I I SiuncnlAitb. welker bestaan verondersteld werd en die het vermoor den van den Koning ten doel had. TURKIJE. Toen de Sultan vernam dat de engel- sche gezant lord Dufferin naar Egypte zou vertrekken, ontbood hij te zijnen huize zijnen eersten minister en de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken en justitie. Na langdurige beraadslaging noodigde hij ook den gezant uit, aan zijn paleis te komen. De gezant had daarop met hem en de ministers een kort onder houd, waarbij hij mededeelde, dat ongesteldheid van den engelschen consul-generaal Malet de voornaamste reden van zijne reis naar Egypte was. Zijn vertrek wekt in in de turksche kringen groote aandacht. EGYPTE. De latere berichten uit Soedan luiden minder ongunstigdan die welke het ministerie van oorlog eerst ontving. Karthoum werd voor het oogen- blik niet bedreigd de valsche profeet belegerde nog altijd de hoofdstad der provincie Kourdofan. De minis terraad keurde Baker's hervormingsplan van het leger met geringe wijzigingen goed. Den 31 werd door den engelschen consul generaal Malet aan den Onder-Koning medegedeeld, dat, aan gezien de regeling der egyptische zaken in verband staat met zeer ingewikkelde staatkundige vraagstukken, het niet rechtvaardig zou zijn hem al de verantwoor delijkheid daarvoor te laten. Hoewel hij het volle ver trouwen der regeering bezat, zoo achtte die regeering het toch nuttig den engelschen gezant te Konstanti- nopel eenigen tijd naar Egypte te laten gaan. Den 2 zou die gezant van Konstantinopel naar Cairo vertrekken. Den 31 bezocht de fransche diplomatieke agent den minister Cherif-pacha, om van hem te vernemen, of de mi nisterraadvoornemens was, Brédif, den franschen contro leur-generaal, uit te noodigen tot bijwoning der zittingen. Cherif antwo >rdde dat de ministerraad, overwegende, dat het europeesche toezicht eene gemeenschappelijke instelling van Engeland en Frankrijk was en de engel- sche dwarskijker gelast was, de zittingen van dien minis terraad niet bij te wonen besloten had, hem tot het bijwonen daarvan ook niet uit te noodigen. VEREENIGDE STATEN. Een der voornaamste schouwburgen te New-York is den 30 afgebrand. Dien avond zou de engelsche tooneelspeelster mevrouw Langtry die eene kunstreis in Amerika gaat maken, daar voor het eerst optreden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van binn. zaken heeft zijne voordracht tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1882 nog verhoogd met f 50,000 ten einde de afmaking van longziek of verdacht vee in het spoeling district niet uit gebrek aan de noodige fondsen gestaakt behoeft te worden. Bij suppletoire begrootingswetten worden gevraagd: 1090 voor aankoop ten behoeve van de bibliotheek der 2e Kamer van een exemplaar van „Hansards parlia mentary debaters trom 1806 1867", te dekken door overschot op de reis- en verblijfkosten der le Kamer f 11,600 voor tekorten op de posten voor percentsge wijze belooning der ontvangers en vergoeding aan schat ters en f 2300 voor geldelijke tegemoetkoming voor buitengewonen inspannenden en met lofïelijken ijver verrichten arbeid door de stenografen enz. bij de dit jaar gehouden spoorweg-enquête. Nog is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der curfaosche begrooting voor 1881 met f 28,201,31, wegens een aantal posten die gebleken z'jn te laag ge raamd te zijn. Den 20, ter gelegenheid van het 12$jarig bestaan der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, heeft de zege heeft behaald. Vergeet gij dat er eene bezetting in de stad ligt?" „Met die paar honderd man zullen wij spoedig gereed komen", knarstandde de smid. „Gij vergeet de matrozen, de werklieden op de werven „Ook onder hen zijn broeders." „Dat weet ik, maar slechts weinige. Wees verstandig, Pitt. Geloof mij daar ik het getal onzer aanhangers beter ken dan gij en heb geduld. Onze vijanden hebben wapenen kanonnenammunitiewij slechts onzen arm, onze bijlen." „Maar ik houd het niet langer uit!" stoof de smid op zijne herculische gestalte in haar volle lengte op richtende. „Ik verdraag niet langer den hoon en den hoogmoed dier Babelskinderen ik „Pitt!