No. 131 Vier en tachtigste Jaargang. 1882 V R IJ I) A G 3 N O V E M B E IS. FEUILLETON. 6) DE ZIELVERKOOPERS. Prijs der gewone Advertentiën: fiuitenlaub. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 1—5 regels /0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON DUITSCHLAND. Overal hebben zich com-nisiiën gevormd tot het verzamelen van gelden, om die aan den kroonprins en de kroonprinses aan te bieden bij gele genheid van hunne zilveren bruiloft op 25 Januari a s., met het verzoek daaraan zoodanige bestemming te geven, als hun het aangenaamst zijn zal. ENGELAND. De regeeriug besloot lord Dufferin den gezant te Konstantinopeitijdelijk naar Caïro te laten gaan tot het leiden der onderhandelingen be treffende de regeling der egyptische zaken. De consul- generaal Malet zal hem daarin bijstaan. D,fc besluit wordt door alle bladen goedgekeurd. Lagerhuis. De onder minister van buitenlandsehe zaken deelde den 30 mede, dat de commissie tjt rege ling der schadeloosstellingen te Alexandria met de mogendheden nog onderhandelde. De aanwerving van Circassiers Albaneezen en andere buitenlanders voor het 'egyptische leger bad opgehouden. De egyptische regeering zou Engeland raadplegen bij de hervorming van haar leger. De engelsche regeering had geen ge heim verdrag of verbond betreffende de egyptische zaken gesloten. De onder minister van koloniën zeide dal de uitlevering der aanvoerders van de cubasche oproer lingen te Gibraltar door Engeland alleen op grond van een uitleveringsverdrag kon geschieden en dat daarvan heden aan de spaansche regeering kennis was gegeven. De liberale leden van het lagerhuis zijn bij vier dub bel onderstreepte oproeping uitgenoodigd den 2 tegen woordig te zijn omdat dan het voornaamste amendement op het eerste besluit betreffende het reglement van orde in behandeling komt, waarbij bepaald wordt, dat sluiting der beraadslaging niet met eenvoudige meerderheid maar met een meerderheid van 2/3 moet plaats hebben. Ieei.and, De iersche parlementsleden besloten den 27 wettelijke bepalingen te verkrijgen tot eene betere werking van de wet op de achterstallige pacht, o. a. door verlenging van den termijn, binnen welken de volgens die wet verschuldigde pacht van één jaar voldaan moest worden. FRANKRIJK. Burgeres Louise Miehei thans bij genaamd „de Roode Maagdzou den 29 in bet paar denspel te Rijssel als spreekster optreden. Het was haar echter niet mogelijk aan het woord te komen door dat de 7000 in dat gebouw aanwezige personen door hun gefluit, gebrul en geschreeuw zulks beletten. De toehoorders in twee partijen verdeeld raakten eindelijk m6t elkander slaags; zelfs zag men messen blinken. De commissaris van politie achtte het toen tijd de bijeenkomst te sluiten waarna de zaal onmid dellijk ontruimd word. Clémenceauafgevaardigde van een der districten van Montraartre te Parijs, Gambetta's groote tegen- III. Ofschoon er een storm woedde in Hartwood's bin nenste en allerlei denkbeelden hem verward door het hoofd woelden slaagde hij er toch in zijne uiterlijke kalmte in zooverre te bewaren dat hij zijne bezigheden met de gewone nauwgezetheid kou waarnemen. Een streng godsdienstige en straffe opvoeding had hem geleerd in alle levensomstandigheden bezonnen en kalm te blijven zelfs in oogenblikken van ontroering zijn plicht niet te vergeten, om eigen wel of wee onbezorgd, naar zijn beste weten de goddelijke geboden op te volgen en zelfs in oogenblikken van vertwijfeling daaruit troost, vertrouwen en hoop te putten. Zoo had hem zijn vader, een strenge schotsche Presbyteriaan geleerd zoo ge bood hem zijne overtuiging. Met geheel zijn hart stond hij dan ook aan de zijde van hen die den strijd voor geloof en vrijheid zelfs tegenover de macht des Koningshadden aanvaard. Reeds lang zou hij zich als medestrijder tot het heilige werkbij het parlementsleger hebben gevoegd indien niet andere overwegingen hem er toe hadden doen be sluiten, voorloopig op zijn post te blijven. Hij zag in, dat hij, zoolang Bristol nog in handen der koningsgezinden was, in zijne vaderstad aan de zaak der Puriteinen gewichtiger diensten kon bewijzen door zijn woord en zijn hoofd dan wanneer hij haar in het veld zijn arm leende. Onvermoeid werkte hij onder zijne geloofs- genooten stak den ontmoedigden een hart onder den riem, ondersteunde de verdrukten, vuurde de on verschilligen aan en trachtte de verstrooide broeders tot een geheel te vereenigen, om, wanneer de tijd tot han- ,*wistmm stander, zou den 23, 's namiddags 1 ure, voor zijne kiezers optreden zooals bij reeds sedert jaren gewoon is. Aanvankelijk heerachte in die vergadering de grootste