No. 110. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V R IJ D A G 15 SEPTEMBER. FEUILLETON. Tweeërlei Liefde. Prijs der gewone Advertentiën (DlEcicel (Sebeeltc. fóuitettlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Ter gemeente-secretarie liggen ter lezing de voorwaarden, waarop Burgemeester en Wethouders van Alkmaar op 26 Sep tember 1882, des namiddags te een uur, ten stndhuize zullen aanbesteden Het schoonhouden van, benevens het aanmaken en blussehen der kachels, met bijlevering der brand stoffen, gedurende de wintermaanden in a. de school voor onvermogenden aan de Gedempte Nieuwesloot; l. de 2e tusschenschool op de Gedempte Keetkolk; gedurende bet tijdvak van 1 October 1882 tot en met 30 Sep tember 1883. Inschrijvingsbiljetten voor iedere school afzonderlijk of voor beide scholen samenin te leveren ter gemeente-secretarie vóór Maandag 25 September 1882, 's middags 12 uren. Lijst van brieven, waarvan geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le. helft der maand Aug. 1882. A. Smit, Aartswoud; Mej. TheunsAmsterdam; L. van Alphen, Breda; T. Wagenaar, Langendijk; Kemper, Uitgeest. Uit Egmond aan Zee, L. den DuikSchevenmgen. n Grootschermer, O. Sinnege, Akersloot. DUITSCHLAND. De pruisische gezant te Rome de heer von Sehlosser, heeft na zijne aankomst aldaar onmiddellijk een langdurig onderhoud gehad met den kardinaal Jacobini over het door den prins-bisschop van Breslau opgeworpen vraagstuknamelijk over de gemengde huwelijken. De gezant drong op eene andere houding der geestelijkheid in dit vraagstuk aan doch, naar men zegtzonder gunstig gevolg. De bezwaren van den gemeenteraad te Berlijn tegen het besluit, waarbij zijne ontbinding uitgesproken is, zijn ongegrond geoordeeld. De minister van binnen- landsche zaken heeft thans maatregelen genomen om tot eene nieuwe verdeeling der districten voor de ver kiezing van leden van den raad over te gaan. Van verschillende kanten wordt bij het ministerie van binnenlandsche zaken aaugedrongen op de benoe ming van een officieel vertegenwoordiger der duitsche inzenders bij de internationale tentoonstelling te Am sterdam. Met het oog op de aanstaande verkiezingen voor het pruisische huis der afgevaardigden wordt door sommige bladen gewezen op den tegenwoordigen stand der libe rale en conservatieve partijen en op de buitengewone krachtsinspanningdie de liberale partij zal moeten aanwendenwil zij de meerderheiddat wil zeggen 217 stemmen, verkrijgen boven de conservatief-clericale meerderheid. Van de 433 leden zijn toch: 86 natio naal liberaal 37 fortschritts-mannen23 liberaal zonder zich bij eene partij aan te sluiten 109 conser vatief en 49 vrij conservatief. ENGELAND. Den 13 werd te Londen een minis terraad gehouden. Beitsoh-Indie. Het gezantschap van Birmah dat naar den Onder-Koning was afgevaardigd is terugge roepen waarin eene beleediging voor de indische re geering gezien wordt. Waarschijnlijk besloot de Koning tot die terugroeping omdat Engeland thans de handen vol heeft in Egypte en dus voor het oogenblik niets te vreezen heeft. De toestand aan de grenzen tusschen de twee Staten laat veel te wenschen over. Te Ran goon heerscnte ongerustheid. Ierland. De Onde"-Koning weigerde eenige per sonen te ontvangen die op eene bijeenkomst te Dublin afgevaardigd waren tot het aanbieden eener motie waarbij de wenschelijkheid uitgesproken werd om de doodstraf, waartoe zekere moordenaar Hynes veroor deeld waste veranderen in levenslange opsluiting. Hij zou de motie zelve in overweging nemen. ERANKRIJK. De berichtgever der Times had dezer dagen een gesprek met den minister-president Duclerc over de toekomst van het ministerie over zijne voor nemens enz. Daarbij verklaarde die minister o.a., dat hij slechts één slag in de Kamer leveren zou en mocht de Kamer weigeren sommige voorstellen aan te nemen of besluiten te nemen waarmede hij zich niet vereeni gen kon dan zou hij aftreden waarna ontbinding der Kamer hoogst waarschijnlijk volgen zou. Deze uit drukking geeft aan de bladen aanleiding tot veel ge schrijf. Die der uiterste partijen zijn daarover ten zeerste verontwaardigd omdat zij daarin eene poging tot schrikaanjaging zien. Gambetta's orgaan, de Rópu- blique fran9aise treedt vergoelijkend opde minister heeft volstrekt niet bedoeld, de Kamer te stellen voor de keus tusschen het behoud van een ministerie hoe ook samengesteld en eene ontbindingmaar voor de vraagwaarop zal de toestand ten slotte uitloopen indien de regeering op den duur niet slagen kan in het verschaffen van bestendigheid in het beheer des