8TAATI-LOTERIJ. Nr. 8862 en 18427 1000, Nr. 5314, 12354 en 17921 f 200. Nr. 2290, 7669, 7840, 11403, 12172, 12766 14257 17772 18776 en 18903 100. liunderilag«6 Oct. ïe lijst. Nr. 8772 25,000 Nr. 5634 f 5000 Nr. 3032 5824, 8200, 8623, 8624, 3 3485 en 17762 f 1000, Nr. 1026, 1770, 10191, 14282, 15712, 16086 en 199G4 f 400, Nr. 4260, 10894 en 11157 200, Nr. 10819, 14154 en 16020 f 100. t a b 0 13 e r i e f e ti jöcnrs- eu VliarKïSïtcrttfUet* Door ongeveer 120 landgenooten die tot de uitge- lezenen des volks mogen gerekend worden is bij de 2e Kamer een verzoekschrift ingediend waarin op spoe dige behandeling en zooveel mogelijk onveranderde aan neming der westvoordracht betreffende den kinderarbeid wordt aangedrongen. Te Strijp is een kind in een pot met kokend wa ter gevallen en on.ier hevige pijnen aan de bekomen brandwonden bezweken. Het onlangs in de nabijheid van Andijk lek ge slagen schip is thans gelicht en te Broekerhaven binnen gebracht. De onteigening van de perceelen voor den Staats spoorweg liooi 11Enkhuizen is in voiien gang. Over het algemeen zijn de eigenaars zeer tevreden over de hun toegelegde sommen. In het militair hospitaal te 's Gtravenbage worden een 20tal lijders aan roodvonk verpleegd. Een der aangetasten is bezweken. Men is overgegaan tot het desinfecteeren der kazernes. De heer M. Martens onderwijzer te Uitgeest is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Huizen, mej. P. v. d. Werft, onderwijzeres te Uitgeest, aan die van den heer Ponne te Amsterdam. Door de herv. gemeente te Koedijk is toezegging van beroep gedaan aan ds. J. Helder te Wijnaldum. Nevens deze stonden op het drietal de heeren de Haas te Hoornsterzwaag en Offerhaus te Scholrum, en voorts op het zestal de heeren Habbema te Hijpolytushoef op Wieringenv. Eerde te Oosterwolde en Heenk te Heerhngowaard. Aan de reeds 27 jaren bestaande en zeer gunstig bekende balansenfabriek der firma Becker Bnddingh te Arnhem is door den Koning uit eigen beweging ver- undzich voortaan „Koninglijke" fabriek te mogen oemen 5e. klasse, 25 Oct., 6e. lijst. In den nacht van 2122 dezer zijn in hechtenis genomen J. de B. en zijn zoon M. de B., die bezig zijnde met het lichten van palingfuiken in den Nieuw- landersingelverrast werden door den knecht van den eigenaar G. D die van een bruggetje in hun vaartuig sprong en de policie waarschuwde. Door de heeren Gebr. Zur Mühlen is aan den agent hunner stoombootonderneming, den heer N. Mon sieur alhier, een gouden remontoir-horloge met inscrip tie vereerd wegens zijne trouwe dienstvervulling gedu rende 25 jaren. Door den hevigen storm in den avond van den 24 zijn enkele boomen aan den straatweg en op het oosteinde der Oudegracht omvergeworpen en is aan vele daken schade veroorzaakt inzonderheid van het nieuwe gebouw der stoommeelfabriek. De eerste volks voorlezing in welke de heer Cohen Stuart eenige be schouwingen over onze plantsoenen ten beste gaf, werd ten gevolge van het ongunstige weder slechts dooreen klein aantal hoorders bijgewoond. Bij de den 25 in het locaal Diligentia van den heer Switsar gehouden kolfwedstrijd is de prijs gewon nen door den heer T. J. Amersbeek de eerste premie door den heer O. Slovis beide te Alkmaar de tweede premie door den heer D. Nierop te Nieuwe Niedorp. GEMEENTERAAD. No. 14. Zitting van Woensdag 25 October 1882. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Bruinvis de Lange. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Rapport der vaste commissie van financiën omtrent de door Burg. en Weth. ingediende verordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Dit. rapport, dat gedrukt aan de leden zal worden ter hand gesteldwordt ter lezing gelegd. (Zal later in de courant medegedeeld worden.) 3. Brief van Jan Holland, houdende mededeeling, dat hij vRn verdere gemeenschappelijke samenwerking met de Kennemer- landsche Tramway-compagnie heeft moeten afzien en verzoek om te beschikken op zijn vroeger ac.res, om vergunning tot het leggen en exploiteeren eener stoomtram van Bergen naar Koedijkervlo! brug, naar Alkmaar, station en vlotbrug, en van Alkmaar naar Heilo, Limmen enz., daar eerstdaags de acte van oprichting der n&amlooze Vennootschap Stoomtram Hohand voor den notaris verleden en ter verkrijging der koninklijke goedkeuring ingezonden zal worden. