IAJAARSÏEEIARKTEI Groote Paarüenmarki No. 128. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V K IJ I) A G 27 OCTOBER. te Alkmaar, op Maandag 6 November en Woensdag 22 November 1882. 8 November 1882. FEUILLETON, DE ZIEL VER KOOPERS. Prijs der gewone Advertentiën ©flftciëel ©cbeclte. GROOTE 33utten!&nb ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij gelegenheid der Groote Veemarkt op Maandag, 6 November 1882, de GEWONE MAANDAGSCHE MARKT voar vette kalverenschapen en varkens zal worden gehouden aan de («edeilipte Nlcuwesloot en de Bi» naalkatlc. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Oct. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAM DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het suppletoir kohier voor de belasting op de honden over de dienst van het loopende jaar, in de raadsvergadering van 25 October j.l. vastgesteld, met bepaling van 1 December 1882 als den dag vódr of waarop de aanslag in ééns moet zijn voldaanop heden invorderbaar gesteld en aan den gemeente ontvanger ter invordering uitgereikt is. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Oct. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Twee door de bekerde parijsche burgeres Louise Michel te Brussel voor vrouwen gehouden le zingen beantwoordden volstrekt niet aan de verwach tingen. Alleen maakte zij en de eigenaar der zaal goede zaken wat den ontvang betreft. Een uur lang heerschte in het lokaal de grootste verwarring en zulk een oorverdoovend leven, dat zij na vergeefsche wan hopige pogingen om de menigte tot bedaren te bren gen bij de 2e lezing ten slotte genoodzaakt was door de achterdeur het lokaal te verlaten. De menigte ging daarna rustig uiteen. In de laatste zitting van het kongres te Brussel be weerde de heer Charbonnierdat het doel der vredes- vereeriiging onuitvoerbaar was. Goed beschouwd was slechts de helft van Europa in staat van vrede: scheids rechters zouden niet te vinden zijn en waren zij een maal gevonden, dan zouden wel uitvluchten bedacht worden om geschillen aan hunne beslissing te onder werpen. De voorstanders van scheidsrechterlijke lus- schenkomst gingen uit van liet beginseldat hetgeen thans bestaatook voortaan aldus moest blijven bestaan. Over dit punt was Europa juist verdeeld en daarom was scheidsrechterlijke uitspraak onmogelijk. Deze rede werd herhaaldelijk door de aanwezigen met teeke nen van afkeuring ontvangen. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgemeine Zeitung zegtdat deelneming aan de internationale koloniale en uitvoertentoon^telling te Amsterdam in 1883 wel aan het initiatief van bizondere personen overgela ten is maar dat de regeering toch op verlangen van verschillende kringen der nijverheid besloten heeftter vertegenwoordiging der duitsche inzenders tegenover het beituur der tentoonstelling een rijks commissaris te benoemen. Het ligt echter nog niet in het plan der regeering, om geldelijken steun te verleenen aan de inzenders door het nemen van sommige kosten voor 's rijks rekening. De Bondsraad beslootop grond van de socialisten wet den zoogenaamden kleinen staat van beleg in Hamburg voor eeu jaar te verlengen. ENGELAND. Den 20 kwamen de eerste troepen uit Egypte terug o. a. vergezeld door den hertog van Teek. Zij werden door de talrijke menigte hartelijk verwelkomd en begroet. Het Parlement kwam den 24 weder bijeen. In het Hoogerliuis kondigde de minister van buitenlandsche zaken aan dat hij donderdag een votum van dank zou voorstellen aan den bevelhebber en de officieren van het leger in Egypte. Daatna zou hij verdaging voorstellen tot 10 November, omdat de regeering het Huis geene werkzaamheden kon voor leggen. Lord Salisbury zeide dataangezien de minister niet voor nemens was aan het Huis mededeelingen te doen om trent de egyptische staatkunde, hij na de daukbetuiging den 26 de regeering daarover zou ondervragen. In het Lagerhuis stelde lord Churchill de verdaging vau het Huis voor om op te komen tegen de bijeen* roeping van het Huis op dit tijdstip, als eene afwijking van het grondwettelijk gebruik. Dit voorstel werd met 203 tegen 142 stemmen verworpen. Minister Gladstone kondigde den 26 