No. 114. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG 24 SEPTEMBER. Stedelijk Museum. liet overwonnen Egypte. bo Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Tot ons leedwezen zien wij ons genood zaaktons Peuileton ditmaal aehter- wege te laten. i&fficiëel (Sebcelte. ËuitetilAub. il tie elke ime H A Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. E COUR A AT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Bezichtiging tegen 10 cents de persoon, ZONDAG 24 September, van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 1 Octo ber, van 1 tot 3 urenwaarvoor toegangskaarten te verkrijgen ter vergadering der Commissie van toezicht op Donderdag 28 September, 's namiddags van 2 tot 3 urenten stadhuize. Kinderen worden niet toegelaten. Verder wordt herinnerd, dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJ DAG, van 1 tot 3 uren des namid dags kan worden bezichtigd tegen t 0,25 per persoon. P O L I C I E. Ter terughekoming is aan het Commissariaat van Polieie het navolcende gevondene voorhandeneen bruine en-tout-cas, een kinder-eetvorkjeeen zilveren ringetje met gouden plaatje, waar op 2 letters; een boomstam, gemerkt V. T. met blauwe verf; een zwart boezelaartjeeen parapluieeen geelpilow zak met koperen ringen, een zwarte parapluie, een gouden oorbelletje, een doekspeld met langwerpig rood steentje. Dat Arabi-Pacha met zijn Egyptenaren weldra voor het Engelsche leger zou moeten bukken zal wel nie mand hebben betwijfeld maar dat het zoo spoedig zou geschieden hadden wel weinigen vermoed. Het bleef altijd de vraag, of de Egyptenaren er niet in zouden slagen, van hunne aarden wallen een tweede Plewna te maken, waarvan de verovering tijd en bloed zou kosten. De Engelschen hebben hun daartoe geen gelegenheid gelaten. Door een onverwaebten aanval en een met snelheid uitgevoerde omtrekkende beweging hunner ruiterij hebben zij het Egyptische leger verrastover rompeld verslageu en uiteengedreven zoodat het niet meer bestaat. De oorlog is eensklaps geëindigden rechtmatige hulde wordt gebracht aan den Engelschen bevelhebberdie met uitnemend beleidzonder zich te haasten en zonder zich te bekommeren over de op en aanmerkingen van de stuurlui aan wal, die hem zijn talmen verweten, heeft gewacht tot hij gereed was, maar ook geen oogenblik langeren toen heeft toege slagen met onweerstaanbare kracht. Deze generaal blijkt te weten hoe men oosterlingen moet bevechten. Van het eerste ernstige treffen hangt het af, of de oorlog een lange afmattendegeld- en menschen-ver- Blindende strijd zal worden of wel kort en beslissend zal zijn. Mislukt de eerste aanval en behaalt de tegen partij eenige voordeelen dan stijgen moed en vertrou wen bij haar met verrassende snelheid zij meent de helpende hand van den grooten profeet te herkennen, met geestdrift grijpt ieder naar de wapenen om de ongeloovigen te verdrijven, en in het vaste vertrouwen op de zegepraal houdt de soldaat stand onder het moorddadigst vuur. Maar wordt hij met voldoende macht plotseling aangegrepen ziet hij zich verrast en omsingeld, wordt hij in de flank en in den rug bestookt, is de aanval snel en verpletterend dan slaat hem de schrik om het hart, hij werpt de wapens weg en roept, als Arabi na zijn gevangenneming God is genadig alle hoop is vervlogen De landzaat is geheel verbijs terd en begrijpt niet wat er gebeurd is ontzet door den onverwachten ommekeer, meent hij een godsgericht te aanschouwen, en met de uiting van stille berusting Allah is grootbuigt hij het hoofd. We'k een verschil met den oorlog tegen de Kaapsche Boeren Daar uitmuntende schuttersontevreden als een enkele kogel werd verschoten zonder te treffen hier een hagelbui van kogelsalle te hoog gericht zonder te schaden over de hoofden der aanstormende soldaten wegvliegende. Daar taaie volharding en kalme bezadigdheid, hier een opgewonden menigte, omslaande met den wind en den held van gisteren met steenen begroetende. In Cairo een gedrang om den gisteren door allen verlaten Khedive en zijn Europeesche be schermers te begroeten en te huldigen en te schelden op den verrader Arabiwien men voor weinige dagen hoopvol volgde en gehoorzaamde. De Engelschen zien dit vreemde schouwspel met verwondering aan maar de Khedive met den landaard beter bekend en door bittere ondervinding geleerd ziet met kalme minach ting op de jubelende schare neer, en zegt tot zijn ver baasde bondgenootendat men even luid zou gejuicht hebben als hij in plaats van Arabi als gevangene was weggevoerd. Arabi is nu een muitereen soldaat die tegen zijn eigen vorst heeft gestreden. Zal hij als zoodanig wor den gevonnisd en tot een afschrikwekkend voorbeeld gesteld? Alle tot het