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Verzoek van W. Schut, onderwijzer aan de openbare school voor on vermogenden, in het bezit der acte van den tweeden rang, welke bij de nieuwe onderwijswet gelijk gesteld is met dien van hoofdonderwijzer, om hem te benoemen tot eersten onderwijzer aan die school, met toekenning van de daar aan verbonden jaarwedde, op grond dat aan die school een onderwijzer met. hoofdonderwijzersrana: verbonden moet zijn, en voor deze betrekking, welke reeds ongeveer 3 jaren onvervuld is, geene oproeping kan worden gedaan, omdat liet aantal onder wijzers voltallig is. Gesteld in handen der plaatselijke commissie van toezicht op h et lager onderwijs en daarna van de commissie van financien. 5. Verzoek van mej. C. Sepp om eervol ontslag als hoofd der openbare school voor meisjes tegen een nader door den Raad te bepalen tijdstip, op voorwaarde, dat aan haar op nader te regelen wijzelevenslang uit de kas der gemeente Alkmaar worde uitgekeerd eene jaarlyksche vergoeding ten bedrage van f 1000,wegens opoffering van hare maatschappelijke positie, hare woninghaar recht op pensioen in geval van ziekte enz. Het gevraagde ontslag eervol verleendmet ingang van den nader door Burg. en Weth. te bepalen dag, onder toekenning van een pensioen, groot een duizend gulden per jaar, levenslang te genieten, overeenkomstig het in de vergadering met gesloten deuren van 17 October 1.1, waar 15 leden tegenwoordig waren, met 10 tegen 5 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis, Kraak man, T. L. Koorn, J C. Koorn en Conijn genomen besluit, omtrent welk besluit de toen opgelegde geheimhouding opge heven wordt. 6. Verzoek van Mej. A. Sepp, om indien het te gelijk met haar verzoek aangevraagd eervol ontslag door mej. C. Sepp, op de bij den Raad bekende voorwaarden wordt verleend, haar zoo eervol mogelijk ontslag te verleenen tegen 31 December a.s als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. 7. Verzoek van Mej. C. E. van Aelstvan gelijke strekking als het onder No. 6 genoemde verzoek. Beide verzoeken ingewilligd en het ontslag eervol verleend overeenkomstig de bepalingen der bestaande verordening, tegen 31 Dec. 1882 of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. 8. Adres van JHartwaarbij hij de aandacht vestigt op de weinige zorgwelke naar zijne meening besteed wordt aan het plantsoen achter de Geest nabij de brug over de Singel gracht bij den Bergerweg naast den tuin bij hem in gebruik. Het wordt niet alleen nooit opgeknaptmaar tevens gebruikt, om het overtallige vuilnis en de bladeren neder te leggen. Mocht dit niet kunnen geschiedendan vraagt hij vergunning het zelf in orde te mogen brengen en verder de overhangende takken weg te mogen nemen. Ook verzoektkij uitdieping van de Mient, daar Vrijdag 1.1. eene kaasschuit aldaar vast gezeten heeft en met moeite verwijderd kon worden. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebhende stukken. Van Burgemeester en Wethouders. 9. Suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 18S2, met het voorstel 1 December 1882 te bepalen als den dag, vóór of waarop de aanslag in ééns moet zijn voldaan. Vastgesteld op t 141, 10. Voorstel om van den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1882 670,60 af te schrijven en over te schrijven op den post aandeel dezer gemeente in de kwade porten der grondbelasting dienst 1879, en der personeele belasting dienst 1879/80, geraamd op t 2700,daar genoemd aandeel 1 3370,60 bedraagt. Aangenomen. 