No. 111. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. Het voorspel. Tweeërlei Liefde. FEUILLETON. ZONDAG 17 SEPTEMBER. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. ©flicicel ©ebeelte. Bttitcnianb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Ter gemeente-secretarie liggen ter lezing de voorwaarden waarop Burgemeester en Wethouders van Alkmaar op 26 Sep tember 1882, des namiddags te een uur ten stadhuize zullen aanbesteden Het schoonhouden van, benevens het aanmaken en blusschen der kachels, met bijlevering der brand stoffen, gedurende de wintermaanden in a. de school voor onvermogenden aan de Gedempte Nieuwesloot; l. de 2e tusschenschool op de Gedempte Keetkolk; gedurende het tijdvak van 1 October 1882 tot en met 30 Sep tember 1883. Inscbrijvingsbiljetten voor iedere school afzonderlijk of voor beide scholen samenin te leveren ter gemeente-secretarie vóór Maandag 25 September 1882, 's middags 12 uren. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag 20 September, des namiddags te 123/4 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUÏÏOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Policie bet navolgende gevondene voorhandeneen zwarte parapluieeen gouden oorbelletje, een kinder-handsohoeneen doekspeld met langwerpig rood steentje een zwartbont leeuw- of doeshondje, een pakjeinhoudende 2 haarkammen 2 linialen1 knipmes, 1 scheermes en een penhouder. Een ledige portemonnaieeen kinder-kruiwagentje en een grijs schortje met gebloemden rand. Voor zooveel dit jaar nog van een eigenlijken zomer sprake kan wezen is die zomer alweer zoo goed als geëindigd en daarmede nemen de wintervermaken en winterwerkzaamheden een aanvangook de politieke die Maandag door Z. M. den Koning worden geopend. Dat is het voorspel van het politieke tooneeljaar 1882/83. Meermalen is de wenschelijkheid betoogd om die opening door den Koning niet te doen plaats hebben indien er niet eene bepaalde reden bestaat om de Kroon de gelegenheid te verschaffen zich rechtstreeks tot de natie uit te sprekenzoodat men slechts dan eene opening van de Staten-Generaal door den Koning zou willen indien Z. M. iets bijzonders aan het volk te zeggen had. Hoogstwaarschijnlijk zou zich echter die behoefte bij de tegenwoordige zamenstelling van ons staatsbestuur nooit doen gevoelen. Wat er van de zijde der regeering tot het volk te zeggen valtzou altijd volkomen in den vorm door een van de verantwoordelijke ministers kunnen geschieden en de gelegenheid voor den Koning, om zich als zoodanig den volke te vertoonen 4) „En ik hoor dat nu eerstIkvoor wie het ofier werd gebracht! O, hij is zulk een goede, trouwe vriend! Neem mij niet kwalijk, mijnheer Mehringer ik moet hem dadelijk mijn hartelijken dank brengen Zij liep sneller, om bij den doeter te komen. De kapelmeester legde echter zijn hand op haar arm. „Doe dat nietals 't u belieftmaak den armen jongen het hart nog niet zwaarder. Warme vriendelijke woorden uit uw mond zullen hem het laatste sprankje gezond verstand nog ontnemen. Gij weet immers hoe hel met hem staathoe lief hij u heeft „Mij?" „Doe nu nietalsof gij dit niet wistMathilde Alsof vrouwenoogen dat niet zouden zien „Ik wist dat hij een goed vriend voor mij was Maar ik vermoedde niet „Beste mevrouw, een jong man van nauwelijks der tig jaar, die voor een schoone vrouw een trouw vriend isbemint haar natuurlijk ookGeloof dat vrij En ik zal ook de laatste zijn, die een jongen man beklagen zal om een hartstochtook al wordt zij niet beant woord voor een wezen dat die waardig isintegen deel ik wensch menigeen dergelijke beproeving toe. Maar Erich is anders dan gewoonlijk de mannen van zijn leeftijd zijnhij heeft zulk een gevoelige ziel iedere smart treft hem dadelijk zoo diepen dan ziet gij, mevrouw Mathilde, hij heeft zooveel treurigs in zijn leven ondervonden, inderdaad groeide hij onder de gunstigste omstandigheden op, als eenige zoon van een rijk koopmanverwend en met alle aardsche goe deren overladen tot zijn vier en twintigste jaar. Toen en er het woord tegen te richten, zou misschien nooit meer voorkomen. Dit zou verkeerd wezen. Zoolang men het constitutioneele koningschap de beste regee- ria^svorm acht voor eene natie als de onze, is het ook noodig zooveel mogelijk te trachten dat er een band blijve bestaan tusschen den Vorst en het volkeen gevoel van aanhankelijkheid van solidariteit. Natuurlijk is de kracht en de waarde van dien band niet gelegen in uiterlijkheden en publiek