fiittnenlattb. ClUerlci. berland werden afgezonden om aan dien eisch kracht bij te zetten. In geval van weigering zou het fort gebombardeerd worden. Den 21 gaf de bezetting ten getale van 80 man daar het overige gedeelte zich des nachts naar Damiate begeven had aan de engel- schen over. Het medegedeelde geruchtdat Abdellal door zijne soldaten dood geschoten zou zijn is tegengesproken. Den 22 des morgens vertrokken 3 engelsche regi menten onder bevel van generaal Wood naar Damiate, omdat het geweigerd had zich over te geven. Aan don zeekant wordt die plaats door een korvet en twee ka- nonneerbooten ingesloten. Arabi schijnt ziek te zijn geworden. Hij wordt gezegd te lijden aan dysenterie. Hij gedraagt zich volgens de engelschen in zijne gevangenschap op zeer waardige wijze. Alle officieren der opstandelingen beneden den rang van koloneldie naar Rarnleh overgebracht waren, zijn op vrije voeten gesteldde overigenten getale van 50, zijn den 21 des avonds naar Alexandrië overgebracht. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Het den 21 aangenomen adres van antwoord is grooten- deels weerklank op de troonrede. Van's Konings mede- deeling aangaande voorstellen betrekkelijk het kiesrecht en een onderzoek ten aanzien van grondwetsherzie ning wordt alleen gezegddat zij in hooge mate de belangstellende aandacht trok. Bij de paragraaf be treffende hervorming in het samenstel der belastingen en betere regeling der plaatselijke belastingen in verband daarmede spreekt de Kamer de meening uitdat afgescheiden van deze maatregelen zij het plicht rekent op beperking der uitgaven bedacht te zijn. Tweede Kamer De Koning heeft tot voorzitter benoemd den heer O. v. Rees, die den 22 zijne betrekking aanvaard heeft. Den 1 Juli zijn de oost-indische eilanden Bali en Lombok met hunne onderhoorigheden tot een af zonderlijk gewest verheven, en is aldaar het nieuwe reglement voor het rechtswezen ingevoerd. De heer Winkel hoofd eener openbare school te Haaksbergen is den 16 aan het station Hengelo door den trein overreden doordat hij struikelde toen hij zijnen naar Amsterdam terugkeerenden broeder bij het afrijden van den trein de hand wilde geven. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam zijn den 18 twee hoofdonderwijzers aldaardie in hunne scholen hadden toegelaten een jongen ten wiens huize de pokken heerschten veroordeeld ieder tot 5 boete of 1 dag gevangenisstraf. Dezelfde straf werd opgelegd aan eenen vaderdie zijne 2 zoons naar de scholen had gezonden niettegenstaande een zijner kinderen aan de pokken leed. Den 19 is te 's Gravenhagein ruim 79jarigen ouderdom overleden mr. E. G. Lagemans, tot nog vóór weinige maanden hoofdredacteur der Nederlandsche Staatscourant. Hij behoorde tot de oprichters van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Voor het maken leveren en stellen van eene draaischijf van 13,5 ellen middellijn in de in aanbouw zijnde locomotievenloods op het centraal personensta- tion te Amsterdam den 20 aan het departement van waterstaat aanbesteed was minste inschrijver de heer H. Dalhuisen te Kampen, voor f 9273. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 20 met 24 tegen 5 stemmen aangenomen de voordracht van B, en W. tot verbouw van den stadsschouwburg en tot voorziening van het daarin aanwezig decoratief tegen brandgevaar [daarvoor was een crediet van f 100,000 gevraagd maar op voorstel van den heer Tromp werd met 19 tegen 10 stemmen dit bedrag met nog f 16000 verhoogd]; met 19 tegen 8 stemmen aangenomen de voordracht van B. en W., betredende het stellen van gebouwtjes op den openbaren gemeente gronduitsluitend bestemd tot wachtplaais voor passa giers op correspondeerende lijnen der Amsterdamsche Omnibus-maatschappij met 22 tegen 12 stemmen B. en W. gemachtigd tot het doen verrijzen van 4 cabinets d'aisance et de toilette op den Dam, bezijden de beurs, op het Rembrandtsplein en tusschen het Rijksmuseum en het Vondelpark [waarvoor door