11. Rapport der vaste commissie van bijstand voor den hout eu de plantsoenen op het verzoek van den opzichter over den hout en de plantsoenen om verhooging zijner jaarwedde, thans f 600,bedragende Zij verklaart niet te deelen den daarvoor aangevoerden grond, dat die jaarwedde te laag is met het oog op een mede-opzichter der gemeente, wiens jaarwedde f 100, hooger is en wiens verantwoordelijkheid minder groot zou zijn. Die opzichter toch wijdt zijne diensten alléén en uitsluitend aan de gemeente, terwijl bet van algemeene bekendheid is, dat de verzoeker een groot deel van den tijd zich bezig houdt met zijnen tuin. Bovendien kan niet gezegd worden dat de verwachtingen die het gemeentebestuur koesterde van de aan stelling van een afzonderlijken opzichter over den hout en de plantsoenen, in alle opzichten vervuld zijn na het optreden van dezen ambtenaar, zoodat de commissie geene vrijheid vindt eene verhooging van de jaarwedde van dezen ambtenaarwelke bij raadsbesluit van 3 Dec. 1873 reeds verhoogd werd van 500,— tot 60Ü,te ondersteunen. Zij stelt daarom voor, afwijzend op dat verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Van de commissie van financiën. 12. Rapport op het voorstel van Burg. en Weth. tot het ver- koopen of verhuren van eenige aan de gemeente behoorende terreinen. Zij kan zich volkomen vereenigen met het voorstel, om de steenwerf aan de Oudegrachtwelke thans voor de gemeentekas geen voordeel oplevertin het openbaar te verhurenwanneer daarvoor ten minste een eenigzins redelijke prijs verkregen wordt. Was dit niet mogelijk, dan zou het veel beter zijnbet terrein bij de gemeente zelve in gebruik te houden. Zij stelt daarom voor, aan de door Burg. en Weth. voor de openbare verhuring voorgestelde voorwaarden nog de bepaling toe te voegendat de huurprijs ten minste honderd en vijftig gulden per jaar moet bedragen. Ten aanzien van de twee andere voorstellen bestond verschil van gevoelen. De meerderheid was tegen verkoop zoo van de oude asckschuur met het daarbij behoorende terrein aan het Zeglisals van het stukje grond aan den Omval. Al laat het zich op dit oogenblik niet aanziendat de gemeente deze terreinen noodig zal hebben, de omstandigheden kunnen soms zeer spoedig veranderen. De ondervinding heeft reeds meer malen geleerddat men beter zou gedaan hebben een. verkocht terrein te behouden. De meerderheid zou dus beide perceelen voor de gemeente willen behouden en verpachten op de in het voorstel aangegeven wijze, nadat, de op eerstgenoemd perceel staande gebouwen gesloopt zijn. Werden die gebouwen verhuurd, dan zou de gemeente verplicht zijn ze, in behoorlijken staat te brengen, welke bezwarende uitgaaf vermeden kan worden. De minderheid achtte verkoop dezer terreinen voor den door Burg. en Weth. aangegeven prijs zeer in het belang der gemeente. Waren die terreinen in de kom der gemeente gelegen, zij zou zeer zeker tegen den verkoop gestemd zijndoch nu zij op geruimen afstand buiten de gemeente liggen en het zich niet laat aanziendat zij zelve ze ooit kan gebruiken acht zij verkoop voordeeligereertsgenoemd terrein kan bij voorbeeld voor eene indust.riëele onderneming of voor bouw terrein zeer goed gebruikt worden. Perceelsgewijze aanbieding zou met het oog daarop waarschijnlijk aanbeveling verdienen. Werden de gestelde prijzen bij verkoop niet verkregen, dan was zij ook voor slooping en verhuring gestemd. Eenparig was de commissie overigens van gevoelen dat het maken eener afscheiding langs het terrein aan het Zeglis on- noodig was. Er zijn daar meer landerijen welke niet afge scheiden zijn van den weg en mocht het maken eener afschei ding noodig worden dan zou dit met oude paaltjes eu tele graafdraad zeker op goedkooper wijze kunnen geschieden, dan de architect thans aangeeft. Eindelijk achtte men het wenscüe- lijkhet terrein bij verhuring in twee perceelen en daarna ge combineerd aan te bieden. Nadat verscheidene leden hun gevoelen omtrent het wensche- lijke van verkoop of verhuring van ieder dezer terreinen had den te kennen gegeven, worden de verschillende voorstellen in hoofdelijke stemming gebracht met den volgenden uitslag a. met 8 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. Koorn, Preijer, Vonk, Stoel en H. J. Bruinvis, die dit