-" De smid schrikte bij Hartwood's ernstigen toon en blik als een kind voor zijn leermeester en sloeg beschaamd de oogen neêr. „Die zijne vijanden wil overwinnen moet eerst zich zelf leeren overwinnen," ging Hartwood voort. „Zwijgen en dulden is onze plicht, opdat wij niet nutteloos jam mer en ellende over onze broeders brei.gen. Nog is de dag der wraak niet aangebroken bedwing dus uw blinde" hartstochtdoe geduldig uw werk aan de schans met kalm overleg en open oog, opdat gij een nauw keurig plan van het werk kunt maken. Bedenk dat ieder uwer spadesteeken misschien een geloovige het leven bewaart, die anders bij de bes orming op de schans vallen zou." Hij trad daarop aan het venster en wees op de voorstad Clifton, die op een steile rots gelegen de stad geheel beheerschte en juist door de stralen der ondergaande zon met een purperrood lijht werd gekleurd. Vervolgens op den ring van versterkte heuvels rondom de stad wijzende zeide hij „Meent gij, Pitt, dat de onzen die versterkingen zon der groote verliezen zullen nemen Slechts aan eene zijde is de toegang tot de stad nog vrijlangs dien breeden weg die tot aan de poorten der stad loopt tusschen den rivier en het moeras door om dien toe gang te versperren werpen onze vijanden nu schansen directeur de werklieden die gedurende dezen tijd in zijne dienst zijn geweest's avonds feestelijk ten zijnen huize vereenigd en aan ieder hunner een regulateurklok geschonken. De visschervloot van Urk heeft door den storm van 24 October de volgende verliezen geleden omgeko men zijn schipper E. Hoefnagelzijn broeder en zijn knechtschipper A. Kramer, diens vader en een knecht. Hoefnagel laat eene zwangere vrouw en 2 kinderen na, zijn knecht eene vrouw en dochter. Twee andere schip pers hebben hunne vaartuigen verloren maar zijn met hunne bemanning als door een wonder gered. Schipper H. K. Bakker, van Urk, laatstelijk te Nieuwediep wo nende verloor met 2 knechts en zijn zoontje het leven, eene weduwe met kinderen nalatende. an de scheve- ningsche vloot is vermoedelijk nog eene tweede schuit met de geheele bemanning vergaan. De verbindingsdam tusschen Ameland en den vasten wal van Friesland pas eenigermate hersteld van de in het vorige jaar bekomen schadeis op de zelfde plaatsen door den storm van den 24 October weder duchtig gehavend. Het op Texel aangespoelde wrak is afkomstig van den deenschen schooner Baurine van Thuroden 14 van Pernau met lijnzaad naar Schiedam vertrokken. Den 25 vierden de ouderwijzers in de afdeeling Schellinkhout op eenvoudige wijze het 25jarig bestaan dezer afdeeling waartoe de onderwijzers van Schellink hout Wijdenos Oosterleek Hem en Venhuizen be- hooren. Alle oprichters n.l. de hoofden der scholen op genoemde plaatsen woonden de feestviering bij. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 28 met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van B. en W., tot het heffen eener belasting onder den naam van straatgeld bedragende 40 centen per strek kende el van de breedte der perceelen vanmmderdan f 100 huurwaarde en 50 centen per el van de percee len van hoogere huurwaarde. Aan de bezwaren eenigen tijd geleden door den minister van binu. zaken tegen de heffing ingebrachtis bij de nieuwe verordening te gemoet gekomen. In de op 28 October te Nijmegen gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Zuidooster-Spoorweg maatschappij is de voorgestelde overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen behoudens eenige wijzigingen in de voorwaarden aan genomen. Den 29 's avonds ontstond brand bij de wed. Zeevers aan de Breestraat te Beverwijk. De hanglamp in haren winkel willende uitdoen was het bankje waarop zij stond gekanteld de lamp gevallen en in aanraking gekomen met een bus met peteroiie. Hoewel de vlam snel om zich heen greep en op de bovenverdieping reeds vuur te zien wasis men vooral door het wer pen van zand, het spoedig meester geworden zoodat de spuiten geen water behoefden te geven. Den 30 zijn de burgerschool voor jongens en de tweede burgerschool voor meisjes te Hoorn in gebruik genomen. Den 30 is te Petten aangespoeld de groote scheeps- boot van het daags te voren'gestrande engelsche stoom schip Gulf of Panama en daarin nog levend