ISittttettlanb. stellingen en van de sterkte zijner troepen. Eene ver taling daarvan zou aan generaal Wolseley gezonden worden. Daaruit blijktdat vele personen uit de om geving des Onder-Konings zelfs Sherif-pacha en Kheri- pacha met Arabi in betrekking hebben gestaan. ZUID-AFRICA, Uit Transvaal wordt gemeld dat rechter Kotze een rechterschap te Kimberley aannam, waardoor hij alle kans op het presidentschap verloor. Er worden vele adressen geteekend voor het optreden van Paul Krüger als presidentdie aan zijne voor standers te kennen gaf, dat hij den weg van vooruit gang wilde betreden. Te Kaapstad heerscht eene pokken-epidemie. Te Pieter Maritzburg werd door den raad eene wet vast gesteld waarbij inënting verplichtend werd gesteld. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e Kamer zijn regeeringsvoorsfellen ingekomen tot het verleenen van een crediet van f 72000 tot aan koop van een terrein met loodsen in de nabijheid van het Westindisch Slachthuis te Amsterdam, ter uitbreiding der ruimte voor goederenverzending naar de koloniën; tot verhooging der uitgaven voor het lager onderwijs met 5 ton voor de Rijks-bijdrage in de kosten en met 3£ ton voor subsidiën tot het aanwijzen eener jaarwedde van 5000 voor den hoofddirecteur van het nieuwe Rijks Museum te Amsterdam. Op de Eloralia-tentoonstelling te Abbekerk op 27 28 en 29 Augustus, waren de meeste der aan 76 per sonen uitgereikte 400 planten ingezonden. Bovendien was de tentoonstelling zeer opgeluisterd door eene fraaie ver zameling planten door een belangstellende aangebracht. 16 Prijzen bestaande meest in voorwerpen tot de bloe mencultuur en de bloemendecoratie betrekkelijk en 6 eervolle vermeldingen werden toegekend. Den 28 Augustus is de nieuwe communicatieweg door de polders Waarland, Slootgaard, Speketer en Woudmeer, gemeente Haringcarspel, ingewijd meteen rit door de leden van het banbestuurhunne dames en eenige genoodigden. Overal wapperden vlaggen en bij de school was een eereboog opgericht. In de school zongen de kinderen een toepasselijk liedje waarna zij onthaald werden op eene versnapering. Aan de feest- genooten werden op hunnen tocht ververschingen aan geboden door de heeren KroonSmit en Keesom. Het nederlandsche schip Johny van Riga met hout naar Middelburg, in den nacht van 29 30 ter reede van Ylissingen van zijne ankers geslagen en op de Slijkerplaat in de Schelde gestrandis wrak. De lading wordt zooveel mogelijk door lichterschepen ge borgen. De gemeenteraad van Zaandijk heeft den 30 Au gustus verworpen de voorstellen tot verhooging der jaarwedden van burgemeester en ontvanger, en voor- loopig vastgesteld de rekening over 1881 op f 36002,14 in ontvang en f 36238,57 in uitgaaf. Den 1 September is te Westzaan de boerenplaats van den heer O. Oudkerk geheel afgebrand. Het ge bouw was wel de aanzienlijke daarin ranwezige hoe veelheid hooi niet verzekerd. De gemeenteraad van Assendelft heeft den 2 de begrooting voor 1883 vastgesteld op f 19284,10% in ontvang en in uitgaaf. Voor het onderwijs is 9620 uit- had de grijsaard hem warm de hand gedrukt, was in zijn boot gesprongen en had die met een krachtigen stoot in zee geschoven. Knut bleef onbewegelijk de voortsnel lende boot nakijkendie koers zetterecht naar het noorden naar de groote ijszee totdat het zeil uit zijne oogen verdween. Toen steeg hij met vrouw en kind in zijn eigen boot en stevende naar het Skakin- gerkliff, naar de hut van den ouden Kjar, die voortaan zijn woning was. Van Kjar Kjarssen is nooit weder iets vernomen man en boot bleven weg. Ook Knut Mende en GretaErik en Signe dekt reeds lang de koele aarde. Maar nog ligt het kleine armzalige visschersdorp daar op het rotsige strand, zoo eenzaam en woest als weleer en de verweerde houten hutten schijnen uit de verte een vormelooze hoop zwart geworden wrakhout, dat de zee toevallig uitgewor pen heeft. Gebleven is ook de herinnering aan de schipbreuk van de „Hoop van Stavö", de sage is van vader op zoon overgegaanen nog tegenwoordig vertellen