terrein bij de ge meente zelve in gebruik wenschten te behouden, wordt besloten tot de openbare verhuring van de steenwerf aan de Oude gracht, mits niet beneden f 150,— huurprijs per jaar; b. het voorstel tot openbaren verkoop van het terrein der voor malige aschschuur met de gehouwen boven de t 4000, wordt verworpen met 3 tegen 10 stemmen. Vóór den ver koop stemden de heeren Verhoeff, C. W. Bruinvis en de Voorzitter; c. het voorstel tot openbaren verkoop van het stukje grond aan den Omval boven de f 1000,.wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen van de heeren T. L. Koorn, Preijer, J. C. Koorn, Vonk, Conijn en Bosman; d. het voorstel tot slooping van de aschschuur wordt aange nomen met 7 tegen 6 stemmen van de heeren H. J. Bruin vis, T. L. Koorn, Preijer, Stoel, Bosman en Kraakman. Het voorstel tot openbare verhuring van dat terrein werd daarna met algemeene stemmen in verband daarmede aangenomen. De heer Mr. A. P. de Lange was bij deze stemming niet tegenwoordig. 13. Rapport op het verzoek van Burg. en Weth. om mach tiging tot het maken van kiepramen in de 2e tussckensckool, geraamd op f 190. De commissie gelooft, dat werkelijk eene verbetering door dezen maatregel zal worden verkregen, waarom zij voorstelt, de gevraagde machtiging te verleenen. Aangenomen. Van de vorige vergadering. 14. Rapport der commissie van financiën op de begrooting van het gasthuis voor 1883. Met algemeene stemmen de be grooting onveranderd vastgesteld op 6052,35% in ontvang en uitgaaf, onder toekenning eener subsidie uit de gemeentekas van 300. Van Burgemeester en Wethouders. 15. Rapport op de verzoeken van J. J. Schouten en G. W. van de Polom vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrondtot afvoer van vuil- en hemelwater uit een perceel aan de Sandersbuurt, No 19, in het water aldaar, en aan het Ropjeskuil wijk E, No. 167, naar de aldaar gelegen sloot. De vergunning onder de gewone voorwaarden verleend- 16. Rapport op de bezwaarschriften van de heeren R. Keu ter Az., P. A. van der Drift, W. Govers en de weduwe P. H. Burgerstegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst. 1882. Afwijzend op de verzoeken beschikt. 17. Is overgegaan tot het benoemen van een leeraar aan de burgeravondschool, in plaats Van den heer H. van den Berg, eervol ontslagen Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren M. L. van Ge- merthoofd der r. c. burgerschool voor jongens alhier, en J. Hoek, hoofd der openbare school te Oudorp. Benoemd met 7 stemmen M. L. van GemertJ. Hoek ver kreeg 5 stemmen. 38. Wordt door den Voorzitter namens Burg. en Weth. mede deeling gedaan van het door hen aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal verzonden adres over de verptaatsine van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens naar den Kruisberg by Doetiuchem. Voor kennisgeving aangenomen. 19. Is in behandeling genomen de gemeente-begrooting voor 1883 naar aanleiding van het door de sectiën uitgebrachte rapport. De voornaamste besluiten waren met 800,werd de post voor onderhoud van straten en pleinen verhoogd tot het aankoopen van rijnsteen voor de Appelsteeg en de Schapensteegals duurzamer, en om met die steensoort eene proef te nemendit besluit werd genomen met 11 st. tegen 1 st. van den heer Stoel, die aan kleine atsche keijen de voorkeur gaf. De heeren Verhoeff en Kraak man waren bij deze stemming afwezig; het voorstel, om in de Kanaalkade een paardenpad te leggen werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen van de heeren T. L. Koorn, Preijer, J. C. Koorn, Stoel, A. P. de Lange en de Voorzitter; de heer Kraakman was by deze stemming weder tegenwoordig met 7 tegen 6 stemmen van de heeren B. J. Bruinvis, Hel ling, J. C. Koorn, Conijn, Bosman en den "V oorzitter den Erie- schen weg, wat betreft de door Burg. en Weth. ter vernieuwing voorgestelde gedeelten niet met straatklinkerwaalmoppen, maar met atsche keijen te bestraten op nader te bepalen wijze. Daarna wordt de vergadering tot des avonds 7 uren geschorst. In