Biuuenlanb. was door den heer Borsius vertegenwoordigd. De burge meester van Brussel, de heer Buis, verklaarde het voor die gemeente als eene eer te beschouwen, tot plaats van bijeenkomst gekozen te zijn. Hij herinnerde, dat Belgie's Koning reeds viermaal tot scheidsrechter benoemd was. Met algemeene stemmen werd dien dag besloten, in alle landen vereenigingen op te richten, wier streven zal zijn de scheidsrechterlijke uitspraak in de plaats van oorlog te doen treden. Den 18 werd de tweede vergadering ge houden en wel onder het voorzitterschap van den heer Loyson, pater Hyacinthe die eene schoone, lange rede voering uitsprak, waarin o. a. in den aanvang gezegd werd dat Frankrijk niet oorlogzuchtigmaar door en door vredelievenden bovendien christelijk en spiritualistisch was. Daarna vervolgde hij aldus: En ik zeg het u zonder mij voor profeet uit te geven, profeteer ik toch op dit oogenblik: zoo gij niet ophoudt de republiek met het atheïsme te vereenzelvigen dat met haar niets gemeen heeftzoo gij niet tevreden met de onafhankelijkheid van den Staat te verdedigen tegen de aanmatigingen van het clericalisme iets waarin gij golijk hebt de hand slaat aan de heilige Ark, aan God, aan Christus, aan de ziel, zai de Eransche Eepubliek in 1889 haar eeuwfeest niet vieren. Zietdaar de waarheid Dit aan de twijfelaars. Aan den anderen kant zeg ik tot de Christenen eerbiedigt ieders geweten. Gij hebt de godsdienst vermengd met bijgeloof, en gij verwondert u, dat er ongeloovigen zijn. Eerbiedigt het geweten des godloochenaars, want het is een geweten. Eerbiedigt het altaar van dien onbekenden God, waarvoor Paulus zelf niet geschroomd heeft zich te buigen Ik vat hetgeen ik gezegd heb in twee woorden samen wij willen den vrede en een verbond der volkeren. Laten wij beginnen met den vrede en het verbond der zielen." Onder de ingekomen brieven was er een van den heer Dollfus Elzasser van geboorte en lid van den Rijksdaginhoudendedat de inlijving van Elzas en Lotharingen, zoo geene schikking gevonden werd, voor Duitschland worden zou, wat Lombardije en Venetië voor Oostenrijk geweest waren. De voorzitter merkte na de voorlezing van dezen brief op dat deze wonde van Frankrijk niet te heelen was dan door vrede en broederschap en dat zij niet bijeen gekomen waren om elkander verwijten te doenmaar om verzoening in de hand te werken. De opzettelijk uit Corinthe overgekomen generaal Turr verdedigde het gevoelen dat algemeene verplichting tot de krijgsdienst het beste middel tot beperking van den oorlog zijn zou. Overi gens kon hij zich van ganscher harte vereenigen met het denkbeeld dezer overeenkomst om naast de oprichting van het Eoode Kruisdat de gebroken ledematen heelt, een Wit Kruis op te richten, ter voorkoming van het breken der ledematen. 2300 mijnwerkers te Cuesmes in Henegouwen staak ten den arbeid. Den 16 werd te Luik zonder strijd tot lid der Kamer verkozen de liberale candidaat, de heer Magis, wethou der van onderwijs en voorzitter der liberale vereeniging aldaar. Ongeveer 150 getuigen zullen gedagvaard worden in het op 27 November voor het hof van Assises te Brussel aanvangende rechtsgeding tegen gebroeders Feltzer. Als verdedigers zullen optreden de heeren Jules Le Jeune en Eugène Robert advokaten bij het hof van cassatie de laatste tevens lid der Kamer en Louis van Colster een der bekwaamste advokaten van Antwerpen. DUITSCHLAND. De nieuwe onder-minister van buitenl. zaken graaf Hatzfeldthad aan het hof vele vijanden zoodat prins Bismarck met groote moeite zijne benoeming heeft kunnen verkrijgen. Tijdens den fransch-duitschen oorlog was hij meest in de omgeving van prins Bismarck geweest, die hem toen zeer goed had leeren kennen. Na den oorlog werd hij gezant in Spanje en in die betrekking handelde hij eens lijnrecht met de bevelen van prins Bismarck in strijd. Hij kon daarvoor echter zulke afdoende en juiste redenen aan- beroep, kon ieder oogenblik een verbitterde strijd man tegen man uitbreken. Brandstof was genoeg opge hoopt er was slechts een vonk noodig om eene uit barsting te veroorzaken. Juist