No. 105* Vier en tachtigste Jaargang. 1882. TWitiKDE BL.AD. ZONDAG 3 SEPTEMBER. Binncnlanb. 3Teugvafieclt« ücrtcitfcu. OUlerUi. AIKMMRSCBE COURANT. lj—i—--irnnnj^—J,!»- p[-pi--- IHIIII ■■■■■III II lllll—ll II I II III I Willi ■IIIIWII IIII1IIIIIIIM III I 11111111 TUT Hl II I II ■IMIIIIIIilllllRII ■llllll I ITITTTMM^M—M— Den 23 zijn gekozen tot hoofdingelanden van het hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen, in het le district de heer J. Blom .Jz. te Alkmaar, in het 2e district de heer J. Meijne te Akersloot. Tot predikant te Bansdorp is beroepen ds. A. Metz Jr, te Etershem en Schardam. De aartshertogin Reinier van Oostenrijk heeft ha ren intrek genomen in Villa Maris te Zandvoort. De Telephoonmaatschappij heeft te Botterdam reeds 325 geabonneerden. Niet te Grosthuizenzooals de vorige week in vele dagbladen is vermeld geworden, is een paard door den bliksem gedood. Waarschijnlijk is hiermede bedoeld een soortgelijk geval, dat zich reeds weken te voren heeft voorgedaan met een paard van van der Lelin de omgeving van Hoorn. Te Grootebroek Andijk Oostwoud en Hauwert zijn vele veehouders door de veelvuldige regens genood- dzaakt gewordehun vee reeds op te stallen. Ook met de veldvruchten ziet het er daar ellendig uit, daar gansche velden als in een moeras herschapen zijn. Het waterstoomgemaal van Grootebroek wordt herbouwd en zal niet voor einde van October gereed kunnen zijn, hetwelk den treurigen toestand nog erger maakt. De commies 4e klasse der posterijen P. W. Kuh- nen is geplaatst aan het postkantoor te Hoorn. Met 1°. October wordt een postkantoor gevestigd te Aalten in Gelderland. De door B. en W. van Zaandam ingediende be grooting voor 1883 bedraagt in ontvang en uitgaaf 169,545,08. Tot de hoogere burgerschool te Zaandam zijn toe gelaten in de le klasse 14 jongens en 4 meisjes in de 2e klasse 1 jongen. De gemeenteraad van Oostzaan heeft verworpen een voorstel van den burgemeester, tot wederinvoering der in het vorige jaar afgeschafte straatverlichting. In eene vervolgens door den burgemeester met het bestuur van het Nutsdepartement gehouden bijeenkomst is eene commissie van 5 leden benoemdom te trachten de noodige gelden voor de verlichting bijeen te brengen de raad heeft toegestaan, dat de lantarens der gemeente gebezigd kunnen worden. De gemeenterekening van Zaandiik is door den raad voorloopig vastgesteld^ op f 45570,02 in ontvang en 40928,27 in uitgaaf. De gemeenteraad van Ilpendam heeft besloten aan het bestuur van den waterstaat te verzoeken, langs het oostelijk jaagpad van het Kanaal nabij het dorp een regel boomen te doen planten. Op eene desbetreffende vraag van Gedep. Staten van Limburg heeft de minister van waterstaat geant woord, dat tegen April e.k. de postpakkettendienst ver moedelijk op alle postkantoren ingevoerd zal worden. Athene 2 September. Langs de geheele kust wor den torpedo's gelegd. Een aantal stoomschepen vervoe ren troepen en geschut naar de turksche grens. Op de Londensche Beurs heeft zich een brutale dief op listige wijze weten meester te maken van efiecten ter waarde van 15,000 p. st. Wetende, dat eene firma die afleveren moestgelukte het hem zich te doen door gaan voor den persoondie ze in ontvangst nemen moest. Een nog jong, maar veelbelovend Amerikaan wensch- te zoo goedkoop mogelijk in 't bezit te geraken van een groote menigte postzegels. In de Nieuw-Tork Herald en eenige andere dagbladen deed hij de volgende aan kondiging plaatsen HUWELIJKSAANZOEK. „Een jongebeeldschoone Dame, in 't bezit van een millioen dollars, wenscht in het huwelijk te treden met een flinken knappen manzonder vermogen. Men weruie zich schriftelijk onder het motto Millioen H. H„ Box 5830 te New-York." Uit alle de Hen van Noord-Amerika en zelfs uit de oude wereld en voornamelijk uit Europa ontving men aan gemeld bij-postkantoor duizenden bij duizenden brieven en voor men aan de laatste was gekomen, had onze sluwe knaap er reeds over de 25000 bijeen. Uit Lexmond wordt bericht, dat gedurende de op 28 Aug. gehouden paardenmarkt de goede