JSitmeulaub. verscheidene dagen zware boschbranden gewoed, waar door een dikke nevel over de stad hing. Het was den 19 des voormiddags 9 ure zoo duister, dat men alleen vlak bij het raam staande kon lezen of schrijven. SERVIE. Den 23 schoot te Belgrado in de kerk de weduwe van den kolonel Markovitsch in 1881 door den krijgsraad ter dood veroordeeld wegens ^oog verraad welk doodvonnis uitgevoerd werd op den Ko ning. Het schot miste zijn doel en voordat het tweede schot gelost kon worden rukte een adjudant de revol ver uit hare handen. De Koning bleef in het kerkge bouw tot na afloop van den dienst en ging daarop naar zijn paleis. Den 24 werd een Te Deum gezongen voor zijne redding. Persoonlijke wraak is aanleiding tot dezen aanslag geweest. TURKIJE. De Sultan heeft getracht het geschil tusschen zijne ministers Saïd-pacha en Mahmoud Nedim, het hoofd der partij die tegen hervormingen gestemd is bij te leggen. De uitslag dier pogingen is nog niet bekend. EGYPTE. Baker pacha is den 21 door den Onder koning benoemd tot luitenant-generaal zijnde de hoogste rang welken de Onder-koning kan verleenen. In verband met de moeielijkheden met de werving buiten Egypte ontstaan moet de sterkte der buiten- landsche troepenmacht aanzienlijk verminderd worden dat door de europeanen betreurd wordt want in die macht zien zij de eenige kracht voor de toekomstige rust in het land. Arabi's advokaten, Broadley en Napier, hebben den engelschen consul-generaal Malet per brief dank betuigd voor zijne krachtige hulp in het verkrijgen van vergunning, om engelsche rechtsgeleerden tot Arabi's geding toe te lateu en hadden den 23 een onderhoud van drie uren met hem bij welke gelegenheid hij volledige inlich tingen en ophelderingen omtrent het gebeurde gaf. Thans is ook nog aan de advokaten toegestaan het op roepen van eiken getuige om zijne verklaring met die van Arabi te vergelijken het oproepen van getuigen zoo uit den vreemde als uit Egypte en het toespreken van de rechtbank, met het recht om het slotwoord te zeggen. Het gerucht, dat de hoofdbeschuldigden waar onder Arabiin de gevangenissen mishandeld zijn, wordt meer en meer bevestigd. Er is beslag gelegd op Arabi's briefwisseling der laatste twee jaren. Zij is aan den engelschen con sul-generaal Malet overhandigd en bevat eene lijvige briefwisseling met Konstantinopel en processen-verbaal der geheime zittingen van het ministerie onder voor zitterschap van Mahmoed voorts verscheidene brieven van Derwisch-pacha en van Achmet Essad pacha. Men verwacht het vinden van nog meer geschrijf. De aandacht trekken vooral een belangrijke brief van een adjudant van den Sultan blijkbaar op des Sultan's bevel geschrevenen de brieven van Achmet-Essad welke volgens Arabi's advokaten licht werpen op de te Tel-el-Kebir gevonden telegrammen. De advokaten zullen uitstel vragen om de brieven te laten vertalen en onderscheidene personen ter ontlasting te verhooren, die zich thans te Konstantinopel bevinden met name Derwisch paeha en Achmet-Essad-pacha verscheidene ulema's en adjudanten van den Sultan. Er zijn reeds veertig getuigen ter ontlasting ingeschreven. Kadri- bey, agent van den Sultan bracht den 24 een bezoek aan minister Riaz. Volgens een loopend gerucht vraagt de Sultan, het geding tegen Arabi c. s. geen voortgang te doen plaats hebben. «■MM— De gemeenteraad van ScLagen heeft den 18 bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1883 het maximum voor de heffing van den hoofdelijken omslag verhoogd tot f 5500, en geschrapt de door B. en W. voorgedragen uitgaaf voor 600 voor een technisch onderzoek in zake het kanaal. Te Winsum provincie Groningen, is den 19 een door het gezelschap „Praedinius" uitgeschreven wedstrijd in het reciteeren door dames gehouden. Er waren 8 mededingsters. Ook de jury bestond uit dames, bijge staan door den heer Lohman Janssonius predikant te Breede. De eerste prijs een gouden horlogeis ver worven door mej. de Vriesvan Winsumop hare voordracht „De gebroken schaats" van Bresterde tweede v. Lenneps werken in prachtbanden door mej. Hildesheim van Groningen op de Bulls „Eduard III