kwam een koninklijke koerier, wiens paard met zweet was bedektdoor de hoofdstraat aangerend die nauwelijks zoo breed was dat twee rijtuigen elkander konden voorbijgaan. Voor het raadhuis hield hij stil. Vloekend week de menigte uiteen voor de stampende hoeven van zijn paard, en hier en daar verhief zich een vuist en werd hem een verwensching nagezonden. „Zoo rijden de goddeloozen voort in hunnen hoog moed, tot de toorn des Heeren hen verplettert," mom pelde een oude man, met spierwit haar, die verschrikt onder een koetspoort was gevluchtwaar een schoenmaker zijn werkplaats bad opgeslagen. „Ja ja vader Digby," antwoordde de schoenmaker, terwijl hij een krachtigen slag met den hamer op het leder deed, dat hij onder handen had. „Maar nog is het hun tijd niet. Gij zijt toch niet gekwetst?" „Goddank niet antwoordde de oude man. „Niet mijn lichaam is gewond maar mijn ziel komt in op stand hij het zien van al den jammer, die deze mei- needige Koning over ons gebracht heeftdie ons geweten in boeien wil slaan en onze burgervrijheid onder het juk der dwingelandij brengen. En zijne creaturendie hem aanhangen zijn nog erger dan hij zelf." „Gij hebt gelijkvader Digby," antwoordde de schoenmaker. „God zegene onzen Cromwell „En geve hem de overwinning viel plotseling een man inmet een somber uitzicht en eene herculische gestaltedie met een spade op den schouder in de poort kwam. De schoenmaker zag op en stak hem de hand toe. „Gegroet Pitt. Wilt gij weder naar buitenom aan de schans te graven „Ik wil en moet gij weet immersdat ik de oor logsbelasting voor den Koning niet betaald hebik moet dus helpen graven anders werpen de schurken voeren, dat hij, in plaats van berisping of ontslag, dank en lof van den rijks-kanselier ontving. Op het in de vorige week te Keulen gehouden con gres van voorstanders van den dubbelen standaard werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: om eene vaste waardeverhouding te verkrijgen tusschen goud en zilver, is het voor Engeland en Duitschland wenschelijk 1°. in beide landen het gebruik van zilver te vergrooten door het slaan van zilveren munt van volle waarde naast de zilveren pasmunt; 2°. dat Duitsch land alle goud en papier onder de waarde van 10 mark f 6,intrekke 3°. dat Duitschland niet verder zilver verkoope 4°. dat de Bank van Engeland van het haar toekomend recht gebruik make, om zilver als een deel harer reserve te gebruiken. De deelnemers aan het congres die leden van den rijksdag zijn maken een ontwerp tot wijziging der duitsche muntwet gereed om in de eerstvolgende zitting van den rijksdag inge diend te worden. De Groothertog van Baden heeft aan zijn ministerie kennis gegeven dat hij de regeering den 15 weder aanvaard heeftal zal zijne gezondheid hem dwingen vooreerst zijne werkzaamheden te beperken. Hij heeft gelijktijdig zijnen zoon dank betuigd voor tie wijze, waarop hij een jaar lang 's lands zaken behartigde. Den 26 wordt graaf Moltke 83 jaar. Den 29 is hij 25 jaren hoofd van den generalen staf. De Keizer is licht ongesteld en daardoor genoodzaakt zijne kamer te houden. De juiste uits'ag der verkiezing voor het ber- lijnsche kiescollegie op den 19 was, dat in het le dis trict gekozen werden 664 fortschritt-mannen 265 con servatieven 20 van onbekende richting in het tweede 844 van de for; schritt partij, 125 conservatieven in het derde 907 fortschritt315 conservatieven 11 van on bekende richting in het vierde 643 fortschritt en 168 conservatieven. FRANKRIJK. De burgemeester van Fourgs is door den prefect van het departement Doubs voor 2 maanden geschorst omdat hij bij de begrafenis van een protestant inbreuk gemaakt bad op de vrije uitoefening van den protestantschen eeredienst. Van de tot 1 September 1882 in de laatste 4 jaren ter dood veroordeelde 90 personen ontvingen 80 kwijt schelding van straf. Den 16 werd de sterfdag van Koningin Marie An toinette op de gebruikelijke wijze te Parijs herdacht. De heer Brédif, fransch dwarskijker over de egyp- tische geldmiddelenis weder naar Cairo vertrokken, zonder dat men weet in welke betrekking. In Enge land