No. 113. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. FEUILLETON. Tweeërlei Liefde. V R IJ D A G 11 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Buitenlaub. Biunenlattb» UMIUIISilll. COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BELGIE. Den 16 overleed te Luik het lid der Kamer D. Mouton behoorende tot de doctrinaire party. DUITSCHLAND. Te Berlijn houdt men zich over tuigd, dat Engeland zijne beloften zal nakomen, en met eerbiediging der wenschen en belangen van de overige europeesche mogendhedenzich onthouden zal van alles wat tot moeielijkheden aanleiding zou kunnen geven. De Kreuz-Zeitung zegt o. a., dat Engeland's oprechtheid niet in twijfel mag worden getrokken. Tot nog toe deed deze mogendheid nietswaaruit opge maakt zou kunnen worden dat het oorspronkelijk standpunt verlaten was en de beloften niet nagekomen zouden worden. Het rijks-gerechtshof te Leipzig heeft het vonnis der rechtbank te Munchen bekrachtigd waarbij 18 sociaal democraten te Munchen veroordeeld zijn tot 5 en 6 maanden gevangenisstraf wegens deelneming aan een geheim genootschap. De Keizer woont voortdurend te Dresden de leger- oefeningen bij en neemt deel aan allerlei feesten. Hij wordt door de bevolking overal waar hij komtmet luid gejuich ontvangen. Zijne gezondheid laat niets te wenschen over. ENGELAND. Ierland. De Onder-Koning is terug gekomen van zijnen tocht door het westen van het land. Te Galway gaf hij in antwoord op een hem aangeboden adres te kennen, dat hij op verscheidene plaatsen van het land teekeuen van verbetering meende (e bespeuren. Hij had echter tevens gezienhoeveel behoefte aan kapitaal bestond voor de ontwikkeling van 's lands hulpbronnen doch dat dit kapitaal niet te verkrijgen zou zijn zoo lang de ongeregeldheden en misdrijven voortduurden. ERANKRIJK. De bonapartistische leden van den algemeenen raad van Corsica blijven stelselmatig afwe zig bij de vergaderingen en zijn daardoor oorzaak dat er nooit leden genoeg zijn om wettig te kunnen beraadslagen. De president-minister deelde in den ministerraad mede dat de engelsche gezant te Parijs hem den dank van den engelschen minister van buitenlandsche zaken had betuigd voor de gelukwenschen aan de regeering gezonden met de overwinning in Egypte. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De aanhouding van een persoon die in het bezit was van 2 bommen, heeft zich op de volgende wijze toegedragen. Den 16 's mor gens ontmoette een koetsier uit Viscone dicht bij de italiaansche grens een kameraad met een ledig rijtuig. Op de vraag, of hij geene passagiers had kunnen vin den werd geantwoord „Ja welik heb twee passa giers maar zij zijn te voet over de grens gegaan en komen verderop weder in het rijtuig." Dit kwam den Yisconer verdacht voor hij waarschuwde zijn bur gemeester, die den gendarmes beval een onderzoek in te stellen. Deze ontdekten de twee passagiers in eene herberg te Ronchi een klein dorp aan den Zuider spoorweg op den weg naar Aquileja zij maakten zich met moeite van één hunner meester de ander ontkwam. In eene kast op de kamer, waar de twee reizigers zouden vertoevenvond men twee Orsini-bommen geheel gelijk aan die den 2 Augustus op het Corso te Triëst nedergeslingerd. Een onderzoek heeft aan het licht gebrachtdat de beide mannen des nachts die bommen naar Triëst wilden brengen en te Ronchi het invallen der duisternis afwachtten. TURKIJE. De berichten van de overwinning der engelschen in Egypte maakten te Konstantinopel op de dweepzieke partij een pijnlijken indruk. Zij brachten te grooter teleurstelling te weeg, omdat voortdurend geruchten in omloop waren over tegenspoed der en gelsche wapenenwelke berichten door de bevolking geloofd werden. De engelsche gezant gaf schriftelijk aan de Porte te kennendat het nutteloos zou zijn de onderhandelin gen over het zenden van troepen naar Egypte voort te zetten onder bijvoegingdat de vriendschappelijke gevoelens tusschen beide rijken geene verandering on dergaat omdat zij ten aanzien van Egypte dezelfde meening koesteren. RUSLAND. De Keizer vertrok den 18 te 8 uren des avonds naar Moskou om gekroond te worden en is behouden aangekomen. De dag waarop die kroo ning zal plaats hebben wordt geheim gehouden. De telegraafdienst in die stad was voor bizondere personen geschorst tot aan do aankomst van den Keizer. De spoorweg werd door 30000 soldaten bewaakt. Het Dagblad van St. Petersburg schrijftdat het zich