No. 126' Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDG 22 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: ©fltciccl (Qcbccltc. iStmtenlanb ALK1H4ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAARop Woensdag 25 October, des namiddags te 12sl4 nre. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NLHOUT VAN DER VEEN. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Het voorstel der commissie van rapporteurs om een tweede onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben van het ontwerp nopens den rotterdamsehen waterweg is den 19 met 35 tegen 16 stemmen aange nomen. Nadat de ontwerpen tot vaststelling der indi- sche rekeningen over 1867, 68 en 69 met 59 tegen 4, 55 tegen 5 en 50 tegen 4 stemmen waren goedgekeurd, zijn nog aangenomen de ontwerpen tot onteigening ten behceve der verlenging van de straatgenaamd de Zak, en tot verbreeding van de Brugstraat (rechter Maas oe ver) beiden te Maastricht. Den 20 heeft de heer Wintgens zijne interpellatie nopens den toestand van het Haagsche bosch wegens ongesteldheid van den minister van financiën, uitgesteld tot na het recèshebbende de minister het aanbod go- daan tot na afloop dier interpellatie uit te stellen de aangekondigde verkoop van een 200tal gave boomen in dat bosch. Door den heer Gleicbman werd verlof gevraagdden minister van binn. zaken op nader te bepalen dag te interpelleeren over de niet-bekrachtiging der benoeming van den hoogleeraar Bosenstein aan de universiteit te Amsterdam. Aangenomen werden de wetsontwerpen tot naturalisatie van eenige personen goedkeuring eener ruiling van gronden tusschen den Staat en de maatschappij tot exploitatie van bouwter rein tegenover Hulkestein te Arnhem onteigening voor den aanleg van eenen kunstweg te Eindhoven en be krachtiging van den onderhandschen verkoop van duin- gronden te Loosduinen, Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee van stukken grond te Nieuweschans en Hooge- zand aan die gemeenten en van den afstand der Wes terhaven te Groningen aan de provincie Groningen. De 4 duitschers, die te Zaandam den 15, wegens hunne woeste dadenin hechtenis genomen waren zijn den 18 naar Haarlem overgebiacht, maar, behalve één weder op vrije voeten gesteld. De commissie belast met het onderzoek naar de oorzaken van de zeeramp den rammonitor Adder over komen is den 16 met baren arbeid gereed gekomen. In eene den 17 aan den Helder gehouden drus bezochte openbare vergadering waarin o. a. de heeren Snijder luthersch predikanten Brinkman r. c. pas toor, het woord voerden, zijn 92 personen toegetreden tot de bevorens reeds 22 leden tellende afdeeling der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust gevestigd te Utrecht. Te Hoorn is in den nacht van den 17 eene koe uit het land van den heer Tool ontvreemd. Het op Terschelling gestrande schip Baltimore is in den nacht van 1718 uit elkander geslagen en de lading naar zee gedreven. In de den 18 te Utrecht gehouden vergadering 7an aandeelhouders der Centraalspoorwegmaatschappij ter behandeling van de ontworpen voorwaarden voor de overneming der exploitatie door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is, op voorstel van tien heer Louis Wolf, eene commissie van 5 aandeel houders benoemd, tot onderzoek van het aan "het oordeel der vergadering onderworpen voorstel of van zoodanige andere voorstellen als nog aan de Maatschappij of aan deze commissie zullen worden gedaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 18 met 29 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel tot het bouwen eener nieuwe beurs op een te dempen ge deelte van het Damrak tusschen de Oudebrug en de bestaande beurs; en den 19, met 3.3 tegen 10 stem men op voorstel van den heer Hovy om met ingang van 1 Januari 1883 eene beursbelasting te heffen van 25 zoowel voor bedienden als patroons. Het voorstel der heeren van Nierop c. s., waarmede B. en W. zich hadden vereenigd was 50 voor het hoofd van elk handelshuis en 25 voor eiken bediende. Den 18 is te Haarlemmermeer afgebrand de boer derij van den heer Boshouwers, aan den IJweg en Vijfhuizerwegbewoond door D. J. v. Son. Het koren hooi, inboedel, 2 paarden ,g5ene dorschmachine eenig keien van J. Kerkvliet, Idaar geborgen, zijn mede verbiund. Alles was verz ird. De rechtbank te Js Sterdam heeft den 18 den heer A. Lowe stein, ban .ar in naaimachines aldaar, wegens het veikoopen z. g. „Verbeterde Singer Machines", veroordeeld tot eene schadevergoeding van 5000 aan de Singer-maatschappij te Nienw-York. Beeds op 19 December 1879 was hij wegens het ge- gebruik maken van den