STAATSLOTERIJ. Nr. 19118 f 1500, Ns. 12677, 15443 en 18702 f 1000, Ns. 3592, 5146, 16749 en 17623 f 400, Ns. 7227, 15333, 16960 en 19948 200, Ns. 704, 2042, 2201, 3871, 4728, 5548, 6293, 7426, 8225, 8252, 9161, 10453, 11769, 12423, 12791, 13221 19221 en 20422 f 100. Jttgezotibcu jStwkfcetu Selcgvafiectte ügrtchfgtu jsGabs-jjcrtciUcn.. de Tweede Bloemdwarsstraat te Amsterdam dat voor een deel was afgebroken door den bevigen wind ge heel ingestort. Den 6 is na eene langdurige ongesteldheid over leden de zeeschilder H. Koekkoek Sr., lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten. Hij was te Middel burg in 1815 geboren. Door de afdeeling Amsterdam van het Ned. On derwijzersgenootschap is een adres aan de 2e Kamer gericht, waarin wordt aangedrongen op het aanwenden van middelen tot wijziging van art. 65 der wet op het lager onderwijs dat de hoofdacte vordert om toegelaten te°worden tot het acten-examen voor vreemde talen. Do plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam heeft den 6, met eenparige stemmen op één na besloten het adres der commissie te Zutfen van dezelfde strekking niet te ondersteunen, maar met 12 tegen 9 stemmen aangenomen een voor stel van den heer Hartoghom de bevoegdheid uit de gewijzigde acte A tot het geven van onderwijs aan lagere scholen te beperken. Den 6 is ten raadhuize te Amsterdam aanbesteed het leveren en stellen van de vereischte ijzerwerken met toebehooren voor de privaat-inrichtingen volgens het Liernurstelsel in 2 in aanbouw zijnde lagere scholen. Minste inschrijver was de heer F. Bepkoo, voor 6200. Den 6 vierde ds. J. P. Hasebroek te Amsterdam zijn 70sten verjaardag. Den vorigen avond werd hem, die voorzitter is der commissie door den kerkeraad belast met het toezicht op den bouw der nieuwe kerk aau de Stadhouderskade door eene deputatie eene feestgave ten bedrage van f 17,305 aangeboden voor de voltooiing van die kerk. De heeren dr. J. H. Gunning Jr. en dr. J. Knappertpredikanten te 's Gravenhage en Leiden, hebben hunne benoeming tot kerkelijke hoogleeraren aan -de universiteit te Amsterdam aangenomen. De Amsterdamsche Courant is in eigendom over gegaan aan eenige heeren en zal dus niet ophouden te verschijnen. Tot substituut-officier bij de rechtbank te Haarlem is benoemd de heer mr. A. A. v. d. Mersch thans in gelijke betrekking te Assen. De minister van financiën heeft de ontvangers der belastingen dom uitnoodigen die bij hen inkomende oude centen uitsluitend te gebruiken voor hunne stor tingen bij de betaalmeesters, Blijkens een door Gedep.Staten van Friesland, bijge staan door den provincialen hoofdingenieur, op verlangen der Prov. Staten ingesteld onderzoek bestaat er geene noodzakelijkheid om van wege het prov. bestuur buiten gewone maatregelen te nemen tot bespoediging van den aanleg van steenglooiingen langs de zeeweringen der provincie. Door wijlen den heer F. v. Gilsonlangs te Leiden overleden zjjn de volgende legaten gemaakt aan het r. c. kerkbestuur te Moergestel f 101,000aan den tijdelijkeu pastoor aldaar 3000 voor het oprich ten of uitbreiden van een Vincentiusgestcht, en ƒ600, f 300 en f 800 onder den last van kerkelijke diensten gedurende 50 jaren aan den tijdelijken pastoor te Dies- sen f 4000 voor een dezen op te richten liefdegesticht of voor een ander doel te zijner keuze en f 300 onder den last van kerkelijke diensten gedurende 50 jaren. In de aanstaande najaarsvergadering der Provin ciale Staten van Noordholland komt aan de orde ue benoeming van een lid der Eerste Kamer, daar de heer P. N. Muller de benoeming niet heeft aangenomen verder: eene voordracht van Ged Stalen tot het sluiten eener geldleeuing van 164,000 tot gedeeltelijke dek king der bijdrage aan de gemeente Zaandam voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal eene voordracht tot aanvaarding van een legaat bespro ken ten behoeve van het gesticht Meerenberg eene voordracht om de som van f 11,000, die als vermoede lijk saldo op de begrooting van Meerenberg voor 1883 is uitgetrokken te bestemmen tot vergrooting van het pensioenfonds voor ambtenaren en bediendeneene