föimtcnlanb.. groote meerderheid der egyptenaren deelnam aan de beweging waarvan Arabi het hoofd was. De stukken, in de tweede plaats genoemd, zijn het belangrijkst in een dier brieven wordt Arabi aangemoedigd, op den door hem ingeslagen weg voort te gaan en geprezen als een voorvechter voor de belangen van het Khalifaat tegenover Turkjje's europeesche vijandenterwijl de Onder-Koning een zwak en wispelturig man wordt ge noemd die met die vijanden heult. Ook wordt daarin gezegd dat de Sultan niet het minste vertrouwen in hem stelde. Volgens de latere berichten van den gouverneur van Soudan zijn de verhalen omtrent den opstand aldaar zeer overdreven. MEXICO. De regeering ontving het berichtdat de gouverneur van Tabasco en de staatssecretaris ver moord werden. ZUID-AMERICA. Uit Lima, Peru's hoofdstad, wordt gemeld dat de ouderhandelingen tusschen Chili en president Calderon afgebroken waren. Calderon was gevangen genomen. VEREENIGDE STATEN". De uitslag der op den 6 in 33 staten gehouden verkiezingen voor het congres ambtenaren en wetgevende instellingen viel zeer gunstig voor de democraten uit. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Ten einde met de onteigening en den aanleg van wer ken voor de spoorwegen DordrechtEist en Zwaluwe 's Hertogenbosch ten laste van de dienst van 1882 krachtig te kunnen voortgaan zijn bij suppletoire be grooting van staatsspoorwegen voor 1882 de daarop betrekking bebbende posten verhoogd met 770,000 waardoor tevens ruim 243,000 voor onvoorziene uit gaven beschikbaar komt. Door vermindering van andere artikelen behoeft het eindcijfer geene verandering te ondergaan. Den 3 zijn ingekomen een schrijven van den heer Sickesz, houdende, dat hij zijn ontslag verlangt als Kamerlid met ingang van 13 dezer; de begrooting der algemeene landsdrukkerij een ontwerp tot bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst met de Ned. Handelmaat schappij en een ontwerp tot verlenging van den ter mijn in art. 1 der wet van 28 Dec. 1879 (tot wijziging en aanvulling der wet op de heffing en verzekering der invoerrechten eu accijnsen). Een voorstel van den heer v. d. Hoeven om den 9 de kieswet niet in da sectiën te onderzoekendewijl men nog geen kennis heeft van het aangekondigde tweede ontwerp betreffende de kies tabel is met 37 tegen 18 stemmen verworpen. In den nacht van 2 3 Nov. werden uit eene weide bij Menaldum 2 koeien gestolen. Nadat de da der ze den volgenden dag te Leeuwarden had verkocht werd hij in hechtenis genomen. In den avond van den 3 is te Gorinchem een nog onbekend persoon in de rivier verdronken. De policie hoorde hem om hulp roepen maar hij werd door den feilen stroom medegesleurd en verdween in de diepte. Te Nijmegen kwam den 3 eene dienstbode des morgens aan haren heer zeggen dat er 's nachts was ingebroken en gestolen. Deuren ramen en kasten stonden open en eene aanzienlijke geldsom werd ver mist. Bij nader onderzoek bleek dat de dienstbode zelve den diefstal gepleegd had om geld voor haar huwelijk te bekomen. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 3 besloten een beklag aan den minister van wa terstaat te richten over het verleenen van concessie voor een stoomtram naar Wormerveer, waarvoor, zeer ten nadeele der scheepvaart, de brug over het Noord zeekanaal 20 in plaats van 14 malen daags gesloten zal moeten worden. volvoering van zijn plan behulpzaam te zijn. Te oor- deelen naar zijne gelaatsuitdrukking bad het langdu rige onderhoud hem ten volle bevredigd. Hij ging in een boot en beval den roeierhem naar de „Queen Elisabeth" te brengen een fraaie driemaster, die mid den in den stroom voor anker lag. Het schip was zooals een zeemansoog dadelijk kon zien zeilklaar, en de kapitein, op het laatste, vóór het vertrek nog nood zakelijke werk zijner matrozen toeziende, wandelde op het dek heen en weer. Toen hij do naderende boot zagrichtte hij onderzoekend zijn scherp zeemansoog daarop en ijlde toen naar den valreep om den zoon zijns reeders bij het aan boord komen de behulpzame hand te bieden. „Welkom, mijnheer Trevelyan