IHuncnlanb. en gekwetsten. Vóór het terug trekken van den vijand vielen verscheidene bommen in het engelsche leger. Ge lijktijdig met het oprukken der troepen uit Tel-el-Kebir tegen Kassassin kwamen 500 arabieren door de woestijn van Salahieh om de engelschen in de flank aan te val len. De engelsche cavallerie sloeg hen terug en joeg hen op de vlucht. Zij maakte bij die gelegenheid een kanon en een vaandel buit. Volgens een bericht in de Observer was de aanval op Kassassin feitelijk te 9 uren des morgens geëindigd al hield het geschutvuur tot 's namiddags 3 uren aan. In verscheidene berich ten wordt gewag gemaakt van de verrassende kloek heid waarmede de egyptenaren vochten, van de voor treffelijke wijze, waarop de artillerie zich van hare taak kweet en van de goede orde waarin de troepen zich terug trokken, al zaten de engelschen hen dicht op de hielen. Het berichtdat de egyptenaren 250 dooden en gekwetsten hadden en de engelschen slechts 5 dooden en 54 gekwetsten, rijmt met die beschrijving der egyptische troepen niet het verlies der engelschen zal zeker grooter geweest zijn. Een uit Tel-el-Kebir te Port-Saïd aangekomen ara bier berichtte den 9, dat Arabi het kanaal van Ismaï- liah had laten afleiden om zijne verschansingen door breede grachten te omringen. Dit moet geschied zijn op raad der europeesche ingenieurs bij hem aanwezig. Vier uit Kafr-el-Dowar weggeloopen officieren verze kerden den 10 te Alexandriëdat daar nog slechts 6000 egyptische troepen overgebleven waren meest ouden van dagen. Volgens hen wenschten velen zich te onderwerpen doch werden daarin door de anderen verhinderd. De nieuwe r. c. kerk te Hoorn is den 5 door den aannemer, den heer D. Tool, voltooid opgeleverd. Zij is gebouwd naar het ontwerp van den heer A. O. Bleys te Amsterdam volgens kruisplau in vereeniging met koepelbouw in hedendaagsche renaissanceinwendig in ijmuider zandsteen met marmeren kolommen en pi lasters, en met lofwerk beschilderde houten plafonds zij bevat 1700 zitplaatsen. Op 67 en 8 September zijn te Amsterdam voor het examen als onderwijzeressen geslaagd mejn. C. de VosH. M. v. d. Ham C. H. de WaalK. E. H. Westerman, A. G. J. Withof, C. W. Franse en L. J. Wiarda van Haarlem en M. de Jong van Terschel ling. Ka 3 maanden wachtens is den 7 in de gemeen teraadszitting te Venloo officieel medegedeeld dat de kapitalen der Heutz stichting r. c. armen- en weeshuis, vermist zijn. Met algemeene stemmen is daarop be slotenhierover eene klacht bij de justitie in te dienen. Een treurig geval heeft in den nacht van 8 op 9 dezer te Ureterp (Friesland) plaats gehad. In dien nacht viel de muur, waartegen de bedsteden van een arbeider lagen om met het noodlottig gevolg dat het geheele gezin bestaande uit 8 personener onder bedolven geraakte. De buren het augstgeschrei hoo- rendeverschaften zich toegang tot de woningen redden het gezin uit zijn benarden toestand doch het jongste kind was reeds niet meer, en de vrouw had zulke ernstige wonden bekomendat men voor haar leven vreest. Daags te voren was turf tegen den zwakken muur opgestapeld wat wellicht oorzaak van het omvallen is geweest. Den 9 is te Haarlem in hechtenis genomen de 26jarige schoenmaker H. F. v. d. A.die den vorigen dag bij eene vechtpartij een 17jarigen jongeling met een mes eene belangrijke en gevaarlijke steek in den linker arm had toegebracht. Hij had reeds meermalen wegens mishandeling gevangenisstraf ondergaan. Omtrent