Egyptische leger behoorende offi cieren wordt ons bericht zullen voor den krijgsraad te recht staan, maar Engeland zal ook hier zijn voogdij schap blijven handhaven. Inderdaad heeft het wel eenig recht om een woord mee te spreken. Aanvankelijk werd gezegddat geen doodvonnis zonder zijne toe stemming zou voltrokken worden, latere berichten mel den dat Engelsche officieren in de krijgsraden zullen zitting nemen. Op welke wijze Engeland zich in deze zaak zal doen gelden is betrekkelijk onverschillig maar dat er niets zal geschieden buiten zijn toestem ming schijnt veilig te kunnen worden aangenomen omdat geheel Europa Engeland aansprakelijk zal stellen, en te rechtvoor de geheele rechtspleging en de ten uitvoerlegging van elk vonnis. De Engelsche bladen verklaren thans dat Arabi en zijn aanhangers moeilijk als gewone misdadigers behan deld kunnen worden maar dat zij als politieke over treders behooren te recht te staan. Veel zal in dit opzicht ongetwijfeld afhangen van den uitslag van het onderzoek dat wordt ingesteld naar den brand en de plundering van Alexandriade moorden en geweld plegingen op andere plaatsen en den beweerden toeleg om Cairo in het lot van Alexandrië te doen deelen. Is dit alles op last of op heimelijk aanstoken van Arabi geschied dan zal het oordeel over zijn gedrag geheel anders zijn dan wanneer hij aan deze feiten onschuldig blijkt. Merkwaardig is in dit opzicht vooral hetgeen na de overwinning door de Times over de zoogenaamde nationale partij in Egypte wordt gezegd en werkelijk hoop kan geven op een ook voor dit ongelukkige land bevredigende uitkom-t. Het groote City-blad erkent tot zekere hoogte de rechtmatigheid der grieven van deze partij. Zij was in haar rechtzegt de Timestoen zij opkwam tegen de overdreven wjze waarop het op zich zelve goede beginsel om in Egypte bekwame bui- tenlandsche ambtenaren aan te stellen in praktijk werd gebracht. Meer dan 1300 hoogere en lagere Europeesche ambtenaren ontvingen jaarlijks aan bezoldiging 375,000 p. st. 4,500,000.) Dit opdragen van alle goed be zoldigde ambten aan vreemdelingen en de vergelijking van de zeer hooge jaarwedden die aan sommige betrek kingen verbonden waren met de schrale traktementen der inlandsche ambtenaren, hebben de Egyptenaren die op 's lands zaken acht gaven sinds jaar en dag geërgerd. Dat de Times erkent dat die grief moet worden wegge nomen en dat evenzeer een einde moet worden ge maakt aan de vrijstelling der vreemdelingen van de voor de bevolking zoo drukkende belastingen is een opmerkelijk en verblijdend teeken, en kan er veel toe bijdragen om in Arabi nog iets anders te zien dan een eerzuchtig avonturierdie door niets dan ijdelheid en eigenbelang werd gedreven. Dat hij aan Engeland weerstand bood, was zeker een groote dwaasheid maar heeft Engeland een welwillend oor geleend aan de grie ven, waarvan het thans de rechtmatigheid begint te er kennen Allerminsthet is begonnen met de staking van de werkzaamheden aan de forten te Alexandrië en bijna in één adem de overgave dier forten te eischen, en toen daaraan niet terstond werd voldaan, begon het bom bardement. Dit moge de Britsche Regeering wel be denken als straks over het lot van de hoofden van den opstand zal worden beslisten veilig mag worden aangenomen dat zij dit zal bedenken nu het woord niet meer aan het kanon is nu alle tegenstand is ge weken en een nieuwe regeling van den toestand nood zakelijk is. Voor zoover het verlangen der nationale partij zich uitstrekt tot het verwerpen der öuanciëele verbintenis sen zegt de Timeskan daaraan onmogelijk worden voldaan. Dat laat zich begrijpen. Al heelt het volk van al het opgenomen geld niets genoten, al is het vo„r een groot gedeelte besteed aan het Suez-kanaal waarvan Europa groot voordeelmaar Egypte niets dan nadeel heeft, en voor het grootste deel verkwist ten genoegen der vreemdelingen en op voor de vreem delingen winstgevende wijze het land moet de lasten dragen. Dat is nu eenmaal niet anders. Maar Arabi heeft altijd verklaard, dat hij de financiëele verplichtingen van Egypte zou nakomen en aan die toezegging be hoefde evenmin getwijfeld te worden als aan de belofte om de vrije vaart op het kanaal te eerbiedigen een zaak waarbij in de eerste plaats zeker wel de Kanaal maatschappij belang had en men heeft gezien hoe volkomen gerust de heer de Lesseps in dit opzicht geweest is en hoe sterk hij partij heeft getrokken voor Arabi en tegen de Engelschen. Dat Arabi zich tegen Engeland heeft durven verzettenis en blijft in de oogen der Engelschen natuurlijk zijn hoofdmisdaad maar er blijft hoopdat overigens aan rechtmatige grieven voldaanen voor Egypte een betere toestand geboren zal worden