CUlevlci. Sblabs-ficricfiteu. telein Leemansgelijk in den laatsten tijd reeds bij verschillende ingezetenen was geschied. Men vermoedt dat de man zinneloos is. Het aantal studenten aan de theologische school te Kampen bedroeg bij den aanvang van den nieuwen cursus 84 waarvan er 19 in het laatste studiejaar zijn. Bij de verpachtingen van bouwland in de Tiele- waard is gemiddeld 20 t. h. minder geboden. Onder de huurders heerscht, ten gevolge van den tegenspoed sedert 1879 moedeloosheid. Velen missen de midde len om tegen den stroom te blijven oproeien. In de vergadering van het metropolitaan kapittel van Utrecht is tot vicaris gedurende het openstaan van den bisschoppelijken zetel gekozen mgr. E. P. v. d. Burgt, proost van het kapittel en president van het seminarie te Rijsenburg. Op de school te Zandeweer gemeente Kantens in Groningen worden ook de jongens onderwezen in het breien en kousen stoppen. Te Hengeloo is ter gelegenheid der kermis een meisje dat overmatig had gedanst's nachts ineenge zakt en plotseling overleden. De heer B. v. Wijck en 40 anderenwaalsteen- fabrikanten in Gelderland hebben een adres aan den minister van waterstaat gerichtnaar aanleiding van het door hen vernomene als zouden voor de te bouwen sluizen in de nieuwe Keulsche vaart bezaltmuren zijn geprojecteerd in plaats van waalsteenmuren die toch aan de "Willemsluis bij Amsterdam, aan de sluizen te Schellingwoude Nieuwediep enz. hunne deugdelijkheid hebben bewezen. Bij het Eransche Instituut is eene memorie in gekomen van den heer A. Huette Delftbetreffende de luchtvaart. Zij is in handen gesteld van eene com missie uit de Academie van Wetenschappen. Door wijlen mej. E. J. C. v. d. Berg is aan de vereeniging tot opsporing en opneming van verwaar loosde weezen te Neerbosch en Nijmegen vermaakt 5000 vrij van rechten. De afdeeling Groningen van het Metalen Kruis welke op 1 Januari 1865 295 leden telde is door overlijden bedanken of verhuizen ingekrompen tot 9 leden van welke niet meer dan 5 vergaderen en daarom opgeheven. Op de Laan, langs het Marsdiep, is een tweede stoommachine tot het opbaggeren van schelpen in wer king gesteld. In het voorjaar lag daar op sommige plaatsen eene laag van 20 voet zand over de schelpen, thans is de vangst redelijk goed. De Standaard meldtdat alle buitengewone ad judanten des Koniugs bij circulaire worden opgeroepen om in 's Konings gevolg de opening van de Stateu-Ge- neraal bij te wonen zoodat aan generaal v. d. Heyden geene buitengewone onderscheiding is te beurt gevallen. Uit de friesche gemeente 't Bildt zijn in dit jaar reeds 162 personen naar America vertrokken. Het bestuur der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft niet alleen met de Centraal- maar ook met de Zuidoosterspoorwegmaatschappij eene overeenkomst gesloten tot overneming der exploitatie. Ds. J. N. Lindeboom te Ambt Vollenbove heeft bedankt voor het beroep naar de christ.-geref. gemeente te Medemblik. De pikeur S. Hettinga heeft in dezen zomer met het paard van den heer Sevenhuisen en met dat van den heer Zeehandelaar ruim f 2600 aan prijzen en premiën behaald. Eene boerderij in Gaasterland, waarvoor 7 jaren geleden 65000 geboden werd heeft nu iu publieke verkooping even 31000 opgebracht. Van de 30 te Nijmegen in veiling gebrachte per- ceeleu bouwterrein op de geslechte vestinggronden zijn 11 niet gegund omdat zij minder hebben opgebracht dan men verwacht had. Door onderscheidene winkeliersdrankverkoopers te Leeuwarden is aan den minister van justitie een adres gezonden waarbij zij wijziging van de drankwet verzoeken in dien zin dat het verbod tot de uitoefe ning van eene andere winkelnering^ te gelijk met het beroep van verkooper van sterken drank in het klein alleen treffe hen, die dezen drank bij het glas verkoopen. De heer T. v. d. Zee oud-officier van het indisch leger, thans burgemeester van Monnikendam, verzoekt per briefkaart ondersteuning van een door hem aan