verwarring over de vraag wie als leider zou optreden. De meerderheid wenschte Geoffriu als zoodanig te zien optreden en hoewel Clément-eau liever Lafont daarmede belast had gezien nam hij genoogen met den wensoli der meerderheid. Zijne aanhangers waren echter van een ander gevoelen en yan daar een oorverdoovend geschreeuw tusschen bei$e partijen. Ten slotte bleef Geoffrin met het voorzitterschap belast en kon Clémen ceau beginnen. Hij veroordeelde o a. den veldtocht in Tunisals in strijd met de grondwettelijke en republikeinsche beginselen en keurde af het benoemen van een minister van buitenlandsehe zaken en van oorlog uit de tegenpartij door Gambetta, alsmede het denkbeeld van minister dé Freycinetom de uiterste partijen te verzoenen. In de egyptische zaken had de regeering misgetasthet éenige belang, dat Frankrijk in Egypte had bestond daarin dat daar een krachtig bewind optrad. De regeering moest zich onthouden van gewaagde ondernemingen die alleen konden strekken tot ondermijning vau 's lands welvaart en krachten. Na afgekeurd tè hebben de door .minister Dnclerc tegen de Kamer uitgesproken bedreiging, dat bij haar ontbinden zou mocht zij zich tegen hem verklaren kwam hij tot de gebeurtenissen te Montceau-les-Mines. Zmwel de regeering als de geestelijk beid had daar met groote willekeur gehandeld en eene dergelijke handel wijze bracht zonder eenigeu twijfel de lieden tot verzet en oproer. De verdaging van het rechtsgeding tegen de oproerlingen gispte hij zeer. Het nemen van krachtige maatregelen tegen dergelijke wanordelijkheden om herhaling daarvan te voorkomenontraadde hij ten sterkste het eenige voorbehoedmiddel tegen zulke schokken bestoud in het verbreiden van goed on derwijs en hij hoopte lang genoeg te leven, om van dat middel de zegenrijke (gevolgen te zien. Na het uitspreken dezer rede wilde een der aanwezigen hem bestrijdendoch de vergadering wilde hem niet aan hot woord laten komen waarop weder een tooneel van verwarring ontstond dat eindigde door dat de zaal ontruimd moest worden en de duisternis inviel. De zaal mocht slechts tot 5 urea gebruikt worden en dientengevolge was geen gaslicht ontstoken. Al kibbelende verlieten de aanwezigen het gebouw. Olénenceau's blad, de Justice, verklaart de geloof waardigheid van de door Gambettistische bladen gedane onthullingen omtrent het bestaan van geheime genoot- schappen, waaraan de voorgevallen wanordelijkheden hier en daar te danken zouden zijn, meer en meer in twijfel te trekken en aanleiding te vinden voor de waarheid van het vermoeden dat men alleen met eene bang makerij te doen heeft omzooals tijdens het laatste Keizerrijk gebeurde de regeering in staat te stellen zich als redster der bedreigde maatschappij voor te doen. Te Lyon werden den 30 zeven oproermakers gevan- delen was gekomen, de in Bristol en omgeving aanwezige broeders in gesloten rijen in den strijd te kunnen voeren. Bij den gloeienden ijver voor de zaak van zijn geloof was in den laatsten tijd nog een andere, niet minder sterke prikkel gekomen die hem aan de stad en het huis des koopmans boeide de liefde voor Hamiltons dochter. Met een gevoel, dat aan aanbidding grensde, zag hij tot het jonge meisje op wier bezit hem zoo onbereikbaar scheendat bij aan zulk een gedachte nauwelijks voedsel durfde geveu. Dienen wilde hij haar, haar beschermen en behoeden voor allen leed alle verdriet, zelfs met opoffering zijns levens. Het maakte hem hoogst gelukkig dat hij haar mocht naderen, dat het hem gelukt was, haar ontvankelijk gemoed in geest drift te brengen voor de waarheden der heilige schrift en dat hij iu haar oogen las hoe zij hem hoogachtte, hem vertrouwde als een vriend. Eu nu zoo even De doodsangst was sterker geweest dan haar vrouwelijke schroom zij bad hem lief, zij moest hem lief hebben, anders had zij zich niet zoo geheel aan zijne bescherming toevertrouwd. Nog kampten vrees en hoop in zijne zielhet geluk overweldigde hem. Maar heden avond moest alles wor den beslist. En dan Hij durfde er niet aan denken. Hij een onbemid deld boekhouder, zij de dochter van zijn patroon de verloofde van een ander, van een vijand. Er behoorde het volle vertrouwen van een puritein op goddelijke hulp toe om hier niet te wanhoopen. Nadat de zaken waren afgeloopen begaf zich de jonge man naar den havenkant, waar een woest rumoer, in de talrijk daar gelegen herbergeneen denkbeeld gaf van de wijzewaarop de matrozen de overwinning des Konings vierden. Met afschuw weudde Hartwood zich van die walgelijke tooneelen af en schreed snel de havenstraat door totdat hij Hamiltons werf bereikte. In de nabijheid daarvan stond een