De scberpscbuttersvereeniging hield den 18 bij ongunstig wederte Bergen haren jaarlijkschen schiet wedstrijd. De 7 uitgeloofde prijzen werden gewonnen door H. Elte met 90 H. Essen met 88 P. Bosman met 83, J. Ohrispijn met 77, J. Q-. Burggraaf met 77, C. G. v. Groos met 69 en E. A. Eeuzer met 68 punten. Naar wij vernemen is het perceel aan de Oude gracht alhierlaatst bewoond door den heer Essers aangekocht voor eene E. C. bizondere school. B U 11 G B11 L IJ K E STAND. GEBOREN. 20 Sept. Jansje Johanna, D. van Gerrit van den Brink en Jo hanna Borst. Margaretha Elisabeth HenaO. van Cornells Taanman en Johanna Gijsbertha Kagenaar. Johanna, D. van Gerhard Doeschot en Johanna Kramer. OVERLEDEN. 20 Sept. Zacharias van Teunenbroek64 j. Jan, Z. van Klaas Termaat en Johanna Paulina Bruin, 5 m. GEMEENTERAAD. No. 12. Zitting van Woensdag 20 September 1882. Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren T. L. Koorn en Mr. A. P. de Lange. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat Burg. en Weth. den 15 Sept. aan Mevrouw A. L. G. Bosboom-ïoussaint te 's Gra- venhageAlkmaar's eereburgeres bij gelegenheid van haren 70 verjaardag, hebben geschreven den volgenden brief: Alkmaar, 15 September 1882. Mevrouw Den 24 November 1845 sprak de Raad der stad Alkmaar den wensch uit, dat het Gode mocht behagen, u langen tijd naar lichaam en geest te bewaren tot sieraad der letterkunde, tot handhaving van uwen naam en tot meerdere glorie der stad Alkmaar. Die bede is ruimschoots verhoord geworden. U valt toch bet voorrecht te beurt, om morgen 16 September 1882 uw 70"ten geboortedag te vieren. Het gemeentebestuur van Alkmaardat weet hoezeer gij, Alkmaar's eereburgeres, gehecht zijt aan uwe geboorteplaats en hoe gij deelt in al hetgeen met die stad in betrekking staat, mag op zulk een gewichtigen dag in uw leven niet achterblijven, om u hartelijk met dat heuchelij k feest geluk te wensehen en u van zjjne oprechte deelneming te verzekeren. Het voegt daarbij den wenseh, dat u voortdurend kracht en lust geschonken mogen worden om u, omringd door hen, die u lief en dierbaar zijn, te wijden aan uwen verdienstelijken, hoog gewaardeerden arbeid. Het Gemeentebestuur van Alkmaar {get.) A. MACLAINE PONT. De Secretaris r NUHOUT van der VEEN. De heer C. W. Bruinvis vraagt daarna het woord en zegt dat hij voorstelt des raads ingenomenheid te betuigen met het geen door Burg. en Weth. verricht is, daar hiermede volkomen in 's raads geest gehandeld iswelk voorstel bij acclamatie aangenomen wordt. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde le suppletoire gemeente-begrootingdienst 1882. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Voorstel van Burg. en Weth., in overeenstemming met de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommenom met 1 Januari 1883 in het openbaar te verhuren de steen- werf aau de Oudegraehtgroot 8 aren49 centiaren welk terrein aan de gemeente thans niets oplevert, voor den tijd van drie jaren, onder dezelfde bepaling, waaronder indertijd het erf aan het Luttik-Oudorpwaarop nu de overdekte graan- en zaadmarkt verhuurd was, namelijk, dat de gemeente het recht heeft, de huur ten allen tijde te kunnen opzeggen, na eene voorafgaande driemaandelijksche waarschuwing aan den huurder, schriftelijk aan hem zelven of aan het door hem te kiezen domicilie te bezorgen. Het terrein wordt tegenwoordig grootendeels tot moestuin gebruikt en de daarop aanwezige artikelen kunnen gemakkelijk elders geborgen worden. Van het terrein achter de 2e tus- schenschool, dat zeer groot is, kan gemakkelijk een deel voor dat doel afgescheiden worden. Het voorstel van diezelfde commissie, om ook in bet openbaar te verhuren de oude aschschuur met het daarbij beboorende terrein aan het Zeglisgroot 0,10,70, en het stukje grond aan den Omval tot voor korten tijd in gebruik geweest bij M. Groot in de Schermeer, wordt niet geheel door Burg. en Weth. overgenomen daar zij te dien aanzien eenigzins van gevoelen verschillen. Beide terreinen zijn voor de gemeente-dienst niet noodig en het laat zich niet aanzien, dat zij daarvoor gebruikt zullen kunnen worden, in aanmerking nemende hunne ligging. Bij het terrein der gemeente-reiniging is nog zooveel grond be schikbaar, dat met, het oog daarop het terrein aan het Zeglis niet behouden behoeft te blijven. Waren deze terreinen dus voor een goeden prijs te