de 2e Kamer te richten adres waarin zal worden aange drongen op het onverwijld nemen van afdoende maat regelen tot verbetering van den zorgelijken toestand in Atchin. Te Assen, dat 49 voeten hooger ligt dan Meppel, staan thans velden onder water, waar in vroegere jaren geen water te bespeuren was. Te Veghel heeft eene hardlooperij van mannen boven de 50 jaren plaatsgehad. Twee van de 4 uitgeloofde prijzen werden behaald door grijsaards van 76 en 82 jaren. Op de derde serie der geldleening ten laste der gemeente Groningen, waarvoor 100,000 gevraagd was, is voor 652,900 ingeschreven. Het gevraagde be drag is toegewezen voor 100s/« tot 98®/4 t. h. i*l Bij het comité te Haarlem tot ondersteuning der vervolgde russioche israëlieten is in het geheel ingeko men f 3325,63£. Door de afdeeling "Walcheren der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland is met bijna al- gemeene stemmen besloten eene toelage van f 100 te verleenen aan de in 1884 te houden internationale landbouwtentoonstelling. Na afgelegd examen te Amsterdam zijn als onder wijzers toegelaten de heeren J. B. Lürsen van Wor- merveer S. D. Kohier van Zaandam H. de Jong van Edam P. Sweris van Boveucarspel en J. Visser van Hem. Aan den onderwijzer J. Koolhaas te Enkhuizen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Behalve door de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Hoorn en den gemeenteraad van Enkhuizen zijn in zake de opheffing der belemmeringen van den tram- aanleg adressen aan den Koning gezonden door 213 ingezetenen van Enkhuizen 48 van Bovencarspel 08 van Grootebroek en Lutjebroek. Door de justitie te Haarlem wordt een onderzoek ingesteld naar de handelingen van de directie der Noord- Zuidhollandsche Stoomtramweg-maatschappij. Tot onderwijzer te Oudorp is benoemd de heer J. ter Haar, onderwijzer 2e klasse te Arnhem. Tot onderwijzers aan den cursus voor de hoofd- acte te Purmerende zijn benoemd de heeren: M. J. Berckenboff, directeur, voor aardrijkskunde, G, Pilger Lz., voor ned. taal- en letterkunde, P. Klinkert, voor wiskunde, H. v. d. Worp, voor teekenen, K. v. Giffen, voor natuur- en scheikunde, S. J. de Groot, voor paedagogie en methodiek. Te Bergen moet, ter vervulling der vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer P. Rus, herstemd worden tusseben de heeren C. Roskam en J. Oldenburgdie 37 en 34 stemmen be kwamen. Op den heer J. Besse waren 22 stemmen uitgebracht. Voor de vacante betrekking van hoofd der lagere school te Beverwijk hebben zich 93 sollicitanten aan gemeld. Het besluit, waarbij aan mr. C. T. bn. v. Lijnden v. Sandenburg en zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen de titel verleend is van graaf en gravin dateert van 24 Augustus. Naar aanleiding van de vraag of, met het oog op de nieuwe zegelwetthans in gebruik zijnde zegels na 1 Januari 1883 geldig zijn heeft de minister van financiën het volgend schrijven gericht aan de ontvan gers der registratie Een der ontvangers heeft namens een drukker onder zijn kantoor de vraag gedaan of de thans bestaande hetzij drooghetzij nat gestempelde formaatzegels ook na 1°. Januari a.s. kunnen gebruikt worden en zoo nietwanneer de met genoemd tijdstip in te voeren zegels verkrijgbaar zullen zijn of de gelegenheid tot ze geling met den nieuwen blauwen stempel zal bestaan. Volgens art. 13 der wet van den II Juli 1882 (Staatsblad n°. 