dan de tot nog toe gehandhaafde. DUITSCHLAND. Een der berichtgevers van de Köln. Zeitung te Parijs meldtdat door tusschenkomst van eenige voorname personen uit de geldwereld thans te Londen onderhandelingen gevoerd worden tot het in het leven roepen eener internationale commissie in Egyptezullende bestaan uit afgevaardigden der verschillende afdeelingen van bestuur, benevens uit den engelschen en den franschen dwarskijker, welke com missie toezicht zou uitoefenen over de egyptische be grooting waaraan slechts met 'naar goedvinden uitvoe ring zou worden gegeven. Een engelschman zou bij het tot stand komen van dat plan minister van finan ciën in Egypte worden. Dit voorstel zou van fransche zijde gedaan zijn om het fransch engelsche toezicht onder eenen anderen vorm te behouden. Gambetta en de minister-president Duclerc zouden achter die geld mannen hunne rol spelen. Gambetta's orgaan de Ré- publique fran^aise heeft in een artikel het wensehelijke van een fransch-engelsch toezicht verdedigd en laatst genoemd vermoeden zou dus niet geheel onjuist zijn. Het blad de Rappel van de uiterste republikeinsche partij bestrijd dit plan ernstig. De Keizer is uit Dresden vertrokken naar Potsdam. Hij heeft aan den Koning van Saksen een eigenhandi- gen brief geschreven, om dezen zijnen dank te betuigen voor de genoten ontvangstdaarin tevens met grooten lof sprekende over de houding der troepen bij de ge houden wapenschouwingen. RUSLAND. Van wege de hof-autoriteiten werd eene kennisgeving openbaar gemaaktwaarin bij ge legenheid van het bezoek van den Keizer en de Kei zerin tegen den 20, 's namiddags half twee allen die aanspraak hadden aan het Hof te verschijnen de stafofficieren de edelen de stadhouders van Moskou en andere plaatsen en de vertegenwoordigers van den handelsstand in het Kremlin-paleis bijeen geroepen werden. De stad was met vlaggen versierd toen de vorstelijke personen aankwamen. De grootvorsten GeorgeAlexisSergius en Paul vertrokken den 19, des avonds, van Peterhof naar Moskou, alwaar zij mode den 20 's namiddags één uur aan kwamen. Met de grootste geestdrift werd de Keizerlijke familie ontvangen. In het paleis bood de burgemeester van Moskou aan den Keizer en de Keizerin een adres en volgens oud gebruik brood en zout aan. De Keizer en Keizerin begaven zich daarop naar de kerk, alwaar zij door den bisschop verwelkomd werden. De menigte juichte hen luide toe en was zoo talrijk, dat het rijtuig stapvoets moet rijden om door haar heen te komen. De Keizer wordt overal verg< zeld door den Vorst van Montenegro die gelijktijdig rnet hem te Moskou was gekomen. De krooning schijnt echter nog niet plaats te zullen hebben. Den 21 hield de Keizer, te paard gezeten in tegenwoordigheid van den Vorst van Mon tenegro, van de Keizerin en alle leden der keizerlijke familie eene wapenschouwing over de troepen en be zichtigde daarna de tentoonstellingalwaar hij tot des avonds zes uren verbleef. De orde in de stratendie hij doortrok, werd door vereenigingen uit het volk gehandhaafd. De politie wasingering aantal tegenwoordig. TURKIJE. De verslaggever van de Times te Kon- stantinopel meldtdat het gerucht van het bestaan van een geheim verdrag tussehen Engeland en Turkije ontstaan is door het bekend worden van het plan om, zoodra de voornaamste bepalingen der militaire over eenkomst vastgesteld warennog eenige bizonderhe- den afzonderlijk te regelen welke niet openbaar ge maakt zouden worden. Duitscbland en andere mogendheden zijn tegen Rus- land's voorstel om te Konstantinopel eene bespreking te houden tussehen de gezanten tot afdoening van de turksch-grieksche grensregeling. EGYPTE. Het vertrek van den Onder-Koning naar Cairo is tot den 25 uitgesteld. Te Benha en Tantah en andere plaatsen werden huizen geplunderd. Te Damanhour werden 3 personen vermoord de daders werden gevateen engelsch regiment houdt die plaats bezet. Er is terug gekomen op het plan om geen enkel over oproerlingen uitgesproken doodvonnis ten uitvoer te brengen zonder Engeland's goedkeuring. Engelsche hoofdofficieren zullen in de krijgsraden zitting nemen. De Onder Koning heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de diefstallen moor den brandstichtingen en plunderingen, van II tot 1G Juni te Alexandrië gepleegd. Zij bestaat uit 4 euro- peanen en inlanders met een inlander tot voorzitter. Te Tentah zal eene dergelijke commissie zitting nemen voor de misdaden in bet overige deel van Egypte gepleegd gedurende den opstand. Den 20 de3 morgens werd van den bevelhebber van het fort Ghemileh de overgave van het fort geëischt. Twee pantserschepende Agincourt en de Northum-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1