No. 125. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V R IJ I) A G 20 OCTOBER. FEUILLETON. De Riibriciitor. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door Prijs der gewone Advertentiën <5)fliciêel (Qcbceltc. Gcmeente-Steiniging. Buiten! anb. ALKIAARSCHE COURAJVT. het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0-06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, in ervaring gekomendat door verscheidene ingezetenen in sommige gedeelten der gemeente de emmersvatenbak ken of dergelijke voorwerpen, die asclimest, stroobiezen, vuilnisafval van groenten of aardappelschillen inhouden ter lediging op de stoepenstraten of andere plaatsen worden nedergezet, nadat de werklieden der gemeente-reiniging die gedeelten der gemeente nvoor dat doel reeds bezocht hebben, noodigen de ingezetenen dringend uitdie voorwerpen neder te zetten vóór de komst dier werklieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Oct. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van art. 11 van het reglement betref fende de Kamers van Koophandel en Eabrieken vastgesteld bij koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad N°. 142), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad N°. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsblad N°. 108) ter kennis van de belang hebbenden dat op Donderdag 16 November 1882 des morgens van 10 tot 1 ure, ten raadhuize der gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Ea brieken alhierin vervanging van de heeren T. L. KOORN A. GEEL, P. KOOL en A. PRINS Az., die met het einde dezes jaars periodiek aftreden zijnde de vastgestelde lijst van kiesge rechtigden van af heden ter gemeente secretarievan 's mor gens 9 tot 2 ure, ter inzage voor de belanghebbenden nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende 8 dagen na heden bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Oct. 1882. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengenonder herinnering aan de verplichtingenaan eigena ren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politieverordening op de gebouwenstratenpleinenwegen en wateren van 14 December 1881, algemeene kennig 18 Januari 1882, dat op Woensdag, 25 October aanstaande, door den opzichter van den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaar- lijksche SCHOUW over de vaarten en slooten in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Oct. 1882. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Te Ulin is met 1000 stemmen meerderheid tot lid van don rijksdag gekozen de can- didaat der volkspartij dat wil zeggen van die zuid- duitsche liberalen, die zich bij geene der andere liberale partijen willen aansluiten of daarbij behooren. ENGELAND. De Globe acht de bepalingen in het ont- werp-reglement van orde aan het Lagerhuis voorgesteld, onvoldoende wat betreft de hardheid van het «luiten der beraadslaging bij eenvoudige meerderheid van stemmen. Als de minderheid uit minder dan veertig leden bestaat, moet de meerderheid 100 leden tellen als de minder heid meer dan 40 leden teltdan moet die meerder heid 200 zijn. Nu zal dus juist in die gevallen als er eene zeer groote minderheid ismaar de meeste leden aanwezig zijn misschien met ééne stem meer derheid tot de sluiting der beraadslaging kunnen wor den overgegaan. Dat blad acht dit eene vreemde wijze om die hardheid weg te nemen. Northcote de leider der oppositie, heeft aan de leden der conservatieve partij in het Lagerhuis een schrijven gericht waarin hij herinnert dat het Huis den 24 heropend wordt en hen uitnoodigt tot trouwe opkomst wegens de belangrijke beraadslagingen welke te wachten zijn zoowel over het voorstel tot wijziging van het reglement van orde als over de egyptische zaken. De Times meldt dat Engeland zal eischen, dat Arabi onder zijn toezicht terecht staindien de egyptische overheden geene voldoende voorzorgen nemen voor zijne onpartijdige beoordeeling. ERANKRIJK. De rechtbank van Launion heeft den pastoor van Pieudaniel, Fuhart, tot ƒ100 boete veroor deeld, omdat hij op den kaDsel de wet tot invoering van verplicht lager onderwijs aangevallen had. Van drie kapelaans in de Gironde werd om dezelfde reden de bezoldiging ingehouden. Op de openbaar gemaakte lijsten van personenaan wie krachtens eene onlangs aangenomen wet schade loosstelling wordt verleend wegens het nadeel van de staatsgreep in 1851 ondervonden kwamen leden van den Senaat en de Kameralsmede verscheidene vol strekt niet onvermogende staatsambtenaren voor. Eerst- genoemden