P. Hoorn en E. La- zare vergunning gevraagd was]; en benoemd tot clinisch hoogleeraar aan de universiteit dr. Rosensteinthans hoogleeraar te Leidenwiens jaarwedde vervolgens met inbegrip van de lesgeldenis vastgesteld op een minimum van 7000. In eene den 20 te Amsterdam gehouden door de letterlievende vereeniging D. D. D. uitgeschreven en door afgevaardigden van 9 vereenigingen bijgewoonde vergaderingis eene commissie benoemd ter voorbe reiding der oprichting van een gedenkteeken voor wijlen J. L. Wertheim. Den 20 is op de Nieuwe Meer gemeente Haar lemmermeer de teerwaterboot Alida zoo hevig in aan raking gekomen met een schipgeladen met tarwe dat dit onmiddelijk zonk. De opvarenden werden gered. Den 20 is te Purmerende de jaarlijksehe harddra verij gehouden met 19 mededingende paarden. De prijs een zilver theeservies werd gewonen door Willem III, van den heer P. Brommerte Zijpepikeur J. Koster, de premie, eene marmeren pendule met bronzen beeld en dito candelabres door Johannavan den heer J. Koopman te Nieuwe Niedorp piekeur C. Broers. Bij de harddraverij te Ameide den 20 is de prijs van 180 gewonnen door Viorno II van den heer G. Barendrechtte Barendrechtde premie van f 30 door Snijboon van den heer W. J. H. Bron te Utrecht. 14 Paarden dongen mede. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 21 A. S., vroeger veldwachter te Steenbergen, wegens valschheid in geschrifte en misbruik van vertrouwen, met aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot 18 maanden celstraf, 4 boeten van 50 en eene van f 12,50. De Willem Barents is den 21 te Hammerfest aangekomen. De Barentszee was vol ijs tot den 75sten graad zoodat het ijs bijzonder ver naar het zuiden was opgedrongen. De lord-mayor van Londen met de lady mayoress en bijhebbend gezelschap zijn den 21 per Rijnspoor in een salonwagen van den Koning te Amsterdam aan gekomen en ontvangen door zijnen zwager, den heer G. Boissevain en familie. Het gezelschap reed naar het Amstelhötelwaar het door den burgemeester be groet en een dejeuner gebruikt werd, en deed daarna een rijtoer door de stad bezoeken brengende aan het raad huis (waar de brandweer op de plaats exerceerde), het Trippenhuishet Museum v. d. Hoop, het koninglijk paleis en de nieuwe wijken. De burgemeester bood de aanzienlijke vreemdelingen een diner aan waartoe ook genoodigd waren de wethoudersde secretarishet oudste raadslid en hunne dames, de directeur der dier gaarde enz. Den 22 heeft te Utrecht de uitvaart plaats gehad van wijlen den aartsbisschop msgr. Schaepman. De klokken der r. c. kerken luidden van heinde en verre. Meer dan 50 der rijkste equipages waren voor de geeste lijkheid afgestaan. De lijkwagen werd voorafgegaan door 14 koorknapen die kransen droegen en de koorzan gers en onmiddelijk gevolgd door de r. c. weezen en oude mannen. In de derde volgkoets bevond zich een adjudant des Konings in groot uniform. Alle te Utrecht woonachtige pauselijke gedecoreerden hadden insgelijks in volgkoetsen plaats genomen. In het Amstelhótei te Amsterdam is den 22 af gestapt vorst George Bibesco. Den 24 's avonds te 6 uren zal het nieuwe orgel in de r. c. kerk te Limmen vervaardigd door den heer L. Ypma orgelmaker te Alkmaar, plechtig worden ingewijd en worden bespeeld door den nog jeugdigen kunstenaar, den jongenheer Ph. Loods te Amsterdam. Onder den naam van „Lukas-stichting te Doetin- chem" is onlangs eene vereeniging opgericht tot bevorde ring der studie van jongelingen tot geneeskundigen in christelijken geest. Zij bedoelt: 1°. jonge lieden aan hare leiding toevertrouwd in christelijke omgeving te bren gen en christelijken invloed op hen uit te oefenen en 2°. goedgezinde jonge lieden geldelijk te steunen door hun kost en inwoning te verschaften. 