No. m\ Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZOND G 5 NOVEMBER Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLA L). fSttmctilaub. MTilATi-LOTEIISJ. Nr 14725 1000, Ns. -3726, 5595, 11141 en 11821 400, Ns. 7538, 11938 en 17169 200, Ns. 177, 2915, 3219, 3673, 4438, 7139, 7710, 9427, 10760, 11544, 13753 en 20703 100. Jngczpuben J^tukkeu. 4LK1I4ARSCHE CO Deze Courant wordt Dinsaag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. RIA V/ Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TEE ZOON. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. De minister van koloniën heeft bij zijne memorie van beantwoording van bet verslag nopens de indische begrooting, het bedrag voor geniewerken met 171,000 verhoogd omdat de werken te Malang en te Mageiang, nu het gelukt is daarvoor degelijke aannemers te vinden, krachtiger kunnen worden voortgezet dan tot dusver het geval was. De minister heeft de koffieprijzen voor de in Nederland te verkoopen hoeveelheid van 70 tot 64 centen en die der op Java en Sumatra te ver koopen tot 32 en 42 per picol verminderd maar wegens de ruime oogst de opbrengst in Nederland ver meerderd met 2,070,808 en die in Indie verminderd met 648,000. Voorts worden ingevolge nieuwe op gaven uit Indie de kosten van bet leger aldaar ver hoogd met 319,000. De eindcijfers zijn thans als volgt: uitgaveu in Nederland 24,712.492, idem in Indie 123,752,629, middelen in Nederland f 42.288,800, idem m Indie 96,949,692, geraamd tekort 9,226.629. De gemeenteraa 1 van Haarlem heeft den 3 de door den heer Jan Holland gevraagde concessie voor een stoomtram langs den weg van Schooten naar het spoorwegstation niet verleend. Door Gedep. Staten van Noordholland is het bedrag van het presentiegeld voor de leden van den raad der gemeente Andijkmet ingang van 1 Ja nuari 1883vastgesteld op 80 dat der jaarwedden van de wethouders der gemeente Wognum met 1 Jan. 1883 o,p 14 voor ieder, de jaarwedde van den bur gemeester van Wervershoof op 350, en die van den secretaris van "Venhuizen op 375, beiden in te gaan 1 October 1882. Nagenoeg al de beschikbare ruimte voor de ne- derlandsche afdeeling ter internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam is ingenomen, zijnde daarvoor tot heden door 600 exposanten inge- geschreven. Bij nieuwe aanvragen stelt men zich voor, het gebouw der nederlaudsche afdeeling uit te breiden. Da begrooting der gemeente Midwoud voor 1883 beloopt in ontvang 12526,08| en in uitgaaf 12226,08% De commandant van het stoomschip Bonaire, te Alexandrië heeft order bekomen om naar Nederland terug te keeren. Bij de berv. gemeente van Westzaandam is de verkiezing van 7 leden van het kiescollege in anti-con- fessioneelen geest uitgevallen. Te Haarlem zijn de 20 candidaten der orthodoxe kiezersvereeniging met 2/3 der uitgebrachte stemmen gekozen. Te Helder onthie'd de orthodoxe partij zich nagenoeg geheel van de stem ming en zijn iO liberalen benoemd. Van verschillende zijde wordt gemeld, dat prinses Hendrik eerlang het lustslot Soestdijk voor goed verlaat, en de Koning voornemens is het van tijd tot tijd te betrekken. Te Amsterdam heeft zich uit israëlieten een co mité gevormd dat in aansluiting aan de engelsche vereeniging van dezelfde strekking geloofsgenooten de gelegenheid tot verhuizing r.aar Palestina gemakkelijk zal maken. De vereeniging wil reiskosten land ter bearbeiding, landbouwwerktuigen en onderhoud tot den eersten oogst verschaffen. Aangaande de redding van een der schepelingen van de Gulf of Panama te Petten wordt van daar ge schreven Toen de sloep den grond raaktewas het moeilijk den ongelukkigen man aan wal te brengen. De golven gingen zoo hoog, en hoe licht kon men van de been geraken en meegesleurd worden De schipbreu keling smeekte echter zoo hartverscheurend om bijstand, dat Gerrit Doorn het niet langer kon aanzien. Hij sprong van een der hoofden in zee en bereikte, wadende en zwemmendeden ongelukkige. Hij tilde hem uit de boot en wilde zoo met hem naar den waldoch de last was te zwaar. Doorn zette hem neêr en beproefde, of hij verder kon komen terwijl hij den vreemdeling ondersteunde. Het ging een paar stappen goed doch toen wierp een golf den afgetobden engelsman van de been. Op hetzelfde oogenblik echter werden beiden door vier paar krachtige armen omvat, namelijk van eenige werklieden. Nog twee geweldige golven nader den maar de armen om elkander heengeslagen met den geredde in hun midden stonden de kloeke mannen pal en brachten zij den schipbreukeling behouden aan wal. Op de gemeentebegrooting van Nijmegen worden door B. en W. voorgedragen 15000 voor het bouwen