de visschers elkander, wanneer zij in de lange winternach ten om het warmte en licht verspreidende haardvuur verzameld zitten van die tijden toen het geluk hun vaderen een oogenblik heeft toegelachen en hoe het ijlings verdwenen en met de „Hoop van Stavö" door de golven verzwolgen was." De verteller zweeg en legde uitgeput het hoofd tegen den muur. Eenige oogenblikken werd geen woord gesproken de indruk van het gebeurde liet zich bij allen gelden. Eindelijk riep Hillmann uit „Bravo docter, dat noem ik zich met eere uit de klem redden. Gij hebt uw belofte gehouden als een filosoof en sta mij toe, daarbij te voegen, als een dichter." Ook de overigen vielen hem nu bij. „Het is een aangrijpende romanzeide de profes sor. „En dat alles is geschied zooals gij ons daar vertelt „Zoo gaat bij ons de sage." „"Wat is de tijd snel voorbij gegaan merkte de pro fessor op. „Het is reeds laat gewordengeloof ik." „Gelukkig," lachte Alfred, „anders stond ik er niet voor indat wij hier ook geen geestenbezoek kregen. Het werd mij reeds spookachtig te moede. En gij Elligij zegt maar niets 1 Treurt gij over den dood van den moedigen kapitein Hendrik?" Elli antwoordde niet. Haar oog was vol gloed op Oscar gericht en haar boezem bewoog zich stormachtig getrokken voor opbrengst van den hoofdelijken omslag f 5000. Den 3 is op den spoorweg tusschen Warmond en Pietgyzenbrug het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, die vermoedelijk den avond te voren door een trein was overreden. Den 3 uit Arnhem verdwenen kinderen zijn de 13jarige dochter van een ambtenaar ter secretarie en de 16jarige zoons van een muziekmeester en van den eigenaar van het huis waarin de 3 gezinnen wonen. Alle 3 werden opgeleid voor het onderwijs. Nadat familieleden policie-agenten onderwijzers en andere belangstellende personen reeds te vergeefs de bosschen in den omtrek doorkruist hadden zijn de vermisten den 6 te Beek opgespoord. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeftten einde aan het Kronenburger park en den ingang aan de westzijde der stad eene waardige omgeving te ver zekeren bij de veiling van 6 perceelen bouwterrein op 4 Septembereene premie van 1000 uitgeloofd aan den kooperwiens te bouwen gevel het best zal voldoen aan de eischen van goeden smaak en dierlijkheid. Tot de hoogere burgerschool te Hoorn zijn den 4na examen toegelaten 12 leerlingen. Aan de harddraverij te Medemblik den 4is door 12 paarden deelgenomen. De prijs van f 200 is gewonnen door Graaf Adolf van den heer G. Boven huizen te Warmenhuizen bereden door J. Hettinga de premie van 75 door Anne, van den heer J. Koopmante Nieuwe Niedorp bereden door C. de Boer. Het alkmaarsche muziekcorps onder leiding van den heer Otto luisterde de harddraverij op. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 5 met algemeene stemmen f 4000 toegestaan voor het aanbrengen van eene waterstorting boven het tooneel van den schouwburg en f 55000 voor het oprichten van eene achtste school voor onvermogenden. Hiervoor was 60000 gevraagdmaar met 21 tegen 12 stemmen werd dit bedrag met f 5000 verminderd als protest tegen de steeds stijgende kosten van schoolbouw. Bij de harddraverijen den 5 te Bennebroek, met paard en sjees en paarden van zessen klaar, werden de prijzen eene pendule en 100behaald door Alexan der van den heer J. Schagen te Purmerende en Ma rianne, van den heer Pauw v. Dam te Nieuweramstel, de premiën van f 25 en f 50 door de Prins van den heer J. H. Zeehandelaar te Amsterdam, en Aafje van den heer Jan Dam te Alkmaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 5 met 21 tegen 3 stemmen aangenomen de voordracht van B. en W. tot aankoop van het terrein der Kon. Nederl. Tuiubouwmaatsehappij Linnaeus in de Water graafsmeer voor 350,000 een gedeelte der terreinen te verkoopen en een ander deel te doen strekken niet alleen voor eene tuinbouwschoolmaar als kweekerij voor gewassen en planten die de gemeente noodig heeft en voorts goedgekeurd de voordrachten van B. en W. tot het stichten