wat brengt u aan boord der „Queen Elisabeth," riep hij verwonderd. „Wilt gij u zelf overtuigen of de lading goed is ge borgen Wees gerust, gij kunt u op kapitein Brad- don verlaten „Juist, omdat ik daarvan overtuigd ben, kom ik hier, waarde kapitein antwoordde Trevelyan den zeeman de hand reikende. „Ik ken u als een vertrouwd man en zou u gaarne een dienst willen verzoeken." „Tot uw orders, mijnheer, bewijs mij de eer om in mijn kajuit te komen." „Gij gaat van avond naar zee begon Trevelyan toen de kajuitsdeur zich achter hen gesloten had. „Te zes uur bij het begin der ebbe." „Zoo vroeg reeds, kunt gij niet een paar uur langer wachten „Hm hoogstens tot acht uur anders kom ik van haven. Nog een passagier nacht niet meer uit de Trevelyan knikte. „En ditmaal kunt gij een aardig duitje verdienen. Het voordeeltje is voor u alleen honderd pond „Honderd pond!" herhaalde de kapitein begeerig. „Daar voor kan men heel wat doen, maar langer dan acht Den 4 is te Diemerbrug een vijfjarig kind van den heer Kuipers door den stoomtram overreden en geheel verpletterd. Den 4 's avonds is het met cichoreiwortels gela den schip van J. de Graaf, van Dokkum, in het Hoen- diep op den onderbouw der brug voor den spoorweg GroningenDelftzijl gestooten en gezonken. De schip per zijne vrouw en 4 kinderen werden door in de na bijheid liggende schippers gered en aan boord genomen. Door het ruwe weder en den hoogen vloed is den 5 de zeedijk van den Sophiapolder, gemeente Wis- sekerke die sedert geruimen tijd gevaarlijk stond be zweken. Dien ten gevolge is de polder ondergeloopen en eene prooi der zee geworden. De Tuinbouwvereeniging Beemster en omstreken heeft in de Purmerender Courant van 5 Nov. eenige regelen opgenomen, welke bij het snoeien van boomen aan de openbare wegen aanbevelenswaardig zijn, opdat zij niet door verkeerde behandeling tot wanstaltige figuren misvormd, van hunne sierlijke kroonen beroofd en dikwijls hol en waardeloos worden. „Hoe kan het ook anders heet het als men bedenkt, dat er zoo velen zijn die de boomen alleen recht van bestaan toekennen als ze maar takkebossen geven en het af kappen der takken toevertrouwen aan lieden, die geen enkel begrip hebben van de levensverrichtingen der aan hen overgeleverdesoms in volle kracht staande boo men. Ieder die maar kan klimmen en met gereedschap omgaan wordt door de meesten bekwaam genoeg ge acht ieder naar zijn stelstel [wij zouden zeggennaar zijn willekeur], de boomen te snoeien of liever er de takken af te kappen. Vandaar dat wij aan een en denzelfden weg, waar de boomen soms aan onderschei dene eigenaars behooren de meest verschillende ope- ratiën zien uitvoeren." Wij deelen later de aangegeven regelen mede. Te Goedereede is den 6 aangespoeld eene porte feuille met brieven en rekeningen vermoedelijk behoord hebbende aan den kapitein van het noordsche barkschip Lena. Op Terschelling zijn aangespoeld een scheeps naambord en een putsenrek beiden met het opschrift „Lena." Op de Eilandsgracht te Amsterdam is den 7 een 14jarige knaap die hard van een brug afliep onder een rijtuig geraakt. Hij werd voor dood naar het gast huis gebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 7 J. v. Smirren wegens het houdon van een huis van hazard spelen, in zijne woning aan het Rembraudtplein aldaar, veroordeeld tot 2 maanden celstrafen zijne vrouw, wegens hetzelfde misdrijf en bovendien wegens diefstal van bankpapier van een der bezoekers, tot 9 maanden celstraf. Beiden werd bovendien nog eene geldboete van f 100 opgelegd. Den 7 zijn 4 werklieden aan den gemeentetoren van Schagen door het breken van een legger van de hoogste steiger op de daaronder geplaatste steiger ge vallen met het ongelukkig gevolg dat een hunner een been brakterwijl de andere weinig letsel bekwamen. Kort daarop viel een jongen van de hoogste steiger der in aanbouw zijnde r. c. kerk maar hij kwam neder in een hoop zand en daardoor met eene lichte kneuzing vrij. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 7, op verzoek van den prins v. Oranjebesloten het nieuwe aanbod van Z. K. H., tot overneming van het paleis aan den Kneuterdijk voor 227,000, te verdagen. Den 7 is te Rotterdam aan het Couwenburgs- eiland opgehaald het lijk van den sedert eenige dagen vermisten vischhandelaar S. R. Hij moet den avond dat meu hem het laatst heeft gezien in hevigen twist zijn geweest met iemand die zich reeds in handen der policie bevindt. Bij de Prov. Staten van Limburg is den 7 met ingenomenheid ontvangen en naar de secties verzonden een adres van den heer Pijls, te Schinnen, voorstellende, ter verbetering van den treurigen toestand van den land bouw een invoerrecht van f 1,20 per 100 ponden te heffen van de tarwe zoo haar prijs beneden de 12 is, van 60 cents indien de prijs variëert tusschen f 13 en f 15 en haar vrij te laten als de prijs boven de „Te acht uur kunt gij onderweg zijnindien gij uwe maatregelen goed neemt." „Daaraan zal het niet ontbreken. Wien wilt gij geprest hebben „Hartwood mijnheer Hamiltons boekhouder, gij kent hem immers." „HijP" vroeg Braddon op gerekten toon, terwijl hij met de bruine vingers achter zijne ooren krabde en een snellen, vragenden blik op Trevelyan wierp. „Hij P Dat is eene gevaarlijke geschiedeniswaarbij ik mijn hachje wel eens kon inschieten. Hartwood is geen onbekende, arme duivel, zijn verdwijnen zal opzien verwekkenmijnheer Hamilton zal alles in beweging zetten en het gerecht in den arm nemen." „Niets van dat alles zal geschieden viel Trevelyan hem in de rede. „Mijnheer Hamilton heeft van morgen wegens bedriegerijen die niet bekend mogen worden, Hartwood op stel en sprong de deur uitgejaagd." „Waait de wind uit dien hoek lachte de zeeman, „dat verandert de zaak geheel. Ik zou het anders van dien man niet gedacht hebben. Nu, mij om het even, en wanneer er geen gevaar bij, er een aardig sommetje aan te verdienen is en ik u bovendien een genoe gen kan doen, dan de papieren zijn toch in orde?" „Hier is het contract door den notaris Linsay op gemaakt antwoordde Trevelyaneen document uit de zak halendeen den zeeman overreikende. Het bevatte een in alle vereischte gerechtelijke vor men opgemaakt contractwaarin William Hartwood bekende schuldig te zijn aan zekeren Charles Eenimore de som van honderd pond sterling en zich verbond die in de kolonie af te verdienen. Ieder, die aan mijn heer Charles Eenimore de verschuldigde som in plaats van den schuldenaar afbetaalde trad daardoor in alle rechten van den eersten schuldeischer. Het was ge- teekend door beide contractanten den notaris en twee getuigen. f 15 is. Ook stelt hij voor het uit Duitschland ko mende hoornvee en tarwemeel te belasten. Achter den Hoorn op Texel is in de nacht van 78 gestrand de harlinger bark Baystar, van Middesbro' met steenkolen en ijzer naar West-Indie. 4 Man zijn door vletterlieden te Nieuwediep, de kapitein en 4 anderen, die het schip aanvankelijk niet wilden verlaten zijn te Oude Schild aangebracht. In den nacht van 78 November is onder de gemeente Sittard een moord gepleegd. Den 8 is bij het ministerie van waterstaat aanbe steed: a. het maken van gebouwen en andere werken op de stations Hoorn en Avenhorn van den spoorweg Zaandam—Hoornte voltooien vóór 1 Mei 1884, ge raamd op f 269,970; b. het wegruimen van het bij de oostpunt van Rozenburg in het Scheur gezonken stoom schip Ethelevin. Minste inschrijvers waren a. de heer A. Vos Rz., te Helder, voor 255,400; b. de heer P, Goedkoop Dz., te Amsterdam voor 138.147. De gemeenteraad van Haarlem beeft den 8 op voorstel eener speciale commissie, een adres aan de le Kamer aangenomen om te gemoet te komen aan de bezwaren die Haarlem heeft tegen de door de 2e Kamer aangenomen overeenkomst met de Holl. Spoor wegmaatschappij. De gemeenteraad van Delft heeft den 8 besloten een subsidie van f 4000 te verleenen voor de viering van het zevende lustrum der Polytechnische School in Juli 1883 en tot het verleenen van eene bijdrage in de kosten van het geaenkteeken voor Hugo de Groot, mocht dit binnen Delf worden geplaatst. In eene op uitnoodiging der burgemeesters van Gaasterland en van Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, gehouden vergadering van belangstellenden in den aanleg van tramwegen in den zuidwesthoek van Eriesland, is besloteneene opneming van bet terrein te doen en eene begrooting der kosten te doen opmaken voor den aanleg van 4 dergelijke wegen van Lemmer naar Joure, van Bolsward over Workum en Sloten naar S. Nico- laasgavun Eollega naar Sneek en van Hemelume r Nieuweburen naar Stavoren. Verder werd besloten de belanghebbende gemeentebesturen uit te noodigen, eene bijdrage te verstrekken in de kosten van het on derzoek. Door de heeren H. S. Balsem en P. Heering te Amsterdam is een adres aan den Koning ter teekening gelegd waarin zij hunne bekommering uitdrukken over den toestandwaarin het leger in Atchin door den langdurigen krijg is gebrachten over de ongehoorde driestheid des vijands die de rollen heeft omgekeerd en van aangevallene aanvaller is geworden terwijl zij er op wijzen, welken nadeeligen invloed die toestand op de hoofden en bevolking van Java moet uitoefenen. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de vennootschap ,,'s Gravenhaagsche Passagemaatschappij", ten doel hebbende het aanleggen eener passage tusschen het Buitenhof en de Spuistraat met een kapitaal van 1 miljoen verdeeld in 1000 aandeelen van f 1000. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft met eenparige stemmen verklaard dat zij de bezorgd heid over stijging van den wisselkoers door daling van den zilverprijs deelt, en volkomen instemt met het ge voelen der heeren vrolik en Pierson, dat een gedeelte van ons zilver door goud worde vervangen. De gemeente Ravenstein heeft besloten tot het bouwen van een post- en telegraafkantoor waartoe eene 4 p.cts. leening van f 7000 zal gesloten worden. Te Middelburg hebben eenige invloedrijke dames zich tot eene commissie gevormd, tot het uitreiken van versterkend voedsel aan onvermogende zieken van alle gezindten die op aanbeveling van hunnen geneesheer daaraan behoefte hebben. De heer M. J. Verkozente Winsum is te Utrecht geslaagd voor het examen voor de hoogduitsebe taal middelbaar onderwijs acte A. Ds. B. van Schelvente Haarlem dezer dagen te Rotterdam beroepen is thans ook beroepen bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam. Door den heer v. Lith Jr. en 4 industriëelen is „All right!" zeide de kapitein, met het hoofd knik kende, nadat hij het stuk opmerkzaam had doorgelezen. „Dat is voldoende, en daarginds wachten reeds een paar eigenaars van plantages die mij gaarne de hon derd pond zullen uitbetalenom daarvoor een flink werkman te krijgen. Ik kan dus het geld voor mij zelf houden „Zooals ik u reeds zeide. Maar zorg er voordat de kerel niet terug komt." „Daarvoor zullen de ambtenaren daar ginds wel zor gen lachte Braddon„die nauwkeurig toeziendat zulk een eerlijk verdrag stipt wordt nageleefd. Verlaat u er op, Hartwood blijft er totdat de honderd pond tot op den laatsten penny is bijgewerkt. En dat kan lang duren want de eigenaars van plantages hebben er het grootste belang bij een goed werkman niet te spoedig te verliezen. Kent gij iemanddie ooit teruggekomen is? Ik nietEer de schuld is afgedaan, is zulk een arme duivel reeds lang door de koorts verteerd of door een Indiaan gescalpeerd. Het gaat soms erg in de wereld toe mijnheer Trevelyan. Maar hoe brengen wij hem aan boord? Vrijwillig zal bij toch niet komen denk ik." „Zend een uwer matrozen naar Hartwood met dit schrijven antwoordde Trevelyan een gesloten brief te voorschijn halende. „En luister nu wat ik bedacht heb om den man in den val te lokken." Hij schoof zijne stoel dichter bij Braddon en beide beraadslaagden eenigen tijd op gedeinpten toon. Daarop stond de jonge koopman op. „Ik kan dus op u rekenen „Alles zal zoo nauwkeurig mogelijk worden ten uit voer gebracht, op voorwaarde altijd, dat Hartwood op de aangewezen plek is." „Hij zal er zijn „En als een welopgevoed man mijne beleefde uitnoo diging om mij naar Nieuw-Plymouth te vergezellen wel aannemen," voleindigde de kapitein lachend. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2