fMF 'wp I Hm 1 I1 HStttnenlattb. ééne stem meerderheiddie van den voorzitter. De tegenstanders noemden het gedrag der engelschen in Egypte rooverij en roemden Arabi als een man, die zijn land lief heeft. Ierland. De politie meent de messen gevonden te hebben waarmede lord Cavendish en Bourke vermoord zijn. Zij hebben kleine hechtenmaar vrij lange en breede klingenblijkbaar van engelsch maaksel. In verband daarmede hebben weder eenige in hechtenis nemingen plaats gehad. De politie gelooft dat de daders zich nog in Ierland bevinden en dat er wel tien personen bij dien moord betrokken zijn. Den 6 werden bij Ballina drie moordaanslagen be proefd die mislukten één persoon werd in hechtenis genomen. Een paar dagen vroeger is weder een pach ter in het graatschap Cork dood geschoten. FRANKRIJK. Het den 3 te Marseille aangekomen gezantschap uit Madagascar begaf zich den 6 naar Parijs, om vervolgens Berlijn Bonden en Washington te be zoeken. Het hoofd van dat gezantschap schijnt gunsti ger jegens Engeland, dan jegens Frankrijk gestemd te zijn. De Fransche regeering stelt vier eischen aan de regee ring van Madagascar. Te weten: schadevergoeding voor het schip Toale waarvan de bemanning aan de westkust vermoord werd; erkenning van de rechten der erfgenamen van wijlen den Franschen consul Laborde op het door hem in Madagascar Dagelaten gronbezitafschaffing van het verdrag, waarbij aan de Franschen verboden wordt, gronden op het eiland te koopen en te verkoo- penen toekenning van het recht om vrij hun gods dienst uit te oefenen kerken scholen en hospitalen te bouwen bestraffing van hen die op aan Frankrijk behoorend gebied de vreemde vlag geheschen hebben. In den ministerraad van den 5 zijn voor het eerst besproken de denkbeelden van den minister van justitie betreffende de hervorming der rechterlijke macht. In hoofdzaak vereenigden de andere ministers zich daar mede. O. a. staat hij voor benoeming der rechters door de regeering in strijd met het stelsel van verkiezing door de onverzoenlijken voorgestaan en in beginsel door de Kamer aangenomen. GRIEKENLAND. De regeering zond aan de mo gendheden een schrijven over de vertraging, door de Porte gebracht in de uitvoering der laatste met Turkije gesloten schikking over de grensregeling. ITALIË. Bij koninklijk besluit is de Kamer van afgevaardigden ontbonden. De verkiezingen zijn uitge schreven tegen 29 October en 5 November en de Se naat en de nieuwe Kamer zijn bijeengeroepen tegen 22 November. SPANJE. Den 5 verwierp de ministerraad het voor stel door de regeering van Marokko gedaan om Santa Cruz de la Mar aan Spanje af te staan in ruil tegen een andere strook grondgebied in de nabijheid van Ceuta. De minister van marine is voornemens bij de wetge vende macht een crediet van vijftien miljoen aan te vragen ter versterking van de vloot. Het doel is om twee ramtorenschepen in Engeland te laten maken volgens het model van het engelsche schip de Inflexible. De regeering, die voor ruim anderhalfjaar door de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden waaronder ook Nederland, uitgenoodigd was de dou ane-reglementen te herzien met het oog op de bui tensporig hooge boeten, die op het geringste verzuim gesteld waren en op de schromelijke misbruikendie daaruit voortvloeiden in de toepassing heeft nu eene herziening dier reglementen aangekondigd. De belgische minister van buitenlandsche zaken Frère Orban had den 4 een langdurig onderhoud met den Koning. TURKIJE. De Porte beloofde den griekschen ge zant te Konstantinopel, den 8 of 9 den turkschen be velhebber op de grieksche grenzen te gelasten dat aan de overeenkomstwaarbij de vier betwiste grenspunten aan Griekenland afgestaan wordenuitvoering werd gegeven. De sjeik Refik-Oene groot-sjerif van Mekka is den 7, des avonds uit Konstantinopel vertrokken verge zeld van Lebibe-effendivoormalig commissaris-generaal in Egypte die het besluit overbrengtwaarbij gelast wordtdat hij zijne betrekking zal aanvaarden. De engelsche gezant antwoordde op het schrijven der Porte omtrent den tijd van het vertrek der engelsche troe pen dat een deel dier troepen Egypte reeds verlaten had en dat het de wensch der engelsche regeering was, de overige troepen zoo spoedig mogelijk te doen volgen. Maar, daar