STAATS LOTËS11J. Nr. 19441 f 1500, Nr. 7901 1000, Nr. 12Lil f 200, Nr. 1872, 4874 en 11867 f 100. Donderdag, 31 Kepi., 4e ïüsl. i5«rtcfticn. ■Stabs-ficricfitett. 9,647,639dal; echter aanzienlijk hooger zou worden, wanneer de werken voor de uitrusting der haven te Tandjong-Priok allen van Staatswege moesten worden uitgevoerd. De gezamenlijke tekorten zouden bedragen f 44,050,000. In afwachting van de verdere behandeling van het ontwerpgeldleening is er op gerekend, evenals bij de vorige begrooting, dat door uitgifte of beleening van bewijzen van vlottende schuldzal worden voorzien in het tekortdat gedurende het dienstjaar in de koloni ale kas hier te lande verwacht wordt en dat gesteld moet worden op 36 miljoen. Een memoriepost wordt uitgetrokken ten behoeve van de voorgenomen invoering van het rechtstreeksch gezag van ons gouvernement in bet Regentschap Sumanap (eiland Madura). Voor het europeesch onderwijs is f 1:17,000 meer uitgetrok ken dan in 1882, zoomede/157,000 voor de geneeskun dige dienst. Voor spoorwegen en voor de havenwer ken bij Batavia is ƒ1,902,025 minder uitgetrokken. Voor de verbetering van het Westgat van Soerabaya zal eerst met volle kracht kunnen worden gewerkt, na aankomst van het materiëel uit Europa. - Tot verbe tering van het Oostgat van Soerabaya zijn voorstellen uit Indie ontvangen en is vooralsnog geen post op de begrooting uitgetrokken. Naar het zich laat aanzien, zal de eigenlijke havenbouw der havenwerken bij Batavia tegen het einde van 1882 zoo ver gevorderd zijn dat voor de geheele voltooiing een arbeid van slechts enkele maanden zal worden vereiscbt. Voor de verder uit te voeren werken tot exploitatie van de haven zal voor 1883 nog geene som op de begrooting worden gebracht, omdat in Indie eene ernstige aanvraag om concessie voor de exploitatie der haven is ontvangen.Tot voortzetting van den spoorwegaanleg der lijnen Buitenzorg-Tjitja- lengka van Sidhoardjo naar Soerakarta en Blitar en van Pasoeroean naar Probolingo zijn f 6,355,000 uitge trokken. De kosten der exploitatie van alle voltooide lijnen zijn begroot op f 1,659,800en hare opbrengst is tot een bedrag van f 3,059,000 onder de Middelen opgenomen. Voorts is bij deze begrooting voorgesteld de aanleg van een spoorweg loopende van de station Soerabaya langs de westzijde der stad naar den mond der Kali-Mas (de Oadjond). De kosten dier lijn ter lengte van 7 mijlenzijn f 650,000. De afdeeling Oorlog is 689.619 lager geraamd dan ten vorige jare, niettegenstaande gerekend is op eene ruimere uitzen ding van suppletietroepen voor de afdeeling Marine wordt 249,108 meer aangevraagd. Tot voortzetting van de werken voor het overbrengen van de fabriek te Soerabaya naar het marine-etablissement, wordt gerekend op eene uitgaaf van f 335,000. Den 19 zijn tot candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gekozen de heeren O. v. Rees mr. E, J. J. B. Cremers en mr. C. v. Nispen, respectievelijk met 53, 38 en 33 stemmen. Den 16 is te Opperdoes het driejarig zoontje van J. Bos verdronken gevonden in de diepe vaartsloot. Den 16 is de stoomtramweg „Oldambt" geopend, gaande van Scheemda over Midwolde, Oostwold, Finster- wold en Beerta naar Winschoten. Den 17 is het nieuwe orgel in de doopsgezinde kerk te Nieuwe Niedorp, vervaardigd door de heeren v. Dam en Zonen te Leeuwarden ingewijd door ds. v. d. Meulen. Na afloop der godsdienstoefening werd een orgelconcert gegeven door de heeren v. DamEg- mond Dekker en Strijbis. Den 17 beeft een löjarige boerenknecht te Hey- loo vermoedelijk ten gevolge van zwakheid van geest vermogens, zich door ophanging van het leven beroofd. Den 17 is te St. Maarten overleden, waar hij als geneesheer gevestigd was, de heer J. Hanou Jz. Hij was dezelfdedie zich bij de, door Ter Haar bezongen, schipbreuk van de „Jan Hendrik" op de St. Paulusrots zoo kloek onderscheidde. De heer Hanou bereikte den leeftijd van ruim 71 jaren. Den 18 is te Amsterdam een schuitenvoerder in het Oosterdok gevallen en verdronken. Den 19 is een vierjarig knaapje in de Lijnbaansgracht aldaar gevallen en mede verdronken. Het bij Calantsoog gestrande fransche schip Jean Baptistevan Bordeaux in ballast naar ZwTeden is den 