hebben voor de bun toegekende toelage be dankt, waardoor verdere aanmerkingen voorkomen zijn, en laatstgenoemden worden door verschillende bladen aangehaald als voorbeelden dat de met de toekenning der schadeloosstelling belaste commissie zich van hare taak verkeerd kwijt. De gendarmerie van Monceau-les Mines ontdekte 15 dynamiet-patronen, welke verborgen waren bij eene school van geestelijke zusters te Savoignes. De lont kon uitgedoofd worden, voordat een ontploffing plaats had. In die streek zijn omstreeks 2000 man ingekwartierd. De ministerraad heeft besloten de aanleggers der legitimistische bewegingen te Arles gerechtelijk te ver volgen. De prefect van Marseille had de noodzakelijkheid van dien maatregel betoogdom de republikeinsch- gezinde bevolkingdie over die bewegingen zeer ont stemd is tevreden te stellen. Het aantal leden der Kamer moet van 557 op 570 gebracht worden ten gevolge van de uitkomsten der laatste volkstelling. ITALIË. In eene voor eenige dagen te Napels ge- houden bijeenkomst van afgevaardigden der linkerzijde kwam de onlangs door den minister-president Depretis uitgesproken rede ter sprake. Met bijna algemeene stemmen werd bet volgende besluit genomen: De ver gadering uitdrukkelijk verklarende dat die rede van den minister-president de hoofdtrekken wedergeeft van de Staatkunde der linkerzijde, welke steeds aan de meer derheid der Kamer ten grondslag gediend heeft en over wegende dat zij zich leent tot elke verdere ontwikke ling ter aanvulling der inzichtenwelke onvolledig mochten schijnen, gaat over tot het benoemen van eene commissie van waakzaamheid met het oog op de aanstaande verkiezingen. E;n amendement om de woor den „mochten schijnen" te vervangen door „zijn" werd verworpen. De heer Minghetti, hoofd der rechterzijde, hield den 15 in eene talrijk bezocht vergadering te Cologna (provincie Verona) eene redevoering, waarin hij ver klaarde dat het land in de nieuwe Kamer eene eens gezinde meerderheid wenscht te zien optreden welke tot ondersteuning van een krachtig en rechtvaardig be stuur bereid is. Hij verlangde dat de volledige af schaffing der gemaalbelasting niet langer uitgesteld zou worden. Hij erkende dat tusschen de militaire en 's lands geldelijke krachten evenredigheid moest bestaan het kwam er slechts op aan de verleende credieten goed te besteden. Hij had gaarne de italiaansche vlag naast de engelsche in Egypte gezien, doch zou, alvorens hier over oordeel te vellen de overlegging afwachten van de stukken, door den minister-president toegezegd. Door de goede verstandhouding met alle volkeren, wordt eene inniger verhouding tot enkele niet uitgesloten hij hooptedat deze laatste goede vruchten opleveren en Italië door verstandig overleg eene geachte en geëer biedigde stelling innemen mocht. De binnenlandsche hervormingen door de regeering beloofd zou hij on dersteunen. Het voortdurende katholieke genootschap te Rome verzond een schrijvenwaarin gezegd wordt dat vol strekt geene verandering gemaakt is in de bepaling dat de clericalen aan de verkiezingen geen deel mogen nemen. Dit schrijven is dus bepaald in strijd met de in den laatsten tijd verspreide geruchten. BRAZILIË. Den 28 werd te Rio-Janeiro herdacht de elfde verjaardag van de afkondiging der wet tot geleidelijke afschaffing van de slavernij. Bij die wet werd bepaald dat alle na dien tijd in Brazilië gebo ren wordende slavenkinderen vrij zouden zijn en dat ieder vrijgemaakte tot de hoogste waardigheden kon opklimmen, ja zelfs als volksvertegenwoordiger optre den. Meer dan 60000 slaven waren sedert dien tijd vrijwillig en soms zonder schadevergoeding door hunne meesters vrijgelaten, 11000 hadden hunne vrijheid aan den Staat te danken en 280000 kinderen waren gebo ren die aan genoemde wet hunne vrijheid te danken 5) De Koning antwoordde niet en Filips van Yalois ging na eene korte pauze voort „En welke strijdkrachten wilt gij tegenover zulk een geduchten vijand stellen De geldmiddelen zijn uitge put; gij zult bij de belastingpachters en domeinbestuur ders tevergeefs aankloppen zij zuilen zich liever laten ombrengendan nog een duit te geven, zooals Gerard van Gretle en zoovele anderen bewezen hebben. Op de hulp van de groote vasalleD van de kroon kan men niet rekenen engelsch geld heeft een groot deel van hen voor den graaf van Kent gewonnen en de overige hebben reeds genoeg met hunne onderlinge twisten te doen dan dat zij er aan zouden kunnen denken om u te verdedigen. Er blijft slechts een uit weg open de liefde en tusschenkomst