Buiteulatib. Biuuenlaub 85 17 25 en 9 op elke honderd. De uitbreiding van bet kiesrecht zal er dus zeer onbeduidend zijn. Of er in Noord-Braband 17939 kiezers voor de Tweede Kamer zijn zooals tegenwoordig, of 18310, zooals wordt voorgesteld en of in Overijsel en Drente hun aantal van 8789 op 9109 en van 3510 op 3769 gebracht wordt, zal op de verkiezingen wel van geen overwegenden in vloed wezen. Belangrijker zal het verschil in de overige provinciën zijn. Ten platten lande zal het aantal kie zers er toenemen met 14 tot 30 of gemiddeld met 22, in de steden met 16 tot 49 of gemiddeld met 38, in elke provincie met 18 tot 34, of gemiddeld met 28 op elke honderd. In Noord Holland bij voorbeeld zal de vermeerdering in de steden bedragen 49 op het platteland 23 op elke honderd; alzOo in de steden ver- meedering met bijna de helft, op het platteland met. bijna een vierde. In Zuid-Holland zal de vermeerdering in de steden 41, op het platteland 20 op elke honderd be dragen. Het geheele getal kiezers wordt in Noord-Holland van 18732 op 25220, in Zuid-Holland van 23170 op 30095 gebracht. Ontegenzeggelijk is deze uitbreiding van het kiesrecht van grooter beteekenis maar wie stelt zich voor dat daardoor genezing zal worden verkregen van „onzen zoozeer bedorven politieken toestand Wie durft gelooven dat dien ten gevolge de „toestand van matheid van malaise" zal ophouden waarover gettiaagd wordten de verbetering zal worden te weeg gebracht die zoo „dringend" noodig is Zullen andere mannen worden gekozen als er wat meer kiezers naar de stem bus zullen gaan Tot nog toe was het getal waaruit men kiezen kon niet groot meermalen zelfs was er gebrek aan candidaten somtijds zelfs één eandidaat moeieüjk te vinden. Zal dat voortaan anders worden, als het kiesrecht óp deze wijze wordt uitgebreid r Zul len de personen die dan gekozen zullen worden minder in gevoelen verschillen omtrent zoovele punten waar omtrent thans zoo moeilijk een meerderheid te verkrij gen is Waarop mag tocii die hoop gegrond zijn Zal het partijverband, het besef van den plicht om zich aan te sluiten en getrouw te blijven aan de uitstekendste mannen der partijdat thans te zwak is bij de nieuwe Kamer zooveel sterker zijn of moet men integendeel vreezen dat het aantal „onafhankelijke „zelfstandige" mannen zal toenemen? Waar is de groote leider, de tweede Thorbecke die deze mannen zal aanvoeren? Veel stellen zich de afgevaardigden uit de kiezers- vereenigingen van de censusverlaging ook niet voor. Het politieke bewustzijn bij de natie zal opgewekt wor den. Wij kunnen niet inzien dat dit het gevolg kan zijn van het toegankelijk, stellen van de stembus voor een aantal personen die geenerlei bewijs bobben gegeven op die bevoegdheid veel prijs te stellen. Maar de stand der partijen in het Parlement kan wellicht ver anderd worden Dat is mogelijk. De liberale partij kan minderheid, de kerkelijke partij, zooals het verslag, met één woord de anti-liberalen noemt, kan meerder heid worden. Als dit liet gevolg moet zijn van een overigens aanbevelenswaardige!! maatregel moet ook een liberaal daarin berusten en mag het geen grond voor hem zijn om zich tegen den maatregel te verklaren maar vreemd klinkt het inderdaad ongehoord vreemd, zoo vreemd dat men moeite heeft om zijn ooren te geloovenwanneer liberale mannen die mogelijkheid een voordeel van den maatregel noemen op dien grond censusverlaging aanbevelen en verklaren dat men daar toe behoort over te gaan niet ofschoon de verplaatsing der meerderheid daarvan het gevolg zou kunnen zijn maar omdat dit gevolg er van te wachten is. Voor 's hands weigeren wij daarom nog te gelooven dat de liberalen in den lande den toestand zóó hopeloos, zóó „bedorven" achten dat zij tot censusverlaging zouden willen besluiten in de hoop dat de tegenpartij meerder heid in de vertegenwoordiging zal worden en de leiding van 's lands zaken op zich zal nemen. DUTTSCHLAND. De Landdag is tegen den 14 bijeen geroepen. „Het was niets, misschien een rat, die onder het tuinhuis zijn nest beeft." „Ik hoorde het duidelijkantwoordde zij huiverend. „Indien iemand ons beluisterd heeftWilliam maar vaarwel ik ben