voordracht om een subsidie van 142,500 te geven ten behoeve van de verbetering der vaarten van het Schouw naar Monnikendam en van daar naar Edam en met dat bedrag' de te sluiten geldleening te verhoo- gen verder aanvrage om subsidie van het bestuur der machinistenschooleene voordracht ten behoeve van de kunstnijverheids-teekenschool Quollinus te Am sterdam eene voordracht tot vaststelling eener ver ordening op den aanleg en de exploitatie van tramba nen op of langs de voor het publiek verkeer openstaande wegen en bruggen in de provincieeene voordracht tot gewijzigde regeling der jaarwedde van een opzichter van den provincialen waterstaat eene aanvrage om subsidie ten behoeve der in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling; een adres van de gemeente Oostzaan om subsidie voor den aanleg van een weg eenige voordrachten tot vaststelling van polderreglementen als voor het heemraadschap Wie- ringen voor den BuitendijkschenBuitenvelderschen polder, voor de banne Oudcarspel, en tot wijziging der bijzondere reglementen van bestuur voor het hoogheem raadschap Waterland, de banne Eenigenburg, de banne Wervershoof, en den Poelpolder onder Haarlem- merliede en Spaarnwoude. De rechtbank te Dordrecht heeft een persoon uit Westmaas die te Oud-Beierland een knaapje van 11 jaren moedwillig had dronken gemaakt, veroordeeld tot 15 dagen celstraf. De gemeenteraad van Purmerende heeftop een verzoek der scbippersvereeniging „Schuttevaerde vrijdom van haven- en kadegeld thans bestaande voor schepen die niet langer dan één uur stilliggen u'tge- breid tot een vertoef van hoogstens 12 uren. De ge- meentebegrooting voor 1883 is vastgesteld op f 91,125,36. Te Botterdam is een lOjarig jongentje, dat aan 't spelen was in eene roeiboot in de Zalmhaven te water geraakt en kort daarna levenloos opgehaald. Te Leeuwarden heeft een arbeider bij den bouw der nieuwe r. c. kerk een steen op het hoofd gekregen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De heer J. Hoornstrate Akerslootis benoemd tot hoofd eener openbare school te Hilversum. De levering van 145,000 lijnzaadkoeken voor rekening der Vereeniging tot ouderlingen aankoop van veevoeder te Hoorn is aangenomen door den heer J. de Jager Sz., te Zaandijk. - Ds. J. A. Bruins, te Ooster- en Wester-Blokker, heeft voor het beroep naar Franeker bedankt. Tot directrice der Fröbelschool te Koog aan de Zaan is benoemd mej. J. Somier aldaar. De voormalige vestinggronden te Maastrichtin ongeveer 60 perceelen verdeeld, zijn door de gemeente voor de eerste maal meerendeels voor den tijd van 9 jaren verpacht en hebben eene niet onbelangrijke som (ruim 5 t. h. van de koopsom) opgebracht. De directie der Bijnspoorwegmaatschappij is voor nemens al haar rollend materiëel van den zelfwerken- den Westinghouse-rem te voorzien. De minister van binn. zaken heeft aan het ge meentebestuur van Wageningen te kennen gegeven dat ook voor de kosten van den cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers aldaar 30 t. h. van Rijkswege wordt vergoed. De laan van Nieuw-Oosteinde te 's Gravenhage zal aan eene maatschappij overgaan die van haar eene straat wil maken ter verbinding van Voorburg aan de residentie. Tegen den kapitein van de stoomsleepboot Partout, die dezer dagen op de Waal voor Nijmegen eene roei boot heeft aangevaren ten gevolge waarvan een matroos verdronk, zal wegens achteloosheid eene strafrechterlijke vervolging worden ingesteld. Het afbrengen van het schip Andrea Spezia is aangenomen voor f 6000. Daar het schip meer water maakteheeft de bemanning zich den 4 naar Texel begeven. Sedert is het schip overzij geraakt. Het wrak van bet gestrande stoomschip Gulf of Panama is met de inhebbende lading verkocht voor 130 2 booten daarvan brachten f 13,50 op. Te Warmenhuizen begint hetnu de winter voor de deur staat, al weer minder veilig ite worden. Bij een ingezetene wiens erf van alle kanten goed is af gesloten werd de vorige week een paar kousen achter het huis weggehaald. De broek die er naast hing is blijven hangen waarschijnlijk omdat die toch niet gedragen zou kunnen worden. Het