Buitcttlaub BitmctUaub. dig gebied de openbare meening gunstig zullen trach ten te stemmen voor uitbreiding der bosschen in Neder land ten koste van plaggevelden en schrale bouwlanden, waardoor de achteruitgang der landbouwende bevolking op de hooge zandgronden tegengegaan en tevens de verfraaiing van bet Nederlandsche landschap bevorderd zal worden maar zegt hij „zullen onze heide velden binnen een niet te lang tijdverloop in bosschen moeten veranderen dan zal dit het werk dienen te zijn van vereenigingen en maatschappijen." BELGIE. Nu de tijd nadertwaarop de moord van advokaat Bernays door de gebroeders Peltzer zal be handeld worden neemt de nieuwsgierigheid van het publiek naar de akte van beschuldiging meer en meer toe. Zij wordt echter zoo lang mogelijk geheim gehou den zelfs bood een blad 2500 aan om het eerst die akte bekend te mogen maken, doch zonder gunstig gevolg. DUITSCHLAND. Verscheidene liberalen, die in het laatste parlement zitting hadden hebben geweigerd zich bij de aanstaande verkiezingen candidaat te stellen met het oog op het bestaande verschil van gevoelen ten aanzien van handel en belastingenwaardoor de liberale partij toch niet met uitzicht op goed gevolg werkzaam kan zijn. Graaf' Hatefeldt is benoemd tot onder-minister van buitenlandsche zaken en de heer von Radowitzgezant te Athene tot gezant te Konstantinopel. Te Athene is benoemd baron von den Brincken thans pruisisch gezant te Weimar. De pruisische gezant te Darmstadt von Alvensleben is te 's Gravenhage benoemd en die te Stuttgartvon Bülow, te Bern. ENGELAND. Den 14 werd naar het hof van assises verwezen zekere Brookshan beschuldigd van aan den opperstalmeester van den prins van Wales een brief geschreven te hebben waarin hij f 120 eischte onder bedreiging, in geval van weigering, den prins te zullen vermoorden. De beschuldigde ontkende hardnekkig. Generaal Havelockdie zich bij den egyptischen veldtocht in het engelsche hoofdkwartier bevond spreekt het dooden van gewonde egyptenaren door en gelsche soldaten zeer stellig tegen. Aolgens een nauw keurig onderzoek hielden vele soldaten bij de vervolging der egyptenaren stil om gewonden bij te staan. Dezen schoten echter dikwijls op hunne weldoeners, waardoor on derscheidene officieren en manschappen gekwetst werden; onder dergelijke omstandigheden kan het geen verwon dering wekken, dat met zulke gekwetsten korte wetten werden gemaakt. De nationale schuld is van 839 miljoen pond ster ling (1 p. s. f 12) in 1858 thans gedaald tot 763 miljoen. Sedert den Krimoorlog was zij gestadig ver minderd. Yolgens de Times zou er veel kans bestaan op eene vriendschappelijke schikking met Frankrijk betreffende de regeling der egyptische zaken. E5ANKBJJK. De rechtbank van Koophandel te Parijs heeft zekeren Allou die de bankiers Cohen en Cie. verschillende orders ter beurze had opgedragen en bun dientengevolge ongeveer 28500 schuldig was ge bleven veroordeeld tot betaling dier som welke hij geweigerd had te betalen, op grond dat de wet geene speelschulden erkent. In twaalf van de zuidelijke departementen is men met den wijnoogst niet tevreden. Over het geheel vreest men dat de opbrengst nog lager zijn zal dan in de laatste jaren. In Bourgogne en Champagne is de oogst zeer schraal zoowel wat de hoedanigheid als de hoe veelheid betreft. De heer Lalande lid der Kamer en burgemeester van Bordeaux, bezocht onlangs de wijn gaarden in het zuiden, om de uitwerking der verschil lende wijzen van bestrijding der druifluis na te gaan. Het bleek hem o. a., dat de aangeplante americaansche wijnstokken overal weelderig groeiden en overvloedig vrucht droegen en dat op zandgronden de druifluis machteloos was. Land vóór eenige jaren geen 50 per bunder waard geldt ten gevolge van die ontdek king thans 5000 per bunder. De redevoering van den italiaanschen minister-presi dent heeft een zeer guustigen indruk gemaakt en is door de fransche bladen zeer gunstig ontvangen. Zijne ver klaring dat de legeruitgaven niet verhoogd moeten worden en het uitspreken van de hoop, dat weldra alle sporen verdwijnen zullen