STA A TS- A. O T SE 31 IJ. Donderdag, 8 Nov., 11 l(jst Nr. 3933 15,000, Nr. 14084 f 10,000, Nr. 5127, 6745, 10841 en 15418 1000Nr. 11301 400, Nr. 142, 1642, 4567 en 20407 f 200, Nr. 727, 4764, 6144, 9121, 9661, 12783, 13607, 17220 en 18704/100. Jngezonbea stukken. ^Telegrafische üertchfen. CUIerlci. &tAb&~13cricftt£u. ponden weegt. De raap is mooi van vorm en bijzonder gaaf- De inschrijving is opengesteld op 612 aandeelen a 1000 in de naamlooze vennootschap „Gist- en Spi ritusfabriek Hol'and", te vestigen te Haarlemmermeer, met een maatschappelijk kapitaal vaD 8 ton. De contribuabelen in de gemeente Ooststelling werf moeten dit jaar van hun inkomen 7 en in het volgende jaar ruim 10 t. h. betalen. Het adfies van de heeren Vrolik en Piorson, de nederlandsche gedelegeerden ter muntconferentie, luidt cenigszins anders dan in ons vorig nummer gemeld werd. Het goud zou namelijk niet van regeeringswege moeten worden aangemunt, maar men zou zilver kunnen afgeven aan particulieren waardoor deze dan te Lon den goud kunnen koopon en bier laten aanmunten. De heer F. H. Eussen ingenieur te 's Graven- kageheeft vergunning gevraagd voor een stoomtram weg van het Yrijthof te Maastricht langs den provin cialen weg over Meerssen en Houthem naar Valkenburg. Gedep. Staten van Ziidholland hebben aan de Prov. Staten voorgesteldaan bet uitvoerend comité voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1881 te Amsterdam een subsidie van f 5000 toe te kennen. Bij de christ -geref. gemeente te Zaandam is be roepen ds. J. F. v. Anken te Hoogeveen. De oude vorm van re£u voor aangeteekende brieven zal wederom worden ingevoerd, zoodat naam en woon plaats van den geadresseerde weder op die bewijsstukken wordeu ingevuld. Te Sneek waar de liberale kerkelijke partij zich in de laatste jaren steeds bij de verkiezingen voor het kiescollege heeft onthouden heeft zij zich ditmaal ge legen laten leggen aan de verkiezing van 8 nota belen met het gevolg dac al hare candidaten verkozen zijn en het college van notabelen eene liberale meer derheid heeft verkregen. Als gevolg van het kwaadwillig doorsteken der waterkeering de Groenendijk onder Haren gemeente Megen, zijn de polders van Empel en van v. d. Eigen over eene uitgestrektheid van ruim 3000 bunders onder water gezet. Het centraal comité te Amsterdam tot het inza melen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adder heeft van de heeren Scheltema en Holkema ais eerste gedeelte (Lr opbrengst van het uitgegeven werk Tennyson's Henoth Arden, bewerkt door J. L. Wertheim f 1500 ontvangen. Bij het centraal comité is tot dusver van de verschillende sub- comité's ongeveer f 70000 ingekomen. Door de Vereeniging tot bevordering der alge- meene belangen te Scheveningen is een adres aan den minister van waterstaat gerichtwaarin wordt aange drongen op den aanleg eener haven met binnen-bassein, voldoende tot lossen en bergen der vloot. De zoo bekende friesche hardrijder Atze de Groot en zijn vader, beiden te Aksrum woonachtig hebben hun graf in de golven der Zuiderzee gevonden. Bj de berv. gemeente te Rotterdam is beroepen ds. B. v. Schelven, te Hairlera. Ds. J. C. Tersteeg te Terborgh heeft het beroep naar Litgeest aangenomen. Het bouwen van eene bewaarschool en evange lisatiegebouw aan de Oranjestraat te Haarlem is aange nomen door den heer J. Verkoren voor f 10,837. Het aantal nieuw ingeschreven studenten aan de universiteit te Leiden bedraagt 70, te Utrecht 71. De aanvoer van duitsche aardappelen neemt in Friesland zoozeer toe dat men de beste inlandsehe die in de vorige week nog 3 golden thans voor 2,50 per mud kan koopen. Ook uit Nieuweramstel wordt een Atcliin adres aan de 2e Kamer gezonden ter adhaesie aan dat van den heer v. d. Zee en het gesprokene door den heer de Casembroot in de 2e Kamer. De vereeniging „Al gemeen Belang" teWageningen heeft mede besloten, zich per adres tot den Koning en de Volksvertegenwoordi ging te wenden betreffende den toestand in Atcliin. De japansche prins Arisugawamaarschalk van het japansche leger, is door den Koning benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. Tot