reeds te lang hier geweest, men zal mij misschien missen vaarwel en laat mij niet in Trevelyans handen vallen." „Nooit, nooit!" riep hij, de hand bezwerend in de hoogte heffonde. „Ik dank u William Hij trok haar zacht naar zich toe en drukte een kus op haar voorhoofd. „Al moest ik een tienvoudigen dood sterven ik ben genoeg beloond. Vaarwel Houd moed en vertrouw op God „Vaarwel.Zij ijlde het paviljoen uit en liep door het middelpad van den tuin recht op het huis af. Hartwood bleef, met de armen over de borst ge kruist nog lang nadat zij in de duisternis verdwenen was onbewegelijk staan. Een gevoel van trotsch zelfvertrouwen scheen hem te bezielen hij richtte zich hoog op keek nog eens om zich heen en verliet daarop den tuin door het kleine poortje waardoor hij binnengekomen was. Toen zijne schreden niet m?er hoorbaar waren, ver hief zich achter het paviljoen eene donkere gestalte, die tot dat oogenblik geheel ineengedoken zich achter een boschje verborgen had gehouden. Het was Patrick. De ier stiet een ruwen lach uit en wreef zich ver genoegd de handen. „Een goed nieuwtje voor mijnheer Trevelyaneen nieuwtje dat onder broeders minstens tien pond waard is Oho, Patrick mijn hartje wat zijt ge een geluks kind. De preêkende huichelaar wil de stad in brand steken en juffrouw Annie hoho, Patrick wat hebt gij gehoord?" Hij grinnikte nog eens van genoegen, sprong van vreugde eenige malen in de hoogte en ging eveneens het huis binnen. Wordt vervolgd. Met Spanje wordt onderhandeld over de vraag, of het op 15 December afloopende handelsverdrag vernieuwd zal worden. Den 1 werden te Berlijn II sociaal democraten vrij gesproken van de hun ten laste gelegde beschuldiging van oproerdoch de meesten hunner veroordeeld tot verscheidene maanden gevangenisstraf wegens opruiing en verzet tegen de openbare macht. ENGELAND. De Kölnisehe Zeitung meldt, dat te Londen van regeeringswege is opgericht een bureau voor de verzameling van berichten omtreat dtn eur:- peeschen landbonw. Het zal geven stelselmatige maan- delijksche berichten omtrent den stand der gewassen statistieke bescheiden omtrent den veestapel de op brengst van vleesch en zuivel en de prijsveranderingeu; het zal van tijd tot tijd onderzoekingen doen omtreut verschijnselen of handelwijzen die voor den landbouw van belang kunnen zijn en zich met de consulaten in vele rijken iu verbinding stellen om inlichtingen te verkrijgen. Dat blad wil nu aan het reeds lang be sproken plan om erkende landhuishoudkundigen als ambtenaren aan de consulaten van vreemde rijken te Londen, Washington, Parijs, Weenen en Petersburg te verbinden gevolg gegeven hebben. Lagerhuis. Den 2 deelde de onder-minister van buiteniandsche zaken mede dat twee russische inge nieurs het gebied van Herat hadden willen betreden doch dat de overheid van Afghanistan bun de noodige vergunning geweigerd had. Uit Khartoem wordt van den PO gemeld, dat de va!- sche profeet met groot verlies teruggeslagen was en dat de pakken onder zijne aanhangers heersehten. Mi nister Gladstone zeide dat Soedan niet in den kring der verantwoordelijkheid van de engelsehe regeering lag. Vervolgens werd met 322 tegen 238 stemmen ver worpen Gibson's amendement op het voorstel tot her ziening van het reglement van orde om de sluiting der beraadslaging noodig te verklaren met 2/3 der stem men. De aanhangers van Parnell stemden met de meerderheid. Den 3 gaf de onderminister van buiteniandsche zaken de geruststellende verklaring dat de buitengewone zen ding, waarmede lord Dufférin in Egypte belast is, geene verandering te weeg brengt in de diplomatieke betrek kingen tusscnen Engeland en Turkije. FRANKRIJK. De prefect van het departement der Rhone Oustiy is den heer Flcquet als prefect der Seine opgevolgd. De algemeene omnibut-maatsehappij te Parijs gebruikt 140C0 paarden, dagelijks meer dan f 15000 aan voedsel kostende, en 900 wagens, dagelijks te zamen 80000 mijlen afleggende of omstreeks tweemaal den omtrek der geheele aarde. In 1881 werden 194 miljoen rei zigers vervoerd. De gebouwen dezer maatschappij kost ten indertijd 26, de paarden 7% de wagens en tuigen 5% miljoen het overige materieel