het duiken op het wrak van de Adder wordt aan het Vaderland gemeld: dat Zaterdag de brachte pakjesspeelgoed en lekkernijen te voorschijn haalde keken de blonde kopjes haar aan alsof zij haar voor eene goede fee hielden en waren zoo ge lukkig, alsof er het grootste wonder plaats had. Eenige oogenblikken had ook zij genoegen in het ge jubel waartoe zij aanleiding had gegeven maar toen zij weder door de helder verlichte straten liep waar hier en daar een kerstboom door de bevroren vensters schemerde en van huiselijk geluk en kindervreugd vertelde was het haar weder spoedig verdrietig te moedezij huiverde voor haar eeDzaam huisal de lauwerkransen die daar lagen opeengehooptkonden heden de zoete, huiselijke geur van den denneboom niet vergoeden. Langzaam wandelde zij verder terwijl de kooplieden op straat reeds bezig waren hunne goe deren in te pakken en slechts hier en daar nog ge dongen en gekocht werd. Daar zag zij plotseling bij de kraam van een photograafdie met ongeëvenaarde welbespraaktheid zijne snelphotographiën aanprees het gelaat van doctor Hartmanmet wien zij van morgen reeds in gedachten zich had bezig gehouden. Onver schillig scheen hij het bedrijvige leven aantezien en eene blijde verrassing verhelderde zijn gelaat toen hij de schoone vrouw in haar donkeren met bont omzoomde fluweelen mantel hier onder de koek- en galanterie- kramen poppenkasten en goochelaars zag. „Mij dunktdocter wij moeten wel samen gaan wandelen daar oen wonderlijke sympathie ons beiden hierheen heeft gebrachtzeide zij na een vriendelijke groet „wij beiden toch zijn verbannen uit den grooten kring van liefde en huiselijk geluk en dus in niet al te opgeruimde stemming, niet waar?" Mathilde bemerkte nu eerstdat haar begeleider een weinig hinkte. Had misschien dit lichamelijk gebrek dat zijne knappe figuur wel eenigszins afbreuk deed dien treurigen trek in zijn gelaat gegrift „Maar mevrouwik begrijp niethoe gij in een droevige stemming kunt zijn „Schijn ik u daartoe te oppervlakkig?" Neen 1 Maar ik heb u altijd beschouwd als een echte, stralende dochter der vreugde „Waaromdocter „Omdat gij vreugde toovert in alle harten, omdat gij duiker Pluylaart ten 11 uren 39 min. naar beneden ging en ten 11 u. 51 m. boven kwam. Hij had van het wrak niets ontdektdoordat het water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond hij eenige roosters van het beveiligingsbordes, benevens een nieuwe loodlijn, welke voorwerpen met behulp van een tros werden opgehaald terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking door Pluylaart, ter 12 u. en 30 m. ondernomen, kon hij evenmin het wrak zien doch toen bracht hij twee in elkander ge schoven koperen trechters mede. De vloedstroom be lette verder ör.derzoek. De duiker Rietveld ging ten 2 u. en 20 m. naar beneden en kwam eerst na 21 mi nuten weer boven. Hij kwam neder aan de landzijde van het wrak even achter den schoorsteen. Op han den en voeten kruipende naderde hij het wrak en bracht een hekje van de longroom boven. Rietveld constateerde dat de ligging van het wrak geheel is overeenkomstig de teekening, daarvan door den luite nant t/zee Nijgh gemaakt. Ten 3 u. 42 m. ging dezelfde duiker naar beneden en bleef tot 4 u. 3 m. onder Hij kwam neder achter de stuurboordschroef en kon zich oprichtende de as betasten. Onder het wrak vond hij, in het zand een hoop vlaggen in stukken hout ge woeld hij bracht een stuk vlag mede naar boven. De