten waaronder Karaliderven of zij aan de turasche dan wel aan de grieksche zijde van de nieuwe grenzen vielen. De Porte rekte ouder gewoonte de onderhan delingen en dit begon den griekschen generaal Grivas die belast was met het bezetten van het aan Grieken land afgestane gebied te vervelen. Hij liet zijne troe pen in een der bedoelde districten binnenrukken waardoor de stelling der turksehe troepen te Karali derven onhoudbaar werd als ingesloten tusschen twee door grieksche troepen bezette plaatsen. De turksehe bezetting in die plaats werd daarop versterkt, waarin de grieken aanleiding schijnen gevonden te hebben zich met geweld van die plaats in het bezit te stellen. De vijandelijkheden aan de grenzen bleven den 29 en 30 voortduren niettegenstaande door de regeering van beide rijken gelast was, de vijandelijkheden testa ken. Don 31 werd gemelddat de turksehe bevel hebber een wapenstilstand had aangevraagddie de grieken wel wilden toestaan onder voorwaarde dat de turken de door hen op grieksch grondgebied bezette punten zouden ontruimen. De turken weigerden waarop de vijandelijkheden hervat werden. Grie kenland zet zijne militaire maatregelen krachtig voort dagelijks komen 500 man aan de grenzen aan. Enge land heeft bij de grieksche regeering echter ernstig aangedrongen op het staken der vijandelijkheden. als bij iemand die een zwaar verlies heeft geleden en op niets rondom hem meer letomdat de wereld hem niets meer geven of ontnemen kan. Erik gevoelde dat wel; dezelfde smart toch deed ook hem het hart in eenkrimpen. Maar hem maakte zijn eigen leed niet trotsch jegens het lotniet onverschillig jegens zijne medemenschen. „Ook ik heb geen oog toegedaan," zeide hij na een poosom toch iets te zeggen. „Het gieren van den storm hield mij uit de slaap ik moest altijd aan Hen drik en zijn manschappen denken, die aan de woedende elementen op de open zee waren blootgesteld. Ais de „Hoop" maar geen averij heeft geleden „Daarover behoeft gij u niet beangst te maken Erik, antwoordde Signe, op denzelfden koelen, minachtenden toon, waarop zij tot beden gesproken had. „De „Hoop" is een goed schip, uw broeder verstaat zijn vak en onze lieden die met hem zijnevenzoo. Het is vaak ge vaarlijker thuis te zijn, dan buiten op zee." En toen hij vragend naar haar opzag onzeker welken gehei men zin zij aan de laatste woorden hechtte voegde zij, spottend de bovenlip krullend er bij „moet ik het u misschien nader verklaren „O neen dat behoeft nietantwoordde hij snel. „Ik weetdat gij aan Knut Mende denkt." „Aan hem of aan een ander." Erik kromp ineenalsof iemand hem een dolksteek had toegebracht. Hij was nauwelijks in staat zijne ver warring te verbergenterwijl hij alsof hij haar woor den volstrekt niet gehoord had voortging „Het spijt mij erg van Knut. Zij zullen hem hard behandelen hem het leven tot een last maken hem uit zijn dorp verdrijven en toch is hij niet zoo schuldigals het schijnt. Kwam hij maar eerst terugom zich met Greta te verzoenenwant de twist met zijne vrouw is toch het ergste. En daar Greta u dank schuldig is voor uwe verzorging, zoudt gij haar goed op het hart kunnen drukken, om haar man met liefde en vriend schap te ontvangen. Niet waar Signe, dat zult gij doen F" „Ieder is niet zoo verzoeningsgezind als gij zeide Signe. „Gij wilt dus niet eens beproevenom vrede te stichten „Wanneer ik u daarmede een genoegen kan doen gaarne. Maar zeg waarom komt gij zoo vroeg bij mij?" „Alleen daarom antwoordde hij haar vorschende blik ontwijkende. „Anders zou ik zeker niet OOSTENRIJK-HONGARIJE. De toestand te Triest wordt beterdeze verbetering wordt toegeschreven aan de houding der bevolking die zeer gestemd is tegen de