hoewel zwaar gekneusd een der schepelingen benevens eene doode. Toen deze boot met 17 personen in de bran ding omsloeg had eerstgenoemde er zich aan weten vast te houden tot zij op nieuw werd omgeslagen en zich met eenige moeite er in gewerkt. Behalve ge noemde boot is ook nog eene andere omgeslagen, waarin zich 5 man bevonden die mede verdronken zijn. Den 30 is de nieuwgebouwde r. c. S. Syriacuskerk te Hoorn plechtig ingewijd door den bisschop van Haarlem die de mis celebreerde nadat door pastoor P. A. de Bruyn van Loosduinen eene rede was ge houden naar aanleiding van Lucas 2 14. Bij de verpachting van landerijen der kerk en diaconie te Valkoog den 30 was de opbrengst bijna een derde minder dan te voren, op. Begrijpt gij, hoeveel er onzen Cromwell aan gelegen isom een nauwkeurig plan van het werk te bezitten wanneer hij eenmaal tegen Bristol oprukt." De smid vatte Hartwoods beide handen en drukte ze krachtig. Zegevierend fonkelden zijne oogen. „Ik zie ik zietot welk werktuig mij de Heer heeft uitverkoren gij zult het plan hebben mijnheer Hart wood al moest ik daarvoor in den kerker verkwijnen." Hij ging naar de deur, sloot die en nam een toegevou wen vel papier uit de kast dat hij op de tafel uit spreidde. „Zie hier, de grondtrekken staan er reeds ging hij voort. „Overtuig u of ik mijn plicht doe." De forsche gestalte van den man sidderde hij woelde zich met de handen door het borstelige haar. Hartwood had zich over de teekening gebogen. „Naar bet moeras toe wordt de wal het zwakst en het laagst." v „Zoo is het. Vandaar uit dreigt geen gevaar het moeras is breed en onbegaanbaar." „Ten minste het grootste deel van het jaar en altijd voor eene afdeeling die storm looptmompelde de jonge man als tot zichzelf sprekende. „Maar uit mijne kinderjaren herinner ik mij dat er een smal pad door het moeras loopt waar ik vaak met jongensachtige waag halzerij ben langs gegaan. Wanneer de teekening klaar is, geeft gij ze mij. Ik heb er nog veel aan af te werken, voordat ik haar door een vertrouwd persoon aan den generaal kan doen ter hand stellen vooral wat de omstreken betreftwaarin mij ieder boschjeiedere Bteen bekend is." Duidelijk klonken op dat oogenblik van de kerk St. Mary, die aan den anderen oever van den rivier in de voorstad Redcliff gelegen was, de toonen der avondklok. Hij stond snel op. „Ik moet weg Pitt. Dank voor uwe trouw, uwen moed. Ik wist, dat ik mij op u kon verlaten. Verdraag en wachtde zege moet aan ons blijven Met deze woorden schudde hij den smid de hand en ijlde weg. Wordt vervolgd. De rechtbank te Rotterdam heeft den 30 de vor dering van den Staat ontzegd om in het faillissement van L. Pincoffs geverifiëerd te worden voor een bedrag van 1446,25 wegens geliquideerde kosten op diens vervolging en wederspannigverklaring gevallen. De rechtbank grondde hare weigering hierop dat de vor dering niet bestond op 17 Mei 1879 den dag der faillietverklaring maar is ontstaan door Pincoffs niet- verschijning en wederspannigverklaring waarvoor hij persoonlijk aansprakelijk blijft, maar hetwelk geen invloed kan uitoefenen op het actief van zijn faillissement. Den 31 is de spoorweg GeldermalsenEist ge opend. De ministers van justitie binn. zaken en wa terstaat bevonden zich in den feesttrein waarbij zich te Eist ook de commissaris des Konings in Gelderland voegde. Eerstgenoemde stapte op de heenreis te Tiel af om bij de inwijding van het nieuwe rechtsgebouw tegenwoordig te zijn. Deze stad was met vlaggen en groen versierd muziekuitvoeringen volksspelen een feestmaal van wege het gemeentebestuur op de boven zaal der buitensocieteit en algemeene illuminatie strekten tot genot van de genoodigden en van het algemeen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 31, bij de behandeling der gemeentebegrootinggeschrapt de jaarlijksche subsidie van f 400 voor de vereeniging tot het geven van concerten, zoomede die van f 100 voor de algemeene leesbibliotheek en in beginsel besloten de 1000 als het presumtief bedrag aan de deelheb bers van het fonds van onderlinge verzekering van stads- ingezetenen te doen vervallen. Op 31 October waren aan 's Rijks Polytechnische school ingeschreven 318 