rij armoedige hutten, waarin de werklieden van de werf woonden. Het was nog licht en nog geruimen tijd vóór het afgesproken gen genomen, onder beschuldiging van moord en twee, omdat zij in het geheim dynamiet vervaardigd hadden'. Overigens schijnt de ka'mte te zijn teruggekeerd. Al thans de schouwburgen, in de vorige week vrij ledig, waren vol. Te Neuville werden 40 ned. ponden dyna miet gevonden. Naar aanleiding van den aan den burgemeester van Marseille geschreven brief, dat het stadhuis en het paleis van justitie met dynamiet vernield zouden worden, besloten de burgemeester en de raadsleden den gehee- len dag op het stadhuis te blijven en af te wachten wat er gebeuren zou. De République franfaise Gambetta's orgaan is zeer ontstemd over de hervorming van het egyptische leger en de politie door de engelschen zonder dat Frankrijk geraadpleegd werd. Vrij hatelijk zegt dat blad, dat een veldtocht van 20 dagen en het uiteenjagen van een bende inboorlingen die hun beenen meer gebruikten dan hunne geweeren daartoe het recht niet geven. ITALIË. Den 29 hadden de eerste verkiezingen plaats onder de nieuwe kieswet, waarbij het aantal kiezers aanzienlijk vermeerderd was. Door de over stroomingen was de uitslag niet zoo spoedig bekend, als anders het geval zou zijn geweest, daar de opkomst der kiezers daardoor zeer bemoeieiijkt werd. Het minis terie zal over eene vrij aanzienlijke meerderheid be schikken al won de radicale partij meer zetelsdan men verwacht haddan al de ministersdie tevens lid der Kamer waren werden herkozen, Depretis zelfs tweemaal en Baccarini driemaal. OOSTENRIJK HONGARIJE. De legercommissie der Hongaarsche delegatie is het in het algemeen eens met de nieuwe legerinrichtiug. De commissie voor de buitenl. zaken vroeg inlichtingen over het brengen van een tegenbezoek door den Keizer aan den K jning van Italië en zijne gemalin. Graaf Kal- noky antwoordde dat, als er sprake was van de plaats vau samenkomst, de buitengewone omstandigheden, waarin Rome verkeerde iu het oog moesten worden gehouden, en op het gevaar moest gelet worden datafgezieu van andere bezwaren de persoon van den monarch tot doelwit zon gebruikt worden voor staatkundige be wegingen. De minister kon daarom den Keizer een tegenbezoek te Rome niet aanraden, wanneer de Itali- aansche minister tot geen andere plaats van samenkomst kon besluiten. De besprekingen daarover werden zeer vriendschappelijk gevoerd. Het uitstellen van het plan zou, zoo men hoopte, van geen invloed zijn op de voortdurend vriendschappelijke gezindheid tusschen beide regeeringen. SERVIE. Het ministerie nam zijn ontslag dat ech ter door den Koning niet aangenomen werd. De mi nisters meenden dat de Koning ontevreden over hen was, omdat niet in tijds ontdekt was de samenzweering, uur. Hij trad dus een der kleine hutten binnen. Toen hij de lage deur inkwam begroette hem eene forschezindelijk gekleede vrouwdie een zuigeling op den arm droeg. „Is Pitt thuis?" vroeg Hartwood. „Mijn man is zoo even moe en afgemat van de schans gekomen den ganschen lieven dag heeft hij woder moeten spitten klaagde de vrouw. „Ach God als hij maar wilde toegeven en de oorlogslasten betalen. Hij kan het toch en verliest veel meer aan arbeidsloon dan de belasting bedraagt. Gebruik uw invloed toch, mijnheer Hartwood om hem tot rede te brengen, naar mij wil hij niet luisterenmaar wanneer gij met hem spreekt dan „Stel u gerust, goede vrouw," viel haar de jonge mau in de rede „het zal niet lang meer duren. Aan werk loon zal uw man niets verliezen laat mij daarvoor zorgen. Maar houd mij nu niet langer op ik moet Pitt spreken." De smid zat in het kleine eenige vertrek op een houten bankje met den arm onder het hoofd, en rookte uit een korte aarden pijp die hij bij Hartwood's binnenkomen ter zijde legdeterwijl hij tegelijkertijd blijkbaar met moeite opstond. Hartwood verzocht hem te blijven zitten en schoof zelf een bankje aan de zware houten tafel. „Gij schijnt neerslachtig Pittbegon hij. „Wrok en smart scheuren mij het hart vaneen," ant woordde de smid op gedempten toon „en vaak tracht ik vruchteloos mijn toorn te verkroppen dat ik met deze handen arbeiden moet aan de werken onzer god- delooze vijanden, 'v eel liever wilde ik vechten man tegen man, dan geef het teeken, mijnheer Hart- woordgeef het teeken om er op los te gaan en de vijanden van ons geloof' te verpletteren." „Gij spreekt onverstandig Pittantwoordde Hart- woord kalm, den smid de hand op zijne schouders leg gende. „Wat zouden wij kunnen uitrichten tegen de overmachten dan nog wel nu nu de Koning eeue

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1