verkoopen, dan zien zij in een derge- lijken verkoop volstrekt geen bezwaar. Zij stellen daarom voor, hen te machtigen, die terreinen in het openbaar met inacht neming der plaatselijke gebruiken te verkoopen, onder bepaling dat alleen toewijzing zal plaats hebben, wanneer de geboden koopsom hooger is dan vier duizend gulden voor bet terrein aan het Zeglis en hooger dan duizend gulden voor den grond aan den Umval. Mislukt deze poging, dan zouden zij het ter rein aan het Zeglis willen verhuren op dezelfde wijze als voor gesteld wordt voor de steenwerf aan de Oudegraehtnadat de daarop staande gebouwen voor afbraak verkocht zijn en eene afscheiding van den openbaren weg gemaakt is. Verhuur van de gebouwen in den tegenwoordigen staat zou van de gemeente aanzienlijke uitgaven vorderen, want, de toestand dier gebouwen, in verhand met het gebruikdat daarvan steeds gemaakt is laat veel te wensehen over. Daarom wordt aan een verkoop voor afbraak de voorkeur gegeven. De gemeente-architect raamt de sloopwaarde op t 486,en de kosten der te maken afscheiding op f 173,Zij verzoeken daarom machtiging, in dien geest te handelen. Het grasgewas van het terrein aan den Omval kan jaarlijks in het openbaar verpacht worden, gelijk- tijdig met dat van het aan de andere zijde van den Schermer- weg gelegen terrein, groot 31 aren 40 centiaren. Gesteld in handen der vaste commissie van ünancien om be richt en raad. 5. Voorstel der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijsnaar aanleiding van bij haar ingekomen klach ten van ingezetenenwier kinderen de openbare school voor meisjes bezoeken, over het aldaar gegeven wordende onderwijs, om aan die school nog 2 onderwijzeressen te benoemenals ééne onderwijzeresliefst met acte voor hoofdom op te treden als hoofd der aanvangsklasseen ééne onderwijzeres zonder bij-acte, eene uitgave van ten hoogste 1450 's janrs zullende vereisehen. In de toelichting van dit voorstel wordt door de commissie gezegddat zij als bekend mag veron derstellen, dat meermalen ontevredenheid werd betuigd over het onderwijs aan deze inrichting en over de onvoldoende vorderingen der leerlingen. Het feitdat zelfs personen deze gemeente verlieten omdat het onderwijs voor hunne kinderen hen niet voldeed, is zeker grievend, doch naar zij hoopt leer rijk. Het is toch te betreuren, dat in eene plaats als Alkmaar, waar geen andere openbare inrichting voor meer uitgebreid onderwijs voor meisjes bestaat als deze school, de meest gevor derde leerlingen betrekkelijk zoo weinig ontwikkeld kunnen zijn. Ook acht zij het niet gelukkigdat het onderwijs aan kinderen van 6 tot 9 jaar, waarvoor hetzelfde hooge schoolgeld als in de andere klassen geheven wordt, toevertrouwd is aan ééne onderwijzeresdie bij de talrijkheid welke de klasse heeft, onmogelijk aan kinderen van zoo uiteenloopenden leeftijd vol doend onderwijs kan verschaffen. Bij de beraadslaging over de vraagwelke flinke hervorming ingevoerd zou moeten wor den is als het gevoelen der commissie aangenomendat ook hier het beginsel gevolgd moet worden, dat iedere klasse eene afzonderlijke onderwijzeres verkrijgt, terwijl het hoofd der school aan geene bepaalde klasse onderricht geeft, doch aan haar meer bizonder de algemeene- leiding en het toezicht worden opge dragen. Het lijdt geen twijfelof die verandering kan niet anders dan ten goede komen aan het onderwijs en de beoordee ling van de vlijt en de vorderingen der leerlingen gemakkelijker maken. Ter verwezenlijking van dat plan stelt zij de benoeming van nog 2 onderwijzeressen voor. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 6. Verzoek van A. van Kleef, om verhooging zijner jaarwedde als opzichter der gemeente-plantsoenen, op grond van de ver meerdering zijner werkzaamheden door de veranderingen in de plantsoenen en met het oog op een mede-opzichter der gemeente, die jaarlijks 100 meer wedde en naar zijn inzicht minder voor zijne verantwoording heeftals staande onder toezicht van den gemeente-architect. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand voor den hout en de plantsoenen om bericht en raad. 7. Verzoek van A P. Zeilmaker, om zijne jaarwedde als hoofd der le tusschenschool in overeenstemming te brengen met die van het hoofd der 2e tusschenschool, op grond dat zijne wedde, vóór bijna 17 jaren op f 1000 gebracht, toen hij de betrekking aanvaardde niet meer in verhouding staat tot de bezoldiging der hulponderwijzers, welke na dien tijd zoo aanmerkelijk ver hoogd is. 8. Verzoek van H. van den Berg, om zijne jaarwedde als hoofd der openbare school voor onvermogenden te verhoogen tot die van het hoofd der 2e tusschenschool, op grond dat zijne werkzaamheden meer omvattend zijn en de op hem rustende ver antwoordelijkheid grooter isals staande aan het hoofd van de sterkst bevolkte gemeente-school. Nos. 7 en 8 gesteld in handen der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs om bericht en raad. 9. Verzoek van 24 bewoners van perceelen aan of uitkomende aan de Kooltuin, om op de gemeente-begrooting voor 1883 onder de uit te voeren werken op te nemen het dempen van de Kool tuin, van het Luttik-Oudorp tot aan het Noord-hollandsche Ka naal in het belang van een gemakkelijker verkeer en van de verbetering van den gezondheidstoestand. De Kooltuin is volstrekt niet onmisbaarzooals wel eens opgegeven wordt en door hare geringe diepte wordt zij voor niet veel anders gebruikt dan voor vuilnisbak. Naar hunne meening is die demping met geringe kosten uit te voerenomdat geene kost bare rioleringmaar alleen een buis tot afvoer van vuil- en hemelwater gemaakt behoeft te worden voor welk riool gebruik kan worden gemaakt van den te sloopen walmuur. Ter secretarie gedeponeerd. 10. Verzoek van het hoofd der openbare school voor onver mogenden, om de deur van zijn erf, uitkomende aan de Doe lenstraat gesloten te mogen houden nu zij voor de kinderen dier school niet meer tot toegang dient. Moet die doorgang blijven bestaan tot toegang voor de gymnastiekde hoogere burgerschoolde burgeravondschool eu verder voor iedereen die tot zelfs op Zondag er gebruik van wil maken dan ver zoekt hij op andere wijze aan zijn verzoek te gemoet te komen, ter verkrijging van de vrijheid, waarop met recht door ieder burger, die een huis bewoont, waarvoor f 400,huur in reke ning wordt gebrachtaanspraak kan maken. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking, 11. Verzoek van J. J. Schouten, om vergunning tot het leggen yan een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater van zijn perceel aan de Sandersbuurt No 19 door de straat naar het gemeentewater. 12. Verzoek van G. W. van de Pol, om vergunning tot het afvoeren van vuil- en hemelwaterdoor middel van een riool uit zijn perceel aan Ropjeskuil No. 167, door den weg naar het voor dat huis gelegen slootje. 13. Verzoek van P. Brugman aannemer van het stichten der gebouwen van de gemeente-reinigingvroeger alhier, thans te Amsterdamom afrekening van de nog niet afgerekende zaken van dat werk. Nos. 11, 12 en 13 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor deleden ter lezing gelegen hebbende stukken. 14. Rapport van den Inspecteur van het middelbaar onderwijs op het verzoek van den heer H. van den Berg, om ontslag als leeraar aan de burgeravondschool. De Inspecteur bericht, dat bij hem geen bezwaar bestaat tegen het verleenen van dat ont slag eervol, mits ingaande 29 October a.s. of zooveel vroeger als de opvolger zal kunnen in functie treden. Het gevraagde ontslag eervol verleend overeenkomstig het voorstel van den Inspecteur. De Voorzitter verklaart zich op eene daartoe gedane vraag namens Burg. en Weth. bereid, te onderzoeken, of het ook nog mogelijk zou zijn den heer H. van den Berg als leeraar te behouden. Van de commissie van financiën. 15. Rapport op de rekening van regenten van het mannen- en vrouwen-gasthuis over 1881, sluitende in ontvang op/6651,84, in uitgaaf op 5296,98%, alzoo met een batig slot van 1 1354,85 De rekening der aan het gasthuis verbonden bad-inrichting sluit in ontvang op t 238,in uitgaaf op 210,96, met een batig slot van 27,04. De commissie stelt voor, haar onver anderd goed te keuren. Aangenomen. 