voor Calais"de derde door mej. Muldervan Onderdendam op ,,'t Is maar een kind" van v. Hevst. Op 20 dezer is ingeschreven voor 4043 schatkist promessen van ƒ10,000; 1700 stuks zijn aan de hoogste inschrijvers toegewezen waarvoor op 27 October geza menlijk verschuldigd is 16,835,189,40hetgeen uit komt op een gemiddelden prijs van 9903,05 per promesse van 10,000. In den morgen van den 21 werd een horlogema ker te Middelburg opgescheld door 2 personen, die hem een schriftelijk verzoek van den stations-chef overbrach ten om eenige gouden horloges op bezien mede te geven, wijl hij uit de stad moest en geen tijd had om zelf te komen. De onvoorzichtige horlogemaker gaf er 6 af, dan kunt gij dadelijk ook uit haar mond het jawoord ontvangen." Hamilton schelde en gaf den binnentredende bediende lastzijn dochter te verzoeken bij hem te komen. „Mijn vader, en ook mij zou het zeer aangenaam zijn ging Trevelyan voort die na de welwillende wijze waarop zijn aanzoek was opgenomen zijn zelf vertrouwen had teruggekregen „indien gij de verloving morgen wildet vieren tegelijk met het groote feest dat ter eere van de overwinning des Konings op het stadhuis zal gegeven worden. Dat zal onze verbinding eene bizondere wijding geven. „Zooals gij wenschtantwoordde de koopman. „Maar daar komt Annie." Wordt vervolgd. om later te ontwaren dat hij bestolen was daar de stations-chef nergens van wist. De oudste bewoonster van Schiermonnikoog is den 21 overleden in den ouderdom van 102 jaren en 2 maanden. Zij was nooit ziek geweest en tot op het laatst van haar leven in het bezit van al hare vermo gens gebleven. De belangrijke geschiedkundige overijselsche ten toonstelling is den 22 gesloten. Buiten 400 a 500 personen die van abonnementskaarten voorzien de tentoonstelling herhaaldelijk bezichtigden wordt het aantal bezoekers op minstens 10,000 geschat. Den 22 vierde mej. de wed. Schut, geb. v. d. Peppelte Barneveld in volmaakte gezondheid haren lOlsten verjaardag. De breede familie- en vrienden kring werd ontvangen door haren 75jarigen zoon. Den 23 's avonds isvermoedelijk ten gevolge van het broeien van het hooi de bouwmanswoning van en bewoond door A. Boogaard aan den Spieringweg in den Haarlemmermeerpolderafgebrand. Den 23 's avonds is de locomotief van den snel trein van het Centraalspoor te Zwolle van de station naar de draaischrijf rijdende door verkeerden stand van een wissel op eene verkeerde lijn en zoodoende in botsing gekomen met den van Zutfen aankomende trein. De locomotieven werden aan de buffersdie braken erg beschadigd. De 2 conducteurs bekwamen lichte kwet suren de een aan het hoofd de andere aan de hand. Te Smilde is den 23 eene boerenwoning met de goedgevulde schuur in de asch gelegd doordat een paar kinderen tehuis gelaten terwijl de overige be woners op het land werkzaam waren zooveel brandstof op het vuur geworpen hadden dat het zich aan den schoorsteen en van daar aan het geheele gebouw had medegedeeld. De huismeubelen werden gered. Te Hoorn is den 23 eene debating-club opgericht, aanvankelijk met 18 leden. Den 23 is bij herstemming tot hooHingeland der banne van Benningbroek gekozen de heer L. Winkel Pz. Tijdens het hevige onwederdat den 23 van 's namiddags 4 tot 's avonds 11 uren gewoed heeft zijn door den bliksem getroffen zonder brand te ver oorzaken, het huis, genaamd „de Timmerwerf", bewoond door den heer A. Kantin den Beemsteraan den dijk nevens het Schermereiland. Ongeveer 1000 pan nen werden van het dak geslingerd eenige ramen uit geworpen en andere beschadigingen toegebracht. Van den knechtdie zich in de schuur bevond werd een stukje van een paar duimen van een zijner klompen geslagenzonder dat hij eene andere gewaarwording dan die van hevige schrik ondervond. Door den blik sem werden gedood 2 hokkelingen van den landbouwer M. Stolp te Beets, 1 koe en 3 balveren van den heer S. Koelemey te Ursem2 koeien van den landbouwer K., te Dorregeestgemeente Uitgeest. De bisschop van Haarlem heeft den 23 den nieuwen bouw van het zeer vergroote gesticht „de Voorzienigheid" voor verwaarloosde kinderen te Am sterdam ingewijd en tevens 