eener hulpschool aan de over zijde van het IJ en tot het aanvaarden van een legaat van f 5000 vrij van successierecht door wijlen den heer N. S. Raphaël aan de algemeene armen vermaakt. Den 5 is een rijtuig waarin 4 personen gezeten warennabij de Klop te Utrecht te water geraakt. Hoewel er spoedig hulp aanwezig was konden slechts 2 personen gered worden en zij de beide anderen ver dronken. Den 5 is in de Maas aan het Kralinger veer eene schuitgeladen met 18000 ijselsteenen door de stoom- op en neer. De vraag van haar neef had zij of niet gehoord of niet willen hooren. Een der gidsen trad binnen met het bericht dat het weder opklaarde. Deze welkome boodschap bracht aller gedachten weder op het tegenwoordige de kof fers werden gesloten en ieder maakte zich ijlings tot vertrek gereed. Daardoor vond Oscar gelegenheid zich onopgemerkt te verwijderen, om in den scherpen oostenwind zijn ver hit hoofd af te koelen. Het verhaal had hem warm gemaakten onbewust medegesleept door de aandoe ningen die de gebeurtenissen van den dag in hem hadden opgewektbad hij veel meer van zijne eigen gevoelens en denkbeelden daarin gewevendan zijn plan was geweest. De trotsche kalmtedie over het ontzag inboe zemende berglandschap lag uitgespreiddeed hem goed. De regen had opgehouden, maar beneden in het dal golfde nog een zee van grauwe nevelen en van de helling van den Daubenhorn stegen wolken van water damp op, wier helle verlichting reeds het naderen van den morgen aankondigde. Juist wilde Oscar naar de but teruggaantoen snelle schreden naderden en eene zachte hand op zijn arm werd gelegd. Snel keerde hij zich om en zag in het bewogen, over en over blozende gelaat van Elli. Beiden keken elkander sprakeloos aan. „Oscar," begon Elli met zachte, bevende stem. „Ver geef mij ik ben hard en onrechtvaardig tegen u geweest." „Elliriep hij hare handen vattende. „Gij bomt naar mij toe om odank, dank, voor deze hemel- sche goedheiddie mij overgelukkig maakt. Gij zijt dus niet meer boos op mij Het jonge meisje schudde het hoofd en ging met in gehouden adem voort: „Uw verhaal heeft mij wonder lijk aangegrepen het was mij alsof ik Signe en gij Erik waart en als of ik heden eerst mijn eigen hart leerde kennen en toen gevoelde ik dat ik u niet met wrok en misnoegdheid van mij kan laten weggaan en toen wist ik ook dat dat „Dat gij mij liefhebt Zeg ja zeg jaElligeef mij zekerheid van mijn geluk, mijn geheele leven, iedere hartslag behoort u. Hebt gij mij liefElli hebt gij mij lief?" „Jaslechts uslechts u alleenademde zij en hij omvatte haar met beide armen en bedekte haren mond met kussen. Op dit oogenblik verspreidde zich een roode gloed over de toppen der reuzengebergtende Berger Alpen boot Maria van Zwijndrecht aangevaren en onmiddelijk gezonken. De opvarenden zijn gered. De algemeene tentoonstelling der Holl. Maat- schappjj van Landbouw is den 6 te Gouda geopend. De stad is met vlaggen groen en eerepoorten versierd. Aan de lijst der bekrooningen ontleenen wij de volgende opgaven winterrogge 2e pr. P. Bakker Jz. te Wijde- neswintergerst2e pr. C. Kooyman te Wijdenes lange haver geteeld op klei- of zavelgronden 2e pr. D. Visser te Wijdeneswijker vale erwtenle pr. A. Bakker te Oosterleek, karweizaad, le pr. dezelfde bruin mosterzaad le pr. C. Kooyman, 2e pr. H. Bakels te Beemsterblauw maanzaad, le pr. J. de Vries te "Wijdenes; 5 noordhollandsche kleine kazen, gemaakt in Mei of Juni 1882, 2e pr. J. Pereboom te Wijdenes, 3e pr. K. Smit te Wijdenesverzameling werktuigen voor den akkerbouw2e pr. W. Wissekerke te Anna Paulowna doschwerktuig met paarden (geen rechtstroo- dorscher) le pr. dezelfde bestuursprijzen J. H. v. d. Sluis Jr. te de Rijp voor kaasstremselK. Louw te Knollendam voor kaas-olie. Den 6 is een veehouder uit de gemeente Sloten, met zijnen melkwagen rijdende op het spoor van den tramweg op de Weteringschans te Amsterdam bij het uitwijken voor den tram met het wiel van zijnen wagen tusschen de rails geraakt en door den schok op den grond geworpen met