het uitbrengen van een votum van dank jegens het leger aan. Sir Wilfrid Lawson deelde mede dat hij ten opzichte daarvan de prealable vraag zou voorstellen. Het Huis vereeuigde zich met minister Gladstone's voorstel tot vernieuwing van het onderzoek der com missie betreffende de gevangenschap van den Afgevaar digde Gray. De minister verlangde voorts den voorrang voor de herziening van het reglement vau orde. In antwoord op eene vraag van den heer Northcote ver klaarde hijdat Engelands houding ten aanzien van Egypte in zooverre gewijzigd was, dat de aangelegenhe den van dit land thans meer in handen van Engeland berusten. Wegens den teederen aard van d:t vraag stuk zou het echter onmogelijk zijn nog in den loop van de tegenwoordige zitting een stelselmatig plan van hervorming aan te bieden. Met 98 tegen 47 stemmen werd de voorrang toegekend aan de herziening van het reglement van orde. FRANKRIJK. Het ministerie van marine beheert steeds de fransche koloniën. De regeering schijnt ern stig te denken aan de oprichting van een afzonderlijk ministerie van koloniën. Te Marseille werd den 22 een feestmaal van konings- gezinden door 550 personen bijgewoond. Er werd eene verklaring aangenomen waarbij krachtig opgekomen werd tegen de republikeinsche regeering. Alle pro vinciën zouden uitgenoodigd worden, hetzelfde te doen, om de monarchie te verkrijgen. Den 23, 's morgens 2 uren, ontploften drie bommen in de zaal waar ververschiugen gebruikt worden van den schouwburg Bellecourt te Lyon, waardoor 3 personen ernstig en anderen licht gewond werden. Daarna had eene beweging tegen den burgemeester plaats. Dertig personen werden door de politie gevangen genomen waaronder Garot, de redacteur van den Etendard. De minister van binnenlandsehe zaken had een langdurig onderhoud met den prefect van politie over de woelingen van socialisten en de in de laatste dagen plaats gehad hebbende in hechtenis nemiogec. Ook te Montceau-les-Mines werden weder eenige personen gevat en te Plancy 4 personen. De 4 te Parijs in hechtenis genomen personen die verdacht werden van medeplichtigheid aan de voorvallen op eerstgenoemde plaats werden den 22 op vrije voeten gelaten. Evenzoo werden te Lyon op telegrafisch bevel van het openbaar ministerie los gelaten de redacteurs der Bataille. Hier en daar ontvingen fabriekanten dreigende brieven om het loon der werklieden te ver- hoogen. RUSLAND. Volgens de Petersburger Herold heeft de rijksraad besloten aan den Keizer voor te stellen om de meeste in Polen verbeurd verklaarde goederen aan de vroegere eigenaren of hunne erfgenamen terug te geven. In den laatsteu tijd komen herhaaldelijk te Riga en in de omstreken dier plaats branden voor, welke aangestoken zijn. Aanvankelijk waren het duitschers op wie de bevolking het gemunt haddoch thans worden ook andere personen bedreigd en hunne bezit tingen in brand gestoken. Te Riga geraakte de schouw burg o. a. in brand en den 22 werd op een grond eigenaar, in de nabijheid dier plaats wonende, gescholen. In den omtrek van St. Petersburg hebben gedurende 3) ii. Op de Queens-square stond het huis van den rijken koopman Elias Hamiltoneen grootuit gevoegden baksteen opgetrokken gebouw dat met zijne vooruit springende verdiepingen en ruime bordessen ver boven de andere uitstak. Den breeden trap opgaande kwam men door eene massief eikenhouten met ijzeren lofwerk beslagen deur in het met tegels bevloerde voor huis en van hier langs een wenteltrap op de tweede verdieping, welke Hamilton met zijne familie bewoonde. Gelijkvloers bevonden zich de kantoren eene rij vrij donkerezeer eenvoudige vertrekkenwaarvan het eene door den rijken koopman voor zich zelf in beslag was genomen. Elias Hamilton zat op zijn ronden kantoorstoel met een brief in de hand. Zijn rood vleezig gelaat drukte zichtbaar tevredenheid uit. Dun reeds sterk grijzend haar viel in lange strengen op zijne schouders en zijn gestikten halskraagzijne forsche gestalte kwam voor- deelig uit in zijne kleeding van donkerpaarsch fluweel, zelfvertrouwen sprak uit ieder zijner bewegingen, ieder zijner trekken. Toen de bediende iemand kwam aandie nen, stond hij dadelijk op en liep den