kuiperijen der partij van het onverlost Italië, der re geering en der oostenrijksche partijen. RUSLAND. Het regeeringsblad meldt, dat den 28, des avonds te zes uren terwijl een staatsgevangene in den tuin van de gevangenis te Saratow de vrije lucht genoot, een rijtuig, waarin twee personen gezeten waren, voor den muur van het gebouw stil hield. Dadelijk wierp de gevangene den opzichter die hem geleidde, zand in de oogenterwijl een der met hot rijtuig aan- gekomenen op den beambte twee revolverschoten loste, die hem doodelijk wondden. De gevangene sprong op den muur en zette zich in het rijtuig waarna de drie mannen zich met groote snelheid verwijderden. Intus- schen had een groote volksmenigte zich verzameld,welke de vluchtelingen achtervolgde. Het rijtuig sloeg om de misdadigers werden gevat en door het woedende volk mishandeld. Hoewel het aan de toegeschoten politie en militairen gelukte, hen tegen de menigte te beschermen, stierf toch een hunner aan de gevolgen der mishande lingen. Wie hij is, kon nog niet gezegd worden. De mandie op den opzichter schootheet Sergewitsch Poliwanow zoon van een grondeigenaar te Saratow. Een onderzoek is ingesteld. TUKKIJE. Den 1 was verstreken het door de Porte gevraagde uitstel voor het sluiten der militaire overeen komst °met Engeland. De engelsche gezant ontving dien dag van de Porte het volgende voorstel öf ontscheping der turksehe troepen te Alexandrië onder voorwaarde van onmiddelijk optrekken naar Aboukir öf ontsche ping te Alexandrië in geval van slecht weer. De ge zant vroeg per telegraaf aan den minister van buiten- landsche zaken, hoe bij handelen moest. EGYPTE. Omtrent den onverwachten aanval van Arabi's troepen op het engelsche leger den 28 worden nader de volgende bizonderheden medegedeeld. Gene raal Graham hoorde des ochtends geschutvuur ten wes ten van de hem toevertrouwde stelling bij Kassassin en vermoedde, dat de egyptenaren onderling sla igs geraakt waren omdat het vuur niet naderde en geen vijand te zien was. Tegen 11 uur vertoonde de vijand zich voortdurend de stellingen der engelsehen beschietende, die daardoor den ganschen dag druk bezig gehouden werden. De hitte was dien dag drukkend schaduw nergens te vinden en een drooge wind deed het zand der woestijn opstuiven en de ademhaling bemoeielijken. Na den middag trok de vijand terug, maar naauwelijks was de kavallerie naar Mahsameh teruggekeerd en wa ren daar aanstalten gemaakt om menschen en paarden te laten uitrusten, of het vijandelijk geschutvuur begon op nieuw met verdubbelde kracht, zoodat generaal Lowe zich gedwongen zagzijne ruiters naar Kassassin te laten terugkeeren. Hoe uitgeput die manschappen ook waren hij besloot de beweging te herhalen die drie dagen vroeger zoo goeden uitslag had gehad en den vijand in de linker flank en den rug te vallen terwijl generaal Graham met de infanterie en de artilleristen der marine achter de zwakke verschansingen bij het Kanaal tegen den vijand zou stand houden. Duidelijk beproefde Arabidie den aanval zelf leiddeeene om trekkende beweging te maken waarin hij telkens door generaal Graham verhinderd werd. Toch wonnen de Egyp tenaren veld, totdat zij plotseling bemerktendat de en gelschen om hen heen getrokken waren en hen in den ru<* aanvielen. Generaal Lowe had met zijne ruiters en° eene batterij rjjdende artillerie achter zandheuvels Signe liet hem niet uitsprekenmaar viel hem op snijdenden toon in de rede „Anders had gij het zeker niet gewaagd mij nog met een enkel woord te ver waardigen want Hendrik heeft het immers verboden niet waar „Is u dat ernst vroeg hij eene schrede achteruit gaande. „Houdt gij mijn broeder voor zoo kleingeestig Hij heeft mij