lands en in het tot stand brengen van hervormingen. De Temps acht de mededeeling eenigzins overdreven en verzekertdab de president-minister dadelijk na het bijeenkomen der Kamer bereid zal zijn eene ondervra ging over de binnenlandsche en buitenlandsche zaken te beantwoorden en een bewijs van vertrouwen te vragen. Volgens de Soir heeft de lieer de Lesseps den 9 een bezoek gebracht aan den voormaligen Ónder-Koning Ismaïl-pacha bij welke gelegenheid hij hem in tegen woordigheid der voornaamste personen uit zijn gevolg, gezegd heeftdat zijn vertrek uit Egypteof liever zijne afzetting want hij was tot vertrekken genood zaakt geworden de grootste ramp geweest was welke dat schoone land had kunnen treffen. Daarmede was eene groote fout begaan. Zij die tot dat onstaatkun dige en in elk opzicht betreurenswaardige bedrijf mede gewerkt hebben stonden voor de beschaving zeer schul dig. Hij had bovendien zijnen zoon een buitengewoon gunstigen staat van zaken achtergelatenwelke zoon niet alleen onbekwaam geweest was om er zijn voordeel mede te doenmaar door eigen schuld had hij dien zelfs verloren. GRIEKENLAND. De minister van buitenlandsche zaken verzond den 9 een schrijvenwaarin hij aan kondigt de hervatting der vijandelijkheden mocht de Porte niet onmiddellijk de vier betwiste plaatsen afstaan. ITALIË. Een italiaan, Maschino genaamd, mishan delde onlangs een franscb soldaat te Tunis en stond daarvoor te recht voor een franschen krijgsraad. Het gerucht, dat daar over moeielijkheden zouden ontstaan, omdat de bevoegdheid van dien krijgsraad door de italiaansche regeering ontkend werd is niet bevestigd. Alleen schijnt de gezant te Parijs op last der regee ring met den minister president over het voorgeval lene gesproken te hebben. OOSTENRIJK-LIONGARIJE. Te Weenen zijn dezer dagen 26 personen gevangen genomen, behoorende tot de uiterste partij der socialisten onder de werklieden beschuldigd van het verspreiden van verboden geschrif ten, die uit het buitenland ingevoerd waren; sommigen hunner zijn spoedig uit gebrek aan bewijs weder vrij gelaten. RUSLAND. Den 11, des voormiddags te 10 uren,- kwamen de Keizer en de Keizerin vergezeld door den troonopvolger en de andere grootvorstenaan boord van het jacht Alexandra, van Peterhof te St. Peters- burg aan. In een open rijtuig begaven zij zich naar de hoofdkerk van Alexander Newski en op hunnen weg door de getooide straten werden zij door het saam- gestroomde volk met geestdrift toegejuicht. Na afloop der godsdienstoefening gebruikten zij het ontbijt bij den metropolitaan en gingen vervolgens weder in een open rijtuig en door de menigte met toejuichiugen begroet eerst naar het paleis Aniscbkow, daarna over bet Mars- veld waar een volksfeest gegeven werdnaar de ves- tingkerkwaar de Keizer en de Keizerin eenigen tijd doorbrachten biddende bij de graven van Keizer A- lexander II en zijne gemalin. Na de kerk verlaten te hebben reden zij voorbij het paleis en over de en- gelsche kade naar de aanlegplaats der stoombooten terug om aan boord van de Alexandra naar Peterhof terug te keeren. TURKIJE. De bijeenkomst der mogendheden te Konstantinopel zalop voorstel van Italië uiteen gaan tot het tijdstip, dat de engelsehenmet of zonder turksche troepen de orde in Egypte hersteld hebben. Vooraf zal bepaald wordendat de zittingen hervat zullen worden na het einde van den oorlog. ZUID-AFRICA. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat het transvaalsche blad, de Volksstem, betoogd heeftdat het tijdstip voor de boeren aanbrak om het juk van de suzereiniteit van Engeland af te schudden. 3) De avond ging in de aangenaamste stemming voorbij. De kapelmeester maakte de punch gereed en bracht met zijne zware stem een humoristische toast uit op de schoone gastvrouw, waarom zelfs de ernstige docter hartelijk moest lachen. Matliilde bemerkte hoe zeer het lachen zijn gelaat ten goede kwam en deed alle moeite hiertoe door allerlei schertsende woorden aan leiding te geven. Toen het gezelschap laat na middernacht uiteenging, was het haar alsof de docter, met wien zij twee dagen geleden voor de eerste maal gesproken had, een oude bekende was. De ernst in baar gemoed was gebleven, maar de bittere levensmoede stemming geweken haar natuur was in het algemeen niet tot treuren geneigd haar aard was vroolijk als haar geheele verschijning. De waarschuwingdie voor haar gelegen was in het afgeluisterde gesprekvergat zij nietzij vermeed niet alleen iedere ontmoeting met baron van Hagstraten maar ook de kringenwaarin zij hem had gezien stonden haar tegen zij