BuiUulaub. fêiuuenlauh- acht te worden. Nu echter de belastinghervorming niet zoo vlug van de hand blijkt te gaan heeft men de volgorde omgekeerd. Eerst zal men dtn census vast stellen met het oog op de thans bestaande belastingen, en daarna zal men die belastingen wijzigen waardoor opnieuw voor velen een belangrijke verandering in de kiesbevoegdheid kan worden te weeg gebracht. Wordt niet te recht zulk een programma bedenke lijk genoemd BELGIE. Het geruchtdat minister Erère Orban naar Spanje zou zijn gegaan, om een der Philippijnsche eilanden aan te koopen is dadelijk uit Madrid weer sproken. Geen minister zou aan een dergelijk voorstel het oor durven leenen. ENGELAND. In eender laatste zittingen van het congres der werklieden-vereenigingen te Manchester is nog besloten pogingen aan te wenden dat des Zon dags musea en schilderijenverzamelingen voor het pu bliek open gesteld worden. Iebland. De rechter Lawson gelastte den 30 de in vrijheid stelling van het parlementslid Gray, vóór eenige weken in hechtenis genomen wegens artikelen in zijn blad, waarin de houding van het hof, dat rechter Law son tot voorzitter hadveroordeeld was. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In den avond van den 28 hadden te Presburg ongeregelheden plaats ten aanzien der israëlieten. Des middags waren een groot aantal zakkendragers en sjouwerlieden bijeen gekomen, die de voorbijgaande israëlieten op allerlei wijzen be spotten en lastig vielen. Tegen den avond trokken zij schreeuwend de stad door en bombardeerden een israëli- tisch gesticht. De bevelhebber der stad, die een einde aan het geweld wilde maken werd mishandeld, totdat zijne aanvallers door de politie uiteen gejaagd werden. Op hunnen terugtocht verbrijzelden de oproerlingen de glazen in alle israëlitische winkels in de Kapucijnerstraat en op den Schloszberg. Zoodra het gemeen ook de synagoge begon te bombardeeren, werd alarm geblazen en rukte het garnizoen uit, dac de rustverstoorders met gevelde bajonet uiteen joeg, maar te vergeefs werd beproefd de straat der israëlieten af te zetten. Verschillende personen wisten daarin door te dringen en sloegen, waar zij konden de ruiten in. Ongeveer 50 oproer makers werden gevangen genomen. Ook in een der voorsteden,Blumenthal genaamd, hadden ongeregeldheden plaats, zoodat de tusschenkomst der politie en der sol daten noodzakelijk werd. Verscheidene israëlieten vlucht ten naar Weenen. Den volgenden avond werden de wanordelijkheden herhaald, doch door den aanhoudenden plasregen waren zij minder ernstig. Men vreesde, dat zij den 2, waarop anders de nu uitgestelde jaarmarkt wordt gehouden, op nieuw zouden uitbreken. Inmiddels heeft de minister-president Tisza den burgemeester verant woordelijk gesteld voor de rust der stad en gelast, on- middelijk van de gewapende macht gebruik te maken. Hielden de ongeregeldheden aan dan zou de stad in staat van beleg worden verklaard. TURKIJE. Een aantal lastdragersdie voor de dienst van het engelsche leger in Egypte gehuurd wa ren kwamen den 1 aan boord eener russische stoom boot te Konstantinopel alwaar hun het aan land ko men belet werdomdat zij niet voorzien waren van passen. De bevelhebber der haven en de politie gingen aan boord om die personen op te eischendoch de kapitein en de beheerders der stoomboot weigerden hen uit te leveren. De Porte dreigde zelfs die lieden te zullen verbannen. De engelsche gezant drong op het intrekken dier bedreiging aan en op het verleenen van waarborgen voor hunne veiligheid. Aanvankelijk gelukte het hem niet, die waarborgen te krijgen en werden er plannen gemaakt, om hen naar Odessa over te brengen. Ten gevolge van een tweede schrijven van den gezant, kwam eene schikking tot standdaar die lastdragers weigerden aan wal te gaan zonder door Engeland beschermd te worden. Zij zouden den 1 des avonds ontscheept en des nachts bewaakt, maar niet gevangen hier in koorteachtigen waanzin streedleed en wor stelde terwijl de zoete stem zijner vrouw als sirenen zang in zijne ooren klonk en zijn met de hartstocht kampend hart een telkens herhaald „Onmogelijk, onmo gelijk Ik kan niet deed steunen. Niemand zag, hoe hij zijn hoofd in de