Rijks ontvanger te Medetnblik c.a. is benoemd de heer N. J. M. Schelf bout thans te Blokker c. a. Te Zevenaar heeft eene vrouw haar vierjarig zoontjena bet eenigen tijd honger te hebben laten lijdenvergiftigddoor het van een pannekoek met luciferskopjes te laten eten. Zij geeft als oorzaak op dat baar man meer van het kind dan van haar hield. De policie heeft haar slechts met moeite tegen de woede van het volk kunnen beschermen. Aan mej. A. P. C. v. Tussenbroek studente in de geneeskunde aan de universiteit te Utrecht is voor het tijdvak 1 Nov. 188231 Aug. 1883 eene Rijks- beurs van 800 's jaars toegekend. De prins van Oranje heeft aan B. en W. van 's Gravenhage geschreven, dat hij zijn vroeger bod voor het paleis aan den Kneuterdijkwaaraan voor hem dierbare herinneringen verbonden zijnverboogt tot 227,000. B. en W. stellen den raad voor, het voor die som af te staan, overtuigd als zij zijn, dat dit aan bod ia in het financiëel belang der gemeente, Er is sprake van het oprichten van een algemeen slachthuis te Utrecht, ten einde van daar de voornaam ste garnizoenen dageiijks te voorzien. 5e. klasse, 1 Nov., 10e. lijst. Nr. 957, 4803, 7087, 14144, 18133 ea 18698 f 1090, Nr. 3369, 4362 en 5391 f 400, Nr. 5066, 7165, 9512, 14641 en 17599 f 200, Nr. 3127, 3500, 4229, 5534, 7035, 7087, 10782, 13942, 14145, 14868, 14483, 17871, 18302 en 18377 f 100. Aan den Heer Redacteur van de Alkm. Courant. Mijnheer de Redacteur Ben ik wel ingelichtdan beweert het Edel Achtbaar Hoold uwer gemeente de hoer A. Maclaine Pontdat ik de persoon bon geweestdie aan mijne zuster den raad gaf, ontslag uit hare betrekking te vragen op voorwaarde dat de gemeente Alkmaar met haar een contract van ufkooping aanging, of (om eupliemistisch met de dagbladen te spreken) haar een pensioen verzekerde. Niet alleen de waarheid, maar zelfs het verlangen om een ieder de eere te gevendie hem toekomt gebiedt mij, nu ik bovenstaande bewering vernomen heb ter openbare kennisse te brengen dat het denkbeeld der afkooping (of wilt gij: van bet pensioen) afkomstig is van den heer schoolopziener dr. van Eyk, aan wien dan ook de brief mijner zuster gericht was, iu de raadszitting met gesloten deuren van den 17 October 1.1. voorgelezen. Vertrouwende dat gij evenmin als ik van leugens of van va'sciie beweringen gediend zijt en dus deze mededeeling wel een plaats wilt geven in uw blad voor welke bereidwilligheid ik u reeds bij voorbaat mijn dank betuig heb ik de eer te zijn Uwe dienstw, dienaar, Beverwijk JAN 8EPP, 31 Oct. 1882. Predikant bij de Doopsg. gemeente. Aan de Redactie der Alkm. Courant. UEd. zoudt mij grootelijks genoegen doen onder staand schrijven in uwe Courant van 3 November op te nemen. Ik beweeg mij niet; gaarne op publiek terrein doch bet hinderde mij, gepasseerden Donderdag, 26 October, 's avonds uw blad in banden krijgende en het verslag der gemeenteraadszitting van Woensdag, 25 October, lezende daarin bet genomen raadsbesluit te zien op No. 5 van bovengenoemde zitting aldus luidende: „Verzoek van mej. C. Sepp, om eervol ont slag als hoofd der openbare school voor meisjes tegen een nader door den Raad te bepalen tijdstip op voorwaarde dat aan haar op nader te regelen wijze levenslang uit de kas der gemeente Alkmaar worde uitge keerd eene jaarlijksche vergoeding ten bedrage van 1000, wegens opoffering van hare maatschappelijke positie, hare woning, haar recht op pensioen in geval van ziekte enz. Het geyraagde ontslag eervol verleendmet in gang van den nader door Burg. „en Weth. te be palen dag onder toekenning van een pensioen groot een duizend gulden per jaar levens lang te genietenovereenkomstig het in de ver gadering met gesloten deuren van 17 October 1. 