trekt dit vertrek zeer de aandacht. Het gerucht wordt vernomen dat er sprake zou zijn van eene verkiezing van Gambetta tot onafzetbaar lid van den Senaat, in plaats van den onlangs over leden admiraal Pothuau. In een blad dat gezegd wordt door een lid der Kamer gesteund te worden die in nauwe betrekking met Gambetta staatwordt dat gerucht zelfs nader toegelicht, ITALIË. De Paus antwoordde dezer dagen op een adresdat hem door ongeveer 200 fransche bedevaart gangers, bij wie zich vele te Rome wonende franschen aangesloten hadden, aangeboden was, dat de kerk in dezen tijd aan vele vervolgingen was blootgesteld, welke hij uitvoerig toelichtte en dat bij den ijver der fransche katholieken preeshen aansporende om in dien ijver te volharden en vooral eensgezind te zijn. SPANJE. Het ministerie is bij koninklijk besluit gemachtigd, tot 15 December a.s. de handelsverdragen te verlengen met de mogendheden, die zich vereenigd hebben met de door Spanje voorgestelde grondslagen voor het sluiten van nieuwe verdragen ter vervanging van de opgezegde. TURKIJE. De Porte overhandigde den 17 aan den engelschen gezant een zeer vriendschappelijk gesteld schrijven, waarin zij zich bereid verklaarde, om met de engelsche regeering over de toekomstige regeling der mij in den toren en kunnen mijn vrouw en kind ver hongeren." „Zoover is het met ons gekomenzuchtte vader Digby, de handen vouwende. Bijna tegelijk met Pi t waren twee mannen de werk plaats binnen gekomen aan wiens kleeding men be merkte dat het pachters uit de omstreken der stad waren. „Ja, ja onrechtvaardigheid en geweld heerschen in het land," zeide de een. „Mij hebben de cavaliers giste ren het laatste paard ontnomen dat ik nog overig had om mijn land te bewerken." „Mij ookvoegde de ander er bij. „Wij komen nu in de stad werk zoeken." „Gaat schansen graven, dat wordt goed betaald," zeide Pitt honend. Op dit oogenblik ijlde een klein dor mannetje uit wiens rond gelaat eene misvormde neus uitstak onder de koetspoort, terwijl een half dozijn burgers schreeuwend achter hem aandrongen. De kleine man was in het zwart gekleed droeg eene lange pruik en een groene barbierstasch onder den arm. „Zijt allen gegroetmedebroeders I" riep hij met zijne ronde oogjes snel den kring rondziende. „Goede morgen Pitthoe gaat het met de heupjicht van uwe vrouw, heeft mijn zalf geholpen Goedemorgen, vader Digbynog altijd goed op de been Doet mij genoe gen doet mij genoegen Maar ik ben geheel buiten adem geef mij een stoel. Weet gij het nieuws nog niet? De koerier, die juist aankwam maar geef mij een stoel dank, ah!" De kleine man viel geheel uitgeput op het bankje neer, dat de schoenmaker hem toegeschoven had en hield hijgend de handen op zijne zijden. „Ah ah! Wat heb ik geloopenging hij voort, ofschoon hij nog naar adem hijgde. „Gelukkigdat ik u hier allen zoo bij elkander vind, geioofsgenooten!" „Voor den drommel, docter, vertel dan," knorde Pitt de smid. egyptische zaken in onderhandeling te treden daarl steunende op het rechtvaardigheidsgevoel van Engelani ZWITSERLAND. De Bondsraad deelde den itali aanschen gezant te Bern de klachten mede welke on ophoudelijk bij de regeering inkomen over de behande ling van reizigers door de italiaansche douanebeambten te Chiasso de grensstation van den Gothardspoorweg. Heeren moeten hunne zakken omkeeren dames hare chignons losmaken van een reiziger werd de sigaren koker met vijf sigaren in beslag genomen van een ander een reiszak, omdat daarin eenige perziken gevon den werden het onderzoek van koffers enz. wordt zoo kleingeestig naauwgezet uitgevoerd dat het voor het verkeer van reizigers hinderlijk werd. De italiaansche overheid antwoordde op die klachten dat zulk een streng onderzoek noodig was wegens den uitgebreiden smokkelhandel op de grenzen van Ticino waarop van zwitsersche zijde ten antwoord werd gegeven dat het hare zaak niet was, de italiaansche regeering te steunen in het innen der inkomende rechten maar dat het in elk geval ongerijmd en ongehoord wasom door de italiaansche ambtenaren der douane de zonden der smokkelaars van Ticino