sterke ebdie beneden reeds liep dwong hem toen van verder onderzoek af te zien. Den 10 's avonds hebben eenige huzaren, te Haar lem in garnizoen zich aan erge baldadigheden schuldig gemaakt. In eenige huizen hebben zij glasruiten inge slagen in eene tapperij anderen mishandeld en met uitgetrokken sabels voorbijgangers nagezeten. De schul digen zijn allen in arrest gesteld. Als verdacht van diefstal van een briefwaarin geldswaardig papier, is den 10 te Arnhem een brieven besteller aangehouden. Het gestolene bestond voor een groot deel uit brievendie hij aan het postkantoor stempelen moest. Daar hij die taak vervult met een ander beambteonder toezicht van een hoogere ge plaatste moet hij zeer behendig in het verbergen der brieven zijn te werk gegaan. Eene huiszoeking moet voorts eene menigte ongestempelde, blijkbaar ongeplakte postzegels hebben doen vinden alsmede vele gedrukte bescheiden die de besteller gemakshalve niet bezorgd had. De dader werd ontdekt door couponsdie ver mist waren geworden en in Klarendal bij een winkelier in betaling waren gegeven door eene vrouw. Daar het vermoeden op den besteller vielwerd diens vrouw op het politiebureau ontbonden, waar tegelijk de winkelier uitgenoodigd was te komen. Deze herkende in haar terstond de vrouw, die de coupons in betaling had ge geven. De verdachte heeft zijne daad reeds bekend. Te Maastricht zijn den 10 de feestelijkheden aan gevangen ter viering van het 44 (4maal 11) jarig be staan der sociëteit „Momus." Het programma belooft ook aan het volk veel genoegenen de armen zijn naar de loffelijke gewoonte der sociëteit niet vergeten. Den 10 ontstond te Akersloot ten huize van den schilder G, door onbekende oorzaak een hevige brand die in korten tijd het geheele huis in de asch legde. Den 12in den vroegen morgen ontstond brandvermoedelijk door het broeien van het hooi in eene boerenwoning te Schoorldam. De vlam nam zoo spoedig in hevigheid toedat er aan blusschen niet te denken viel en de plaats met kapbergbe woond door Jb. van E. en wed. de V. geheel uitbrandde. Maandagavond brandde in den Groetpolder nabij Kolhorn een woonhuisje af. Yan den inboedel werd niets gered. Daar er volstrekt geen wind was en de spuit van Kolhorn spoedig water gafbleef de brand tot dit perceel beperkthoewel het daar zeer dicht bebouwd is. Een klampje hooi, bijna tegen het verbrandde huisje staande, bleef merkwaardig genoeg gespaard. eigenlijk slechts de lippen te openen hebt om alle menschen de last van hun bestaan te doen vergeten." „Maar, docter, bezit gij zelf die macht niet evenzeer, en in grooter mate gij een dichter Ik heb slechts een talent om. na te bootsen, gij om zelf te scheppen!" „Gij zoudt gelijk hebben mevrouw wanneer ik een dichter was maar ik ben slechts journalisteen arbei der met de pen, op een zeer nuchter, eng begrensd gebied." „En die diepgevoeldeheerlijke gedichten die gij mij van morgen gezonden hebt en waarvoor ik u nog niet eens bedankte „Waren de karige gaven mijner muze, die mij vroeger zeker trouwer diende. In sommige oogenblikken voel ik weder dat dichtvuur door mijne aderen stroomen dat alleen den dichter boven het alledaagsche boven zich zelf kan verheffen; maar slechts zeer kort, zeer kort. Dan ben ik weder een armzalig mensch zooals millioenen andereMisschien lag de kiem der won derbloem, die men poezie noemt, eenmaal diep in mijn hart; maar mijn leven was te ernstig en te dornooit viel een zonnestraal