1., waar 15 leden tegenwoordig waren met 10 tegen 5 stem men van de heeren H J. Bruinvis, Kraakman, T. L. KoornJ. C. Koorn en Conijn genomen besluit, omtrent welk besluit de toen opgelegde geheimhouding opgeheven wordt." Ik was verbaasd over zulk een genomen raadsbe sluit. Mij dunkt vreemder en dieper ingrijpend in de finantiën onzer gemeente is sedert lang niet mogelijk wel nooit door onzen gemeenteraad genomen. In de eerste plaats mogen wij uit het verzoek op maken dat mej. C. Sepp niet dan door verschillende omstandigheden gedrongen werd haar eervol ontslag te verzoeken. HEd. zegt toch immers „dat aan haar levenslang worde uitgekeerd eene jaarlijksche vergoe ding ten bedrage van 1000,wegens opoffering ik cursiteer deze woorden van hare positie enz. „Het is dus eene opoffering van hare kant, dat zij tot dit verzoek overgaat. Het is volstrekt niet een gewenscht verzoek het is een verzoek vol van opofferingen. Het is geene kunst iemandbehoudens alle inspanning alle aangewende vlijt de positie zoo ondragelijk te ma ken dat men genoodzaakt wordt ontslag te vragen. In de tweede plaatsdoe ik de vraagof zulk een zaak met gesloten deuren behoort behandeld te worden? Mijns inziens is deze hiervoor veel te belangrijk om niet door de gemeentenaren bekeken en beoordeeld te mogen worden. Ik geloof zelfs, dat litt. c en al van art. 44 der gemeentewet zulks verbiedtdaar toch zeker deze postwaaromtrent het besluit nog moest genomen wordenniet op de begrooting van 1883 welke heden in behandeling is zal geplaatst geweest zijn, en voor storing der orde art. 66 zal toch wel geen vrees hebben bestaan. Ik kom dus tot de conclusie dat de zaak lichtschuw werd geoordeeld. En in de derde plaats wil ik nog wijzen op het diep in grijpende in onze gemeente finantiën. Waar zal het einde van onze uitgaven zijn', indien een subsidie stelsel wordt ingevoerd zooals het bovenvermelde besluit inhoudt. Indien gemeente-ambtenaren die na hunne benoeming niet aan de verwachting voldoen of blijken voor hunne betrekking ongeschikt te zijn of niet alle partijen kunnen bevredigen, genoodzaakt worden in de kracht huns levens mot opoffering hun eervol ontslag aan te vragen en dan pensioen uit de gemeentekas erlangen„daargelaten nog de vraagof een nieuw benoemde ook wel voldoen zal." Waar is daar de grens Indien men het de een geeft, kan men het de ander niet weigeren. Wellicht zijn hier nog velen in de ge meente, van wien men gaarne zag, dat door hen eervol ontslag werd aangevraagdindien zij maar heengingen zohdeii pensioen, ten einde in de gelegenheid te zijn er nieuwe voor in de plaats te stellen. Men stelt door dit besluit eene deur open voor een pensioenstelsel, dat onmogelijk door de gemeentenaren kan gedragen worden. Ik herbaal nogmaalsdat ik het genomen besluit vreemd vind; terwijl in dezelfde notulen No. 11 over eene verhooging van jaarwedde gesproken wordt en met algemeene stemmen op dat verzoek afwijzend wordt beschikt. Welnu! noodzaak ook de<,en man met opoffe ring eervol ontslag te verzoeken en hem ten koste onzer gemeente pensioen te verleenen. De verwachtingen immers omtrent den aangestelde zijn niet in alle opzichten vervuld. En nugeachte redactiedank voor uw geduld- Het was mijn streven mijne medeburgers op het vreemde handelen met gemeenteambtenaren en het invoeren van dit pensioenstelsel attent te maken. Door de toezending van uw blad hoop ik ook bij heeren Ge deputeerde Staten er de aandacht op te doen vestigen. Hoogachtend UEd. Dw. Dienaar, A. CONIJN Az. Londen 2 Nov. De egyptisehe regeering stelde Engeland voor Arabi te verbannen en het proces te doen eindigen. Engeland weigerde. De Kölnische Zeitung bevat sedert eenigen tijd brie ven uit Nederland waarin over het algemeen een gunstig oordeel wordt uitgesproken over hetgeen de schrijver hier te lande zag en die behoudens enkele onjuistheden, ook door een getrouw verslag van de door hem bezochte plaatsen zich voordeelig onderschei den van hetgeen gemeenlijk in buitenlandsche bladen over Nederland geschreven wordt. De laatste dezer brieven handelt over Amsterdam bet Noordzee-Kanaai, de nieuwe handelskaden, de verbinding van Amster dam met den Riju en de tentoonstelling van 1883. De schrijver meent, dat de belgische industriëelen, die met de duitsche in Nederland in scherpe concurrentie treden, bij deze gelegenheid geene kosten zullen sparen en dat de Duitschers daarom wel zullen doen al wil de duitsche regeering hun geen financiëelen steun geven niet te huis te blijven. Blijkens