uwer zuster, die U nog lief heeftondanks de slechte behandelingdie zij ran u heeft moeten ondervinden. Doch deze hoop zal voor u voor goed verloren zijD, wanneer gij toelaat, dat men een man terechtsteltdie uwen waarden Ed mund op den avondtoen gij hem op aanstoken van Hugh Spencer hebt willen doen vermoordenzonder hem te kennenhet leven gered heeft. Ik heb de zaak zoo even van den priester vernomendie den jongen man tot den dood heeft voorbereid en mij ver zocht u ïe smeeken, het leven van eenen onschuldige te sparen. Hier is een ringdie uwe zuster haren redder uit dankbaarheid gegeven heeftals een bewijs voor de waarheid van hetgeen bij zegt." De graaf deelde daarop den Koning tot in de kleinste bijzonderheden het gebeurde met Henryat en Marga- retha mede. „Er is nog een middelom hieruit voordeel te trek ken zeide de Koning na eenig nadenken „mijne zuster houdt veel van het bovennatuurlijke. Help mij, Filip, en alles zal nog voortreffelijk afloopen. Ga nu heen en laat over een uur den man naar de Notre- Dame voeren om openlijk boete te doen en van daar naar de gerechtsplaats. De graaf zag den Koning vragend en verwonderd aan deze herhaalde echter slechts zijn bevel. „Doe wat ik u heb opgedragen, neef," zeide hij met meer waardigheid dan hij gewoon was. En om verdere vragen af te snijden schelde hij zijn kamerheer. Toen de oude priester Henryat medegedeeld had welke hooge personen hij bij hunnen vlucht behulpzaam geweest was toen hij hem had aangetoond dat het eenige middel tot zijne bijna zekere redding nu was aangewendhet middeldat zijne en Margaretha's onschuld zonneklaar bewijzen zou, greep een ongeduld, dat aan waanzin grensdeden gevangene aan. In zulk eene gemoedsstemming bracht hij het overige van den dagden ganschen nacht en een deel van den volgenden dag door. Eindelijk werd de deur zijner gevangenis weder ge opend en trad de priester binnen wiens bleek van tranen vochtig gelaat echter duidelijk genoeg verkon digde dat er niets meer te hopen was. Een onbeschrijfelijke woede maakte zich daarop van Henryat meester. Hij rende door zijn celstiet met het hoofd tegen den muurhuilde als een wild dier en geeselde zich met zijn ketens. Noch de vriendelijke stem des priesters noch de pogingen van den krach- tigen bewaarder, die op zijn gehuil was komen aanloo- penwaren in staat den razende tot bedaren te brengen. Eerst na langen tijd viel hij bloedend en uitgeput aan de voeten van zijnen biechtvader neder. „Omijn zoonmijn zoon sprak de waardige man„wanneer de aardsche gerechtigheid u onrecht vaardig bestraftis er dan geene goddelijke die u voor al het lijdendat u hier wordt opgelegd zal schadeloos stellen. Zet met berusting de doornenkroon dezer aarde op uw hoofdopdat gij in eene betere wereld de kroon der zaligheid moogt erlangen. Geef uw leven aan Jezus Christusals boete voor uwe zonden." „Maar zij zij welke zonden heeft zij begaan wier reinheid die der engelen evenaart? En men wil haar martelen in tegenwoordigheid eener volksmenigte die zich over iedere smartkreet zal verheugen. Laat mij Er bestaat geen gerechtigheid meer, noch op aarde noch in den hemel 1" „O, mijn zoon riep de vrome grijsaard uit„sterf niet als een ongeloovige Wijs de goddelijke palm niet terugdie de engelen u aanbieden. Sterf niet zoo want zulk een dood zou voor mij die u getroost en gesteund heefteen bron van eeuwige tranen en ver twijfeling zijn." „Ach vergeving vader steunde Henryat. „Maar het is ook zulk een verschrikkelijk lot! Wanneer ik alleen stierf! Maar zij zij Eindelijk gelukte het den priester toch hem eenigs- zins tot bedaren te brengen en toen de beulsknechten kwamen om den armen rubricator weg te voeren vonden zij hem op de knieën voor zijnen biechtvader, die hem snikkend zijnen zegen gaf. Volgens de gewoonte in die barbaarsche tijden wierp men den ongelukkige op een soort slede van gevlochten teenenen zoo werd hij midden door de scheldende volksmenigte naar de Notre-Dame gesleeptwaar hij openlijk boete zou doen Eene ontzaggelijke volksmenigte vulde de kerk. Tegen de gewoonte voerde men Henryat tot aan het koor waar een groot zwart gordijn was opgehangen als om het treurige van dit tooneel nog te verhoogen. Terwijl Henryat in stomme vertwijfeling nederknielde, werd dit gordijn weggetrokken en Margarethaals bruid getooid stond voor het altaar. Zij wilde in de armen van haren geliefde snellentoen deze bewuste loos nederzonk. Weder tot bezinning komende, was Margaretha nog

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1