en de tekortkomingen van hun eigen grenstoezicht op buitenlandsche reizigers te verhalen. BULGARIJE. Vorst Alexander ontving den 14 een bezoek van den Koning van Servië, liustschuk was dien dag geheel versierd en de bevolking zeer feeste lijk gestemd. EGYPTE. De ministers onderzoeken grondig het door Baker-pacha voorgestelde ontwerp op de legerber- vorming dateenmaal aangenomen met de voorstellen betreffende het toezicht op de geldmiddelen, de rechts- bedeeling en andere zaken, betreffende de eindregeling van Bgypte's toekomst door de engelsche regeering aan de groote mogendheden zal worden voorgelegd. Den 19 verliet generaal Wolseley met den generalen staf Caïroom naar Engeland terug te keeren. Den 21 gaat hij aan boord van de Iris naar Triest. Riaz- pacha gaf den 18 's avonds een schitterend afscheids feest aan de vertrekkende officieren. Overeenkomstig den wensch van het engelsche minis terie stemde de egyptische regeering er in toe, aan Arabi eenen engelschen rechtsgeleerde als verdediger te geven onder voorwaarde dat het monde'ing verhoor der ge tuigen niet bij de openbare behandeling, maar voor de commissie van onderzoek zou plaats hebben. Den 20 's namiddags zouden op last der egyptische regeering de engelsche advokaten Broadley en Napier tot een on derhoud met Arabi toegelaten worden. Verder zal schriftelijk onderhandeld worden over de verder te volgen wijze van procedeeren om verdere moeielijkheden te voorkomen. ZUID-AFRICA. Volgens de rechtslreeksche tot 26 September loopende berichten uit Kaapstad nam de pokken epidemie meer en meer een kwaadaardigen vorm aan. In één huis hadden 8 sterfgevallen aan die ziekte plaats. Zekere J. J. M., van Rotterdam eerst kortelings uit de gevangenis te Hoorn ontslagenwaarin hij 3 jaren had doorgebracht, heeft in den nacht van 15 —16 dezer uit het volkslogies van een te Dordrecht liggend engelsch schip ten nadeele van 3 matrozen een aantal kleedingstukken ontvreemd. Den 17 werd hij te Rot terdam gearresteerd en nog in het bezit van eenige kleedingstukken bevonden. De gemeenteraad van Kampen heeft den 17 met 9 tegen 7 stemmen besloten, het presentiegeld der le den a 1 per zitting op de begrooting voor 1883 niet uit te trekken. Vervolg der binnenlandsche berichten in het ticeede blad. „Spreek op, meester Filpswat hebt gij te vertel len vroeg vader Digby. „Is het eene tijding die ons van nut is of „Wacht maar, wacht maar," riep de docter, met zijn tasch zwaaiende, „heb maar geduld. Ik was dan in het stadhuis om de meid van den kommandant ader te laten. Juist had ik de laatvlijm aangezeteen insnijding gemaakt volgens de regelen der kunst en het bloed springt in de kom daar komt Bob binnen vliegen en schreeuwt mij toe dat zoo even een koerier was aangekomen met het bericht dat de Koning Chester bezet en Leicester stormenderhand ingenomen had." Een onderdrukte kreet van schrik en toorn ontsnapte den lippen der aanwezigen. „Heer Heer Gij beproeft ons hard riep vader Digby met tranen in de oogen. Een dof gesteun was het antwoord op zijne woorden. Zwijgend, met gevouwen handen en de oogen naar den grond gerichtmet bleek gelaat stonden de mannen daar als vernietigd door hetgeen zij hadden gehoord. Daarop verhief zich een woest, verward geschreeuw, de bruine vuisten balden zich verwenschingen werden geuit. Slechts Pitt stond onbewegelijkde gespierde vuisten vast om de spade geklemd als een toonbeeld van somberen zwijgenden haat. Er onstond een oogenblikkelijke stilte toen men plotseling den gelijkmatigen tred van eene patrouille hoorde, die door de straat kwam. Pitt schrikte op, het scheen alsof hij achter in de werkplaats wilde gaan, maar hij bedacht zichging met de armen over de borst gekruist tegen de deurpost leunen en wachtte kalm de naderende soldaten af. Aan hun hoofd marcheerde een jong officier in prach tige met zilverdraad gestikte uniform den met eene groote veer prijkenden hoed op zijne lange blonde haren gedrukten den rijkversierden degen aan een bontgekleurden bandelier. Zijn oog viel op Pitt. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2