kussens verborg hoe het angst zweet hem op het voorhoofd stond hoe doodelijke hui veringen zijne leden deden schokken. Niemand las op zijn gelaat wat er met hem was gebeurdtoen hij een paar uur later in de kamer kwam zijn vrouw op het voorhoofd kuste en zijn vriend de hand reikte. „Gij blijft toch soupeeren Zijn eigen stem klonk hem zonderling en vreemd in de ooren, was hij hetzelf, die hier sprak of was het slechts een holle klank Ik dank uik heb bij professor Gosen eene uitnoo- diging aangenomen zeide de professor. Een veelzeg gende blik, dien hij met Maihilde wisselde, en hij nam afscheid, en liet de echtgenooten alleen. De jonge vrouw las in een roman Erich keek in de couranten, zonder er echter een woord van te lezen. De avond was recht somber. „Goede nachtMathilde zeide Erich eindelijk. „Blijf nog watlieve smeekte zij „ik zie u den geheelen dag overigens zoo weinig, en ik zou u einde lijk willen zeggen eenmaal moet het toch gij weet „Morgen liefste Morgen antwoordde hij op dof fen toon en eene koude huivering liep hem over het lichaam. „Ik moet nog werken „Gij zijt vandaag zoo zonderling Erich „Toch niet Het is slechts het laatste bedrijf van mijne tragedie slechts het laatste bedrijf. Het drukt mij op het hoofd! Dan is het gedaan! Goede nacht, liefste!" Hij zag haar lang, lang in het schoone gelaat, drukte haar vast aan zijne borst en ging heen. Wordt vervolgd. gezet worden om dan den volgenden morgen op vrije voeten te worden gesteld. Hunne ontscheping had daarop in tegenwoordigheid van een agent van het engelsche gezantschap plaats. Zij werden in het mi nisterie van politie gehuisvest. ZWEDEN. De verkiezingen tot aanvulling der opengevallen zetels in de Eerste Kamer zijn afgeloopen en het vermoeden, dat de zoogenaamde boerenpartij ook in de le Kamer haren invloed zou zieu toenemen is niet verwezenlijkt. Alleen hebben een paar harer woord voerders zitting in dat collegie gekregen. EGYPTE. De wapenschouwing over de engelsche troepen, ten getale van ongeveer 18000 man, te Cairo liep den 30 goed af. Ondanks de nauwe straten trok ken alle troepen den Onder-Koning voorbij hun tocht duurde bijna 2 uren. Eene talrijke menigte inboorlin gen was op de been. De comissiedie benoemd is tot het onderzoeken der aanklachten tegen de oproerlingen maakte den 30 een aanvang met hare werkzaamheden. De door de ontploffing aan het stationsgebouw ver oorzaakte ongerustheid te Cairo was den 30 verdwenen. Door die ramp is eene schade geleden van ten minste 1% miljoen gulden aan levensmiddelen en krijgsvoor raad. 5 personen werden gedood en 20 gekwetst. Het engelsche hoofdkwartier blijft de meening toegedaan dat deze ramp niet aan kwaadwilligheid kan worden toegeschreven. Er zijn echter ooggetuigen, die volhou den dat Arabieren wagens en magazijnen in brand staken. Anderen schrijven de ontploffing toe aan de buitengewone warmte. Volgens de berichten van verscheidene verslaggevers is de houding der bevolking in het openbaar gedwee tegenover de europeanen maar worden in het geheim verwenschingen tegen hen geuit. In de provincie wor den hier en daar moorden gepleegd en is de bevolking veel vijandiger. JAPAN. De berichten uit dit rijk maken gewag van een groot aantal slachtoffer; aan de cholera. Te Takio bij voorbeeld had men den 25 Juli 74 dooden en 155 nieuwe ziektegevallen en den 26 150 dooden en 400 nieuwe gevallen. Dat deze ziekte zoovele slachtoffers maakt is volstrekt niet te verwonderenwant de overheids personen laten zich volstrekt niets gelegen liggen aan maatregelen ter bevordering der openbare gezondheid. O.a. worden de meststoffen in open tonnen door de steden naar de velden gebracht en daar met groote houten lepels rondgestrooid. ZUID-AFRICA. Koning Ketswayo is te Kaapstad aangekomen. In Zoeloeland is de bevolking rustig. Vrij algemeen verlangde men naar zijne terugkomst; slechts weinige hoofden waren er nog tegen. De rechter Kotze heeft geheel afgezien van zijne candiaatuur voor president der Transvaal. Die van Paul Kruger werd in acht verzoekschriften, van 724 handteekeningen voorzien ondersteund. Volgens de tot 5 Sept. loopende rechtstreehsehe be richten uit de Kaapstad namen de pokken steeds toe. Op één dag kwamen 53 nieuwe gevallen voor. ZUID-AMERICA. Er schijnen onderhandelingen gevoerd te worden over het weder optreden van den heer Pierola als president van Peru ondersteund door Chili. Overigens blijft de toestand in Peru zeer ongun stig. Generaal Garcia trekt de chilee»sche troepen te Lima bijeen, om door krachtiger optreden de peruanen te dwingen, tot eiken prijs vrede te maken. Door het vertrek dezer troepen zijn de streken die door zijne troepen ontruimd wordenaan de plundering van het gemeen prijs gegeven. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van oorlog heeft 70,000 meer op zijne begrooting uitgetrokken voor verhooging der trae tementen van onderofficieren. De begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1883 wordt in uitgaaf geraamd op f 273.320 tegen 235.720, toegestaan voor 1882. De verbooging is het gevolg van het voornemen tot uitbreiding van den avoudarbeid waardoor de werkzaamheden der be ambten zullen worden verzwaard, tot welker belooning de minister aanvankelijk f 1200 wil bestemmen. Een wetsontwerp is aangeboden tot verhooging van dezelfde begrooting voor 1882 met 36.200, voor het artikel grondstoffen enz., waardoor zij het bedrag van 271.920 zal bereiken. In zijne memorie van beantwoording van het verslag nopens het wetsontwerp houdende aanwijzing der ge stichten waar gevangenisstraf en hechtenis zal worden ondergaan, verklaart de minister van justitie te verlan gen den bouw van 3 groote cellulaire gevangenissen te Arnhem, Breda en 's Gravenhage en van 2 kleine te Zutfen en Alkmaar, samen zullende kosten f 2.070.000; het optrekken van 120 cellen op de sinds lang daartoe aanwezige fundamenten in de gevangenis te Leiden globaal berekend op 80000; het vestigen eener Rijks werkinrichting te Veere geraamd op f 118,000; het verbeteren van het huis van verbetering te 's Herto genbosch en het bijbouwen van p. m. 60 cellen aan bestaande gestichten waarvan de kosten ruimschoots opgewogen worden door de waarde der te Ommerschans en Yeenhuizen beschikbaar komende terreinen voor shands vestiging van huizen van bewaring te Harderwijk, Brielle Sommelsdijk Terneuzen Oostburg, Hoorn en Meppel, zijnde het de bedoeling, dat hechtenis van meer dan 2 weken in dergelijke huizen van bewaring niet kan worden ten uitvoer gelegd. Bij de opheffing der gestichten Ommerschans en Veenhuizen zouden Rijks werkinrichtingen te Veere Hoorn en Leeuwarden ge vestigd worden. De bestaande vrouwengevangenis te 's Hertogenbosch zou tot huis van bewaring aldaar be stemd worden. Ter Floralia-tentoonstelling te Schellinkhoutop 24 en 25 Sept., waren van de 595 aan 119 personen uitgereikte planten 416 door 98 personen ingeleverd. Bovendien waren vele planten ter opluistering inge zonden. Den 25 September is bij het visiteeren van in- landsche prauwen op de Indragiri-rivier door de stoom- barkas van het schroefstoomschip Watergeus, deze aan gevallen, met het gevolg dat de luitenant ter zee 2e. kl. N. J. Gips en de matroos 2e. kl. M. H. v. Essen gedood zijn de machinist 3e. kl. H. Kremer gewond en de machinist-leerling le. kl. C. H. Kammeijer verdronken is. In de op 26 Sept. door de rederijkerskamer „Hofdijk" te Hoorn gehouden openbare vergadering is door de dames werkende leden een vaandel aangeboden. In de vorige week ontstond tot tweemaal toe Woensdag te half 7 en Zaterdag te 2 urenzonder bekende oorzaak brand in het perceel van den heer B. te Koedijk; aanvankelijk toegeschreven aan de wer king van het hooiis het intusschen na onderzoek gebleken dat er van broeien geen sprake was. 3 Leden van den gemeenteraad van Wageningen hebben den 27 voorgesteld, eene bijdrage van 50000 aan te wijzen in de kosten van het maken eener vlucht- haven begroot op 162,000, meenende dat op die wijze de medewerking van den Staat en van de pro vincie za' worden verkregen voor de uitvoering van dat werk. Den 28 en 29 is te Leeuwarden een bazar ge houden ten voordeele van het diaconessenhuiseene instelling voor ziekenverplegingwelke p. m. 3000 heeft opgebracht. Den 29 is het Stieltjeskanaal in Drenthe over eene lengte van ruim 1000 ellen voor de scheepvaart geopend. De heer v. Beek