No. 134. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V HIJ I) A G 10 NOVEMBER. FEUILLETON. 91 DE ZIELVERKOOPERS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door Prijs der gewone Advertentiën Buitenlftnb. MAARSC het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BELGIE. Louise Michel zou ook te Antwerpen lezen doch de politie verbood de bijeenkomstomdat men voor de ergerlijkste tooneelen vreesde. Men schijnt van plan te zijn geweest in de zaal vogels en ratten los te laten en dergelijke fraaiigheden meer. Dr. de Paepe te Brusseldie op den minnaar zijner vrouw den dagblad schrijver Bogaerts-Duverger, voor eenige maanden een pistoolschot loste, is door de jury onschuldig verklaard en dientengevolge door het ge rechtshof vrijgesproken. DUISCHLAND. Het hoog gerechtshof te Leipzig heeft vernietigd het voor eénige weken door de recht bank te Berlijn gewezen vonnis, waarbij prof. Mommsen vrijgesproken werd van de tegen hem ingebrachte be schuldiging van beleediging van prins Bismarck en de zaak op nieuw naar die rechtbank verwezen. Het door dien professor gebezigde verwijt, dat de nieuwe econo mische staatkunde eene staatkunde van bedrog is, trof volgens die rechtbank allen, die bij de uitvoering dier staatkunde betrokken waren en had dus als beleedigend voor prins Bismarck beschouwd moet worden die ge noemd was de vertegenwoordiger dier staatkunde. ENGELAND. Lagerhuis. De leider der conservatieve partij Northcote kondigde den 6 des avonds eene motie aan, inhoudende, dat het huisrecht had op meer inlichtin gen dan tot heden verkregen waren omtrent den aard en den duur van het gebruik van het engelsche leger in Egypte en omtrent de daarvoor te maken ko-ten. Minister Hartington deelde mededat de gezanten van Birmah met het ontwerp van een verdrag naar hun land terug gekeerd waren. Dienzelfden dag werden de laatste amendementen op het eerste voorstel betrekkelijk de her ziening van het reglement van orde allen verworpen. Over het voorstel Northcote zal den 9 gestemd worden de stemming werd op verzoek der conservatieve leiders tot dien dag uitgesteld. Den deelde de onderminister Ashley mede, dat de commissie ter vaststelling van het gebied voor de inboorlingen, bedoeld in de Transvaal overeenkomst, hare wer kzaamheid op 2 October begonnen, doch daar mede nog niet ver gevorderd was. De gebeurtenissen aan do noord-oostelyke grenzen waren waarschijnlijk oorzaak der vertraging. Het plan van lord Kimberley, om met behulp van bereden politie de aanvallen der Boeren en anderen tegen het bevriende hoofd Montsiva te onderdrukken was opgegeven omdat de Transvaal en de Oranje-Vrijstaat geweigerd hadden daaraan deel te nemen. De wensch van de Transvaal, om hare wes telijke grenzen uit te breiden, was door lord Kimberley beslist afgewezen. De vrede aan de grens was hersteld, doch waarschijnlijk niet voor langen tijd. In den verderen loop der zitting deelde de heer Law- son mede, dat hij als amendement op Northcote's motie betreffende Egypte zou voorstellendat het Huis de Hamilton viel uitgeput op eene stoelzijn gelaat was hoogrood. Trevelyan die bij de wending, die het gesprek had genomen zeer onaangenaam te moede was geworden snelde hem te hulp vreezende dat de koopman eene beroerte kreeg. Deze weerde hem echter af. „Dank u dank u het is reeds voorbij. De onbe schaamdheid van dien man heeft mij van streek ge maakt. Geef mij een glas water maak geen onnoodig opzien. Van hetgeen hier is voorgevallen mag niemand iets ter oore komen, het zou mijn huis en mijne dochter slechts in opspraak brengen. Zoo dank u. Nu is het veel beter ga weder zitten beste Harris laat ons zienhoe wij de zaak in stilte tot een einde brengen dat is het voornaamste. Mijne ontaarde dochter zal natuurlijk haar straf niet ontgaan." „Schenk haar vergiffeniszij is immers misleid smeekte Trevelyan met gehuichelde zachtmoedigheid „zij is een onwetend kind zij wist nietwat zij deed. Eenmaal mijne vrouwT, zal zij spoedig leeren wat haar betaamt. Indien zij vernamdat ik u dien kleinen misstap bad medegedeeld zou zij mij misschien begin nen te haten en ik heb haar te zeer lief, dan dat ik hare schoone oogen door tranen verduisterd zou kun nen zien of haar afkeer verdragen." „Gij zijt een voortreffelijk man Trevelyan, gij deukt edeler, dan ik van u had verwachtantwoordde Ha milton met eerlijke bewondering. „Wel nu, het zij zooik zal mijne dochter om uwentwille vergiffenis schenken en zwijgen van hetgeen is gebeurd. Zoo is het 't best. Maar wat moeten wij beginnen om ons dien Hartwond van den hals te schuiven. Hij moet de stad