93) worden voortaan o.a. van het for maatzegel 50 opcenten geheven en moet van de beta ling dier opcenten blijken op het gezegeld papier op de wijze door den Koning te bepalen. Uit deze wetsbepalingen, in verband met art. 15 der wet, blijkt duidelijk, dat na 1 Januari a.s. het thans gezegelde papier niet meer gebruikt kan worden voor het zegel dat alsdan aan 50 opcenten onderworpen is. Ik acht het wenschelijk hierop de aandacht der ont vangers te vestigen en hen te verzoeken om daarop ook de voornaamste druakers en anderendie veel zegels gebruiken te wijzenopdat het getal der met 1°. Januari a.s. onbruikbare gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoonlijk en daardoor geene ounoodige schade worde geleden. De noodige maatregelen zijn genomen om zoo spoe dig mogelijk het nieuwe zegelpapier aan de kantoren beschikbaar te stellen en de kantoren van het buiten gewoon zegel van nieuwe zegelstempels te voorzien doch het is te verwachten dat nog eenige weken zullen voorbijgaan, voordat voorschriften kunnen worden gege ven tot de aanvrage van de nieuwe zegels en eer de nieuwe stempels gereed zijn. Een voldoend aantal gesteendrukte exemplaren dezer aanschrijving gaat hierbij ter toezending aan de betrok ken ambtenaren in Uwe directie. De minister van financiën VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG. Hieruit blijkt dus, dat na 1 Jan. 1883 een ieder, die gedrukte gezegelde formulieren in voorraad heeft als mandaten kwitantiën aanslagbiljetten blanco-re- gisters van den burgerlijken stand enz., en uit den aard der zaak ia de onmogelijkheid is die vóór het einde dezes jaars op te ruimen eenvoudig eene min of meer belangrijke schade beeft te lijden. Wenschelijk zou bet dus zijn dat bij afzonderlijke wet werde bepaald dat dergelijke gezegelde formulieren konden worden bijge- stempeld aangezien dit niet bij koninglijk besluit kan worden geregeld. gingen zij naar de kamer, waar de meisjes zich bevon den, en trachtten met geweld de deur open te breken. Zoodra zij daarmede aangevangen waren hadden de in grooten angst verkeerende meisjes een beurs met geld en al hare kleinoodiën uit het raam geworpen smee- kende, hen niet te dooden en geen kwaad te berokkenen aan bunnen besch rmer. Zoodra de deur bezweken was, traden de booswichten op de meisjes toe met bet mes in de hand en voerden onmiddelijk uit het door een hunner gegeven bevel, om allen dadelijk te doo den. Het jongste kind 7 jaren oud werd geworgd en de overigen werden na eene hevige worsteling met dolksteken overladen. Zoodra geen kwaad meer van haar te wachten was, plunderden zij het geheele huis. Drie van de 7 meisjes zijn herstellende van de wonden de vier anderen waren reeds dood toen zij gevonden werden. De jongste zoon verschool zich, toen de moord begon onder de bedden en wist later een oogenblik te vinden om te ontsnappen. De daders werden opgespoorddoch waren nog niet gevonden. Den 19 stierven aan de cholera te Manilla 44 en in den omtrek 143 personen. Nu de Nederlanders met Januari aanstaande ook ge plaagd zullen worden met plakzegels op kwitantiën is het niet ondienstig te wijzen op de opbrengst dezer 1872 in Erankrijk bestaande belasting en op het aantal processen-verbaal, wegens overtreding van die wetsbe paling sedert dien tijd opgemaakt. Aantal processen Opbrengst. ¥erlbaa,_ 1872. f 6,620,000. 1873. 6,716,000. 4189. 1874. 6,920,000. 3189. 1875. 7,195,150. 2819. 1876. 7,391,647. 1754. 1877. 7,423,685. 2288. 1878. 7,620,714. 1608. 1879. 7,789,087. 909. 1880. 8,307,382. 803. 1881. 9,018,350. 976. De uitkomst heeft de verwachting van de opbrengst zeer overtroffen. 's Gbayenhaoe 28 September. De controleur der directe belastingen uitvoerrechten en accijnsen de heer D. van Nievelt is verplaatst van Hoorn naar Deventer. Met de waarneming der controle dier middelen te Hoorn is belast de heer J. A. van der Eeen ontvanger te "Wadenooyen. Tweede Kamer. Bij het voortgezet adresdebat werd bij de onderwijs-paragraat' behandeld een amendement van den heer Lobmannamens ds anti-revolutionaire partij, uitsprekende de dringende noodzakelijkheid eener herziening der schoolwet. De heer Schaepman stelde een sub-amendement voor, om te spreken van aller eerste noodzakelijkheid welk sub-amendement werd overgenomen. Na eene uitvoerige discussie verklaarde de minister van binnenlandsche zaken dat deze re geering niet geroepen wasde schoolkwestie op te lossen maar allereerst het kiesrecht zou wijzigen. Overigens erkende hij de groote gebreken der