bij het afscheid nog eens op het hart ge drukt steeds een trouw vriend voor u te zijn terwijl hij van huis is en „Deed hij dat?" lachte zij. „Nu, een man, als gij zijt vreest hij nietdat was van zijn hoogmoed te verwachten Erik werd vuurrood maar zijne schuwheid en neer- slagtigheid schenen plotseling te wijken. Hij richte zich op en een toornige blik uit zijne heldere, blauwe oogen trof het jonge meisje, dat onwillekeurig de hare be schaamd nedersloeg. „Dat was leelijk van u, Signe, gij weet, dat gij Hen drik daarmede onrecht doet. Het is geen hoogmoed die hem zulk eene zelfbewuste houding geeft, maar het vertrouwen van een eerlijk man op de eerlijkheid zijns broeders en de deugd zijner bruid en daarin zal hij zich niet bedriegen. Gij hebt mij zoo even met opzet ge krenkt ofschoon gij gevoelen moest hoeveel leed gij mij doetik had niet gedacht, dat gy daartoe in staat waart, Signe." Zijne ontroering dreigde zijne stem te verstikken om zijne zwakheid niet te toonen keerde hij zich om en ging snel heen. Signe's honende woor den deden hem onuitsprekelijk veel verdietwant zij deden hem twijfelen aan het karakter van haar, die hij boven alles liefhad. Hij kende de vrouwelijke natuur te weinighij was te onervarenom te wetendat vrouwen wreed kunnen zijn en het meest jegens hen die zij beminnen. Signe was aan eene heftige ontroe ring ten prooi. Toornschaamte trotsliefde streden in haar binnenste om den voorrangen te vergeefs trachtte zij hare tranen te weerhouden. Hare lippen openden zich zij stond op het punt, om hem terug te roepen, hem om vergiffenis te smeeken maar haar trots behield de overhand. Kon hijweekhartig en zwak als hij was zijn gevoel meester blijven zijsterk als zij was, wilde zich niet voor hem verootmoedigen. Wat was er nu ook aan gelegen of zij in vriendschap of vij andschap naast elkander gingen. Zij waren immers toch voor altijd gescheiden. Wordt vervolgd. verborgen na zonsondergang zijne beweging volbracht, en terwijl de batterij het vuur der egyptenaren beant woordde, deden zijne kurassiers en dragonders een aan val sabelden kauonniers en infanteristen neder en joegen den vijand uiteen. De duisternis was oorzaak, dat de vijand zijne kanonnen kon medevoeren en alleen zijne krijgsvoorraad in handen der engelschen liet. Het verlies der engelschen, met omstreeks 1500 man tegen over een driemaal sterker vijand, is niet meer dan een tiental doodenwaaronder een chirurgijn-majooren een honderdtal gekwetsten. Toch is dit verlies groot in vergelijking van den 24 en 25 toen de engelschen de aanvallers waren. Er schijnen evenwel een groot aantal paarden bij dat gevecht buiten dienst geraakt te zijn zoodat een nieuwe aanvoer uit Cyprus te wach ten is. Onder de engelsche troepen komen vele gevallen van dyssenterie voor, dat toegeschreven wordt aan de vrijheid der soldaten aan wal, om allerlei vruchten, meest on rijpe te koopen en te eten. Aan boord der schepen, waar die vrijheid niet bestaat, is de gezondheidstoestand veel beter. De internationale gezondheidscommissie te Alexandrië nam maatregelen tegen besmetting door van Bombay afkomstige goederende engelschen zijn tegen deze maatregelen opgekomen. De schotsche brigadedoor generaal W olseley te hulp geroepen vertrok den 31 's namiddags drie uren van Alexandrië naar Ismaïlia. Te Cairo werd den 28 eene bijeenkomst van notabe len gehouden, waar Arabi als de eenige wettige heer- scher over Egypte werd erkend. De prefect van politie verklaarde zich tegen Arabi en liet de personen die de bijeenkomst bijgewoond hadden gevangen nemen. Hij richtte eene turksehe politie op ter bescherming van de belangen des Onder-Konings. De geruchten, dat Arabi een