Bouw- en Weiland, Aanbesteding. Geldbelegging. gÖT Coster van Leeuwen V ogelschieten. Ilegenmaiitels onlvangeiu D. TECKER, Houttilstraat il 1 D I Openbare Verkooping, Roerenplaats Boerenplaats, Openbare Verkooping Voorloopigc Aankondiging. ERVE s. Een HUIS, 4, Een stuk uitmuntend Weiland, Te huur of te koop: Openbare Verkooping Blo«ml)ollenkweekerjj, Een logeabel BOVENHUIS Raines Regen- en Najaarsinaniels Kinder- en Jongejuffrouwen Regenmantels, li ii Uil il QllUtici. Qlbü^rtcntiën. te §CHAGEN, W. Pijper en een stuk uitmuntentl UW eiland, gelegen in de gemeenten Oudcarspel, Harïng- carspel en Broek op Gangedflk, groot te LUIMEN, WV. F. G. L. GOUWE, Eene uitumn ten <Ie derdag en WrJJdag GEEIEOF EN logiën. 400 dagen loopend bij G. BOSSERT Rz., voor f 45, Groote voorraad gouden Heeren en Barnes SSemoutolr - Horo- TE I1UUR» Te bevragen bij den Eigenaar K. O L IJ Ez., Kooltuin. op oinsdag, 13 September, in de Her berg „de Vriendschap," namiddags ten 1 ure. Bij deze gelegenheid kunnen Prijs en Premie in Contant heeft ontvangen eene extra fijne sorteering in alle grootten, van zeer soliede nieuwe stoffen, Goede bewerking en 1 ij e prijzen. ";i I I li li lil Mill 39 Volgens bericht uit Manilla van den 3 en 4 bezweken dien dag aldaar 455 inlanders en 5 europeanen aan cholera. In 18 dorpen der provincie waren 368 per sonen aan die ziekte overleden daaronder behoorde de amerikaansche consul. Uit de statistieke opgaven omtrent de krankzinnigen in Pruisen blijkt, dat bij de volkstelling op 1 Deo 1871 er 55043 waren en op gelyk tijdvak m 18bU 66345 In dien tijd nam de bevolking met 10°/o, het getal krankzinnigen met 20°/o toe. Als hoofdoorzaak van die vermeerdering wordt opgegeven de strijd om het bestaan. Overigens waren op 1 Dec. 1880 tegen 9 gehuwde krankzinnige mannen en 9 gehuwde vrouwen, 33 ongehuwde mannen en 29 ongehuwde vrouwen, 32 weduwnaars en 25 weduwen 107 gescheiden mannen en 103 gescheiden vrouwen krankzinnig. Volgens het departement der rijks-spoorwegen zijn bij het spoorwegongeluk bij Hugstetten 56 reizigers omgekomen 22 zwaar 31 minder zwaar en 50 licht gekwetst. Den 7 is aan het station Iphofen in het district Scheinfeld de goederentrein ontspoord door het ver keerd stellen van een wissel. De locomotief viel door een draaischijf en de overige wagens liepen over do locomotief heen op elkander. 3 Personen werden ge dood en 9 gekwetst. 600 Schapen werden verpletterd of gewond en 17 wagens waren verbrijzeld. Vijf-en-negentig jaren op eene plaats gewoond te hebben en er dan uit te moeten trekken, is zeker hard. Dit lot trof de 95jarige vrouw Dreier, in de Schlachter- strasse te Hamburg De matrone was in dat huis geboren, gedoopt geconfirmeerd getrouwd, had er haar ouders en man verloren en hoopte er ook te sterven. Zij moest echter hare woning verlaten die wegens bouw valligheid gevaarlijk werd. Een jong SpanjaardArsens Blondin geheeten (of dien naam aangenomen hebbende), heeft de koorde- danserij van zijn naamgenoot, die de Niagara is over gestoken te Parijs willen nadoen. Met dat doel heeft hij een koord, samengesteld uit 120 ijzeren draden, ge zamenlijk ter middellijn van 5 centimeter, over de Seine gespannen tussclien de brug der Invaliden en van de Alma. Het koord was 150 meter lang en 24 meter boog boven den waterspiegel. Blondin heeft zesmaal den overtocht op het koord gedaan. Hij was voorzien, van een balanceerstok van 30 kilo. Op het koord heelt hij verscheidene kunsten verricht: onder anderen heeft hij een solo op een cornet a piston en op andere in strumenten gespeeld. Zekere doctor Mosso te Turijn heeft een toestel uit gevonden dat hij plethysmograaf noemt en dat den toevloed van bloed naar de hersenen aangeeft. Het bestaat uit een soort van doos die om den arm sluit en verder gevuld wordt met water om den doos zijn haarbuisjes aangebrachtwaarin