18 door de sleepbooten Hercules en Stad-Amster- dam af- en te Nieuwediep binnengesleept. Het engelsche stoomschip Crimdon wegens aan varing bij Rammekens op de Caloot aan den grond ter zonder brand te veroorzaken alleen zijn eenige ruiten verbrijzeld en de tuin vernield. Doctor Hart maan en ik zullen zoo spoedig mogelijk het weder in orde laten brengen maar uwe tegenwoordigheid is toch wenschelijk Meheinger. „Nu weet ik tenminste, waar ik Erich zoeken moetl" zeide Matbilde opgewekt. Zij bracht een geruimen tijd voor haar garderobe door, stond lang voor den spiegel, om zich het haar in orde te brengen: zij wilde er van daag goed uitzien. Een matgeel zijden kleed kreeg ein delijk de voorkeur en toen zij den grooten Florentij- ner hoed met de lichte rozen op haar schoon baar had gedrukt, verheugde zij zich met een trotsch lachje over de gestalte, die de spiegel terugkaatste. Een half uur later zat zij in de damescoupé eener eerste klasse en was blijde dat zij alleen was gebleven en zoo kalm aan hare gedachten den vrijen loop kon laten. Het teeken tot vertrek was reeds gegeven. Toen nu het portier openging zag zij niet eens op maar reikte het billet aan om het te doen knippen verschrikt trok zij echter hare hand terug, want niet de conducteur, zooals zij vermoedde, stond voor haar, maar baron van Hagstraten die met een beleefde groet in de coupé kwam. „Het is hier een damescoupéstamelde zij in on aangename verrassing. „Het spijt mijmevrouw antwoordde de baron terwijl hij koelbloedig tegenover haar aan het raampje ging zitten„het toeval is minder wreed tegen mij dan gij zooals gij zult bemerken Wordt vervolgd. gezetis den 18 met assistentie vlot geworden en naar Antwerpen gesleept. Den volgenden dag is zulks ook met het in hetzelfde geval verkeerende engelsche stoom schip Lamperts geschied. Terwijl de landman H., te Schagen den 18 's avonds met zijne vrouw en beide kinderen van Hoog woud huiswaarts keerde, is op den weg tusschen Nieuwe Niedorp en Moerbeek de lamoen van het rijtuig losge raakt waarmee het paard doorging, dat echter spoedig gegrepen werd. Door dit ongeval kwam het rijtuig in de vrij diepe ringsloot terechtwaaruit H. met groote moeite zich en de zijnen wist te redden zoodat zij met den schrik en een nat pak vrijkwamen. Den 18 zijn harddraverijen gehouden te Obdam en te Lirnmen. Te Obdam waren van de 8 mededin gers winners van prijs en premiën de paarden van A. Pels, te Spanbroek, J. de Jong, te Hensbroek, en D. Tool, te Hoorn; te Limmen, waar 6 paarden draaf den werd de prys behaald door „de Snuit", van H. Albrink de premie door „Marie", van J. Kloef. Te Wageningen is den 18 en 19, ter viering van het löjarig bestaan der Vereeuiging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel een schietwedstrijd gehouden waartoe afgevaardigden van 7 vereenigingen van elders waren opgekomen. De eerste prijs in den corpswed strijd werd behaald door de vereeniging „de Eendracht", te Amsterdam, met 239, de tweede door „de Zwijger," van Utrechtmet 230 punten. De zilveren medalje geschonken door den heer Schubart, president van den Ned. Weerbaarheidsbond, voor den schutter die in den corpswedstrijd het hoogste aantal punten behaalde is ten deel gevallen aan den heer B. Deters, van Amsterdam. Den 19 is na afloop van den personeelen wedstrijd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden in het hotel „De Wageningsche Berg." Msgr. A. I. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, assistent-bisschop bij den pauselijken troon ridder der orde van den Ned. Leeuw, metropolitaan der kerkelijke provincie van de Nederlanden, is den 19 na eene lang durige ziekte overleden. Hij was den 4 September 1815 te Zwolle geboren achtervolgens kapelaan aldaar, de- servitor te Ommerschans pastoor te Zwolle, president van het groot seminarie te Rijzenburgpastoor te Utrecht en bisschop van Hesebon i. p. i.; voorts de stichter van het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht en der uitgave van het Gildeboek. