fêimienlaub. EGYPTE. Den 6 was het te Caïro rustig de euro- peanen werden met vrede gelaten. Het standbeeld van Ibrahim-pachaden grootvader van den Onder- Koning was omvergeworpenten gevolge van het besluit der ulema's dat het oprichten van standbeel den strijdt met de godsdienst. Generaal Wood deed den 10 met zijn staf eene verkenning op eene stoomboot naar den kant langs de kust van Kamleh tot Aboukir, vergezeld van een der weggeloopen egyptische officierendie verklaardedat een der 3 regimenten gereed wasweg te loopen zoodra eene stoomboot te Aboukir aankwam. Uit de latere berichten omtrent den aanval der egyp- tenaren op de engelsche troepen den 9 blijkt duide lijk dat daarbij geen sprake is geweest van eene ver kenning maar van een goed overlegd planom het engelsche kamp van Kassassin aan te valleneen plan, dat misschien beteren uitslag zou gehad hebben als de aanvallen op de rechter- en linkerzijde der engelschen beter uitgevoerd waren. Hunne artillerie was bovendien niet genoeg gesteund geworden door de infanterie. Arabi schijnt in de meening te hebben verkeerd dat in dit kamp niet meer dan 2000 engelschen bijeen waren en dat een aanval met zulk eene aanzienlijke macht zeker gelukken zou. Eenige dagen vroeger zou dit plan ook gelukt zijn. Het mislukken van den aanval wordt dan ook voor een groot deel toegeschreven aan de schrik die de egyptenaren bevingtoen zij bemerkten, dat de engelschen veel sterker waren, dan zij vermoed hadden. De aanval was zoo onverwacht dat in het engelsche kamp de grootste wanorde heerscbte toen de voorpos ten het oprukken van den vijand meldden en reeds vielen de vijandelijke kogels in het kamp voordat de artillerie gereed was het geschutvuur te beantwoorden. Zoodra besloten werd aanvallend te werk te gaan, ver keerde de kans der engelschen, wier toestand een kwar tier lang zeer ernstig was. De engelsche troepen blijven van de hitte veel last on dervinden. Van de schotsche hooglanders, die den 10 des avonds van Ismailiah naar Kassassin optrokken werden den 11 zelfs 200 man door zonnesteek getroffen. In den vroegen ochtend van den 12 verliet generaal Wolseleij met de overige generaals het kamp om het plan van aanval vast te stellen. Des avonds werd een algemeen bevel uitgevaardigd tot het optrekken van het geheele leger. Tenten en bagage werden per spoor trein gezonden tot het naaste punt bij het engelsche kamp. Een regiment infanterie een regiment kaval- lerie en twee compagniën van de koninklijke genie werden achtergelaten ter bewaking van het kamp te Kassassin. De aanval der engelsche troepen op lel- el-Kebir ving den 13 's morgens te half vijl aan nadat zij te half twee op marsch gegaan waren en eindigde met de inneming van Tel-el-Kebir. Er werden 40 kanonnen buit gemaakt en een groot aantal egyp- tenaren gevangen genomen. Arabi's leger was geheel ontmoedigd en vluchtte. De infanterie, vervolgd door de engelsche kavallerie ging naar de woestijn. Het verlies der egyptenaren wordt begroot op 2000 man dat der engelschen op 200, waaronder vele officieren. Onder de gewonden behoort de engelsche generaal W il- les. Arabi's leger bestond uit 20000 man geregelde troepen waarvan 2500 ruiters6000 Bedouïnen en 70 kanonnen. Wolseley beschikte daarentegen over 11000 man infanterie, 2000 ruiters en 60 kanonnen. Arabi zelf ontsnapte te paard in de richting van Zagazig. Deze overwinning der engelschen veroorzaakte te Alexan- drië groote vreugde. Eenige italianen en grieken maak ten dadelijk de noodige toebereidselen voor eene groote volksbeweging tegen den avondwaaraan inlandsche en europeesche muziekkorpen zouden medewerken. Alle europeanen zouden daaraan deel nemen. De Gouverneur te Port-Saïd deed een sjeik der Bar- tarinnen gevangen nemen omdat hij het gerucht eener overwinning van Arabi in omloop bracht. Uit Zagazig was vernomendat daar bevel gegeven was om alle eigendommen der europeanen te verbrandenmocht Arabi te Tel-el-Kebir verslagen' worden. Alleen die huizen moesten geëerbiedigd worden, waarvan de brand zou kunnen overslaan tot woningen van inboorlingen. Volgens berichten uit het binnenland is de staat van den katoenoogst vrij bevredigend. Zij zal bij vergelij king met gewone jaren een vijfde minder