f 800,000 en de tramwegen bijna 7 miljoen. In den nacht van den 2 op den 3 werden te Parijs en te Marseille weder oproerige biljetten aangeplakt. De op heeterdaad betrapte daders werden gevangen genomen. ITALIË. De belangstelling der kiezers bij de ver kiezingen is op sommige plaatsen zeer gering geweest. Te Rome kwamen van de 24S97 ingeschreven kiezers slechts 10277 op. Aldaar werd echter tot lid der Kamer !erkozen de schrijver van het scheidblad Ezio II, Coc- capieller genaamd herhaaldelijk wegens laster veroor deeld, die voor eenigen tijd gevangen werd gezet tenge volge van een gevecht met revolvers in een wijnhuis Na zijne verkiezing, die hij hoofdzakelijk te danken had aan de ontmaskering van eenige baatzieke volksmenners in genoemd blad, werd hij dadelijk op vrije voeten gesteld. De menigte bracht hem met gejuich naar zijne woning alwaar hij zich bij herhaling op het balkon moest vertoonen. Deze verkiezing wordt zeer druk behandeld in de bladen. De Riforma zegt bij voorbeeld Rome zag eens een paard tot consul verheven en het was er niet veront waardigd over doch nu is het erger. De verheffing van een paard tot consul was het werk van een dolle man deze verkiezing is een gril der bevolking. Zij is zeker een voorbijgaande gril, maar toch een teeken des tijds datals er niet op gelet wordtnog vele jam merlijke dagen over Rome brengen kan. Een ander blad zegter was een tijddat het een benijdens waardig voorrecht was, te kunnen zeggen, ik ben ro- meinsch burger: thans is deze persoon Rome's uitverkorene. De ministerieele bladen keuren zijne verkiezing goed. De Diritto zegtdat alleen de radicalen tien zetels winnen. Volgens de Opinione bewijzen de verkiezingen dat het volk genegen isde regeering te ondersteunen die de orde van het land waarborgt. Dat blad wenscht vereeniging der liberale en monarchale krachten. De rechterzijde is even sterk als na de verkiezingen van 1880. De Popoio Romano zegtdat de samenstelling en de getalsterkte der partijen weinig verschillen van die in de vroegere Kamermaar dat deze Kamer toch een ander karakter draagt. Zij zal een eensgezinde meerderheid aan eene degelijke regeering kunnen geven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De berichten uit Tyrol omtrent de overstroomingen zijn gunstiger het water zakt. De regeering ham maatregelen om in de eerste behoeften der noodlijdende bevolking te voorzien. RUSLAND. Twee wegens staatkundige misdaden ter dood veroordeelden ontvingen van den Keizer genade. Die straf werd voor den een veranderd in dwangarbeid in de mijnen voor onbepaalden tijd en voor den ander voor den tijd van twaalf jaren. SPANJE. Volgens bericht uit Manilla van den 30 rergingen er tijdens den laatsten storm 20 koopvaardij schepen en kwamen er 100 zeelieden om. Den 31 is de Massini-scbouwburg te Barcelona afge brand niemand kwam daarbij om. TURKIJE. De regeering denkt er over, ook een turbscb commissaris naar Cairo te zenden nu de en gelsehe gezantlord Duflerin daar heen gaat. De nieuwe Bey van Tunis beeft verzuimd aan den Sultan zijne erkenning te vragen. De Sultan weigert thans, hem te erkennen. Den 2 vertrok de engelsehe gezant lord üufferin aan boord van de Antilope naar Egypte, na een onder houd met den Sultan dat bevredigend genoemd wordt. De Porte had haren gezant te Londen opgedragen te trachten uitstel voor zijn vertrek te verkrijgen waarop geen antwoord ontvangen was, toen het uur van vertrek van den gezant bepaald was. EGYPTE. De engelsehe advocaten Broadley en Napier hebben thans de verdediging van nog 5 voor name beschuldigden op zich genomen, waaronder Toul- ba-paeha. Allaiddin-pacha, gouverneur der egyptische kust der Roode zee, is benoemd tot bevelhebber van de troepen, die naar Soedan zullen gaan. Hij zal met die troepen van Suakim daarheen vertrekken. VEREENIGDE-STATEN. Uit de latere berichten is gebleken, dat de brand in den Parkschouwburg waar schijnlijk ontstaan is bij het ophangen van versieringen, waarbij een gordijn tegen een gasvlam aan woei en in brand geraakte. Onmiddellijk bereikten de vlammen het tooneelwaar de schermen vuur vatten. Vijf mi nuten later stond het geheele gebouw