het gevolg dat hij kort na zijne opneming in het gasthuis overleed. Aan het ministerie van waterstaat is den 6 aan besteed het leveren van a. stalen spoorstaven met ijze ren eindverbindingen i. haakbouten. Minste inschrij vers waren voor a. Bolckou Vaughan Co. Limited te Middlesbro on Tus f 357,360, voor b. Gebrs. Doppler, te Maastrichta f 12,902,40. Den 5 en 6 hebben te Amsterdam de acte van onderwijzeres verworven mejn. IJ. S. Brandligt, H. M. A. Jungius A. P. J. Groshans, J. W. Bos E. J. Lewe v. MiddelstumA. M. de Roode G. C. W. Angenent en L. M. J. Goetz allen van Haarlem. Een stier van 18 maanden, die reeds 2 maal met den eersten prijs bekroond was, is door den landbouwer B. Sitenga van Trins op de tentoonstelling te Sneek verkocht voor 400 en zal naar de Transvaal verzon den worden. De watermolenaar A. v. D. te Leksmond werd doordien de molen ten gevolge van het ruwe weder door de vang liep met een wiek mede opgenomen en toen de man die zich goed vastklemdegeheel boven was, bleef de molen staan. Een buurman redde hem uit zijne hachelijke positie. Te Piershil heeft een knaap een anderen jongen zoodanig met een steen geraaktdat deze aan de ge volgen daarvan is overleden. De gemeenteraad van Nieuwe Niedorp heeft de rekening over 1881 vastgesteld op f 15,014,27% in ontvang en f 14,033,89% in uitgaafen de begrooting voor 1883 op f 15,780,62 in ontvang en f 13,280,62 in uitgaaf. Voor onderwijs is uitgetrokken ƒ6344. In deze begrooting is niet begrepen het aandeel der ge meente in de kosten van aanbouw der nieuwe school en onderwijzerswoning aan de Langereis onder Hoog woud noch hetgeen noodig zal blijken voor de verbou wing der school Nr. I. De door B. en W. van Amsterdam bij den gemeen teraad ingediende begrooting voor 1883 heeft tot eind cijfer aan uitgaven en inkomsten een bedrag van f 12,250,000. Daaronder zijn 6,977,086 gewone en 5,273,218 buitengewone inkomsten onder welke laat- keten scheen als in purper gehuld en als schitterende lavastroomen uitloopende in de dalen strekten zich de gletschers uit. AlpenglühenAls een fata morgano van bovenaardsche schoonheid zweefde de gloed over de donkere dalenwaarin nog geen straal van de op komende zon was doorgedrongen. In zwijgende bewondering van het verheven natuur verschijnsel verzonken stonden de minnenden hand in hand zwijgend ontroerd en met een gevoel van on uitsprekelijk geluk in het hart. In de hut waren de overigen intusschen nog bezig met de toebereidselen voor de verdere reistoen de professor naar het venster werd gelokt door den prach- tigen rooden gloed waarin zich de Alpen hulden. Nauwelijks had hij een blik naar buiten geworpen, of een uitdrukking van verrassing kwam hem op het gelaat. „Luistertkinderenzeide hij terwijl het hem moeite kostte, ernstig te blijven „ik geloof dat ook ik een ziener ben." „Om Gods wil mangij zult toch niet riep zijne vrouw, de handen boven haar hoofd ineenslaan de. „Dat zou verschrikkelijk zijn 1" „Nu, nu het is niet zoo erg," ging de professor troostend voort. „Ik verbeeld my namelijkdat ik zoo even zeer duidelijk een minnend paar voor mij zag met een vrolijk verlovingsfeest te Lenk in het verschiet." „He dat is niet mogelijk 1 En wie zijn die geluk kigen beste oom vroeg Alfreddoor een vreemd voorgevoel verontrust. „Daar komen zij 1" antwoordde de professor, op Oscar en Elli wijzende, die arm in arm binnentraden Oscar met trotsch schitterende oogen terwijl Elli blozend op hare moeder toesnelde en zich aan hare borst wierp. Achter hen verscheen de gids met het berichtdat alles voor vertrek gereed was hetgeen natuurlijk alle ophelderingen afsneed. Oscar alleen ging op den pro fessor toe vatte diens hand en zeide „Van u hangt het af, of ik in Duitschland blijf of niet.' „Waarom „Dat zal ik u te Lenk ophelderen." „En wanneer ik reeds eens wist wat gij mij wilt zeggen lachte de professor. „Gij?" stotterde Oscar, „wie kan het verraden hebben „Mijne zienersgave mijn beste jongen 1" EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2