15 novicen als zusters in de congregatie opgenomen. Er worden ruim 130 kinde ren in het gesticht verpleegd. Den 23 herdacht de liedertafel „Oefening en Uitspanning", te Bovencarspel onder toevloed van een groot aantal belangstellenden op feestelijke wijze haar twintigjarig bestaan. Bij de nieuwe steiger te IJmniden is den 24 een werkman op de borst getroffen door een grooten steen, dip geheschen werd. De ongelukkige bleef' op de plaats dood. De stoomboot Hercules heeft den 24 het pool- schip Willem Barents op sleeptouw gehad om bet te IJmuiden binnen te brengen. Maar de booge woeste zee maakte het sleepen bijna ondoenlijk en toen de tros brak heeft het poolschip onder klein zeil uit den wal gezet. Den 24 's avondsgedurende het hevige storm weeris de trasmolen van den heer P. Dilnabij de Rijp afgebrand. Van de belendende perceelen werd hoezeer de brandweer krachtig optradeene schuur zwaar beschadigd. Door den storm van den 24 zijn in den dijk tus schen Oude Schild en Oosterend op Texel 2 gaten geslagen waarvan het gelukte door middel van zeilen de vergrooting te voorkomen. Beoosten het Oude Schild geraakten op de steenen en zonken de urker vischschuiten Ns. 7 en 61, waarvan de opvarenden en daaronder een die over boord geslagen was gered werden. Achter de Koog strandden 2 schuiten. Op den Rug strandde den 25 zeer hoog doch niet gevaar lijk, de italiaansche bark Andrea Spezia van Bremen naar Cardiff bestemd en te Wijk aan Zee de haring schuit van Jacobus Beeveren van Scheveningen waar van 3 man verdronken en 6 die den nacht in de mast en het want hadden doorgebrachtgered zijn. Van de egmonder \isschersvloot waren tijdens den storm slechts 2 bommen in zee waarvan één van den reeder E. Conijn schipper E. Zwaan nog al zware averij be komen en te Nieuwediep door eene stoomboot binnen- ges'eept is. Ook do ander is aldaar binnengekomen. Bij eene vechtpartij in den nacht van 2425 te 's Hertogenbosch, is den wagenmaker J. v, d. Wilden berg een ernstige messteek in de borst toegebracht. Den 25 is van de werf der Ned. Stoombootmaat schappij te Eeienoord te water gelaten het stoomschip Hollandialang bijna 88 ellen bestemd voor de vaart op Bilbao en de Middellandsche zee, zijnde het eerste stalen stoomschip hier te lande gebouwd. Onmiddelijk daarna werd een aanvang gemaakt met het leggen van de kiel voor het stoomschip Edam voor rekening der Ned.-Americaansche Stoomvaartmaatschappij. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 25 de begrooting voor 1883 vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 1,002,299,03%. De hoofdelijke omslag is bepaald op f 138,000. Aan het departement van waterstaat is den 25 aanbesteed: het bouwen der schutsluis in bet te maken gedeelte van de voorhaven binnen den Lekdijk en een kanaalverbindende die sluis met den Vaartschen Rijn, met bijbehoorende werken onder Vreeswijk. Minste inschrijver was de heer J. Monsterte Puttershoek voor 764,300. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 25 met 28 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. tot het overdragen van het paleis aan den Kneuterdijk aan den prins v. Oranje voor f 150,000. Men oordeelde de geboden som te laag in verhouding tot de waarde van bet gebouw en een verkoop in strijd met het gemeentebelang, hetwelk verbreeding der Heulstraat eischt. Op de 4 p. ets. leening der ge meente groot 5 ton 1,025,000 ingeschreven zijnde, is besloten al do inschrijvingen boven den koers van 99l,/ioo toe te wijzen en eene som van f 15,000 tot dat bedrag. Den 25 is in het oostdeel van eten Anna Pau- lownapolder de boerenhofstede behoorende aan den heer P. Komen te Kreil nabij Colhorn met voorraad van granen, hooi en stroo afgebrand. Door den inspecteur der zeevisscherij te Hoorn is reeds een tiental volendammers bekeurd wegens het gebruik van ongeoorloofd vischwant. Naar men verzekertis prof. Rosenstein te Lei den gezwicht voor den vereerenden drang tot blijven die van verschillende zijde op hem werd uitgeoefend en neemt hij zijne benoeming tot hoogleeraar te Am sterdam niet aan. Te Doornspijkwaar ruim 3000 personen wonen, werd in