uit." noodzakelijkheid erkent van een onderzoek naar het gebruik maken van engelsche troepen in Egypte en van meening is, dat geene militaire bewegingen mogen plaats vinden, die Egypte zouden beletten, tot een toezicht te geraken over hare eigen instellingen. De onder minister van buitenlandsche zaken deelde mede dat over Egypte vriendschappelijk van gedach ten gewisseld werd met Frankrijk doch dat hij den inhoud dier besprekingen niet kon mededeelen. Bij eene mijnontploffiug te Chesterfield in den morgen van den 7 verloren 30 mijnwerkers het leven. ERANKRIJK Aan den president der republiek is een ontwerp aangeboden, om in verschillende plaatsen des lands 20 landbouwkoloniën op te richten voor de 20 arrondissementen van Parijs waar werk manskinderen van tusschen de 3 en 8 jaar, jongens en meisjes, tot hun 21 jaar opgenomen zouden worden, om tegen dertig centen kostgeld per dag gevoed gekleed en in den landbouw onderwezen te worden. Aan eene bizondere commissie is dat ontwerp ten onderzoek ge geven. Minister Tirard verklaarde den 6 in de be* grootingscommissie, dat het evenwicht tusschen ontvang en uitgaaf behouden zou worden zonder het sluiten van eenige leeningdoor het beperken van de uit voering der openbare werken. De onderhandelingen met de gezanten van Mada gascar vorderen niet. Zij bebben tbans nadere voor schriften aan hunne regeering gevraagd. Het aantal sterfgevallen aan typhus te Parijs daalde in de afgeloopen week tot 125 in de vorige week was dit aantal 173 geweest. Op den 5 waren in de ver schillende gasthuizen 2175 lijders aan die ziekte tegen 2085 een week vroeger. In de maand October werden tusschen Calais en Dover 19568 personen vervoerd. Sedert 1 Januari 1882 bedroeg dat aantal 197646 17611 meer dan in gelijk tijdvak van 1881. De minister van binnenl. zaken heeft de prefecten ge last, dat dynamiet steeds van de spoorwegstations naar de koopers onder militair geleide moet worden vervoerd. Den 5 werden in het departement Finistère tot Senaatsleden verkozen 2 legitimisten met 200 en 197 stemmen tegen 187 en 184 stemmen op de republi- keinsche candidaten. De bladen der republikeinsehe partij merken op dat de verkozenen 50 stemmen minder verkregen dan de legitimistische leden, in wier plaats zij verkozen zijn. Het feitdat in de vorige week 38 personen te Parijs overreden zijn, van wie reeds 4 het leven verloren, geeft aan den bekenden parijschen berichtgever der Times aanleiding tot de klacht over de werkeloosheid der politie bij het straatverkeer. Hij wijst er op dat de agenten zooals te Londen het geval is nooit de voetgangers behulpzaam zijn in het oversteken der straat en dat men straffeloos hard mag rijden. „Zijn wij daardoor voor zijne aanslagen veilig Beter is het om hem voor altijd onschadelijk te maken. Laat mij met den kommandant spreken en ik sta u borg dat de kerel van daag nog als puriteinsch hoogverrader en samenzweerder in den toren zit." „Dat maakt te veel opzien en trekt mij ten slotte ook nog in het proces protesteerde de koopman. „Iedereen weetdat Hartwood tot heden mijn rechter hand was. Doet een ander voorstel, beste Harris, met de oorlogspartijen wil ik niets te maken hebben noch met de koningsgezinden noch met de Puriteinen. Dit is te gevaarlijk en schaadt mijn crediet." Trevelyan boog zich dicht tot zijn schoonvader over. „Een zeker en eenvoudig middel Ik laat den kerel in stilte vatten en voor de koloniën pressen fluisterde hij den koopman toe. Onwillekeurig weerde deze het gelaat af, terwijl zijne oogen onzeker door het vertrek dwaalden. „Gij bedoelt dat wij neenneen daar wil ik niets van hooren, dat strijdt tegen mijn geweten. Ik heb het uw vader reeds vaak gezegd dat hij zijne handen niet bezoedelen moest met zulke praktijkenbet loopt er nog eens slecht mede af en tot zoo iets geef ik in geen geval mijne toestemming. Zonder twijfel moet hij de stad uitanders zijn wij geen oogenblik zeker voor een publiek schandaal of nog erger misschien. Maar het moet geschiedenzonder opzien te baren ik zou er gaarne een paar honderd pond voor over hebben indien ik hem daarmede kon overhalenom vrijwillig heen te gaan maar hij zal het niet doen 1" „En die kerel zou ziju verdiende straf ontgaan zou voor zijne onbeschaamdheid en huichelarij nog be taald worden bovendien?" „Bedaarvermaande Hamilton bij wien na den eersten aanval van woede weder het koopmansbeleid de overhand kreeg. „Wat hebben wij aan eene wraak die ons misschien nog zwaarder treftdan onzen vijand? Wij zijn lieden van aanzien en op ons blijft de vlek rusten zelfs wanneer Hartwood ten OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de oostenrijksche delegatie werden alle gevraagde credieten voor het ministerie van oorlog toegestaan nadat de minister in eene uitvoerige redevoering de noodzakelijkheid eener betere legerinrichting betoogd had. RUSLAND. De scheepvaart tusschen Kroonstad en St. Petersburg was den 6 wegens het drijfijs gestremd en kan als gesloten beschouwd worden. TURKIJE. De Porte is voornemens aan de mogend heden een schrijven te richten, waarin op de nakoming van de bepalingen van het berlijnsche verdrag welke te haren voordeele zijn, wordt aangedrongen, daar aan al de besluiten, waarbij haar opofferingen zijn opgelegd, door haar uitvoering is gegeven. Aan Montenegro en Griekenland is vergrooting van grondgebied toegestaan, doch de Donau-vestingen zijn nog altijd niet gesloopt. Aan den franschen gezant werden op nieuw vertoogen ingediend ten aanzien van Tunis. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft op de be schuldigingen van Frankrijk over woelingen van nihi listen op zijn grondgebied geantwoord, dat deze onjuist waren maar toch de regeeringen van de kantons Ge neve en Waadtland uitgenoodigd staatkundige vluch telingen en verdachte personen goed in het oog te houden en vooral zorg te dragen, dat prins Krapotkine, uit Genève en Schwijtz verbannen, te Thonon, zijne woonplaats blijft vertoeven en de grenzen niet weder overschrijdt. De regeering van Waadtland beantwoordde ontkennend da vraag van den bondsraad, of aldaar eene geheime dyuaroiet-fabriek bestond. EGYPTE. Sommige Zwitsers die in de egyptische gendarmerie ingelijfd waren, klaagden over slechte behan deling. De regeering vond in die klachten aanleiding, hen op hare kosten naar Zwitserland terug te zenden. Den 7 vertrpkken zij reeds. De gezondheidstoestand der engelsche troepen is niet bevredigend er komen vele gevallen van koorts voor. Ook onder de paarden heerscheri ziekten. Naar Soudan zullen alleen inlandsche officiereu en soldaten vertrek ken uitgezonderd enkele europeesehe olficieren. Het plan, om ook engelsche advocaten te gebruiken voor de vervolging van Arabiia opgegeven. De engelsche gezantlord Dufferin, kwam den 7 te Alexandria aan. Het gemeen denktdat hij komt om den Onderkoning te vervangen. Hij had den 8 's mor gens een onderhoud met den Onderkoning. Arabi's advocaat Broadley heeft, na lezing der brief wisseling van dien beschuldigde, de brieven in 4 deelen verdeeld. Vooreersteerebewijzen door den Sultan aan hem bewezen brieven van aanmoediging van des Sultans vertrouwde ambtenarenverzoekschriften en mededeelingen van egyptenaren aan Derwisch-pacha, bestemd voor den Sultan besluiten processen verbaal en andere stukkendie duidelijk aanwijzen dat de slotte gehangen werd. Dus alle opzien vermijden Konden wij hem maar naar zijne geliefde rondkoppen in het veld zenden, daar mag de duivel hem dan halen." „Laat het dan maar aan mij over. die zaak in orde te brengen. Ik wil u alle verdere last besparen als Annie's verloofde eisch ik zelfs als mijn recht om ter verdediging van uwe en mijne eer de noodige stappen te doen." „Nu goed ik geef u volmachtantwoordde Ha milton die blijde wasalle verantwoordelijkheid van zich te kunnen afschuiven. „Doet zooals u goeddunkt, maar geen geweld geen geweld hoort gij Spaar het geld niet het bezit groote overredingskracht, wanneer het goed wordt gebruikt en wees diplomatisch want met dien verduivelden kerel is niet den gek te steken!" „Stel u gerustik weethoe ik met zulke lieden moet omgaan zeide Trevelyan. „Goed goed beste Harris. Maar draalt dan niet langer. Hoe sneller er gehandeld wordt, hoe beter." Trevelyan nam spoedig daarop zijn afscheid. Toen de deur achter hem gesloten was, kneep hij de oogen dicht en een trek van stuitende loosheid kwam op zijn gelaat. „Dwaas!" mompelde hij. „Wat een nauw geweten; het liefst had hij den schoft nog een stuk geld toege worpen. Mijns vaders wijze van zaken doen is hem niet zuiver genoegmij heeft die echter geleerd hoe men zich zijne vijanden van den hals schuift en voor altijd den mond sluit. Voorwaarts dus, er is geen tijd te verliezen 1" Y. Twee uur later ongeveer kwam Trevelyan uit het huis vau den advocaat en notaris Linsay die reeds sedert een reeks van jaren zijns vaders rechtsgeleerde was. Linsay werd te Bristol evenzeer gevreesd als ge haat, als een man in alle fijne grepen van zijn beroep doorkneed vertrouwd met alle achterdeurtjes der wet en gewetenloos, waar het gold, om geld te verdienen. Dien man had Trevelyan uitgekozenom hem bij de

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1