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 19 eervol ontslag verleend aan de onderwijzeresen B. Mey- link en O. J. Meerburg en benoemd tot onderwijzer den heer J. Lauwerman te Marrum. Van de amster- damsche Bell-Telefoonmaatschappij is bericht ontvangen, dat zij de concessie voor het maken van telefooninrich tingen in de gemeente heeft aanvaard. Op de boederij van den beer J. K. in den Waard- polderbij Colhorn kwam den 19 een arbeider in aanraking met de dorschmachinezijne kleederen bleven hechten waardoor hij eenige malen mede in het; rond werd geslingerd. Gelukkig kon men de machine spoedig doen stilstaan zoodat de man met geheel ge scheurde kleederenen vol lichaamskueuzingen er nog afkwam. Zijne toestand is thans niet zorgwekkend en er bestaat hoop, dat hij er geen blijvende gebreken van zal houden. Eene boe van den landman Blauwboer, te Veen- huizen, is door het on weder in den avond van den 19 dezer doodelijk getroffen. Voor Tiel is den 19 eene zandschuitdie met andere, ten behoeve van het leggen van kribben in de Waal, door eene stoomboot werd voortgesleept, bij het draaien der boot omgeslagen. Van de 2 arbeiders die zich er op bevonden, heeft de een zich zwemmende weten te reddenmaar is de ander vader van een huisgezin te Rossem verdronken. Den 19 is in het Noordzeekanaal bij IJmuiden een polderwerker verdronken die tegen goeden raad in het Kanaal wilde overzwemmen. Het gelukte hem, maar terugkeerende zonk hij plotseling in de diepte weg. Toen den 19 de locomotief der Exploitatiemaat schappij die een zandtrein bestemd voor de lijn Leeu wardenSneek over de brug bij Schenkenschans had gebrachtterugkeerde bemerkte het personeel te laat, dat de brug reeds weder was opengedraaid. De stoker en een wisselwachter sprongen van de machine af maar de machinist geraakte mede in de vaartwaaruit hij echter door de anderen gered werd. De scheepvaart is door dit onheil gestremd en de spoorwegreizigers tusschen Harlingen en Leeuwarden moeten overstappen. Prinses Hendrik heeft den 20 een bezoek afgelegd bij de vorstelijke personen die in het Amstel-hótel te Amsterdam verblijf houden. Den 20 is te Utrecht overleden jr. mr. M. A. M. v. Asch v. Wijck lid der 2e. Kamer voor Amers foort voorzitter van het muntcollege ridder van den Ned. Leeuw. De lord-mayor van Londen John Whitakker Ellis; zijne echtgenoot, de sheriffs van Londen en Middles Reginald Hanson en William Anderson Ogg, de hoofd secretaris, 3 secretarissen en de zwaarddrager der City, de dames die onze Koningin tijdens haar verblijf in Engeland waren toegevoegden een dienstpersoneel van 10 personen, zijn den 20 te 's Gravenhage aange komen en aan het station van den Hollandsehen spoor weg begroet, namens den Koning door graaf Schimmel- penninek en namens de residentie door den burgemees ter Patijn. De dames droegen bloemruikers in de na tionale kleuren. Het gezelschap begaf zich in open rijtuigen naar het Hotel des Indes, waar de zalen voor den lordmayor prachtig zijn ingerichten hetwelk ge durende zijn verblijf eiken avond zal geïllumineerd wor den. Na een wandelrit door de stad en een bezoek der musta'swerd de lord-mayor en zijn gevolg in audiëntie toegelaten bij den Koning en de Koningin. De Koning droeg de ster der orde van den kousenband, de lord-mayor de versierselen van den Gouden Leeuw van Nassau2e. klasse. De deputatie bood den Ko ning het in een gouden koffertje vervat diploma aan van het eereburgerschap der City, Z. M. tijdens H. D. verblijf in Engeland opgedragen. De Koning antwoordde in vloeiend engelsch en gaf zijne hoop te kennenin een volgend jaar een nader bezoek aan Engeland te brengen. De lord-mayorde sheriffs en hunne dames namen vervolgens deel aan het diner ten hove. Den 21 herdacht de heer jr. mr. D. van Foreesfc te Anna Paulowna den dag waarop bij voor 25 jaar de betrekking van kantonrechter te Schagen aanvaardde. Het centraal bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond heeft bij adres de 2e Kamer verzochthet ontwerp „wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen" zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. Men verzekertdat de exploitatie van den Cen- traalspoorweg zal overgenomen worden door de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De kok van het corps torpedisten te Breda is wegens dierenmishandeling, tot 14 dagen provooststraf veroordeeld. Ilij had de gewoonte honden en katten te lokken en de dieren dan met kokend water te begieten. Aan den heer P. Zeper Dz. