SïUerlci- ®»ls<jYafi0dïtf fietriehtcin helmina van den heer v. Haaren, Gravin van den heer v. a. Linden Vitesse van den heer Smits Nobel van den heer Doon Viorno van den heer Barendrecht Slimme Jan van den heer Leenen Susanna van den heer Paarlberg Graaf Adolf van den heer Ritsema en Rosa van den heer Smit. In Mei is bij kon. besluit eene openbare school te Venloo afgekeurd. 3 Maanden later hadden Gedep. Staten van Limburg hiervan nog geen bericht gegeven aan den inspeeteur van het geneeskundig staatstoezicht en de schoolautoriteiten terwijl het onderwijs steeds in het afgekeurde gebouw gegeven werd. Aan de r. c. kerk te Warmenhuizen is door wij len den heer K. Grootop 82jarigen leeftijd aldaar overleden f 80000 vermaakt. Het „Weekblad voor de Veluwe" geeft sedert 40 weken een artikel onder het opschrift„Hoe ver we afgleden." Het is nu tot de revolutie van 1789 ge naderd en kan dus nog wel eenigen tijd aan het af glijden blijven. De som die voor de nagelaten betrekkingen der Adder-bemanning bijeen is bedraagt 85,000. De gemeenteraad van Monster heeftna inge wonnen advies van hoogere autoriteitafwijzend beschikt op een verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente, om het tappen van sterken drank des zondags gedu rende de godsdienstoefeningen te verbieden. De gemeenterekening van Krommenie over 1881 is door den raad voorloopig vastgesteld op/ 38654,92 in ontvangwaaronder f 7772,10 hoofdelijke omslag en 2583,34 bruggeld en op f 36773,67% in uitgaaf, waaronder 9367,04 voor lager onderwijs. Per stoomschip „Stella" zijn 166 landverhuizers van Nieuw-York teruggekeerd. Naar zij zeggen zouden duizenden hetzelfde wenschen te doen zoo zij maar geld hadden voor de terugreis. De prins v. Oranje heeft het beschermheerschap aanvaard over de vereeniging „Toevluchtsoord voor nood lijdende dieren." Door de zorg van het gemeentebestuur te de Rijp zijn ter gelegenheid der kermis aldaar, de schoolgaande kinderen in staat gesteld eene buitengewone voorstel ling door het personeel van mevr. de wed. Bakker bij te wonen terwijl hun in de pauze eene versnapering werd verstrekt. Aan de 2e Kamer is de bekrachtiging gevraagd van den kosteloozen afstand aan de provincie Groningen van de Westerhaven te Groningen en van deelen der ten zuiden en ten westen daaraan grenzende wegen waardoor de bestaande haven verbeterd en vergroot zal kunnen worden en de staatsgrond tusschen de Wester kade en de Westhavenstraat in waarde zal rijzen. Tot voorzitter van den Hoogen Raad is benoemd mr. C. L. de Vos v. Nederveen Cappelsedert 1855 lid van dat collegie. Ter gelegenheid van het huwelijk van den baron Taets v. Amerongen hofmaarschalk van prinses Hen drik met jonkvr. M. A. C. v. Reenen te Bergen hadden vele ingezetenen aldaar de trouwkamer op het raadhuis met vlaggengroen en bloemen versierd eerepoorten en bogen bij den ingang geplaatst en van daar eene allee gemaakt tot het kerkportaal. Volgens besluit der commissie bleven deze versieringen tot den 10 behouden, zoodat een toen huwend behoeftig paar zich van denzelfden luister omgeven zagwelke aan de dochter van den eigenaar der heerlijkheid en haren bruidegom was toegedacht. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik is benoemd de heer A. Westra thans in dezelfde betrekking te Oss. Hst onderzoek door de commissie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers krachtens eene opdracht van den minister van water staat ingesteld naar aanleiding der beschuldigingen in americaansche bladen tegen de Nemesis beeft tot een rapport geleid, dat in de Staatscourant is opgeno men. Na eene zeer uitvoerige bespreking en toetsing van die beschuldigingen, spreekt de commissie als hare overtuiging uit, dat de behandeling der landverhuizers aan boord van genoemd stoomschip geene aanleiding geeft om een blaam te werpen op de ondernemers of op de scheepsofficieren die bij dat vervoer betrokken zijn geweest. Bij de harddraverij te Zeist is de prijs van f 300 gewonnen door den buitenlandschen schimmelhengst Tabor, van den heer J. Koster, te Beemster. Te Lioesensin Frieslandis een paard voor een wagen met vlas op bol geraakt en de wagen gekanteld, zoodat de beide voerlieden onder de lading in eene sloot bedolven werden. De een wist zich nog te red den maar de ander, een niet lang geleden gehuwde eenige zoon is dood teruggevonden. De zigeunersdie te Schagen hun kwartier had den opgeslagen zijn van daar reeds weder vertrokken, daar de ingezetenen er op bedacht waren zich voor hunne kwade practijken te vrijwaren. Tot geneesheer te Egmond aan Zee is benoemd de heer de Vries te Oostwoud gemeente Midwoud. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare scholen te Oterleek is benoemd mej. M. Mantel onderwijzeres aan de naai- en breischool aldaar. Zekere R. P., te Raard in Friesland die ver dacht werd van het slachten van een schaap in het land is naar America gevlucht met achterlating van zijn huisgezin. Naar men verneemt heeft de heer Bruinis tegen 1 Jan. '83 eervol ontslag verzocht als burgemeester van Enkhuizen. Met 157 van de 220 uitgebrachte stemmen is te Enkhuizen tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer N. Groot Sz. Het maaien van zeegras te Texel is voor dit jaar afgeloopen en heeft den pachters een ruimer opbrengst geleverd dan in 1881. De pachtsom bedraagt thans 22000 's jaarsen zal bij de eerlang te houden drie- maandelijksche verpachting vermoedelijk hooger worden. Van goederhand wordt verzekerd, dat de notaris Z. te L., in Frieslandzijne betalingen heeft gestaakt. De policie te Arnhem is tot de ontdekking gekomen, dat door de vrouw van den aangehouden brievenbestel ler Langenbach nog verscheidenevermoedelijk uit brieven ontvreemde coupons in betaling zijn gegeven. Voor ongestempelde postzegelsdie van ontvreemde brieven genomen moeten zijn zijn winkelwaren gekocht en zelfs is van die postzegels eene groote hoeveelheid bij winkeliers te gelde gemaakt. Naar men verzekertzal in de volgende maand te Wognum eene r.c. meisjesschool geopend worden in het gebouw, dat tot nu toe gebruikt werd voor de r. c. handwerkschool. De te Bergen op Zoom gevestigde Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der oestercultuur heeft bij Ged. Staten van Noordbrabant bezwaren ingebracht tegen het raadsbesluit tot verbreeding en kanaliseering van de rivier de Zoom. ueejss*. a—raas—«111111 hmi——p— -- ....ii—m— In het verslag van de tentoonstelling der maatschap pij ter bevordering van bouwkunstte Amsterdam zegt het Handelsblad o.a. het volgende Zeer de aandacht verdient het zweedsch graniet waarvan de heer C. Brongersals vertegenwoordiger der heeren Kessel en Röhl te Berlijn, eenige schoone monsters tentoonstelt. Tot dezelfde groep behoort het insgelijks betrekkelijk nieuw Nassausch marmer van Gebr. Hergenhahn te Diez en het duitsch en Streiter graniet en syeniet van verschillende duitsche huizen vertegenwoordigd door den heer Ferd. Engers te Amsterdam. Slechts een jaar of drie geleden is het Zweedsch graniet hier te lande voor het eerst toegepast en sinds dien korten tijd werd bet reeds een derde goedkooper. Een zijner eigenschappendie tot hoogste aanbeveling strekt, staat tevens zijn meer algemeen verbruik het meest in den weg. Het is, gelijk de diamant, zoo verbazend hard dat het machinaal bewerkt moet wor den en alweer iets wat het met de diamant gemeen heeft - het moet met zijn eigen poeder geslepen en gepolijst worden. Te Berlijn en in Zweden zelf ge schiedt dat door meisjes. Het komt dus vooral aan op de werktuigen daartegenover staat nog dat het graniet, eenmaal goed behandeld geen zorg meer vereischt. De blauwe steen waarvan wij hier te lande bij voorkeur plinten maken moet telkeus schoongemaakt bijgepoli- toerd en jaarlijks met slijpsteen en beitel opgehaald worden. Het graniet blijkt ongevoelig te zijn voor temperatuursinvloeden en behoudt, gepolijst, voortdurend zijn glans. De ontwerpers van het nieuwe Centraal station hadden dan ook deze even schoone als deugd zame grondstof een ruime plaats bij den bouw toege dacht. Zij moesten echter hun voornemen opgeven omdat zij het niet op het terrein bewerkt konden krij gen. De buitenlandsche nijverheid wilde er niet aan de binnenlandschedie op haar gemakkelijke pantof feltjes niet over één nacht ijs gaatmiste den onder nemingsgeest om van deze gelegenheid gebruik