zijn. De Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Venhuizen heeft den 31 Augustus aan bestde bonte ruikers der dames met gras en varens op te sieren. De docter ging met juffrouw Mehringer vooruit; op eenige afstand liep Mathilde naast den kapelmeester en babbelde met hem over het tooneelhaar contract, dat nu ten einde liep, haar plannen voor de toekomst, de amerikaansche meisjes en den verrukkelijken dag. „Het spijt mij van den docterzeide de kapel meester toen het gesprek een oogenblik stokte alsof hij op de gelegenheid gewacht had, een onderwerp aan te voeren dat hem na aan het hart lag. Mathilde zag hem vragend aan. „Om verschillende redenen" ging Mehringer voort. „Hoofdzakelijk echteromdat hij zijne betrekking aan de redactie der Landsbode verloren heeft." „Dat is niet mogelijk!" riep Mathilde met groote belangstelling„maar hoe kan dat Zijne degelijke artikelen hebben de courant toch eerst op hare tegen woordige hoogte gebracht „Hebt gij er niets van gehoord, mevrouw Gradisca?" „Geen woord „Maar, lieve mevrouw, het geschiedde toch om uwent wille „Om mijnentwille Maar vertol mij dat dan toch Wat heb ik met die redactie te maken?" „Zoover de zaak mij ter oore is gekomen gij weet, Erich is zeer karig met zijne woordenwanneer er van zijne eigen verdediging sprake is droeg het zich als volgt toeAan de Landsbode was een artikel 65 der oudste leerlingen een uitstapje naar Amster dam en den 11 September aan alle leerlingen een feest verschaftbestaande in uitreiking van boeken en speelgoed, uitdeeling van koek en bier en optocht door het dorpwelke besloten werd met een gul onthaal door den burgemeester. De persoon die den 2 's avonds bij Voorhout door den spoortrein overreden en gedood werd had daags te voren zijne woning verlaten en vermoedelijk den dood gezochtdaar 2 processen-verbaal tegen hem waren opgemaakt wegens het stelen van een oliejas en van een zeis. Den 4 is op het strand te Calantsoog eene hard draverij gehouden waaraan 12 paarden deel namen. De prijs van f 50 is behaald door het Vosje, van den heer J. Biersteker pikeur J. Zanders de premie van f 20 door de zwarte merrie van den heer D. Jimmink, pikeur J. Jimmink. De gemeenterekoning van Uitgeest over 1881 is den Tyastgesteld op f 22263,35 in ontvang en 20293,40% in uitgaaf. Voor het onderwijs is uitgegeven 6191,06%. Te Hoogwoud werd den 8, 9 en 10 de eerste tenstoonstelling gehouden der door de Floralia-com- missie verstrekte en door ingezetenen gekweekte plan ten. Van de ongeveer 600 waren er ruim 400 inge leverd waarnevens door eenige bloemenliefhebbers en den heer Kottmannbloemist te Alkmaar, nog een aantal fraaie planten was tentoongesteld. Het aantal bezoekers beliep den 10 p.m. 450. Bij gelegenheid dezer tentoonstelling werden door eenige heeren en dames ten tooneele gevoerd „Uitgaan," van Glanor, en „Eens gekocht blijft gekocht," van Justus van Maurik. Ter Floralia-tentoonstelling te Wormerveer, den 9 en 10 gehouden waren van de 1088 aan 224 per sonen afgegeven planten 848 planten door 214 personen ingezonden. Te Oterleek is in 80jarigen ouderdom overleden de heer J. D. Kruyer die na zich ruim 50 jaren aan het onderwijs gewijd te hebben in het vorige jaar op zijn verzoek gepensioneerd werd. Zijne begrafenis den 9 werd bijgewoond door eenige leden van gemeente en kerkbesturen terwijl bij het grat een toepasselijk woord gesproken werd door ds. Bruining. Den 10 is te Deventer eene tentoonstelling van schilderijen van levende meesters geopendwaarvoor door 69 kunstenaars 117 stukken zijn ingezonden. -Aan de harddraverij te Wijk aan Zee en Duin den 11, is door 10 paarden deelgenomen, waarvan winners van prijs en premiën waren die van de heeren G. Meyer en H. Meyer te Beverwijk en W. Grapen- daal te Wijk aan Duin. De rechtbank te 's Gravenbage heeft den 11 den heer mr. H. J. M., president eener sociëteit als tap per zonder vergunning veroordeeld tot eene boete van 10. De cassatievoorzieningen van E. S., te Dordrecht, en de wed. B. B., te Wamel betreffende hunne ver oordeelingen tot 6 jaren tuchthuisstraf, respectievelijk door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens poging tot moord en door het gerechtshof te Arnhem ter zake van opzettelijke brandstichting