van de minder goede verstandhouding tusschen beide rijken is met ingeno menheid begroet. Te Monceau-les Mineswaar onlangs ongeregeld heden door de werklieden gepleegd werden zijn op verschillende plaatsen brandbrieven aangeplakt. Twee bommen werden tegen de woning van een der opzich ters over de werklieden geworpenwaardoor eenige schade aangericht, maar niemand gekwetst werd. Eenige hooggeplaatste ambtenaren van de ministerien van buitenlandsche zaken en marine zullen aangewezen worden om met het gezantschap van Madagascar te onderhandelen over eene herziening van het in 1868 gesloten verdrag. LUXEMBURG. De heer Mathieu Mongenastge durende 15 jaren advokaat te Diekireh een zeer ge- het lidteeken van eenen dolkstoot van een gewapends uit uw huis en hij heeft zich voorgenomen een bede vaart te doen naar Parijs. De hellebaarden van 30,000 soldaten zullen hem daarbij tot kaarsen dienen." „En hoe kon dat alles gebeuren, zonder dat ik daar van iets bemerkte vroeg de koning doodsbleek. „Zes weken waren genoeg voor dien vervloekten Johan van Henegouwen op den 24sten December landde hij in Engeland en de acte van afzetting des konings Eduard II, waarvan ik hier een afschrift heb, draagt den datum van den 14en Januari." Wordt vervolgd. achtdoch op staatkundig gebied onbekend man, is tot directeur-generaal van financiën benoemdin plaats van den heer de Roebe. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de den 12 aan het hongaarsche Volkshuis ingediende staatsbegrooting voor 1883 zijn de gezamenlijke uitgaven geraamd op 3227/io miljoen12% miljoen lager dan voor 1882, waaronder de gemeenschappelijke uitgaven met een 8*/io miljoen lager bedrag voorkomen. De gezamenlijke ont vangsten zijn geraamd op 301 miljoen, waaronder de ge wone ontvangsten met 4% miljoen meer dan voor 1882. Het tekort, op 216/io miljoen geraamd, is 8'/io miljoen minder dan dat van de begrooting des vorigen jaars. De minister wil dit tekort dekken door verhooging van verschillende belastingen met 2 miljoen, door 6,800,000 achterstallige baten en 12,881,000 door crediet-opera- tiën. Het te kort op de gewone dienstthans nog 8 miljoen grootzou in 1884 geheel verdwijnen, voorna melijk door de belasting op geestrijke dranken. Door de rente-vermindering over 182 miljoen goudrente werd reeds l'/so miljoen bespaard. RUSLAND. Bij het rijk werden van 1 Januari tot 1 September 1882 30,128,035 roebels meer ontvangen dan in gelijk tijdvak van 1881 en 26,603,372 roebels minder uitgegeven. De Keizer en de Keizerin vertrokken den 13 van Peterhof naar Gatschina om aldaar voor eerst te ver blijven. Tijdens het verblijf des Keizers te Peterhof vertoonde hij zich bijna dagelijks op straat onder de menigtezonder door iemand vergezeld te zijn. Ge durende de concerten van het muziekcorps der garde reed hij gewoonlijk in een tilbury, door hem zeiven bestuurd. De berichtgever der Köln. Zeitung is van gevoelen dat de Keizer dit deed om de geruchten te weerleggen als zou hij zich geheel terug trekken. In den nacht van 15 op 16 had men St. Petersburg en te Astrakan 4 te Niscbnei Nowgorod en Kostro ma zelfs 10 graden koude. Op de Wolga en de Karna was de scheepvaart gestremden voor Nischnei-Nowgo- rod en Perm was reeds ijsgang. SPANJE. Het gemeentebestuur van Madrid heeft het planeene nieuwe leening aan te gaan van f 25,000,000tot dekking van het tekort van ver scheidene dienstjaren tot het uitvoeren van openbare werken en ter consolidatie der schuld, in 1868 aan gegaan. De plaatselijke bladen bestrijden met klem dit plan als van oordeel dat de stad dezen nieuwen schuldenlast niet op zich kan nemen nu reeds twee begrootingen met een tekort sloten. In den laatsten onder voorzitterschap des Konings gehouden ministerraad deelde de minister van buiten landsche zaken mede dat de onderhandelingen over 'het sluiten van handelsverdragen met verschillende mogendheden voortgezet werden. Die met Zweden waren reeds een goed eind gevorderd en de grondsla gen van dat met Duitschland vastgesteld. Ten aanzien van Engeland verklaarde hij dat Spanje zeer vriend schappelijke