werking van de drankwet zeer duidelijk zichtbaar was. Onder de duizenden vreemdelingen kon er schier geen enkele worden aangewezendie in „kennelijken staat" ver keerde, en dat beteekent op zulk een dag nog al iets. Werden er tot en met 1881 telken jare op zulk een dag soms 20 patentjes afgegeven om voor één dag ster ben drank te mogen verkoopennu was daarvan niets te verkrijgen dan bij de vier daarvoor vergunning hebbende kasteleins, en de uitwerking bleef niet achterwege. Alles is in de beste orde afgeloopen, zon der eenige rustverstoring. Het russische regeeringsblad maakt melding van een poging om een politieke gevangene te Saratow te ver lossen die bijna met gunstigeu uitslag was bekroond. Terwijl Zondag deze gevangene onder behoorlijke be waking in den tuin wandelde hield er een rijtuig met eenige personen er in voor den muur stil. Terstond wierp de gevangene zijn bewaker een handvol zand in de oogen terwijl een der lieden in het rijtuig een pistoolschot op hem loste en hem doodelijk wondde. De gevangene sprong over den muur en in den wagen, die zich daarop pijlsnel verwijderde. Inmiddels was er een volksoploop ontstaan en werd het rijtuig nagezet. De wagen viel om en de personen die er in zaten werden gegrepen en zoodanig door het volk mishandeld dat een hunner op de plaats dood bleef. De beide anderen werden daarop door de politie ontzet en in verzekerde bewaring gebracht. Een deskundige schat de hoeveelheid steenkolen die in Engeland door de gasfabrieken gebruikt wordt op negen miljoen ton hetgeen tegen 12 shilling de ton een som van 5,400,000 pond sterling vertegenwoordigt. Behalve het gas leveren deze steenkolen als bijproduc ten verfstoffen tot een bedrag van 3,350,000 pond sulfaat van ammoniac voor 1,947,000 pond pek voor 3,650,000 pond creosoot voor 208,000 ruw carbolzuur, voor 100,000 pond en cokes voor 2,400,000 pond dus ongeveer drie miljoen pond sterling meer dan de kolen zelf kosten zonder nu nog de waarde van het gepro duceerde gas zelf in rekening te brengen. Een heer ging dezer dagen te Varenne Saint Hilaire (Frankrijk) naar den trein, toen hij midden op den weg een krokodil zag, die dreigende kreten aanhief. Vol schrik keerke hij terug en riep eenige vrienden te hulp die zich met geladen geweren naar de aanwezige plaats begaven. Het monster bewoog zich en schreeuwde door. Op een gegeven teeken knalden acht schoten en ver scheiden kogels troffen den krokodilwaarop de moe dige jagers tot hun verbazing twee katten uit zijn bek zagen springen en in allerijl wegloopen. De krokodil bleek opgezet en door eenige kermislieden die hun kunsten in het plaatsje kwamen vertoönen daar tijde lijk neergezet te zijn. Een der nummers van een groot vuurwerkdat woensdag 1.1. in het Alexandra Palace te Londen werd afgestoken, stelde het bombardement van Alexandrië voor. Bij beschikking van den minister van waterstaat handel en nijverheid is bepaald dat de commiezen der 4de klasse bij de posterijen A. v. d. Baan en PRent meester hunne functiën zullen uitoefenen de eerste ten postkantore alhier de tweede aan dat te 's Her togenbosch. Van Zaterdag 2G Aug. toten met Vrijdag 1 Sept. zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 39 buitenbadenwaarvan 7 door onvermogenden en 6 binnenbaden, alzoo te zatnen 45 baden. GEMEENTERAAD. No. 11. Zitting van Vrijdag 1 September 1882. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mededat a. deze vergadering bui tengewoon bijeengeroepen is naar aanleiding van bet straks aan de ordekomende voorstel van Burg. en Weth. tot onbe woonbaarverklaring van een perceel aan bet Lut.tik-Oudorp bij de behandeling waarvan spoed isb. den 29 het verbouwen der openbare school voor meisjes aangenomen is door E. Vester, te Alkmaar, voor f 6606,—, ƒ1107 beneden de raming; c. reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld is de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1883. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van de le onderwij zeres aan de openbare school voor meisjes op f 1200,—. 