Binttcttlanb. ZWITSERLAND. Twee gemeenten in het kanton Grauwbunderland voerden reeds sedert 32 jaren een rechtsgeding met elkander. Dezer dagen zijn scheids rechters benoemd aan wie de eindbeslissing opgedra gen is. EGYPTE. De heer Brédif, de fransche controleur- generaal, vroeg aan Cherif-pacha, waarom hij niet uit- genoodigd werd tot bijwoning der zittingen van den ministerraad daar het europeesche toezicht op de geldmiddelen nog niet afgeschaft was bij besluit van den Onder-Koning. Arabi gaf aan zijne advocaten eene lange lijst van stukken waarvan hij de voorlezing bij de behandeling zijner zaak vraagthij dringt ook aan op het dagvaar den als getuigen van de turken, die als tusschenpersoon dienden tusschen hem en de Porte. Generaal Alison zond met vergunning der egyptische overheid 3 engelsche officieren naar Soedan om over den militairen toestand in zijn geheel verslag uit te brengen en tevens over de wegen van Suakim naar Khantoem en over de mogelijkheid om laatstgenoemde plaats verdedigbaar te maken. Uit Mecca wordt bericht, dat aldaar eene cholera- epidemie uitgebroken is. Baker pacha heeft hierin aan leiding gevonden tot het zenden van 600 man naar de de zeehavens om die te bewaken. De ministerraad heeft besloten engelsche advocaten te gebruiken om het strafgeding tegen Arabi te leiden ontbood den advocaat Groskeau van Alexandrië naar Cairo. Het aanwerven van negers voor het leger gaat zeer bevredigend. Verscheidene duitscbe officieren zullen deel nemen aan den veldtocht naar Soedan. 8000 man zullen daarheen gezonden worden. Het bericht dat de valsche profeet verslagen zou zijn, is onjuist geweest. VEREENIGDE STATEN. Den 1 zouden twee mannenNeal en Craftdie twee jonge meisjes op afschuwelijke wijze vermoord hadden van Catletsburg (Kentucky) naar Lexington overgebracht worden om daar in hooger beroep te recht te staan. Zekere Ellis England een derde medeplichtige was door het ver ontwaardigde volk gedood en men had gedreigd hen hetzelfde lot te doen ondergaan. Het vervoer naar Lexington geschiedde daarom onder geleide van zes compagniën infauterie met eene batterij. Het gedeelte der reisdat over den spoorweg gingwerd zonder stoornis volbrachtwaarna de moordenaars aan boord van eene stoomboot ingescheept werdenwelke te Ashland door eene groote menigtewelke zich van eene veerboot had meester gemaakt, werd aangeroepen om stil te houden. De oever der rivier zag zwart van menschen. De troepen vuurden zoowel op de boot als op de menschen aan walmet dit gevolg dat zes personen het leven verloren en dertig anderen min of meer ernstig gekwetst werden. De kogels doorboorden den ketel der veerbooten de daaruit ontsnappende stoom bracht zulk «ene verwarring onder de opvarenden, dat zij zoo spoedig mogelijk naar den wal vluchtten waarna*de gevangenen verder zonder overlast Lexing ton bereikten. Deze gebeurtenis heeft groote opschudding verwekt omdat de meeste dooden en gewonden onschuldige toe schouwers waren. ZUID-AMERIKA. De gezant der Vereenigde Staten in Chili heeft bij de regeering pogingen aangewend om de vredesonderhandelingen tusschen Chili en Peru te doen hervattenwelke pogingen mislukten. De Senaat van Bolivia machtigde de regeering om met Chili vrede te sluiten en bij Peru op eene vredelievende houding aan te dringen. de koopman op welwillenden toon voort„dat ben ik van u gewoon. Gij waart in mijn tuin niet waar „Ja." De koopman uitte een gulle lach. „Ei ei zoo komt men achter uw strekenzelfs zulk een stijve gemelijke rondkop als gij is niet veilig voor Amor's pijlen F He heb ik het geraden Gij hebt een rendez vous gehad met een meisje uit mijn huisniet waar Hartwood kom aan spreek ronduithet is geen mis daad een voorbijganger heeft een licht kleed in den tuin gezien." De jonge man herademde, nog was er hoop. Naar des koopmans woorden te oordeelen had de voorbij ganger Annie niet herkend. „Welnu, Hartwood?" „Vergeef mij mijnheer Hamilton de voorbijganger heeft goed gezien." Onwillekeurig stond de koopman op, terwijl hij Hart wood die dicht voor hem stond