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwarden. Tot heemraad van den polder Oostzaan is door den Koning benoemd de heer G. de Ridder Jr. De voorgedragen begrooting der gemeente Rot terdam sluit in ontvang en uitgaaf met 4.080.893. Onder de ontvangsten is gerekend op eene bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs ad 125.132. Het steeds toenemende tekort der stads- reinigingsdienst wordt geraamd op 109.700. Als nieuwe werken worden voorgesteldhet verbreeden van de Geldersche kade met 5 ellen, het vernieuwen en ver breeden der brug tusschen die kade en het Oudehoofd- plein het doortrekken der Hoofdsteeg en het dempen der Glashaven. Te Appelschahet hoogste dorp in Friesland hebben de ingezetenen thans het water in de kelders. Ten gevolge van aanhoudenden wind en regen is de boekweitoogst in Drenthe weder grootendeels mislukt. Door den buitengewoon hoogen waterstand zijn vele veehouders in die provincie genoodzaakt hunne beesten uit de weide te halen. - De laatste opgaaf der collecte voor de scholen met den bijbel omvat 425 comité's met een totaal van 79.875.69%. De collecte te Amsterdam bedraagt thans met de nagekomen giften 10517.07die te Rotterdam 7363.07%, die te 'a Gravenhage 3649,39. Te Groningen is een zesjarig jongentje dat op het wiel van een met steenkolen beladen wagen ge klommen wastoen de voermandie het niet bemerkt had de paarden weder deed trekken er af gevallen en over het hoofd gereden zoodat het onmiddelijk dood was. De heer S. Bakker en echtgenoot te Helder zijn benoemd tot weesvader en weesmoeder te Arnhem. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van B. en W. van den Helder om een klein terrein aan de Buitenhaven beschikbaar te stellen voor het bouwen van een locaal voor den visch- afslag. Tot predikant bij de herv. gemeente te Noord- Zijpe is beroepen ds. J. Heenk te Heerhugowaard, Voor de nagelaten betrekkingen der omgekome nen bij het vergaan van de Adder is te Rotterdam f 8000 bijeengebracht. Bij de commissie aldaar tot ondersteuning der hulpbehoevende russische israëlieten is in het geheel ingekomen een bedrag van f 14,200. Ter gelegenheid dat de heer Boelhouwer 25 jaren aan het hoofd der school in wijk 2 te Broek in Water land had gestaan is zijne bezoldiging door den ge meenteraad met f 50 verhoogd. Het Panopticum te Amsterdam heeft in de maand Augustus ongeveer f 50,000 opgebracht. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week 5 gevallen van pokken voorgedaan. Voor de acte van onderwijzeres zijn te Amsterdam geslaagd mejn. J. Latensteyn v. Voorst en G. A. C. de Vries, van Zaandam. 3e. klasse, 20 Sept. derde lijst. Nr. 4122 100. 's Geavenhage 21 September. Een telegram van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indie meldt, dat den 13 September te Samalangan een belangrijk succes is behaald door de flinke houding van leger en vloot. Een talrijke vijand is met groot verlies uit zijne stellingen verdreven. Onzerzijds vielen 10 gekwetsten; Samalangan, Passangan en Palente zijn door de Marine getuchtigd. In Groot Atjeh is door eene patrouille Mja- kassan zwaar gewond en zijn bende uiteengedreven, met achterlating van zes dooden. De toestand is verbeterd. De Eerste Kamer heeft het adres van antwoord unaniem aangenomenna eene mededeeling van den heer van Lijnden over den loop der crisis waaruit blijktdat hij eerst de opdracht aanvaardde nadat gebleken was dat de Koning weigerde de voor waarde aan te nemen van den heer Tak tot indiening van geformuleerde voorstellen tot grondwetsherziening. De regeering bleef overtuigddat eerst nauwkeurig ernstig onderzoek moet vooraf gaan. De Minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat de regeering een onderzoek over de noodzakelijkheid eener grondwets herziening niet wilde aanvangen voordat het ontwerp tot wijziging der kieswetdat den volgenden maandag wordt aangeboden zal zijn aangenomen. De Kamer ging op recès uiteen. Tot predikant bij de herv. gemeente alhier is beroe pen ds. J. Bouvin te Nijbroek.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2