het water stijgt naar mate bet bloed in den arm toeneemtwat bij iedere samentrekking van het hart en elke uitzetting van de borst plaats heeft. Heeft bij arbeid van de hersenen een toestrooming van bloed daarheen plaats, dan duidt het werktuig dat aan door het dalen van het water in de haarbuisjes. Door de mate dier daling op te teeke nen, verkrijgt men een graphische voorstelling van den hersenarbeid. Als proef laat men den persoon wien het toestel om den arm is bevestigd bijv. uit het hoofd een rekensom oplossen en dan wijzen de haarbuisjes duidelijk aan, dat er bloed naar de hersenen is gevloeid en in welke mate en met welke afwisselingen. De heer Gaskell heeft reeds aanbevolen dit toestel te gebruiken bij examens, namelijk om te onderzoeken welke inspanning het een candidaat kost om zekeren geestesarbeid te verrichten. Ten bewijze dat het daarvoor dienen kan, wordt ver haald dat de heer Mosso eens het bezoek ontving van een letterkundige die zeer nieuwsgierig was naar het nut van het toestel. Mossj vroeg hem, of hij met even veel gemak Grieksch kon lezen als Latijn. Het ant woord luidde bevestigend maar toen de geleerde het toestel had aangedaan en hem eerst een Latijnsch en toen een Grieksch boek werd voorgelegdbleek het dat de verandering in den waterstand bij het eerste onbeduidend, maar bij het laatste veel sterker was. De inspanning bij het lezen van Grieksch was dus veel grooter geweest dan bij het lezen van Latijn. Verleden zondag-avond bood een 63jarige vodden raper te Parijs Dularand genaamd als „africaansche noten" zaden van de jatrophacurcas te koop welke zelfs in kleine hoeveelheden een krachtig purgatief is. Tal van personen kochten en aten de vruchtvooral vrouwen en kinderen die hevige kolieken kregen. Een dertigtal werden zelfs in het hospitaal opgenomen, van welke tien daar moesten blijven. De voddenraper is in hechtenis genomen. In Dinglers polytechnisches Journal geeft de heer Kissling van Bremen een overzicht van de vergiftige bestanddeelen van sigaren. Eenige daarvan b. v. pruis- sisch blauw komen in zoo uiterst kleine hoeveelheid er in voor dat hun aandeel in den schadelijken invloed van het rooken op het gestel kan worden ter zijde ge steld. Anders is dit met de nicotine. Een klein deel hiervan verbrandt, een veel grooter deel wordt in den rook mede opgezogen. Dit hangt natuurlijk af van de Boort der tabak. Maar het hangt in nog veel grootere mate zamen met het gedeelte der sigaar, dat opgerookt is. Hoe minder er van de sigaar is verbruiktdes te kleiner is het gehalte van nicotine in den rook. Hoe verder de sigaar verteert des te grootere opeen- hooping van nicotine die door de gloeiende kool steeds achterwaarts wordt gedrevenis er in het overblijvend eind. De tegen den 21 September 1882 aan gekondigde openbare verkoop van de BOE RENPLAATS DE EENHOORNmet een HUIS, ERE en WEILAND, in de gemeente Schermerhorn toebehoorende aan den heer P. VER LAAT wordt volgens onderstaande advertentie Uit gesteld tot den 44 October 1888, voor middags 11 uur. GOUWE, Notaris. fop Woensdag, 11 October 1882, voor middags 11 uur, te Schermerhorn, in de herberg ,,'s Lands Welvaren ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris W. 1. G. L. GOUWE van 1. Eene nette, wel onderhouden Kcua„md DE EENHOORNbestaande in Huis manswoning met Schuur, Boet, Erf, Werf, Boomgaard en uitmuntend WEiLlMlt, aan elkander gelegen te Schermerhorn, in den polder de Scher- meer, aan de Noordervaart, kad. sectie B, Nos. 7, 8, 9, 10, 16, 16a, 166 en 17, samen groot 9 bun ders,'84 roe, 70 el (oude maat circa 14 Schermer morgen). 