naam „Singer"veroordeeld tot schadevergoeding nader op te maken bij staaten aangezien hij zich hieraan niet gestoord had maar op dezelfde wijze was voortgegaanhad de maatschappij thans de toepassing van het haar in principe toegestane verlangd. Een 8jarig knaapje is den 18 spelende in de Bo- zengracht te Amsterdam geraakt en verdronken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 18 Maartje de Buyter, weduwe van Wouter Jantjes, te Purmerende, wegens kindermoord onder aanneming van verzachtende omstandigheden (schaamtegevoel voor hare 2 wettige kinderen van 16 en 14 jaren er is ook een onwettig van 9 jaren in leven veroordeeld tof 2 jaren cel straf. Zij was in den nacht van 29 Juli bevallen en had het kind tegen hare borst gesmoord en in het bleekveld begraven. Eene buurvrouw had kermen ge hoord en later haar iets zien begraven. Den 19 heeft hetzelfde hof den uit Dietz gedeser- teerden 15jarigen pruisischen cadet F. B. W. Wettstein, ter zake van moedwiüigen doodslag op den logement houder J P. IJ. Bontekoe te Amsterdam in den nacht van 1314 Augustus door middel van 2 pistoolschoten in de rechterborst gepleegd onder aanneming van ver zachtende omstandigheden wegens spanning over hetgeen vooraf was gegaan veroordeeld tot 2 jaren celstraf, met vrijspraak van de hem mede ten laste gelegde ver wonding der vrouw van Bontekoe. In den nacht van 1819 is de uitgebreide stoom fabriek van kunstwol van de firma Deswertte Ter- heyden nabij Bredaafgebrand. Zij was verzekerd. Een honderdtal arbeiders is door dit onheil zonder werk. De aartshertog Beinier van Oostenrijk heeft zich den 19 van Amsterdam naar het Loo begeventen bezoeke van den Koning en de Kon:ngin. Den 20 heeft hij de schilderijen en antiquiteiten in het stads huis te Amsterdam bezichtigd. Den 19 is een 17jarig dienstmeisje te Kampen dat bezig was de kamer van een inwonend heer op te ruimen, doodelijk aan het hoofd getroffen door een revolverwelke zij niet durfde aanraken, op den grond vielen afging, toen hare meesteres hem voor haar wilde verleggen. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 19 te Haarlem aanbesteed het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling waarvoor minste inschrijver was de heer A. C. Zwart, te Terschelling voor 6224 per jaar. Prins Arisugawa, oom van den Keizer van Japan, die zich eenige dagen te 's Gravenhage heeft opgehou den heeft den 19 Botterdam en aldaar het doofstom men-instituut bezocht, en is den 20 in het Amstelhótel te Amsterdam aangekomen. Hij bezocht de diamantslij perij der heeren Daniels zoon en het blinden-instituut. Een loodgieter, den 20 werkzaam op het dak der Mozes- en Aaronkerk te Amsterdamis op do straat gevallen en onmiddelijk doodgebleven. Voor de 4 p. ets geldleening der provincie Fries land groot ƒ225,000, is den 20 ingeschreven 1,016,000 tegen 94 tot 100 t. h. De aanbiedingen pari tot 98J/moo zijn aangenomen, waardoor het gevraagde be drag verkregen is. Het engelsche barkschip Providence, van Havre in ballast naar Hernösandis den 20 in de Noordergron- den van den Helder gestrand sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Te Kralingon zijn den 20 aanbesteed de werken, welke uitgevoerd moeten worden op en nabij de buiten plaats „Lusthof," t. w.het aanleggen van verschillende wegen en straten, het dempen van sloten en wateringen, de rioleering en de bouw van eene vaste brug breed 26 ellen. Laagste inschrijver» waren de heeren H. J. Nederhorst en G. Torenvliet, te Gouda, voor 48,943. Den 20 stond voor de rechtbank te Haarlem terecht L. H. Bink, machinist van den trein van Haarlemdie te Vogelenzang in botsing kwam met den trein van Botterdam omdat eerstge noemde niet tijdig genoeg had stilgehouden, om den laatste op het punt waar het eene spoor opgebroken was te laten passeeren. Hij had de dienstorder on derteekend waarbij van het herstellen van den weg en de daarom noodige maatregelen was kennis gegeven, niet tijdig op de groene en roode signalen (langzaam rijden en stoppen) gelet, en bij het laatste geen loods opgenomenzooals sedert 8 jaren is voorgeschreven. Hij erkende de order onderteekend maar niet behoorlijk gelezen te hebben het groene signaal eerst op korten afstand en het roode toen nog niet te hebben gezien meenende dat het spoor omgelegd was, stoom te heb ben afgesloten om langzaam te rijden, en toen hij ten laatste het roode signaal zag, zooveel mogelijk te heb ben geremd. De officier van justitie, hoewei het gun stig verleden van den beklaagde in aanmerking ne mende, achtte zijne schuld aan onachtzaamheid bewezen en eischte eene celstraf' van 