eener nieuwe vischmarkt en f 10000 voor het bouwen eener nieuwe botermarkt. In de Staats-Courant is opgenomen een verslag van een op voorstel der inspecteurs van het genees kundig staatstoezichtop last van den minister van binn. zaken onder de leiding van dr. E. J. Dupqnt ingesteld onderzoekbetreffende trichinen in uit Ame- KI... riea aangevoerd varkensvleesch, Met gekookt trichinen- houdend vleesch werden gevoederd 1 jong varken en 2 ratten alle 3 met negatieven uitslag met ongekookt trichineus vleesch 2 jonge varkens1 jong konijn en 4 honden. Bij nauwkeurig onderzoek bleekdat al deze dieren na korteren of langeren tijd gedood in geen enkel opzicht aan de trichinenziekte leden of ge leden hadden. Het is dus niet gebleken dat het ge zouten en gerookte varkensvleesch, zooals het uit America in den handel wordt gebrachtvoor de gebruikers hier te lande gevaar oplevert voor trichinenziekte. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft een adres gericht aan den minister van financiën, waarbij instemming betuigd wordt met de voorstellen der commissie door hem benoemd om te adviseeren ten aanzien eener betere regeling van den vrijdom van zout-accijs In een adres aan de minister van binn. zaken verzoekt bet hoofdbestuur met aandrang, aan den Koning voor te stellen de intrekking van het kon. besluit van 17 Augustus 1878 houdende vaststel- stelling van nadere bepalingen tot beteugeling der long ziekte onder het rundvee ten einde zoo mogelijk on- middelijk na de intrekking de wet van 20 Juli 1870 ook in Let spoelingdistrict toe te passen en afmaking van aan longziekte lijdend en van die ziekte verdacht vee aan te bevelen. In bet breed gemotiveerd adres ontwikkelt het hoofdbestuur de meening dat het stel sel van inenting de ziekte niet uitroeitdat men aller wegen door afmaking alleen in staat is geweest de ziekte uit te roeien dat dit stelsel van afmaking dan ook voor het spoelingdistrict gelden moet en spoedige toepassing er van aldaar van het grootste belang is om aan de engelsche regeering het laatste voorwendsel te ontnemen om de intrekking van het verbod tot vrijen invoer van levend vee in Engeland te weigeren. Door de winkeliers-drankverkoopers te Gorredijk is aan den minister van justitie een adres gezonden, houdende het verzoek de wet zoodanig te wijzigen, dat het verbod tot verkoop van sterken drank in het klein alleen hen treffedie sterken drank bij het glas ver koopen en de vereeniging van winkelier en drankver- kooper overigens behouden kunne blijven onder waar borgen hetzij van voorzorg, het van contióle zooals de minister zal goedvinden. De onder Texel aan den grond geraakte italiaan- sche bark Andrea Spezia heeft meer water in en ligt ook meer op zij. De bemanning wordt ontevreden en wil niet langer aan boord blijven. De onderhandelingen met af brengers ziju nog niet geslaagd. Aan den gewezen wachter bij 's Eijks kustverlich- ting te Kijkduin K. Duit is uit hoofde van lichaams gebreken ontstaan in de uitoefening van met gevaar gepaard gaande dienstverrichtingen een pensioen toe gekend van 296 's jaars. Van 1 Nov. 1881, het tijdstip van de invoering der drankwet, tot 1 Nov. j.l. zijn door de policie te Haarlem 734 personen wegens openbare dronkenschap vervolgd. Van 1 Nov. 1880 tot 1 Nov. 1881 bedroeg dit aantal 404. Het kapitaal der onder beheer der firma Mees en Eitsema te Haarlem te vestigen Hollandsche Crediet- en Deposito-bank zal 3 ton bedragen waarvan 1 ton ten volle geplaatst en gestort is. Jannetje Struik te Eotterdam in hechtenis is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot be taling van 1400 aan de firma Wamsteker-v. d. Gant, voor een gekochten, docb niet betaalden juweelen arm band van dien prijs. Door de heeren W. Smitfabrikant te Eidderkerk, en A Pot is eene vennootschap opgericht met het doel eene fabriek te stichten tot het vervaardigen van alle benoodigdheden voor electrische verlichting benevens tot het toepassen van het electrisch licht. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten een jaarlijksch subsidie van ƒ250 benevens vrij gebruik van een schoollocaal toe te kennen aan de in Mei geopende huisvlijtschool die door de vlijtigste leerlin gen boven de 10 jaren der openbare scholen druk be zocht wordt. Acten voor het middelbaar onderwijs zijn verwor ven voor aardrijkskunde door den heer J. U. Pruim, voor handteekenen door den heer B. J. Bouwmeester beiden van Haarlem. De gemeentelijke kweekschool voor onderwijzeres sen te Groningen is geopend met 37 leerlingen. De in 1876 met geldelijke ondersteuning van het Eijk, door het Nutsdeparteinent opgerichte kweekschool heeft thans opgehouden te bestaan. Door wijlen mej. S. M. G. Hartman te 's Gra- venhage is vrij van rechten vermaakt aan de ned. herv. diaconie 5000, de ned. herv. gemeente 3000, de scholen dier gemeente f 2000, de Bijbelvereeniging en het Huis van Barmhartigheid aldaar elk 500, de haagsche afdeeling der vereeniging „Christelijk Hulpbe toon" 400, het Ned. Bijbelgenootschap, het Asyl Steenbeok te Zetten en de vereeniging „Taiitha Kumi" elk 300. Onderwijl haar man op reis was heeft de vrouw van zekeren K. te Enkhuizen de echtelijke woning ver laten. Naar men zegt heeft zij nog al een en ander van waarde meegenomen. In de „Streek" schijnt de veiligheid van goederen tegenwoordig wat te wenschen over te laten. Men hoort thans reeds van diefstallen van aardappelen, uien enz. Tot onderwijzer in de Eijp is benoemd de heer E. Westra, te Arum (Friesland). 5e. klasse, 3 Nov., 12e. lijst. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken ora aan het volgende eene plaats in uwe Courant van 5 November te verleenen? Het is naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer A. Conijn Az., geplaatst in de Courant van 3 November, handelende over het verleende ontslag en toegestane pensioen aan mejufvrouw C. Sepp hoofd der openbare school voor meisjes alhier. ZEd. gaf daarin zijne verbazing en bevreemding te kennen over het in de raadsvergadering van 25 Octo ber 1.1. genomen besluitdeze zaak betreffende, en daar ik door verschillende andere personen over dat besluit van den Eaad heb hooren spreken, in goed- en afkeu renden zin wil ik voor mij, zonder in verdere beschou wing der zaak te treden gaarne de redenen bloot leggen, welke mij genoopt hebben om vóór het ontslag en pensioen te stemmen. Dit toch is het geval De leden van den Gemeenteraad hadden in de zit ting met gesloten deuren van 16 Oct., na eenige be spreking, tusschen twee onaangename zaken te kiezen of den tegenwoo "digen toestand der openbare school voor meisjes bestendigd te zien of daarin lang ge- wenschte verbetering te brengen maar in dat geval ten koste eener jaarlijksche uitkeering van 1000, te betalen uit de gemeentekas. Naar mijne overtuiging is er in den tegenwoordigen toestand bij deze geeno verandering te voorzien doch wel dat die nog onhoudbaarder zal worden waardoor van zelf het onderwijs nog meer zal lijdenen zoo doende de school zoude verloopen dat zeker te be treuren zoude zijn. Het zoude ook zeer ten nadeele der gemeentekas zijn, om reden er minder schoolgelden geïnd zouden worden, terwijl de volle jaarwedden aan het personeel zouden moeten worden uitbetaald. Daartegenover staat een zekere kans van verbetering van den toestand beter en geregelder onderwijsen dientengevolge zeker een grooter aantal leerlingen. Daar ik voor mij eene schoolwaarin goed en de gelijk onderwijs gegeven wordt, zeer op prijs stel, achtte ik mij verplichthoe noode ook vóór het gevraagde ontslagmet de daaraan verbondene jaarlijksche uit keering mijne stem te moeten geven meenende daar door in het ware belang der eenige openbare school voor meisjes in onze stad gehandeld te hebben. Ontvang, mijnheer de Eedactenr, voorloopig mijnen dank voor de opneming dezer regelenterwijl ik de de eer heb met achting te zijn UEd. Dw. Dienaar Alkmaar, W. HELLING, 3 Nov. 1882. Lid van den Gemeenteraad. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Voor 't geval niemand iets degelijker of beters geeft, in antwoord op het ingezonden stuk van den heer A. Conijn Az., in zake het eervol ontslag verleend aan mejufvrouw Sepp, zoudt go mij verplichten door plaat sing van het volgende Ook ik heb tot mijn verbazing kennis genomen van het door den heer Conijn bedoelde raadsbesluit, evenwel om geheel andere reden dan ZEd. Mijn verbazing heeft zich opgelost in vreugde, de zijne blijkbaar in ergernis. Wat nu verkregen is, met betrekking tot de school onder directie van mej. Sepp, lag ook in mijn bedoeling met mijn adres, omtrent een andere, soortgelijke, in richting van onderwijs in deze gemeente. Mijn toeleg is mislukt, en deze is geslaagd. Daargelaten of de gemeenteraad, door het besluit, of de behandeling der zaak, zijn perken of macht is te buiten gegaan, kan ik niet nalaten het resultaat toe te juichen. Wat de gemeenteraad gemeend heeft met In dekte termen, in zachteren vorm, te moeten aanduiden, is blijkbaar begrepen, en nu openlijk door den heer Conijn, ook voor minder ingewijden, duidelijk gemaakt; naar mijn inzien zonder schade voor het algemeen de zaken kunnen dus nu bij den waren naam genoemd worden. Het onderwijs aan de school van mej Sepp

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5