onthouden zal van elke beoordeeling over het ar tikel van de Timeswaarin betoogd wordt dat na de zegepraal te Tel-el-Kebir Engeland aanspraak maakt op het rechtom over het toekomstig lot van Egypte te beslissenen van de andere mogendheden slechts eene toestemming verwacht welke het blad even zeker als weinig beteekenend beschouwtwelk opstel in de pers van het vasteland tot velerlei aanmerkingen aan leiding gat. De Times heeft niet tot taak de meening der engelsche regeering te verkondigen. Deze heeft haar programma reeds vóór de overwinning te Tel-el- Kebir bekend gemaakt en deze zegepraal welke ieder wat vroeger of later verwachtte zal daarin geene ver andering brengen. ZWITSERLAND. Den 22 October a.s. wordt eene volksstemming gehouden over het besluit van den bonds raad waarbij het lager onderwijs onder uitsluitend staatstoezicht wordt gesteld. Meer dan 180000 personen hebben die stemming verzocht. ZUID AMERICA. De berichten uit Peru blijven gewagen van een treurigen staat van zaken in het binnenland. De door de chileenen daarheen gezonden legerafdeeling is niet geslaagd in het voor goed over winnen van dat verzetzoodat zij onverrichterzake naar Lima de hoofdstad is teruggekeerd. Overal was de bevolking in opstand gekomen. EGYPTE. De bezetting van Aboukir aanvaardde den 17 des avonds den tocht naar Kafr-el-Dowar om de wapenen neder te leggen. Gedurende den tocht is een geheel regiment in oostelijke richting ontvlucht om zich te Damiate bij Abdellah aan te sluiten. Bo vendien liepen nog vele soldaten van andere regimen ten wegzoodat ten slotte slechts 5000 a 6000 man te Kafr-el-Dowar aankwamen waar zij door de engel schen ontwapend werden. Te Mansourah hadden eenige wanordelijkheden plaats, nadat sommige inwoners ter eere van Arabi's nederlaag geïllumineerd hadden. Vele inboorlingen wierpen de glazen in bij engelschen of engelschgezinden en plun derden sommige woningen. In het besluit des Onder-Konings van den 17 tot ontbinding van het egyptische leger, is bepaald dat de officieren van eiken rangdie zich aan muiterij schuldig gemaakt hebben overeenkomstig de militaire wetten vervolgd en gestraft zullen worden. Deze be paling is opgenomen op aandrang van Riaz-pacha die verklaarde Egypte te zullen verlaten zoo niet streng te werk werd gegaan omdat anders het herstel der orde onmogelijk zou zijn. Den engelschen consul-ge neraal is echter last gegeven den Onder-Koning te berichten, dat geen doodvonnis, over aanvoerders van den opstand uitgesprokenten uitvoer mag worden gelegd zonder goedkeuring der engelsche regeering. Er is zelfs sprake van het toevoegen van engelsche advo- katen aan Arabi en zijne medeplichtigenom hen te verdedigen. Abdellah te Damiate schijnt geneigd te zijn zich te onderwerpen. Er liep een gerucht te Cairo dat hij door zijne troepen dood geschoten zou zijn. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De begrooting van Ned. Indie voor 1883 is aan de leden rondgedeeld. Het tekort over 1881 kan nagenoeg op 10,700,000 worden gesteld dat van 1882 zal ruim 16% miljoen bedragen ofschoon elke verbetering in de koffieprijzen tot eene beperking van dat cijfer zal leiden, zoomede eene mogelijke ruimere opbren gst der middelen. De eindcijfers der begrooting voor 1883 zijn: uitgaven in Nederland 24,149,718 idem in Indie/122,846,105, te zamen 146,995,823middelen in Nederland 40,217,992, idem in Indie 97,130,194, te zamen 137,348,186 sluitende derhalve met een tekort van 6) Hij had met drift haro hand gevatdie zij niet te rug trok en bedekte ze met kussen diep bewogen zag zij op zijne van ontroering sidderende gestalte de klank zijner stem was diep in haar hart gedrongen. Zacht legde zij haar linkerhand op zijn donker baar en streek het met zusterlijke teederheid van zijn voorhoofd. „Erichzeide zij treurig„hoe kan ik boos op n zijn Ik heb niet zooveel liefde in mijn leven onder vonden dat ik ondankbaar zou zijn voor zulk een ern stig gevoel. Zie mij in de oogen, mijn vriend Hij zag tot haar op hij zag het zachtelieve gelaat in diepe ontroering dicht voor zichhij zag tranen schitteren in hare bruine oogen en zich zelf niet meer meestersloeg hij de armen om haar hals en kuste haar met onbeteugelde blinde hartstocht. Zij bloosde diep, toen zij zich eindelijk uit zijne ar men losmaakte. „O, wees niet boos op mij, laat het u niet berouwen, dat gij mij niet teruggestooten hebt!" riep hij uit met schitterende oogen. „Een mensch