16. Rvpport op de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1883, sluitende in ontvang en uitgaaf op 63 .6,50. Uit de gemeentekas wordt aangevraagd eene subsidie van 4150, waarvan f 1600,voor onderstand aan eigen armen, ƒ2100, voor onderstand aan R. C. armenbeneden den ouderdom van 60 jarente Alkmaar verblijvendeaan wie door het R. C. paro chiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd en f 450,— voor onderstand aan Nederduitsch Hervormde armenaan wie onder stand geweigerd wordt door de Aederduitsch hervormde Diaconie. De commissie heeft geene bedenking tegen de begrooting en stelt voor haar onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 17. Rapport op de begrooting van het burger weeshuis voor 1883, sluitende in ontvang en uitgaaf op 12585,40. Onder den ontvang wordt een bedrag van f 1739,53% geraamd voor opbrengst eener openbare inzameling van gelden bij inschrij ving of collecten. De commissie stelt voor, haar onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 18. Rapport op de door regenten van het burgerweeshuis overgelegde berekening der schadeloosstelling voor de kosten van eiken weesdie voor rekening van anderen ter verpleging in 1883 mocht worden aangeboden. De commissie stelt voor, die schadeloosstelling vast te stellen op het voorgedragen cijfer van f 140,f 10,— hooger dan in 1882. Vastgesteld. 19. Rapport op de door regenten van het burgerweeshuis voorgedragen berekening van het bedrag der verplegingskosten in dat gesticht voor iederen wees naar de uitkomsten der reke ning over 1881, opgemaakt voor de gevallen, bedoeld bij art. 49, 50 en 52 der wet tot regeling yan het armbestuur. De commissie stelt voor, dat bedrag overeenkomstig die voordracht te bepalen op 1 120,74. Vastgesteld. 20. Rapport op de in de vorige vergadering ingediende 2e. suppletoire gemeente-begrooting dienst 1882 en op het be sluit tot het doen van af en overschrijvingen in de gemeente- begrooting voor 1882. De commissie stelt voor, zoowel de be grooting als het besluit onveranderd vast te stellenonder herinnering, dat bij de vaststelling der gemeente-begrooting voor 1882 reeds een bedrag van f 4900 op den post voor on voorziene uitgaven voor het verbouwen der meisjesschool be schikbaar was gesteld. Vastgesteld. 21. Rapport der vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd op het nader adres van E. A. de Witt, vroeger koffiehuishouder, thans zonder beroep alhier, waarbij gevraagd wordt intrekking der raadsbe sluiten van 20 October en 29 November 1880, wegneming der schutting voor zijn perceel in den hout en vergunning tot het maken van een uitweg van zijn erf over den gemeentegrond naar den openbaren weg, onder bereidverklaring zich schriftelijk te verbindenin dat perceel noch het beroep van herbergier, noch dat van koffiehuishouder uit te oefenen. Dit adres was in handen dier commissie gesteld in verband met de geopperde vraag, of het ook mogelijk zou zijn, eenige voorwaarden vast te stellen, waaronder dit verzoek met uitdrukkelijke uitsluiting van alle andere verzoeken van dergelijken aard ingewilligd zou kunnen worden. De commissie deelt mede, dat zij, na nadere inlichtingen te hebben ingewonnen en verkregen, het beneden hare waardigheid zou achten, den raad voor te stellen, terug te komen op de aangehaalde besluiten van 20 October en 29 No vember 1880 en dat zij dus voorstelt, omtrent dit verzoek hetzelfde besluit te nemen dat op meerdere adressen van dezen verzoeker, om daarop terug te komen, genomen is, namelijk over te gaan tot de orde van den dag. Nadat op verzoek van den heer Yonk tot het geven van eenige inlichtingen eene vergadering met gesloten deuren was gehouden, wordtzonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemmingmet algemeene stemmen overeenkomstig het rapport overgegaan tot de orde van den dag. Zijn in behandeling genomen de volgende in vorige ver gaderingen ingekomen stukken. 22. Rapport van Burg. en Weth. op het verzoek van den heer J. Pot, houdende klachten over het onderwijs op de open bare burgerschool. Met algemeene stemmen wordt zonder beraadslaging besloten den verzoeker als beschikking op zijn verzoek mede te deelen, dat de Raad, na de door hem medegedeelde feiten te hebben onder zocht, van oordeel is, dat de uitslag van het onlangs gehouden toelatingsexamen voor de rijks hoogere burgerschool niet van dien aard is geweest, dat op grond daarvan eene verbetering of ver andering in de bestaande regeling van het onderwijs op de burger school zou moeten worden gebracht dat bovendien in den aanvang van 1882 eene hervorming op die school is ingevoerd, in verband met eene vermeerdering van het onderwijzend personeel, welke her vorming te kort werkt, om nu reeds wijzigingen te brengen in de toen ingevoerde regeling. 