nooit eene schemering van geluk op mijn pad de kiem kon dus nooit in bloei geraken Hij had op zachten, hartstochtelij ken toon gesproken; met steeds klimmende belangstelling zag Mathilde in zijn van haar afgewend denkend gelaat. „Ik heb een idee zeide zij plotseling, bij een helder verlichte winkel in een der hoofdstraten blijvende staan. „Ik wil van daag niet alleen zijn," ging zij glimlachend voort, „en gij, docter, zult ook geen voet geven aan treurige gedachten, terwijl iedereen zich verheugt. Ga gij dus naar den kapelmeester en zeg hemdat hij bij mij moet komen verontschuldigingen neem ik niet aan. Zijne zuster moet hij medebrengen en wie er ook bij hem isis mij welkom! Ik zal hier nog een paar inkoopeu doen en dan zullen wij eens recht bab belen en zingen en spelen niet waar, docter Zij reikte hem met betooverende lieftalligheid de hand; hij kon zijne oogen niet afwenden van haar door de koude zacht gekleurd gelaatdat door het gas uit de winkel in het volle licht was. Wordt vervolgd. Den 14 wordt te Kollum een Rijks-telegraaf kan" toor met telefoondienst geopend. Door de afdeeling Waard en Groet en Barsin- gerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Dinsdag 19 September, des voormiddags te 10 ureneen ploegwedstrijd worden gehouden in den Groetpolder nabij Winkel. Alleen personen woon achtig binnen den kring dezer beide afdeelingen, worden tot deelneming aan den wedstrijd toegelaten. Voor de ploegers die het beste werk leveren worden de vol gende prijzen uitgeloofd le prijs f 20,2e f 15, 3e 10,4e f 5,of voorwerpen van gelijke waarde. Niet bekroonde deelnemers genieten desverkiezende f 1,50 vergoeding voor gemis aan dagloon. Het beroep naar Winkel is aangenomen door ds. A. J. Onnekeste Koedijk. Bij het comité te Amsterdam tot ondersteuning der vervolgde russische israëlieten is o. a. ingekomen van het comité te Dordrecht f 1474,34 van het comité te Bergen op Zoom f 75,60, van de Kon. Liedertafel „Kunst en Vriendschap" opbrengst van een concert 235,15. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft besloten zich bij adres te wenden tot de wetge vende machtten einde de aanneming van het voorstel tot eene Rijks-toelage aan de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam in 1883 te bevorderen. Te 's Gravenhage heeft zich een voorloopig comité gevormd om in eene nader bijeen te roepen vergadering van belangstellenden tot een onderwerp van bespreking te maken de ontginning van woeste gronden in Ne derland met het doel tot arbeidverschaffing en ver spreiding van welvaart. Bij de christ.-geref. gemeente te Medemblik is beroepen ds. Lindeboom van Ambt-Vollenhoven. De gemeenterekening van Hoorn over 1881 is voorloopig vastgesteld op 300,814,86 in ontvang, 201,646,87 in uitgaafen alzoo met een batig saldo van f 99,167,99. De ingediende begrooting voor 1883 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 219,264,60%. Aangaande de te Gouda gehouden algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw worde na het reeds berichte nog medegedeeld De rekening over 1881 sloot met een tekort van f 5418,90%; de tentoonstelling te Schagen had een verlies van f 3400 opgeleverd. Het voorstel der financiëele commissie om, met het oog hierop en op de internationale tentoon stelling in 1884, in 1883 geene tentoonstelling te houden, werd met 577 tegen 88 stemmen aangenomen. De be grooting voor 1883 is goedgekeurd op 30,318,89J in ontvang en f 