school wet en voegde zich tegenover den heer Kappeyne bij Thorbecke's meening, dat de liberalen de staats zorgen moeten beperken en niet uitbreiden. Het amendement van den heer Lohman werd verworpen met 48 tegen 31 stemmen. Paragraaf 8 is aange nomen. Van den 21 wordt uit Zwitserland bericht, dat zware regens en aanhoudende sneeuwstormen groote schade blijven veroorzaken en het verkeer belemmeren. De druiven worden niet rijpde aardappelen verrotten in den grond en de rogge en bet hooi kunnen niet bin nengehaald worden. In het Berner-Bovenland ligt de sneeuw een voet hoog boven hot gras en te Appenzell is het zoo koud als iu den winter. Op den Simplon is de weg voor de diligence onbruikbaar en voortdu rend aan sneeuwvallen blootgesteld. Den 21 had in den grooten tunnel even buiten de groote station in Nieuw-York, een belangrijk spoorweg ongeluk plaats. De as van een locomotief brak waar door hij van de rails geworpen werd. De volgende trein werd gewaarschuwd en ging voorzichtig op een zijspoor, doch de sneltrein waarop geene signalen ge zien waren door den damp en rook welke uit den tunnel kwamen stoomde met volle kracht tegen den trein. Een twintigtal dooden en gewonden werden gevonden. Te Cayasta, in Bolivia, is een vreeselijke moord gepleegd. Een franschman de Tessières genaamd een zeer gezien en vermogend manwoonde in één huis met eene zwitsersche familie Gaspaud genaamd bestaande uit den vader, zeven dochters en 2 zoons. Deze franschman, die zeer veel vee bezatontving op zekeren dag ongeveer 1 maand geleden bezoek van vier personen die vertelden dat zij vee van hem kwa men koopen. Hij noodigde ben aan zijne tatel van welke uitnoodiging gebruik werd gemaakt. Na den af loop van den maaltijd gingen de meisjes met hunnen broeder, die aan tafel geweest wasnaar bare kamer, de Tessières alleen latende met zijne gasten. Nauwelijks wa ren de gasten alleen met hem of zij vielen hem aan en vermoorden hem op de laaghartigste wijze met dolk steken. Zoodra zij van zijnen dood verzekerd waren Bij kon. besluit van 27 September is tot telegrafist der 2e. klasse benoemd de leerling-telegrafist J. B. Hartman. In den nacht van 26 op 27 dezer werd eene groote hoeveelheid paling uit eene vischkaar liggende ni het Noordhollaudseh Kanaal onder Koedijk ontvreemd. Hiervan aangifte gedaan zijndedeed de policie alhier onmiddelijk de noodige recherches en mocht het den agent Kraan gelukken het gestoleue te ontdekken in eene vlet, waarmede J. T. en H. K. te Alkmaar gras zoden hadden geladen te Sohoorldain. De beide ver dachten zijn van Schoorldam naar bier geleid en na een kort verhoor te hebben ondergaan voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. li. 26 Sept. Reindert, Z. van Abraham Mijts en Neeltje Koopman. Herman Johann, Z. van Pieter Cornells Bakker en Anna Maria Christine Tecker. 28 Catharina Jacoba, D. van Willebrordus Koopman en Maartje Kamper. Johanna AlidaD. van Hendrik Segaar cn Engelina Blom. OVERLEDEN. j 27 Sept. Gerrit Jan, Z. van Jan Kes en Maartje Hoogland, ruim 11 m. rn 28 Cornelia, D. van Jan Bruntink en Trijntje Troost, 7 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 27 September. Door den Notaris BAKKER SCHUT. 1. Buitenverblijf Arenohhof, Geestersingel, sectie E, 888. Strijkgeld H. Lijnbacli 5975, 2 Huis, z.z. VerdronkenoordB 1654. Strijkgeld C. P. Rijkenberg 3200,— 3. Huis en Stalling, w.z. Keetsloot, B 2635. Strijkgeld H. Lijnbacli1375, 4. Huis, Lindengracht, A 2424. „Qn Strijkgeld P. H. M. Ibmk Melenbnnk 790,— 5. Dito, Looiersteee, 769. Strijkgeld H. Henning 235,- 6. Dito, aldaar, 769a. Strijkgeld H. Henning 170,— 7. Winkelhuis, n.z. Luttik Oudorp, 174. Strijkgeld E. Bakker 1710,— 8. Drie huizen onder een dak, Holleweg te Heilo, sectie A, 1048. rT aïn Het noordelijkste strijkgeld N. Hoogvorst 4JO, v middelste H. Lohach 430,- zuidelijkste A. Wv.d. Voort 460,— (Afslag 4 October.)

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3