23. Nieuwe verordening op de heffing en invordering eener belasting op de honden, zullende ingaan met 1 Januari 1883. De verordening op de heffing wordt met algemeene stemmen vastgesteld; die op de invordering met 12 stemmen tegen 1 stem van den heer Stoel. Het bedrag der belasting blijft onver anderd. Art. 2 der verordening op de invordering, luidende Ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden is verplichtdaarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kantore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend billet, van 15 December des vorigen jaars af kosteloos ten kantore voormeld verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantieonverminderd het recht om zoo de aangifte later onjuist bevonden wordtherziening te doen plaats hebben. Werd aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, van de heeren Stoel, Vonk Conijn Kraakman en J. C. Koorn die de voorkeur gaven aan de tegenwoordige wijze, om beschrijvingsbiljetten aan de belastingschuldigen te zenden, een kohier op te maken en daarna aanslagbiljetten uit te reiken. Art. 4 der verordening, luidendeBij de betaling wordt door of namens den gemeente-ontvanger kosteloos voor eiken hond een metalen kenteeken uitgereikt volgens een door Burgemees ter en Wethouders vast te stellen model, waarop het wapen der gemeentehet jaar, waarvoor het uitgereikt wordt en een doorloopend volgnummer moet zijn uitgedrukt. Het heeft eene afzonderlijke kleur voor elk der in art. 1 der verordening tot heffing der belasting vermelde twee klassen van belasting. Dit kenteeken wordt zichtbaar gedragen om den hals. Wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen van de heeren Stoel, Vonk, Kraakman en J C. Koorn. Art. 9 der verordening, luidendeAlle honden welkeniet voorzien van het bij art. 4 dezer verordening voorgeschreven kenteekenworden aangetroffen en waarvan de eigenaars on bekend zijn, worden ter beschikking der polieie gesteld. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel der vas'e commissie voor de strafverordening wordt aan Burg. en Weth. een crediet van ten hoogste t 300 verleendvoor uitgaven om de uitvoering dezer verordening vooral in den aanvang te verzekeren. 24. Rapport van Burg. en Weth. op het verzoek a. van den heer C. de Groot c.s., om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram, uitgaande van de Limmerhoek langs de Laat tot de Choorstraat, door die straat achter de Groote Kerk om, langs den Bergerweg naar Egmond aan den Hoef enz.; b. van den heer C de Groot alleen, om concessie voor den aan leg en de exploitatie van een paardentram van de Choorstraat, hoek Laat langs den Heiloërstraatweg naar het station te Heilo; c.van Jan Holland te Amsterdam, om concessie voor een stoom tram van Alkmaar naar Egmond a d Hoef en om concessie voor eenhetzij stoom-, hetzij paarden-, hetzi) electrische tram tusschen Alkmaar en Velsen. Nadat de voorgedragen bepaling omtrent het onderhoud der bestrating tusschen de rails en tot 25 centimeters ter weder zijden van de rails aangenomen was met 10 tegen 3 stemmen van de heeren Bosman, Preijer en J. C Koorn wordt het ont- werp-besluit op het verzoek van C. de Groot c.s. vastgesteld. Dat op bet verzoek van O. de Groot alleen wordt vastgesteld, nadat op voorstel van den heer C. W. Bruinvis onder de be palingen nog opgenomen was, dat de rails in de Choorstraat en het Ritsevoort met het oog op de aldaar wonende stalhou ders zoo ver mogelijk aan de oostzijde moeten worden gelegd. Op de verzoeken van Jan Holland wordt ook overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. beschikt. 25. Voorstel van Burg. en Weth. om nu de voor de open bare veiligheid gevaarlijke gevel van het huis aan het Luttik- Oudorp No. 58 nog niet afgebroken is, dat perceel onbewoon baar en onbruikbaar te verklaren, daar de eigenaar Jan Jacobs- zoon Blaauboer, landman te St. Maarten, na de vorige raads vergadering nogmaals in kennis is gesteld met bet voornemen om dat voorstel in te dienen. De Voorzitter, opmerkende dat wel door van Ree en Cie. (dus niet door den eigenaar) uitgeschreven is de aanbesteding van het verbouwen van dezen gevel, doch dat nog geene toe wijzing heeft plaats gehad, stelt voor, de in de vorige verga dering benoemde commissie aan te wijzen als de commissie van onderzoek, bedoeld bij art. 23 der politie-verordening op bet bouwen en sloopen. Met algemeene stemmen wordt dat voor stel aangenomen. 26. Daar bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden niemand iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3