Engeland zich belangrijke opofferingen ge troost had voor het herstellen der rust in Egypte en eene zware verantwoordelijkheid op zich geladen had moest het maatregelen nementer verzekering eener volkomen duurzame rust. Een tijdelijk verblijf van eenige troepen zou daarvoor bepaald noodzakelijk zijn. EGYPTE. De militaire berichtgever der Köln. Zei- tung treedt in eene uitvoerige beoordeeling van de handelingen der engelschen in den afgeloopen veldtocht. „Mijn God, laten wij ons liever uit de voeten maken! Zie daar eens, daar komen reeds verscheidene personen, en het kan slecht met ons afloopen wanneer zij ons bereiken. Kom nu Ik wil u duizend andere mutsen geven. De vreemdeling nam Henryat's arm en beiden ver wijderden zichniet lang hadden zij geloopen of zij kwamen voor een deurdie de vreemde voorzichtig opende en met niet minder zorgvuldigheid weder sloot. Zij gingen nu over een kleine binnenplaats en door verscheidene groote vertrekken waarin volslagen duis ternis heerschte. Eindelijk bereikten zij een met eiken hout beschoten kamer, waarin een dame aan eene zware eikenhouten tafel zatuit wier trekken die op het oogenblik eene diep zwaarmoedige uitdrukking hadden, men de vrouw van hoogen rang dadelijk herkende. Wordt vervolgd. Uit een krijgskundig oogpunt beschouwd liet de tocht van generaal Wolseley, wat voorzichtigheid en waak zaamheid betreftzeer veel te wenschen over. Het feit dat des berichtgevers vraag hoevele egyptische gekwet sten na den slag bij Tel-el-Kebir door de engelschen verpleegd waren niettegenstaande de ijverigste naspo ringen onbeantwoord bleef schrijft hij daaraan toe, dat de meeste gekwetsten lang na het gevecht door plun derende engelsche soldaten in koelen bloede vermoord zijn. Hij zelf vond slechts een 12tal gekwetsten tegen over ongeveer 800 dooden. Volgens de in het alge meen opgedane ondervinding hadden er dus veel meer gekwetsten moeten zijn. De engelsche officieren die hierover ondervraagd warenontkenden de mogelijk heid van dat afmaken dan ook niet maar trachtten alleen het te vergoelijken. Hij keurt verder zeer af, dat de soldaten mochten plunderen. Verscheidene verslaggevers werden zelfs door hen bestolen. De en gelsche officieren gingen dit kwaad niet alleen niet tegen maar schenen van oordeel te zijn dat na den arbeid hun dit buitenkansje wel toekwam. Eindelijk wijst hij op de geheel onvoldoende wijzewaarop de op de slagvelden achtergebleven lijken begraven zijn waaruit zeer zeker allerlei ziekten zullen ontstaan. De egyptische lijken waren alleen met wat zand bedekt zoodat overal de ledematen uitstaken. De gestorven paar den en kameelen had men stil laten liggen. Er heerschte bij Tel-el-Kebir en bij Kassasin een ondragelijke stank. Hadja Mustapha schuldig verklaard aan afschuwe lijke op 10 Juni te Alexandrië gepleegde misdaden onderging in den morgen van den 7, in tegenwoordig heid van eene groote menigte inlanders en europeanen, de doodstraf, waartoe hij veroordeeld was. Er zullen in Alexandrië twee commissiën benoemd worden ter bepaling van de verschuldigde schadeloos stelling aan hen die door brandstichting en plundering verliezen leden. De eene commissie zal de gedane eischen onderzoeken en de andere zal beslissen hoe het mogelijk ishet noodige geld bijeen te brengen. Verder besloot de ministerraad tot vernietiging der besluiten genomen onder den invloed van de vreesaan- jaging der militaire party waarbij de bezoldiging der officieren verhoogd en het bedrag der personen op eene buitengewone wijze geregeld werd. Gandar-bey, hoofd van het kabinet des Onder-konings, vroeg zijn ontslag en werd vervangen door Demartin-bey, zijnen bizonderen secretaris. De inning der belastingen vordert tot dus ver lang zaam wegens de moeielijkheid om de waren te ver- koopen daar buitenlandsche kooplieden nog niet het binnenland bezoeken. Overigens heerseben volgens Riaz-pacha overal volkomen rust en veiligheid. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van sommige artikelen der begrooting van buit. zaken voor 1881, veroorzaakt door de vele zeerampen in dat jaar, meerdere bijdragen tot onderhoud van kustlichten en bijdrage in de kosten van het bouwen van eeneu muur om het christen-kerkhof te Tanger. Door vermindering van andere artikelen blijft het eindcijfer der begrooting onveranderd. - De memorie van antwoord van den minister van wa terstaat handel en nijverheid op het voorloopig Kamer verslag over het wetsontwerp betreffende den Rotter- damschen Waterweg naar zee is verschenen. De minister handhaaft met klem het standpunt der regeering bij het wetsontwerp en de memorie van toelichting inge nomen. Hij voert nieuwe feiten aan die de dringende noodzakelijkheid om in den bestaanden toestand te voorzien aantoonen. Hij geeft een statistiek van de scheepvaartbeweging van Rotterdam in vergelijking van die van HamburgAmsterdam Antwerpen en Duin kerken om te doen uitkomen datterwijl Rotterdam in vroegere jaren wat den gezamenlijken tonneninhoud aangaatalleen voor Hamburg eeuigszins onderdeed het thans door deze stad benevens door Antwerpen ver overtroffen wordtzoowel wat het aantal ingeklaarde zeeschepen als wat den tonneninhoud aangaat. Op de staatsbegrooting voor 1883 is uitgetrokken 5000 voor de inwendige herstelling van de groote zaal van het Muiderslot, f 35000 voor de maandelijk- sche pakketvaart op Suriname en Curasao25000 voor aanleg van verbindingslijnen en aanschaffing van toestellen voor telephoon-telegraafkantoren in kleine ge meenten f 125,000behalve f 1600 voor gewoon on derhoud, voor het inrichten der Rijks-gebouwen te Mo dern blik tot kranzinuigengesticht, hetwelk eerst geraamd is op f 120,000 maar het dubbele zal kosten. Er zul len dan 500 lijders opgenomen kunnen worden maar aangezien thans slechts 130 krankzinnigen voor reke ning van het Rijk worden verpleegd en eene wet re gelende het staatstoezicht op en de verpleging van krankzinnigen aanhangig iswordt met de voortzetting gewachttotdat ten deze eene beslissing genomen zal zijn. Den 9 heeft de heer Dirksaangezien tegen 11 en 25 October aanbestedingen zijn aangekondigd van schutsluizen onder Nichtevecht en Vreeswijk, voor het kanaal van Amsterdam naar de Merwedezonder dat de in November en December 1881 in de beide Kamers toegezegde onteigeningswetten voor den aanleg van dat kanaal nog zijn ingediend tot den minister van water staat de volgende drie vragen gericht1°. blijft de minister van oordeel, dat het kanaal in 3 sectiën moet worden verdeeld: MerwedeLek, LekVecht bene den noordelijk Utrecht, en Vecht beneden noordelijk Utrecht—Amsterdam? 2°. Is de richting van de eene of andere sectie reeds vastgesteld en is reeds een begin van uitvoering gegeven aan art. 5 der wet van 1851 (onteigeningswet) 3°. Maken de belangen van handel, scheepvaart en nijverheid het niet raadzaambij elke uitvoering van werken en dus ook bij den bouw van deze sluizen de aanbesteding uit te stellen totdat en voor de betrokkenen en voor den geheelen weg de wet op de onteigening is ingediend De minister van waterstaat antwoordde dat de gelden voor de werken te Nichtevecht, Vreeswijk en Vianen met eenparige stemmen door de Kamer zijn toegestaan dat de ver deeling in 3 sectiën bedoelt de verdeeling der werk zaamheden onder 3 ingenieurs, dat de richting van het kanaal voorloopig is vastgesteld dat de onteigenings wetten voor de verschillende gedeelten spoedig zullen worden ingediend, en dat voor de belangen van handel en scheepvaart uitstel niet raadzaam maar schadelijk is De heereD Heydenrijck Tak, Insinger en v. Hou ten toonden zich niet bevredigd door 's ministers ant woord. De minister verklaarde nader, dat de benoodigde gronden voor de aangekondigde werken tegen taxatie verkregen waren en dat door die noodzzakelijke wer ken niet op de bij de onteigeningswetten vast te stel len richting vooruitgeloopen was. De heer Bergsma nadere inlichtingen wenschelijk achtende stelde voor, de discussie te verdagen hetgeen met 30 tegen 29 stemmen verworpen werd. De heer r. Houten stelde voor, geene op de richting van het kanaal praejudici- eerende aankoopen of aanbestedingen wenschelijk te verklaren maar trok zijne motie in op de verzekering- van den minister dat geene andere aankoopen zijn gedaan dan voor de aangewezen werken noodig zijn. Van den heer Patijn is de kennisgeving ingekomen dat hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Blijkens het ontwerp tot definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curacao voor 1883 zijn de uitgaven geraamd op f 578,121,66, de ontvangsten op f 550,016 en de bijdrage uit s Rijks schatkist op 28,105,66. Onder de uitgaven is begre pen eene som van f 20,000 tot het in orde brengen van het quarantaine-etablissement aan Saracasbaai. De accijns op het gedestilleerd heeft in September wederom ruim f 35000 minder opgebracht dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Over de verloopen 9 maanden van 1882 bedraagt het verschil nu reeds 312,000. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie ontvangen telegrafisch bericht, werd de gouvernements koffieoogst op Java voor het loopende jaar onder ultimo September jl. geschat op 1,030,000 picols waarvan 780,000 picols in de pakhuizen waren afgeleverd. De lampenist Hendrikse is in den avond van 1 October van den tram van Middelburg naar Vlissingen gevalleneen zijner beenen werd afgereden en des nachts overleed hij eene weduwe met 7 kinderen na latende. Den 3 is te "Winterswijk het door de diaconie der herv. gemeentegesteund door giften der ingeze tenen, gebouwde oudemannen- en vrouwenhuis ingewijd. In den avond van den 3 is tusschen Hengelo en Enschede een onbekend fatsoenlijk gekleed manspersoon door een goederentrein middendoorgereden. De rechtbank te Amsterdam heeft den 3 ook de tweede vordering van den heer v. d. Gant (firma Wam- steker) tegen Jannetje Struik aan den eischer toegewezen. Te Wognum is den 1 eene r. c. meisjesschool feestelijk geopend. lu den nacht van 4 5 October ontstond te Scha- gen brand in een tabaks- en sigarenwinkel met daaraan verbonden kleermakerswerkplaats. Door de krachtige hulp der spuiten bepaalde de brand zich tot dit perceel en bekwamen een paar belendende gebouwen slechts een weinig waterschade. Den 5 werd in den gemeenteraad van Utingera- deel weder gehandeld over de verplaatsing van het ge- meeatehuis van Oldeboorn naar Akkrum. Het zeer talrijk opgekomen publiekmeest van den minderen stand gedroeg zich luidruchtig en maakte het een hoorder uit Akkrum zeer lastig. Na het eindigen der zitting werden de raadsleden van Akkrum en Terhorne door het gemeen achtervolgd, gescholden en beleedigd, zoodat zij geen plan hebben om weder te Oldeboorn te vergaderen. Het verbouwen der beslaande school te Opmeer, den 6 aanbesteed, is gegund aan den minsten inschrij verden heer O. Leeuw, te Aarts woud, voor f 1187. Op 6 October is door het gemeentebestuur van Monnikendam aanbesteed: bet veranderen, verbouwen en vergrooten der openbare eehool nr. 3 aan den heer W. Blankevoort Sr., voor f 11,968 het leveren van meubelen ten dienste dier school aan den heer A. Si mons voor 897 het inrichten van een bestaand ge bouw voor tijdelijk schoollocaal aan den heer A. Strubbe, voor f 381,25. In den nacht tusschen 6 en 7 October is te Enk huizen achter de drie banen een man in het water geraakt en verdronken. Misbruik van sterken drank schijnt daarvan de oorzaak te zijn. In den nacht tusschen 6 en 7 October brandde te Schellinkbout eene boerderij af. De rechtbank te Dordrecht heeft den 6 H. A. G., te 's Gravenbagewegens herhaalde uitoefening der geneeskunst zonder wettelijke bevoegdheid te Dordrecht, waarbij zijne vrouw de rol van clairvoyante vervulde, veroordeeld tot 150 boete of eene maand gevangenis straf. Den 7 j. 1. maakte de burgemeester van Haring- carspelmet een paar heeren, een rijtoertje langs den nieuwen weg die door den Slootgaard-, Speketer- en Waarlandpolder loopt. Vervuld van deze verbeterde communicatie waardoor de bewoners van die streken uit hun eertijds ellendig geïsoleerden toestand waren geraakthad het gezelschap bijna het einde van den weg bereikt, toen op eens eene dikke rookzuil opsteeg uit een houten boet, toebehoorende aan den bouwer Arie Bankerts. Binnen korten tijd was dit perceel met zijn geheelen inhoud van graan stroo hooi enz. door het vuur verteerd. Hoe verspreid de menschen daar ook wonen, binnen korten tijd was een tal van kloeke mannen aanwezigdie zoo krachtig het vernielend element te keer gingen, dat de brand bepaald bleef tot de boet. Het woonhuisje op p. m. 2 ellen afstand hoewel hier en daar reeds brandende, bleef, dank zij het krachtig optreden gespaard. Een en ander was verzekerd bij de Brandwaarborgmaatschappij t eOud- carspel.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2