vertoon maar men moet niet vergeten dat een groot, laat ons nog maar zeggen, bet grootste gedeelte der natie alleen door uiterlijkheden de overtuiging van het bestaan van dien band verkrijgt en behoudt en nu zou bet o. i. zeer verkeerd zijn indien de Koningook de enkele plechtige gele genheden om zich in zijne waardigheid te vertoonen liet varen. De regeering en de regeeringsvormen zijn niet voor enkelen of voor zekere kringen in het leven geroepen en naar hunne wenschen en denkbeelden ingerichtmaar voor geheel het volk en overeenkomstig zijn eigenaardige behoeften. Daarom is het goed dat op den 3den Dinsdag van September uit alle oorden des lands de kinderen des volks naar de residentie trekken, met pleiziertreinen en extra booten, met tramwagens en jan pleziers, te paard en te voet, om zich te overtuigen, dat Nederland nog een Koning heeft, die de vertegen woordigers der natie gaat oproepen tot het werk. Eu als de stoet weer naar huis is en de laatste jager in de kazerne is teruggekeerddau verspreiden zich de bezoekers in zwermen door de straten en het Bosch en Seheveningen en keeren des avonds opgetogen terug en vertellen te huis „dat ie er zoo goed uitzag" en „dat ie zoo vrindelijk knikte," en anderen die er al meer geweest warenweten te verklaren „dat ie er beter uitzag dan verleden jaar" en met dat „ie" bedoelen ze wel dood familiaar het geëerbiedigd hoold van den staatmaar ze voelen tevens hun hart weer warmer kloppen voor den Vorstdie zetelt op den troon der Oranjes en het einde van hun beschouwingen is't is toch maar goed dat er een Koning isdat houdt de boel nog zoo bij mekaar." En in die woorden ligt meer waarheid dan men oppervlakkig zou denken want zij geven weer wat het constitutioneele koningschap voor het volk is: n.l. de uitdrukking van de eenheid der natie. En voor de weinigen die toegelaten kunnen worden tot de zaal van de volksvertegenwoordiging krijgt de ceremonie der opening nog meer beteekenis. Daar ziet men voor oogen hoe eigenaardig de betrekking is tus schen het hoofd van den constitutioneelen staat en de vertegenwoordiging des volks. Staande wachten deze den souverein opdie omgeven van den luister van zijn huishet uitvoerend gezag vertegenwoordigthij neemt plaats voor den troon en buigt het eerst voor den voorzitter der vertegenwoordiging en voor geheel het huis en daarna buigen de heeren. De Koning zet zich en de vergadering neemt plaats. Als de Koning ge sproken heeft staat hij op de vergadering staat op. Weder buigt eerst de Koning en daarna de leden. In die geheele ceremonie ligt een dieper beteekenis dan men oppervlakkig meenen zou. De geheele openingsplechtigheid zal misschien dit jaar nog meer waarde hebben voor velendie met hart en ziel gehecht zijn aan het Huis van Oranje, n.l. indien de Kroonprins den Koning vergezelt. In jaren is dit niet geschied en het is niet te veel gezegd dat de naam van „Prins van Oranje" in het hart des volks bijna evenveel weerklank vindt als die van „Koning der Nederlanden", want aan die eerste naam zijn de schoonste de grootstede roemrijkste herinneringen verbonden de luister van den Staat der Nederlanden was een met dien van alle Prinsen van Oranje Met blijdschap daarom zal door velen worden begroet de tegenwoordigheid van den Prins van Oranje bij de opening der Staten-Generaal - Mocht die tegenwoordigheid ook een goed voorteeken zijn voor de nieuwe zittingsperiode die aanvangt. Im mers is het niet te ontkennendat er een politieke onverschilligheid bij de natie bestaat zooals in lang niet heeft geheerschteen verschijnsel dat voorname lijk hieruit te verklaren is dat geen enkel groot be ginsel haar bezielt. Er worden wel pogingen aangewend om de noodzakelijkheid van grondwetsherziening en kieshervorming ingang te doen vinden maar tot nog toe is dit niet gelukt en blijft de meerderheid des volks er koel onder, grootendeels ook ten gevolge van poli tieke onkunde. Hoe dit echter zijer bestaat geen bezielinggeen politieke drijfkracht. Wat de kroon zal zeggen bij de opening der Kamers laat de natie vrij wel koelomdat de voorspiegelingen der regeering niet ieders vertrouwen genieten. Uit zuiver politiek oogpunt gelooven we daarom dat de aanstaande zitting onder de ongunstigste voorwaarden en gegevens wordt geopend en er ligt aanleiding kan ontstaan tot verwarring en crisis. Wenschen echter koestert de natie wel en zij vat ze gelooven we hierin zamen dat de vertegenwoordigers des volks zich zoo min mogelijk mogen overgeven