is te hopen dat dit de Bijks-policie ter ooren komtvooral ook omdat omstreeks dezen tijd en even later in het vorige jaar, bijna al de konijnenhokken door tweebeenige bunsings zijn nagezien. De gemeenteraad van Graft heeft besloten het tractement van den te benoemen onderwijzer aldaar met f 50 te verhoogen en alzoo vast te stellen op f 650. Drie leidsche hoogleeraren zijn onlangs op grond van een onderzoek in zake het geschil tusschen de fabrikanten Driessen en hunne werklieden tot eene voor de laatsten ongunstige conclusie gekomen vooral op grond van een door de fabrikanten overge'egd loonboekje. De heer Heldt voorzitter van het Ne- derlandsch Werkliedenverbondheeft dadelijk twijfel aan de echtheid van dat boekje te kennen gegeven en verzekert thans ronduit in de Werkmansbode, dat het boekje valsch is. De districts-schoolopziener te Yenloo heeft het gemeentebestuur aldaar gewezen op de overbevolking der 3de openbare school en het te gering aantal on derwijzers. De localen zijn slechts geschikt voor 397 kinderen en bevatten er 550 terwijl een der onder wijzers niet minder dan 153 kinderen moet onderricht geven. De gemeenteraad van Utrecht heeft f 400 subsi die verleend aan de ambachtsschool aldaar. Gedurende de koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling te Amsterdam in 1883, zal aldaar van Mei tot November eene doorloopende tentoonstelling gehouden worden van boomen heesters en vaste planten voor den open grond, en zullen 6 tijdelijke tentoonstellingen, elke maand één plaats hebben van planten bloemen en vruchten van het seizoen. Aan de herv. gemeente te Loehem is door wijlen den heer J. H. C. Postel een legaat besproken van f 4000 niet vrij van het recht van successie. Door kerkeraadkerkvoogden en notabelen te Sloten (Noordholland) is besloten tot het stichten van eene „school met den bijbel" in de kom van het dorp. De gemeenteraad van Groningen heeft het voor stel van B. en Waangenomenom de bestaande ge meentelijke schuld a 4% t, h. zoo mogelijk in een 4 p. ets. fonds te converteeren. Tot burgemeester van Texel is met ingang van 22 November herbenoemd de heer D. C. Loman. Het bouwen eener bijzondere r. c. school te Maarssen is voor 16,444 gegund aan den minsten inschrijver, den heer Balfert te de Meern. Bij den heer Jan van 't Woud, seder 30 jaren in Noord America gevestigd, te Nieuw-York, is den 19 Oc tober verschenen het eerste nummer van een weekblad, genaamd Nieuws en Handels Courantdat bestemd is het publiek in Nederland en de bollanders in America wederbeerig op de hoogte te brengen der toestanden in beide Staten hollanders en americanen meer tot elkander te doen naderen en ook den band met de nederlandsche koloniën en met de zuid-africaners van hollandschen stam te onderhouden. Formaat en om vang zijn gelijk aan het welbekende weekblad „De Amsterdammer do abonnementsprijs is 3 dollars per jaargang. De redactie zal de staatkundige en gods dienstige meeningen harer lezers eerbiedigen maar verklaart zich voorstander der liberale handelspolitiek. De inhoud van het eerste nummer komt ons goed ge kozen voor om aan het doel van het blad te beantwoor den, al heeft men zich voor het oogenblik nog grooten- deelsmoeten behelpen met het oveine nen van berichten uit nederlandsche en americaansche bladen. Zoowel in Nederland als in America kan deze courant veel nut ver spreiden, waarom hare ondersteuning zeer gewenscht is. 5e. klasse, 7 Nov., 13e. lijst. Aan den heer Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Mijnheer de Redacteur Het spijt mij dat ik andermaal de gastvrijheid van uw blad voor een paar regelen moet inroepen, maar luister. Dwaal ik niet ganschelijk, dan heeft een hooggeplaatst persoon in de stad uwer inwoning verzekerd „Dat een uitnemende onderwijskracht in Mej. Spaan voor Alkmaar verloren zou gaan, indien Mej. A. Sepp aan het hoofd bleef der openb. school voor meisjes, daar zij (Mej. Spaanin dat geval hare be trekking te Alkmaar zou nederleggeu." Die verzekering van bedoelden persoon kwam m ij vreemd voor, daar ik wist hoe getroffen Mej. Spaan was, toen zij het besluit der