Vollenhoven van Amster dam daartoe genoodigd stak den dam door. Het stoomschip Komeet, der Kon. Ned. Stoomboot maatschappij den 20 van Bari naar Amsterdam ver trokken, is den 29, op 10 mijlen afstand van Gibraltar, bij dikken mist aangevaren door het engelsche stoom schip Calville en 5 minuten daarna gezonken. Den 23 opvarenden zijn overgesprongen op de Calville en den 30 te Gibraltar aangebracht. Den 29 heeft de Koningin uit handen van den turkschen gezant vergezeld van de gezantschapssecre tarissen het haar geschonken grootkruis der Chefékat- orde in ontvangst genomen. Den 30 overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 70 jaren de heer dr. E. C. Buchner, sedert 1873 lid der le Kamer voor Noordholland. Hij maakte zich zeer verdienstelijk door zijne bemoeiingen in het belang der openbare gezondheiden was een der oprichters en tot zijnen dood voorzittend directeur der in 1852 gestichte vereeniging „Salerno." De gemeenteraad van Arnhem heeft den 30 be sloten met 14 tegen 13 stemmen dat de aanleg en exploitatie der waterleiding bij wijze van concessie aan particulieren zal worden toevertrouwd; dat B. en W. gemachtigd zijn te dier zake in onderhandeling te tre den met de heeren T. A. v. d. Broek en G. W. v. Barneveld Kooy Jr. te Amsterdam, ten einde met ben, nadat de voorwaarden door den raad zijn goedgekeurd, eene overeenkomst aan te gaan. De wedloopen den 30 te Nijmegen, op het ter rein van den heer B. Brouweronder de leiding van het bestuur der Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging, gehoudenzijn door fraai weder begunstigd, maar niet zoo druk bezocht geweest als de vorige. De uitslag was als volgt 1. Nationale prijs. Harddraverij van inlandsche paar den toebehoorende aan nederlandersonder den man gereden, afstand 2000 ellen. Prijs 750, premie ƒ150. 15 Mededingers alle te gelijk loopende. Prijs behaald door Apollo, van den heer A. H. Jurgens, te Oss premie Willem III, van P. Brommer, te Zijpe welk paard, even als 2 andere, 25 ellen meer moest afleggen, als hebbende dit jaar prijzen gewonnen. 2. Najaarsprijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen 3 jaren en ouder. Afstand 2400 elltfb. Prijs f 1500, premie de inleg- gelden en forfeits. 5 Mededingers. Priiswinner Boraine, van den burggraaf de Buisseretpremiewinner Factor, van den heer H. Metelerkamp. 3. Prijs der stad Nijmegen. Officiers steeple-chase voor paarden van alle landen rassen en ouderdom bona fide en onvoorwaardelijk eigendom van en gereden door officieren van bet nederlandsehe of nederl.-indische leger. Afstand 2600 ellen. Prijs 500, premie de inleggelden en forfeits. 3 Mededingers. Prijs behaald door Queen Louisevan den luitenant der huzaren K. Metelerkamp premie door Clantorf Boy van den ritmeester der huzaren K. Wijnstroom, welk paard met zijnen ruiter bij den eersten sprong viel, maar aanstonds de ren vervolgde. 4. Gelderland-stakes. Stelling steeple-chase voor paar den van alle landen en rassen 4 jaren en ouder. Af stand 3600 ellen. Prijs f 1500 en 2/3 der inleggelden en forfeits de tweede ontvangt 1/3 der inleggelden en forfeits. Alle paarden moeten na de race te koop zijn voor hoogstens 1000. 4 Mededingers. De prijs werd verworven door Cartel van den vrijheer von Cramm de tweede aankomende wras Lohengrin van den heer B. Then Bergh. 5. Internationale harddraverij. Voor paarden van alle rassen landen en ouderdom, ingespannen voor 2- of' 4wielige rijtuigen. Maximum afstand 4000, minimum 3250 ellen. Prijs f 1500 le. premie 400 2e. dito 200inleggelden en forfeits te deelen door de 3 winners. 22 Mededingers. Lady-Annie, van „An Trot ting", Frankrijk (3825 ellen) kwam het eerste, Zmeika, van den heer A. Duhamel, Frankrijk (3850 ellen) het tweede en Gramotiey van den heer A. Stechowte Berlijn (4000 ellen) het derde aan bet doel. 6. Aanmoedigingsprijs. Hurdle race voor paarden van alle landen rassen en ouderdom, onvoorwaardelijk en bona fide eigendom van en gereden door neder landsehe gentlemen riders. Afstand 3200 ellen. Prijs 750 premie de inleggelden en forfeits. 4 Mededin gers. De prijs behaald door Clontarf Boyvan den

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2