bezoeker tegemoet. „Waarde Trevelyan riep hij blijkbaar verheugd den jongen man de hand schuddende „wat verschaft mij de eer van uw bezoek? Gij komt toch zeker niet voor zaken Het„uiterlijk van den jongen man die half burger lijk half naar de eischen der cavaliers was gekleed, gaf geheel on indruk van een modegek. Langzorg- vuldig gefriseerd haar golfde iu lange lokken tot op zijnen rugjas en broek waren van het kostbaarste purperrood fluweel en met zijden poffen versierd aan schoenen kniebanden en aan den kanten strook op zijne borst schitterden in brillante gezette gespen en de fijnste kanten manchetten vielen hem over de han den. Zijn snor was naar de heerschende mode op gemaakt. Van de gansche persoonlijkheid ging een bedwelmende muskusgeur uit die in weinige minuten het geheele vertrek vervulde. De jonge burgerzoon achtte het noodigeerst de neus wat op te trekkenten einde aan zijn onbeduidend gelaat eene uitdrukking van gewicht te geven voordat hij antwoordde „Gij weet immers, mijnheer Hamilton, mijn tijd en mijne kracht zijn uitsluitend aan de dienst van onzen ridderlijken Koning gewijd." »Ja> )a i gij zijt een echt engelsch burger met de gevoelens van een cavalier. Uw vader kan zich geluk kig rekenen met zulk een zoon. Maar wees zoo goed, mede naar de woonkamer te gaan voor bezoekers als gij is dit kantoor geen geschikte plaats." Hamilton ging daarop Harris voor, de trap op en opende de deur vau een grootprachtig vertrek waarvan de met goudlederen tapijten behangen wanden en kunstig gesneden eikenhouten meubelen den rijkdom des eigenaars verrieden. „Ga zitteugij zijt mij hoogst welkom zeide de koopman voor zijn gast een stoel bij den haard plaat sende. „Hoogst welkom wat ook de bedoeling van uw bezoek moge zijn." „Uwe woorden doen mij veel genoegen daar ik uwe welwillendheid bij mijn verzoek zeer noodig hebwaarde mijnheer Hamilton. Vergun mij echter eerst u een nieuwtje medetedeelen, wat ieder engelsch hart sneller moet doen kloppen. Onze allergenadigste Koning en heer heeft over de rebellen gezegevierd.Chester is ontzetLeicester stormenderhand ingenomen en de verraderlijke Fairfax gedwongen terug te trekken." „Doet mij genoegen zeide Hamilton op opvallend koelen toon. „Dat geeft ons een tegenwicht tegenover de ontevredenen in de stad die met den dag driester optreden. De Koning zalhoop ikvan zijne over winning voordeel weten te trekkenen de vechtende fijmelaars van Cromwell beletten ons een bezoek te brengen." „Dat durven zij toch niet die huichelende bandie ten riep Harris Trevelyan pochend. „De weg tot deze stad gaat slechts over de lijken der trouwe aanhangers des Koningsvoor wiens toorn die schurken spoedig naar alle windstreken zullen verstrooid zijn." „Wil het hopen wil het hopen Intusschen waarde heer Trevelyan vermogen wij burgers weinig tegen de ijzeren ruiters van den woesten Cromwellzelfs wanneer in ons aller borst zulk een moedig hart sloeg als iu het uwe. Maar welk gelukkig toeval verschaft mij het genoegen u op zulk een ongewoon uur bij mij te zien Eene uitdrukking van onmiskenbare verlegenheid kwam op het gelaat van den jongen man. „Alleen met het oog op de vriendschap, die mijn vader met u verbindtzeer vereerde heer Hamilton begon hij„waag ik hetmet het verzoek tot u te komen het is het kleinood van uw huis uw aller liefste dochter Annie naar wier bezit ik reeds lang heb gestreefd indien het u aangenaam is dat onze fa- miliën door het geluk der kinderen nog nauwer verbonden worden dan door de vriendschap der ouders tot nog toe het geval i» geweest neem dan mijn aan zoek gunstig op." Nadat hij zijne van buiten geleerde rede die helaas wegens zijn gebrekkig geheugen aan eenige gapingen leed ten eindo had gebrachtuitte hij, zich met de zak doek ia het gelaat waaiende, een zucht van verlichting. „Uw aanzoek vereert mijantwoordde de koopman, Harris de hand toestekende. „Het komt mij niet on verwacht daar uw vader reeds met mij over deze door ons beiden gewenschte verbinding nu en dan gesproken heeft. Indien gij het dus goed vindt zal ik mijne dochter roepen, om baar haar bruidegom voor te stellen,

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1