de winterdienstregeüng van den spoorweg, zullen van hier naar den Helder vertrekken dagelijks 4 treinen, n.l. te 8.9, 11.28, 6.20 en 10.8, alsmede op vrijdagen zaterdag te 2.50; uaar Haarlem en naar Am, sterdam dagelijks 5 treinen, te 7.20, 10.39, 2 40,3.30 (via Haarlem) en 8.5. De 3 eerste treinen naar Haarlem correspondeeren aldaar op die naar Zuidholland en naar Amsterdam de beide laatste op die naar Amsterdam; de 4 eerste naar Amsterdam aldaar op die van den Oosterspoorweg. Behalve de tieinen te 6.45 10.6 1.20 4.50 en 8.40 van Amsterdam herwaarts rijdt van daar op Maandag ook een trein te 3.7 welke te 5.20 van hier weder vertrekt naar Uitgeest. Door de arrondissements rechtbank alhier werd bij vonnis van den 12 October eene rechtsvraag beslist, die directelijk van belang is voor eigenaren en gebrui kers van tiendplichtig land onder de gemeenten Scbagen en Barsingerborn en indirectelijk voor alle tiendheff'ers en tiendplichtigen in Westfrieslaud. De heeren A. Meijer c. s., eigenaren van het recht van tiendheffing onder de oude heerlijkheid van Schagen Schagercogge en Burghorn, dagvaardden den 23 Decem ber 1879 een der landeigenaren den heer K. It., tot vergoeding van door hem onrechtmatig d. i. zonder in- achtname van de rechten van de tiendhefïerswegge voerde tiendvruchten karwoi erwten, haver, turksche boonen, aardappelen en gerst, in de jaren 1878 en 1879 geteeld op perceelen gelegen in het zoogenaamde Nes- serblok het Hemkewerverblob en het Keinsmerblok. De gedaagde stelde tegenover die vordering der ei- schers eene algeheele ontkentenis van des cischers rechten waardoor zoowel de aard als de omvang van het beweerde tiendrecht, even als de wijze van eigendoms- verkrijging door deze eiscbers, binnen den kring van 's rechters onderzoek werden gebracht. De rechtbank nam bij haar vonnis aan, dat de regel matige eigendomsovergangen van dit tiendrecht van den 1 Juni 1407 tot op de tegenwoordige eigenaren zijn bewezen; dat de Graaf van Holland bij de Friezen heeft gehad en aan bem was toegestaan een algemeen tiendrecht, zoodat alleen die vruchten vrij van tiend zijn, waarvan bewezen kan worden dat zij bij uitgifte van den leenheer aan den tienman uitdrukkelijk zijn vrijge steld dat de gebruiker van tiendplichtig land niet kan volstaan met zwijgen en stilzitten maar verplicht is den tiendheffer te waarschuwen dat hij kan komen tienden („den tbieuder doet weten tot zijner herberge met oircondeen des anderen daags sal die tbieuder reeds wezen te tliienden"); dat de staatsregeling van 1798 niet heeft te niet gedaan tiendrechten als de onderhavige die gehouden werden voor allodiaal alle welke overwegingen aan deze uitspraak van de recht bank gewicht en belang geven voor anderen dan de daarin betrokken partijen. De pleidooien in deze zaak werden gevoerd door mr. P. A. Brugmans voor de eischers en mr. Pb. A. Haas voor de gedaagden. Aan den heer M. J. v. Erkel alhier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij het 3e bataljon rustende sclutterij in Noordboliand. De lijst tot inteekening op twee concerten in den loop van dezen winter te geven door bet volle or kest van Vereenigde Toonkunstenaren te Amsterdam heeft nog niet dat succes gehad dat men had meenen te mogen verwachten hoewel de entrée, 1 per persoon voor ieder concert, laag genoeg gesteld is. De muziek liefhebbers worden dus nog op deze gelegenheid attent gemaakt, terwijl het zeer wenschelijk is, dat men het getal verlangde plaatsen op de lijst in uit. BURG BJiLIJ KJ! STARi/. ONDERTROUWD. 27 Oct. Johannes Josepkus van den Dop, te Zoeterwoude en Cornelia Catharina Foks, alhier. GETROUWD. 1 Nov. Jacob Pietcr Kool en Grietje Kroon, wed. Cornelia Geel. 2 Louris Gevekeen Wilhelmina Helena Gouwe. GEBOREN. 31 Oct. JannetjeD. van Reur Sjoerd de Vries en Neeltje de Jong. 1 Nov. dementiaD. van Simon Dik en Meynsje Floore. Erederik Gijsbertus Z. van Erederik Hij man en Her- mina Remelink. Leo, Z. van Willebrordus Antonius Vogelpoel en Pietertje Punt. Catharina Adriana, D. van Dirk Verlee en Catharina Adriana Bouter.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3