die vergadering, waar alle leden tegenwoordig waren, be paalden zich de voornaamste besluiten tot de volgende: met 12 tegen 3 stemmen van de heeren C. W. Bruinvis, Stoel en Kraakman van de brug in de Oudegracht bij de Lutherscbe kerk alleen het dek te verleggen en haar niet hoo ger te leggen zooals de tegenstemmers wenschten. De op de begrooting voor die brug uitgetrokken som wordt met ƒ550, verminderd met 12 tegen 3 stemmen van de heeren Conijn, Kraakman en Bruinvis de Lange geene herstellingen uit te voeren aan het hoofd in het Kanaal bij de ijzergieterij en de daarvoor aange vraagde som van f 810,te schrappen; de planken, die her stelling behoevenuit het gewoon onderhoud te bekostigen met algemeene stemmen den post voor diep- en schoonhon- den van havens, voorgedragen op 300,met. f 1700,— te verboogen, om de Hoornscbe vaart langs de meelfabriek tot aan de Zes Wielen en verscheidene ondiepe gedeelten hier en daar uit te diepen, zullende later door Burg. en Weth. een voorstel ingediend worden ten aanzien van het onderhoud van den water weg van de Zes Wielen naar den Huigendijk; met algemeene stemmen de Zijdam niet te verleggen, als onnoodig met algemeene stemmen aan den directeur der gemeente-reini ging als bewijs van des raads tevredenheid over zijnen ijver eene gratificatie van f 100,te verleenen eu aan Burg. en Weth. over te laten het toekennen eener gratificatie aan den op het terrein der gemeente-reiniging geplaatsten opzichter met algemeene stemmen besloten. Burg. en Wetb. uit te noodigen nader een rapport in te dienen betreffende eene dem ping der Kooltuin met 11 tegen 3 stemmen van de beeren PreijerStoel en A. P. de Lange (de lieer C. W. Bruinvis was reeds vertrok ken), aan de Doelenstraat naast de onderwijzerswoning een ijze ren bek op steenen voeling te plaatsen, op f 450,geraamd, en niet een nieuwen steenen muur met houten deur, op 375, geraamd met 9 tegen 5 stemmen van de heeren Verhoeff, Conijn, Bosman, Kra.kman en Bruinvis de Lange het, gras binnen de Singelgrachten en het Kanaal onder eigen beheer te maaijen en niet meer te verpachten. Eindelijk werd besloten het gevoelen der kamer van koophan del en daarna van de commissie van financien in te winnen omtrent het volgende punt Uithoofde meermalen schippers, met hunne schuiten liggende in het Verdronkenoord, daar geruimen tijd achtereen winkel nering in aardappelen en andere artikelen, zelfs des avonds bij het licht van het over hen staande winkelhuis, drijven en zulks zonder eeuige gemeente-belasting te betalen, welke door den winkelier wel betaald wordt, en waardoor ongelijke concurren tie ontstaat, wordt in eene sectie voorgesteld, een zeker liggeld te heffen van vaartuigen, die aan den wal liggen, waarin koop manschap of winkelnering gedreven wordt. Van die belasting vrij te stellen de marktschuiten en de vaartuigen van inge zetenen, dienende tot aan- of vervoer van eigen goederen. Ten slotte wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld en de vergadering na gehouden rondvraag gesloten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 24 Oct. Cornelis Erederikus, Z. van Jan Glorie en Geertruida Catharina Winder. 25 Elisabeth, D. van Dirk Boet en Neeltje de Lange. Amsterdam 25 Oct. 175 vette Kalveren f 0,80 a 0,90, per P., 1 Graskalf, 33 nucht. dito f 11 a 15, 1 Schaap, 192 vette Varkens 46 a 53. Aardappelen: Zeeuwsche sp. jammen 3,50 a 4,50, dito flak- keesche 3,25 a 3,50, dito poters 11,80 a 2,10, friescbe jammen f 2,70 a 3,3», dito eng. 1,80 a 1,90, saks. jammen /3a 3,25, pr. roode f 2,75 a 3, gron. zwarte 2,25 a 2,30, hamb. f 2,50 a 3,10. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie loco en Oct. f 9,37%, Nov, f 9,50, Dec. t 9,62%, Jan.Maart f 10 entr. Haarlem 25 Oct. Kleine kaas f 32,50, aangevoerd 118 st., wegende 29738 Ponden Aangevoerd 38 Koeien en Ossen 320 a 250, 1 Stier f 110, 6 Vaarzen f 100 a 120 3 Pinken 60 a 70, 13 nucht. Kalveren /8a 16, 64 Schapen 20 a 31, 1 Varken f 0,40 per P.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3