scherp aanzag. Tre- velyan luisterde in gespannen verwachting met halfge- openden mond. Dit middelom achter de waarheid te komen ging zijn verstand te boven. „Gij stemt dus toedat gij een rendez-vous in mijn tuin hebt gehad ging Hamilton voort. „Met wie Wie was het meisje? Gij begrijpt, dat ik het ter wille van de menschen weten moetom aan belache lijke praatjes een einde te maken. De lastermonden roeren zich geduchtzij hebben een schandaaltje ver zonnen om mijn huis te bekladden." Hartwood stond als verlamd met moeite naar adem hijgende. Er ontstond eene pauze terwijl Hamiltons wenkbrauwen zich steeds dreigender samentrokken. „Was het, zooals de voorbijganger meent te hebben gezien, werkelijk mijne dochter?" De jonge man stond als door den bliksem getroffen en groote zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. „Was het mijne dochter? Spreek!" herbaalde de koopman dringender. „Ik haar vader, verlang eene openhartige bekentenis van u. Was het mijne dochter, die gij gisteren in den tuin gesproken hebt? Zeg ja of neen, Hartwood, ik geloof u op uw woord." Een heftige strijddie duidelijk op Hartwoods STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hetgeen de minister van koloniën in zijne memorie van beantwoording van het verslag der afdeelingen aangaande de indische begrooting voor 1883 over den staat van zaken in Atchin aanvoert komt in hoofdzaak op het volgende nederErkennendedat de toestand in Atchin ongunstiger is gewordendat krachtige maatregelen tot verbetering noodig waren en dan ook genomen zijn, kan de minister echter niet aan nemen, dat bet krachtige optreden van de partij van verzet te wijten is aan den overgang van het militair tot het civiel bestuur. Ook geeft hij niet toecat de kracht van het zwaard had moeten aangewend worden tegen de gevestigde bevolking. De minister weet niet, wien, bij voldoening aan het verlangen om den oorlogstoestand weder te doen intreden, de oorlog zou moeten worden verklaard. De maatregel van vervanging van den tegen- woordigen gouverneur door een militair behoort te worden overgelaten aan den gouv.-generaal. De ge schiedenis van den Atchin-oorlog logenstraft z. i., dat het vereenigen van het militair en civiel gezag in ééne hand een waarborg zou zijn tegen vijandige ondernemingen. De minister heeft in de memorie verschillende berichten bijeenverzameld om te doen uitkomen dat na 7 Aug. niets is vernomen van eenig succes, door de vijandelijke benden in Groot-Atchin behaald. Sedert 20 Sept. zijn bij het dep. v. koloniën geene nadere telegrafische berichten betreffende Atchin ontvangen, waaruit wordt afgeleid, dat tot dusver geene nieuwe belangrijke voor vallen plaats hadden. De minister legt verschillende gegevens over ter toelichting van het oordeel van den gouverneur van Atchin, dat bij eene normale bestuurs- regeling, zoo als die voor Atchin was vastgesteld, onder gewone omstandigheden het veelvuldig uitzenden van militaire patrouilles niet behoorde plaats te hebben. De militaire commandantkolonel Haus die zich met de beperking van de patrouillediensten niet kon vereenigen, beval de weder-invoering van de veelvuldige patrouilles als preventieven maatregel aan. Daar het bleek dat op de goede verstandhouding en de cordiale samenwer king tusschen hem en den gouverneur niet meer te rekenen viel, was de vervanging van den thans afgetreijea militairen commandant, volgens het eenstemmig gevoelen van den gouv.-generaal en van den leger-commandant, onvermijdolijk. Het denkbeeld om onze vestiging in Groot-Atchin meer te concentreeren acht de minister thans moeilijk voor verwezenlijking vatbaarindien daarmede verkleining van het bezette terrein bedoeld wordt. Groot-Atchin eenmaal gedeeltelijk bezet zijnde, zou terugtrekken onzerzijds ons p.restige en de belangen der goedgezinden in gevaar brengen. De vraag of concentratie der troepen in een kleiner aantal posten wenschelijk iswordt overwogen en zal vermoedelijk spoedig beslist worden. Den minister vindt geene aan leiding om den post voor buitengewone uitgaven ten