te ma ken en hier eene inrichting te vestigen voor de bewer king van granietdat bet kan niet anders toch ook° hier te lande eene goede toekomst tegemoet gaat. Het is in niet minder dan zeventien kleuren verkrijg baar en de fijnste versiering kan er als 't ware in geëtst worden. In den nacht van den 10 op den 11 is te Leuven de schouwburg Bériot afgebrand. Ongelukken hadden daarbij niet plaats. De schade wordt geraamd op 100000. Te Rijssel is den 7 eene fabriek van chemicaliën af gebrand. De schade wordt op ongeveer 200000 be groot. Naast de bekende sigarenbons in den vorm van bank- billetten zijn thans bij wijze van adreskaart ook nage bootste loterijbriefjes in omloop gebracht, waardoor weer nieuw bedrog in de hand wordt gewerkt. Men zij dus op zijne hoede, Tusschen Frankrijk en Belgie is onlangs een conven tie gesloten strekkende om binnen zekere grenzen de spaarbankboekjes, uitgegeven door de administra- tiën der beide rijken in beide landen geldend te ver klaren. De bewoners dezer landen, die, ten gevolge der aangegane overeenkomstop hun boekje in welk der rijken ook uitgegeven mede in het andere land nieuwe inlagen kunnen doen en terugbetalingen kun nen vorderen, worden daardoor zeer geriefd. Naar men verneemt, wordt door den directeur der Rijks-postspaar bank in Nederland een onderzoek ingesteld in hoever het wenschelijk kan zijn eene dergelijke internationale overeenkomst tusschen Nederland en Belgie te sluiten. In het Prater te Weenen is een wedstrijd tusschen schoone vrouwen gehouden op eene nieuwe wijze. Eene commissie organiseerde een feest op groote schaal. Ieder man die het bijwoonde ontving eene kaart om deze aan de dame te overhandigen wier uiterlijk hem het meeste trof. Bij de telling bleek dat eene dame 324 kaarten had ontvangen. Haar werd als eerste prijs een fraai servies aangeboden terwijl twee jonge dames den tweeden en derden prijs behaalden. Het Handelsblad van den 13 bevat o. a. het vol gende omtrent de kolossale americaansche fortuinen Wij deelden vroege iets mede omtrent de engelscbe fortuinen, wier cijfers in America veel opziens baarden, daar ze kleiner waren dan men gedacht had. De New-York Star merkt op, dat America nog slechts een zeer jong land is. Voor den burgeroorlog waren er in de Vereenigde Staten dan ook geen vijf burgers, die millionairs waren in de engelsche beteekenis van dat woord, dat is bezitters van vijf millioen dollars of twaalf millioen gulden. De ontzaglijke ontwikkeling van het land na de afschaffing der slavernij heeft ech ter een teelt van millionairs gewekt. Er waren in dien tijd reuzen van het kapitaalzal men later in America zeggen als men preekt van de laatste 25 jaren dezer eeuw. De rijkste man van Amerika is W. H. Yanderbnt die over een kapitaal van 300 millioen dollars beschikt.' Onlangs kwam aan het licht dat hij 65 millioen dol lars belegd heeft in United States bond 50 millioen in New-York Centralsen 100 millioen dollars in andere Amerikaansche spoorwegen en industriëele on dernemingen. Hij is gedwongen zijn inkomen gedeel telijk te kapitaliseeren, niettegenstaande hij zijn woning in Fifth Avenue tot het wonder der wereld maakt, door er alles in bijeen te brengen wat hij in Europa van oude kunst bijeen kan krijgen. Jay Gouldeen kapitalist en spoorwegkoning van een vreemd verleden doch wiens geestkracht en moed door niemand betwijfeld worden vroeg verleden voor jaar eenige vrienden bij zich op het kantoor en opende in hun tegenwoordigheid zijn brandkast. „Men zegt dat ik niet zoo rijk ben als ik schijn zeide hij en nu haalde hij uit de ijzeren kast voor tweehonderd vijftig millioen gulden obligaties van soliede spoorwegmaat schappijen en staatsfondsen voor den dag. De vrienden waren al bewonderende langzamerhand langs den wand gegleden naar de deur. De eerste, die den knop beet kreegrende blootshoofd het huis uit om aan zijn commissionair op de beurs te seinenspoorwegen te koopen, bij wier bestuur Gould belang had. De andere vrienden deden mede in de harddraverij beseffende dat als het bekend werdwelk fortuin Gould bezat zijn spoorwegfondsen rijzen zouden wat ook geschiedde. Gould zelf had de uitwerking voorzien