drie onderwijzeressen ver nam. Ik heb derhalve aan Mej. Spaan een schrijven ge richt, waarin ik haar de vraag deed, of zij inderdaad iets dergelijks beweerd had. Heden avond werd ik met een brief van hare hand verblijd, waarvan de aanvang aldus luidt „De persoon, die beweerd heeft, dat ik gezegd zou hebben, „indien Mej. Sepp aan het hoofd van de school blijft, zal ik haar verlaten", heeft hiermede een groote onwaarheid uitgesproken. In d9 verste verte is zulk eene gedachte niet in mij opgekomen hoe zou ik die dan uitgesproken hebben Een toelichting hierbij te schrijven is overbodig. Een welsprekend zwijgen zegt hier véél, ueen alles die brief doet een eigenaardig licht opgaan over de vreemde voorstelling, die enkele menschen van waarheid en waarheid spreken hebben en is, dunkt mij, een be langrijke bijdrage tot beoordeeling van datgene, waar over de heer Conijn in uw No. van Vrijdag zich zoo duidelijk doet hooren. Maar niet daarom vatte ik de pen op: niet aan mij de taak om te schrijven over eene zaak, die door Uwe gemeentenaren bekeken en beoordeeld moet worden. Ik wil alleen doen wat Mej. Spaan zelve moeielijk verrichten kan en waartoe natuurljjk anderen volstrekt geen aanleiding hebben Mej. Spaan, haar dank zeg gende voor baar eerlijk en flink antwoord, openlijk zui veren van den schijn zelfs van dubbelhartigheid. Met gevoelens van erkentelijkheid jegens U voor het openstellen uwer kolommen heb ik de eer te zijn Uw Dienstw. Dienaar, Beverwijk, 3 Nov. 1882. JAN SEPP, Predikant bij de Doopsgez Gemeente. VEEMAKKT OP ZONDAG 1 De kerkgangers moesten 1.1. Zondag niet alleen tel kens uitwijken voor het veedat langs onze straten werd gedreven maar konden ook tot hunne rechtma tige ergernis opmerken dat reeds des morgensvóór 10 uren, op den rustdag de handel in vollen gang begon te komen. Sommigen hebben den ganschen Zondag vóór hunne woningen drukke markttooneelen moeten verdragen zijn gestoord in hunne rust of hebben om het onaan genaam gedrang van niet altijd nuchtere verkoopers en toeschouwers het kerkgaan moeten nalaten. Is dat ge> oorloofd Is dat goed P Berokkent zulke ontheiliging van den rustdag niet zedelijk nadeel bij mogelijk gel delijk voordeel En vooral moeten belangstellende christenen zulke miskenning van hunne voorrechten en plichten stil zwijgend verdragen terwijl toch eene zondagswet en plaatselijke verordeningen hun recht op ongestoorde viering van den Zondag erkennen en handhaven De ondergeteekende wenseht een verzoekschrift aan den gemeenteraad te zenden om zulke ergernissen in het vervolg te voorkomen en roept daartoe de mode werking in van allen die met hem ten dezen opzichte van één gevoelen zijn en ook van degenen die bij verschil van gevoelenvrijzinnig genoeg zijn om de voorrechten van andersdenkenden te erkennen. L. G. SCHULLEB TOT PEUBSUM. v Londen 7 November. De transvaalsche regeering besloot, om een vertegenwoordiger naar Engeland te zenden ten einde de verstandhouding met dat rijk te verbeteren. Volgens geruchten leden de boeren twee maal een nederlaag tegen de kafferstammen. Naar men verneemt, zal het alkmaarsche departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het begin van December het voorrecht hebben de smaakvolle voordracht van den heer W. C. Goteling Vinnis uit Haarlem te genieten die in het vorige jaar alhier zooveel succes had. In de eerste dagen van Februari 1883 zal de de heer Joh. Gram van 's Gra venhage door zijne geschriften bekend en elders met onverdeeld genoegen aangehoord, zich ook te Alkmaar doen waardeeren. Met genoegen vernemen wij dat thans het op treden van het Ned. Tooneel te dezer stede in dezen winter verzekerd is. Vrijdag 17 November zal de Am sterdamsche afdeeling, waaronder mevr. Kleine—Gart- man en de beer Louis Bouwmeester, de Fourchambaults, van Etnile Augier, ten tooneele voeren waarna deze afdeeling en de Botterdamsche zich afwisselend zullen doen hooren. BURGKRL1JR.E STAND. ONDERTROUWD. 2 Nov. Jacobus Gerrits, wedr. van Maarije van Essen, en UiUtje van den Bergwed. Arnold Antonie Keijzer.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3