4. Brief van den heer A. Crefeld houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot stads-klokkenist. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Bezwaarschrift van den heer P. A. van der Drift tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1882. 'Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 6. Verzoek van den heer H. van den Berg, om ontslag als leeraar aan de burger-avondschool. Gesteld in handen van den inspecteur van het middelbaar onderwijs om bericht en raad. Van Burgemeester en Wethouders. 7. le Suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1882 slui tende in ontvang en uitgaaf op 2826,04 en besluit tot het doen eener af- en overschrijving op de gemeente-begrooting dienst 1882 strekkende tot vereffening van de uitgaven, van de in dienst stelling der 2e tusschenschool en van den verbouw der meisjesschool het gevolg. Gesteld in handen der vaste commissie van financien. 8. Voorstel tot onbewoonbaar- en onbruikbaarverklaring van het perceel aan het Luttik-Oudorp, westzijde No. 58 staande ten name van Jan Jansz. Blauwboer, koopman te Sint Maartenals gevaarlijk voor de openbare veiligheid, met ver zoek eene commissie van drie leden uit zijn midden te benoe men om het bij de politieverordening op het bouwen en sloo- pen voorgeschreven onderzoek in te stellen. Dat voorstel wordt ingediend, omdat niet voldaan is aan de door Burgemeester en Weth. gedane aanschrijving, om den gemeente-architect in staat te stellen, dien gevel behoorlijk te onderzoeken en plaats gehad hebbende besprekingen tot geene bepaalde uitkomst hebben geleid. De gemeente-architectthans ondervraagdof die gevel voor de openbare veiligheid bepaald gevaarlijk kan worden geacht beantwoordt die vraag zonder eenig voorbehoud bevestigend en wil voor de gevolgen niet verantwoordelijk gesteld worden. Deze pertinente verklaring maakt, dat Burg. en Weth. op eene spoedige beslissing aandringen opdat voor hen de gelegenheid ontstaom de slooping van den gevel te gelasten en, bij wei gering van daaraan te voldoen zeiven de slooping te doen uit voeren, Daarna wordt voorgelezen een heden ingekomen ver zoek van van Ree en Cie., kooplieden te Alkmaar, waarbij erkend wordt de ontvang van een schrijven van Burg. en Weth van 15 Juni 1882, betreffende een onderzoek, naar den toestand van dien gevel in te stellen en vervolgens medegedeeld wordt, dat naar aanleiding dier aanschrijving de gevel van het bedoelde perceel op 4 Juli door den gemeente-architect onderzocht is; dat de architectgenegen om dien geveleen sieraad voor de stadte sparenop zich nam een plan van herstel aan de hand te doen waardoor zoo mogelijk met niet al te groote kosten de uiterlijke vorm van het gebouw behouden werd dat de in diening dier nadere aanwijzingen van den gemeente-architect afgewacht werdmaar dat niets ontvangen isdat zij wel willen aannemendat hier een misverstand bestaat en ten onrechte hierop gewacht hebbenmaar dat in ieder geval volkomen te goeder trouw gehandeld iszijnde het saizoen om te bouwen inmiddels voorbijgegaanvooral voor hendie hunne zaak niet kunnen sluiten juist in de drukste maanden van het jaar, Sep tember en October, zonder groote verliezen te lijden: dat zij den 29 bericht ontvingen van den architectdat de onbewoon- baarverklaring zou worden voorgesteld en dat op 30 Aug. de eerste kennisgeving aan den eigenaar van het perceel geschied is: dat zij door dezen loop van zaken groote schade zouden lijden waarom zij vragen uitstel der beschikking over het voor stel van Burg. en Weth. en een termijn van ééne maand, om onder toezicht van den gemeente-architect, door het aanbrengen van ankers als anderzins te treffen voldoende voorloopige voor zieningen, onder bereidverklaring den gevel in het eerstkomende voorjaar volkomen in orde te brengen. Hierover heeft eene langdurige bespreking plaats, waarbij de heer Mr. A. P. de Lange aantoont, boe hier werkelijk misver stand moet bestaan want na het onderzoek van den gemeente architect, door Burg. en Weth. gevraagd, was steeds gewacht op de