in brand en binnen een half uur was dit gebouw waai van alleen de buitenmuren bleven staan, vernield. Slechts één beambte is omgekomen terwijl twee brandwonden be kwamen. Was de brand uitgebroken tijdens het gebouw geheel bezet was dan waren waarschijnlijk zeer vele personen omgekomen daar de weinige uitgangen zeer naauw waren. De engelsehe tooneelepeelster Langtry, die zeer schoon is zal nu den 6 voor het eerst in de groote opera optreden. ZUID-AFRICA. Volgens de tot 10 October loopen- de berichten namen de pokkeu in het boven gedeelte van Kaapstad af. De Kaffers iu de Transvaal waren oproerig. Zij weigerden de hutbelasting te voldoen. De oud Koning Ketswayo wacht nog steeds zijn lot af. De engelsehe regeering bereidt de opperhoofden in Zoeloelaud op zijne terugkomst voor. Daar de meeste opperhoofden voor hem gestemd zijn, vreest men geene moeielijkheden. Den 31 October is een friesch praamnchtp, gela den met pulp, nabij Geertruidenberg op een zandbank en in tweeën gevaren. Ten gevolge van het iaagwater hebben de opvarenden zich kunnen redden en is ook nog zooveel mogelijk van hunnen boedel geborgen. De suikerfabriek op den huize Zwanenburg te Houtrijk en Polanendie verleden jaar niet gewerkt heeft is thans weder in vollen gang. Den 1 Novem ber lagen niet minder dan -'2 schepen, geladen met suikerbieten aan of bij den wal. De commissaris des Konings in Groningen mr. L. graaf v. Heiden Reinestein is in den nacht van 1-2 November op zijn buitenverblijf te Zuidlaren aan eene beroerte overleden. Hij vervulde zijne hooge be trekking sedert 9 Augustus 1867 en was ook president curator der universiteit te Groningen. Donderdag-avond waren nog 73 scheveningscbe schuiten buitengaats waarvan niets gehoord is na den storm. Den 2 is door de sleepboot Hercules en met hulp van engelsehe visschers te IJmuiden vol water binnen gebracht het masteloos en door het volk verlaten zweed- sche barkschip Morongo van Sundsvall met hout naar Lorient. In eene den 2 te Groningen gehouden provinci ale vergadering der „UnieEene school met den bij bel" beeft de heer H. Pierson medegedeeld, dat de minister van binn. zaken hem uitzicht had gegeven op een voorstel tot herziening van art. 65 lager onderwijs, waarin bepaald wordt dat een examen in vreemde talen eerst na het hoofdonderwijzers-examen kan worden afgelegd. Den 2 is eene houten stelling der spoorwegbrug te Rhenen ingestortwaardoor verscheidene timmerlie den gewond werden van wie 4 ernstig één de tim mermansbaas zelf zoo dat hij aan de gevolgen over leden is. In de zitting van den gemeenteraad van Zaandam werd den 2 gelezen een schrijven van den herberaad der christ.-geref. gemeenteaanmerkingen makende dat het stedelijk armhuis bestemd is voor kinderen van overleden personen die niet door belijdenis tot eene kerkelijke gemeente behoorden al waren zij door den doop daarbij ingeschreven dat het bestuur van het ge sticht gevoerd wordt door ongeloovige of moderne man nen en dat het te kerk gaan der weezenal wenschen zij of hunne familiën het, bij de christ.-geref. gemeente belet wordt; en het wens'chelijk achtende, ook genoemde gemeente tot het godsdienstonderwijs in het armhuis toe te laten, als de verpleegden of hunne familiën het verlangen. Op voorstel van den heer Korff werd met 11 tegen 2 stemmen besloten, dezen brief, wegens zijnen beleedigenden toon niet om advies aan B. en W. te zenden maar voor kennisgeving aan te nemen. K. Laemers te Venloo, die wegens een vermoe delijk frauduleus bankroet door Belgie werd uitgeleverd, is den 2 door het gerechtshof te 's Hertogenbosch vrij gesproken. Meer dan 200 landbouwers uit onderscheidene streken in de provincie Friesland hebben zich, blijkens bekendmaking in de Leeuw. Courant, schriftelijk ver bonden, na 1 November geene granen te zullen ver- koopen dan onder uitdrukkelijk beding, dat de betaling geschiede uiterlijk op den marktdag der plaats van verkoop volgende op de week, in welke bet verkochte is geleverd. De verbintenis geldt voor alle plaatsen waar de verkoop is geschied. Vervolg der binnenlanitche berichten in het ticeede blad

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2