aan voor het oogenblik onvruchtbare politieke bespiegelin gen maar al hun krachten mogen aanwenden om de maatschappelijke en nationale belangen des volkshan del nijverheid landbouw zeevaart enz. zoo veel mo gelijk te behartigen en bevestigen. DUITSCHLAND. Tijdens het verblijf des Keizers te Breslau heeft aartshertog Rudolf van Oostenrijk met zijne gemalin prinses Stephanie van België aldaar een bezoek aan de keizerlijke familie gebracht. Zij werden met de meeste hartelijkheid door het keizerlijk gezin ontvangen. Door sommigen wordt eenig staatkundig gewicht aan dit bezoek gehecht. Te Dresden is den 10 het congres van de vervolgers der israëlieten gehouden. Van de 200 personen die begon zijn levenspad te verduisterenbij een plot seling uitgebroken brand kon zich de knaap slechts door een' sprong uit het venster den dood door ver stikking redden zijn voet bleef voor zijn leven verlamd. De brand had echter ook de eerste bres ge maakt in het oogenschijnlijk zoo vast staande handels huis zonder dat de familie er eenig vermoeden van had snelde het zijn ondergang te gemoet. Jaren ver liepen vóórdat de catastrofe kwam Erich zou weldra zijn laatste examen aan de hoogeschool doen toen het ongeluk hem in zijn volle zwaarte trofhet bankroet de zelfmoord zijns vadersde ziekte zijner moeder, de smart zijner zuster, die door haar bruidegom werd ver laten alles kwam slag op slagen toen hij nu de harteloosheid der mensehen die een verarmd man moet ondervinden in haar volle kracht leerde kennen toen den 24jarigen jongen man met zijn onvoltooide stu diën wiens lichaamsgebrek voor zoo menig beroep een hinderpaal was de zware taak op de schouders werd gelegdvoor zijn onderhoud en dat zijner familie te zorgen zult gij begrijpendat zijne jeugd niet van de bljjdste was. En nn zult gij het mij ook vergeven lieve mevrouw Gradiscawanneer ik die hem als een zoon lief heb., bet diep betreuren moetdat geen har telijke liefde hem schadeloos stelt voor al het onder vonden leed dat hij, nu zijne moeder gestorven, zijne zuster gehuwd en hij onbezorgd leven kan zich aan zulk een hopelooze hartstocht overgeeft De oude man had met diep bewogen stem gespro ken Mathilde was in gedachten verzonken. Het ge sprek werd algemeener, daar men op den broederen straatweg gekomen was. „O, mijnheer Mehringer, zullen wij dien heuvel be klimmen om de zon te zien ondergaan f" riepen de jonge meisjes. De heeren waren het dadelijk met dat plan eens. Men sloeg dus een smal boschpad in dat langzaam naar boven slingerde en bereikte spoedig een verweerdenmet klimop bedekten torendie geheel onder hooge boomen verscholen stond. Hier scheen het pad steil en moeielijk te wordenwat de jonge meisjes echter te meer in verrukking bracht. „Eene wezenlijke bergpartij Wat heerlijk Vrouwen met een warm hart voelen steeds eene leven dige deelneming voor mannendoor wie zij bemind worden en zoo ried Mathilde ook, dat de afschuwelijk slechte weg den doeter zonder twijfel zeer moeielijk moest vallen en hij alleen uit beleefdheid het den dames niet wilde weigeren. In hetzelfde oogenblik had zij den hoed afgenomen en op een beschaduwde steenen bank plaats genomen, die dicht naast den ouden toren in de rots was uitge houwen. „Ik blijf hier zeide zijde voetjes te gelijk m het zachte mos vooruitstrekkende. „Gij moet toch hier langs weder terugkomenen wanneer ik niet betooverd word op de eene of andere wijze vindt gij mij weder terug. Mijne schoenen zijn te dun voor zulk een tocht! Doeter Hartmann wilt gij mij niet gezelschap blijven houden Een dankbare blik was het loon harer kleine list. De kapelmeester echter zag haar bestraffend aan als wilde bij zeggen„Gij ook al koketO, vrouweno vrouwen Het gelach der meisjes werd langzamerhand met meer gehoord. Mathilde en doeter Hartmann bleven al leen in het groene schemerlichtgouden vonken dans ten over den mosaehtigen grond een beek ruïschte in de verte, de vinken huppelden heen en weer en bonte vlinders fladderden om de hooge klokbloemen. „Wat is het toch schoon in onze vaderlandsche bos- scb'en zeide Mathilde. „Men moet er toch sterk naar verlangen wanneer men in de vreemde is." „Gij wilt het land toch niet verlatenmevrouw vroeg Erich ontsteld. „Misschien zeker weet ik het nog nietIk heb eene schitterende aanbieding tot het geven van een aantal gastvoorstellingen in Amerika. Mijn contract is ten einde en er is eigenlijk nietswat mij terughoudtAlleen

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1