kennisgeving van hetgeen zij verder moesten doen. De heeren Yonk en Kraakman meenden, dat dit voorstel niet in behandeling kon worden genomen, omdat, aan den eigenaar Jan Jacobszoon Blaauboer, niet overeenkomstig het voorschrift van art. 20, 2e lid der politieverordening op het bouwen en sloopen, de kennisgeving van de indiening van het voorstel tot onbe- woonbaarverklariug veertien dagen vroeger was gedaan. De Voorzitter en de Wethouders, deze gevoelens bestrijdende, wijzen op de met een der belanghebbenden gehouden besprekingen ten bewijze, dat de belanghebbenden wel allerlei hesprekingen hielden, maar niets deden; dat Burg. en Weth. alleen uit het oogpunt der openbare veiligheid dit voorstel ingediend hadden, omdat zij van de verantwoordelijkheid ontheven wilden zijn mocht er een ongeluk gebeurendat een commissie van onder zoek in ieder geval gerust benoemd kon worden. Aan een verzoek om kun voorstel in te trekken, verklaarden zij niet te kunnen voldoen. Teu slotte waren er twee amendementen ingediend, het eene door den heer Vonk om het voorstel niet in overweging te nemen zoolang niet de termijn van 14 dagen verstreken was, bij de verordening gesteld voor de voorafgaande mededeeling dér voorgestelde onbewoonbaarverklaring aan den eigenaar en een door den heer Bosmanom eene commissie van onderzoek van drie leden te benoemen, niet krachtens genoemd voorstel en de politie-verordeningmaar geheel afgescheiden daarvan. Vooraf had de Voorzitter uitdrukkelijk verzocht in de notulen op te nemen, dat Burg. en Weth. zich ontslagen rekenden van hunne verantwoordelijkheid bij niet aanneming van hun voor stel op grond dat de raad die dan overgenomen had, waarop de heer Vonk geantwoord had, dat de raad die verantwoor delijkheid nooit op zich zou kunnen nemen. Burg. en Weth. hadden den eigenaar kunnen waarschuwenmet inachtneming van den termijn der verordening; dit was niet geschied en dat hun voorstel niet behandeld kon worden, hadden zij zich zeiven dus te wijten. Bij hoofdelijke stemming wordt met 7 tegen 8 stemmen van de heeren Bruinvis de LangeT. L. Koorn Conijn Stoel VerkoeffH. J. Bruinvis, Preijer en den Voorzitter besloten, het voorstel van den heer Vonk niet in overweging te nemen, waarna het voorstel van den heer Bosman aangenomen wordt met. 11 tegen 4 stemmen van de heeren Bruinvis de Lange, T. L. Koorn, Conjjn en den Voorzitter. Tot leden der commissie worden vervolgens benoemd de heeren C. Bosman Stoel en Kraakman. 9. Rapport der vaste commissie van financiën op de reke ning van het israëlitisch armbestuur over 1881 sluitende in ontvang op f 439,02%, in uitgaaf op 404,96%, alzoo met een batig saldo van t 34,06. De commissie stelt voor, die rekening goed te keurenonder herinneringdat zij de laatste isdie aan 's reads goedkeuring onderworpen wordt, daar dit armbestuur na 1881 geene subsidie uit de gemeentekas meer ontvangt. Vastgesteld. 10. Is overgegaan tot het trekken der sectiën voor het onderzoek der aangeboden wordende gemeentebegrootiug voor 1883. De eerste sectie bestaat uit de heeren J. C. Koorn, Bosman, C. W Bruinvis en Helling met den Wethouder Bruin vis de Lange; de tweede uit de heeren T. L. Koorn, Preijer, Mr. A. P. de Lange en Stoel met den wethouder Verhoef! de derde uit de heeren Conijn, Kraakman, H. J. Bruinvis en Vonk met den burgemeester. 11. Bij de gewone rondvraag aan de leden, zegt de Voor zitter toe', aan den heer Vonk het herstel van een gaslantaarn nabij het Zilverstraatje en aan den heer H. J. Bruinvis het herstel van eene niet aansluitende goot aan het Vf aaggebouw, waarna 12. de vergadering gesloten wordt. BURGERLIJKE STAND. ON DERTRÜU W 1). el Aug. Lucas Koster en Emma Schenke. Reindert Nierop en Grietje Kuijk. Claas Janssen Rz. en Margaretha Cornelia van der Sluijs Veer. GEBOREN. 31 Aug. CorneiisZ. van Jan Kuijper en Piet.ernella Christina Maria Jansen. Jannetje, D. van Nicolaas Akerboom en Dina Poeser. 1 Sept. Albertus Johannes, Z. van Adrianus Cornells Dekker en Grietje Wijker.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5