wapenstilstand verzocht zou hebben, zijn niet bevestigd. De engelsche regeering weet er zelfs niets van. ZUID-AM ERICA. De toestand in Peru wordt dage lijks erger. De chileenen hadden in de steden van het binnenland kleine bezettingen van 70 a LOO man gelegd, welke door de indianen overvallen en omgebracht zijn. Vervolgens staken zij de steden in brand en plunderden ze. Te Lima stond de handel stil en uit Santiago werd gemelddat de chileensche regeering besloten had honderd van de voornaamste ingezetenen uit Lima naar het eiland Juan-Fernandez te verbannenom op die wijze Peru te dwingen tot het openen van vredes-onder- handelingen. ZUID-AERICA. Op eene den 4 Augustus te Dur ban gehouden vergadering werd met nadruk opgeko men tegen de terugkomst van Koning Ketswayo. 600 personen woonden die vergadering bij. Uit Transvaal word gemeld dat de kansen van den rechter Kotze voor het presidentschap dagelijks toe nemen. De algemeene vergadering van het Nederlandsche Rederijkersverbond den 27 te Dtreeht gehouden zal in het volgende jaar te Hoorn plaats hebben. Eene uitvoering den 27 door de tooneel- zang en instrumentale vereeniging Dilettantenclub te Amster dam ten voordeele der nagebleven betrekkingen van de Adder gegeven heeft f 569,21 opgebracht waaronder 60 als opbrengst der programma'sdoor dames ver kocht. Den 31 gaf de heer W. v. Zuylen te Rotter dam eene tooneelvoorstelling met hetzelfde doelwelke netto f 426,93J opleverde. - Te Avenhorn is den 28 een jongentje van tus schen 5 a 6 jaren te water geraakt en verdronken. De heer Eesten te Haarsteeg gemeente Vlijmen, vierde den 29 zijn 60jarig jubilé als hoofd der school aldaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 30 de gemeenterekening over 1881 voorloopig vastgesteld op f 825,430,85 in ontvang en f 772,862,99% in uitgaaf. Te Glasgow is den 30 van stapel geloopen de stoomboot Sumatra gebouwd voor rekening der stoom vaartmaatschappij Nederland. Het stoomschip Henriette Schlusser is den 30 aan den Hoek van Holland op den Lager Dam geraakt. De pogingen van 4 sleepbooten om het af te slepen zijn niet gelukt. Reeds is 100 ton van de lading ge lost en geborgen. Den 30 's avonds is te Appingedam de stoom- boutzaagfabriek van den heer Roggenkamp geheel af gebrand. Den 1 September is in tegenwoordigheid van de heeren de V eer en Ising, leden der hoofd- Staats Evers en Keiler, leden der commissie voor het huldeblijk, en van enkele daartoe uitgenóodigde familieleden een gevel steen onthuld voor Cremens geboortehuis aan het Vel- perplein te Arnhem. Eene nis bevat zijne buste op het dubbele van de ware grootteen nevens het daar onder geplaatste naamschrift zijn 2 beelden aangebracht, het Volk en de Geschiedenis voorstellende. Het geheel ls ontworpen en in haut relief vervaardigd door den beeldhouwer P. A. de Leeuw te Arnhem. De heer J. Spaan hoofd der school aan de Ge dempte Oudegracht te Haarlem vierde den 1 Sep tember, onder betoon van veel belangstelling door school-autoriteiten en particulieren den veertigsten ver jaardag van zijne aanstelling bij het openbaar onderwijs aldaar. De Synode der ned. herv. Kerk heeft de voor loopig vastgestelde bepaling definitief aangenomen, dat de commissie voor de waalsche kerken gelijk gesteld wordt met de kleinere provinciale ressorten en bij de eindstemmingen in plaats van 7 voortaan 4 stemmen uitbrengt. Alle voorstellen tot wijziging van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs en van de kerkelijke wetgeving op de examina zijn afgewezen. Te 's Hertogenbosch is eene „Noordbrabantsche Bank" opgerichtmet een kapitaal van f 500,000 m aandeelen van f 1000.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2