studenten (208 voor alle en 110 voor enkele lessen)waaronder 93 nieuw aange- komenen. Den 1 is op het kerkhof te Diemen, op het graf van den amsterdamschen rector dr. N. J. B. Kappeyne v. Coppelloo, het door zijne vrienden en leerlingen be kostigde en door den beeldhouwer H. Teixeira de Mattos vervaardigde gedenkteeken door prof. Jorissen met eene korte rede overgedragen aan de familie. De gemeenteraad van Haarlem heeft den l"be- sloten een adres aan de le Kamer te zenden, betref fende de overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaat schappij, waarbij de belangen der gemeente zeer geschaad worden en tot onderwijzers der opleidingsschool benoemd de heeren H. P. Buysman te Delden en A. Stiel te Hem. Een sneltrein van Arnhem naar Utrecht is den 1 tusschen Ede en Veenendaal ontspoord zonder dat iemand eenig letsel heeft bekomen. De minister van marine heeft den 1 November te Amsterdam een bezoek gebracht aan de bemanning van de Willem Barents. Door het hoofde m;'é der Barentsvereeuiging werd dien dag aan den ét; t major van het poolschip een diner bij Zomerdijk Bussink aan geboden. In het pakhuis Namen van het Entrepotdok te Amsterdam is den 1door onvoorzichtig omgaan met licht bij spiritualiën, brand uitgebroken, welke door het krachtig optreden van de brandweer binnen het uur gebluscht was maar nog al waterschade aan daar ge borgen thee heeft veroorzaakt. Aan de Keizersgracht bij de Beerenstraat te Amsterdam is den I eene „school met den bijbel" ge opend voor lager en meer uitgebreid onderwijs. Het bestuur van het thans nog slechts 13 leden tellende departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Bergen heeft aan ruim 70 protestant- sche hoofden van gezinnen eene circulaire gericht waarin tot toetreding wordt uitgenoodigd. Tot onderwijzer aan de openbare jongensschool voor kosteloos lager onderwijs te Breda is benoemd de heer H. de Liefde te Haringcarspel. Na de voltooiing van het nieuwe Rijks Museum te Amsterdam zullen daarin overgebracht worden de collectiën schilderijen en prenten uit het Trippedhuis de aan de stad Amsterdam behoorende schilderijen en oudhedenthans in het Trippenhuisin het stads huis in de Academie van beeldende kunsten en in het Museum v. d. Hoop berustendede verzameling van moderne kunst uit het Paviljoen te Haarlem het Ne derlandsch Museum van geschiedenis en kunst te 's Gravenhagehet Rijks-Prentenkabinet te Leiden. Voorts als de onderhandelingen daaromtrent slagen de verzameling van het Kon. Oudheidkundig Genoot schap en die der Amslerdamsche Vereeniging tot het vormen eener openbare verzameling van hedendaagsche kunst. Te S. Pieter nabij Maastricht zijn 2 kinderen van 4 en 5 jaren door het vlam vatten van het bed waarin zij sliepen omgekomen. Het eene is verbrand en het andere gestikt. De te Zwolle in hechtenis gebrachte jassendief Stokvisch is dezelfde persoon die zich te Middelburg van 6 zilveren horlogiën en te Alkmaar en Breda van schoeisel heeft meester gemaakt. Te Warder is beroepen ds. H. W. Brandt, te Mastenbroek. De Koning heeft den sergeant Musquetierdie indertijd den moordenaar van den jeugdigen Boogaard te 's Gravenhage ontmaskerde tot secretaris van Zr. Ms. particulier domein Oranje-Nassau benoemd. De voortvluchtige graanhandelaar Engels moet, 2 dagen na zijn vertrek uit Amsterdam, te Hamburg scheep zijn gegaan naar Buenos Ayres. Met dien Staat hebben wij geen uitleveringstractaat. Met het oog op de wereldtentoonstelling te Am sterdam in 1883 zal, aan de Weesperzijde aldaar een tijdelijk logement met 200 kamers opgericht worden. Negen leden van den gemeenteraad van Haarlem hebben bij dit college een voorstel ingediend om eene nieuwe tusschenschool te bouwen op eene andere plaats dan de thans bestaande, verder de beide kostelooze scholen aan de Jansstraat en de Gedempte Oudegracht, met de daarbij behoorende onderwijzerswoningen te sloopen en door nieuwe gebouwen te vervangen en de kostelooze school B. een weinig te veranderenalles te verrichten vóór het einde van 1885. In den tuin van C. Appelman te Spierdijk is een koolraap gegroeidwelke ongeveer 8 (nederlandsche)

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2