zijn den 11bij arres ten door den Hoogen Raad gewezen verworpen. Den 11 is te Amersfoortvoor rekening van het Rijkaanbesteed het bouwen van eene overdekte rij baan welk werk gegund werd aan den minsten in schrijver den heer A. Keerste Hilversum voor f 26,900. Den 11 is vermoedelijk ten gevolge van het broeien van hooi de doodgraverswoning nabij de algemeene begraafplaats bij den Helder afgebrand. Het gelukte den inboedel gedeeltelijk te redden. Bij het schijfschieten door do militairen te Hoorn werd den 11 een persoondie zich te dicht in de nabijheid der schijf had gewaagd in de lies getroffen, zoodat hij onmiddelijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Den 11 is te Olst eene boerenhofstede ten ge volge van het inslaan van den bliksem geheel afgebrand Op de Worp te Deventer werd een boom door den bliksem getroffen en neergeveld. Den 11 is te 's Gravenhage de vergadering van de vaste commissie der europeesche graadmeting door den minister van buitenl. zaken geopend. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft den 12 den heer Streefkerk die geruimen tijd waarnemend burgemeester is geweesteene fraaie pendule aange boden. ter opname gezonden dat in den vorm eener vertel ling de kwaadaardigste aanvallen op uwe kunst uw huwelijk en uw privaat leven bevatte j uw naam werd er wel is waar niet in genoemdmaar wie van de lezers zou niet dadelijk bij de „roodblonde primadonna, in een eenzaam huis in de voorstad" aan u hebben gedacht? Raadselachtig in deze geschiedenis blijft het nog hoe de hoofdredacteur dit artikel kon aannemen, die toch in het algemeen nauwkeurig op den goeden toon van zijn blad acht geeft. De docter echter was een paar dagen afwezig geweest en zag het afschuwe lijke stuk eersttoen men reeds met het drukken van het nummer, waarin het moest voorkomen een begin had gemaakt. Diep verontwaardigd liet hij den druk staken want hij wist zeer goed dat dergelijke boos aardige toespelingen en halve aanduidingen voor eene vrouw, al is zij nog zoo reintoch altijd nadeelig moeten zijn de menschen gelooven zoo gaarne het slechte van iemand. Met vliegende pen schreef hij een verhandeling, tintelende van geest ik kan haar u nog ter lezing geven beste mevrouw die hij, onder den titel: „De laster, een wapen van lafaards," in het feuilleton plaatste. De courant verscheen een uur la ter, en eene heftige woordenwisseling tusechen beide redacteuren volgdeErich zal zijne verontwaardiging wel lucht hebben gegeven en zoo verloor hij zijn plaats Wordt vervolgd. De gemeenteraad van Woerden heeft den 12 be sloten met de maatschappij voor nieuwe geoctroyeerde gasbereiding te Gouda eene overeenkomst aan te gaan, voor 5 jaren krachtens welke de gemeente f 20,50 per lantaarn zal betalen in plaats van f 25 en aan parti culieren het gas geleverd zal voor 13 in plaats van 16 centen per kubieke el. Den 12 heeft op het terrein van de ontworpen tentoonstelling achter 's Rijks Museum te Amsterdam eene nog al ernstige vechtpartij onder de werklieden plaats gehad. De policie aan welke de toegang ge weigerd werd moest zich dien met geweld verschaffen en daar de tegenstand nog aanhield van de sabel gebruik maken waardoor enkelen gewond werden één zoodanig dat hij naar het gasthuis moest vervoerd worden. 8 Der belhamels zijn in arrest genomen. Door de Westlandsche Stoomtramwegmaatschappij is den 12 te 's Gravenhage aanbesteedhet maken van de aardebaan de kunst- en eenige andere werken en het leggen van de spoorbaan van Loosduinen langs Poeldijk naar Naaldwijk. Minste inschrijver was de heer H. D. Hollinga te Yeendamvoor 35,989. Den 12 is te Haarlem het 40jarig bestaan der Nederl. Yereeniging tot afschaffing van sterken drank gevierd. Na een 's middags door de afdeeliDg Haarlem aangeboden orgelconcert in de Groote kerk werd 's avonds in de gedecoreerde muziekzaal van de sociëteit de Kroon eene feestelijke bijeenkomst gehouden, waarbij o. a. tegenwoordig waren de minister van justitie, de commissaris des Konings in Noordholland het dage- lijksch bestuur der gemeente de heer Goeman Borge- siuspresident van den Volksbond, de oud-minister Heemskerk enz. De heer Brouwer, van Zwolle, verwel komde de opgekomenen en de heer jr. J. L. de Jonge, van Zierikzee, hield