kwam tot het bewustzijn dat zij in deze gezelschappen der geboorte- en geld-aristo- cratie toch slechts geduld werd en alleen de zeldzame vogel wasdien zij noodig haddenom de verveling hunner gasten te verdrijven. Voor deze kinderen van het geluk die met het leven konden spelen, was toch ook de muziek - de kunst in het algemeen evenzeer slechts een tijdverdrijf. Daarentegen sloot zij zich voortdurend meer bij den kapelmeester aan, zat gaarne in zijne eenvoudige, lieve woning, waarin zijne zuster, eene oude dame van zachten aardde huishouding waarnam en zong op het volgende concert de door den kapelmeester voor haar gecomponeerde liederen met zulk een gevoel, met zulk eene warmte van uitdrukking, dat haar oude vriend een nooit gedroomd succes had. Docter Hartmann was haar sinds dien kerstavond een welkome vertrouwde gewordenhij bracht haar boeken hij stelde levendig belang in hare opvatting der rollen en ontwikkelde een scherpte van oordeel een rijkdom van kennis op letterkundig gebieddie telkens op nieuw hare verbazing wekten. Daarbij was hij inderdaad een model van bescheidenheiden terwijl haar deze zeldzame eigenschap aangenaam aandeed in vergelijking met de zelfverheerlijking dien zij in van Hagstraten had gevonden gaf zij zich alle moeite, om aan zijne ziel den moed terug te geven dien het leven hem had ontnomenhem vertrouwen inteboezemen op zijne dichterlijke krachtwaaraan zij met vaste over tuiging geloofde. Baron van Hagstraten had zich door de duidelijke bewijzen van weerzin die de jonge weduwe bij zijne ontmoeting aan den dag legde niet laten afschrikken; hoe hardnekkiger zij haar huis voor hem gesloten hield en zijne pogingen tot toenadering wist te verijdelen op des te meer in het oog vallende wijze vervolgde hij haarzij kon niet van de repetitie naar huis gaan zonder hem herhaalde malen te ontmoetendagelijks reed hij in zijne equipage hare vensters voorbij en de blikken die hij dan op haar richtte joegen haar meer malen het bloed naar het hoofd. Zoo ging de winter voorbij. Toen Mathilde in de maand Juni met bet einde van het tooneelsaizoen de vrije beschikking kreeg over haar tijdverheugde zij zich de stad te kunnen verlatenvooral met het oog op da opdrin gende hartstochtwaarmede baron van Hagstraten haar vervolgde. In alle stilte vertrok zij dus naar een in de nabijheid gelegen weinig bezochte badplaats om hier rust en zomerlucht te genieten. Nauwelijks ech ter had zij zich eecigszins gemakkelijk ingericht en met enkele badgasten kennis gemaakt, of plotseling verscbijnt baron van Hagstraten op het strand. Hier was ont- loopen 'bijna onmogelijkzoodat zij om zijnentwille genoodzaakt was zich in haar kleine villa op te sluiten, iederen omgang af te breken en de verre wandeltochten natelaten, waarop zij zich zoozeer verheugd had. De bad- plaats was slechts twee stations van de stad verwijderd en de kapelmeester Mehringer en doctor Hartmann kwamen iederen zon- en feestdag haar bezoeken evenwel voelde Mathilde zich ontzettend eenzaam telkens en eentoonig als het ruischen der fonteinen kwamen haar de woorden voor den geest: „Wie fand ich doch so viele Ehr', Und Glück so wenig Op een heerlijken zondag kwamen de beide bevriende heeren reeds vroeg in den morgende kapelmeester had zijne zuster medegebracht twee jonge americaan- sche meisjesdie op het conservatoire studeerden en hem waren aanbevolen en een paar vroolijke musici zijne scholieren spoedig na hun aankomst aanvaardde het bonteonbezorgde gezelschapde schoone wande* ling over de groene weiden en de zachte met mos be dekte grond der nabijgelegen bosschen. De dag was zoo schoon Mathilde voelde zich vroolijker, dan zij in langen tijd was geweestalleen de schaduw, die over het gelaat van den docter lagverontrustte haar. In het bosch had men een koud middagmaal genoten een geurige aardbeziënbowl gedronken en zich vervol» gens op de wijze van Zigeuners om een groot vuur gelegerd waarop de koffie werd gereed gemaakt. De amerikaansche meisjes waren verrukt van de schoonheid der streek van de heerlijke afwisselende partijen; oude sprookjes uit de ur-wouden van hun vaderland kwamen hun voor den geestterwijl zij iu de vlammen zagen en met droomende oogen droeg de jongste, een schoon meisje met donker haar, brokstukkeu voor uit Tennyson's fantastische balladen. Toen het koeler werd stelde de kapelmeester een wandeling voorde jonge meisjes plukten bloemen en hunne stemmen klonken vroolijk door het bosch de jongere heerea volgden hen ijverig en deden hun

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1