2 Jonge liedendie zich aanmeldden om als kweekelingen te worden opgenomen doch geldelijke hulp behoefden zijn daar er nog niets in kas was voor zoover zij blijken zouden hulp te behoeven door een der be stuursleden voor eigen rekening genomen. Het hoofdbestuur der posterijen heeft maatregelen genomen om de hoegrootheid te onderzoeken van het geldelijk verliesdoor de postboden geleden door het bij de wet tot invoering der postpakketdienst in wer king getreden verbod van het vervoer van pakjes. De kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft, naar aanleiding der hier te lande in de laatste jaren toenemende spoorwegongelukkenden minister van waterstaat bij adres verzochtzijne zorg te wijden aan de wegneming der bekende algemeene oorzaken hiervan, t. w. gebrekkige remtoestellen onvolledig toezicht van regeeringswege en ontoereikend dienstpersoneel van de zijde der spoorweg-directiën. Op de 4 p. ets. leening groot 5C0,000 nomi naal ten behoeve der gemeente Leiden welke geslo ten is door tusschenkomst van de Amsterdamsche Bank, de heeren Jolles Co., H. Oyens Zonen, Wertheim en Gompertz en Wurfbain Zoon, is ingeschreven te Leiden f 245.600, te Amsterdam 498.500, te zamen f 744,100, zoodat aan de inschrijvers ongeveer 65 t. h. wordt toegewezen. De heer Wiegel ingenieur te Nieuweramstel, heeft concessie gevraagd voor eenen spoorweg van Haarlem naar Utrecht. Aan den heer Smit, decoratieschilder te Am sterdam is het beschilderen opgedragen der vestibule in het Museum-Boymans te Rotterdam waarvoor de heer wethouder C. E. Verbrugge aldaar 3000 heeft geschonken. De Nederl. openbare onderwijzers- en hoofdon- derwijzervereeniging heeft den minister van binn. zaken bij adres verzocht, dat aan de nagelaten betrekkingen van openbare onderwijzers ondersteuning worde verleend uit de staatskas en daartoe zoo noodig, den pensioens bijdrage van genoemde onderwijzers worde verhoogd. Door de policie te Utrecht is de hand gelegd op een buitenman die zijne vertering in een tapperij trachtte te voldoen door een sigarenbon in den vorm van een bankbiljet in betaling te geven. Hij werd in het bezit van meer dergelijke bons bevonden. Aan de korporaal H., van het regiment grenadiers en jagers die bij het schijfschieten zoodanig aan het oog werd gekwetstdat dit moest worden uitgenomen, is een pensioen toegekend van 300benevens 70 verhooging voor het verlies van een der ledematen. Door de policie te Rotterdam zijn naar de cellu laire gevangenis overgebracht drie gebroeders v. W., zijnde een brievenbesteller, een telegrambesteller en een kellner. De brievenbesteller had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een postwisselterwijl de beide anderen daarop gefingeerde handteekeningen hadden geplaatst. Door één hunner werd toen de postwissel gepresenteerd aan een der bijkantorenalwaar men de valschheid ontdekte, hetgeen aanleiding gaf tot aller arrestatie. Twee waren inmiddels reeds naar Amsterdam gevlucht. Bij eene huiszoeking bij den brievenbesteller werden nog eenige bescheiden gevonden welke hem ter be stelling waren toevertrouwd. Door de rechtbank te Assen zijn op één dag 40 personen wegens bedelarij veroordeeld. Eenige personen te Wolvega, die in 1878 land kochten geveild door den toenmaligen notaris de Haan, en den koopprijs op kwitantie van dien notaris volde den zijn door de verkoopers die de koopbrieven onecht verklaren bij deurwaarders-exploit gesommeerdde koopsommen met onkosten en renten te betalen. Door wijlen den heer E. A. Kanne Jr. is aan de algemeene armen, het ned.-israël. meisjesweeshuis en het ned.- israël. oude-mannen- en vrouwenhuis te Am sterdam elk f 500, en aan het ned.-israël. geneeskundig gesticht voor krankzinnigen aldaar f 300 vermaakt. De „kosten van uitzending" van den tegenwoor- digen gouverneur-generaal van Ned- Indie en de vergoeding der kosten van terugtocht van den vorigen landvoogd in het vorige jaarhebben niet minder dan f 87,153 bedragen. Tot hoofd eener openbare lagere school le. kl. te Amsterdam is benoemd de heer S. Baertthans te Oosterblokkertot derde onderwijzeres aan eene der gelijke school aldaar mej, D. de Geuste Noordsehar- woude. 