26,568,89^ in uitgaaf, waardoor het tekort verdwijnen en een overschot van f 880 blijven zal- Het voorstel der afdeeling Osdorp om de regeering te ver zoeken bij het departement van waterstaat eene af deeling voor landbouw veeteelt en zuivelbereiding in te stellen is met 377 tegen 281 stemmen verworpen, gelijk met 562 tegen 92 stemmen dat der afdeeling Overflakkee en Goedereede, om dejaarlijksche tentoon stellingen all en te doen houden in de 5 grootste steden van Holland. Het hoofdbestuur had ten aanzien van beide voorstellen ongunstig geadviseerd. Bij acclamatie werden aangenomen een voorstel van den heer de Bruine, van Zwijndrechtom de regeering te verzoeken de exceptioneele maatregelen voor het spoelingdistriet op te heffen en daardoor aan Engeland elk voorwendsel voor het verbod van invoer van vee wegens het voort duren der longziekte te ontnemen en het voorstel van het hoofdbestuur om den minister van financiën bij adres te verzoekendat zout voor landbouwgebruik in depóts in verschillende gemeenten verkrijgbaar worde gesteld en dat teruggaaf geschiede van den accijns bij uitvoer van boter en kaas.Na den afloop der algemeene vergadering is de gemeenschappelijke maaltijd van hoofd bestuur afgevaardigden en leden der Maatschappij ge houden. De harddraverij den 8werd gevolgd door een concert van de kon. kapel van het regiment gre nadiers en jagers. Den 9 had begunstigd door het schoonste weder, de tentoonstelling plaats van paarden, vee en pluimgedierten. Bekroond zijn o. a.: Paarden: Hengsten, geb. 1879 of 1880, vreemd of gekr. ras, A. Bruin Jz.,Zijpe, 2e pr. Veulenmerrie, vreemd of gekruisd ras, gedekt in 1882, met haar veulen, J. Wuste, Velsen, 3e prijs; id. idem inlandsch ras, W. van Beers Jr., Purmer, 3e prijs jong paard geb. 1878, inl. ras T. Swaag Barsingerhorn, le prijs, A. Heddes, Schagen, 2e prijs. Bij het concours tusschen de eerste prijswin- ners van chaispaarden en jonge paarden, werd de eere- prijs toegekend aan T. Swaag te Barsingerhorn jonge paarden, geb. 1881, vreemd of gekr. ras, J. Wuste Veisen le prijs. Rundvee: Rijstieren inl. ras geb. 1880J. Man Cz., Beemster; le en eereprijs en als van alle stieren de beste nog eene eereprijs, M. Laan Rz., Pur- merend 2e prijs S. de Jongh, Oudorp, bestiiursprijs 4 melkgevende koeien, inl. ras 37 jaar, J. Wortel Cz., Beemster, 2e prijs; melkgevende koe, inl. ras, D. Jonges Cz.. Beemster2e prijsmeest- en best melkgevende koe gekalfd Maart of April 1882 D. Jonges Cz., Beemster, le prijs, M. J. Koelman, Zijpe; 2e prijs, J. Wortel, Beemster, 3e; idem idem, gekalfd na 15 Juli 1882, D. Jsnges Cz., Beemster, bestuurs- prijs N. Brantjes, Purmerende, le., P. Ellerbroek Hoorn, 2e pr., melkgevende schot, geb. in 1879 inl. ras, A. Heddes, Schagen, le. prijs; melkgevende vaars, inl. ras, geb. 1880, D. Jonges Cz., Beemster, le pr. A. Heddes, Schagen bestuursprijs. Drachtige schot inl. ras, geb. 1880, J. Koopman, le prijs, J. Wortel, Cz., 2e prijs, J. Koopman, bestuurspr., allen te Beem ster; l%jarige drachtige vaarsen, inl. ras, A. KooyJz., Beemster, le pr.; kuipink inl. ras, geb. 1881, T. Slot, Twisk le pr. A. Heddes, Schagen 2e pr.; stierkalf inl. ras, geb. 1882, J. Posch, Binnenwijzend, le pr,, jhr. mr. P. van Foreest, Heilo 2e pr.; vier kuiskaj- veren inl. ras geb. 1882, Jhr. mr. P. van Foreest le pr., D. Jonges Cz,, Beemster, 2e. pr., J. Man Cz., Beemster, 3e pr.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2