eenige oogenblikken van geluk te hebben geschonken, de eerste, de eenige in een lang leven is dat niet eene goddelijke daad In hetzelfde oogenblik viel een dennennaald voor Mathilde's voeten neder en buiten adem kwamen de amerikaansche meisjes den steilen weg afloopen. „Het was verstandig van u, om niet mede te gaan!'' riep een hunner, uitgeput op een boomstam nedervallende. „O, het was afschuwelijk Yan de steenen zijn wij in de modder geraakt zie maar, hoe mijne schoenen er uitzien 1 en geen spoor van een fraai uitzicht Was ik maar beneden gebleven!" Men ging nu spoedig weder huiswaarts. Het avond eten gebruikte men bij Mathilde; de kapelmeester fantai- seerde op de piano, de jonge dames zongen amerikaan sche duetten. De muziek verwekte een storm van aan doeningen in Mathilde's bewogen gemoed op Erichs gelaat lag een droomende glans alsof hij een wonder had zien gebeuren onder den slingerenden klimop van den ouden toren. Toen het gezelschap afscheid had genomen om met den laatsten trein naar de stad terug te gaan bleef Mathilde nog lang aan het venster staan. Liefelijke bloemengeuren uit den tuin verspreidden zich in het vertrek de hooge populieren slingerden langzaam heen en weder, en dichte wolken bedekten de sterren met een ondoordringbaren sluier. „Een mensch gelukkig maken slechts eenige oogen blikken langis dat niet eene goddelijke daad Die woorden klonken de jonge vrouw onophoudelijk in de ooren. „Hebt gij het niet gewenscht, uw geheele leven lang, om een man gelukkig te maken als een zonnestraal zijn leven te verlichten een hoorn des overvloeds van geluk over hem uit te storten zeide haar eene in wendige stem. „Gij hebt hem niet lief!" antwoordde een andere. „Maar gij vertrouwt hem en gij wordt bemind fluisterde de eerste. „Zult gij hem ook gelukkig kunnen maken Hebt gij daartoe de machtmet uw kalm gemoed dat de hartstocht niet kent „Nog zijt gij in staatom gelukkig te maken door geheel uwe persoonlijkheid aan een man over te geven nog zijt gij jong en schoon maar spoedig gaat de tijd voorbij en eens zal niemand meer verlangen naar uwe kus." Steeds dichter trokken zich de wolken samen; snelle bliksemstralen doorkliefden het donkere luchtruim en bij het licht daarvan bemerkte Mathilde plotseling eene hooge gestaltedie tegen de fontein leundemet het gelaat naar hare vensters gekeerd. Zij schrikte hevig want zij herkende baron van Hagstraten. Zij gevoelde zich beangst door de nabijheid van dien man, zijn voortdu rend bespieden maakte haar zenuwachtig. Met snelle schreden ging zij in de kamer op en neer en eerst het kletteren van den regen tegen de ruiten gaf haar hare kalmte terug. Zulk eeu onweersbui kan niet anders dan verkoelend op den eleganten baron werken. Glimlachend sloot zij het venster. Maar de stem die in haar hart, des docters partij bepleitte, was niet ver stomd zij fluisterde voortdurend en telkens met meer overredingskracht„dien harteloozen man hebt gij lief gehad, loochen het niet, een woord ter goeder ure en gij zoudt hem bemind hebben En de toewijding van een trouw en eerlijk man vindt geen weerklank in uwe ziel 1 O, dwaas vrouwelijk hart Vlucht in het hei ligdom zijner reine liefdeom steun en bescherming te vinden tegen uw eigen verblindheid Geen twijfel kwam er meer tegen op de kalmte keerde terug in Mathilde's gemoed een vast besluit was op haar gelaat te lezeu toen zij zich nu aan haar schrijftafel plaatste, terwijl buiten de storm loeide en wilde bliksemstralen het luchtruim doorkliefden. Zij wist nu wat zij wilde; alleen omtrent de wijzewaarop zij het ten uitvoer zou brengen twijfelde zij nog. Nadenkend opende zij de laden van haar schrijflessenaar en zocht papieren uitschreef vele cijfers neer en gaf zich ten slotte over aan eene bezigheiddie haar wegens gebrek aan oe fening zichtbaar moeite kostte zij rekende. Toen zij het papier eindelijk nogmaals nalaszeide zij met eene lichte aarzeling„Een klein bedrag blijft hetMaar het is om zijnentwilleHij zal mij vergeven wanneer hij zijn droombeeld werkelijkheid ziet worden 1" Zij sliep weinig dien nacht; de regen kletterde tegen het huis en hare gedachten lieten haar geen rust. Toen zij echter den volgenden morgen aan de ontbijttafel trad was zij in eene vroolijke opgewekte stemming en zelfs de expresbrief, dien zij vond liggen, kon haar die niet ontnemen. „De bliksem is van nacht in uw huis geslagenech-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1