22 Onderwijzers en onderwijzeressen te Goes hebben zich verbonden tot oprichting en bekostiging van eenen tweejarigen cursus tot opleiding voor de hoofd-acte. Aan 2 leeraren der hoogere burgerscholen en 3 hoofd onderwijzers is het geven van het onderwijs opgeuragen. Volgens de Franfais heeft de prins v. Oranje wegens den slechten staat zijner gezondheid zich op raad zijner geneesheeren naar het zuiden van Frankrijk begeven. Heeren directeuren van het Ned. Zendelingge nootschap roepen de openbare liefdadigheid in ten be hoeve der bewoners van het oost-indische eiland Savoe, ten zuidwesten van Timor, dat den 19 Maart geteis terd is door een orkaan waardoor de meeste woningen der 14000 zielen sterke bevolkinghun voorraad le vensbehoeften en te veld staand gewas grootendeels ver nield zijn. De door de afdeelingen Waard en Groet en Bar- singerhorn der Holl. Maatschappij van Landbouw uit geschreven ploegwedstrijd is ter zake van den doorweek ten toestaand van den grondvoor onbepaalden tijd uitgesteld. In de gemeente Zijpe is eene vennootschap opge richt tot exploitatie van landerijen voor de bloembollen teelt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10,000, verdeeld in aandeelen van f 100. Onder de bladen van het album mevrouw Bos boomToussaint op haren 70en verjaardag aangeboden, en wel onder die welke door de pers de bekendma king waardig zijn gekeurdwas er een van professor Alberdingk Thijm een gedicht bevattende waarvan het eerste couplet luidt Ik ben van de oude burgerij Der lang verstokte stad aan 't IJ, Die voor de volksviktorie In 't hoofdquartier van Kenmerland Geen pek- aan pekton heeft gebrand Bij zeer betwistbre glorie. Wij weten dat de heer A. T. en velen met hem eene andere beschouwing van het in deze regelen be doelde feit zijn toegedaan dan zeker niet minder anderen, waaronder ook mevrouw Bosboom en wij betwisten hem noch iemand anders daartoe het recht. Of wij het echter gepast achten dit verschil van meening bij een huldebetoon voorop te zetten, is eene andere vraag. Wij zouden veeleer meenen wie iemand tot diens genoegen wil eeren wacht' zich hem in wat hem lief is te deren. De heer C. L. Geiger te Amsterdam heeft, zij het dan niet om deze reden zich geroepen gevoeld, in het Nieuws van den dag van 21 September een pro test te plaatsen tegen des professors jongste dichtregelen, en wel in de volgende verzen Ik ben van de „echte burgerij" Der oude handelsstad aan 't IJ, Die voor de volksvictorie In 't hoofdquartier van Kenmerland Volgaarne een pekton had gebrand, Verrukt door zooveel glorie. Waarom ik nu plaats voor mijn raam Een wapenkoning die de faam Van Alkmaars strijd trompettert? Waarom verhef ik 's lands banier Waarom mijn wapenkoning, fier, „Alcmaria victrix" schettert Waarom? omdat gij, lettervorst GijAlberdingk het pogen dorst 's Lands glorie te doen tanen Nog wel op hollandsch schrijfpapier Kiest gij met aangeboren zwier, Partij voor Spanje's vanen Waarom treedt ge ongevraagd in 't perk Waant ge u zoo onverwinlijk sterk Die smaalt op volksvictorie Of dacht gij dat geen kampioen Zich meer voor Alkmaar op zou doen Dat waar betwistbre glorie! God lof! nog zijn er in het land, Verbonden door een heilgen band Aan Hollands gloriekroone Nog door gelijken geest bezield Die Alkmaars vest' onwinbaar hield Despotenzin ten hoone Dat vrij in uwen vriendenkring Aan Alkmaar men de kroon ontwring Wij vliegen niet te wapen Doch wie in 't open strijdperk treedt Hij vindt er menigeen gereed Den handschoen op te rapen. De tentoonstelling te Sydneij is in den ochtend van den 22 door een zwaren brand geheel in de asch gelegd. De overstroomingen in Tyrol hebben eene schade veroorzaakt van twee miljoen gulden. In het zuidelijk gedeelte is zoowel het telegrafisch als het spoorweg verkeer geheel gestaakt. Te Nizza is den 18 een nieuwe buitengewoon hel dere komeet ontdekt op ongeveer 3 graden ten westen van de zon.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2