gevoelens jegens die mogendheid koesterde, maar met haar nog niet tot een vergelijk had kunnen komen wat betreft het sluiten van een handelsverdrag. TURKIJE. Saïd-paehade eerste minister, diende aan den Sultan het volgende programma ter goedkeu ring in lo. gelijkheid in de betrekkingen van Turkije met alle mogendheden 2°. ministeriëele verantwoor delijkheid 3°. vermindering der militaire uitgaven en uitbreiding der gendarmerie4°. hervormingen in Armenië. De Sultan antwoordde nog niet. ZWITSERLAND. De synode der evangelische Kerk te Bazel heeft met 39 tegen 32 stemmen naar het con sistorie verwezen een voorstel, om den doop niet langer noodzakelijk te stellen voor de bevestiging als lidmaat en de toelating tot het Avondmaal. In dien geest zou de catechismus dan gewijzigd moeten worden. De bondsraad stelde een onderzoek in naar het wer ven van manschappen voor de egyptische gendarmerie; daaruit bleek dat één werfbureau bestond en wel te Genève waar ongeveer 500 man aangenomen werden die reeds vertrokken waren. De bondsraad heeft die wer vingen daarop verboden en de kantonnale regeeringen uitgenoodigd voor de nakoming van dat verbod te zorgen. EGYPTE. 17 bij de moorden van Juni betrokken inlanders die ontvlucht waren zijn te Damanhaur in hechtenis genomen. Ongeveer 3000 personen hebben bij de egyptische regeering eischen ingediend tot vergoeding van de schade, door hen geleden bij de brandstichting en plundering van Alexandrië. Die eischen zouden meer dan f 72,000,000 bedragen. De heer Mark Napier zal als verdediger van Arabi voor den krijgsraad optreden de egyptische regeering had hem veroorloofd hetzij een inboorling hetzij een vreemdeling tot zijn advokaat te kiezen. De acte van beschuldiging tegen hem en zijne mede-plichtigen is nog niet gereed. Men geloofdedat Arabi's keuze den duur van de behandeling der zaak zeer zou ver lengen welk gevoelen reeds in zekere mate bevestigd is. Er zijn toch moeielijkheden gerezen ter zake van het toelaten van buitenlandsche advocaten. In een aan den engelschen consul-generaal Malet gericht schrij ven heeft de regeering de aan de toelating van vreemde advocaten verbonden bezwaren toegelicht en gezegd dat zij liever dan zulk eene schikking aan te nemen Arabi en de andere gevangenen aan de engelsche mili taire overheden zou overleveren om ze door hen te laten vonnissen. Den 14 werden de speelhuizen te Cairo des avonds door de politie op last der engelsche overheden gesloten. Het besluit des Onder-Koningsom de loopende wissels 3 maanden te verlengen is door alle in de in ternationale rechtbanken vertegenwoordigde en groote handelsbelangen in Egypte bezittende mogenheden goedgekeurd. VEREENIGDE STATEN. In West-Virginie won nen de republikeinen bij de den 10 gehouden verkiezing van leden voor het congres één zetelbij de verkiezing van staatsdienaren en congresleden verkregen de can- didaten der democratische partij eene meerderheid van 15000 stemmen. 14 van de 2 L gekozen congres leden behooren tot die partij. De nieuwe vertegen woordiging van den Staat zal dus nagenoeg het tegen deel van de vorige zijn, te weten 15 republikeinen en 5 democraten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de 2e Kamer is ingezonden een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van justitie voor 1881 met f 169,500 en wegens vermindering van andere arti kelen met f 83,500van het eindcijfer met 86,000. - Het ingediende wetsontwerp tot herziening van het kiesrecht stelt den census van 60 voor de gemeenten Amsterdam Rotterdam en 's Gravenhageden census van f 40 voor de gemeenten UtrechtGroningen Arnhem Leiden Haarlem Leeuwarden Dordrecht Delft, Schiedam en Middelburg, dien van 30 voor de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Zwolle Gouda Alkmaar Zaandam, Harlingen, Sneek, Vlissingen Gorinchem Goes Bolsward Dokkum Zierikzee Hoorn en Purmerende dien van f 24 voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, AmersfoortRoermonde TielZaltbommelAssen Meppel en yoor alle gemeenten in de provinciën Gro ningen Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeelandvoor zoover deze hierboven niet zijn uitge zonderd. De census van f 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewestenook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aantal kiezers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. Zekere R. Verschoor op 22 September ontslagen uit Ommerschans den 7 October beschonken te Rou- veen rondzwervende en met veel moeite in den toren gebracht zijnde om zijn roes uit te slapen heeft zich van zijne boeien weten te ontdoen is boven in den toren geklommen en van eene hoogte van 80 voeten naar beneden gesprongen. Onmiddelijk was hij een lijk. Het op 24 September in het Noordhollandseh Kanaal bij het Zand gevonden lijk is gebleken te zijn dat van Arie Vlas oud 23 jaren ongehuwd laatst wonende te Helder, vroeger te Zijpe. Te Elleeom is den 10 een oppassende 18jarige jongelingde steun zijner arme ouders die nog 4 jonge kindereu ten hunnen laste hebben buiten zijne schuld door eene stroosnijmachine deerlijk verminkt. Den 11 zijn in de nieuwe r. c. kerk te Schagen op plechtige wijze de 3, daartoe met bloemen versierde, nieuwe klokken gewijd en vervolgens in den toren ge- heschen. De klokken wegen 1250,935 en 320 ponden en deden vroeger dienst te Weywert (nabij Delfzijl), te Midsland op Terschelling en te Eppenhuizen. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 11 de be grooting voor 1883 vastgesteld op f 219,254,60^ in ontvang en uitgaaf. Op een verzoek van officieren der d. d. schutterij is met 13 tegen 2 stemmen een subsidie van 500 voor het muziekcorps uitgetrokken. Bij het hevige onweder van den 11 is te Rozen burg eene bejaarde weduwe, zijn nabij Schoonhoven 3 koeien van den heer Fijnvandraat en nabij Benschop 4 koeien van den heer Lexmond door den bliksem gedood. Te Schiedam werd een schoorsteen afgeslagen, te Kralingen een muur van een woonhuis beschadigd. Te IJselstein werd een molen te Bredevoort en te Lonneker eene arbeiderswoning in de asch gelegd. In een buitengewoon nummer van het Policieblad is gesignaleerd J. G. Engels oud 47 jaren commis- sionnair in granen en hout te Amsterdam; tegen hem is bij vonnis der rechtbank te Amsterdamd. d. 12 Octoberrechtsingang met bevel van gevangenneming verleend ter zake van bedriegelijke bankbreuk en mis bruik van vertrouwen. Den 12 zijn weder 12 drukkers op de fabriek der heeren Driessen te Leiden toegelaten. Er restten toen nog 14 mannen en 1 vrouw. Voor de werklieden, die door de verwijdering uit de fabriek geleden hebben, is bij den heer Heldt en anderen 937,92 ingekomen. Den 12 is op het landgoed „Spaarnberg" van den heer J. "Wüstete Sandpoort, eene harddraverij gehouden, waaraan 15 heeren met eigen paard en sjees deel namen. De prijs, een kristallen likeurstel in étui, werd behaald door den heer Jurgens, uit Oss, met het paard Diana; de eerste premie, een zilveren azijnstel, door den heer Wiiste, met Lafièche de tweede premie, 2 fayence-bloempotten door den heer Jaburg te Velsen, met Pear. Den 13 is te Bergum de stoomhoutzaagmolen van den heer J. Kramer afgebrand. De finale verkoop van de onroerende goederen der gefailleerde Friesche Landaanwinning-maatschappij heeft den 13'' te Bolsward plaats gehad. De droogge maakte merenter grootte van p. m. 850 bunders met de daarop staande machines enz., zijn in massa verkocht aan den heer J, B. Snellen te Winterswijk, voor f 225,526. De eerste hypotheek op het goed be droeg ongeveer 7 ton. Den 13 is in eene diamantslijperij aan den Over toom te Amsterdam een 18jarige jongeling tusschen de machine geraakt. Met gebroken armen en beenen werd hij naar het gasthuis vervoerd. Den 13 herdacht de 84jarige maar nog wakkere heer J. J. Moll te 's Gravenhage de oudste der neder landsche predikanten zijn 60jarig dienstwerk. Sedert 8 Juni 1830 is hij te 's Gravenhage gevestigd. Door 69 aanzienlijke leden der herv. gemeente is bij deze gelegenheid 24000 geschonken zijnde de nog ont brekende som voor den bouw der diaconieschool aan den Z. O. Buitensingelgenoemd de „Mollschool".

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2