behoeve van de in Atchin gelegerde troepen te ver- hoogen. De commissaris van policie te Leeuwarden ver zoekt bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snijder, den 26 October met het praamschip Stijntjegeladen met 900 mudden aardappelenbij gunstigen wind van de Lemmer vertrokken naar Utrecht, doch aldaar niet aangekomen. De heer Denekamp, te Purmerende, verloor den 27 Oct. op eene treurige wijze het leven. Terwijl hij in het koffiehuis van den heer Sisterman met eenige vrienden een partijtje biljard speeldeviel hij plotseling dood neder. Den 30 werd zijn lijk gevolgd door de familie en vele leden der loge Louisa Augusta plechtig ter aarde besteld. gelaat te lezen stondwoedde in zijn binnenste. „Spreek de waarheid manriep Hamilton den boekhouder een schrede naderende. „Bij uw geloof aan God spreek de waarheid Ja of neen „Ja!" kwam het met moeite van Hartwood's lippen. „Ik wist het wel riep Trevelyan zegevierend uit. Hamilton's kunstmatige kalmte ging plotseling in ra zende woede over. „Ellendeling barstte hij uit„dus hebt gij uw in gedrongen in mijn vertrouwen, mij door uwe huichelarij in slaap gewiegdden vrome en godzalige gespeeld om des te zekerder recht en goede zeden met voeten te kunnen treden Knaap wat hadt gij voor bedoelin gen Dacht gij werkelijk dat ik mijne dochter aan een boekhouder tot vrouw zou geven dacht gij dat het kind van den rijkenaanzienlijken Hamilton voor u was bestemd Meendet gij u door het hart van het meisje in het bezit te kunnen stellen van haars vaders .geldzakken of was betom voor de weldaden die ik u beweesschande over mijne familie te brengen? Spreek ellendeling Met diep op de borst gezonken hoofd niet in staat een woord te spreken, als verpletterd hoorde Hartwood den stroom van smalende woorden aan. Slechts zijne borst bewoog zich heftig en hij klemde zijne tanden vast op elkander. „Verrader jegens uw heer, jegens eerbaarheid en goede zeden jegens mijn onschuldig kind niet waardig, dat de zon u toeschijnt ging Hamilton voortmet de handen heftig in de lucht zwaaiende. „Te slechtom mij aan u te vergrijpen gij gij de adem begaf hem hij zweeg. „Maak u niet zoo boos, waarde mijnheer Hamilton," zeide Trevelyan die niet kon nalaten den verootmoe digden en geheel verpletterden vijand nog meer te ver nederen. „Indien ik geloofdedat die man in staat was juffrouw Annie's eer in verdenking te brengen zou hij reeds door mijne handen zijn verdiende loon ontvangen hebben. Zoo is mij de man echter te min, jjij verdient alleen om door mijn knecht te worden ^.gerost." Hartwood richtte zich met een onverstaanbaar geluid De kamer van koophandel te Amsterdam door den minister van financiën geraadpleegd over het advies der heeren Vrolik en Piersonin zake maatregelen wegens het wegvloeien van het goud (op 14 Augustus 1880 was bij de Ned. Bank 80-, op 28 October 1.1. slechts 11 miljoen voorhanden), heeft met algemeene stemmen hare instemming met dat advies betuigd edoch met de volgende wijzigingen met de smelting van zilver tot baren en den aankoop van goud niet te wachten tot de tijdstippen, dat de goudvoorraad bij de Bank tot 5 miljoen gedaald is maar de Bank vrij te laten in de keuze der tijdstippen ten einde de opera- tiën zoo min schadelijk mogelijk te maken het maximum der op die wijze aanteschaffen miljoenen goud niet op 20 maar op 30 te bepalen. - Den 30 Oct. is het bouwen eener school met onder wijzerswoning të Warder besteed aan de laagste inschrij vers, de heeren M. Leeuw te Spanbroek en P. Nieuwe- boer te Twisk voor 20175. - De gemeenteraad van Westzaan heeft den 31 Oct. de begrooting voor 1883 vastgesteld op 26,758,65, en besloten ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijseen staatssubsidie te verzoeken van f 4645. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 2 Nov. A. Willems, oud 63 jaren, veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, wegens diefstal met buiten- en binnen- braak in de pastorie te Sprundel van ruim 2000 aan bankpapier en goud geld 23 zilveren lepels 19 dito vorken 1 dito soeplepeleen paar gouden oor bellen 1 gouden slot met 4 snoeren kralen kleeding- stukken enz., ten nadeele van den pastoor den kapelaan en hunne dienstmeid. In Belgie van waar hij herkom stig is had hij reeds meermalen langdurige gevange nisstraf, ter zake van diefstal met verzwarende omstan digheden ondergaan. K. F. M., te Anna Paulowna heeft in den avond van den 2 door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt. De rechtbank te Haarlem heeft den 2 D. Pleging, tuinier te Wijk aan Duin veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf en daarna opzending naar Ommerschans, wegens aanhoudende veroordeeling ter zake van dron kenschap. Eene schuit van den reeder Ylak te Scheveningen is den 2 masteloos daar omgekomen en in den nacht daarop vermoedelijk in zee gestormd. Den 3 althans was van het schip niets meer te zien. Den 3 werd te Groningen ingewijd het onder directie van mej. de Ranitz staande doorgangshuis bestaande uit 3 gebouwen voor verlatene en verwaar loosde kinderen voor niet geheel volwassen en voor gevallen meisjes. Reeds 20 jaren had de directrice zich in eene bekrompene en ten laatste bouwvallige woning aan hare taak gewijd. Den 3 zijn in den schouwburg te 's Gravenhage gearresteerd een jong mensch van goede familie en de hem vergezellende dame van verdacht allooi. Hij wordt verdacht van oplichting van armsieraden, waarmede ge noemde dame getooid was. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 3, met 12 tegen 8 stemmen aan de Haarlemsche Tramway- maatschappij eene verlenging voor 3 jaren voor den vrijdom van retributie verleend. Langs de oostkust van Texel dreef den 4 haver, zoodat men vreesdedat een schip vergaan was. Een urker schuitNr. 7 is stuk geslagen. ln den nacht van 4—5 November is te IJmuiden uitgebrand het perceel bewoond door den winkelier en broodbakker Pot. Te Zaandam is den 4 aanbesteed het verrichten der werkzaamheden tot verbinding van de Voorzaan mee het Noordzeekanaal, waarvan aannemer werd de heer P. A. Bos te Gorinchem voor 245,000. In den nacht van 56 dezer is een huis aan uit zijne gebukte houding op zijn oog viel bliksemend op Trevelyan die lafhartigalsof' hij een dolksteek ontving, achteruitweek. „Zwijg mijnheerbarstte hij dreigeud uit„of bij Godgij zijt een kind des doods. Tegen mijnheer Hamilton, dien ik zwaar gekrenkt heb, die mijn patroon en Annie's vader is tegen hem heb ik geen wapen u mijnheer zal ik weten te treffen." Daarop keerde hij zich tot den koopman. „Niet, om mij te verdedigen, maar om iederen twijfel aan de eer uwer dochter weg te nemen, spreek ik tot u. Weet dan, dat er nooit geheime verstandhouding tusschen haar en mij bestond vóór gisteren-avond toen zij in de wanhoop van haar hart mij smeekte om haar te beschermen en haar te redden van het verschrikkelijk lot, de vrouw te moeten worden van dien lafaard van dien paskwil van een cavelier, van dien zielverkooper. Alleen de ontzettende zielsangst kon haar tot zulk een stap verleiden daar zij bij u geen gehoor vond. Mijne steun mijne hulp heb ik haar toegezegd en ik zal mijn gelofte trachten na te komen zoolang ik ademhaal. De eer van uw huis echter zal van mijne zijde niet worden gedeerdwant hier verzeker ik u op mijn woord, dat ik uw kind niet wil terugzien, voordat gij zelf mij daartoe vergunning geeft. Neem u echter voor dien man iu acht ik be zweer het u bij de gerechtigheid Gods verkoop uw kind niet aan hem, de verachting van alle goede men schen en de straf des hemels zouden u voor zulk een misdaad treffen." „Voortvoortriep Hamilton bevende van woede. „Onbeschaamde, gij waagt het nog, om mij de les te lezen Op staanden voet verlaat gij mijn huis en mijn diensten laat u hier nooit weder zien." „Ik zal gaan antwoordde Hartwooddie al zijue kalmte weder teruggekregen had, „ik zal gaan, om opschudding te voorkomen en u voor berouw te behoe den. Maar wij zullen elkander wederzien." Daarop verliet hij zonder Trevelyan met een blik te verwaar digen, met vasten tred de kamer en het huis. O Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2