van zijn ver trouwelijke praatjehij zag glimlachend de vrienden in galop naar het telegraafkantoor snellen, want hij had zelf reeds vroeger last tot inkoop zijner fondsen gegeven. Wellicht is zijn fortuin van honderd millioen dollars dus sinds dien tijd dan ook vergroot. Slechts vijftig millioen dollars heeft Mackayde zilverkoningwiens vrouw Parijs aan hare voeten ziet, en voor wier dochter te vergeefs de hertogen en prin sen van 1' empire knielen, om welke te huwen de doch ters der Rothschilds hun geloof en ras verzaken. Dat ze er niet te fier voor zijn, schijnt ons een raadsel. Eveneens vijftig millioen dollars heeft Crocker. De petroleum-prins Rockfeller beschikt over 40 mil lioen dollarsStanfort heeft ook 40 senator Fair en Russell Sage hebben elk 30, C. P. Huntingdon enD. C. Mills elk 20, J. A. Yeene en S J. Tilder 15. De telegraaf-koning Cyrusfield heeft 10 millioen dollars evenals E. D. MorganSamuel SloaueCommodore Garrison en anderen. Een lange lijst van 5 millioen-dollars-kapitalisten wordt door de Star gegeven, waaronder William Astor, de beeldhouwerdie 13 jaar geleden de leerling werd van Tadolinionder wiens toezicht hij het standbeeld van Cleopatra vervaardigde. Hij is dit jaar tot gezant der Unie te Rome aangesteld, en kan, kunstenaar, afge zant en millionair heerlijker leven dan dat van een Mede cis leven in het wondere oude Rome, waar zijn kapitaal van 250 millioen lire de modellen, die voor hem posee ren zeker donkere oogen naar hem zal doen opslaan om te zien of zijn kleederen niet van gesponnen goud zijn. De gewone millionairs met een inkomen van een vijf millioenzijn betrekkelijk arm en te talrijk om genoemd te worden. „Daar onze lezers toch in hen belang stellen zullen wij," zegt de Star, leukweg, „dezer dagen een afzonderlijk bijvoegsel van vier blad zijden geven met hunne namen." De operazanger Lhériedie te 's Gravenhage een tijd lang het onderwerp der gesprekken was heeft zich thans aan de italiaansche opera te Madrid verbonden. Den 15 November treedt hij voor het eerat op als Hamlet. Londen 14 September. De engelsche troepen be zetten zonder tegenstand Zagazig en Belbeis. De raarsch naar Cairo is begonnendenkelijk zal men zaterdag daar aankomen. Alle tegenstand is opgegeven. Hon derden egyptenaren geven zich gevangen. Bij verove ring van Tell-el-Kebir vonden de engelschen belang rijke papieren van Arabi. De kommandant van Kafr- el-Bowar bood generaal Wood do overgave aan. De onderhandelingen daarover zijn geëindigd. De engelsche troepen hebben order bekomen zich gereed te houden, die sterkte te bezetten. Den 7 is een elfjarig meisje bij het afwasschen van groenten aan den Limmerboek voorover in het water0gevallen hetgeen aanvankelijk niet werd opge merkt tot de moeder het bespeurde en met behulp van een schipper, bij tijds het wist te redden. Den 10 viel daar wederom een kinden wel van schipper J. Netelvan de loopplank in het water. Op het hulpgeroep van andere kinderen werd het door de toegesnelde moeder gered. Den 17 Januari van het volgende jaar zal het 3 eeuwen geleden zijn dat de hertog van Aujou zich door verraad van de stad Antwerpen zocht meester te maken en zijne poging door de kloekmoedigheid der ingezetenen verijdeld werd. Deze gebeurtenis bekend onder den naam van de fransche furie maakt het on derwerp uit van een vaderlandsch tooneelspel, vervaar digd door den heer A. Ruysch. Wij vernemen met genoegen, dat de rederijkerskamer Bilderdijk dit stuk zal opvoeren ter gelegenheid der aanstaande .eestelijke herdenking van Alkmaars Ontzet in 1573 door de daartoe bestaande vereeniging. De keuze van dit stuk toch is zeer eigenaardig evenals in 1573 de burgerij van Alkmaarzoo verzette zich 10 jaren later die van Antwerpen trouw en dapper en met goed gevolg tegen vreemd geweld. De rederijkerskamer beijvert zich, ook door groote zorg voor de costumes en tooneelbenoodigd- heden, om voor eene luisterrijke en historisch-getrouwe opvoering zorg te dragen. De zevende vergadering van de alkmaarsche pre- dikantenvereeniging zal gehouden worden op Woensdag 4 October des voormiddags te 11 uurten huize van

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3