2. Eene nette mede wel onderhouden aan elkander gelegen ten oosten van het vorige per ceel, bestaande in Huismanswoning met Boetltrl Werf en uitmuntend WEIGAINB, sectie B, Nos. 117, 118, 19, 20 en 21, samen groot 10 bunders, 98 roe, 30 el (oude maat circa 15a Schermermorgen). Perc. 1 en 2 te aanvaardenhet land Kerstijd 1»»A het overige 1 Mei 1883, zijnde perc. 2 tot dien tijd verhuurd voor f 1500,— per jaar aan den Heer op Woensdag, 20 September 1882, des avonds 7 urein het koffiehuis „het Oude Slot", bij den Heer A. Meijer, van: 1. Een onlangs nieuw gebouwd 14 OOnbuiS met AanhoorigheidScbuurtfe en Erf, op het Lage Noord te Schagenkadaster sectie G, Ns. 154, 155 en 351, te zamen groot —,06,49. 2. Twee goed onderhouden Hulzen ingericht tot vijf woningen met Erven op de Laannabij de Hooge Dorpen te Schagenkadaster sectie C, Ns. 667 tot en met 671, te zamen groot—,06,82. Behoorende tot den boedel van Et. KRANS en wijlen diens echtgenoote D. SAAI1. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore van den te Schagen gevestigden Notaris C. BOONACKER. aan de noordzijde van de Noordervaart en aan de westzijde van den Hondenweg, in de Schermeer, gem. Schermerhorn, even beoosten de vorige perceelen, kad. sectie B, Ns. 114 en 115, samen groot 3 bunders, 55 roe 20 el (oude maat 5 Schermermorgen). Het Huis en Erve is moudeliug bij de week ver huurd aan P. Evers, voor f 1,15 per week. Het Land te aanvaarden Kerstijd 1882. gelegen ten noorden van liet vorige perceel, kad. sectie B, No. 35, groot 3 bunders, 57 roe, 50 el (oude maat ruim 5 Schermermorgen). Te aanvaarden Kerstijd 1882. De verkoop geschiedt bij de hoopcombinatie wordt voorbehouden. In eigendom toebehoorende aan den Heer P. "VERLAAT. Breeder bij biljetten en nadere inlichtingen verkrijg baar bii den Heer Makelaar D. BREEBAART Kz. te Winkel, den Heer W. SCHERMERHORN, landman in de Schermeer, gemeente Akersloot, en ten kantore van den voornoemden Notaris GOUWE. Men is voornemens om in de maand October 1882 te OUDCARSPEL in de herberg van den heer G. Slo- temaker in het openbaar te verkoopen Diverse perceelen uitmuntend IS hectaren 8G aren 4© centiaren. A. VONK, Notaris te Schoorldam. ill bet Hurgerwoonliuis gelegen aan den Kanaalweg, bij het Heiligeland C 2, thans bewoond door mej. wed. K. SMIT. Te bevragen bij M. 8.1. LANGEDIJK, Houttil B. 40. Spreekuren 's namidd. van 35 en van 8 9 uur. De firma VAN REE en Cornp. zal aanbesteden: Het bouwen van een voorgevel voor een perceel op—het Luttik-Oudorpgeteekend wijk C, No. 58 waarvan de aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag, 14 September 1882, des namiddags ten één uur. Bestek en teekening liggen ter inzage en overname bij DU CROIX. 1)7Makelaar G. VAN DORSSEN Rozengracht, No. 19, te Amsterdam, biedt in Haarlem TE KOOP aan: 8© nieuw gebouwde WWoon- fauizen allen verhuurd en voorzien van alle ge makken vrijdom van grondlasten tot 1889, rendee- rende 9 percent; ook bij 510 of 15 huizen tegelijk te koop. Brieven franco aan bovengenoemden Makelaar. "Wegens de Israëlitische feestdagen is de zaak van II MAnHEllI aan de Laat, 147, aanstaanden Don- op Dinsdag, 12 September 1882, 's voormiddags 10 uur, in de herberg Zomervreugdten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris van te LIMMEN, kad. sectie C, No. 444,496,442,495» 441, 548 en 549 samen groot 2 bunders, 44 roe 50 el, met de Bioeuibollenstellingen en al de Gewassen in en boven den grond, de Bloembollen op de stellingen aanwezig en verdere Goederen welke tot de kweekerij behooren, als mede van een stuk 4VEMLANB, op Bollendorp, in de gemeente Heilo, kad. sectie E, No. 251, groot 58 roe, 90 el. De kweekerij aan den straatweg gesplitst in 2 nagenoeg gelijke deelen. Toebehoorende aan den heer A. MEETER Jr. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij den Notaris DE BOOIJ te Haarlem en ten kantore van voor noemden Notaris GOUWE, vragen een BEDIENDE niet onder de 18 jaar. Schriftelijke aanmelding. jreld bestaandegewonnen worden. De Ondernemer, BEVERWIJK. P- DE WINTER. 1 Jl

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3