9 maanden. De uitspraak zal den 26 plaats hebben. De herv. gemeente te S. Anna Parochie (Fries land) is, wegens gebrek aan fondsen waaruit het pro- dikants-tractement gevonden zou kunnen worden reeds sedert 18 jaren vacant. De pastorie is voor hare be stemming geheel onbruikbaar het kerkgebouw is slecht onderhoudenhet orgel behoeft dringend herstelling. De Koning heeft benoemd tot officier van de Eikekroon den heer Stroebei en tot ridder 3e kl. van den Gouden Leeuw van Nassau den heer Bles beiden kunstschilders te 's Gravenhage. Tot algemeen voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1882/83 is benoemd de heer J. Coniuck Westenberg. In 1881 zijn op onze kusten verongelukt 24 brit- sche 11 nederlandsche 11 noorsche 6 dnitsche 3 russische 3 zweedsche2 spaansche 1 deensch 1 fransch en 1 italiaansch te zamen 63 schepen tegen 54, 4534 en 48 in de 4 vorige jaren. Het getal zeerampen aan nederlandsche schepen buiten het Ko ningrijk overkomen, was 78, waarbij 111 schepelingen en 55 passagiers omkwamen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten met 1 November a.s. eene kweekschool voor onderwij zeressen op te richten met 1 directrice 7 leeraressen en 2 leeraren. De NederlaDdseh-Amerieaausche Stoomvaartmaat schappij heeft tegen de eigenaars van de Lepanto, wegens aanvaring van het stoomschip Edara voor het bonds- gerecht te Nieuw-York een eisch ingesteld tot betaling eener schadevergoeding van 225,000 dollars voor het schip, 150,000 d. voor de lading en 68,789,41 d. voor bagage der passagiers, vraehtpenningen en passagegelden. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Zutfen is een adres aan den Koning gerichtwaarbij wegens het gebrek aan onderwijzers in vreemde talen wijziging verzocht wordt van art 65 der onderwijswethetwelk voor het verkrijgen van eene acte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in een of meer vakken vermeld in art. 2 omder l, m en n, eischt het bezit der acte van hoofdonderwijzer. De Nieuwe Israëlietische Gemeente te Deventer, die zich in November 1868 afgescheiden heeft en een eigen kerkgebouw begraafplaats enz. bezit, heeft zich, ten gevolge der bemoeiing van den opperrabbijn van Gelderland en tijdelijk van Overijsel T. Tal weder met de oude gemeente vereenigd. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft afgewezen het verzoek vau eenige onderwijzers tot oprichting van een cursus ter opleiding voor de hoofdacte. Zij hadden aangeboden ieder 25 in de kosten bij te dragen. Het Algemeen Diakengezelschap te Groningen heeft beslotenaan het middengasthuis een kapitaal te schenken van 5000, een nieuw gasthuis te bouwen en tot wederopzeggens aan eene commissiedie voor opvoeding tan onvermogende kinderen zorgtde rente te geven van 25000. - Yoor de obligatieleening der Botterdamsche Dier gaarde groot 6 ton is ingeschreven ruim 1,300,000. Na aftrek van 2 ton ingeschreven door obligatiehou ders der bestaande leeningen die preferent waren is aan de niet-preferente inschrijvers 35 t, h. toegewezen. Mej. A. O. Ziegeler te Kampen heeft geschonken aan het herv. diaconiehuis 2000, het herv. bestede- lingenhuis 2455,80, de werkvereeniging „Orde en "Vlijt" 2000 en de israëlietische gemeente 1000, alles in russische eflecten waarvan de jaarlijksche renten ten nutte dezer instellingen moeten aangewend worden. Yoor het bouwen eener school voor 400 kinderen met overdekte speelplaats te Deventer is minste inschrijver de heer A. J. Mensink voor f 31,700. Te Sehagen worden pogingen in 't werk gesteld, tet het verkrijgen van een cursus in handenarbeid. Eene commissie van 3 personen bezocht totdat doel Anna Paulowna en nam de aldaar bestaande inrichting in oogenschouw. Terzelfder plaatse werd voor eenige dagen eene gym nastiek- en schermvereeniging opgericht. Voor de leiding der gymnastiekoefeningen werden de heeren Th. Boep eu D. Boggeveen voor die der schermoefeningen de heer D. Vroon van Hoolwerf gekozen. Tot gemeente-vroedvrouw te Sehagen werd dezer dagen benoemd mej. Trompetter. Wij ontvangen eenige nummers van„Das Echo Wochenschrift für Politik Litteratur Kunst und Wis senschaftwaarvan tegen 2,50 mark 1,50) per kwar taal wekelijks verschijnt een nummer van 32 bladzijden groot 4°., minstens het viervoudige van dat aantal in gewone 8° druk bevattende. Dit weekblad is inderdaad een echo van al hetgeen door de voornaamste dagbla den en tijdschriften geleverd wordt over de vraagstuk ken van den dag over al datgeen wat voor beschaafde lezers wetenswaardig is. Verschillende beschouwingen

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5