de feestrede, aan het slot waarvan werd medegedeeld, dat de prins v. Oranje het bescherm heerschap der vereeniging had aanvaard. De minister I Modderman verklaarde vervolgens, dat de Koning hem had opgedragen ten blijke van belangstellingden heer de Jonge, voorzitter der Yereeniging het ridder kruis van den Ned. Leeuw te overhandigen. De vice- voorzitter sloot de bijeenkomst, welke door een orkest onder de leiding van den heer M. H. Muller en de zangvereeniging „Harpe Sions" met muziek en zang werd opgeluisterd. Den 12 werd te Oudkarspel het SOjarig bestaan van het Nuts-Departement gevierd. Er werd druk gevlagd. Ten 1% ure verdrong zich eene groote me nigte van daar en uit den omtrek om eene plaats machtig te worden in het sierlijke en nette kerkgebouw der herv. gemeente. Er waren p.m. 700 kaarten afge geven. Nadat de voorzitter, de heer C. Kroon Mz., burgemeester dier gemeente de plechtigheid met een kernachtig en hartelijk woord van welkom had geopend, herdacht de heer J. Vis in eene keurige feestrede (voor zulk eene ruime kerk te zwak uitgesproken, helaas), de lotgevallen van dit departement. In breede trekken zette spreker het streven der Maatschappij tot Nut van het Algemeen uiteen wees op het vele goede door Oud- karspel tot stand gebrachtop de inrichtingen die van deze afdeeling zijn uitgegaan als spaarbank, hulpbank, scholen voor voorbereidend lager onderwijs en vrouwelijke handwerken, bibliotheek, floralia enz. en sprak menig woord tot opwekking van belangstelling en medewerking. Daarna bracht bet zanggezelschap „Orpheus" vau Noordscharwoude en Oudkarspel onder leiding van den directeur Visop flinke wijze eenige zangstukjes ten gehoore waarvan o. a. psalm 84 7an J. B. van Bree (voor bas-solo koraal en gemengd koor) een machtigen indruk maakte al mag niet ontveinsd worden dat de zang door het orgel-accompagnement noodzake lijk aan uitdrukking moest verliezen. Dit alles werd afgewisseld door het talentvolle orgel spel van den heer Otto van Alkmaar. Des avonds kon het publiek zich verlustigen in eene voorstelling in den trant van Maju van den heer Schuit te Enkhuizen, die geheel naar wensch slaagde en in de beste orde afliep waarna de Nuts leden afgevaardigden van om liggende departementen en genoodigden zich ten 10 uur tot een feestelijk „Nuts-avondje" vereenigden. Het bestuur en de feestcommissie kunnen met welgevallen op hun werk terugzien. In de opgewekte stemming die bij het publiek van het begin tot het einde viel waar te nemen, mogen zij het loon vinden voor hunne op offeringen en bemoeiingen. De Groothertogin van Mecklenburg-Schwerin heeft den 13 na eene badkuur van eenige weken Zandvoort verlaten en zich naar Baarn begeven. E. A. Ereesen, winkelier in manufacturen, te Span broek, is den 13 door het Gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde opzet telijke brandstichting, waarbij gevaar voor menschen- levens te voorzien was. Met toepassing van verzachtende omstandigheden is hij veroordeeld tot een celstraf van twee jaren. De vrouw van D. H., te Purmerendegat den 13 haar stiefkind een meisje van 8 jaar, wegens on gehoorzaamheid een pak slaag, waarop het kind na hare schoenen en kousen te hebben uitgetrokken zich in een sloot achter het huis verdronk. Kort daarna vond men het lijkje. By do opening der christ.-nat. school te Rinsu- mageest hadden eenige feestelijkheden plaats waarbij de onderwijzer der openbare school de harp bespeelde. De justitie heeft, na het houden eener instructie, geene termen gevonden tot het vervolgen van den koet sier in dienst der onderneming van de verhuizingen enz. te 's Gravenhage, die den verhuiswagen bediende, welke den tramconducteur P. over het lichaam reed ten gevolge waarvan deze eenige dagen later overleed, -i Wijlen de heer C. E. Lurasco in April te Am sterdam overleden, heeft aan de Vereeniging tot Wel dadigheid van den Allerheiligsten Verlosser een legaat van 10000vrij van rechten vermaakt. j||— Ds. S. Ulferste Tienhoven, heeft bedankt voor het beroep naar Monnikendam. Volgens de „Sport" zijn er tegenwoordig in ons land maar 9 paarden die onder de eerste klasse van harddravers gerekend kunnen worden namelijk Wil-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2