eene maand slechts eene geboorte en niet éen sterfgeval aangegeventerwijl er ook geen huwelijk werd voltrokken. Ds. P. J. v. d. Meulen te Driehuizen en Zuid schermer, heeft bedankt voor het beroep naar Drimmelen. Van het Algemeen Handelsblad zal te beginnen 1 November eene ochtend- en avond-editie verschijnen. Tot bevrediging van den al dringender wensch naar zondagsrust zal het nummer dat thans zondagsavonds verschijnt als bijvoegsel tot het zaterdagavondblad ver zonden worden. De regeering weigert aan de gemeente A mster- dam de bij de onderwijswet bedoelde restitutie van 30 p. c. voor de waarde der eigen terreinen van de gemeentewelke voor schoolbouw bestemd worden ofschoon zij erkent de uitkeering wel verschuldigd te zijn wanneer de gemeente den grond van anderen aankoopt. Evenzoo weigert zij de 30 p. c. over de huurwaarde eener onderwijzerswoningwelke aan de gemeente behoort', of voor eene conciërgewoning, aan eene|school verbonden in het belang van zuinig beheer, voorzichtigheid en netheid in de school. Tegen die opvatting is het bestuur der Vereeniging van burge meesters en secretarissen in Noordholland in verzet gekomen bij een adres dat aan den minister van binn. zaken is gezonden. Tegens den voortvluchtigen J. G. Engels is thans ookjrechtsingang verleend wegens valschheid in geschrifte, hetwelk zijne uitlevering door America mogelijk kan maken. Hoewel hij als americaansch burger genatura liseerd is heeft hij als lid van den raad van Amster dam den eed van trouw aan den nederlandschen Staat en zijne wetten afgelegd en daardoor opgehouden americaan te zijn. Door de besturen der dorpen op de eilanden Voorne en Putten eene bevolking hebbende van 26000 zielen, is, bij adres aan den minister van waterstaat, verzocht het maken eener brug over de Oude Maas, ter hoogte van Spijkenisseter verbinding dezer eilanden met den vasten wal. De gemeenteraad van Texel beeft met groote meerderheid afgewezen het verzoek van eenige ingeze tenen van den Burg om de begraafplaats die zich midden in het dorp bevindtin het belang der gezond heid te sluiten. Tot leeraar in de fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Hoorn is benoemd de heer A. L. M. Deprezte 's Gravenhage. De vereeniging van bijzondere onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam heeft aan den Koning een adres gezonden tot ondersteuning van het verzoek de vereeniging voor ehrist.-nat. schoolonderwijs om zoo danige wijziging in de wet te brengen dat ook zij die niet de acte van hoofd eener school bezitten tot het acte-examen voor vreemde talen worden toegelaten. Te Amsterdam zijn verscheidene valsche guldens in betaling gegeven Door den heer J. Dijkstrate Oldeboorn over leden zijn aan de nieuwe doopsgezinde gemeente aldaar vermaakt 2 stukken land bezwaard met vrucht gebruik. De onderwijzersvereeniging in het arrondissement Maastricht heeft besloten zich tot de regeering te wen den met verzoek een fonds in het leven te willen roepen tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van onderwijzers. Door wijlen den heer E. v. Gilsoverleden te Leiden, is aan het algemeen armbestuur te Moergestel een legaat van 3000 besproken. Het laatste gedeelte van het gat in den verbin- dingsdam tusschen Eriesland en Ameland is thans tot de hoogte van laagwater gedicht. Tot onderwijzer te Oude Schild op Texel is be noemd de heer M. Kroon Jz.. te Oudcarspel. De heer van Rooijen geneesheer te Ouderkerk aan den IJsel heeft zijne benoeming te Enkhuizen aangenomen. Tot onderwijzer te Enkhuizen is benoemd de heer P. Sweris te Bovencarspel. Het bouwen eener openbare school aan de eerste Schielaan te Rotterdam is gegund aan den heer W. Zonneveld te Kralingen voor f 44,413 zijnde op 2 na de laagste inschrijver. Uit Beverwijk is een van ettelijke handteekenin- gen voorzien adres verzonden adhaesie gevende aan dat der 's Gravenhaagsche Vereeniging tot bescherming van dieren waarin de regeering verzocht wordt bepa lingen te maken ten opzichte der vivisectie. Ds. Boonackerte Kwadijk heeft het beroep naar Oterleek aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2